Alkmaar opende het Mar ia-jaar Zui Ui te Spelregels van 't wonen iveer eens in het geding AGENDA Dertien aan tafel" De alcoholicus en zijn kuur NIEUWS Volle kerken d Stijlvolle plechtigheid in de drie kerken Het is groen9 en het prikt De Sint leidde de polonaise Zwevend tussen Alkmaars ziekenhuis en Norgerhaven SCHOLA PUBLICA uit Bergen Leerplichtwet overtreden tijdens Avondmis Mr Ronde confer met de c Belan in Pagina 2 Woensdag 9 December 1953 ALKMAAR „Uitverkorene Gods, luister naar de sme kende roep die in dit aan U gewijde jaar uit elk gelovig hart tot U doordringt". Met deze bede, door onze Heilige Vader de Paus gericht tot de Moeder van Christus en onze Moeder, en herhaald door vele millioenen over heel de wereld, heeft gisteren ook katholiek Alkmaar het Maria- jaar geopend. In de drie kerken van onze stad kwamen gisteravond honderden en nog eens honderden gelovigen bijeen om in een plechtige avond lijke viering van het Heilig Mis offer het jaar van Maria te be- 6innen, op de feestdag van Haar onbevlekte Ontvangenis. En in de drie kerken van onze stad prijkte haar beeld in een helle gloed van kaarslicht En Alkmaar bad. onbloedig vernieu wend het kruisoffer van Gods Zoon, dat de genade van dat of fer, door Maria's bemiddeling in rijke mate het deel mag worden van de mensenwereld van 1954. Het was een blij en ernstig aan- vangsfeest van een jaar vol blijd schap en ernst. Het was de stijl volle inleiding van het Moeder jaar, gewijd aan Haar, die onder het kruis van Haar Zoon. ons al ler Moeder werd. Galmend beierden de klokken op dit ongewone uur in de avond over de daken van de stad. toen de honderden toestroomden en de drie kerken vulden tot in de hoe ken. Het Veni Creator bad zin gend de H. Geest om Zijn bij stand aan het begin en verder gedurende dit gehele jaar van Mariahulde. Met aandacht en eerbied volgen de talrijke samen gekomen gelovigen de plechtig heden aan het altaar, en als een grote, machtige en indringende roep werd tijdens de H. Mis door allen tezamen het gebed gebe den dat Z.H. de Paus voor dit Mariajaar heeft geschreven, en waarvan vooral de bede „Laat in de naam van Maria, die wellui- Ad verten tie) STOELEN DEFECT? Brouwer lijmt en repareert perfect! Keuze uit vele soorten trijp BROÜWER's Bedden- en Meubelniagazijn - Laat 189 to. R.K. Kerk - Alkmaar Wij zagen vandaag een bloe menhandelaar uit onze goede stad sjouwen met ontzagge lijke bossen hulst. U weet wel, van dat goedje dat zo gemeen kan prikkenen waar van die rode besjes aan plegen te zit ten. Dat laatste alleen als het goede hulst is, maar dat zal u ook wel bekend zijn. In verschillende etalages in de winkelstraten heeft de St. Nicolaassfeer, die daar opge roepen werd, al weer plaats moeten maken voor de sfeer van Kerstmis, en in die etala ges viert een meer of minder geslaagde compositie van hulst met of zonder rode besjes maar met prikpunten, van kerststerren met of zonder staart en van allerlei glinster- spul al weer de eerste dagen van haar toch wel kortstondig bestaan. Etaleur lijkt ons een vreemd beroep. Altijd maar in de toe komst werken en nooit eens met de benen in het heden staan. Toch moeten de men sen die dit beroep hebben ge kozen, wel bij zijnze zijn altijd hun tijd ver vooruit. Ze weten altijd precies wat er over een tijdje gaat gebeu ren, en dat kunnen ze met de beste wil van de wereld niet voor zich houden. Ze maken ons dat duidelijk, niet met ivoorden, maar met staaltjes van meer of minder geslaagde etaleerkunst. En wij weten dan niet alleen hoe laat het nü is, maar ook al hoe laat het aanstonds zal zijn. Om op die hulst terug te komen: wist u dat er in hulst muziek zit? Neen waarschijn lijk, hè. Nou, wij wisten het tot voor heel kort ook niet. Maar het is toch zo. Hulst komt in de regel van de vei ling in Bodegraven, maar in de hulst die van die veiling komt zit geen muziek. Als je als bloemenhandelaar hulst weet te bemachtigen buiten die veiling om, dan kan je, als het zover is dat je de hulst gaat verkopenvrijwel zeker zijn van muziek in die hulst. Op de veiling moet je het per kilo gewicht betalen. Maar bij