Hoe het Heilige Land dit jaar het Kerstfeest vieren zal Om de toekomst van de Nederlandse bossen One en 1 1% hi Buitenlandse notities M N. 900.000 Duitse vluchtelingen moesten verhuizen Kosten anderhalf milliard Mark Rijksluchtvaartschool leverde 250ste verkeersvlieger af Kerstviering in Kon. Stallen C.C.D.-controleur liet zich met 75 gulden omkopen Aan de wapenstilstandsgrens duurt de onrust voort Pelgrimage met hindernissen Hebt u een sigaren bandje? Bosbezitters hopen op begrip bij Minister van Financiën De laatste van Gilze-Rijen Kappers willen zes procent Concurrent keek gegevens in Zes maandeii geëist Maisteelt stijgt in betekenis 'n Harde werker Renault lesauto's voor het leger 1 Twee stam V Vrijdag 11 December 1953 RUSSISCHE CRITIEK XTX oskou heeft ditmaal niet lang gewacht met het leveren van critiek op de rede van pre sident Eisenhower inzake het atoamvraagstuk en evenmin ge treuzeld met het gerven van com mentaar op de besprekingen van de Grote Drié op de Bermuda eilanden. De zienswijze van Rus land op het voorstel van Eisen hower is niet direct afwijzend, maar uit de houding van Wis jinsky spreekt toch allerminst een volkomen instemming met het voorgelegde plan. Een der gelijke reactie lag overigens vol komen in de lijn der verwachtin gen, omdat in het tegenoverge stelde geval de Rus afbreuk zou hebben gedaan aan zijn eigen prestige, wat niet de bedoeling kan zijn van zijn meesters in het Kremlin. Wisjinsky heeft terug willen grijpen op de vroegere onderhandelingen over het plan- Baruch, daarbij welbewust de be kende moeilijkheden over het hoofd ziende, als het Sovjet-ver weer tegen een internationale controle in de betrokken landen op de vernietiging der atoom wapenen. Ook nu weer wenste Wisjinsky een algeheel verbod en een controle, maar zijn oude standpunt, dat die controle in eigen land dient te bl-ijven zal hij gehandhaafd willen zien. En juist in deze controle hadden de overige landen destijds weinig vertrouwen. Vandaar, dat Eisen hower in zijn voorstel dit moei lijke punt niet te berde heeft willen brengen. De rede van Eisenhower heeft dus betrekke lijk weinig aan de zaken ver anderd, alleen met dit veschil, dat de Verenigde Staten en ook de overige Westerse landen hun goede wil helbben getoond. Het is een morele overwinning, maar met dergelijke overwinningen be haalt men in de internationale 'politiek, zeker niet met de Rus sen als partners, weinig resultaat. Is het laatste misschien ook de reden geweest, waarom Churchill zoals thans achteraf is ge bleken tijdens de conferentie op Bermuda zich kantte tegen het moment, waarop de president der Verenigde Staten zijn rede zou uitspreken De Britse staats man heeft geen nadere uitleg gegeven van zijn bezwaren. u deze kwestie dus min of meer in de lucht is komen te hangen, wordt de belangstelling meer wakker geroepen voor de komende Vier-mogendJheden-be- sprekingen in Berlijn. Hoop doet nu eenmaal leven! Maar of de hoop op een vermindering van de spanning met deze conferentie zal worden vervuld, is hoogst twijfelachtig. Hetgeen het Westen op Bermuda heeft bereikt, is daarvoor een te ziwakke achter grond. De Russen zullen vast houden aan hun eis van een neutraal Duitsland en opnieuw rood-China naar voen schuiven. De Fransen, afkerig van de E.D.G. als altijd, hellen de laatste tijd meer over naar een laten voort duren van de huidige status, om dat zij bang zijn, dat een her rezen Duitsland in Europees ver band Frankrijk op de tweede plaats zal dringen. Niet alle Fransen delen deze vrees, maar het zijn er meer dan genoeg, die representatief geacht kunnen worden en hun invloed op de Franse publieke opinie kunnen uitoefenen. Onder deze druk heb ben Laniel en Bidault ove rigens verschillen deze twee op velerlei punten van mening de Verenigde Staten en Engeland opnieuw garanties gevraagd