Zweden's Koning Gustaaf reikte Nobelprijzen uit In de Tweede Kamer kwam de rechterzijde in 't geweer B h or Gouzenko bereid getuigenis af te leggen De huldigingsrede, tot prof. Zernike gericht 7S eiloo Marshall en Schweitzer Indrukwekkende plechtigheid Prof. Zernike hartelijk gehuldigd Weer een dode op Rijksweg no. 1 Humanistische verzorging bij D.U.W. van abnormale omvang Grote bezwaren tegen 1 vastgestelde uitbreiding m I II INCIDENT TE OSLO On- deugende Taks rwachting door het KNMI dig van Vrij dag- irdagavond SER WIND :t met enkele Iaringen en voor- i op vele plaat- mist. Overwe- Iwakke tot ma in Oost en Zuid. ts lagere tempe- ludiëntie [e Bisschop van nsdag 15 Dec. a.s. verlenen. ereniging ten" voert lelange" op Doordat Zondag- nber de toneeluit- r Melange" niet negens ziekte van ;ens. zal dit stuk 'orden opgevoerd December. Wij t aan of dit goed stuk zal nogmaals z van velen trek- llen genieten van sn spannend snel. arheden zie men in dit blad. rogramma i Boys ARD Nrd Het :n zware opgave rang 2 uur. Jon- r de volle 100 onstig resultaat te crijgt St. Bavo 2 lur en het dsrde 12 uur thuis. Het ten winnen, dan een goede kans n een prettige venst. ACTIE 1953 Het Kerstcomité, erken de actie de St. Vincentius- R.K. Armbestuur, Actie en de R.K. eeft verleden jaar ie 1952 veel me- ïrvonden van de in de gedachte: st van Liefde", ar het Kerstcomi- ipen om 'n Kerst- doör het noodlot minderbedeelde ;n delen in onze let bij dit Kerst- me en bezwaren laakt het mooiste Uw leven. Een f gelang van zijn Alles is welkom, een bon voor aren en..., och, te bedenken. Ook bijdrage stelt het prijs. ag 14 December Verkenners deze komen afhalen, ongeluk worden unt u hiervan 'n aan het secreta- Kerstcomité, de ker, Zevenhuizer- St Nicolaas- N.K.J.B. bensdagavond j.l. B. en die J.G. hun colaasavond. On- en met een vro- de N.K.J.B.-band n zijn knecht via ral binnen. Allen lint een pakje en n vermaning aan bracht de toneel- lige voordrachten or het voetlicht, rd er op choco- speculaas getrac- t van deze avond e gemaakt, inge- t en zijn knecht. r de tropen Voensda,g 16 De- ret Instituut voor nsterdam voor de nd verzorgeh met lezing over de - 8 uur. ke Stand leboren: Johanna icob Oppenhuisen Carper: Helena van Lienen en Paul P. M zv Wijffels en Lau- irdman; Gerardus us Mnoii en Mar- Bakker. Martinus J de Paulina G. M. oh G. H. Tourneii M. Klaver 25 jr. ■a Liefting 85 jr s Guiper; Agatha 79 jr geh. met adegaard. Igen )e uitslag van de luidde als volgt: R Hertogh 20% -Mr Kriek 20% -W. Hertogh 19 V de Vries 18 H. Veul 17% A. v.d. Voort 16 I. Slik 14 en Omstreken De algemene van de histori- Oud Schagen en lt Zaterdagavond den, d.w.z. na de en nog voor de delchior in hotèl t op Zondag )WNA Zondag er J. Veenis de iele polder waar, lag 13 uur. Vrijdag 11 December 1953 Pagina 3 (Advertentie) OSLO, 10 Dec. Het Noorse Instituut voor de Nobelprijzen heeft vandaag tijdens een een voudige, doch roerende plechtig heid de Nobelprijzen voor de Vrede uitgereikt aan de Ameri kaanse Generaal George Catlett Marshall en aan dr. Schweitzer. Een schitterend gezelschap was In de aula van de Universiteit van Oslo bijeengekomen om de uitreiking bij te wonen. Koning Haakon van Noorwegen bevond zich op de eerste rij. Generaal Marshall besteeg zelf het podium om de No belprijs voor de Vrede 1953 te aanvaarden. Even tevoren had de Franse ambassadeur Louis de Monicault de Vredesprijs 1952 namens dr. Schweitzer die niet persoonlijk uit Afrika naar Oslo had kun nen komen in ontvangst geno men. De aanwezigen applaudisseer den, terwijl Marshall, rechtop in weerwil van zijn 73 jaar en zijn recente ziekte het podium be klom om de medaille uit han den van Gunnar Jahn, de pre sident van de Noorse Nobelcom- missie te aanvaarden. Het is de eerste maal. dat een oud-generaal op deze wijze is geëerd, doch zoals de ervaren diplomaat Joahim Hambro in zijn rede, waarin hij Marshall's strijd voor de