Zuid-Holland voorbereid op watersnoodrampen ■A li..J mi.ji Ontroerende ogenblikken op de Piazza di Spagna Uiterlijke viering Mar ia jaar op viervoudig terrein Lage waterstand geeft zorgen voor Rijnvaart ms Avondmis Mr Kesper opende gisteren de nien ive dienst Rondetafel- conferentie met de West Zegetocht van de H. Vader Belangrijke tentoonstelling in Rome te houden Geen Kerstvacantie voor Eerste Kamer De speeïclulVaffaire te Baarle-Hertog deugende Taks v Woensdag 9 December 1953 Pagina 3 fïS VERWACHTING ;deeld door 't K.N.M.I. Bilt, geldig van Woens- nd tot Donderdagavond. RUSTIG WEER BILT, 9 December bewolkt met verspreide ngen en plaatselijk Weinig verandering in atuur. Zwakke wind. 11e kerken ader de indruk van de ortage welke zij kort te- idden gehoord uit de Stad, waar de H. Vader :a-jaar had geopend en n „Urtoi et Orbi" aan de ereld had gegeven, heb- derdduizenden met het van een plechtige 5 op hun wijze persoon- de inzet van een feeste- lenking een bijdrage ver- talrijke parochies werd Imis opgedragen. Nu was ■rnstige stemming van de de boetetijd, doch een die zich uitte in de van de altaren, in de zang en in de predica- ■in de Onbevlekte Ont- het onderwerp was van ggestemde beschouwing gelovigen. iheim der Onbevlekte nis, op 8 December 1854 Pius IX als geloofspunt gd ter bevestiging van loor de eeuwen heen al- n de Kerk werd aange- r geloofd, is met grote aan het begin van het aan de honderdjarige ig van de dogma-verkla- afgaat, opnieuw en ster- herinnering gekomen, sgenen die gistermorgen gelegenheid waren net ar bij te wonen, hebben in het avonduur met de eden tot Maria, op Wie n uit het Boek der Wjjs- toepassing worden ge- Gelukkig de mens die luistert en die waakt poorten, dag na dag en boudt aan de posten van s een voorrecht, in de p met ontelibaren op d in gebed verenigd te Misoffer te mogen bij tot de H. Tafel te kun- en. ezochte Sint Bavo 1 onze redacteur) ing van het door Z.H. ifgekondigde Maria-jaar bisdom Haarlem begon- et opdragen van plech- idmissen in bijna alle rken, die zeer druk zocht. 'athedrale Basiliek Sint de Leidsevaart te Haar- de bisschop, Z. Hw. Mgr. J. P. Huibers, eale Avondmis op. De iras tot in de uiterste zet en velen moesten staanplaats genoegen bisschop, bekleed met Magna, door het Hoog- lapittel was ingehaald, seigneur een korte toe- larin hij de betekenis aria-jaar uiteenzette en en van het bisdom aanspoorde „tot een ge Mariaverering om spraak te verkrijgen ereldvrede". iverd hec H. Misoffer waarDij vijf kanun- stentie verleenden. De cties werden verricht aten van het seminarie thedrale koor onder a dr. A. L. M. Kat verdienstelijke wijze en ten gehore en er de H. Mis, afgewis- het volk, de Grego- angen uit. Mis gaf de bisschop ke zegen, waarna Mgr. der het massale gezang liederen de Basiliek leid. HANGWAGEN DE SLOOT NIEDORP De heer Heerhugowaard had ch, toen hij gistermid- eks half 4 met zijn 2 wagens gestoomde door de Dorpsstraat te van de Hervormde n.l. de verbinding van vagen waardoor deze geraakte, in de voor- lde en de lading be- 2 ton gestoomde aard- loren ging ragen van de fa. Pee- 2st er aan te pas ko- wagen op het droge hetgeen natuurlijk stelling wekte, vooral ieugd. ■ngst collecte De ten behoeve van lands Oorlogsgraven uden collecte heeft te 16.37 opgebracht, te 75 en te St Maarten s- encommissie In navolging van het- dere gemeenten ge- k de sinds 1947 in de ipe bestaande prijzen- met ingang van I ophouden te bestaan. rlijke Stand JK Geboren: Ja- er Glas en Maartje inne dv Johan Car- ertruida Margaretha vd: Nanne Groot 26 Maartje Ootjers 20 Bos 42 jr en Elisa- retha Mulder 35 jr; Srs 19 jr en Anna jr: Gerardus Bleeker /lik en Petronella C. Maarten Aalbregtse Niedorp en Marie de acobus van Doorn 26 i en Adriana M. Kok Een Zuidhollands net van telefoonsmobilofoons en telexen met een parate organisatie daarachter, is voor de komende winter georganiseerd om bij rampen, speciaal watersnood, onmiddellijk