Grandioze opening van het Maria-jaar Z. H. de Paus vraagt de jeugd strijdvaardig te zijn V.S. willen internationaal bureau voor atoom-energie »el rWEEK Triomftocht van H. Vader door de Eeuwige Stad Westelijke antwoordnota in Moskou overhandigd Dagblad voor Alkmaar en omgeving Toch subsidie 79 ct 45 ct 63 ct 19 ct 22 ct 142 ct 39 ct 33 ct MAAR •dt opgevoerd ELINGEN Buiten God it 'X nergens veilig (Vendel) Woensdag 9 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12955 Zo nodig tot de dood vechten voor de Moederkerk voor katholieke Ambachtsschool TE ALKMAAR Ontploffing in wapenfabriek Britse treiler gestrand RODE SAMENZWERING VERIJDELD IN Z.-KOREA Zeer ernstige botsing in Zeeland Een dode, 20 gewonden ONTPLOFFINGEN OP KUSTVAARDER Chinese communistenvangst Eisenhower doet een heroep op atomische wereldmachten si ent iNTELS 'AGGERS ÏDERKLEDING sgerwol 1.08 derjurk 1.98 lakihemd 4.98 valiteiten „Billijk man" Langestr. 22-23 rte (lans I i., wegens vertrek haardkachel I. 1 jaar gebruikt 340 voor f 240. weg 116, Heiloo eel brood zit er opa's aan tele- dlle vertrek van van die kunst- rere avond, heel en om de petro de smid en op end te kreunen, tot in de diepste draag nu al zo een. Zou jij die Ik ben bang dat ïelemaal zal ver inend aan. Toen erschil maakt of en hebt". Hij ndgrepen en een ran plaats. Maar unnen zien, dan nmuuwninii^ NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ8,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 18 ct per mm, mlnimnm 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 89, teL 450 K 2240. i voerde de Missa Masella uit van Perosi. Op hetzelfde ogenblik droeg mgr. C. van Lierde, sacris- ta van Z.H. de Paus een Ponti ficale H. Mis op in de kerk, die is toegewijd aan Maria Onbevlekt Ontvangen. Intussen was een grote menigte samengestroomd op de Piazza di Spagna voor de bloemenhulde, die de Romeinse burgers ieder jaar op de feestdag van Maria Onbe vlekt Ontvangen brengen, doch die ditmaal een uitzonderlijk feestelijk karakter droeg. Van alle kanten kwamen de Katholieke organisaties: die van de arbeiders, van de Romeinse (Van onze Romeinse Correspondent) ROME, 8 December Op grandioze wijze heeft Rome van daag het Maria-jaar ingezet ter viering van het eeuwfeest van de dogmaverklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. De aanhlik van de stad deed denken aan de grootste historische gebeurtenissen, die hier ooit werden meegemaakt, zoveel vlag gen en versieringen zijn alom aangebracht. Imposanter werdstraatvegers, van de scholen, de dit gezicht, toen tegen het vallen van de avond de fakkels langs de hoofdstraten ontstoken werden en zich tienduizenden Romeinen verdrongen op de trottoirs van de wegen, waarlangs de H. Vader van. de Maria Maggiore wederom terug zou gaan naar het Vaticaan. Reeds gisteravond waren de Maggiore in het centrum van de feestelijkheden ingezet toen om oude stad geconcentreerd. Hier elf uur alle klokken van de vier- reden even vóór tien uur van honderd kerken van Rome be- morgen de auto's aan, die kardi- gonnen te luiden. Kort daarop nalen, bisschoppen, prelaten van begonnen overal de Nachtmissen, de Romeinse Curie en de leden die door vele duizenden gelovi- van het Corps Diplomatique aan- gen werden bijgewoond. Van- voerden. Onder hen bevond zich ochtend straalde de herfstzon de Nederlandse gezant bij de over de glanzend-witte gefoou- H. Stoel, jhr. Mark van Weede. wen van de Eeuwige Stad. De Om tien uur begon een Pontificale aandacht en belangstelling had H. Mis opgedragen door de Vica- broederschappen, de winkeliers, een stoet zonder einde, die onder leiding