vrede prees, uit eenzette: „wordt de Nobelprijs voor de Vrede niet aan Marshall uitgereikt voor al hetgeen hij tijdens de oorlog heeft gepres teerd." „Niettemin, hetgeen hij na de oorlog heeft gedaan om de vre de te bevorderen is voortge vloeid uit deze prestaties, en het is het grote werk voor de be stendiging van de vrede, dat de Nobelcommissie wenst te eren". Hambro herinnerde aan Mars hall's strijd voor de doorvoering van, het Europese Herstelplan en zei, dat de tijd het bewijs had geleverd van de „constructieve aard van dit plan. „De organen, die in deze moei lijke jaren uit de Marshall-hulp zijn voortgekomen, hebben meer dan wie ook een bijdrage gele verd aan hetgeen Nobel noemde „het denkbeeld van een algehele vrede in Europa" en aan de rea_ listische verwezenlijking van het begrip, dat Nobel in zijn, testa ment „de broederschap tussen de volken" noemde. „Tegen deze achtergrond is de Nobelprijs voor de vrede uitge reikt aan George Catlett Mars hall" verklaarde Hambro. die zelf lid is van de Nobelprijscom missie. Schweitzer Terwijl Schweitzer in het zie kenhuis van Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika zijn zieken verzorgde, luisterden de aanwe zigen in de aula van de Univer siteit van Oslo ontroerd naar de rede van Gunnar Jahn waarin deze de pogingen van de Elzasser geleerde om het denkbeeld van de wereldbroederschap te be vorderen beschreef. „In de loop der tijden heeft menigeen de mensheid toege sproken over het belang van de eerbied voor het leven de reli gie van de liefde en het denk beeld van de broederschap vaker in het verleden dan in het heden nu het denkbeeld van de broederschap overschaduwd wordt door zovele leuzen van. de dag. „Als de naastenliefde, de eer bied voor het leven en de we reldbroederschap leven in de geest der mensen, dan is de grondslag gelegd voor een duur zame vrede onder de individuen, de volken en de rassen. „Het is de jeugd van vandaag, die de koers van Albert Schweit zer moet volgen. Zijn gehelê le ven lang^ is hij trouw gebleven aan zijn jeugd.... door zijn da den heeft hij het leven geschon ken aan het denkbeeld var, de broederschap en zijn woorden zijn aanvaard door en hebben wortel geschoten in de geest van ve^n", aldus Jahn. De plechtigheid die sewoon- Hik zeer sober is. eindigde met Beethoven's allegro con brio uit de Promctheussmte. gespeeld door bet Noors Philharmonisch Orkest. De aanwezigen stonden eerbie dig op, toen generaal Marshall en de leden van de Nobelcom missie de 82-iarige Koning Haakon uit de zaal geleidden. STOCKHOLM, 10 Dec. De Zweedse Nobelstichting heeft vandaag de beroemdste Nobelprijswinnaar in de loop van haar bestaan van een halve eeuw gehuldigd de Britse premier Sir Winston Churchill, die evenwel zelf niet aanwezig was. In zijn plaats was zijn vrouw, Lady Clementine, gekomen. Vóór liaar hadden vier wereldberoemde geleerden een Nederlander, een Duitser, een Engelsman en een Amerikaan de hun voor hun buitengewone verdiensten op hun terrein toe gekende prijzen in ontvangst genomen. Als eerste verscheen Prof. F. Zernike uit Groningen, die win naar van de prijs voor de na tuurkunde is, op het podium om de tiende Nobelprijs in ontvangst te nemen, die zijn weg naar Ne derland vindt, tevens de eer ste, welke sinds jaren is toege kend voor klassiek natuurkundig werk en niet voor werkzaam heden, verricht op het terrein van de kernphysica, de natuur kunde van onze eeuw. Zijn prestatie: een microscoop, zo fijn, dat zij zijn medegeleerden in staat stelt levende materie van dichterbij te aanschouwen dan ooit tevoren mogelijk is geweest. „Het kan ternauwernood een overdrijving genoemd worden, dat deze microscoop een van onze belangrijkste onderzoekingsinstru menten is", zeide Prof. Erik Hul- then van de Zweedse Koninklijke Academie van Wetenschappen in zijn tot Prof. Zernike gerichte huldigmgsrede. „Naast de capaciteit om kleur loze en doorschijnende objecten