in tverking te treden. Hoofd dezer organisatie is de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper. Deze zei tijdens de officiële opening van deze dienst o.m. het niet verantwoord te achten om de komende winter zonder een degelijk voorbereide hulporgani satie, verbonden met de modern ste technische communicatiemid delen, in te gaan. Het kan best zijn, dat een volgende ramp weer 300 jaar zal uitblijven. Maar wie garandeert dat? K.N.M.I. startmotor Het provinciehuis te Den Haag zal het hart van de organisatie zijn. Toch zal men bij eventueel voorkomende calamiteiten niet meer de fout van Februari j.J. maken, toen alles te sterk gecen traliseerd werd. De „startmotor" van de organisatie is het K.N.M.I. te de Bilt, dat rechtstreekse me dedelingen over „flink hoogwater" tot „gevaarlijk hoogwater" zal verstrekken. Op deze waarschu wingen treedt het organisatie-net van de Prov. Waterstaat in toe nemende mate in werking. Daarnaast echter gaan reeds waarschuwingen uit naar hulp verlenende rijks- en provinciale instanties als het Rode Kruis, kringcommandant Rotterdam, de Rijksverkeersinspectie met be- vraohtingscommissariaat Rotter dam, brandweer, militaire én rijkspolitie-instanties. Het verbin- dingsnet met speciale telefoonlij nen en mo'bi'lofooninstallaties treedt dan reeds in werking. Ook het politie-telexnet, en waar no dig, radio-verbindingen, komen ter beschikking. De verbindings- en hulporgani satie is gedeeltelijk met behulp van materieel van de Organisatie Bescherming Burgerbevolking op- Naar wij vernemen zijn thans de antwoorden van de Surinaam se en de Antilliaanse regerings raad ontvangen op het verzoek van de Nederlandse regering, om de bijeenkomst der z.g. „Kleine Commissie", die de voortzetting der Rondetafel-conferentie met de West-Indische rijksdelen te Willemstad zal voorbereiden, in de eerste helft van Januari te doen aanvangen. De landsregeringen der 'beide overzeese rijksdelen hebben zich accoord verklaard met het voor stel der Nederlandse regering. Zo mogelijk zal de „kleine commis sie" op 11 Januari te Willemstad bijeenkomen. De Nederlandse de legatie, bestaande uit de ministers van Overzeese Rijksdelen en Ju stitie, prof. Kernkamp en mr. Donker, en prof. van der Grin ten, zou dan 8 Januari naar Wil lemstad vertrekken. gezet in afwachting van de defi nitieve vormgeving van laatstge noemde organisatie, welke waar schijnlijk eerst in Mei 1954, zo niet later, haar beslag zal krijgen. De Zuidhollands organisatie moet men dus min of meer als voor loopster beschouwen. Bij calamiteiten zullen de bur gemeesters der Zuidhollandse ge meenten de opperste leiding in hun gemeenten hebben. Dit bete kent, dat zij zich rechtstreeks tot hulpverlenende organisaties wen den. Deze organisaties moeten mededeling hunner activiteiten aan de Commissaris der Koningin doen. Voor een radio-berichten dienst zijn tussen Rijksvoorlich tingsdienst en de commissaris bindende afspraken gemaakt. Alle berichten lopen via het provincie huis. Op deze manier hoopt men tot snelle en doelmatige 'hulp te ko men, tijdrovende centralisatie te vermijden en toch een centraal overzicht van hulpverlening met daaruit voortvloeiende coördinatie te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat Rijks diensten in dit samenspel van krachten bij hulpverlening be langrijke rollen zullen vervullen. De rijkspolitie en P.T.T. zullen met de middelen, die ten dienste staan, evenals militaire instanties, aan de organisatie deelnemen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat een „proefmobilisatie" van de Zuidhollandse dienst in het naaste verschiet ligt. ÜEBAT IN LAGERHUIS OVER BRITS-GUYANA Labourmotie verworpen LONDEN (Reuter). De La bourmotie, waarin werd ver zocht om' ongedaan maken van het besluit tot afschaffing van de grondwet in Brits-Guyana, is met 304 tegen 271 stemmen ver worpen. Tevoren had het Labourlid Ian Winterbottom, die inging tegen de algemene lijn Van de redevoe ringen van zijn partijgenoten, verklaard, dat hij, afgaande op wat leden der oppositie in het parlement van Guyana hem had den gezegd, er van overtuigd was, dat het gebruik van ge weld in de kolonie aanstaande was. Europese paspoorten der K.S.G. ingetrokken De Europese paspoorten, die door het hoge gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalge meenschap aan hoge K.S.G.