„Germefa" in Heiloo werkt aan een geheime opdracht Tafels met kaarten en overlopende asbakken Candidaatstelling voor Provinciale Staten In het belang van de Europese verdediging NIEUWS Uitzonderlijk toneelstuk ABEND4 uit Heiloo „Ka jotters" die nooit ka jotters zijn geweest gestikte DEKENS Ledenvergadering K.V.P. Groei van een „ondergrondse" Pagina 2 Vrijdag 11 December 1953 ALKMAAR We schrokken er eerlijk gezegd van We wandel den namelijk dezer dagen door onze goede stad en passeerden toen het Kajottershuis op de Laat. Wij zijn het Kajottershuis al eens eerder gepasseerd dus we mochten niet zozeer schrikken door het feit, dat we daar lawaai hoorden. Het eigenaardige was feitelijk, dat het lawaai op klaar lichte dag geproduceerd werd. „De Kajotters bereiden een feest avond voor", dachten we onwil lekeurig. We besloten te doen zoals we altijd doen, zetten een brutaal gezicht en stapten zomaar naar binnen. Toen schrokken we pas. Geen Kajotters zagen we, maar lieden, die vijftig of meer jaren eerder, - toen er nog geen K.A.J. was, - Kajotter hadden kunnen zijn. Door dichte rookwolken heen, zagen we tientallen ouden van dagen met originele verhitte hoofden gebogen zitten over ta fels met kaarten,, overlopende asbakken en hoopjes geld. Aan de andere kant van de zaal lie pen oude heren met gewichtige' gezichten, gewapend met dikke sigaren en echte queu's om groe ne tafels. We zijn zomaar ergens in de zaal gaan zitten en hebben' belangstellend geluisterd en ge keken naar het kaarten en na kaarten, we hebben genoten van venijnige opmerkingen na een goede zet van de een of ander en moesten glimlachen, wanneer een levenslustige bejaarde een dito bejaarde ondeugend aan zijn oor trok en hem met een uitgestoken tong uitdaagde Soms haalt zo'n man zijn schouders op. er zijn er echter ook, die zich getergd ver heffen van hun zetel en een ach tervolging om tafels en stoelen inzetten, daarmee voor enkele ogenblikken hun leeftijd verge tend en zich een Kaiottersleeftijd aanmetend. Dat jongelui's gedoe was ons te druk. We verhuisden naar de biljarthoek, waar slechts het tik ken van de ballen een inspire- f Advertentie) Onder de in duizend kleuren flonkerende kerstboom 't zachte, pittige gedistilleerd (Met gratis miniaturen) Barrage partijen biljarten uitgesteld ALKMAAR. In verband met het Zilveren Waag-tournooi bij de heer de Boer, Langestraat, zijn de barrage-partijen van het Sint Nicolaas-tournooi, die gespeeld zouden worden Zaterdag a.s. bij de heer Breed, Ritsevoort, uit gesteld tot 2 Januari. „Rode Rio" ALKMAAR. Gisteravond hield de Aquariumvereniging „Rode Rio" tot besluit van het verenigingsjaar de gebruikelijke bonte avond. Een bestuursverkie zing en het bespreken van enkele interne aangelegenheden vormden het officiële gedeelte, waarna de aanwezigen een gevarieerd pro gramma werd voorgezet. De vereniging telt momenteel ruim 200 leden, die iedere maand een keer bijeen komen. De avon den worden doorgaans gevuld door het vertonen van films, ter wijl ook dikwijls sprekers optre den. De opkomst was gisteren maar matig, wat niet wegneemt, dat de stemming uitstekend was. Gouden artsen-jubileum ALKMAAR. Dr. Jac. Dege- naar, die morgen zijn gouden ju bileum viert als arts, zal bij die gelegenheid worden gehuldigd door een comité, dat gevormd is uit zijn patiënten. Wij zijn ervan overtuigd, dat het deze geziene huisarts, die morgen tot 's avonds zes uur te zijnen huize ontvangt, bij zijn 50-jarig feest niet aan belangstel ling zal ontbreken. rende stilte zou verstoren als de kaarters niet te dicht bij zaten. Daar konden we van onze verba zing bijkomen en beseffen, dat we in een sociëteit van ouden van dagen waren. Kijk, dat