zichtbaar te maken in de mi croscoop is zij (zijn phase con trast methode) ook in staat om lichte barsten in spiegels, tele- scooplenzen en andere instrumen ten, die onontbeerlijk zijn voor het onderzoek, zichtbaar te ma ken. In dit verband dient Zernike's phaseplaatje als een indicator, die het optische bedrog aanduidt en meet tot op een fractie van de lengte van een lichtgolf. Deze dieptesterkte is zo groot, dat zij doordringt tot het punt, waarbij de atomische bouw van de stof manifest begint te worden." Dochter en zoon Prof. Zernike's 22-jarige zoon Frits en zijn 27-jarige dochter Woutera, waren er getuige van, dat hun vader zijn prijs uit de handen van Koning Gustaaf in ontvangst nam. Lady Churchill begaf zich glimlachend naar het podium en nam met een reverence het diplo ma, de medaille en de cheque ten ■bedrage van ongeveer 128.590 ulden uit de handen van de Iweedse Koning aan. Trompetten schetterden in de grote zaal van het Concertgebouw te Stockholm, toen de opeen gepakte menigte zich van haar zetels verhief. Een koningin, prinsen en prin sessen, dragers van adellijke ti tels allen in avondkleding en de borst bezaaid met onderschei dingstekenen sloten zich bij de hulde aan de prijswinnaars aan door een daverend applaus. Iedere prijswinnaar werd door een vooraanstaand Zweeds des kundige op zijn terrein gehuldigd in een uitvoerige rede, alvorens het podium te betreden, waar de Koning hem afwachtte om hem de fraai bewerkte lederen porte feuille met het diploma, zijn cheque en de gouden medaille ter waarde van ongeveer 780 gul den te overhandigen. Een handdruk en een glimlach van de Koning en dan onderging hij de beproeving van de „weg terug" onder de blikken van meer dan 2000 paar ogen. Dit alles was eerder op de dag zorgvuldig ge repeteerd. Op het podium waarop zich een met een lauwerkrans ver sierde buste van Nobel zelf be vond, werd iedere nieuwe gelau werde nogmaals toegejuicht. Na Prof. Zernike kwam de 72- jarige Westduitse professor Her mann Staudinger van de Univer siteit van Freiburg. Zijn echt genote Magda Staudinger, glim lachte trots, toen de rijzige pro fessor zich naar het podium be gaf om zijn prijs voor scheikunde in ontvangst te nemen. Na hem was de 'beurt, aan Prof. Hans Adolph Krebs uit Sheffield en Prof. Albert Lipmann van Harvard, die de prijs voor ge neeskunde delen. Beiden zijn in Duitsland gebo ren en sinds lang vrienden, of schoon de een thans Engelsman is en de ander Amerikaan. Zij hebben gewerkt op nauw ver wante gebieden van de medische wetenschap aan beide zijden van de Oceaan. Beiden hadden zoontjes van acht jaar bij zich als getuigen van dit hoogtepunt in hun be roepsleven. De jonge John Krebs zat naast zijn elfjarig zusje Helen, dat trots haar eerste lange avondjapon droeg en zijn grote broer Paul van 14 jaar. Mevrouw Margareth Krebs hield een wakend oogje op de kinderen, terwijl zij deelnam aan het applaus voor haar echt genoot. De kleine Stephen Lip mann, die met grote ogen toekeek, rekte de hals om zijn vader ook te zien. Zijn knappe blonde moe der, mevr. Freda Lipmann, droeg een japon, die zij zelf had ont worpen. Lady Churchill was de laatste van allen. Haar reeds op andere gebieden zo beroemde echtgenoot heeft de Nobelprijs gekregen voor zijn „meesterschap op het gebied van de historische en 'biografi sche literatuur en zijn schitte rende gaven als redenaar", waar mede hij menselijke waarden heeft verdedigd. Zij glimlachte, toen zij dr. Sig- frid Siwertz van de Zweedse Aca demie een opmerking hoorde ma ken over het „John Buil profiel" van Sir Winston en keek plechtig, toen hij zeide: „Er is iets bijzon ders aan geschiedschrijving door een man, die zelf de geschiede nis heeft helpen maken". „Churchills gerijpte redekunst is vlot, mist nooit haar doel en is ontroerend in haar grandeur", zeide dr. Siwertz. „Daar is de macht die de schakels der histo rie smeedt. Napoleons proclama ties