Onderhandelingen overKorea mislukt? Dr Lucas (KVP) treedt voor leraren in het strijdperk Komt er schot in Benelux? „Op hoger plan" Teleurstellend Russisch commentaar „In geen jaren is gesprek zo vruchtbaar Dagblad voor Alkmaar en omgeving op Eisenhowers rede Avondvergadering Tweede Kamer Tsjechisch bisschop uit ambt „ontheven" De kerkvervolging in China Kerstgeschenk voor H. Vader 110 millioen Geen verhoging vetgehalte melk Triëst opnieuw in impasse NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'I nergens veilig Vondel STADSEDITIE Donderdag 10 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12956 PANMOENDJON, Donderdag 10 Dec. A.P. Vandaag verluidt, dat de Amerikaanse diplomaten hun koffers pakken, omdat de pogingen om schikkingen voor een Ko reaanse vredesconferentie te treffen, op niets zijn uitgelopen. De Amerikaanse afgezant Arthur Dean heeft de communis ten Dinsdag medegedeeld, dat hij een redelijke tijd zou wachten op bewijzen voor hun bereidwilligheid tot onderhan delen. Blijkbaar is aan zijn geduld thans een einde gekomen. VOOR DE MIDDENSTAND is het vandaag een belangrijke dag, en niet alléén voor de Midden stand. De Ned. Kath. Midden standsbond houdt zijn jaarverga dering in Utrecht en daar komt aan de orde het bekende „rode" rapport rood, omdat het boekje van 100 pagina's een rode omslag heeft! dat getiteld is: „Midden- standsbeleid op hoger plan." Het is, zoals men weet, samen gesteld door een commissie, ge vormd uit de Middenstandscom missie van de Katholieke Volks partij en de Ned. R.K. Midden standsbond. Dit rapport is niet alleen van belang voor de Mid denstand, zeiden we, laat staan voor de Katholieke Middenstand alleen. Het heeft werkelijke be tekenis voor de gang van zaken, het heden en de toekomst, van het sociaal-economisch leven en streven van heel de Nederlandse samenleving. In die samenleving vormt de Middenstand een belangrijke groep, in verschillend opzicht en dat zeker niet enkel, omdat als het begrip Middenstand in mm of meer beperkte zin wordt ge nomen, reeds zeker rond 1 mil lioen personen in „onderschei dene" sectoren van het midden standsbedrijfsleven werkzaam Wat er nu heden in Utrecht gebeurt, is een vervolg op het Congres van October j.l. toen dit rapport aan het 16e Congres van de N.R.K.M. te Arnhem werd aangeboden. Thans zal het rapport door de Bondsvergade ring van de N.R.K.M., waarop ook de leden van de Vakraad en de Standsraad aanwezig zullen zijn, worden behandeld en vast gesteld. Dan zal dus gezegd kunnen worden, dat de inhoud van dit rapport, met zijn katholiek-maat schappelijke visie op een belang wekkend deel van het sociaal- economisch beleid, zijn wensen en verlangens voor het heden en de toekomst, gedragen wordt door de Katholieke Middenstandsbewe- ging-als-zodanig. Maar als dit met recht gezegd zal kunnen worden, dan zal er toch wel iets meer moeten gebeuren. Dan zullen de diverse organen van de katho lieke Middenstandsbeweging, meer dan tot nu toe, belangstel ling voor de belangrijke inhoud van dit rapport aan de dag moe ten leggen. Daarom hopen en vertrouwen wij, dat men in de katholieke Middenstandsorganisa ties, in afdelingen en districts- gewijs na de dag van heden, vol op aan de slag zal gaan, om de uitgebreide en actuele stof, in dit rapport voorhanden, in onderling beraad verder te behandelen en de gedachten, die vandaag in Utrecht opnieuw naar voren zul len komen, zal „doorgeven" aan de verschillende groeperingen en individuele leden van de Mid denstand. Dit is hard en broodnodig. Het is natuurlijk uiterst nuttig, dat op hoog niveau, zoals in dit rapport geschiedt, wensen worden geuit, wenken worden gegeven, richt lijnen worden uitgestippeld en men kan er zeker van zijn, dat de leiding van de katholieke Mid denstandsbeweging, in voortge zette samenwerking met de ka tholieke staatkundige partij, de K.V.P., er alles aan zal doen, om