Ook arbeidscontractanten vallen onder de Pensioenwet N, Het Koninklijk Gezin op Nederlanders hebben nog steeds moeilijkheden Iedere telefoon- krijgt zijn districts-gids LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Buitenlandse notities D, Ifrfii ■r "■MgaiH IfiiHlfSl' i i D exposeert [gd weer In Indonesië TWEEDE KAMER Gestapo-beul ter dood veroordeeld TWEEDE KAMER Geen maxima meer S« Belangrijke verbeteringen succes voor Minister Beel Donderdag 10 December 1953 Pagina 3 ■rwachting door het KNMI geldig van Don- tot Vrijdagavond. ISTIG Dec. Zwaar verspreide opkla- p vele plaatsen gend droog. Wei- ing in tempera- tnkelijk zwakke wind, later matige wind uit :htingen. teren tie) mensen, want nslotte hoe lan- voedsel tot voor de na ltijd optredende oals maagpijn, d, maagzuur of drukkend ge- nieuwe maag- verlicht onmiddellijk en zet gebruik vol- verdwijnen U krijgt weer maag en een de eetlust. Vraag smiddelen - leve- n uitvoerige be- over het middel, bevat voor het van Uw maag: CHETS"AKKER" smaakloos, snel, zeker I Het is nog lang ntie, maar wie als het werk van zijn .1 laten zien aan zien wil, die dient and met dat werk Je jongens en de tot 21 jaar. die in n, er werken of er n. zullen in de tan 1954, van 17 April, voor de vijf entoonstelling hou- zij in hun vrije maakt. us een lustrum maar het wordt instelling die in -t n het grote stads- >m zullen erwaar- en meisjes t 700 jarige verle- stad de motieven ior hun vrije tijds- orische gebeurte- irische voorwerpen i gelegenheid te i de diligence, de vigilante en de Daar zijn.,., en- neus eens in de en zijn ogen over aat gaan, die vindt zijn gading. Maar rkstukken die aan ïruchte geschiede- zijn op deze vijf- mg, alle andere rnemen is de be- or de komende poseert" bijzonder ®ï?,jvil deelnemen tijdig, dat wilzeg- sart, te melden bij vijs op het stad- IVERSITEIT [STERDAM I, 9 Dec. Ge- ït artsexamen le N. Bet te Noord- J. Christiaanse te Derm. Coster fie Voordam - Wij hebben ons )ben, ouderwetser- dat de drukkerij ;n de „Alkmaarsé men één bedrijf wisten wel beter. Courant, deel uit- „De Verenigde Dagbladen," staat het bedrijf van r. Deze oude Alk- ij zal dan ook niet cmaarse Courant," „Alkmaarsé Cou- de Helderseweg, erm. Coster blijft o. Stand Geboren: Manan- J. Voogelpoel en rs. "rit Strooker en Straaten; Wilhel- sk en Gerarda M. Pieter M E. Wii- >hanna Egbergen; en Jeanette A. iatharinus J. K. daasfeest en van dagen Dinsdagmiddag len van Dagen in bouw hun Sint oor ieder was er ial getracteerd was de hoogtepunt van apelaan Groenen- een viertal koste- Eik filmpje ont- oaar applausje. Kruis café Nieuwendijk nd 8 uur door het :en propaganda- gegeven door het >oor een arts zal ie bestrijding van den vertoond met De Rode Kruis rgen zal een de- i in E.H.B.O. ibouw St Jan Zoals vele lezers begrepen zullen st het R.K. Arm R.K Kerkbe- jw St. Jan open it van de ouden EISENHOWER WAARSCHUWT DE WERELD {jjisenhower heeft met zijn rede tot de afgevaardigden der V.N. en zijn beroep op Rusland en de andere landen, welke het principe van de atoomenergie kennen, een internationaal atoom energiebureau te stichten ter ont wikkeling van het vreedzame ge bruik van de atoomkracht en een einde te maken aan de „atomi- sche wapenrace" één der meest actuele vraagstukken van deze tijd aangeroerd en een mogelijk heid aan de hand gedaan de be sprekingen over de controle op de atoomenergie uit de impasse te halen. De waarschuwing van de president is op het juiste mo ment uitgesproken, nu de V.S. niet langer het monopolie hebben van de verschrikkelijkste aller wapenen, waar de geschiedenis van het mensdom ooit kennis van heeft genomen. Toen de eerste atoombommen op Japan vielen was een ieder zioh van een ken tering in de wijze