wilden we alleen maar vertellen, er is een socië teit voor ouden van dagen, waar die zich drie middagen in de week kostelijk amuseren. Zij be talen hiervoor slechts een kwart je in de maand en worden dan steeds voorzien van koffie, thee en wat dies meer zij. Het Kajottershuis haalt „alles van de straat", van jong tot oud. Tijdens de bijeenkomsten van de ouden van dagen zorgt een aan tal dames voor de nodige „natjes en droogjes" en die dames besef fen misschienz elf niet eens hoe buitengewoon verdienstelijk zij zich daardoor maken. „De Hof van Olijven ALKMAAR - BemanoS' to neelstuk „Les Dialogues des Car melites'" onder de Hollandse titel „Hof van Olijven" zal a.s. Maan dag 14 December in ,,'t Gulden Vlies" worden opgevoerd door beroepsspelers van het Neder lands Toneel. Het is geen Passie spel. Dit buitengewoon boeiend en artistiek hoogstaand stuk berust op een historisch gegeven. Op 17 Juli 1794 werden zestien Carmelitessen van Compiègne, die zichzelf als zoenofffer voor het bloedbad der revolutie hadden gewijd, geguillotineerd. Op 27 Mei 1906 werden zij zalig verklaard. Van dit gegeven heeft Gertrud von le Fort een novelle gemaakt, waarbij zij naar eigen vinding de figuur van Blanche de la Force heeft in gelast en met haar het motief van de angst. Naar aanleiding van deze no velle schreef Raymond Bruckber- ger samen met Philippe Agostini een filmscenario en verzocht Ber- nanos hierbij de dialogen te schrijven. Deze dialogen groeiden echtèr uit tot een zelfstandig werk van zo grote omvang en van zo grote diepte, dat ze onbruikbaar wer den voor het doel, n.l. de film. Tenslotte schreven Marcelle Tas- sencourt en Albert Béguin weer een toneelscenario óm deze tekts, waaraan geen woord werd toe gevoegd of veranderd alleen hier en daar wat bijkomstigs werd weggelaten, samengevat of anders gerangschikt,- volgens de eisen van het toneel. Bernanos geeft in dit diep aangrijpende stuk weer,, hoe de Heilige Doodsangst van Christus in iedere menselijke angst aan wezig is en er zijn betekenis aan geeft. Reeds het lezen van de tekst geeft een diepe ont roering, welke nog versterkt wordt door het prachtige spel Meisje te water ALKMAAR Op de Oude Gracht liep gistermiddag een 4- jarig meisje achterwaarts en viel in het water. De 25-jarige mevr. Massin'k zag vanuit haar kamer het ongeval gebeuren; zij kwam naar buiten, sprong te water en wist met behulp van omstanders het kind op het droge te brengen. Het kind was aan het achterhoofd gewond. Vier reizen door Noord-Afrika ALKMAAR In een viertal films voerde de N.R.V. haar pu bliek gisteravond in 't Gulden Vlies door woestijnen en oasen, door stad en dorp van het Noord- Afrikaanse land. De heer C. Maas gaf daarbij een aardige én we tenswaardige inleiding. De films gaven een indruk van het interes sante gebied, meer niet, maar die indruk noodt tot persoonlijke kennismaking met het land en dat was de bedoeling van de avond. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Johan na G. M., d. v. J. Zentveldt en E. J. Vrijhoef; Geertruida G., d. v. W. Wolzak en G. G. den Hollan der; Annette J., d. v. A. Rossum en P. van der Es. Gehuwd: Lucas Rosien en Wil- 1-emina G. Ambrosius. Ondertrouwd: Harry R. Opden- berg en Guurtje van der Horst; Antoon Luinge en Bertha H. Kei zer; Simon J. Schouten en C. C. Vis; Gerard de Jong en Aurelia M. Danziger; Simon Bruggema en Jantje Boers. Overleden: D. J. Beisser, 35 jr; Christina F. van der Vlugt, 72 jr, weduwe van P. W. Kamper. Concert N.Pli.O. ALKMAAR. Op Donderdag 17 December a.s. geeft het Noord hollands Philhartnonisoh Orkest zijn derde concert o.l.v. Marinus Adam, met solistische medewer king van Dora van Doorn-Linde man, sopraan