-func- tionarissen waren uitgereikt voor reizen van en naar K.S.G.-landen zullen ingetrokken worden en voorlopig zullen geen nieuwe passen worden uitgereikt, omdat Saarland het Europese paspoort niet wil erkennen, als het niet uitdrukkelijk als zevende K.S.G.- land op de passen wordt ge noemd. HOOITIJD OP MARKEN Dinsdag was er op Marken een zomers tafreeltje te zien. Daar werd n.l. het hooi ingeladen, dat de Marker veehou ders hebben bestemd voor hun collega's in de door de waters nood getroffen ge bieden. De vletjes met hooi werden dc haven van het eiland ingevaren, waar het op de ouderwetse manier met draag stokken over de dijk werd gedragen. Het hooi wordt van de draagstokken in het wachtende schip gekiept. Ed. Hoornik lid redactie van „De Gids" De dichter Ed. Hoornik is toe getreden tot de redactie van „de Gids", het oudste letterkundige tijdschrift van Nederland dat sinds 1950 in Utrecht werd ge publiceerd (bij de wed de Haan N.V.) maar met ingang van Janu ari 1954 weer zal worden opgeno men in het fonds van de Am sterdamse uitgeverij (P. N. van Kampen en Zn) waar het al eerder meer dan een eeuw lang gastvrijheid heeft genoten. De re dactie wordt verder gevormd door Anton van Duinkerken, prof. dr B. A. van Groningen, Emmy van Lokhorst, prof. mr A. N. Mole naar en Bert Voeten. (Vervolg van pag. 1) Een ontroerend schouwspel ontrolde zich voor de ogen van de talrijke toeschouwers, toen tegen het middaguur een delegatie van 500 kinderen het bloemenoffer kwam brengen van alle jonge oorlogs slachtoffertjes In Italië. Er heerste doodse stilte toen een blinde jongen naar voren trad en namens allen een gebed tot de H. Maagd uitsprak. In dit gebed vertelde hij met kinderlijke vertrouwelijkheid aan de Hemelse Moeder, dat zij, oorlogsslachtoffertjes toch wel bijzonder recht konden doen gelden op Haar liefde omdat zij zo long reeds met het leed hadden kennis gemaakt. Deze kinderlijke vreugde bereikte haar hoogtepunt, toen plotseling 500 witte duiven werden losgelaten, in het blinkend zonlicht boven dc Piazza di Spagna opwiekten en zich daarna in alle richtingen van Italië verspreidden. Nog voordat de enorme brand in Poesan op Korea geheel was geblust, werd het verkeer in de straten van de geteisterde stad hervat. Vluchtelingen, soldaten, arbeiders en anderen begeven zich in beide richtingen langs de brandende en smeulende puinhopen der stad. ROME, 8 Dec. (K.N.P.) In een persconferentie heeft de voorzitter van het Comité voor het Maria-jaar, Mgr. Luigi Traglia, uiteengezet hoe het Maria-jaar uiterlijk zal gevierd kunnen worden. Hij wees vier terreinen aan, waarop de vie ring zich met vrucht zal moeten bewegen, namelijk op gods dienstig, maar ook op cultureel, artistiek en sociaal gebied. Voorwaarde voor welslagen is zich te richten naar de doelstel lingen die de H. Vader reeds in zijn encycliek „Fulgens Coro na" van 26 September heeft uiteengezet. Bet doel van het Maria-jaar is met grote getale van pelgrims naar Rome te trekken, doch het godsdienstige leven, ook in de kleine paro chie, te stimuleren. Als voorbeelden voor uiterlijke manifestaties noemde Mgr. Traglia het pelgrimeren nationaal en internationaal naar Mariahei- ligdommen. Reeds heeft het Co mité te Rome talrijke aankondi gingen van internationale bede vaarten ontvangen, o.a. tussen Frankrijk en Engeland, en van nationale pelgrimages in Egypte, Engeland, Canada en de Ver. Staten. In de Ver. Staten worden thans gelden bijeengebracht voor de bouw van een nationaal hei ligdom, dat