tegen Duitsland. Een vraag, die Eisenhower en Churchill vrij koel hebben beantwoord. De op lossing van de Duitse kwestie wordt met dit alles zeer critiek. En het kon wel eens gebeuren, dat bij een dergelijke ontwikke ling Duitsland voor het Westen verloren gaat, waarvan de schuld dan zonder twijfel bij Parijs ligt. De Amerikanen zijn hier niet blind voor en vandaar hun poli tiek die gericht is op een ver steviging van de betrekkingen met Bonn, wat de Fransen sma lend doet spreken van de As BonnWashington. De verschil len tussen de Westerse standpun ten zullen zich in Berlijn wre ken. Verschillen die men niet de wereld uit helpt met enthousiast klinkende coimimuniqué's. JERUZALEM, 10 Dec. (A.P.) Dit wordt het zesde Kerstfeest in het Heilige Land sinds het in tweeën is gespleten door een wapen stilstandsgrens. Tot aan de UNO-resolutie betreffende de verdeling van Palestina en de Joods-Arabische oorlog van 1948 was het land een politieke eenheid onder Brits mandaat, thans vormt het grootste deel er van de staat Israël; terwijl Hasjemitisch Jordanië, dat voorheen slechts bestond uit het gebied tussen de Oostelijke oever van de Jordaan en Irak, een belangrijk heuvelland in Judea heeft ingelijfd, dat oorspronkelijk deel zou uitmaken van een onaf hankelijke Arabische staat. In feite is de „Mandelbaumpoort" in het geheel geen poort, maar een opening tussen de Spaanse ruiters en het prikkeldraad bij een paar huizen, die aan een ze kere heer Mandelbaum, een koop man te Jeruzalem, toebehoren. Geografisch en politiek bevindt zich de „Mandelbaumpoort" tus sen de Israëlische sector van de stad en de oude stad, die tot de Jordaanse zone behoort, in de na bijheid van de Anglicaanse kathe draal van Sint George en de Ame rikaanse School voor Oudheid kunde welke beiden thans aan de Arabische zijde liggen. de het Bethlehem ligt volgens scheidingslijn, zoals die op ogenblik loopt, in het gedeelte, dat door Hasjemitisch Jordanië wordt bestuurd. Die lijn loopt dwars door Jeruzalem, ongeveer tien km ten Noorden van Bethle hem en de meeste Heilige plaatsen der Christenen het Heilige Graf, de Kruisweg en andere liggen aan de Arabische zijde. Het nieuwe gedeelte van de stad ligt in Israël. (Er bestaat een meerderheids resolutie van de UNO, welke in theorie nog steeds van kracht is en waarin internationalisatie van het gehele district Jeruzalem met inbegrip van Bethlehem wordt aanbevolen). Noch binnen noch buiten het district Jeruzalem is het rustig aan de wapenstilstandsgrens tus sen Israël en Jordanië. Een ein deloze reeks van tragische inci denten, aanvallen en tegenaan vallen, heeft een jaar van zorg en lijden gekenmerkt en naarmate het einde van dit jaar naderde, hebben de schoten en het gekerm van de gewonden aan beide zij den hun echo gevonden in de Veiligheidsraad van de UNO. Maar de Kerstnacht is een nacht van vrede zelfs langs deze grenzen, waar de angst heersende is. Bovendien werken bij dit feest Israël en Jordanië samen om de Christen inwoners van Israël in staat te stellen, de traditionele pelgrimstocht naar Bethlehem te maken, waar op Kerstavond de geboorte van het Goddelijk Kind wordt herdacht in de Kerk der Geboorte, die ge bouwd is op de plek, waar de kribbe heeft gestaan. Het aantal Christenen in Israël bedraagt 40.000 op een bevolking van ongeveer 1.700.000 zielen, maar in de regel vragen slechts 3.000 tot 5.000 van hen vergun- ning die zij gewoonlijk krij gen, tenzij in speciale gevallen om veiligheidsredenen bij Israël of Jordanië bezwaren bestaan om de pelgrimsreis te maken. Het is merkwaardigerwijze voorgekomen, dat enkele onfor tuinlijke pelgrims, dip het ene jaar van Israël vergCnning kre gen maar door de Jordaniërs wer den geweerd, het volgend jaar géén vergunning konden krijgen van Israël, terwijl toen Jordanië geen bezwaar had. De Israëlische