t.a.v. de verwezenlijking van de vele geuite denkbeelden het hoog ste te bereiken, wat bereikt kan worden. Maar de Middenstanders zelf moeten medewerken. Zij zijn uit de aard van de zaak, prat op hun „zelfstandigheid" daar draait alles om in deze problemen! maar zij moeten dan pok tonen, dat zij die zelfstandigheid waard zijn. Indien de dag van heden daar toe een wekroep zal zijn, zal al het werken van de rapporteurs, van de overige leiders en van hen, die er vandaag aan zullen mee werken, om de denkbeelden van dit rapport meer tot gemeen-goed in de Middenstand te maken, niet vruchteloos zijn geweest. Dan heeft het voor ons zin, aan die doorwerking van de gedach ten, om „het Middenstandsbeleid op hoger plan" te brengen, door enige vervolgbeschouwingen bij te dragen! „Alles wijst er op, dat de Amerikaanse delegatie Pan Moen Djon vóór 20 December verlaten zal hebben", zei een hooggeplaatste woord voerder. „Onze jongens pakken hun koffers". De Amerikaanse en de communistische diplomaten hebben slechts over één kwestie overeen stemming bereikt en dat is dat zij Donderdag om 11 uur opnieuw bijeen zullen komen. De communisten hebben Dean's laatste aanbod Woensdag opnieuw verworpen en er op aangedrongen Rusland als neutraal land aan de conferentietafel te laten plaatsnemen een kwestie, welke de inleidende besprekingen bemoeilijkt heeft. Dean heeft de pers medegedeeld, door de 17 landen, die hij vertegenwoor digt, gemachtigd te zijn de onderhandelingen af te breken indien er geen kans op welslagen blijkt te zijn. HALLO MIJNHEER DE PAUS (Van onze Romeinse correspondent.) ROME. 9 Dec. 1953. Toen de H. Vader Dinsdagmiddag op de Piazza di Spagna uit zijn wagen stapte voor de bloemenhulde bij het beeld van Maria Onbevlekt Ont vangen, moest Hij een hele menigte van persfotografen passeren, die er als de kip pen bij waren om zelf eens de Paus te kunnen fotogra feren. Immers in het Vati- caan mag slechts één foto graaf komen. De Paus liep snel de fotogra fen voorbij, toen een met een onvervalst Amerikaans ac cent riep: „Hallo, Signor Papa" (Hallo, mijnheer de Paus). Even verbluft over die be groeting, bleef de Paus stil staan en keerde hij zich om. op hetzelfde ogenblik flit ste het blitzlicht en een grote blonde Amerikaan riep de H. Vader vreugde stralend toe: „Grazie Sig nor" (Dank U. mijnheer). De H Vader kon een glim lach niet onderdrukken en gaf de fotograaf Zijn Zegen. De eerste spreker in de avond vergadering van de Tweede Ka mer, waar de behandeling van de begroting van 0.,K. en W. werd voortgezet was de heer Sta pelkamp (AR) die betoogde dat naast de theoretische scholing op het terrein van het nijverheids onderwijs het practische niet in gevaar mag komen. Men dient een open oog te hebben voor de hoge eisen, die het bedrijfsleven stelt. Hij pleitte voor een doel matiger spreiding van lagere technische scholen. Zi. was de verhouding van r.k., protestants- christelijke en openbare techni sche scholen geen afspiegeling van de stromingen in ons land. Mgr. dr Stokman (KVP) be toogde, dat de hogere uitgaven verantwoord ziin. Er zijn een aantal voorzieningen te treffen, welke niet behoeven te wachten op nieuwe onderwijswetten. Spr. bepleitte een grotere vrijheid van leerplannen der scholen. Dat van de M.M.S. zou een voorbeeld kunnen zijn voor het V.H.M.O. Spr. verklaarde waardering te hébben voor wat de minister doet voor de ontwikkeling van de we tenschap. Hij viroeg zich af of herziening van het academisch statuut wel uitstel kan verdragen. De gehele opzet van de academi sche opleidingen zou naar ziin me ning eens onder de loupe moeten worden genomen. Het bijzonder Hoger onderwijs mag niet door een te schriele subsidiëring ach terop komen. Salariëring leraren Dr Lucas (KVP) becritiseerde het tempo waarin overleg wordt gepleegd over de lerarensalaris sen. Veel punten dienen nog ge regeld te worden. Naar het inzicht