Krijgen verdreven tuinders voorrang in nieuwe land? 100 jaar Wilton-Fijenoord" Monopolieheffing grondslag voor het loon he leid Nederlands adviesbureau werkt enorm project uit Kamerleden huiverig voor 15-delige telefoongids Nasleep parlementaire enquête-commissie Tweede Kamer neemt begroting Zuiderzeefonds aan Samenstelling van N.O.P. beantwoordt niet aan opzet Bleyenberg geen prof Naar wij vernemen Prof. P. J. Bouman publiceerde belangwekkende historie Opgepast voor oplichter! Nederlandse Pluimveefederatie Inleiding voorzitter van Stichting van de Landboutv Herkingen herstelt zich langzaam Dr Somer en Mr van Houten door Haags Hof buiten vervolging gesteld Het gevaarlijke Larense kruispunt Bokser Grassi overleden Mgr Herrij gers uit China verdreven Woensdag 9 December 1953 Pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur Er is een commissie benoemd, die moet nagaan of de nieuwe polders kunnen helpen bij de moeilijkheden van het oude land. Dit deelde minister Algera gisteren in de Tweede Kamer mede bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds. Het was een antwoord op een opmerking van de heer Engelbertink. Deze K.V.P.-afge- vaardigde had betoogd, dat land- en tuinbouwbedrijven, die in het oude land voor de steden moeten wijken, een pré dienen te hebben bij de toewijzing van bedrijven in de nieuwe polders. Deze aankondiging kwam ter sprake bij de toewijzing van grond in de Noord-Oost-Polder aan vijftig Friese gardeniers. Minister Algera deelde desge vraagd de heer Engelbertink mede. dat deze mensen hun be staansmogelijkheid hadden ver loren als gevolg van de aard appelmoeheid. De K.V.P.-woord voerder vond dat uitstekend, maar wees er op, dat ook tuin ders in Westfriesland en in het Westllanid hun bedrijven als ge volg van onteigening verliezen. De heer Groen (K.V.P.) zei eerder al hetzelfde bij de inte- ruptie. Maar de zaak zal dan nu ook in breder verband be keken worden. Uitgifte hl gronden De heren Engelbertink (K.V.P.), De Hartog (V.V.D.), Bieuwenga (A.R.) en De Ruiter (C.H.) ble ven bezwaar maken tegen on nodig veel overheidsbedrijven en ook de heer Egas (P.v.d.A.) ver klaarde, dat zijn fractie hiervoor geen principiële voorkeur heeft. Minister Algera had zulks uiteraard ook niet. Het gaat er slechts om hoeveel er voor proef nemingen etc. nodig zijn. De be windsman zegde de heer Engel- betink (K.V.P.) toe, dat geen erfpachtuitgifte zal plaats vinden zolang de desbetreffende nota niet is behandeld. De heren Engelbertink (K.V.P.) en De Rui ter (C.H.) lieten reeds duidelijk blijken, dat zij hiervan geen leii bij uitgifte een zekere voor keur genieten, omdat ook zij naast de „pioniers" bijzondere verdiensten hebben. Er zijn er echter velen en daarom kan het voorstanders zijn. Sommigen zul- effect van die voorkeur niet groot zijn. Met de heer Engelber tink (K.V.P.) was minister Al gera het eens, dat middenstan ders zich te zijner tijd vrij moe ten kunnen vestigen. Ook in de nieuwe polders dus geen vrijblij vend behoefte-element. Over de samenstelling van de bevolking in de, Noord-Oost-Pol der bevat de Memorie van Ant- WETHOUDERS EN RAADSLEDEN BLEVEN WEG Voor de tweede maal moest de vergadering van de gemeenteraad van Mheer in Zuid-Limburg gistermorgen worden uitgesteld, omdat van de zeven leden er slechts drie aanwezig waren. On der de vier afwezigen waren ook de beide wethouders. Voor de gemeenteraadsverkie zing waren slechts twee lijsten ingediend. Van de ene groep heb ben thans vier, van de andere drie leden zitting. De groep van vier heeft de beide wethouders zetels bezet. Zowel vorige week Vrijdag als vanmorgen waren alle leden van de groep van vier afwezig. De burgemeester van Mheer kon des gevraagd geen reden opgeven voor de afwezigheid, temeer omdat tijdens de laatste vergadering van B. en W. de wethouders wel aan wezig waren. Vorige week Vrij dag zouden de vier afwezige le den van mening zijn geweest, dat de oproeping niet rechtsgeldig was. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 December 1953 1.830.753 tegen 1.822.083 op 1 No vember 1953. Op 1 November 1953 waren er 486.050 aangeslote nen op het Rijksradiodistributie- net tegen 484.116 op 1 October. Wim Bleyenberg, de midvoor van Rigtersbleek en vroegere Ne derlands elftal-speler, heeft een tweede aanbod om als professio nal in het buitenland te gaan voetballen, van de hand gewezen. Zoals men misschien weet, werd reeds eerder met deze voet baller contact gezocht om hem te bewegen voetbalprof te worden. Dit eerste aanbod was uit Frank rijk afkomstig. Het tweede komt van onze Oosterburen en wel van de club Preuszen-Münster, voor welke club Flip Geriberink uit Enschede reeds als semi-prof uit komt. Ook Wim Bleyenberg zou seimi-prof kunnen worden en dan een betrekking in Münster krij gen, waarvoor de vereniging zou zorgen. Hij heeft dit aanbod ecbter niet geaccepteerd, mede omdat zijn vrouw er niets voor voelt in Duitsland te gaan wonen. woord cijfers, die de heer Engel bertink (K.V.P.) hadden ontsteld. Het Nederlands Hervormd-deel is 42.21 procent, het Gereformeerde- deel 21.86 procent en het Rooms Katholieke-deel 25.31 procent. De K.V.P.-afgevaardigde toonde met cijfers van de beroepstelling in de landbouw aan, dat deze samen stelling zeer beduidend afwijkt van de verhoudingen in het oude land. De heer De Hartog (V.V.D.) meende, dat de Vrijzinnig Protes tanten te kort zijn gekomen, ter wijl de heer Biewenga (A.R.) de door de heer Engelbertink ge maakte vergelijkingen aanviel. Minister Algera zei, dat het geen gemakkelijke zaak is. Men moet verschillende criteria ge bruiken, maar hij gaf toe, dat naar een rechttrekken van de verhoudingen moet worden ge streefd. Zuiderzee-steun De heren Engelbertink (K.V.P.) en v. d. Zaal (A.R.) toonden zich verheugd over de toezegging van de minister, dat de normen van de Zuiderzee-steuniwet verbeterd zullen worden. Maar daarnaast blijft een wijziging van de wet zeïf nodig, aldus de heer Engel bertink. De heer v. d. Zaal (A.R.) meende, dat de K.V.P.-afgevaar digde een onmogelijke vraag had gedaan, maar minister Algera bleek toch ook opdracht te heb ben gegeven om de mogelijkheid hiervan te onderzoeken. Met de heer De Hartog (V.V.D.) was minister Algera het eens, dat de afsluiting van de Zuiderzee in de rampnacht van onschatbare waarde is geweest. Het herstel van de Afsluitdijk is reeds voor een beduidend deel voltooid. De begroting werd zonder hoofde- liike stemming aangenomen. In Januari van dit jaar werd via de ambassadeur van India in ons land het Nederlandse Advies bureau voor Ingenieurswerken in het Buitenland „Nedeco" inge schakeld voor advies over het droogleggen van twee meren nabij Calcutta. Twee Nederlandse deskundi gen hebben hierop ter plaatse een onderzoek ingesteld (ir. E. R. P. Westbroek en ir. J. B. Schijf). Als resultaat van het door de deskun digen uitgebrachte advies zal één dezer dagen een contract worden getekend tussen de gouverneur van West-Bengalen en de directie van „Nedeco" voor het ontwer pen van het project en het hou den van toezicht op de uitvoe ring daarvan. Het betreft zoals destijds reeds gemeld een uitgebreid werk, waarvan de aanlegkosten zijn geraamd op f 80.000.000. Ten behoeve van de zich snel uit breidende stad Calcutta zullen na de ontwatering en i npoldering van de „Salt lake areas" 2000 ha. moerasgronden worden opgespo ten voor de stadsuitbreiding. Voorts zal voor land- en tuin- bouwdoeleinden 10.000 ha worden ingepolderd. De uitvoering van deze werken zal een grote bete kenis hebben