autoriteiten staan de pelgrims toe, voor een zeker bedrag aan Jordaanse de viezen mee te nemen om gedu rende hun verblijf van gewoonlijk een of twee dagen buiten Israël hun onkosten te bestrijden, in de regel twee dinars (ongeveer 20 gulden). Voorts behoeven zij voor deze gelegenheid niets te betalen voor hun Israëlisch uit reisvisum, terwijl Jordanië geen betaling voor de inreisvisa vor dert. De meeste pelgrims gaan naar het Jordaanse gebied en terug via de „Mandelbaumpoort" te Je ruzalem, het enige officiële punt voor overschrijding van de 531 km lange bij de wapenstilstand vastgestelde 'demarcatielijn tussen Israël en Hasjemitisch Jordanië. Alvorens het Israëlische grond gebied te verlaten, moeten de pelgrims hun vergunningen laten zien aan de grenspost, die ze controleert en vergelijkt met een lijst. Vervolgens gaan zij een vijftigtal meters door niemands land, waarna de documenten op nieuw worden gecontroleerd, dit maal door de Jordaniërs. Na deze formaliteiten brengen sommigen eerst in de oude stad een bezoek aan verwanten en vrienden, maar de meesten gaan per auto of bus onmiddellijk door naar Bethlehem. De Jordaanse autoriteiten heb ben na de ooi-log van 1948 tussen de Noordelijke hellingen door in de woestijn van Judea een nieu we weg naar Bethlehem aan gelegd. De traditionele pelgrims weg van de Christenen was ech ter een veel kortere, oude Ro meinse weg naar het schijnt die, waarlangs Maria en Jozef naar Jeruzalem zijn opgegaan en die de Drie Wijzen uit het Oosten hebben gevolgd, geleid door de ster. Het eerste gedeelte van deze weg voert langs de Vallei van Ephrayim, waar 3000 jaar gele den Koning David de Philistijnen heeft verslagen. Sinds de wapenstilstand is het eerste deel van de „Jozef-en-Ma- ria-weg" Israëlisch grondgebied, het Zuidelijke en grootste deel (met het graf van Rachel aan de ene kant) behoort tot het rechts gebied van Jordanië. Tussen het einde van de Israëlische en het begin van de Jordaanse sectie bevindt zich een stuk niemands land met prikkeldraadversperrin gen aan beide zijden. Alleen op Kerstavond wordt deze weg enkele uren open gesteld, opdat een beperkt aantal pelgrims er gebruik van kan maken: diplomaten, consuls en leden van UNO-organen, zoals de Commissie van Toezicht op de na leving van de wapenstilstand. Hun wagens verzamelen zich om streeks 21.00 uur voor het Ko ning David-hotel en de Y.M.C.A. in de Israëlische sector en de stoet van auto's voorop die van de buitenlandse diplomaten in vol ornaat wordt door dr. Abraham Biran, de districtscom missaris van Jeruzalem, naar de demarcatielijn begeleid. De pelgrims, die via de „Man delbaumpoort" vertrekken en zij, die langs de „Jozef-en-Maria-weg" zijn gekomen, verenigen zich te Bethlehem. Hier zijn in de Basi liek der Geboorte van het vroege avonduur af zonder onderbreking Missen gelezen. Het hoogtepunt is de processie naar de crypte, gedu rende welke de klokken in de to ren hun eeuwige boodschap van hoop uitgalmen, die wordt door gegeven door de kerkklokken in het gehele land, ongeacht of zij zich ten Westen of ten Oosten van het roestige prikkeldraad van de wapenstilstandslijn bevinden... Groter mogelijkheden voor handel met Duitsland BONN, 10 Dec. Het in Düs- seldorf verschijnende „Handels- blatt" publiceert een interview met Dr. J. Meynen, de directeur der AKU, waarin deze de mening uitspreekt, dat de Nederlands- Duitse handelsbetrekkingen nog in belangrijke mate kunnen wor den uitgebreid. Terwijl Nederlands uitvoer naar Duitsland het niveau van voor de oorlog heeft bereikt, kan de in voer uit Duitsland volgens Dr. Meynen nog altijd sterk worden uitgebreid. De industrialisatie van Nederland maakt de invoer van investeringsgoederen, vooral ma chines, nodig. Voorts schept de stijgende koop kracht van brede lagen der Ne derlandse bevolking de behoefte