van dr Lucas was het maar „half werk" geweest. De leraren voe len zich terecht gekrenkt in hun rechtsgevoel. Tevens bepleitte de heer Lucas de wenselijkheid van een verbetering van het systeem van subsidiëring van de bouw van scholen. De heer Peters (KVP) ver klaarde. dat de heer Van Sleen (Arb.) het schuldig heeft uitge sproken over de ministers Gie- len en Rutten: daarbij is voorbij gezien wat zij hebben gedaan. Bovendien regeerden zij in een periode, dat we ons nauwelijks PRAAG, 9 Dec. (K.N.P.) De Tsjeohoslowaakse regering heeft de bisschop van Brno, Mgr. K. Skoupy verboden nog langer z'n ambt waar te nemen. Het be stuur van het bisdom wordt nu waargenomen door een zekere Kratochvill, die door de regering reeds was aangesteld als vicaris- capitularis. De Duitse tractaat- boerderijen in Nederland en België DUESSELDORF, 9 Dec. (D.P.A.) De minister-president van NoordrijnlandWestfalen, Ar- .nold, heeft tegenover de pers 'verklaard, dat zijn land de Bondsregering heeft gewezen op de groeiende ontstemming onder de grensbevolking over het Ne derlandse en Belgische beheer van Duitse tractaatgronden. Hij zei, dat zo snel mogelijk over teruggave van deze terrei nen onderhandelingen moeten be ginnen, wil de goede verstand houding tussen de nabuurstaten niet nadelig beïnvloed worden. een veer van de mond konden blazen. Men stond voor een com plex van opgaven, waarbij het onderwijs in de knel moest ko men. De heer GieVn heeft geze ten in twee kabinetten onder so cialistische signatuur. Bij beiden was geen symptoom van gebrek aan bereidheid om alles te doen wat mogelijk was. Met genoegen heeft spr. gele zen, dat de minister het plan- Rutten neemt als uitgangspunt voor verbetering van de structuur van het onderwijs. 90 pet. buitenlandse missionarissen in 5 jaar verbannen ROME, 9 Dec. (K.N.P.)De persdienst van de H. Congregatie tot Voortplanting van het Geloof maakt bekend, dat het aantal buitenlandse missionarissen in China, dat op 30 Juni 1947 5.496 bedroeg, te weten 3.046 priesters, 414 broeders en 2.036 zusters, ge daald is tot 472 priesters, 51 broe ders en 200 zusters, een totaal van 723. Dit betekent dat meer dan 90 procent van de buitenlandse mis sionarissen in China in de loop van vijf jaren is uitgeschakeld. Hoewei een aantal van hen door een natuurlijke of gewelddadige dood om het leven is gekomen, is het merendeel door uitwijzing van het missiewerk uitgesloten. Gedurende het jaar 1952 alleen al zijn 1.115 missionarissen uit gewezen, o.w. 750 priesters, 61 broeders en 304 zusters. In de eerste acht maanden van 1953 bedroeg dit cijfer 273. Volgens de laatste, nog niet officieel bevestigde inlichtingen van Agenzia Fides verbleven er op 10 November 1953 in China nog slechts 217 priesters, 20 broe ders en 116 zusters, een totaal dus van 353 buitenlandse missio narissen. LONDEN 9 Dec. Boris Leontjef, commentator van radio-Moskou, heeft naar aanleiding van president Eisenhower's voorstel voor een internationaal orgaan voor atoomenergie verklaard, dat de president, trachtte een nieuwe lezing van het oude plan Baruch, naar voren te brengen, dat de noodzaak van een verbod van atoomwapens en toezicht op strikte naleving ervan verwerpt. Uit Eisenhower's strijdlustige rede en de houding van de Ame rikaanse V.N.-delegatie bleek, dat de Ver. Staten geen vermindering van de internationale spanning wensen, zo zei Leontjef. Volgens hem wensen alle volken, geen lege woorden, doch doeltreffende maatregelen om de spanning in de wereld te verminderen en de vrede en veiligheid te versterken. Teleurstelling. De Amerikaanse pers en com mentaren van het' publiek weer spiegelen de diepe teleurstelling in het gehele land over het feit, dat van Russische zijde niet hoop voller is gereageerd op Eisenho wer's pjan voor toezicht op de atoomenergie. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Eisenhower Woens dagavond aan mevrouw Vidjaja Laksjmi Pandit, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de Boven: Skiliftstation Bort te Grindelwald. Midden: Kleine ScheideggGrindelwald. On der: Grindelwald in het wintersportseizoen. Persmedaille voor Nuntius BRUSSEL. 9 Dec. Het be stuur van de Vereniging van Bel gische en buitenlandse journa listen te Brussel heeft aan de vertrekkende Nuntius in België, Mgr Cento, de eremedaille aan geboden van de periodieke pers. Mgr Cento, die Nuntius in Lissa bon is geworden, ontving deze medaille als bewijs van erkente lijkheid van de zijder der journa listen voor de belangstelling, die hij steeds voor de periodieke pers heeft getoond. Geen katholieke landbouw- winterschool in Groenlo (Van onze parlementaire redactie) De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat het stichten van een katholieke landfoouwwinterschool te Groenlo vooralsnog niet ver antwoord lijkt. De plannen zijn ernstig bestudeerd, doch 't feit, dat Groenlo gelegen is tussen Raalte, Oldenzaal en Didam, die ook landbouwwinterscholen heb ben. spoort aan tot voorzichtig heid. V.N. heeft gevraagd of zij van Russische zijde commentaar op zijn rede had gehoord. „Ik vraag me af wat Wysjinsky van mijn rede vindt," had hij gezegd. Mevrouw Pandit haalde toen de volgende uitlating van Wy sjinsky aan: „ik vond de rede beter dan ik verwacht had." Hij had daar echter aan toegevoegd: „maar waar is het verbod op het gebruik van atoomwapens?" Twee speciaal ontworpen stoe len zijn gisteravond met 'n KLM „Liftmaster" uit New York ver trokken, met bestemming Rome, waar deze door de Amerikaanse ambassadrice in Italië, mevrouw Clara Booth Luce, aan de H. Va der zullen worden aangeboden, (aankomst Rome 14 December). Deze stoelen, vervaardigd uit het kostbaarste materiaal zijn 'n kerstgeschenk van de 725 em ployés van de „Barcalo Manu facturing Company" in Buffalo (New York) die deze stoelen ook hebben gemaakt. De bekleding van de stoelen is geweven vol gens een speciaal ontworpen des sin, dat niet meer zal worden ge bruikt. Een stoel is bestemd voor de studeerkamer van de Paus in het Vaticaan. de andere, een soort ligstoel, is bestemd voor de Pauselijke zomerresidentie te Cas- tel Gandolfo. Voor scholenbouw in 1953 Minister Cals heeft gisteravond in de Tweede Kamer gezegd, dat het bedrag voor scholenbouw in 1953 op 110 millioen gesteld kan worden, terwijl er 77 millioen was geraamd. Op twee pas afstand van deze bloeddorstige tijge rin heeft oppasser Bill Barrett zich opgesteld. In alle rust, zonder één zenuwachtige bibberlijn tekent Bill in de Bristol Dierentuin de tijgerin, die hem onaf gebroken fixeert. 't Ja men moet het één en andere over hebben voor de kunst.... Eén sprong enMaar de tijgerin zal het wel uit haar hoofd laten naar Bill te springen, want tussen hem en baar is een dikke ruit van niet spiegelend glas aange bracht. Bill tekent dus rustig, zonder last te hebben van weerspiegeling in het glas, zijn „model", alsof zij werkelijk vlak naast hem zat, zonder de beschermende ruit tus sen hen. Deze ruiten, die in de Bristol Dierentuin momenteel worden aan gebracht, vormen een sensatie voor de bezoekers, die, wanneer zij op korte afstand van de wilde dierenkooien staan, zich kunnen voorstellen, dat zij met het verscheurende dier in één ruimte staan. Wanneer u dus op ongevaarlijke wijze één maal in uw leven het gevoel wilt hebben een wilde dierentemmer te zijn, moet u naar de Bristol Dierentuin gaan. U kijkt de leeuw strak aan, deze zal iets naar voren komen, en dan zal hij rustig gaan zitten bet glas houdt hem immers tegen? U zult echter denken men hoeft het niet spiegelende glas immers niet op te merken dat uw ogen hem in bedwang houden.... LUXEMBURG, 9 Dec. (A.N.P.) Na afloop van de heden te Luxemburg gehouden conferentie van het comité der ministers van de Benelux-landen, verklaarde de heer Jaspar, de secretaris-generaal