waren vaak doeltreffend door hun lapidaire stijl, maar Chur chills welsprekendheid in uren, die beslissend waren voor de vrij- aiw unuwi wi-iy. Iiog ik phase- heid en de waardigheid van de contrast ontdekte mens, probeerden het hart op een, andere wijze. Door zijn grote redevoeringen heeft hij wellicht zich zelf het duurzaamste monument op gericht". Banket Terwijl de laatste fanfares weerklonken, leidde Koning Gu staaf Adolf Koningin Louise en de overige leden van de Konink lijke Familie de zaal uit. Een lange rij auto's stond bui ten het gebouw te wachten om de koninklijke personen, de on derscheidenen, de diplomaten en een groot aantal hooggeplaatste gasten door de straten van Stock holm naar het stadhuis te bren gen. Daar wachtte de gasten een of- ficiëel banket. Tevoren werden de echtgenoten en oudere kinderen van de No belprijswinnaars aan de Koning en Koningin voorgesteld. Professor Zernike houdt Vrijdag in de Technische Hogeschool te Stockholm een voordracht over het onderwerp: NAARDEN, 10 Dec. Op de Rijksweg Amsterdam-Het Gooi bij de Hakkelaarsbrug is van morgen een auto-ongeval ge beurd, dat aan de 54-jarige heer L. A. Everts uit Amsterdam het leven heeft gekost. Van een vrachtauto met opleg ger, komende uit de richting Am sterdam en geladen met een 15- tons vracht liep, ter hoogte van de zeepfabriek „De Toren", een achterwiel af. Terzelfdertijd na derde uit de tegenovergestelde richting een militaire vrachtauto, die aan de voorzijde door het los geraakte wiel geraakt werd. Door de klap sloeg het wiel enige meters de lucht in en kwam toen terecht op het dak van een derde auto die in de file reed achter de auto die het ongeval veroorzaakte. Het dak van deze auto werd ingedrukt, zodat het wiel de be stuurder raakte. De heer E„ die alleen in de wagen zat, verloor de macht over het stuur. De wa gen reed de berm van de weg af én kwam in de sloot terecht. De heer E. bekwam een schedel- basisfractuur en is enige minuten na het ongeval overleden. (Van onze parlementaire redacteur) Moet het aantal humanistische verzorgers in de D.U.W.-kampen worden uitgebreid? Op de begroting van „Sociale Zaken en Volks gezondheid" zijn gelden voor dit doel uitgetrokken, maar gisteren bleek, dat de rechtse meerderheid in de Tweede Kamer niet bereid is om hieraan haar goedkeuring te geven. Terecht, want de Memorie van Antwoord heeft duidelijk gemaakt, dat de verhoudingen nu al volkomen scheef liggen. De totale kosten voor de geestelijke ver zorging in de D.U.W.-kampen zijn als volgt verdeeld: Protestanten f 47.400, Katholieken f 22.950 en humanisten f 29.650. De Protestan ten hebben 25 verzorgers, de Katholieken 16 en de humanisten 19. Bij de Katholieken zijn 5 van de 16 betaalde krachten, bij de huma nisten zouden dat er straks 2 zijn, maar magister Stokman toonde aan, dat een humanistische verzorger f 7250.ontvangt en een Katholieke verzorger f 1560.een verschil, dat door de minister werd gemotiveerd met een verschil in levensomstandigheden. OTTAWA, 10 Dec. Igor Gouzenko heeft toegestemd in een geheime bijeenkomst met af gevaardigden van de Amerikaan se subcommissie voor Binnen landse Veiligheid, aldus wordt vandaag vernomen. Gouzenko is een voormalige decoderingsambtenaar op de Rus- sisehe ambassade, die zich aan meldde bii de Canadese autori teiten in 1945 met een massa be wijzen waardoor een spionnage- net met vertakkingen in Canada, ancS6m Amerika en Engeland opengebro- Gouzenko. ken werd. Hij kreeg nadien in Canada asyl en leeft hier sedert dien onder een andere naam. Het is niet bekend wanneer de bijeenkomst tussen Gouzenko en de afgevaardigden van de com missie zal plaats vinden. De plaats waar dit zal geschieden is evenmin bekend maar men spe culeert er hier op, dat dit Ottawa zou kunnen zijn. De Minister van Justitie, Stuart Garson zal naar verwacht wordt in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de beslissing van De