aan meer verbruiksgoederen. Daarbij bestaat volgens Dr. Mey nen in Nederland een levendige belangstelling voor Duitse kwa liteitsproducten. Er is een vereniging van verzamelaars De Vereniging van Sigaren bandjes-verzamelaars „Sibaver", die drie maanden geleden werd opgericht, mag zich in een toe nemende belangstelling verheu gen. Gp 13 December wordt in België een dochter-vereniging opgericht, die evenals in Neder land heet „Eerste Nederlandse Internationale Vereniging van Si garenbandjes-verzamelaars", afd. België. Voor deze officiële plech tigheid gaat het voltallige be stuur uit Den Haag onder leiding van de voorzitter, de heer P. Vaissier naar Antwerpen om daar het bestuur van de afd. België met als voorzitter de heer H. van Aerschot, te installeren. In Ne derland telt de vereniging 43 leden en in België 32. Na 13 De cember bestaat „Sibaver" uit een Belgische afdeling, een onder afdeling in Amsterdam en een in Haarlem. Ook zal nog dit jaar een onderafdeling gesticht wor den in Honselersdijk. Op 13 Ja nuari zal een internationale ledenvergadering worden gehou den. De alg. secr. uit Loosduinen zal spreken over „Het leven van een verzamelaar". BONN, 10 Dec. 600.000 Duit se vluchtelingen zijn thans uit de drie vluchteiingenlanden Slees- wijk-Holstein, Nedersaksen en Beieren, verhuisd naar die delen der Bondsrepubliek, waar zij meer kans hebben om arbeid te vinden. Eind volgend jaar hoopt men het aantal der verhuisden tot 900,000 te hebben opgevoerd. Met de uitvoering van de grote verhuisplannen der Bondsrege ring, die ongeveer anderhalf mil liard zullen vergen, is in 1949 be gonnen. De bedoeling ervan was de met vluchtelingen overbevolkte landen zoveel mogelijk te ontlas ten en de vluchtelingen in te schakelen in het economische le ven. Het gros der vluchtelingen uit de verloren Duitse gebieden en uit Oost-Duitsland, in totaal meer dan tien millioen, is in de jaren na de oorlog neergestre ken in de drie landen, die het dichtst bij de zonegrens liggen en die door de oorlog in veel min dere mate waren getroffen dan de industrie-gebieden. Sleeswijk- Holstein, Nedersaksen en Beieren telden in 1949 niet minder dan 7,7 millioen vluchtelingen. In het eerstgenoemde land bestond 35 procent der bevolking uit vluchte lingen. De stelselmatige versprei ding van de vluchtelingen heeft vooral in de eerste jaren van het bestaan der Bondsrepubliek vele voeten in de aarde gehad, voorna melijk omdat toen de bouwnijver heid nog niet op volle toeren liep en vooral in het Roergebied geen onderdak voor de nieuwe bewo ners te vinden was. Herhaaldelijk hebben de vluch telingen tegen het volgens hen te trage tempo geprotesteerd. Zij hebben gedreigd op eigen ge legenheid in wilde trek naar nieu we woonplaatsen te gaan zoeken, doch tot een uitvoering van dit dreigement is het door tijdig in grijpen van de Bondsregering niet gekomen. In de laatste paar jaren verloopt het grote verhuis plan zonder bijzondere moeilijk heden. Een onderzoek in 't Roer gebied heeft uitgewezen, dat de grote meerderheid der verhuisde gezinnen zich daar uitstekend thuis voelt. Van de ondervraagde gezinnen was 84 procent volkomen tevreden met zijn nieuwe levens omstandigheden. 15 procent had nog onvervulde wensen, doch slechts één procent der onder vraagden was pertinent ontevre den. Het Roergebied heeft de meeste vluchtelingen opgenomen en daar maken nu de nieuwe bewoners ruim twaalf procent der bevol king uit. Andere „opnamelanden" zijn Württemberg en het Zui delijke Rijnland, dat door de maatregelen der Franse bezetting in de eerste na-oorlogse jaren vrijwel geheel van vluchtelingen verschoond was gebleven. ARNHEM, 10 Dec. Vandaag is hier de algemene vergadering van de Ncd. Vereniging van Bos- eigenaren gehouden. De voorzit ter, jhr. mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer, merkte