van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse Douane-unie tegenover de pers dat in geen jaren een Beneluxconferentie zo vruchtbaar is geweest. Dit is niet maar alleen een platonische verklaring mijner zijds, zo zeide hij. Wij hebben een beslissende stap gedaan op de weg naar de vrijmaking van de transfer van kapitalen. De ministers zijn tot een accoord .gekomen en hebben de commis sie voor monetaire problemen opgedragen voor de volgende conferentie, die op 28 Januari te Brussel zal worden gehouden, een rapport op te stellen, waar in practische voorstellen worden gedaan om tot een gemeenschap pelijke vrijmaking te geraken. Buitenlandse handel Het tweede resultaat is, zo zeide de heer Jaspar verder, dat de ministers het protocol heb ben ondertekend, dat een ge meenschappelijke politiek in het domein van de buitenlandse han del- en buitenlandse betalingen, alsmede een gemeenschappelijke vertegenwoordiging op interna tionale conferenties, voorziet. Er is een clausule opgenomen met betrekking tot de overzeese ge biedsdelen. Omdat dit accoord reeds getekend is, kan het, inr dien noodzakelijk, onmiddellijk ter goedkeuring aan de parle menten der drie landgn worden voorgelegd. De deskundigen zijn ermee belast de toepassingsmo daliteiten van deze overeenkomst uit te werken. Met deze gemeen schappelijke handelspolitiek zal een begin gemaakt moeten wor den, uiterlijk twee jaar na de bekrachtiging van de desbetref fende conventie door de parle menten. De overeenkomst sluit een aantal producten uit, waar voor een speciaal regiem bestaat, tenzij biervoor een speciaal ac coord tot stand komt. De ministers hebben heden ook het reeds bestaande protocol der openbare aanbestedingen onder zocht. Daar verschillende punten hiervan nog nader moeten wor den bestudeerd, is de betrokken commissie van deskundigen er- Minister Mansholt: De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening staat afwijzend tegenover een verho ging van het vetgehalte van de melk. Een verhoging van 2,5 tot 3,5 zou de prijs zodanig verhogen, dat daaruit een vermindering van het gebruik zou voortvloeien. Minister Mansholt heeft het oordeel van voedseldeskundigen gevraagd. Ook deze deskundigen zijn van mening, dat een verho ging van het vetgehalte geen ver betering betekent, daarentegen dat bet risico van vermindering van de melkconsumptie een ern stig nadeel zou kunnen worden. mee belast dit protocol te her zien waarna het opnieuw ter sprake zal komen op de confe rentie van 28 Januari. De ministers hebben voorts van gedachten gewisseld over de integratie van Europa en over de rol die de Benelux hierbij kan spelen. PAUSELJKE GIET VOOR DE ARMEN VAN ROME Ter gelegenheid van de opening van het Maria-Jaar heeft de H. Vader een grote som gelds be schikbaar gesteld voor de armen van de parochies van de Santa Maria Maggiore en van de H. Thomas, die beide gelegen zijn in de oude Romeinse stadswijk Trastevere. ROME. 9 Dec. (AFP) De Zuidslavisohe minister van Bui tenlandse Zaken. Popowitsj. zou Zondag de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke verte genwoordigers de voorwaarden hebben doen weten, waarop Zuid-Slavië aan een vijf-mogend- hedenconferentie over Triëst zal deelnemen, aldus werd Woensdag te Rome vernomen. Deze voor waarden zouden moeilijk aan vaardbaar voor de Italiaanse re gering zijn. Dit zou dan ook de reden zijn. waarom er van Bermuda geen uitnodigingen voor een viif-mo- gendhedenconferentie ziin uit gegaan. Socialistisch candidaat voor het Franse presidentschap PARIJS. 9 Dec. De Franse socialisten hebben Marcel Naege- len tot candidaat voor het presi dentschap benoemd. De 53-jarige socialistische af gevaardigde en voormalige gou verneur-generaal van Algerië werd eenstemmig gekozen dooi de socialistische parlementsleden Hij is tegenstander van de E.D.G

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1