en Marius Ruysink, fluit. Het programma bevat de vol gende werken: Concerto grosso No. 8, Corelli; Aria „Süsser Trost, mein Jesu kommt", Bach; Fluit concert, Mozart; Dies Natalis, Finzi; La Procession Nocturne, Ra'baud. Advertentie HET WORDT KOUDER GROTE KEUZE met 10% korting B R O U W E R's Bedden- en Meubelmagazijn, Laat 189 t.o. R.K. Kerk - Alkmaar der beroeps-toneelspelers. De gehele Nederlandse pers, zon der uitzondering zelfs 'de niet- katholieke is één en al lof! In Parijs trekt dit stuk volle zalen. Wij verwachten, dat ook in Alkmaar dit uitzonderlijk hoogstaand toneelstuk zal gewaar deerd worden. Op Katholieken maar ook ni et-katholieken zal het een diepe indruk maken! Filmavond Rode Kruis EGMOND AAN ZEE. De afd. Egmond van het Ned. Rode Kruis organiseert op Maandag 14 Dec. a.s. in de zaal van „De Ver gulde Valk" een filmavond. Ver toond zal worden de film: „Het leven van Dr. Ehrlidh" en „De geheimzinnige kogel". Kaarten voor deze avond zijn te Egmond aan Zee verkrijgbaar: Boulevard 30 en voor Egmond- Binnen: Abdij laan 56. Aanvang van de voorstelling is 8 uur n.m. Koedijk trekt geld aan voor 8 woningen KOEDIJK De Koedijker ge meenteraad besloot gisteravond tot 't aangaan van een rekening courant-overeenkomst, voor een bedrag van f 30.000 met de Bank voor Nederlandse Gemeenten en bovendien tot lening van f 82.520 bij dezelfde bank voor de bouw van 8. woningen. De gemeente zal garant zijn voor de geldlening van de heer J. C. Snijder, bij de Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten. Aan de polder de Klei- mer wordt een kasgeldlening van f 1500 verstrekt. In verband met de aanstelling van een tweede ambtenaar ter secretarie werd de salarisverordening voor het ge- meentepersoneel aangevuld. Op verzoek van Wederopbouw werd de termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar verklaarde wo ningen op 6 maanden gesteld, inplaats van een jaar. De garan tieverklaring voor geldlening- „De Driehoek" werd ingetrokken, mee op verzoek van Gedeputeerde Sta ten. Bovendien werd een wijziging vastgesteld van het uitbreidings plan Hoornseweg. Tijdens de rondvraag werd de aandacht ge vraagd voor de wegen in St Pan- cras, in het bijzonder voor de Benedenweg. De burgemeester zegde toe deze aangelegenheid te zullen bespreken met het be stuur van de banne Koedijk. Naar aanleiding van een vraag om de straatverlichting ook 's morgens te laten branden zal worden ge ïnformeerd naar de financiële consequenties daarvan. Van de Gedeputeerde Staten is nog geen bericht ontvangen over de verbe tering van de dokterswoning. Er is een aanbieding gedaan van een grasmaaimachine voor het sport veld. De machine moet f 675, kosten. De burgemeester is van mening, dat deze machine ge schikt is voor zijn doel. Bil j artwedstrij d WARMENHUIZEN De eer ste uitslagen van de wedstrijden die gespeeld werden in café Slik ker luiden als volgt: J. Kuiper 120 120 19 21 6.31 J. Slikker 170 164 19 50 8.63 Th. Qnant 90 21 21 4.29 Th. Smit 100 85 21 24 4.04 Jac. Swan 130 120 26 22 4.61 Nic. Pronk 190 190 26 45 7.30 Tien Pronk 100 54 9 38 6.— M. de Groot 200 200 9 81 22—22 Th Smit 100 100 15 26 6.66 J. 'Slikker 170 101 15 40 6.73 Volgende wedstrijd wordt ge speeld in café M. Pronk. K.F.C.