voor de gezondma king van Calcutta. Een belangrijk voordeel is voorts, dat er een op lossing wordt gevonden voor de verbetering van de drinkwater voorziening van deze millioenen- stad. De projecten zullen worden op gemaakt in samenwerking met het Ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nijme gen. is na een langdurig ziekbed in Utrecht dr. F. M. Penning, hoofd- natuurkundige, verbonden aan het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips gloeilampen fabriek te Eindhoven overleden. Dr. Penning werd in Gorkum ge boren en promoveerde in 1923 in Leiden. Hij verwierf zich inter nationale faam met zijn studie over electrische ontladingen in verdunde gassen heeft het bestuur van de Neder landse Radio-Unie de heer D. Repko, directeur van de A.V.R.O. benoemd tot commissaris voor personele en sociale zaken der N.R.U.. De-heer Repko volgt drs. G. J. Ligthart van de V.P.R.O. op, die dit commissariaat tijdelijk vervulde, sinds het heengaan ais technisch adviseur van de heer W. Vogt. Een controverse is thans met de nieuwe benoeming op gelost is in de haven van Rotterdam het 15000ste schip van dit jaar bin nengelopen. Het was de Joego Slavische stomer „Split", groot 3277 b.r.t. uit Rijeka. Het schip kwam aan met een lading erts en nam ligplaats in de Waalhaven. Vorig jaar arriveerde het 15000ste schip op de Tweede Kerstdag; het was het Nederlandse motorkust vaartuig „Marne" is het thans bijna zeker, dat de grootste van de 3 West-Brabantse suikerfabrieken nog voor Kerst mis zal „uitdraaien". Voor de ganse betrokken streek is dit van het allergrootste belang, omdat er een groot aantal arbeidskrach ten ter beschikking komt. Ver schillende gemeenten zitten op deze arbeidskrachten te wachten voor de uitvoering van werken, die eigenlijk niet langer een. uit stel kunnen gedogen vierde vandaag de schilderes mevr. L. Wittig-Keijser te Laren haar ,80ste verjaardag. Ze werd in 1873 te Amsterdam geboren als dochter van een apotheker. Na haar huwelijk in 1907 vestigde zij zich in haar huidige woonplaats, waar zij in 1914 voor het eerst exposeerde. Zij schildert in hoofd zaak bloemenstillevens en heeft daarmede een grote bekendheid verkregen in de Nederlandse schilderswereld Zoals gemeld zal de Dok- en Werf maatschappij Wilton- Fijenoord N.V. te Schiedam op 7 Januari a.s. de dag herdenken, waarop een eeuw geleden de grondslag voor het Wilton-bedrijf werd gelegd. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een herdenkingsboek verschenen, dat ge schreven werd door prof. dr P. J. Bouman uit Groningen. In dit boek wordt beschreven de ontwikkeling van Wilton sinds 1854 en van Fijenoord sinds 1823, samenvloeiend in de thans bestaande ondernemingsvorm. De auteur vestigde de aan dacht op de in 1823 opgerichte Nederlandse Stoomboot Maat schappij en van het enige jaren later daarmede verbonden „Eta blissement Fijenoord", dat tot 1849 onder leiding stond van de zee-officier Gerhard Moritz Roentgen en bedoeld was als een werkplaats „waar alle delen van stoomwerktuigen kunnen worden gerepareerd en waarin tevens de kern zouden worden gevonden cm dezelve in te richten tot het maken van geheele stoomwerk tuigen". In 1849 trad J. W. L. van Oordt als directeur van „Fijenoord" op en toen deze in 1867 zijn ontslag aanbood, werd een smid in de „Baan"; Bartel Wilton, genoemd als zijn opvolger. De oud-officier D. L. Woifson werd echter directeur en hij moest vele noodzakelijke bezuini gingen aankondigen: zelfs een halvering van het personeels aantal. In 1867 en 1868 bleef het dividend uit. De tijden keerden echter ten gunste door tal van marine-orders. Men zag in 1881 de heer Wolfson node heengaan. De smid Bartel Wilton deed volgens de schrijver niet onder voor Roentgen. Als oprichtings datum