in zijn ope? ningsrede op, dat er twee belang rijke zaken zijn, die liet bestaan en liet voortbestaan van het par ticuliere bos raken: de P.B.O. en de fiscale lasten. Boseigenaren vallen onder het Bosschap. Sommigen verwerpen dit als een product van moderne zucht naar ordening. Niet het be stuur heeft deze ordeningsgedach- te gepropageerd. De Ver. van Boseigenaren .had de keus: óf deel uit te maken van het Landbouw schap, óf een eigen publiekrech telijke organisatie te vormen van het Nederlandse bos. Het Bosschap is de officiële or ganisatie van al wie het bosbe- drijf beoefent, zo vervolgde spr. Het lijkt sommigen dan ook be vreemdend, dat in het bestuur van het Bosschap de werknemers naast de werkgevers vertegen woordigd zijn. Spr. was overigens van oordeel, dat men vertrouwen kan hebben in de werkzaamheid van het toe komstig Bosschap, dat eert hecht front zal vormen van alle bos- producenten, want niet alleen de gemeentebossen, maar ook het Staatsbos zal daarvan deel uit maken. Het zullen niet alleen particuliere boseigenaren zijn, die straks voor de belangen van het bos in de Nederlandse samenle ving opkomen. Het Bosschap, gedragen door de zelfwerkzaamheid der bos- exploitanten, zal er toe medehel pen, dat het Nederlandse bos qüa- litatief vernieuwd wordt. Zijn productief vermogen zal ten be hoeve van 's lands economische positie worden opgevoerd. Onze verwachtingen van het Bosschap zullen, volgens spr., echter geen ijdele zijn. De taken, die dit instituut wachten, drin gen zich op. Regering en bospro- ducenten zullen elkaar moeten vinden. Het Nederlandse bosbe zit in het bijzonder 'het parti culier bosbezit verkeert in een moeilijke positie. De bosbouwer moet en is bereid de ene loon- ronde na de andere te honoreren, maar iedere garantie ontbreekt, dat de exploitatie lonend zal zijn. De particuliere bosbezitter wil gaarne de weg opgaan van een redelijke exploitatie. De kosten daarvan kan hij echter, in tegen stelling met de landbouw en met andere ondernemingen, niet di rect in zijn product terugvinden. Er zal met behulp van de over heid een oplossing moeten worden gezocht. En welk orgaan is meer tot dit gesprek geroepen dan het Bosschap? De boseigenaren zullen straks belast worden met een jaarlijkse bijdrage, en dat, terwijl de fis cale lasten het bosbezit weinig rendabel maken. Vele bosbezit ters handhaven hun bezit echter in de hoop, dat de fiscale situatie gunstiger zal worden, aldus spre ker. Het nieuw-aangelegde bos kan slechts opgebouwd worden door besparingen. Van deze toe gewijde spaarzin betaalt de bos bezitter het fiscale gelag. De eigenaar, die een bos aan legt, steekt zijn geld in een on derneming, waarvan hij de vruch ten bij zijn leven niet zal vermo gen te realiseren. En hij doet dit, hoewel voor hem ook de toekomst in nevelen is' gehuld. Spr. vroeg zich af, wie de hout- prijzen over 30 of 50 jaar zal kunnen garanderen. De toekomsti ge marktwaarde is een nog on zekerder factor dan die van na tuurlijke biologische aard. Het is op zichzelf niet onredelijk een opstand op zijn reële waarde te schatten, maar wie durft waar borgen, dat deze opstand, als de waarde er van gerealiseerd wordt, al de kosten, in de ruim ste zin van het woord, rente op rente, zal opbrengen? Wie garan deert dat de daling der houtprij- zen zich niet zal handhaven? Natuurlijk ware de velling van de niet-kaprijpe opstanden ter voldoening van de fiscale lasten de minst riskante weg, maar ieder zal het er over eens zijn dat dit sociaal-economisch een dwaasheid is. De particuliere bezitter ver wacht dan ook volgens spreker een tegemoetkoming van over heidswege. Als compensatie is de boseige- naar bereid aan bepaalde voor waarden te voldoen, aldus spr„ die doelde op een redelijke be drijfsvoering en op openstelling van zijn bezit voor het publiek. Ik spreek de hoop uit, aldus jhr. van Nispen, dat de minister van Financiën besef zal hebben van dit urgente probleem, het probleem der handhaving onzer bossen en landgoederen, ook on zer kastelen. Moge onze hoop in derdaad méér zijn dan een hoop. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. De adspirant-verkeersvlieger C. F. J. Willemsen uit Amsterdam werd vandaag om kwart voor twaalf vlieger 3e klasse van de K.L.M. Op zichzelf geen schok kend gebeuren, maar het feit, dat hij de 250e leerling was die door de Rijksluchtvaartschool aan de burgerluchtvaart werd afgele verd gaf hieraan toch wel een bijzonder tintje. Daarom waren vanmorgen vele luchtvaartautoriteiten naar het vliegveld Gilze-Rijen gekomen om deze laatste officiële plech tigheid op dit veld van de R.L.S. mee te maken. Want, zoals be kend, verhuist het schoolbedrijf van de R.L.S. binnen afzienhare tijd naar Eelde en de negen leer lingen, die hedenmorgen hun bre vet ontvingen, zullen de laatsten zijn die het in deze omgeving hébben behaald. Sinds de opleiding van de R.L.S. op 8 April 1946 begon, zijn tot op heden 256 verkeersvlie gers aan dit instituut opgeleid, waarvan een zeer groot deel bij de K.L.M. in dienst is. gekomen. Ook de groep van 9 die vandaag afgeleverd werd, zal naar de K.L.M. overgaan: Willemse van heden af, de overigen na vol brenging van hun militaire dienst tijd. Om dit respectabele aantal van 256 vliegers te kunnen afleveren hebben de beide schoolbedrijven Ypenburg en Gilze-Rijen van de TE DEN HAAG SQESTDIJK, 10 Dec. De Ko ninklijke Familie zal dit jaar het Kerstfeest met het hofpersoneel vieren in de Koninklijke stallen aan de Hogewal te Den Haag Deze viering zal geschieden op 23 December a.s. Er zal ëen kerstspel worden opgevoerd. Hare Majesteit de Koningin zal het Kerstevangelie voorlezen en Z.K.H. Prins Bernhard zal een kersttoespraak houden. De sa menzang zal worden begeleid door koperblazers van de Ko ninklijke Militaire Kapel. Aan de Kerstfeestviering zal door onge veer 350 personen worden deel genomen. Zoals bekend is viert de Ko ninklijke Familie de laatste ja ren het Kerstfeest tezamen met het hofpersoneel. De vorige ja ren geschiedde de viering in Am sterdam, Soestdijk en Apeldoorn. Van de Kerstfeestviering op 23 December in Den Haag zal over beide Hilversumse zenders van 15.30 tot 16.30 uur een reportage worden uitgezonden. De wereld omroep zal opnamen maken ter uitzending in de Kerstnacht. Het kapperspersoneel in ons land wil per 1 Januari a.s. een loonsverhoging van zes in plaats van vijf procent. Het vraagt deze één procent meer, omdat de vijf procent naar hun mening niet van invloed zijn op de fooien. Daar de Bedrijfsunie net over deze kwestie niet eens is ge worden met de werkgevers, heeft de Bedrijfsunie zich rechtstreeks gewend tot de looncommissie van de Stichting van de Arbeid om zodoende te trachten zes procent te verkrijgen. De werkgevers en werknemers hebben het plan het volgend jaar tot een geheel nieuwe C.A.O. te komen, waarbij ook de kwestie van het verval, waar de Bedrijfs unie af zou willen, onder ogen zal worden gezien. Nu Kerstmis nadert... AMSTERDAM, 10 Dec. Hoe wel de witte dagen van Kerst nog zeer ver schijnen, hebben niette min onbekenden op twee plaatsen aan de rand van de hoofdstad konijnenhokken van hun inhoud ontdaan. Tweemaal werd een vijftal konijnen het haasje. AMSTERDAM, 10 Dec. Be stond er verband tussen de lenin gen tot een totaal van f75.die de Amsterdamse vleesexporteur L. van der S. begin van dit jaar aan zijn vriend de C.C.D.