-keuring 4IjKM1aR: Victoria: De raad selachtige Mr Motto, 14 jaar; Alles draait om Eva, 18 jaar; Harmonie: De dertiende getui ge, 14' jaar; De grote beslissing, 18 jaar; Cinema-Americain: Ro binson crusoë en Co, a.l.; Ro bert Koch de strijder tegen de dood, onbek. BCHAHttn- Royal: Spijkers met koppen, a.l. BERGEN De KVP-afdeling kwam in vergadering bijeen o.l.v. de voorzitter de heer Bosch, die niet bevredigd was over de op komst van het aantal leden. Na enkele besprekingen werd de verkiezing van 2 nieuwe be stuursleden in verband met de uitbreiding van het bestuur tot de eerstvolgende vergadering uitge steld, aangezien geen candidaten waren binnengekomen. De pen ningmeester de heer Bos (Lijt- weg) deelde mede dat het begin- saldo f 490,36 bedroeg en het eindsaldo f 275,63, derhalve een teruggang van ongeveer f 115, wat zijn oorzaak vifidt in de kos ten van de verkiezingspropagan da voor de gemeenteraad. Voor de aanwijzing van de candidaten voor de prov. Staten die reeds op 5 December inge diend hadden moeten zijn, had men voor Bergen uitstel gekre gen. Er werd een aantal candi daten genoemd, zonder dat de specifieke kwaliteiten konden worden genoemd Dit werd ten zeerste betreurd door de heer C. W. Ellis, die opmerkte, dat dikwijls veel te licht wordt ge dacht over de verkiezing van de leden der Staten. De leden van de Staten hebben immers be langrijke besluiten te nemen, die in direct verband staan met de gemeentebelangen In dit verband noemde hij het gem. Electr. be drijf, de hoog noodzakelijke drinkwatervoorziening aan de Kanaaldijk die alleen plaats kan vinden met hoge kosten voor de bewoners Het uitdrogingsproces van de Kennemerlandse tuin- bouwgronden, dë gezondheidszorg en t.b.c. bestrijding. Bovendien kiezen zij de leden van gedepu teerde staten. Hierna ging men tot stemming over en werden tot candidaat ge kozen de heren Hooijschuur, Zaandam; Smeeds, Castricum; Mevr. Kortekaas de Haan, de heer Bos, Bergen en de heer Jos de Lange, Alkmaar. De vrolijke noot verzorgde de toneelvereniging „St. Jan" onder regie van Aat Groot met het blijspel in 2 bedrijven „Wat een rare mensen". Jan van Stralen, R Beukers, Mevr. Bijwaard- van Campenhout, Ben Tibie en Jn. Glorie vooral hebben de zaal een prettig uurtje bezorgd. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of bij de laatst ge houden wethoudersverkiezing van verdeeldheid in de KVP kon worden gesproken? Wethouder Borst en de fractieleider de heer Ellis gaven te kennen dat dit geenszins het geval was. doch dat de heer Borst ten slotte als wet houder er geen heil in zag, voor al ten opzichte van de arbeiders met een VVD, de behoudende partij, als wethouder samen te werken. Temeer daar de VVD zich niet hield aan de afspraak. Aangezien de heer Sluis (C.H.), die men graag als wethouder had gezien, door het toedoen van de VVD niet werd gekozen, had men toch weer samenwerking met de PvdA gezocht, ondanks dat men er van overtuigd was dat zij te veel invloed deed gelden. Uit twee ongunstige dingen moest ten slotte het beste nog worden ge kozen, aldus de heer Borst. Volkshuisvesting Op de vraag of woningzoeken den die 3 maal een huis krijgen aangeboden, en deze afwijzen lager op de ranglijst worden ge plaatst, antwoordde de heer Wit tebrood, dat dit in feite de regel is, maar men in Bergen zeer soe pel is en deze regeling nog nim mer is of wordt toegepast. Men blijft zijn rangnummer behouden. Een lid van de melkhandel ver zocht om eventuele klachten niet aan te geven bij de gemeente doch bij de klachtencommissie van de melkhandelaren. Emigratie BERGEN De heer M. A. Hop man, Dorpsstraat 14, vertrekt 29 December met zijn gezin, bestaan de uit 3 kinderen naar Amerika. R.K. Vrouwenbeweging BERGEN Op de openingsdag van het Maria-Jaar hield Mevr. Staal van Sandvliet een boeiende lezing over tal van Maria-oorden en bedevaartplaatsen. Alvorens hiertoe over te gaan liet zij een 15-tal lichtbeelden van de meest interessante ogenblikken zien van de Kromstaf-viering die het vorig jaar in het openluchtstadion te Utrecht werden gehouden en waarvan zij de mooiste foto's van het A.N.P. ter beschikking