stond van de burgemees ter en de gemeenteraad van Rome. Allen droegen bloemen. De autoriteiten van de stad tor sten een vorstelijke krans en grote bouquetten werden door de leden der organisaties meege voerd. Dinsdagavond heeft Z.H. de Paus zich als eerste pelgrim van het Maria-jaar in een open auto door Rome naar de Basiliek van Maria de Meerdere bege ven. Bij de 23 meter hoge kolom, die een levensgroot beeld van Maria als On bevlekte Ontvange nis draagt, heeft de Heilige Vader eer. boeket bloemen neergelegd. De Paus knielde voor het beeld, op de Piazza di Spagna neer in gebed. Z.H. de Paus in gebed voor het beeld op de Piazza di Spagna. Telefoto. Doch er waren ook mensen die kennelijk slechts één bloem in hun hand hielden als een kost bare' schat, die zij met een teder gebaar, zoals slechts de Romeinse vrouw kan maken, aan de voeten zich al vroegtijdig rond de~Maria ris-generaal van Rome, Kardinaal van hun Moeder zouden neerleg- Micara, op het Pauselijk hoofd- gen. De metershoge zuil, waarop altaar. Voor deze gelegenheid het beeld van Maria Onbevlekt had de H. Vader daarvoor toe- Ontvangen staat, daar opgericht stemming gegeven. Het altaar juist honderd jaar geleden door was prachtig versierd en het licht Paus Pius IX, was na een uur ROME, 8 Dec. Vanuit de bibliotheek van Zijn parti san schijnwerpers en kaarsen bijna bedolven, onder een berg J 1 .iN.m tïA.-tWirt rtrfiAvlr ei orer tr*> w h.1 rtA.w.AW v\ nw Wl ii - - -a Jf f_ - T/ ...i.f - V f J PW WW 7 Wh werd duizen (.voudig weerkaatst van geurende bloemen, een blij door de gouden mozaieken in de gewelven. Het koor van de Sixtijnse kapel óffer volk. Naar uit een Nota van Verbe teringen op hoofdstuk VI van de begroting 1954 van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijkt, is aan de lijst van nieuw te subsidiëren scholen toegevoegd een R.K. La gere Technische Dagschool te Alkmaar. Zoals men weet, was in het Voorlopig Verslag op de toe- m kenning van subsidie aan de R.K. Ambachtsschool te Alkmaar aan gedrongen. van een Maria' toegewijd (zie verder pagina 3) culiere vertrekken in het Vaticaan heeft Z.H. de Paus vandaag over de radio een boodschap gericht tot alle leden van de Italiaanse Katholieke Actie. Hij deed een opnieuw in Zijn Almachtigheid te verhoeden, dat nieuwe strijd en nieuwe tranen de aarde tref fen door het gemis aan geweten en door de slechtheid van wei nigen. Wij helblben het veeleer over de strijd, die het kwaad, in zijn duizenden vormen, voert tegen het goed: de strijd van haat tegen liefde, van onreinheid tegen reinheid, van zelfzucht tegen sociale rechtvaardigheid, van ge welddadigheid tegen vredig leven, van dwingelandij tegen beroep op de Katholieke jeugd om drie deugden van de vrijheid," aldus de Paus. H. Maagd Maria na te volgen: zo zuiver te zijn als de »De uiteindelijke afloop van i deze strijd staat reeds vast. Het maan, lichtgevend te zijn als de zon en te leren tegenover onfeilbaar woord van God staat de vijand zo sterk te zijn als een leger, aangegord ten daarvoor borg. De dag van de overwinning van het goed op het kwaad zal aanbreken, omdat de dag zal komen waarop wij zeggen het met grote droefheid zij die het zonder God hebben willen stellen en die tot het einde toe hardnekkig zonder be rouw zijn gebleven, tot het eeuwig vuur gedoemd zullen worden." strijde. MOL (Noord België), 8 Dec. (Reuter) In een wapenfabriek nabij Mol, in Noord-België, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor drie arbeiders om het leven zijn gekomen, terwijl er zeven zwaar en ongeveer dertig licht werden gewond. De Britse treiler Thomas L. Devlin" (211 