voor het smidsbedrijf geldt 7 Januari 1854. „Mijn broer Bart gaf niet om geld, ook in latere jaren niet. Hij werkte om zijn zaak groot te maken," zo ge tuigde een zuster van hem later. De huissmid Wilton werd steeds meer soheepssmid, zijn reparaties op dit gebied namen toe en het bedrijf werd uitgebreid met een werf en een fabriek aan de West zeedijk te Rotterdam. Contact met Engeland De schrijver vestigde de aan dacht op de oudste zoon van de smid: Bart Wilton jr., door wiens connecties met Engelse reders het aantal reparatie-opdrachten snel toenam. Op 3 September 1898 werd de eerste steen gelegd door Wilton Sr. voor het houwen van een gro te ketelmakerij op een terrein aan de Westkousdjjk te Rotterdam. Op 24 September van dat jaar over leed Wilton Sr. Prof. Bouman beschreef vervol gens de ontwikkeling van „Feijen- oord" van 18811929 met de ver schillende directeuren, de jaren van tegenslag,de reorganisatie en de oorlogsjaren 19141918. Ook de veranderingen bij „Wil ton" van 1898 tot 1929 werden beschreven. Bijv. het eerste drij vende droogdok in 1907, de bouw van dieselmotoren en het in 1920 triomfantelijk binnengehaalde 46.000 tons dok. Overplaatsing naar Schiedam Reeds in 1913 overwoog de di rectie een nieuw terrein van 22 ha. met een oeverlengte van 800 meter in de gemeente Pernis aan te kopen, doch de oorlog leidde tot uitstel van het plan. Nader hand echter werd het bedrijf ge leidelijk naar Schiedam overge plaatst. De fusie van beide bedrijven kiwam in genoemde 1929 tot Een omstreeks veertigjarige Amsterdammer, die zich Peter Plicht noemt en er van wordt verdacht een cheque-boekje van de gemeente-giro ten name van K o c h te hebben ontvreemd, blijkt nu buiten Amsterdam te opereren en met de chèques waaronder hij de handtekening van de eigenlijke rekeninghouder nabootst al verscheiden slacht offers te hebben gemaakt. Hij koopt bijvoorbeeld een costuum, beroept zich op een te kort aan contanten en verzoekt per ohèque te mogen betalen. Zo nodig laat hij een afrekening van eind November zien, waarop een saldo van f 5000.voorkomt. De politie te Amsterdam raadt de burgerij aan zich tegen deze man in acht te nemen. stand en het voornaamste motief was van bedrijfseconomische en technische aard. In het tweede deel van het her denkingsboek schreef prof. Bou man dan over de verenigde be drijven met de reorganisatie, cri sis en depressie, herstel en uit breiding, oorlogstijd, opbouw, ar beidsverhoudingen en de expansie sedert 1948. In de -laatste blad zijden meende de auteur, dat in het geschetste beleid in steeds sterkere mate de nadruk viel op de doelmatige moderne inrichting van het bedrijf. Hiervoor werden grote financiële offers gebracht, steunend op een reserveringspoli- tiék, die van een brede visie op de toekomst getuigt. Schrijver besloot: moge de toe komst voor de N.V. Dok- en Werf- maatschappij „Wilton-Feijenoord" brengen wat zij in het verleden nastreefde: de dienende functie van de onderneming te verwezen lijken in nimmer verflauwende inspanning ten bate van de na tionale welvaart en internationale samenwerking". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het doel van de landbouwpolitiek is in de eerste plaats er op gericht om aan de agrarische werkers op dit ogenblik een ordelijk bestaan te verschaffen en niet om de belofte te creëren voor een nog grotere reproductie in de toekomst", aldus de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, in een inleiding, welke hij hield in de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Ne derlandse pluimveefederatie. Sprekend over de monopolie heffing, welke belangstelling van de pluimveehouders heeft na de plotselingeprijsdaling van de granen op de wereldmarkt, zei de heer Louwes, dat wij deze werkelijkheid