kreeg. Daarna vertelde ze nadere bij zonderheden over het ontstaan van diverse bedevaartplaatsen en illustreerde met lichtbeelden de plaatsen waar wonderen door Ma ria's voorspraak gebeurd zijn. Van Maastricht „Maria, Sterre der zee", Beauraing, La Salette, Fa- tima, en de nog vrijwel onbeken de bedevaartplaats van Parijs, waar Maria in de vorige eeuw aan een 24-jarig meisje, het ne gende kind uit een boerengezin, verscheen. Ook liet Mevr. Staal een recente opname zien van de ongeveer 80-jarige ouders van de kinderen van Fatima. Haar voor dracht welke op prettige vertel trant werd gehouden, was muzi kaal omlijst met het „Ave Maria" van Schubert, het Fatima-lied en nog enkele andere kerkelijke ge zangen. De voorzitster. Mevr. Min-Ter- weij, deelde mede dat de thee middag in December vervalt en 21 Januari gehouden wordt. Anthonie van Kaïppen die een reis naar Groenland en IJsland heeft ge maakt, gaat tal van lezingen hou den over zijn belevenissen. De Ka tholieke Vrouwenbeweging heeft dank zij haar activiteit de pri meur en verwacht hem 4 Febr. Indien de ruimte het toelaat zul len de echtgenoten tevens wor den uitgenodigd. VlOS-programma Zondag 13 December 1953 WARMENHUIZEN Nadat ons le elftal Zondag j.l. onder bij zondere omstandigheden de wed strijd onverdiend moest verliezen, treedt het Zondag aan tegen SRC. De wedstrijd begint om half drie. Verder vermeldt het program ma WGW 2VIOS 2, aanvang half drie; Kolping Boys 2VIOS 3 aanvang half drie; VIOS jun. WGW jun., aanvang 12 uur. VRIJDAG 11 DECEMBER 't GULDEN VLIES: Luit. Koi. B. Koning voor Schola Pu- blica. 8 uur. 't WAPEN VAN HEEMSKERK „Tonegido" 8 uur. VICTORIA: „De raadselachtige Mr. Moto". 14 jaar. 8 uur HARMONIE: „De dertiende getuige", 14 jaar. 8 uur. CINEMA: „Robinson Crusoe en Co.". a.l. 8 uur. ZATERDAG 12 DECEMBER 'T GULDEN VLIES: Wim Kan met „Zonder Omslag" 8 uur. B' O' -n als Vrijdag. Voorstellingen om 7 en 9.30 uur. DOKTERSDIENSTEN Akersloot, Heiloo en Limmen: d'r D. O. van Oppen, Rijks weg 118, Limmen, tel. K 2205 —272. De Rijp, Schermer en Beemster dr J. G. Wegdam, De Rijp, tel. K 2997—455. RETRAITEHUIS BERGEN: 1215 Dec. Bestuurders KAB. 15—19 Dec. Eerw. Zusters. Zaterdag: Hoogwater 10.10 en 22.00 uur Laagwater 4.25 en 16.05 uur HEILOO De fabriek staat aan de Westcrweg in het dorp Heiloo, in het rustige forensendorp, waar men een dergelijke industrie eigen lijk niét zou verwachten, en het bedrijf is dan ook op deze plek nog niet zolang gevestigd. U heeft destijds, zo in het begin van September in dit blad kunnen lezen van de heropening van het bedrijf, dat zijn oorsprong vond in het sousterrain van een oud Amsterdams huis. Dit was gedurende de bezetting, en men mgakte daar onder het oog van de bezetter wapens voor 't verzet. In die kelder zaten 22 mensen, en die hadden samen de beschikking over 40 vierkante meter be drijfsruimte. Het was er zo krap, dat wanneer een van de mannen even „naar achteren" moest, zes of zeven anderen op moesten staan om hem te laten passeren. Doch dat is allang verleden tijd, alhoewel het „fabriekje" na de oorlog niet werd opgedoekt, doch uitgroeide tot een belang rijk bedrijf in nationaal opzicht. Een paar jaren na de oorlog verhuisde de fabriek naar Hei loo, in de buurt van de Kapel, en dit voorjaar kreèg men een veel betere behuizing aan dé Westerweg. En intussen groeide het bedrijf, van ongeveer 16 man na de oor log, 28 man na verplaatsing naar Heiloo, tot de huidige personeels sterkte van zo'n kleine veertig werkers. Een dezer dagen zijn we weer eens gaan kijken in Heiloo, een beetje nieuwsgierig hoe men reil de en zeilde. Het gaat er best. Kwamen er aanvankelijk wel enige bezwaren tegen de vesti ging van een