van oorlog voeren bewust. De vrees voor het nieuwe wapen werd enigermate beperkt door het feit, dat het de V.S. waren die de kernsplitsing voor bewapeningsdoeleinden ge bruikten. Het geheim in de hoof den van de Amerikaanse geleer den had zelfs een groot voordeel. Het werd langzamerhand duide lijk, dat de Amerikaanse voor sprong op het gebied van de atoomwapenen een schild be tekende voor de Atlantische de fensiegordel, achterwelk schild in alle rust verder gebouwd kon worden aan de organisatorische opzet van de N.A.V.O. Deze si tuatie behoedde het Westen in de jaren na 1945 voor een Rus sische aanval. Dat ook Enigeland en Canada met vergevorderde proefnemingen atoomwapenen produceerden verwekte evenmin onrust, omdat een uitlokken van een wereldconflict van deze zijde niet viel te verwachten. De zaken kwamen er anders voor te staan, toen Truman het Amerikaanse volk van de experimenten van de Sovjets op de hoogte stelde. Terecht achtte de wereld de nieu we vinding in handen van de heersers van het Kremlin een ernstige bedreiging voor de vrede. eeimt men de huidige toe stand als uitgangspunt, dan dringen zich bij enig nadenken de volgende vragen op. Zal het ontwikkelingsproces van de per- fectionnering der wapenen de mogelijkheid van een oorlog in de toekomst uitsluiten? Het ant woord luidt wellicht ontkennend, omdat geen enkele technische vooruitgang een oorlog heeft kunnen weerhouden, noch de uit vinding van het buskruit, noch het aanwenden van stoom en electriciteit als krachtbronnen voor het militaire apparaat. Zul len in een eventuele oorlog de partijen hun H-foomimen benut ten, 'zullen zij hun atoomkanon nen afvuren en hun geleide pro jectielen met atomdsche lading honderden kilometers door de stratosfeer sturen? De meningen van de deskundigen blijken ver deeld. Sommigen zijn van oor deel, dat de vernietigende uit werking van de atoomwapenen elke partij zal afschrikken en het gebruik op grote schaal ach terwege zal blijven, evenals met het gasiwapen en de bacteriolo gische verdelgingsmiddelen is geschied. Het merendeel der strategen geeft de - voorkeur aan de oude manier van oorlogvoeren met ge bruikmaking van landlegers en zeevloten. De leek staat hier bui ten temeer nu de moderne stra tegie tot een wetenschap is uitgegroeid. Maar de leek be grijpt wel, dat voor het winnen van een oorlog men niet alleen op de atoomwapenen kan ver trouwen en economische weer stand en moreel uithoudingsver mogen even waardevolle factoren zijn in een weréldstrijd. Zo blijft de vraag, of de atoomwapenen gebruikt zullen worden, beperkt tot het domein der discussie. Maar.... de mogelijkheid blijft en ieder politicus dient er reke ning mede te houden, wat Eisen hower dan ook heeft gedaan. "e president heeft in zijn voor stel geen eisen gesteld voor een stelsel van internationale controle. Alle voorgaande bespre kingen zijn juist op dit punt vastgelopen. Zijn voorstel heeft eerder het karakter van een be roep op de goede wil de nieuwe wetenschappelijke vindingen in dienst te stellen van het geluk van het mensdom in plaats van gericht te zijn op de vernietiging; een appèl aan het gezond ver stand, een venmanend woord van een man die zelf als vooraan staand militair en strateeg de verschrikkingen van een oorlog kent. Men heeft dit een „drama tische" rede genoemd. Alsof er in deze eerlijke zienswijze en menselijke bezorgdheid ook maar iets van „dramatiek" is te vin den? Het dramatische element schuilt eerder in de verwording onzer beschaving en in het fata lisme, dat de mensheid zich op een hellend vlak bevindt. EENDEN-ALLERLEI Boer Peter Jensen te Krage- lund in Denemarken, heeft er nu genoeg van. Hij is naar de politie gelopen. De vorige week werden twee van zijn