heer Stapelkamp (A.R.) ging terug tot 1951. Toen werden voor het eerst gelden voor de- huma nistische verzorging aangevraagd, doch enkel voor arbeiders, die zich hiertoe aangetrokken zouden voelen. En hoeveel zijn er dat nu? De minister van Sociale Zaken heeft op deze vraag in het Voor lopig Verslag geen antwoord kun nen geven. Dit werd ook gecon stateerd door mag. Stokman, de heer Kikkert (C.H.) en prof. Le- maire (groep-Welter). De heer Kikkert kon niet geloven, dat het er veel zullen zijn. Het humanis me heeft slechts werfkracht on der intellectuelen. Breed terrein genomen In feite is het dan ook zo, dat het humanisme zich in de „Duw"- kampen niet enkel tot sympathi- serenden maar tot alle buiten kerkelijken wendt. Mag. Stokman wees er in dit verband op, dat de humanistische verzorger op zijn brieven heeft staan: „geestelijke raadsman voor buitenkerkelijken". Alleen het „de" voor buitenkerke lijken ontbreekt nog. Er worden voor allen toegankelijke bijeen komsten georganiseerd, o.a. met het onderwerp „wat is leven?" Volgens de minister ligt het humanistisch vraagstuk bij de „D.U.W." anders dan in het leger en de gevangenissen. In de D.U.W. gaat het z.i. om mensen uit de vrije maatschappij. Mag. Stok man stelde daartegenover, dat het ook hier wel degelijk om ge- isoleerdè mensen gaat, los van hun eigen millieu en gezin en om mensen, die in hun omstandighe den veeleer teruggevoerd dienen te worden tot de kerken en de eigen sociale organisaties. De heer van Lier, een katholiek lid van de P.v.d.A., stond ook afwijzend tegenover het huma nisme als zodanig. Met de andere woordvoerders was hij evenzeer van mening, dat de kerken en het humanisme niet op één lijn mogen worden gesteld, maar als woordvoerder van zijn fractie verbond hij hieraan toch geen consequenties. Voor de P.v.d.A. is het zo, dat alle groepen de zelfde plichten, maar ook dezelf de rechten tegenover de overheid hebben. Het verschil meende hij te kunnen verklaren door de ge ringe autoriteit van de kerken. Beroepskeuze De heer de Kort (K.V.P.) sneed bij dit debat een andere princi piële kwestie aan. Geruime tijd geleden heeft de Kamer een motie de Kort aangenomen, volgens welke de bijzondere beroepskeuze- bureaux financieel gelijkgesteld moeten worden met de Rijksbu- reaux, die zich ook met dit werk bezig houden. De heer de Kort moest nu vaststellen, dat daarna een commissie-Langeveld is inge steld, maar deze commissie is nog steeds niet met haar werk gereed. De K.V.P.-afgevaardigde had be grip voor de moeilijke problema tiek, die de commissie moet ver werken, maar hij kondigde tege lijk aan, dat hij nog slechts een jaar wil wachten. Ook de heer Kikkert vroeg zich af of de com missie nu nog niet lang genoeg heeft gestudeerd. De Rijksbureaux gaan onderwijl door, hetgeen wrij ving heeft veroorzaakt tussen O. K. en W. en „Sociale Zaken". De heer Zegering Hadders (V.V.D.) had er de vorige dag zijn ont stemming over geuit, dat minis ter Cals de activiteit van de ar- beidsibureaux op de scholen een halt heeft toegeroepen. Hij riep de minister van Sociale Zaken op, om dit ongedaan te maken. De heer de Kort berispte deze minister echter omdat hij zulks reeds kennelijk beproefd heeft. Over de werkgelegenheidspoli- tiek van de regering toonden allé woordvoerders zich voldaan. De heer Zegering Hadders bracht deze waardering ook vanuit de hoek der oppositie op. Over het loonbeleid valt in dit stadium niet veel te zeggen. De heren Stapelkamp en de Kort hoopten, dat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid tot 'n bevredigend resultaat zullen lei den. Ook de heer Berger, P.v.d.A., achtte een oplossing in beginsel niet onmogelijk. De heer Reuter (com.) consta teerde, dat de „ruwe stoot" van prof. Romme al succes heeft ge had. Volgens hem is het niet toe vallig, dat deze aangelegenheid juist nu aan de orde is gesteld. Het E.D.G.