een particulier kijken ze niet zo nauw, en dan kan er later nog wel eens een extra'tje in zitten. Als wij nog eens een ander beroep kiezen worden wij óf etaleur, óf bloemenhandelaar... dend in de hemelen weerklinkt, de mensen zich als broeders en de volkeren zich als leden van een gezin beschouwen, waarover de zon van een algemene en ware vrede straalt", aan het hart van Maria geweld moet hebben aan gedaan. Kaj ottersnieuws ALKMAAR. De Kajotters vieren vanavond de avond van de goede Sint. Dit feest vol verras singen begint om 8 uur. Wie de goede Sint nog wil zien voor hij naar Spanje vertrekt, mag deze avond niet verzuimen. Ende Kajotters zullen den ken aan hun afspraak omtrent de surprises. ALKMAAR. De leerlingen van dansschool Arendsen kunnen zeker wel terugzien op een zeer geslaagde Sint Nicolaas, zelfs in dien dit feest er in de huiselijke kring een beetje mocht zijn over geschoten. Drie avonden achter een vierde de dansschool telkens voor een andere groep leerlingen op luisterrijke wij.ze het feest van de goedgeefsheid en de kinder lijke vrolijkheid, en op alle drie de avonden vormde de komst van de goede Sint, compleet met knecht, een jong hart en een stroom van geschenken, het hoog tepunt. Vorige week Vrijdag was de surprise-avond bestemd voor de leerlingen van de Alkmaarse mid delbare scholen, Zondagavond was er volop vrolijkheid onder de ka tholieke leerlingen van het insti tuut, en tot besluit werd gister avond een vrolijk en gul Sinter klaasfeest gevierd door de rest der leerlingen. Op deze avonden werd, hoe kan het anders, naar hartelust ge danst op muziek van Toon Dekker en zijn mannen, totdat zo om een uur of half tien de Sint arriveer de, en het feest zijn hoogtepunt bereikte. Zoals het een goede Sint betaamt bleek de heilige man bij zonder goed op de hoogte met de intieme zaken van diverse leerlin gen, die dan ook voor hem moes ten verschijnen en onder grote hilariteit van de anderen op hun nummer werden gezet. Een enkele keer zag Pieterman zich zelfs ge noodzaakt de roe te gebruiken of de zak open te doen. De geschenken, die bij het feest nu eenmaal horen, ontbraken ook hier niet, en per club verzamelden de leerlingen zich rondom de stoel van de eerbiedwaardige man, die dan de cadeautjes uitreikte, ca deautjes, die soms aanleiding ga ven tot grote vrolijkheid. Zoals andere jaren werd ook de heer en mevr. Arendsen niet vergeten, en door de leerlingen werden zij verrast met enkele fraaie, kostbare cadeaux, die voor treffelijk op hun plaats zullen zijn in de dansschool. Na de uitreiking van de surprises bleek weer eens dat de Sint eeuwig jong blijft, want hij liet zien daf hij net zo goed op de dansvloer als op het dak thuis is. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan na W. M. dv K. J. HornyakA. C. Schaaf; Mina dv A. Schoonho venL. van Dijk. Gehuwd: J. Hoogland en Tr. Klinkert. WOENSDAG 9 DECEMBER: 'T GULDEN VLIES: St. Nico- laasavond Dansschool Jack Smit, 8 uur. VICTORY: Dr. Marga Klomoé voor Adelibert, 8 uur. AULA MURM. GYMNASIUM: Huldiging voorzitter Nederl. Herv. Oratoriumver., 8.30 u. Bioscopen: VICTORIA: Berucht, beroemd, bemind". 18 jaar. HARMONIE: „Op de Bres". 14 jaar. CINEMA: „Intriges in het Oosten", 14 jaar. REX: „Het mysterie van het leven". 14 jaar. Voorstellingen: 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 10 DECEMBER 'T GULDEN VLIES: Film avond N.R.V., 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Aquariumver. Rode Rio. 8 u. Bioscopen: VICTORIA: „De sleutels van het Koninkrijk". 