ton) is Dinsdag namiddag gestrand ten Noorden van het lichtschip Carr. De trei ler, die uit Aberdeen afkomstig is, seinde hulp nodig te hebben. SEOEL, 8 Dec. In een grot in de bergen ten Zuiden van Seoel zijn Dinsdag, bij het aan breken van de dag, vijf en twin tig Noord-Koreaanse communis ten gearresteerd, die er van wor den beschuldigd plannen te heb ben gesmeed om Zuid-Koreaanse leiders te vermoorden. De arrestanten hebben de grens tussen Noord- en Zuid-Korea in de afgelopen twee maanden hei melijk overschreden. Een uit Waarde komende auto bus, die arbeiders naar hun wo ningen in Roosendaal en omge ving zou terugbrengen, is gister middag omstreeks vijf uur op de rijksweg nabij Rilland-Bath door een vee-auto uit Nieuwland (Wal cheren) aangereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een van de arbeiders werd op slag gedood. Vier andere arbei ders werden levensgevaarlijk ge wond en voor hun leven wordt gevreesd. Nog vier andere arbei ders werden eveneens ernstig ge wónd, terwijl 12 andere inzitten den van de bus lichte verwondin gen opliepen. De bus-chauffeur heeft verklaard dat hij een snel heid van 40 km per uur had toen hjj werd aangereden. Z.H. de Paus, staande op het balkon van de Basiliek van Maria de Meerdere, de voornaamste der in de gehele wereld aan Maria toegewijde kerken, zegent de menigte. (Telefoto.) De Paus verklaarde: „De ge varen die op het menselijk ge slacht drukken zijn zodanig, dat wij nooit kunnen ophouden de wereld te waarschuwen ervoor op haar hoede te zijn." „Er is thans een strijd gaande, die bijna dagelijks in omvang en geweld toeneemt en het is daarom nodig, dat alle christe nen, in het bijzonder alle strijd vaardige katholieken, klaar zijn om, zo nodig tot de dood te vech ten voor hun Moederkerk met de wapenen die hen zijn toege staan." „Het gaat niet over een bot sing tussen volkeren gepaard met de verwoesting van huizen en de moord op de mensen. Vaak en herhaaldelijk hebben wij de oorlog veroordeeld en, daar er nog steeds hier en daar droeve tekenen verschijnen van gevaar voor de vrede, smeken wij God Aan boord van de in het eerste havendok te Terneuzen liggende Rotterdamse kustvaarder „Jozef Swenden" heeft zich gisteren door tot nu toe onbekende oor zaak een tweetal ontploffingen voorgedaan. Twee matrozen, die daarbij overboord werden ge slingerd liepen lichte verwondin gen en kneuzingen op. Een begin van brand in het met steenko len geladen achterruim kon door de bemanning worden geblust. HONGKONG, 8 Dec. (Reuter). Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat een speciale afdeling der politie van Hongkong een aantal „interessan te Chinese communisten" heeft gearresteerd. De arrestanten be vonden zich in een bewapende jonk, die door de wind uit haar koers was gedreven en binnen de territoriale wateren van Hong kong gekomen. NEW YORK, 8 Dec. President Eisenhower heeft vandaag een be roep op de atomische mogendheden der wereld gedaan, om een einde te maken aan de „verschrikkelijke neiging" tot een atomische wapen race en om in het kader van de Verenigde Naties een internationaal atoomenergiebureau te stichten, dat de vredesmogelijkheden van het atoom tot ontwikkeling zal brengen. In een dramatische rede, die hij tegen de achtergrond van de conferentie op de Bermuda-eilanden hield, verklaarde de president: „De Sowjet-Unie moet natuurlijk een van de naties zijn, die aan een dergelqk project deelnemen." In een rede tot de Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft premier Eisenhower verklaard bereid te zijn aan het Ameri kaanse Congres een programma voor te leggen