-verdrag gaat massa's geld kosten en daarom moeten de lonen omlaag. Met de definitieve ouderdoms voorziening wil het nog niet vlot ten. Het advies van de S.E.R. blijft uit. In de Memorie van Ant woord heeft minister Suurhoff gezegd, dat hij niet lang meer kan wachten en zo nodig zonder ad vies met een ontwerp zal komen. De heren de Kort, Stapelkamp, Kikkert en Lemaire noemden dit flinke taal. De heer Berger had wel begrip voor de moeilijkheden van de S.E.R. Hij suggereerde, dat het rap port van de commissie-v. d. Grin ten, uitgebracht voor het Centrum voor Staatkundige Vorming, hier aan niet onschuldig is. Het had hem en terecht verbaasd, dat men juist aan Katholieke zij de nu nog te elfder ure voor staatspensioenen is komen plei ten. Ook uit deze critiek kan nog eens blijken, dat de Katholieke politiek met dit rapport, dat het Centrum op eigen verantwoorde lijkheid uitbracht, nu juist geen dienst werd bewezen. De definitieve regeling voor een kinderbijslag voor zelfstandigen wacht eveneens op een advies van de S.E.R. Het rapport-v. d. Grin ten wees een dergelijke voorzie ning, zoals bekend, af. De heren de Kort, Stapelkamp en Berger vroegen nadere inlichtingen om trent het opnemen van blinden onder de sociale voorzieningen. De heren van Koeverden (K.V.P.) en Bieuwinga (A.R.) behandelden emigratieproblemen. De finan ciële regeling voor de maatschap pelijke organisaties is nog steeds niet in werking. Zij drongen op spoed aan. Hieronder volgt de toespraak die professor Erik Hulthen, van de Koninklijke Academie van Wetenschappen gehouden heeft tot professor Zernike uit Groningen bjj de uitreiking van de Nobel prijs natuurkunde 1953. Majesteiten, Koninklijke Hoog heden, dames en heren: De Koninklijke Academie van Wetenschappen heeft dit jaar de Nobelprijs voor Natuurkunde toegekend aan professor Frits Zernike uit Groningen voor de phase contrast-methode, die door hem ontworpen is, en in het bij zonder voor zijn uitvinding van de phase contrast-microscöop. De ontdekking van Zernike valt binnen dat deel van de optica, waarbij gewerkt wordt met de theorie dat licht een golfbewe ging is. Hieruit volgt o.a., dat licht door interferentie gedoofd kan worden en dat een licht straal gebroken en verstrooid wordt door kleine partikels als b.v. de microscopische objecten. Deze opvatting behoort tot een afgesloten hoofdstuk, dat ge woonlijk de klassieke physica ge noemd wordt. Wanneer thans een nobelprijs toegekend wordt voor bijdragen in de klassieke physica, is dit feit zo opmerkelijk, dat wij terug moeten gaan tot de allereerste Nobelprijzen om een equivalent te vinden. Alle latere Nobelprij zen, met uitzondering van enige waar de nadruk meer lag op het technische aspect, zijn toegekend voor ontdekkingen op het gebied van de kernphysica, de physica van deze eeuw. Het kan ternauwernood een overdrijving genoemd worden te beweren dat de microscoop een van onze belangrijkste onderzoek instrumenten is. Elke verbetering waardoor het oog meer kan waarnemen van de microcosmos, kan de weg effenen voor grote vorderingen in de na tuurwetenschappen, medicijnen en de technische wetenschappen. Vermoedelijk is geen ander in strument ooit het voorwerp ge weest van zo veel technische theoretische studie als de micros coop. De grondige theoretische basis die wij te danken hebben aan het genie van Ernst Abbe van het beroemde Zeiss-concern werd aan het einde van de afge lopen eeuw gevolgd door een ont wikkeling van de microscoop, waardoor de optische en licht- kwaliteiten de volmaaktheid zeer dicht benaderen. Maar zelfs in de theorie van Abbe zat een gaping, want zij hield alleen rekening met die om standigheden waarin het object van de microscoop verschijnt te gen de achtergrond dank zij het contrast in kleur en intensiteit. Vele microscopische objecten echter, micro-organismen zoals bacteriën en cellen, zijn kleurloos en doorschijnend en daarom moeilijk te onderscheiden van de omgeving. Er zijn