eenden gesto len. Twee dagen later won hij in een liefdadigheids- loterij twee eenden, die hij tot zijn verbazing als zijn eigen dieren herkende. En nu zijn de eenden op nieuw. gestolen. Wysjinsky onderscheiden LONDEN, 9 Dec. Andrei Wysjinski, het hoofd van de Sow jet-Russische delegatie bij de V.N.. is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, onder scheiden met de orde van Lenin, aldus heeft radio Moskou Woens dag bekend gemaakt. In 1952 zijn 76 geweldplegingen tegen Nederlandse personen, die in Indonesië verbleven, bekend geworden, waarvan 17 met dode lijke afloop (inclusief ontvoer den) omtrent wier lot nimmer meer iets werd vernomen. In 1953 tot eind November zijn 50 Nederlanders slachtoffer ge worden van geweldplegingen, van wie er 11 zijn overleden. Deze cijfers delen de ministers Beven en Luns mede in de Me morie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting van bui tenlandse zaken. De ministers delen verder mede. dat in die gebieden waar het bendenwezen actief is, zoals in het bijzonder in West-Java, de Nederlandse ondernemingen voortdurend moeilijkheden on dervinden. waarbij herhaaldeli'k Nederlanders het slachtoffer wor den. Het is echter niet gebleken, dat dezp activiteiten speciaal ge richt zijn tegen het leven van de Nederlanders. De Nederlandse ondernemingen hebben verder grote schade geleden door 'bero ving. oogstdiefstal en brand stichting. In enkele gebieden is van een verbetering van de toestand sprake. PARIJS, 9 Dec. De militaire rechtbank te Parijs heeft de voor malige korporaal van de Gestapo Wilhelm Korf Woensdag ter dood veroordeeld. Korf was er van beschuldigd vijf kloosterlingen te Brosse Mont- ceaux als verzetsstrijders te heb ben doodgeschoten. De voormalige korporaal was er ook van be schuldigd verzetsstrijders te heb ben gemarteld, toen hij tijdens de Duitse bezetting was ingedeeld bij de Gestapo te Mlun bij Parijs. Korf heeft bekend de monniken te hebben neergeschoten. Hij zei- de, dat hij op bevel had gehan deld. Hij ontkende Fransen te hebben gemarteld. In de rechts zaal schold hij Fransen uit, die tegen hem getuigden. De Duitse kolonel von Karmin- ski, die volgens Korf het bevel had gegeven de kloosterlingen neer te schieten, werd bij verstek veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Zöne-schaaktournooi 1954 te Muenchen In een buitengewone algèmerié vergadering van de Duitse schaakbond is Muenchen aange wezen als plaats voor het tour- nooi van de eerste Europese zóne (West-Europa) dat in Juni 1954 zal worden gehouden en waar van de organisatie aan de Duitse schaakbond is opgedragen. Het betreft hier een van de zeven zöne-tournooien welke in de loop van 1954 zullen worden gespeeld. Daarop volgt in 1955 het interzöne-tournooi en in 1956 het candidatentournooi, waarvan de winnaar het recht krijgt om in 1957 een wedstrijd te spelen om het wereldkampioenschap te gen de houder van de titel. SINT NICOLAAS Nou, heeft U 't goed, gehad? Met Sint Nico- laas bedoel ik natuur lijk. Dan heeft U het beter gehad dan onze „twee eenzame verslag gevers", die hun bevin dingen in de krant van Maandag j.l. hebben verteld. Van twee zij den eenmaal een be drukte huismoeder, en eenmaal een opgetogen huisvader heeft men De Koninklijke Familie zal dit jaar de wintersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorpje Grindelwald. De Konin gin en de vier Prinsessen maken de reis per trein en zullen waarschijnlijk op 28 December aankomen. Prins Bernhard, die, als bekend, zich moet onthouden van beoefening van de ski-sport, zal per auto naar Grindelwald reizen en 5 Januari in Nederland terugkeren om zijn werkzaamheden te her vatten. De foto toont het Grindelwalddal met de Wetterhorn (3703 m. boven de zeespiegel). (Van onze parlementaire redacteur) De telefoongids zal toch in vijf tien delen verschijnen. Minister Algera kon de Tweede Kamer gisteren al het deel tonen, dat voor het district Utrecht bestemd is. Bij de behandeling van de P.T.T.