voor het bereiken van de volgende vier punten: 1. Aanmoediging tot een de ge hele wereld omspannend onder zoek naar het doeltreffendste ge bruik in vredestijd van kern splitsingsmateriaal; 2. Het maken van een begin met de vermindering van de reusachtige vernietigende kracht van de atomische voorraden der wereld; 3. Alle volkeren van alle lan den in de gelegenheid te stellen er voor te zorgen, dat de grote mogendheden van de aarde, die van Oost én West, in deze ver lichte eeuw in de allereerste teren in de menselijke aspiraties dan in het vormen van wapen- voorraden voor een oorlog. 4. Het maken van een begin met een nieuwe wijze van aan pakken van de vele moeilijke problemen, die zowel in open bare als geheime conferenties op gelost dienen te worden, wil de wereld de traagheid als gevolg van vrees van zich afschudden en positieve vorderingen op de weg naar vrede maken. De maanden, die voor ons lig gen, aldus Eisenhower, „zullen vol zijn van hoogst gewichtige beslissingen. In deze vergadering, In de hoofdsteden en militaire hoofd kwartieren van de wereld, in de harten van de mensen, waar zij ook wonen, onverschillig of zij plaats meer belangstelling koes- regeren dan wel geregeerd wor den, zullen het wellicht deze be sluiten zijn, die de wereld uit de vrees en naar de vrede zullen yoeren. Hij -beloofde plechtig, dat de Ver. Staten met him vastbeslo tenheid om het verschrikkelijke atomische dilemma te helpen op lossen, zich van ganser harte zul len wijden aan het vinden van de methode, waardoor de wonder lijke vindingrijkheid van de mens niet aan zijn dood maar aan zijn leven toegewijd zal zijn. Eisenhower deelde mede, dat zijn land sinds de eerste atomi sche proefexplosie op 16 Juli 1945, 43 atomische proefexplosies teweeg gebracht had en dat de kracht van de atoomhommen gestadig groter geworden was. „De atoombommen van thans zijn ruim 25 maal krachtiger dan het wapen, waarmede de dage raad van de atoomeeuw gloorde, terwijl de kracht van de water stofwapens vergeleken kan wor den met die van millioenen ton trotyl. Op het ogenblik overtreft het explosieve equivalent van de Amerikaanse voorraad atoomwa pens, die natuurlijk dagelijks gro ter wordt, vele malen die van het totaal van alle bommen en alle granaten, die op alle slag velden in al de jaren van de tweede wereldoorlog uit de vlieg tuigen neergeworpen en door het geschut afgevuurd werden, aldus Eisenhower. Bovendien, zei hii, zijn atoom wapens in een dergelijke ver scheidenheid ontwikkeld, dat alle takken van de Amerikaanse strijdkrachten leger, marine, luchtmacht en korps mariniers in staat zijn van dit wapen ge bruik te maken. „Maar het geduchte geheim en het vreselijke werktuig van de atomische macht zijn niet van ons alleen. Het geheim wordt ook bezeten door onze vrienden en bondgenoten. Groot-Brittan- nië en Canada en is verder aan de Sowiet-Unie bekend. Hii herinnerde er aan, dat Rus land niet slechts van uitgebreide middelen gebruik gemaakt had voor de öntwikikelmg van atoom bommen. maar ook atoomwapens tot ontploffing gebracht had. waarbij ten minste een „met een warmte-kernreactie", de funda mentele reactie, die een water stofexplosie tewee? brengt." Zodoende, zei hij, heeft het Amerikaanse monopolie van de atoomkracht enkele jaren gele den opgehouden te bestaan „Indien een verrassende atoom- aanval tegen de Ver. Staten ont ketend zou worden, zou onze reactie snel en vastberaden zijn", aldus de president. „Maar wan neer ik zeg, dat het defensieve vermogen van de Ver. Staten zo danig is, dat verschrikkelijke verliezen aan de aanvaller toege bracht zouden kunnen worden