8 uur, a.l. HARMONIE: „Op de Bres", 8 uur. 14 jaar. CINEMA: „Intriges in het Oos ten", 8 uur, 14 jaar. REX: „Het mysterie van het leven", 2.30 en 8 uur; 14 jr. Donderdag: Hoogwater 8.50 en 20.40 uur. Laag water 3.05 en 15.00 u. Zilveren Waag-tournooi wordt morgen geopend ALKMAAR Morgenmiddag wordt het Zilveren Waag-tour- nooi geopend in café C. de Boer, Langestraat. Voor dit unieke tour- nooi, waaraan deelgenomen wordt door de beste spelers uit ons land, heeft dhr. de Boer in zijn biljart zaal tribunes laten bouwen waar door ieder in de gelegenheid wordt gesteld de partijen goed te vol gen. De deelnemers zijn: 1. J. de Jong, Rotterdam; 2. W. Wijdeveld, Amsterdam; 3. N. Berkelmans, Vught; 4. P. Zondervan, Leeuwar den; 5. J. Lamers, Beverwijk; 6. J. Steffers, Haarlem; 7. R. Over- dijk, Zaandam; 8. J. Peetoom, Schagen. De heer Zondervan, winnaar van het vorige jaar, moet deze week zijn fraaie trophee verde digen. Haagse Comedie: 1*> ALKMAAR. Wij hebben gis teravond het zoveelste blijspel van De Haagse Comedie gezien. Het was een blijspel dat naar de klucht neigde, een stuk van Sau- vajon, „Dertien aan Tafel". Re gisseur Jan Retèl had de kluch tige accenten van dit spel nog eens terdege aangezet-. Ida Wasserman, Myra Ward, Dick van Veen, Johan Valk en Gerard Hartkamp hebben er van gemaakt wat ze er van maken konden, daarbij geassisteerd door Kathenka van der Werff, Pim Dikkers en Walter van der Kamp. En wat ze er van maakten, was in de eerste twee bedrijven wel wat aardigs, al had dat aardige maar weinig o>m het lijf. Het der de bedrijf werd een langdradige geschiedenis, die nauwelijks bo ven goed amateurtoneel uit kon komen, hetgeen wij overigens niet aan de spelers wijten. Uitstekend gekozen costuums konden dit blijspel niet op een hoger niveau brengen, dan waar op Sauvajon het had gezet; zeker niet kon dat het matige décor van Willem Deering. De ene, mislukte, pauze was ge suggereerd door het programma, dat overigens een getrouwe copie was van het programma van het gezelschap zelf. Die mislukking valt dus niet te wijten aan de directie van 't Gulden Vlies, die zich overigens heeft kunnen troos ten met een welgeslaagde tweede pauze. De eivolle zaal was zeer gul met zijn bijval. Wij hopen dat de zaal even vol zal zijn als Maan dag a.s. „De Toneelvereniging" Bernanos' „Hof van Olijven" op voert. S. K. ALKMAAR. De heer C. S. uit Alkmaar bezat een paar huis jes aan het Raaksje, die eigen lijk de naam van huisje niet eens waard waren. Deze huisjes zijn inmiddels gekocht door de ge meente en zijn bestemd voor de sloop. In Februari jongstleden ging de heer K. in een van deze huis jes wonen en tengevolge hiervan werd de heer S. beschuldigd van het verhuren van woonruimte aan iemand die geen woonver gunning had van B. en W. Door de Kantonrechter werd de heer S. veroordeeld tot een boete van f 6.In appèl werd deze zaak voor de tweede maal behandeld door de Meervoudige Kamer, na dat de eerste maal de zaak was aangehouden om verdere getui gen te horen. Volgens de raadsman van ver dachte, mr Buers, lag de zaak echter anders dan werd voorge steld. De heer S. had, toen het huisje vrij kwam, aan K. toege zegd dat hij hierin mocht gaan wonen, doch dat hij dan een vergunning moest hebben van B. en W. Een paar dagen later gaf de zaakwaarnemer van de heer S. de sleutels aan K„ daar deze het huisje een beetje wilde opknappen. Hiertegen bestond vanzelfsprekend geen bezwaar. De heer K. was echter na het schoonmaken meteen maar in het huisje gaan wonen, hoewel hij nog geen vergunning had. Deze zou wel aangevraagd zijn. Door de rechtbank werd S. verweten, die hij de man er niet uit had gezet; dal hij hem, in- gendeel, huur had laten betalen. Men vatte dit op als een bewijs, dat S. het huisje aan K. had verhuurd, waarmede hij de Woonruimtewet had overtreden. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. De Meervou dige Kamer zette gistermiddag de behandeling voort tegen G. K. uit Alkmaar, die wegens het zieh bevinden op de openbare weg in beschonken toestand ten vierde male enige tijd geleden door de Kantonrechter werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen, benevens plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor de tijd van een jaar. Veertien dagen geleden werd de zaak in appèl behandeld door de Meervoudige Kamer en de Officier van Justitie vorderde toen bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter, daar er met K. „niets meer te beginnen zou zijn en hij een onverbeter lijke dronkaard was". De raadsman van K., mr A. W. L. Bondam, bepleitte echter toepassing van een kuur in een zeikenhuis ter plaatse. Hij achtte een dergelijke kuur van meer waarde dan wederom een