moeten accepteren. Het is niet de taak van een or ganisatie om te duwen in de rich ting van een bepaalde oplossing, maar wel moet de redelijkheid van de beloning van de onderne mer en van de lonen van de land arbeiders in het oog gehouden worden. Onze landbouw kan nu eenmaal weinig avontuur met de prijzen verdragen. De boer en de tuinder verwachten van de Stich ting voor de Landbouw, dat een concreet prijsbeleid gevoerd wordt, opdat zij niet de pakdra gers van de economie worden. Spreker verzocht de vergade ring met klem deze achtergron den scherp in het oog te houden, wanneer gesproken of gedacht wordt over de monopolie-heffing. Deze heffing is één der 'hoek stenen van het landbouwbeleid. Voor de pluimvee is dit stelsel van monopolie-heffing vooral op het punt van de export, een groot nadeel, maar de economische be langen van ons land zouden bij een niet-bestaan van deze hef fing ernstiger geschaad worden. Graanprijzen Er wordt steeds naar gestreefd de kostprijzen van de granen zo laag mogelijk te houden. De prij- Nu het herstel van de zeedijk bij Herkingen zover is gevorderd dat met afmaken kan worden be gonnen, is men bezig met het be kleden van de binnenkant van de dijk, waarvoor de grond wordt gebruikt van de bestaande Schar- loodijk. Men graaft deze dijk thans af omdat hij niet meer als wa- terkerende dijk in aanmerking komt. Ook is men bezig met riole ringswerkzaamheden opdat het nieuw opgespoten terrein voldoen de afwatering zal verkrijgen. Een groot gedeelte van de nieuwe woningwetwoningen aan 't Adop- tieplein staat al' onder de kap. Een aantal getroffenen heeft de zer dagen van de burgemeester vernomen dat zij een houten Oos tenrijkse of Zweedse woning zul len krijgen. Deze woningen zijn bijna voltooid. Frits van Kempen daagt Schoenmaker uit De Rotterdammer Frits van Kempen heeft via de Nederlandse B'olksbond Nico Schoenmaker, d,e wel terg ewidht kampioen van Ne derland, uitgedaagd voor een titelgevecht. Van Kempen heeft de verplichte cautie reeds gestort. (Van onze parlementaire redacteur) „De moderne woningen hebben geen plaats voor vijftien tele foongidsen." Dit merkte de heer De Ruiter (C.H.) gisteren in de Tweede Kamer op bij de behan deling van de P.T.T.-begroting. Zoals bekend wil de P.T.T. de landelijke telefoongids, die thans uit twee delen bestaat, in vijf tien exemplaren splitsen en ook andere afgevaardigden opperden hiertegen vooralsnog bedenkin gen. De heer Engelbertink (K.V.P.) wees er op, dat men eerst een kaart moet raadplegen om te weten in welke kring het num mer ligt, dat men bellen wil. Mr. Posthumus (P.v.d.A.) ver wachtte dat de inlichtingendien sten overbelast zullen raken. De heer Engelbertink deed het voorstel om geen beslissing te nemen voor het resultaat bekend is van de proef, die de P.T.T. in Utrecht wil nemen. Deze en andere afgevaardigden vroegen ook nadere inlichtingen over de nieuwe telefoontarieven. Vandaag zal minister Algera op de ge maakte opmerkingen antwoor den. Klant bii Landsdrukkerij geen koning De Tweede Kamer heeft giste ren zonder hoofdelijke stemming de begroting van het Staatsdruk kerij- en Uitgeversbedrijf goed gekeurd, maar vooral de heer Welter was toch niet voldaan over de aan de Kamer verleende service. Naar zijn mening is de klant bij dit staatsbedrijf geen koning. De beziwaren van de heer Wei ter golden de krapper gedrukte witte stukken, terwijl de hande lingen niet meer gewoon, maar rubrieksgewijs afgedrukt worden om ook het publiek in staat te stellen zich op een deel .er van te abonneren. De heer Scheps (P.v.d.A.) vond de interesse van het publiek toch ook wel een groot goed en minis ter Beel sloot zich hierbij aan. Ook achtte hij de bezuiniging van 53.000.