-toegroting dachten ver schillende afgevaardigden, dat het hier een proef gold, waarvan men het resultaat zou kunnen afwachten. Maar de bewindsman van „Verkeer en Waterstaat" herinnerde er gisteren de Kamer aan, dat zij al drie jaar geleden haar instemming met de thans doorgevoerde opzet van vijftien delen had betuigd. Op het ogenblik krijgen de aangeslotenen een plaatselijke gids gratis. Straks ontvangen zij in plaats hiervan eveneens gratis, een gids van hun district. Elke gids bevat een lijst, waaruit kan blijken in welk district een plaats ligt. Als dat niet voldoende is. al dus de minister, zou dat een aan wijzing zijn, dat ons onderwijs inderdaad niet voldoende op de practijk is afgestemd. Minister Algera verwachtte niet, dat de in lichtingendiensten meer werk zullen krijgen. De districtsgids. die de plaatselijke gids vervangt, stelt de abonné Immers in staat om zelf meer nummers op te zoe ken. De opmerking van de heer de Ruiter (C.H.) dat de moderne woningen geen ruimte bevatten voor vijftien delen, zou de mi nister onder de aandacht brengen van zijn ambtgenoot van „Weder opbouw en Volkshuisvesting". Nieuwsblad tarief Ir Posthumus (PvdA.) kwam over een ander nuntjc mei een motie. Na 1 Januari zouden druk werken. die op de cvclostvle ver vaardigd ziin. niet meer onder het goedkope nieuwsbladtarief vallen. Minister Algera verdedig de dit met een bproen op de post- wet. die zich hiertegen z.i. ver zet. Tenslotte kreeg de PvdA.- af.gevaardigde echter de toezeg ging. dat de verandering niet zal worden doorgevoerd voor hier over is gesDroken bii de behande ling van de nieuwe postwet. En dit zal nog wel even duren. De motie kon toen worden ingetrok ken. De begroting werd z. h. s. goed gekeurd. Dirigent Dobrowen overleden OSLO, 9 Dec. De uit Rus land afkomstige dirigent Issay Doibrowen is Dinsdagavond in de ouderdom van 59 jaar in een zie kenhuis te Oslo overleden. Hij leed aan kanker. Adenauer en Bidault gaan Saarvraagstuk bespreken PARIJS, 9 Dec. Bondskanse lier Adenauer en de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Bidault zullen Vrijdag of Zater dag a.s., ter gelegenheid van de bijeenkomst te Parijs van het Ministers-comité van de Raad van Europa, van gedachten wis selen over het Saarvraagstuk. Noch van Franse, noch van Westduitse zijde verwacht men hiervan veel vorderingen in de richting van een oplossing. De arbeidscontractanten in over heidsdienst zullen straks, na twee jaar diensttijd, evenals de ambte naren onder de pensioenregeling vallen. Verder worden in het ka der van deze wijziging de wacht tijden verkort, minima ingevolge i a - v t tf VI ¥3. NIEUW BEURSGEBOUW TE EMMELOORD Op 23 De cember a.s. zal het nieuwe beursgebouw te Emmeloord offici eel worden geopend. Er wordt thans nog druk aan de afwer king van het interieur van het beursgebouw gewerkt. Onze foto toont het nieuwe Beursgebouw. r/mmr/mnrrmnrnmnmn Hij wist het zelf niet. der gevaarlijk goedje be- (het Russische communis- schikken, dit ter beschik- tische bolsjewisme) die king zullen stellen van de zelf de universaliteit als Wij gaan deze week niet- Verenigde Naties Dat is devies voert". Het is, aldus weer allemaal over Sinter- een verstandig idee. Wij Mauriac, „een onderdeel j klaas praten, maar iets hoorden onlangs nog, dat ons gevraagd, waarom heb toch nog. Ook de °P een speldeknop zich 36 die twee lui niet ge- radio liet zich op die Za- milliard uranium-atomen „de secretaresse van onze dagen er recht op heeft, met