straf, en volgens door ham ingewon nen informaties bij deskundigen zou een dergelijke kuur kans van slagen hebben. De Officier van Justitie bleef echter bij de R.W.I., temeer om dat er daar eveneens de moge lijkheid is om de kuur op, K. toe te passen De zaak werd' aange houden om een medicus te horen. Behalve een deskundige medi cus werd tijdens de zitting ook gehoord de directeur van de R.W.I. Norgerhaven te Norg in Drente. Het bleek, dat zowel in een plaatselijk ziekenhuis als in de R.W.I. toepassing van de kuur zeer goed mogelijk is. Intussen had K. zich echter sedert de vorige zitting onder behandeling gesteld in een ziekenhuis te Alk maar; hij „kuurde" dus al. De Officier van Justitie bleef na het raadplegen van de arts en de directeur van de R.W.I. ech ter bij zijn eis om K. naar een R.W.I. te zenden, daar hij toch weer steeds in herhaling vervalt wanneer hij op vrije voeten is. De Officier achtte de R.W.I. ten volle capabel en zag geen reden om van de geëiste traf af te wijken. Uitspraak over veertien dagen. Hersteld Apostolische kerk niet met Kerstmis open ALKMAAR De Hersteld Apostolische Gemeente, wier kerkje in de Toussaintstraat zal worden vervangen door een nieuw kerkgebouw in de Nassau- laan, had de bedoeling haar nieuwe kerk met Kerstmis te openen. Het is echter zeer on waarschijnlijk dat dit plan ver wezenlijkt zal worden. Hoewel men goede vorderingen maakt met de bouw, ziet het er niet naar uit dat de kerk in de Nas- saulaan voor de Kerstdagen zal zijn voltooid. ALKMAAR. Ingekomen: F. Bierhaalder en gezin van Beem- ster van Brederostraat 6; A. A. de Groot van Weert naar van Leeu wenhoekstraat 34; H. Hooyberg van Amsterdam naar Hooftstraat 42; W. J. Klumper en gezin van Haarlem naar Brederostraat 8; M. C. Knuppel wed. de Loor van Am sterdam naar Zocherstraat 28; A. W. Korver van Amsterdam naar Druivenlaan 15; G. Kuiper van Koedijk naar Pr. Julianalaan 14; A. H. Lansen en echtgen. van Am sterdam naar Brederostraat 7; I. M. de Liser de Morsain van Ren- kum naar Hooftstraat 78; A. Hooyberg geb. van Os van Am sterdam naar Hooftstraat 42; B. C. Wendels van Krommenie naar Stuartstraat 101; A. A. Dekker van Oudorp naar Bergerweg 14; R. J. E. Fuïlerton en echtgen. van Lincoln (Gr. Brit.); J. H. Ileynen wed. Leezer en kinderen van Krommenie naar"Madeliefstraat 1; H. van het Kaar en gezin van Winkel naar Brederostraat 6; A. Louwe van Boxtel naar Stations straat 3; G. A. Zomerdijk van Velsen naar Verdronkenoord 12; D. P. Denie van Tilburg naar Overdiestraat 34; J. van Heerden van Zijpe naar Kennemerpark 10; A. Jonker wed. Boon van Bergen naar Pr. Julianalaan 14; G. van Lohuizen van Heerde naar Mo lenbuurt 14; E. G. Neeskens van Velsen naar Oudegracht 22; A. J. Ottenhoff van Apeldoorn naar Hooftstraat 84; E. de Vos van Uit hoorn naar Gashouderstraat 7. M. M. Olthuis van Amsterdam naar Pr. Julianalaan 14. Vertrokken: A. A. van Oorschot van Nassaulaan 7 naar 's-Graven- hage; C. E. A. Hofman geb. Buis- sink van Dr. Schaepmankade naar Zaandam; J. Hintzen van Brou werstraat 5 naar Vlissingen; A. A. J. Verhoeven en gezin van Kèn- nemerstraatweg 99 naar Bergen; W. C. Cornielje geb. Batenburg en kind van Geestersingel 35 naar Australië; A. M. Groot van van Everdingenstraat 18 naar Venhui zen; G. Konijn van Laat 8 naar Hensbroek; G. Roersma van He kelstraat 25 naar Wageningen; J. M. Vreeling van van Everdingen straat 18 naar Venhuizen; J. Geels van Emmastraat 99 naar Delft; N. J. de Jongh van Gasthuisstraat 1 naar Bergen; J. P. M. de Jongh geb. Wiese van Mient 3 naar Ber gen; D. J. Abelskamp en gezin van Rekerstraat 8 naar Heiloo; C. A. M. Bots van Kennemerpark 1 naar Utrecht; E. M. Jonker en kind van Oudegracht naar Sohoorl; H. A. N. Munninghoff van Kennemerpark 27 naar Hei loo; A. H. Tiemens van Comans- straat 27 naar Harderwijk; C, M. L. van Absfooven van Wilhelmina- laan 11 naar Vlaardingen; M. C. Buren van van Everdingenstraat 18 naar Zuid- en Noord-Sohermer; J. G. Evers van Kanaalkade 47 naar Schermerhorn; L. Godijn en gezin van Overdiepad 38 naar Velsen; M. Oud geb. Huiberts van Boterstraat 24 naar Harderwijk; C. Th. Kraakman van van Ever dingenstraat 18 naar Warmenhui- zen; Th. J. A. Kuster van Laat 140 naar Vught; A. C. Meeuse van Kennemerstraatweg 61 naar Mid delburg; A. Post van Blaeustraat 41 naar Zuid-Afrika; M. C. Wes ter geb. van Schie van Egmonder- straat 16 naar Oudorp. Vierde verantwoording Muziekver. „Excelsior" ALKMAAR Fa. K. de H. 1.50; fa. Gebr. Hoed 15.