ter ere van Maria's ''nibevlekte Ontvangenis in Wa shington wordt opgericht en dat nog gedurende het Maria-jaar ge- roed zal zijn. Dergelijke plannen worden ook in andere landen ten uitvoer gebracht. Het bisdom Ro me bouwt dit jaar nog een heilig dom voor de Madonna der God delijke Liefde, aldus Mgr. Traglia, die tevens vice-gerens van Rome is. Bedevaarten Verder zijn bedevaarten aange kondigd van Frankrijk naar het H. Huisje van Loreto, en van Italië naar Lourdes. Ook worden thans plannen uitgewerkt om de grootse bedevaarten naar het hei ligdom van O.L. Vrouw van Wal- singham in Engeland, naar het nieuwe heiligdom van O.L. Vrouw van Fatima te Heliopolis in Egyp te en naar Notre Dame du Cap in Three Rivers, Canada. Andere vormen van activiteit voor het Maria-jaar, aldus Mgr. Traglia, 'bestaan in programma's van bijzondere godsdienstoefenin gen in de maanden Mei en Octo ber en het gezamenlijk bidden in de gezinnen van het gebed, dat de H. Vader 'bijzonder voor dit jaar heeft samengesteld, met ex tra nadruk op de intentie van het gebed: de vervolgde broeders in de zwijgende Kerk. Verder zullen vele bijzondere processies gehouden worden, waarbij het beeld van O.L. Vrouw naar de gevangenissen, naar de ziekenhuizen en naar de armen gebracht zal worden. Op alle Ma- ria-feesten zullen gedurende het genadejaar bijzondere plechtighe den worden gehouden, zowel te Rome als overal elders in de we reld. De plannen hiervoor staan nog niet vast, maar verwacht wordt een complete cyclus van verschillende plechtigheden, zo wel volgens de Latijnse als de Oosterse ritus. Overal zijn Maria-congressen in voorbereiding, aldus Mgr. Traglia, zodat de leer der Kerk over de H. Maagd, de geschriften van de Kerkvaders en de tradities uit voerig zullen worden belicht en besproken, zowel voor de geeste lijkheid als voor de gelovigen. Mgr. Traglia deelde in dit ver band mede, dat overal ter wereld deskundigen op het gebied van de Mariologie bezig zijn met de voorbereiding van publicaties over Maria en studiecursussen samen stellen, die variëren van streng wetenschappelijk tot populair. Vooral op het wetenschappelijke gebied heeft Mgr. Traglia hoge verwachtingen van de Katholieke Universiteiten. De uiterlijke viering van het Maria-jaar zou volgens de voor zitter van het Comité echter niet volledig zijn, wanneer de wereld van de kunst niet erbij betrokken zou worden. „Immers", zo zeide hij, „Maria is door de eeuwen heen voor de kunstenaars zulk 'n toonbeeld van volmaaktheid ge weest, dat tentoonstellingen van Maria-kunst er vanzelfsprekend bijhoren. Even natuurlijk is het, dat gedurende dit jaar grote aan dacht wordt besteed aan de ver fraaiing van Maria-heiligdommen en kerken, evenals aan de ver- beroemde meesterwerken uit de spreiding van reproducties van geschiedenis der Maria-kunst. Zo zal onder auspiciën van het Comité voor het Maria-jaar een tentoonstelling belegd worden te Rome van Maria-kunst van de vroegste Christentijd tot aan 1300 en van meesterwerken op dit ge bied van de 14e eeuw tot heden. Op sociaal gebied moge het Ma ria-jaar leiden, zo besloot Mgr. Traglia, tot een verhoging van de christelijke naastenliefde vooral ten aanzien van hen, die hoe dan ook gebrek hebben. HET NIEUWE STATION VAN NIJMEGEN NIJMEGEN, 8 Dec. '53 Het nieuwe station te Nijmegen zal, aldus wordt vernomen, in de loop van het voorjaar zijn voltooid. De dertig meter hoge klokketoren met vier cijferplaten en een vol ledige klokken-installatie beheerst thans' al het ruime Stationsplein. Op deze installatie zijn alle uur werken van het station reeds aangesloten. De „Pravda" over Oostenrijk LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Radio Moskou meldt, dat de „Pravda". het officiële dagblad van de Sovjet-Russische commu nistische partij, de Westerse mogendheden er van heeft be schuldigd ten aanzien van Oos tenrijk een politiek van „uitstel en afstel" te volgen. Mevr. Churchill naar