personeel van andere poogd hebben indruk- terdag 5 December natuur - ken op te doen in de ,niet 'onteluit, J£n van de omroepen liet bm- huiselijke sfeer van n terklaas zeggen, dat hij ouderwets Sinterklaas- verheugd was, over het feest! Daar waren er fpiti dat een jongeman van immers genoeg voor- giï. SVI^InS: handen! Dat bedrukte den werd) op die vijfde van die huismoeder December jarig was, „op u<uci vall sloeg n.l. daarop, dat zij dezelfde dag als Sinter- vandaag 2ijn driejarig' be- ,235" kunnen bevinden. De kosten daarvan bedragen uiteraard een „spelde- geld" De gehele mensheid als inzet. Zoals men weet, is het doel van dit rubriekje, dat "iplomatiek is het voorstel van Eisenhower van het grootste belang. Meer dan ooit worden de Kussen gedwongen hun goede wil te tonen. Eisenhower is zo verstandig geweest niet alleen een vriendelijke uitnodiging tot het Kremlin te riohten, maar heeft tezelfdertijd een tip van het gordijn opgelicht om de wereld duidelijk te maken, tot welk een enorme vergelding de V.S. in staat zijn wanneer een verrassen de aanval mocht worden gedaan op de Vrije Wereld. Dit is duide lijke taal aan het adres van de Russische politici, die slechts denken in machtsfactoren en machtsverhoudingen. De wereld wacht in spanning af, hoe de reactie van Moskou zal zijn. i"7 -j 7--j i. j klaas zelf".... Maar Sim eigenlijk medelijden had terklaas is niet op vijf, met die twee. Als ik het maar op zes December geweten had. dat ze zo jarig. Dat mag dan niet eenzaam waren Mus gS'jTXJZ schreef zij ons, dan had vven de muren al eeuwen- ik ze vast uitgenodigd, lang rond de wereld gedachtig de bekende versregels: „zou men Veelzijdig! armoe lijden om een Het was een aardige uit. mondje meer .De huis- zending Zondag j.l. voor vader was opgetogen de K.R.O., de uitwisseling over het feest in zijn van de Leuvense en Nij- j 7 megense studenten. Er was de oorzaken van deze ge.in en vond, dat daai ot>j[ een testwedstrijd be- schanddaad na en zegt: in elk geval wel eens treffende de wederzijdse „als de werkelijke oorzaak wat van geschreven intelligentie en zo werd zou zijn de absolute on- had mogen worden. Wij el' ook gevraagd naar de verenigbaarheid van het a noom trein Pnn I\1 rsrlPVl OTV— morvictioah motorTQlicmfi vinden, dat de moeder staan herdenkt dank UH om de mensen lachen de de waarheid te zeggen, een poging, om een beetje humor in de krant te bren- geh, een beetje ernst en een beetje luim e.d. Nu dus even ernstig. De 'be roemde Franse schrijver Francois Mauriac schreef in het Franse dagblad „Le Figaro" over de betekenis van de arrestatie van Kar dinaal Wisjinsky, de Pri maat van Polen. Hij gaat naam van een Nederlan der, van wie gezegd kan en de huisvader eigen- worden: „het onderwerp lijk wel gelijk hebben, waarover hij geen lezing T nnt rlo rnnrlvcip rhii kan houden, moet nog ge- Laat ae conclusie aus vonden worflen». wonder- zijn, dat men het vol- .genoeg moest er nog gend jaar de eenzamen- even over gedacht worden: de katholieken immers is in-het-algemeen en de het was prof. Asseïbergs „de universaliteit een ken- f natuurlijk, oftewel Anton van Duinkerken marxistisch materialisme en het geloof in de levende God, dan is het zeker, dat de strijd zal voortduren zonder enige kans op vre de, anders dan een tijde lijke wapenstilstand. Voor „vergeten groepen zo eenzaam laat, in de (verkeerde) mening. Verstandig dat zij die avond hun heil moeten zoeken in café's e.d. merk van de ware Kerk, maar het is precies dit ka rakter, dat de Kerk ver van de strijd, met de ge hele mensheid als inzet, die niet eindigen zal, voor en aleer op het einde der wereld de bazuin weer klinkt". Woorden, om nog eens goed te overdenken! What is in a name? De beroemde vraag van Shakespeare, Wat is een naam? inspireerde G. van Z. te Gr. naar aanleiding van het stukje in de ru briek van de vorige week over namen-combinaties van Kamerleden tot de volgende reeks: Gort kamp, Stuf-graaf, Kort- klop, Groen-man, Oud- vorsel, en Rit-slot.Wie weet er nog meer? De secretaresse. Het is natuurlijk in Amerika, dat er allerlei dwaasheden verkocht wor den over de beste manier, om -een goede secretaresse te verkrijgen en.