—; Voorthuizen ƒ10.—; W. B. ƒ0.50; N.N. ƒ1.—; Gulden Vlies ƒ25.—; M. ƒ1.—; L. P. 1.Maison O. 2.50; fa S. 2.—; J. H. G. 1.—; S. H. J. 1.—; K. B. 1.—; fa. W. en B. ƒ2.50; D. C. C. ƒ0.50; S. 0.50; N. N. ƒ1.25; K. v.d. B. ƒ2.50; Gebr. P ƒ2.50; C. J. Syp- heer 3.—; H. 2.50; J. M. 2.50; Wed. v. O. 1.—; G. H. K. 1.—; H. J. L. ƒ2.—; B. C. Z. ƒ0.50; S. Sch. ƒ2.50; A. G ƒ0.50; N. B. ƒ1.—; A. P. P. ƒ2.—: S. J. K. 2.50; A. B. 1.—; P. en F. 1.—; P Schermer 5.fa. T. en P. 1.—: A. B. 1.—; P. J. Z 1.—; fa. B. en Zn. 2.fa. P 2.50; fa. E. v. Latum 5, Vorige verantwoording 810.19 Totaal 923.94. De heer S. was echter bij de politie geweest en had de zaak uiteengezet, doch hier zei men dat het een civiele zaak was, die de politie niet aanging en dat hij zelf maar moest zorgen dat K. uit het huisje vandaan ging. Om dit te kunnen bewerkstelligen, zou de heer S. eo'hter een proce dure hebben moeten aangaan, en hier paste hij voor, daar dit hemzelf geld zou gaan kosten. Hij liet K. dus zitten, doch omdat hij er tóch zat, liet hij hem huur betalen. De raadsman vroeg vrijspraak in dit geval, daar er geen sprake zou zijn geweest van opzet, doch de Officier eiste bevestiging van het vonnis, daar hü van mening was, dat er wel een overtreding zou zijn begaan. Uitspraak over veertien dagen. 16 DECEMBER OPENING LUCHTWACHTCENTRUM ALKMAAR Op 16 Decem ber zal de officiële opening van het nieuw gebouwde luchtwactot- centrum op de hoek Boezemsin- igelKanaalkade plaats vinden. Om elf uur wordt bij de voordeur een plaquette onthuld. D.D.D.St Thomas ALKMAAR In de clubcom petitie eerste klasse heeft het eerste tiental van de Alkmaarse damclub D.D.D. een ruime 164 overwinning behaald op St. Tho mas I uit Castricum. Na vier wedstrijden heeft D.D.D. nog geen enkel verliespunt. SCHOLA PUBLICA ALKMAAR Vrijdag 11 De cember a.s. komt B. Koning, lui tenant-kolonel van de Generale Staf, voor Schola Publica spre ken over „Machtsverhoudingen in het Verre Oosten" in het Gulden Vlies om 8 uur. We herinneren ons nog levendig de enthousiaste spreker van twee jaar geleden, toen hij voor ons in prachtige en krachtige termen de Invasie in Normandië uiteenzette. Ongetwijfeld zullen velen hem deze avond over dit onderwerp willen horen, temeer daar het hier om een probleem gaat, waarvan de vrede in de wereld groten deels afhankelijk is. Hoe zullen de randgebieden van Azië reage ren op het feit dat door de Kore-' aanse kwestie het geschokte pres tige van het Westen zich gaat herstellen? Zal het een reactie zijn die het Kremlin nooit heeft vermoed of gewild? Alle aanwezigen kunnen Vrij dagavond a.s. rekenen op een in teressante en buitengewoon leer zame en verhelderende avond. Advertentie VRIJDAG 11 DECEMBER, 8 uur. in Het Gulden Vlies: „Machtsverhoudingen in het Verre Oosten" door luit.-kol. KONING. Avanti stelt St Nicolaas- avond uit ALKMAAR Vrijdag a.s. wordt de repetitie gehouden voor de dames en heren. Door bijzon dere omstandigheden kan de St. Nicolaasavond op Zaterdag 12 December niet doorgaan Deze wordt nu gehouden op Zondag 13 December 's avonds om 8 uur in het K.A.J.-huis. L.T.J.-nieuws ALKMAAR De tonelisten, die hun medewerking verlenen aan de culturele avond op 29 December, worden er aan herin nerd, dat er a.s. Zaterdagavond een bijeenkomst is in café Mui zenvreugd. Op 16 December worden alle leden verwacht in 't Wapen van Heemskerk, wanneer de heer K. J. Junius Ingerman zal komen spreken over zijn tocht door Cen- traal-Afrika. Deze avond wordt belegd in samenwerking met de L.T.B. NIEUWE TELEFOON- AANSLUITINGEN ALKMAAR 2162, Fuïlerton, R, J. E., Nassauplein 28; Gem. Bestuur en Gem. Instell. v. Alk maar Lichtbedrijven; 3988, Woon huis fitter G.G.B.. Landstraat 62; Gem. Best, en Gem. Instell. van Alkmaar