Stockholm LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Mevr. Churchill is Dinsdagmid dag per vliegtuig uit Londen naar Stockholm vertrokken, waar zij de haar man toegekende noibelprijs voor literatuur over 1953 in ontvangst zal nemen. Een enörme mensenmassa had zich opgesteld langs de Via Delia Conciliazione, de Corso Vittorio Emmanuele en de Piazza di Spagna, toen de H. Vader tegen vier uur het Vaticaan verliet. Een stoet van zeven auto's, waarvan de derde wagen die van de Paus was, reed in langzaam tempo deze route, voorafgegaan door 36 man van de Romeinse bereden politie, terwijl de straten waren afgezet door duizenden manschappen van alle legeron derdelen, die hun geweren pre senteerden. De H. Vader was ge zeten in een half geopende auto en begroette en zegende de jui chende menigte. Velen hadden er de voorkeur aan gegeven om de stoet van bovenaf te zien voor bij trekken. De vensters der hui zen zowel als de daken waren vol juichende en zwaaiende men sen. Op de Piazza di Spagna be groette Kardinaal Micara en de burgemeester van Rome Z.H. de Paus. waarna deze, na een korte toespraak van de 'burgemeester, een gebed uitsprak en zijn bloe menhulde bracht. Dit geschiedde ten aanschouwe van duizenden langs de trottoirs en op de trap pen en in de vensters van de be bouwen. Het geheel kreeg een bijzonder feesteliik aanzien door de kleurrijke uniformen van de Pauselijke edelgarde. het rood van de Kardinalen en het paars van d.e prelaten, afgewisseld door het strenge 'blauw van de polit'e- uniformen. De stoet zette zich al te spoe dig naar de zin der aanwezigen wederom in beweging om de iu- beltodht naar de Patriarchale ba siliek van de Santo Maria Mag- siore voort te zetten. Hier arri veerde de H. Vader om half zes. Hij werd door het kapittel van de Aartsbasiliek ontvangen. Onder 't schallen van de trom petten, die de Paushymne ver tolkten, werd daarna de H. Va der, voorafgegaan door de Edel garde, onder het gejuich van de gelovigen, door het middenschip van de kerk naar voren gedra- De Eerste Kamer zal in ver band met een aantal spoedeisende wetsontwerpen niet met Kerst vacantie kunnen gaan, maar „helaas", zei Kamervoorzitter Jonkman vergaderen tussen Kerstmis en Nieuwjaar. De huurwet, de belastingont- werpen, de wet op de waters- noodschade en de wijziging van de schadeloosstelling van Tweede Kamerleden worden 22 December behandeld. De minister van bin nenlandse zaken heeft gevraagd de wijziging van enkele pensioen wetten nog vóór het nieuwe jaar in behandeling te nemen. Als al les naar wens gaat zal dit ge-r beuren op 29 December, tezamen met de coördinatie van de sociale verzekeringen. Het E.D.G.-debat zal in de Eerste Kamer in de vergadering van 19 Januari beginnen. gen. Het gehele middenschip was in beslag genomen door de kin deren van de Katholieke Actie van Rome, die allen en alles hartstochtelijk overstemmend, de Paus begroetten met een hoog „Evviva il Papa". Gp het priesterkoor werd. de Paus begroet door de Aartspries ter van de basiliek. Kardinaal Verde, een van de oudste kardi nalen van de Curie. De H. Vader knielde toen neer tussen de Pauselijke troon en het Pauselijk altaar en toen kardinaal Micara het Allerheiligste had uitgesteld en het Sixtijnse koor het „O Sa- lutaris Hostia" had gezongen, sprak de Paus met gedragen stem en als het ware bijna declame rend het schone gebed uit, dat Hij ter gelegenheid van het Maria- jaar zelf heeft samengesteld. ZEGEN „URBI ET ORBI" Na dit', vooral in het Italiaans zo zoet vloeiende en aangrijpen de gebed te hebben uitgespro ken, begaf de H. Vader zich naar de kapel, waar zich de beroem de afbeelding bevindt van de Ma donna Salus Populi Romani. Hij verwijlde daar slechts enkele mi nuten. Toen begaf hij zich naar de buïtenloggia, en sprak voor het eerst in de geschiedenis van hieruit de zegen „Urbi et Orbi" uit'. Gp zijn triomfale terugtocht naar het Vaticaan via de inmid dels geïllumineerde