<.. te houden. Knappe secreta ressen moet men niet naar vervelende kantoren stu ren, vindt miss Fits-Gib bon, een hoogheid in het New-Yorkse reclamebe drijf. Een goede secretares se heeft recht op een elec- trische schrijfmachine, een dicteermachine, met schuimrubber beklede bu reaustoelen en twee uur voor de lunch. Meneer Dunlap, de president, van Public Relations, hetgeen met een goede voorlichting verband houdt, en ook dat van de Human Relations, dat wil zoveel zeggen als trek of naar di telefoon ontboden worden". Dat draag ik eerbiedig aan on ze secretaresse op Bijna „Quadragesinio Anno" Eisenhower heeft voor gesteld, dat de landen, die over atoom-energie en an- foeilijk maakt in de ogen The Connecticut Telephone van Caesar, bovenal van and Electric Corporation, een Caesar die materialis- zoekt het vooral in het tisch en godloochenend is. moderniseren van bureau- Van een Caesar als deze ruimten en vindt, dat.... „Juno", dat in 1917 in het Engelse Kanaal door een U-boot getorpedeerd werd, is voor een bedrag van ruim 50.600 pond sterling geborgen, meldt A.P. uit Southampton. Dat is bijna 40 jaar geleden! Drie-dimensionaal Voor een districtsrecht bank in de staat Baltimore Van onze parlementaire redacteur) Tussen «le begrotingsbedrijven door heeft de Tweede Kamer gisteren een wijziging van de Pensioenwet aan vaard, die ook aan de overzijde van het Binnenhof nog in het onde jaar zal worden behandeld, zodat de wijzigin gen met ingang van 1 Januari van kracht kunnen worden. Deze wet is een belangrijk succes voor minister Beel. het invaliditeitspensioen krijgen een tijdelijke aanvulling, voor pensioenen gelden geen maxima meer en ook de bepalingen die betrekking hebben op dubbel pen sioen worden veranderd. de heren v. d. Zanden (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), Blom (P.v.d. A.), Beernink (C.H.), Ritmeester (V.V.D.) en Weiter toonden zich tevreden over de verbeteringen, die ook de instemming van het georganiseerd overleg hebben ge kregen. Minister Beel kon de heer v. d. Zanden (K.V.P.) mededelen, dat er alles op wordt gezet om de verhogingen in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar uit te keren. De K.V.P.-woordvoerder had opgemerkt, dat een later tijd stip voordelig voor de fiscus maar niet voor de betrokkenen zou kunnen zijn. De verhoging van 5 in verband met de huurver hoging wordt voor pensioenen tot f 5050.over het pensioen bere kend. Daarboven wordt de pen sioengrondslag met 5 verhoogd. Oude pensioenen Op verzoek van de heren v. d. Zanden (K.V.:P.) en Beernink (C.H.) zei minister Beel nogmaals toe, dat aan een herziening van de oude pensioenen met ernst en spoed wordt gewerkt. Over een wijziging waren alle afgevaardig den niet te spreken. De wijziging van de cumulatie-beperkende be palingen is namelijk niet voor delig voor hen, die straks naast hun overheidspensioen andere inkomsten krijgen. De overheid kan hiermede rekening houden. Verschillende woordvoerders stel den zich op het standpunt, dat pensioen uitgesteld loon is en waaraan men dus niet zou mogen raken. Minister Beel wees er van zijn kant op, dat het thans niet het geschikte ogenblik is om te twisten over de vraag of pen sioen inderdaad als uitgesteld loon dan wel als een stuk verzorging moet worden beschouwd. Hier