Lichtbedrijven, 2816 woonhuis fitter G.G.B., Wolle- brandtsitraat 1; 5858, Goedvolk. Joh. Hoofd „Prinses Marijke- school" Lyceumstraat 31; 4895, Kodde,. W. F. v. d„ Arts, Ken nemerstraatweg 13 H Heiloo; Landmacht Kon., Luchtmacht Kon., 2777. Korps Luchtwacht dienst, groep Alkmaar, Boesem- singel 2; Politie, Rijkspolitie, 2361 Post Heiloo v. d. groep Heiloo. woonh. wmr. S. Teilegen, Dr Schaepmanstraat 32; 5432, Stroo- mer. P., veehouder, Munniken- weg 8 Oudorp; 2627, Venneker C„ Wethouder, Houtweg 17; 2160 Engel, N. W„ Eikenlaan 13; 2180, Prins, Joh., Sigarenhandel Bree- laan 39; 2969, Ranzijn, J. A„ veehouder, Jan Apeldoornweg 6; Limmen: 345, Revers, N„ Techn. Adv. v. d. C.V. Duowals, Burg. Nieuwenhuijsenstraat 30; Ursem; 212. Jong, G. de, Ruyterstraat U 110; 300, Klaver G. A., veehou der en veevervoer, Mijzen B 10. Schermerhorn; Zuidschermer: 282 Bruijn, H. Jzn., veehouder, Zui dervaart 370. Stompetoren; 253, Konijn, H. J„ veehouder, West- dijk 364, Akersloot post Alkmaar ALKMAARSE COURANT VERHUIST ALKMAAR De N.V. Boek en Handelsdrukkerij v.h. Herm. Coster, sinds onheuglijke tijden zetelend aan de Voordam, gaat haar bedrijf verplaatsen naar de Heldergeweg, zo vernemen wij. Met dit bedrijf zal ook de Alk maarse Courant naar de Helder- seweg verhuizen. Op een terrein naast de Fa. Appel en Adolf zal men een nieuw perceel bouwen, waarin drukkerij en krant zullen wor den ondergebracht. Gevoelige boete geëist BERGEN De tuinder F. v.d. M. uit Bergen hoorde gisteren een boete van 30.— tegen zich eisen omdat hij zijn zoon van 14 jaar verscheidene malen thuisge houden had van school. De knaap bezocht het V.G.L.O. te Alkmaar, doch vader had het in Juni van het vorig jaar erg druk op de tuin, en bovendien werd hij verschrik kelijk geplaagd door rheumatiek, zodat zoonlief maar thuis moest blijven om te helpen. De hoofd, onderwijzer van de school was toch al soepel genoeg geweest, en had landbouwverlof voor de duur van drie weken verleend, doch dit bleek niet genoeg. Ook kapper S. uit Limmen had gezondigd tegen de leerplichtwet, door omstreeks Pasen zijn 14- jarige dochter thuis te houden, die moest helpen in de zaak De geëiste boete was dezelfde. De uitspraak is over veertien dagen. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren; Brecht Ezra Gommert zv F. R. A. Daems en A W. Koek, Amsterdam; Ste- phanus Cornells Maria zv J. J. M. Grolman en G. C. de Groot; Cor nelia Johanna Maria dv H. Beers en V. Leijen; Maria Anna Aleydis dv B. J. Beemsterboer en E. de Moei. Gehuwd: Johannes Cornells Henneman en Klazina van der Zwan: Antonius Blokker en Elisa beth Maria Leijen. Overleden: Antje Keizer; wed. van L. Wittebrood. Ook vogels ondergaan invloed van 't weer BERGEN In het kleine ge zellige huisje aan de Loudelsweg hebben we een bezoek gebracht hij de heer Jan Ivangh, beikend door zijn radio-causerieën en le zingen en zijn onderzoekingen op het terrein van de fauna. We hebben hem de vraag gesteld of het zeldzaam zaehte weer nog van invloed geweest is op de gedra gingen van de vogels, in het bij zonder van de trekvogels. Inderdaad, zo zeide 'de heer Ivangh. Hoewel te trekvogels van hier weg zijn, arriveren uit het Hoge Noorden vele kleine trefk- vogeltjes. Deze blijven lang in on ze omgeving plakken. Zo komen we de vinken, staartmezen, goud haantjes en zelfs kruisbekken te gen. Op zee drijven voor de kust vaak honderden soorten wilde eenden en trekken zo nu en dan wilde ganzen en zwanen over. Ook 's nachts trekken roepend de .wulpen over. De trekroep is to taal anders dan de roep in het broedgebied. Het was zulk ab normaal warm weer voor de laat ste week van November dat zelfs een merel volop aan het zingen was. Niet zoals in het voorjaar uit volle borst, maar heel zacht en binnensmonds. Mijn aandacht werd er door getrokken toen ik naar een aantal boomklevers stond te kijken, waarvan ik dacht dat zij het waren die zongen. Het was helaas niet mogelijk om de reflector te richten op de zanger om deze winterzang op te nemen. Interessant zou het zeker ge weest zijn. Zo trekt Ivangh er vaak op uit om vogelgeluiden op de geluids