pogingen ge daan om deze moeilijkheden te overwinnen met verschillende methodes van kleuren en met speciale belichting, de zogenaam- De grote Ned. Herv. Kerk op de Grote Markt in Wageningen werd tweemaal in korte tijd verwoest, de eerste maal in 1940, tijdens de gevechtshandelingen in Gelderland, de tweede maal in de jaren 1943T44 voor de bevrijding. Twee maanden was de restauratie van de Kerk gereed in 1943, toen zij weer in puin werd gegooid. Thans echter, is men voor de tweede maal begonnen aan de restauratie, die al aardig vordert. Het beton nen skelet van de toren staat al, men is thans bezig met het ommantelen van dit skelet. Communistische demonstratie OSLO, 10 Dec. - Communisti sche demonstranten hebben van daag de uitreiking van de No belprijs 1953 voor de Vrede aan de Amerikaanse generaal Geor. ge S. Marshall onderbroken, door boven het verbaasde audi torium in de feestzaal van de Universiteit van Oslo, ar..ti- Marshall strooibiljetten uit te strooien en te roepen: „Dit is geen vredescandidaat". Niettegenstaande een grondige controle aan de hoofdingang, heeft een twintigtal jonge com munisten weten naar binnen te glippen naar de publiek galerij van de feestzaal. Bij het laatste accoord van de oude suite van de Noorse com ponist Johan Halvorsen; ge speeld door het Philharmonisch Orkest van Oslo en toen de pre sident van de Noorse Nobel commissie, Gunnar Jahn de of ficiële eervolle vermelding begon voor te lezen, waarbij de prijs toegekend wordt aan de archi tect van het na-oorlogse herstel plan, riepen de demonstranten in koor: „Dit is geen vredescandi daat; Marshall ga naar huis". Kleine strooibiljetten met de kop: „Wij protesteren", fladder, den naar beneden op de aan wezigen. Hieronder bevonden zich ook Koning Haakon en Kroonprins Olav. De politie snelde naar de ga lerij en wist de herrieschoppers snel te overmeesteren. Marshall escorteerde Koning Haakon uit de zaal toen het pro gramma afgelopen was. Zichtbaar ontstemd over de communistische interruptie van de plechtigheid klom de Koning met een grim mige uitdrukking op zijn gezicht in de wachtende auto. de donkerveld-belichting. De kleurmethodes zijn niet altijd ge schikt, zoals bijvoorbeeld wanneer wij te doen hebben met levende objecten en de contrastbelichting leidt gemakkelijk tot verkeerde interpretatie van de fijnere details in het structurele beeld. Het was deze gaping in de theo rie van Abbe die in de dertiger jaren Zernike er toe bracht het breken van het licht opnieuw te onderzoeken met betrekking tot het microscopische beeld. Zelfs als het oog niet in staat is de ver andering te onderscheiden die on dergaan wordt door een licht straal wanneer deze door een doorschijnend object gaat, bestaat die verandering toch als een pha se verandering ter grootte van 'n kwart van de golflengte van een directe lichtstraal, die door het object gaat. Het probleem was dus deze anders niet te onder scheiden phase veranderingen te vervormen tot zichtbare con trasten in intensiteit. Zernike was in staat aan te tonen dat dit mo gelijk is. dank zij het feit dat de twee lichtstralen verschillende wegen volgen door de microscoop alvorens zich te verenigen in het beeld. Door op de weg van de directe straal een zogenaamde phase plaatje te plaatsen die, of de phase-verandering verhoogt tot de halve lengte van een lichtgolf of deze volledig dooft, bereikte Zer nike het beoogde doel. zodat de twee stralen elkaar uitdoven of versterken. Op deze wijze ver schijnen de deeltjes die eerst ontzichtbaar waren in donker of lichtcontrast met hun omgeving. Stavenisse wordt herbouwd Gisteren zijn in Stavenisse de eerste vier na de stormramp van Februari gebouwde woningen on der de kap gekomen. Het betreft hier de eerste van 50 woningen, die de gemeente ten behoeve van rampslachtoffers in aanbouw heeft. (Copyright by BÖrre Börreten. Copenhagen)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3