raakt men aan de principes van de Pensioenwet, waarover gespro ken moet worden bij een alge hele herziening. De Kamer be rustte in de overtuiging, dat de totale koop tenslotte aantrekke lijk blijft. ZESTIG GEWONDEN BIJ TREINBOTSING IN BERLIJN BERLIJN, 9 Dec. In de Britse sector van Berlijn zijn Woensdag twee (reinen bij dich te mist op elkaar gelopen. Volgens de eerste berichten zijn tenminste 60 personen ge wond van wie enigen ernstig. Brand'weer, politie en hulpgroe pen hebben zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven. De oorzaak van 't on geluk stond nog niet onmiddel lijk vast. Ministers Beneluxlanden bijeen in Luxemburg LUXEMBURG. 9 Dec. De ministers van Buitenlandse Za ken, Financiën en Economische Zaken van België, Luxemburg en Nederland zijn heden alhier bij eengekomen onder voorzitter schap van de minister-president van Luxemburg, ter bespreking van de verschillende problemen welke venband houden met de Benelux. Oostduitse politie mag op iedereen schieten BERLIJN, 9 Dec. De com munistische politie in de Sovjet zone van Duitsland heeft nieuwe orders ontvangen, volgens welke in het vervolg op iedereen ge schoten mag worden, behalve op Russen, aldus weet de Westber- lijnse Bond van Vrije Juristen te melden. Deze nieuwe orders zijn in tegenspraak met de vier- mogendhedenregeling, die be paalt dat Duitse politiemannen niet het vuur mogen openen op leden van de bezettende troepen. is in een proces om scha devergoeding naar aanlei ding van een autobotsing naar men meent voor het eerst gebruik ge maakt van driedimensio nale foto's. De advocaat van de eisers verklaarde deze foto's te hebben ge bruikt omdat zij een veel duidelijker beeld geven van de plaats des onheils en de door de botsing aan gerichte schade. De foto's circuleerden, met een spe ciale bril onder de leden van de jury, die na slechts afdelingen ongestoord ver- tien minuten tot een voor trouwelijike gesprekken te eisers gunstige uitspraak kunnen voeren en als zij kwamen! wil een afspraakje te kun nen maken met de zoon ,T van de baas, zonder dat de 'lariaal-Jaar baas het afluistert".Uit of Maria-Jaar? Amerika komt de idee van Ja, hoe zit dat precies, wat is beter? Is mariaal niet wat zuidelijk? Wat zeggen ze in de andere landen? Wat daarop te het bevorderen van goede zeggen? Gaan we van het menselijke verhoudingen Latijn-uit dit litteraire in het bedrijfsleven. Wij snufje bekijken, dan zien vinden, dat men op de ma- we dat in de Encycliek nier van meneer Dunlap staat: Annus Marianus en het doel wel een beetje Marialis haec eeiebratio voorbij streeftIets an- (deze mariale viering). Ei ders is dit: „de meeste se- zijn dus twee vormen voor cretaressen krijgen het op handen! Nu ligt de eerste haar zenuwen van het ver- vorm Marianus ten grond- ouderde systeem om naar slag aan het Engels: Ma- verschillende afdelingen rian Year en aan het Duit mededelingen om te roe- se Marianisches Jahr; het pen door middel van een Italiaanse: l'initiativa Ma- „schreeuwdoos" waarmee riana, lees ik in Ma-dre e allerlei bazen en onderba- Regina, November 1953. zen naar een bepaald ver- Roschini schrijft een arti kel over Amno Mariano. De tweede vorm ligt aan de oorsprong van het Frans, l'Année mariale. Mouvement marial, zo ook in het Vlaams en bij ons Mariale beweging, Mariaal Uit het wrak van het leven> kleine^ Britse vrachtschip Maria-jaar wortelt klaar blijkelijk niet zichtbaar in het Latijn, maar wil toch heus geen onafhankelijk heid ervan suggereren, zo als iemand eens wat on deugend opmerkte. Beide zijn goed, maar voor het gehoor klinkt ons Maria-jaar beter dan het langere mariaal-jaar. Wij houden het op Maria-jaar! O. T.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3