band vast te leggen. Gewapend met de bandrecorder, een grote reflector en een haspel, omwik keld met een kabeltje, alles ge monteerd op een trek wagentje, gaat hij op jacht naar vogelge luiden voor zijn nieuwe lezingen, die hij zo natuurlijk mogelijk geeft. Een sportieve jadht vol spanning, waar je nooit genoeg van krijgt, zegt onze gastheer en het resultaat is dan ook dat men in het hartje van de winter bij de kachel bijvoorbeeld de nachte gaal kan horen zingen! WEERSVERWACHTING medegedeeld door 't K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. RUSTIG WEER DE BILT, 9 December Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. Sinterklaas op bezoek EGMOND AAN ZEE Sinter klaas heeft zijn traditionele be zoek aan Egmond aan Zee ge bracht. In het Parochiehuis wa ren de kinderen van de R.K. la gere school en de Kleuterschool, alsook vele ouders bijeen. Onder leiding van de onderwijzeres mevr. Gerlach had een aantal kinderen van de lagere school een aardig toneelstukje ingestu deerd: „De nieuwsgierige prin ses". Alle aanwezigen hebben er echt van genoten. Sinterklaas kwam met twee Pieten luide toe gejuicht de zaal binnen. De Z.E. Heer Pastoor heette Sint en zijn trawanten welkom, waarna deze een ernstig woordje sprak. Veel .kinderen moesten vlak voor de troon een reprimande in ont vangst nemen. Ook de Egmondse drieling, in de zaal aanwezig met hun moeder, werd bij Sinterklaas .ontboden, die zich vriendelijk met de kleintjes onderhield. Aan het slot werd aan ieder kind een pre sentje geschonken en ook de snoeperij was niet vergeten. Zéér voldaan ging ieder huis waarts. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Gehuwd: Jacobus Johannes Karsten, 26 j. en Adriana Gertrude Tiebie, 25 jaar, beiden te Harenkarspel. Overleden: Klaas Stroet, 28 j., Harenkarspel, echtgenoot van G. van der Oord. Nog onder de indruk van de radio-reportage welke zij kort te voren hadden gehoord uit de Eeuwige Stad, waar de II. Vader het-Maria-jaar had geopend en Zijn zegen „Urbi et Orbi" aan de gehele wereld had gegeven, heb ben honderdduizenden met het bijwonen van een plechtige Avondmis op hun wijze persoon lijk aan de inzet van een feeste lijke herdenking een bijdrage ver leend. In talrijke parochies werd de Avondmis opgedragen. Nu was er geen ernstige stemming van de Advent, de boetetijd, doch een blijdschap die zich uitte in de versiering van de altaren, in de juichende zang en in de predica- ties waarin de Onbevlekte Ont vangenis het onderwerp was van een hooggestemde beschouwing voor vele gelovigen. Het Geheim der Onbevlekte Ontvangenis, op 8 December 1854 door Paus Pius IX als geloofspunt afgekondigd ter bevestiging van hetgeen door de eeuwen heen al gemeen in de Kerk werd aange nomen en geloofd, is met grote vreugde aan het begin van het jaar, dat aan de honderdjarige herdenking van de dogma-verkla ring voorafgaat, opnieuw en ster ker in 'herinnering gekomen. Vooral degenen die gistermorgen niet in de gelegenheid waren net H. Misoffer bij te wonen, hebben dankbaar in het avonduur met de Kerk gebeden tot Maria, op Wie de woorden uit het Boek der Wijs heid van toepassing worden ge bracht: „Gelukkig de mens die naar Mij luistert en die waakt ■aan Mijn poorten, dag na dag en de wacht houdt aan de posten van Mijn deur". Het was een voorrecht, in de wetenschap met ontelbaren op deze avond in gebed verenigd te zijn, dit H. Misoffer te mogen bij wonen en tot de H. Tafel te kun nen naderen. Drukbezochte Sint Bavo (Van onze redacteur) De viering van het door Z.H. de Paus afgekondigde Maria-jaar is in het bisdom Haarlem begon nen met het opdragen van plech tige Avondmissen in bijna alle parochiekerken, die zeer druk waren bezocht. In de Kathedrale Basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart te Haar lem droeg de bisschop, Z. Hw. Excellentie Mgr. J. P. Huibers, de pontificale Avondmis pp. De Basiliek was tot in de uiterste hoeken bezet en velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Nadat de bisschop, bekleed met de Cappa Magna, door het Hoog waardig Kapittel was ingehaald, hield Monseigneur een