- niet te verwaarlozen. Maar de huishoudelijke commis sie van de Kamer kan het dit jaar nog eens rustig bekijken. Instituut voor middenstandsontwikkeling Op 16 December a.s. zal in het gebouw van de sociaal economi sche raad te Den Haag de algeme ne vergadering worden gehouden van het instituut voor midden- standsontwitokeling. De algemeen- secretaris van de S.E.R., drs. Hub. L. Jansen, zal een inleiding hou den over de werkzaamheden van de raad. zen op de wereldmarkt zijn sterk gedenatureerd tengevolge van de sociale misstanden in de land bouw in andere delen van de we reld. De Nederlandse consument legt de grondslag voor een redelijk binnenlands prijsbeleid, waar wij anderzijds de consequentie moe ten aanvaarden ons aan te passen bij de wereldmarkt. Niet van de productieverhoging en niet van het overschakelen op andere producten moeten wij heil verwachten, maar wel van een concreet prijsbeleid, waarbij de politiek van het scheppen en handhaven van werkgelegenheid scherp in het oog gehouden moet worden. Voorts moet er op toegezien worden, dat de tussenhandel wel ke volgens de héér Louwes een belangrijke taak vervult in onze economie, zich toelegt op een doelmatige werkwijze en niet de oorzaak wordt van een onnodige verhoging van kosten. Tenslotte bepleitte de heer Louwes een doelmatiger besteding van het huishoudgeld, waarna nog vragen werden beantwoord. In zijn openingswoord had de voorzitter, de heer M. J. Dings gesproken over de verdeeld heid in de pluimveewereld en over de besprekingen, welke ge voerd zjjn om aan deze verdeeld heid een einde te maken. Nadat deze aanvankelijk waren vastge lopen is besloten tot oprichting van een federatieve organisatie met branche-gewijze zelfstandig-! heid. De samenstelling van ver enigingen, die boven en beneden de grote rivieren bestaan, schijnt binnen korte tijd verwezenlijkt te worden. De heer Dings noemde het af gelopen jaar voor de pluimvee houderij een zeer belangrijk jaar. Er zijn moeilijkheden geweest, maar deze konden vrijwel alle tot een oplossing gebracht wor den. De afzet en de export ont wikkelden zich in de laatste maanden van het jaar gunstig. Zich bepalend tot een perspec tief voor 1954 zei de heer Dings dat de verwachting gewettigd is. dat de prijzen in het najaar gunstiger zullen zijn dan die in het voorjaar, zodat de gemiddelde prijs redelijk zal zijn. ■v Naar wij vernemen heeft de raadkamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage op hun daartoe strekkend bezwaarschrift, buiten vervolging gesteld dr. J. M. So mer en mr. Ch. H. J. F. van Hou ten, oud hoofd en -plaatsvervan gend hoofd van het bureau in lichtingen van de Nederlandse regering te Londen. Deze beschik king is inmiddels in kracht van gewijsde gegaan. Het betreft hier een strafver volging, die werd ingesteld op aandrang van de parlementaire enquête commissie, ter zake van vermeende schending van de ge heimhoudingplicht door het ver lenen van inzage aan een journa list in 1948 van bepaalde stukken uit de oorlogsjaren. Bij de buiten vervolging-stel ling overwoog het gerechtshof o.a. dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat betrokkenen na een openbare terechtzitting aan het ten' laste ge legde schuldig zouden worden be vonden, waar de desbetreffende voorschriften hun voldoende ruimte lieten om zelfstandig te beoordelen of zij konden hande len zoals zij hebben gedaan. De parlementaire enquêtecom missie heeft in haar verslag over de 'betreffende gebeurtenissen ge- Adres van K.N.A.C. aan Minister In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. in overweging gege ven in afwachting van een defi nitieve beveiliging van het ge vaarlijke kruispunt te Laren, voor lopige beveiligingsmaatregelen te nemen. De praktijk 'heeft n.l. geleerd, dat de publiciteit aan het gevaar van dit