fabriek midden in •het dorp, zoals de zaken nu staan kan men in Heiloo slechts dank baar zijn, dat de fabriek juist daar moest komen. Een eresaluut dient in dit ver band burgemeester Kalff te ge worden, want van hem zei de directeur van de fabriek: „Hij is juist voor ons de grote stimule rende figuur geweest, en hij is dit nog!" Wat er gemaakt wordt Wanneer wij over een fabriek gaan vertellen, dan is het meest voor de hand liggende waarover men praten kan natuurlijk da*- gene wat men in die fabriek maakt. Om alles wat men bij de „Germefa", want dat is de fabriek waar dit verhaal over handelt, ir, het fabricageproces hééft opge nomen te behandelen, zou een vrijwel ondoenlijke taak zijn, en derhalve bepalen wij ons tot het voornaamste en het grootste. Wanneer we in één woord zou den moeten zeggen waar het hier om draait, dan zod dit woord „precisieigereeischappen" zijn, doch hieronder valt een heel ar- I senaal van allerlei soorten. Men heeft bijvoorbeeld de gereeds chappen gemaakt, die moesten dienen voor de fabricage van on- t derdeeltjes voor een snelvuurge weer van Amerikaanse origine, en deze onderdeeltjes waren dus be emd voor Amerika. Dit was een uier van een Amerikaans Off shore Department. Wanneer we nu bedenker!, dat juist heel veel wat moet dienen voor de verde diging van West-Europa, van Amerika komt, dan valt hét be langrijke van deze order wel enigszins te begrijpen. Men maakte ook gereedschap pen voor de productie van Glóster Meteor straaljagers, en voor ra- darbeveiligingsapparaten, die bei de bij Fokker werden gebouwd. Toen dit achter de rug was, had men een dergelijke goede n-aam verworven in de vliegwe reld, dat er ook aanvragen kwa men uit het buitér,land, o.a van de Hawker Hunter fabrieken in Engeland. Thans wordt bij Fokker de nieuwste Hawker Hunter straal jager in licentie vervaardigd, en de „Germefa" maakt weer ge reedschappen, die moeten dienen voor de fabricage van duizenden onderdeeltjes van deze jager. Men heeft een dergelijk groot vertrouwen in de „Germefa", dat men machtiging heeft gegeven om de werkzaamheden onder aan te besteden, wat dan ook in ver schillende gevallen is geschied. Momenteel werkt men ook aan ten opdracht, verstrekt door het Direc.oraat Materieel van de Luchtmacht. Deze opdracht is ge heim, maar het betreft hier iets waarmee aanstonds proefnemin gen zullen v.orden gedaan op een bepaald gebied van de verdedi ging. Deze opdracht is er een t.b.v, de Europese Defensie, en i Vaat derhalve in NATO-verhand. Meer kunnen en mogen wij U hierover niet vertellen, maar het is een zeer belangrijke opdracht. Maar ook op ander gebied heeft men opdrachten, zoals de vervaardiging van onderdelen I voor automatische rekenmachines U weet wel, van die machines 1 die het menselijk brein volkomen in de schaduw stellen, wat be treft snelheid en precisie voor de Amerikaansb International Business Machine Company. Dan maakt men spuitgietmatrij- zen voor de Amerikaanse firma Honnywell Brown, en deze ma- rijzen spelen weer een rol bij de vervaardiging van instrumen ten op warmtetechnisch gebied. 20 millioen „lieve dingetjes" Op dit ogenblik zijn er onder handelingen gaandp met de F.N. (de Fabrique Nationale te Luik) (Herstal) in België Op Amerikaanse schietbanen werden deze zomer verschillende fypes automatische snelvuurge weren getest, komende uit Ame rika zelf, uit Engeland en uit België, en België won deze test, daar het Belgische product een grotere schietsnelheid en richt- nauwkeurigheid had. En nu gaan ze daar bij de F.N. maar liefst 20 millioen van die dingetjes ma ken. De „Germefa" gaat, als de onderhandelingen gunstig verlo- nen, bijdragen aan de totstand koming van deze