korte toe spraak, waarin hij de betekenis van het Maria-jaar uiteenzette en de gelovigen van het bisdom Haarlem aanspoorde „tot een godvruchtige Mariaverering om Haar voorspraak te verkrijgen voor de wereldvrede". Hierna werd net H. Misoffer opgedragen, waaroij vijf kanun niken assistentie verleenden. De lagere functies werden verricht door studenten van het seminarie Hageveld. Het Kathedrale koor onder leiding van dr. A. L. M. Kat bracht op verdienstelijke wijze Marialiederen ten gehore en voerde onder de H. Mis, afgewis seld door het volk, de Grego riaanse gezangen uit. Na de H. Mis gaf de bisschop de pauselijke zegen, waarna Mgr. Huibers onder het massale gezang van Marialiederen de Basiliek werd uitgeleid. AANHANGWAGEN IN DE SLOOT NIEUWE NIEDORP De heer Groen uit Heerhugowaard had bepaald pech. toen h;j gistermid dag omstreeks half 4 met zijn tractor met 2 wagens gestoomde aardappelen door de Dorpsstraat reed. Ter hoogte van de Hervormde kerk brak n.l. de verbinding van de laatste wagen waardoor deze van de weg geraakte, in de voor- sloot kantelde en de lading be staande uit 2 ton gestoomde aard appelen verloren ging De takelwagen van de fa. Pee reboom moest er aan te pas ko men om de wagen op het droge te brengen, hetgeen natuurlijk veel belangstelling wekte, vooral bij de dorpsjeugd. Opbrengst collecte ZIJPE De ten behoeve van het Nederlands Oorlogsgraven Comité gehouden collecte heeft te Oudesluis f 16.37 opgebracht, te 't Zand f 17.75 en te St Maartens brug f 28.33. Prijzencommissie ZIJPE In navolging van het geen in andere gemeenten ge beurt, zal ook de sinds 1947 in de gemeente Zijpe bestaande prijzen commissie met ingang van 1 Januari a.s. ophouden te bestaan. Burgerlijke Stand LANGEDIJK Geboren: Ja cob zv Pieter Glas en Maartje Ploeg: Marianne dv Johan Car- nas en Geertruida Margaretha Schuffelen. Ondertrouwd: Nanne Groot 26 jr Andijk en Maartje Ootjers 20 jr; Mattheus Bos 42 jr en Elisa beth Margaretha Mulder 35 jr; Arend Huibers 19 jr en Anna Dekker 19 jr: Gerardus Bleeker 24 jr Beverwijk en Petronella C. Mul 22 jr. Gehuwd: Maarten Aalbregtse 23 jr Oude Niedorp en Marie de Geus 21 jr; Jacobus van Doorn 26 jr Amsterdam en Adriana M Kok i2 jr. Een Zuidholla telexen met ee komende wint watersnoodo dezer organise L. A. Kesper. Deze zei tijden opening van deze niet verantwoord de komende win degelijk voorbere satie, verbonden ste technische co delen, in te gaar zijn, dat een volgi 300 jaar zal uitbl garandeert dat? K.N Het provinciehu zal het hart van zijn. Toch zal ane voorkomende cai meer de fout vs maken, toen alles traliseerd werd. 3 van de organisatie te de Bilt, dat re dedelingen over „1 tot „gevaarlijk verstrekken. Op wingen treedt het van de Prov. Wa nemende mate in Daarnaast echt waarschuwingen verlenende rijks instanties als het kringoommandant Rijksverkeersinspt vrachtingscommisi dam, brandweer r ij'kspolitie-instant dingsnet met spei nen en mobil treedt dan reeds het politie-telexne dig, radtio-verbin< ter beschikking. De verbindings satie is gedeeltel van materieel var Bescherming Burg Naar wij verne de antwoorden va se en de Antillia raad ontvangen van de Nederland de bijeenkomst d Commissie", die der Rondetafel- de West-Indische Willemstad zal de eerste helft doen aanvangen De landsregerii overzeese rij'ksdel accoord verklaard stel der Nederlan mogelijk zal de sie" op 11 Januai bijeenkomen. De legatie, bestaande van Overzeese Ki stitie, prof. Kerr Donker, en prof ten, zou dan 8 Ja lemstad vertrekk ROME, 8 Dec voorzitter van Traglia, uiteeng kunnen worden ring zich met v: dienstig, maar Voorwaarde voc lingen die de na" van 26 i Maria-jaar is trekken, doch ehie, te stimuler Als voorbeelden manifestaties noen het pelgrimeren internationaal Ugdommen. Reed mité te Rome gingen van in! vaarten ontvan Frankrijk en nationale pelgr Engeland, Can Staten. In de 1 thans gelden b de bouw van Fgdom, dat ter Onbevlekte Ont' shington wordt nog gedurende reed zal zijn. worden ook in uitvoer gebracht me bouwt dit jaar dom voor de Ma< delijke Liefde, A

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2