kruispunt gewijd in geen enikel opzicht een vermindering 'der ongevallen tengevolge hebben gehad. De K.N.A.C. stelt zich voor dat een tijdelijke politiever- keerspost, een tijdelijke lichtin stallatie zoals op de Rijksweg te Wassenaar 'bij het Kerkehout in toepassing is geweest, een geel knipperlicht dan wel een combi natie van soortgelijke maatrege len, de gevaren zouden kunnen beperken. Pater G. Kemps C.S.Sp. naar Guadeloupe Pater C. Kemps van het kloos ter der Paters van de Heilige Geest te Baarle-Nassau-Grens, is benoemd voor het diocees Basse- Terre (eiland Guadeloupe, Kleine Antillen). Onder dit diocees, dat is toevertrouwd aan de Paters van de Heilige Geest, ressor teert ook het Frans gedeelte van het Nederlands-Frans eiland Sint Maarten: het Nederlands gedeelte hoort kerkelijk onder Cufacao en wordt verzorgd door de Ne derlandse pater L. de Bartban- son O.P. Pater Kemps is bestemd voor de Franse sector van het eilandje, waar pater J. Verstappen C.S.Sp. reeds enige jaren werkzaam is. In onderwjjs-instituten en voor culturele verenigingen is pater Kemps in Nederland jarenlang opgetreden als Gezelle-kenner en declamator. constateerd, dat de heer Somer onbevoegdelijk geheime, tot het archief van het Bureau Inlichtin gen" behorende stukken aan een derde (de heer van Houten) heeft ter hand gesteld. De commissie heeft de minister van justitie hiervan op de hoogte gebracht, daarbij te kennen gevende, dat het h.i. wenselijk was, een justi tieel onderzoek in te stellen naar de vraag in hoever hier sprake is geweest van schending van de geheimhoudingsplicht. PARIJS, 8 Dec. (A.P.) De veelbelovende Franse bokser Ray Grassi is vandaag gestorven aan de hoofdverwondingen die hij Zondag heeft opgelopen in de wedstrijd tegen de Franse veder gewicht Mohamed Chichaoui, aan wie hij zijn titel heeft moeten af staan. In de wedstrijd van vijftien ronden werd Grassi twee maal tegen de grond gesiagen. In de negende ronde 'kreeg 'hij een stoot tegen het hoofd waardoor hjj vol gens waarnemers gedeeltelijk werd verlamd. Bij de negende tel krabbelde hij overeind, maar juist op het moment dat de rondebei luidde, viel hij weer in de tou wen. Zijn promotor vérljood hem de tiende ronde in te gaan. De 23-jarige Grassi werd on middellijk naar het ziekenhuis over gebracht, waar met behulp van x-stralen werd vastgesteld, dat een hersenoperatie noodzake lijk was. De aard van de verwon ding van Grassi is niet precies bekend gemaakt. Vertrek aanvullings detachement N.D.V.N. Nog steeds staat de inschrijving voor uitzending als militair naar Korea open, en regelmatig wor den dan ook nog aanvullings detachementen voor het Neder lands detachement Verenigde Naties uitgezonden. Zo zal a.s. Vrijdag 11 Decem ber zich een aanvullingsdetache- ment, bestemd voor het N.D.V.N. in Korea, te Rotterdam insche pen. Dit detachement omvat 172 manschappen, onder wie 7 offi cieren, 22 onder-officieren en 143 korporaals en manschappen. De commandant is de reseve- eerste-luitenant W. P. M. Bijvoet van het regiment Huzaren Prins Alexander en afkomstig uit Til burg. De afscheidsplechtigheid ge schiedt in de Bananenloods van de firma Mueller en Co. aan de Maashaven te Rotterdam en be gint te kwart over negen. De in scheping vangt aan te half tien. Het muziekkorps van het regi ment Huzaren van Boreel zal het afscheid opluisteren. Op het Provincialaat van de Lazaristen te Nijmegen is tele grafisch bericht ontvangen dat mgr. J. Herrijgers, Lazarist, apos- tolisch-administrator van het bis dom Yunpingfu (Noord-China) in Hongkong is aangekomen, op weg naar Nederland. Mgr. Herrijgers is, als laatste Nederlandse missionaris in zijn gebied, tot het hittere einde op zijn post gebleven. t V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5