-export- controleur J. T. H. F. verstrekte en de afnemersadressen en leve- rantielijsten van een concurrent die de exporteur op zijn beurt ontving? De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amster dam heeft deze vraag vandaag bevestigend beantwoord en tegen beide verdachten zes maanden gevangenisstraf geëist. De Recht bank had een vonnis van één maand geveld. Het gaat niet zozeer om de ge gevens van die vleesspecificaties of ladinglij sten, meende hij (een getuige a decharge had verklaard, dergelijke gegevens bijvoorbeeld heel gemakkelijk uit Duitsland te kunnen betrekken) maar om het tijdstip (n.l. tussen de leningen in) waarop zij zijn verstrekt en om het feit dat ze zijn betrokken van een beëdigd ambtenaar. Als exporteurs de inlichtingen, die zij de C.C.D. verstrekken, niet langer in veilige handen kunnen achten, zullen zij meer en meer tegen het verstrekken er van gaan opzien. Vandaar dat in dit geval streng moet worden opge treden, aldus het requisitoir. „U behoort toch onderscheid te maken tussen zaken en personen," hield de president, mr. J. Spreij, de verdachte voor. „U weet toch wel dat u zichzelf met het aan nemen van geld in een beden kelijk daglicht plaatst? Hebt u dat niet gevoeld? Dan hebt u wel een dikke huid gehad. Ook van andere exporteurs ik noem geen namen kreeg u wel eens wat. Dan bent u toch op het hellende vlak, al mag het dan misschien uw eigenlijke taak, de R.L.S. ruim 90.000 vlieguren ge maakt, waarbij een afstand van 16 millioen kilometer (42 maal de omtrek van de aarde) werd afge legd. Het was dan ook met gepaste trots, dat de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, de 250e geslaagde leerling aan de heer J. J. van Balkom, onderdirecteur en hoofd van „General Operations", van dé K.L.M. overdroeg, die Willemse installeerde als lid van de grote K.L.M.-familie. Oor spronkelijk was het plan geweest hem direct als bemanningslid in te schakelen op een „Convair", die op Gilze-Rijen zou landen, doch de mist verijdelde dit voor nemen en daarom schaarde de jonge piloot zich maar naast de K.L.M.-deputatie. die als gast de bijeenkomst bijwoonde. Bij de plechtigheid waren verder o.m. aanwezig, de directie van de R.L.S., de heer H. Ch. E Ede van der Pais, oud-directeur van de R.L.D. generaal-majoor tit. W. C Versteegh, de burgemeester van Gilze-Rijen, mr. E. L. M. van Mierlo en de commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen, lt. kol. vl. A. A. M. van Rest Admiraal Berenger vrijgesproken PARIJS, 10 Dec. Admiraal Berenger, die in de periode 1940- 1944 het bevel heeft gevoerd over de Franse marinestrijdkrachten in de Indonesische wateren, is Donderdag door een Marinege rechtshof, dat in Parijs zitting- hield, vrijgesproken van de be schuldiging, dat hij „daden heeft begaan, die nadelig waren voor de Franse landsverdediging". Minister Mansholt heeft de Tweede Kamer mededelingen ge daan omtrent de nieuwste aspec ten van de maisteelt. Deze teelt welke vele jaren een tamelijk constante oppervlakte (ca. 4 a 5000 ha in de jaren 1943 tot en met 1950) innam, heeft in de laatste jaren een oppervlakte van 1.1.000 ha in 1951, 14.000 ha in 1952 en 10.000 ha in 1953 ingeno men. De teruggang in 1953 is een gevolg van de overstromingen, de prijsdaling en moeilijkheden in Noordelijke maisvenbouwende streken door de vroege nachtvor sten in September 1952. De teelt draagt nog steeds het karakter van een jonge cultuur, doordat veel boeren nog slechts over wei nig ervaring -beschikken. Geble ken is, dat de voordelen natio- naal-eoonomisdh, vooral op de zandgronden, zeer groot zijn. Sinds kort is de „Stichting voor de Bevordering van de Maisteelt en van de daarbij aansluitende vraagstukken" in het leven ge roepen, waarin een samenwer king tussen onderzoekers, voor lichters en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven tot stand is gekomen. Concluderend kan ge zegd worden, dat de maisteelt in de Nederlandse landbouw een blijvende plaats heeft verworven. DE AARDAPPELMOEHEID Voor landarbeiders geen ontheffing De Minister van Landbouw heeft in ziin Memorie 'van Ant woord medegedeeld, dat hij