wanneer ik zeg, dat het vergel dingsvermogen van de Ver. Sta ten zo groot is, dat een dergelijk aanvallend land in een woestenij veranderd zou kunnen worden dan is dit alles, hoewel een feit, niet een juiste uiting van de doeleinden en verlangens van de Ver. Staten, die de president vervolgens in genoemde vier pun ten formuleerde. „Maar er zijn worstelingen waarvan de uitslag niet vast staat, omdat zii is toevertrouwd aan de goede wil van de mensen. In sommige gevallen heeft de vijand de overwinning behaald. Men moet het verloren terrein dat wi'1 zeggen de verdoolde zie len herwinnen, opdat Jezus opnieuw heerse in de harten en in de wereld." Tot dat doel heeft de Paus de leden van de Katholieke Actie op de 85ste verjaardag van de oprichting van hun orga nisatie in Italië aangespoord te leven in de geest van „alge mene mobilisatie" als antwoord op Ziin oproep. Hii heeft hen op het hart ge drukt de eenheid van gezag in hun actie te bewaren en zich te laten leiden door het hoofd van de Kerk. om het geestelijke bo ven het materiële te verkiezen het definitieve boven het voorlo pige, het algemene boven het persoonlijke. De Paus nodigde de jeugd uit zich te maken tot de voorlopers van het vreedzame leger der Kerk. Hii besloot met een hymne aan de Onbevlekte Maagd, wier bijstand hij inriep in de strijd teyen de vijanden van God. Voor hij vanavond de basiliek van Maria de Meerdere verliet, heeft de Eaus zich o.a. onderhou den met Giuseppe Pella, hoofd van de Italiaanse regering. Na zijn terugkeer in het Vati caan verscheen de Paus, gehoor gevend aan het roepen van de menigte, die zich op het Sint Pietersplein had verzameld, aan een der ramen van zijn paleis. MOSKOU, 8 Dec. (Reuter) In gelijkluidende nota's, elk 250 woorden lang, die Dinsdag door de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou zijn overhandigd, heb ben de Westelijke Grote Drie voorgesteld op 4 Januari een Viermogendhedenconferentie te beginnen, welke zou moeten wor den gehouden in het gebouw van de Geallieerde Controleraad in de Amerikaanse sector van Berlijn. De Westelijken, die verklaren verheugd te zijn over de Russi sche nota van 26 November, waaruit bereidheid om een Vier mogendhedenconferentie bii te wonen bliikt, verklaren te ver trouwen. dat de besprekingen zullen leiden tot hereniging van Duitsland in vrijheid en het slui ten van een Oostenrijks staats verdrag en dat bijgedragen zal worden aan het vinden van een oplossing van andere belangrijke internationale vraagstukken. Op de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Za ken zal elk der deelnemers de mogelijkheid van een door de Sovjet-Unie gewenste Vijfmo- gendhedenconferentie (waaraan behalve Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Sov.iet-Ünie en de Ver. Staten, ook Communistisch China zou moeten deelnemen), naar vo ren kunnen brengen, zo wordt verklaard. Voorts herhalen de Westelijken in hun nota. dat het Atlantisch Verdrag en de voorgenomen Europese Verdedigingsgemeen schap van „zuiver defensieve aard" ziin. A.P. tekent hierbii nog aan. dat de Westelijke diplomaten nooit geestdriftig ziin geweest over het Russisch voorstel om de conferentie te doen plaats vin den in Berlijn, in plaats van op neutraal gebied in Lugano. Zij vinden dat Berlijn zich gemakke lijk zou kunnen lenen voor pro- paganda-demonstraties van de zijde van de Oostduitse regering. Aan de andere kant beseffen zij, dat, nu Rusland eenmaal met een conferentie ingestemd heeft, de plaats waar dit geschiedt eigen lijk niet waard is om er over te redetwisten. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1