geweren. Achter in de fabriek stond, toen wij kwamen kijkèh, eèh groot Een aantal jeugdprojectors, klaar om de wijde wereld in te gaan aantal jeugdprójéetors op één sta pel gereed om ingepakt te worden in dozen. Men maakt deze film- apparaatjes voor kinderfilm in grote aantallen, en zowel voor de binnenlandse markt als voor de export naar o.a. geheel Scandi navië. Australië, België en Indo nesië. Dan maakt men nog allerlei dingen, voornamelijk precisie-ge- reedischappen, voor diverse Ne- sterdam, maar vestigden zich in Heiloo. Voortdurende groei In het begin werkte men met van elders komende krachten, doch via een eigen opleiding, waarvoor een door de Staat er kend diploma wordt uitgereikt, vormde men personeel dat uit Heiloo zelf kwam. En wat nog meer zegt, de werknemers hebben het naar hun zin. In de laatste anderhalf jaar is het één maal voorgekomen, dat derlandse industrieën, zoals, om ér maar enkele te noemen, bij die welke reeds in dit verhaal wor den vermeld Bruynzéel, de Artil- gr een zijn on,fsiag t{am) d0ch na lerie-inrichtingen, Philips,v. d. drje maanden kwam hij weer te- Heem (Erna), Remmmgton enz. j Zowel 's morgens als 's mid- Voorts °mv,at de productie nog diag3 WQp(Jt gr evren gestopt Qm snij- en tr^tempels, gecombi w.at warms te drinken, en deze neerde stempels, spuitgietaatrij- wor(jt cadeau gegeven. Dit zen, kunstmatrijizen boorrnallén, i ^gwj,*. gg nrifs Siesfcel'd door dp werkkraühten, die allemaal zeer nauwgezet wenk verrichten, dat- ^en grote mate van aandacht eist. Dan is hét wel eens prettig er even uit te komen. In het bedrijf staan zo'n kleine zestig machines, waaronder een Deckel copieerfraisbank, een zeer vernuftig en doelmatig ap paraat waarvan er niet veel in Nederland staan. Men bereikt een grote graad van nauwkeurigheid bij de „Ger mefa", men kan werken tot op vijfduizendste millimeter nauw keurig. Het bedrijf groeit nog steeds door, en is voor de eerste jaren volop 'van orders voorzien. Ais het zo door blijft gaan, zal er op een zeker ogenblik uitgebreid moeten worden, maar plannen in die rëChting heeft men nog niet. Er is echter wel ruimte voor Uit breiding. Zo staan de zaken bij de „Ger mefa", een bedrijf van betekenis, en een door en door gezond be- lerlei grote en kleine bedrijven, draai-, frais-, schaaf-, kotter- en s iijpsteis 'ukken, s am e n bou wka 1 i - bers (hier bouwt men later een gehele spant, een stabilo of een vleugel in samen), en zo zouden we kunnen doorgaan. Belangwekkend is voorts, dat de „Germefa" bijdraagt in de ar- beidstherapie op de St Willi- brordusstichfing, waar patiënten bijvoorbeeld werken aan de zo juist vermelde jeugdprojectors met gereedschappen en machines van de „Germefa". Directeur Kèmme kan trots zijn op zijn bèdrijf, zoals dat momen teel draait. Voor Heiloo heeft het bedrijf nog in een ander opzicht een belangrijk facet, dat van dè werkkrachten. Het merendeel van hen komt namelijk uit Hei loo, en een paar uit Alkmaar. Vakmensen kwamen b.v. uit Am- drijf in hét rustige dorp Heiloo. W eers verwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond IETS MEER WIND Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en voor al aanvankelijk op vele plaat sen nevel of mist. Overwe gend droog. Zwakke tot ma tige wind tussen Oost en Zuid. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 15 Dec. a.s. géén audiëntie verlenen. Toneelvereniging „St Maarten" voert „Wiener Melange" op LIMMEN. Doordat Zondag avond 22 November de toneeluit voering „Wiener Melange" niet kon doorgaan wegens ziekte van een der speelsters, zal dit stuk nog eenmaal worden opgevoerd op Zondag 13 December. Wij twijfelen er niet aan of dit goed geslaagde toneelstuk zal nogmaals de belangstelling van velen trek ken. die dan zullen genieten van een fris, pittig en spannend spel. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Voetbalprogramma Hugo Boys HEERHUGOWAARD Nrd Het eerste krijgt een zware opgave naar JVC. Aanvang 2 uur. Jon gens, ieder voor de volle 100 dan is er een gunstig resultaat te boeken. Het tweede krijgt St. Bavo 2 thuis om 2.30 uur en het darde krijgt KSV 2 om 12 uur thuis. Het derde zal moeten winnen, dan behoudt het nog een goede kans voor de kop. Jongens, allen een prettige wedstrijd toegewenst. DE KERSTACTIE 1953 HEILOO Het Kerstcomité, waarin samenwerken de actie Hulp in Nood, de St. Vincentius- vereniging. het R.K. Armbestuur, de Katholieke Actie en de R.K. Vrouwenbond heeft verleden jaar bjj de Kerstactie 1952 veel me dewerking ondervonden van de parochianen. Uitgaande van de gedachte: „Kerstfeest, feest van Liefde", komt ook dit jaar het Kerstcomi té weer aankloppen om 'n Kerst- gave, om onze door het noodlot getroffen en minderbedeelde broeders te laten delen in onze Kerstvreugde. Zet bij dit Kerst feest alle égoïsme en bezwaren overboord en maakt het mooiste Kerstpakket van Uw levén. Een ieder geeft naar gelang van zijn omstandigheden. Allés is welkom. Een lapje stof, een bon voor brandstof, eetwaren enoch, er is nog zoveel te bedenken. Ook een geldelijke bijdrage stelt het comité zeer op prijs. Vanaf Maandag 14 December а.s. zullen de Verkenners deze Kerstpakketten komen afhalen. Mocht u per ongeluk worden vergeten dan kunt u hiervan 'n berichtje geven aan het secreta riaat van het Kerstcomité, de heer T. W. Jonker, Zevenhuizer- laan 108, Heiloo. Geslaagde St Nicolaas- avond N.K.J.B. HEILOO Woensdagavond j.l. vierde de N.K.J.B. en de J.G. hun jaarlijkse St Nicolaasavond. On der luid gezang en met een vro lijke noot van de N.K.J.B.-band kwam de Sint en zijn knecht via het toneel de za-al binnen. Allen kregen van de Sint een pakje en zo nodig ook een vermaning aan te horen. Daarna bracht de toneel club enkele aardige voordrachten en schetsjes voor het voetlicht. Ondertussen werd er op choco lademelk met speculaas getrac- teerd. Tot besluit van deze avond werd een dansje gemaakt, inge zet door de Sint en zijn knec'ht. Lezing over de tropen HEILOO Woensdag 16 De cember a.s. zal het Instituut voor de Tropen té Amsterdam voor de N.K.J.B. een avond Verzorgen met een interessante lezing over de tropen. Aanvang-8 uur. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Johanna D. K. I. A. dv Jacob Oppenhuisen en Adriana J. A. Carper; Helena P. dv Gerardus van Lienen en Bregje Spaans; Paul P. M zv Aime J. A. M. Wijffels en Lau- rëntia A. M. Noordman: Gerardus A. M. zv Gerardus Mooii en Mar- garetha Th. M. Bakker. Ondertrouwd: Martinus J de Raadt 34 jr en Paulina G. M. Kroóne 26 jr. Gehuwd: Joseph G. H. Tourneij 28 jr en Agatha M. Klaver 25 jr. Overleden: Eva Liefting 85 jr geh. met Cornells Guiper; Agatha M. van Diepen 79 jr geh. met Wilhelmus P Stadegaard. Bridgen 't ZAND De uitslag van de bridgecompetitie luidde als volgt: 1. P. StrooperR. Hertogh 20 "4 2. Ant StrooperMr Kriek 2014 3. D. d BrasemW. Hertogh 19 4. Jac. de Wit—K. de Vries 18 5. P. KoopmanH. Veul 1714 N. v.d. LindenA. v.d. Voort 16 7. H. Klaver—KI. Slik 14 Oud Schagen en Omstreken SCHAGEN De algemene ledenvergadering van de histori sche vereniging Oud Schagen én Omstreken wordt Zaterdagavond om 7 uur gehouden, d.w.z. na de tentoonstelling en nog voor de lezing van dr Melchior in hotel Igesz. Artsendienst op Zondag ANNA PAULOWNA Zondag a.s. neemt dokter J. Veenis de practijk in de hele polder waar, dit vanaf Zaterdag 13 uur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2