straten, heeft de H. Vader stil gehouden bij het gebouw van de Katholieke Actie op de Via Delia Conciliazione. waar de jongensafdeling van de K.A. de Paus een fakkelhulde bracht. Om precies zes uur keer de de H. Vader in het Vaticaan terug. Gisteren is de uitspraak geval len in de speelclubaffaire te Baarle-Hertog. Ruim twee jaar geleden heeft de Belgische justi tie een inval gedaan in de speel- olufo „Arcadia". Zij nam toen de aanwezige speelbenodigdheden en gelden in beslag. De bestuurders der club werden in staat van be at huldiging gesteld, omdat zij een meelclulb zouden „uitbaten". De Turnhoutse rechtbank sprak de beschuldigden echter vrij, omdat de uitbating niet kon worden be wezen. Een gevolg van de uit spraak zou kunnen zijn, zo neemt men hier aan dat de te Baarle-Hertog gevestigde speelclubs wederom rechtstreeks om geld in plaats van om prij zen zullen gaan spelen. Zij zul len moeten voldoen aan de door de rechtbankautoriteiten te stel len bepalingen, o.m. inzake het storten van een waarborgsom van een half millioen francs. De lage waterstand op de Rijn maakt sinds enige tijd het onder werp van gesprek uit op de sohippersbeurs en in Nederlandse Rijnvaartkringen. Aan de ene kant heeft men nu veel gemak kelijker dan anders emplooi voor een belangrijk deel van de vloot en worden de vervoerders door het bedingen van z.g. Kleinwas- serzuschlaege er financiëel niet veel slechter van, maar aan de andere kant zit men hier en daar niet contracten, die niet in toe slagen voorzien. En dan worden er op het ogenblik belangrijke financiële offers gevergd, voorna melijk van de grote rederijen Over het algemeen kan gezegd worden, dat de huidige situatie echter zeer sterk haar invloed doet gelden op de kostprijs van de vervoerde ladingen. Tot nu toe, aldus onze zegs lieden, is het met kunst- en vlieg werk gelukt om de in Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht binnen komende zeeschepen, die lading meebrengen voor het achterland, met Rijnscheepsruimte naar be horen te bedienen. Zo kwam Maandagmorgen het Zweedse motorschip „Tarfala" binnen met een lading uit Narvik van 25.000 ton erts voor de Ruihrhavens. Hiervoor moesten 32 rijnschepen beschikbaar worden gesteld, te gen normaal 15 of 16. Wat het vervoer betreft wordt de financiële situatie het meest pijnlijk geacht in geval van con tracten, reeds tijden tevoren af gesloten en waarbij de laagwater- toeslag uitgesloten is verklaard of althans niet is bedongen. Wie veel dergelijke contracten voor de gehele Rijn, dus voor Zwitser land, heeft lopen, kijkt met een bezorgde blik naar de huidige financiële resultaten en hoopt op een spoedige stijging van het wa ter. Wat de sleeplonen aangaat, die zijn van Rotterdam-Dordrecht naar de Ruhrhavens nog steeds gelijk aan die van de zomermaan den. Edoch, de sleeplonen van Ruhrort uit naar boven en om gekeerd kennen op het ogenblik een toeslag van 60 tot 80 pet we gens het lage water. Deze sleep lonen zijn voor het sohip in de bedongen prijs plus eventuele toeslag verdisconteerd. Volgens bevoegde Rijnvaart kringen te Rotterdam toont deze tijd aan, dat er onder normale omstandigheden sprake is van een teveel aan tonnage. Daarom is er dan ook sprake van opleggen van een gedeelte van de vloot, mits men daarover tot overeenstem ming kan geraken. In uitzonde ringsgevallen als we nu beleven komt dit teveel echter goed van pas en daarom kan het geen kwaad, dat dit overschot er is. De rederijen en zij die bij de Rijnvaart betrokken zijn, hebben zo werd ons van meer zijden verzekerd in deze tijden echter ook een risico onder ogen te zien, n.l. dat het wellicht beter is on der de uitzonderlijke omstandig heden toch de prijzen niet al te zeer op te drijven, teneinde een afvloeiing van het transport naar het weg- en railvervoer te voor komen. Ou- 245 ThjC-o (Copyrleht bv B5rre Börfesen. Copenhagen* l

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3