zich ten volle bewust is van de grote moeilijkheden, welke o.a. land arbeiders ondervinden als gevolg van de toepassing van de voor schriften van het Besluit Bestrij ding Aardappelmoeheid. Het is echter uiterst moeilijk gebleken hieraan tegemoet te komen. Ge zien de zeer grote belangen, wel ke met de teelt van aardappelen en onze gehele agrarische pro ductie zijn gemoeid, kan de Mi nister geen aanleiding vinden ten behoeve van deze categorie van de voorschriften af te wijken. controle, niet hebben beïnvloed," aldus de President. De raadslieden van verdachte ontkenden evenals hun cliënten nadrukkelijk, dat er verband tus sen de leningen en het ter in zage geven van de afnemers- en leverantielij sten van een concur rerende exporteur zou hebben be staan. Men moet rekening houden met het onmiskenbare verschijn sel, aldus een der pleiters, dat bijna alle controleurs van tijd tot tijd pakjes vlees ontvangen ter waarde van, zeg, tien gulden. Waarom zou dan juist het ac cepteren van een vriendschappe lijke lening strafbaar zijn? Deze twee mensen kenden elkaar al achttien jaar. Niet alleen, aldus pleiter, waren de gegevens, die F. aan van der S. verschafte, niet geheim (zij hadden ook van elders kunnen worden betrokken) maar het verband tussen leningen en inlichtingen is ook niet bewe zen. Onvoorzichtig, onverstandig, noemde pleiter de gehele zaak, maar niet strafbaar. Hij conclu deerde tot vrijspraak „of een waarschuwing". Het Hof zal over 14 dagen ar rest wijzen. BERNETT, 10 Dec. Een man die twee baantjes had en een jaar lang dag en nacht werkte, werd gisteren wegens oplichting tot 12 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Robert F. Swan, 49, vertel de dat hij Van 08,00 tot 17,30 werkte als kantoorbediende en van 18,00 tot de volgende morgen 08,00 urn' als telefo nist. Hij had slechts één urn vrij voor het nuttigen van zijn maaltijden en sliep al leen maar op Zondag. De advocaat van Swan be toogde. dat zijn overmatige ijver hem tot de ondergang geleid had: „Hij moest erva ren dat zijn twee betrekkin gen teveel voor hem waren en stimuleerde zichzelf door het gebruik van jenever". De harde werker bekende zich' schuldig te hebben ge maakt aan de verduistering van 300 gulden, die het eigendom waren van de fir ma waar hij als kantoorbe diende werkzaam -was. Naar verwacht wordt zal ten behoeve van het leger bij de Franse Renaultfabrieken een order geplaatst worden voor tweehonderd lesauto's met dub bele bediening. Deze auto's zullen dan in de eerste maanden van 1954 worden afgeleverd. Zij zijn alle van hetzelfde type met Fre- gatte-motoren. Dezer dagen is voor vervoers- deskundigen van het leger te Soesterberg gedemonstreerd met twee andere typen Renaultwa- gens, eveneens mat Fregatte- motoren, die reeds bij de Franse en Belgische legers in gebruik zijn. Het zijn een stafauto, geschikt voor terrein en een kleine vracht auto met 650 kg draagvermogen in terrein en 1400 kg op de weg. Hoewel de vrachtauto een ande re carrosserie en frontbestudering heeft, zijn beide typen wat chas sis, motoren en onderdelen be treft, precies gelijk. De stafauto heeft, behalve voor vier perso nen, een draagvermogen van 500 kg in terrein en 800 kg op de weg. In het Franse leger rijden voor staf- en intendance-doeleinden reeds 10.000 van deze wagens en in Indochina 1500. Voor het Bel gische leger zijn 2600 van deze auto's gekocht. Behalve het voordeel, dat al deze wagens dezelfde bediening hebben, blijkt dat men in het Franse leger aanzienlijke bezui nigingen heeft kunnen toepassen op de onderdelenvoorraden. J J ALKMAAR Er heeft afgedaan, alth directeur van de ve ideaal: een nieuwe prijzen. Maar om et Dat geld zal er wel garanties is de bijdri die 5 pet. bedraagt van de detailhandel: zou moeten bedragei Wij zeggen: zou dragen, want er zi delaren, die deze wensen te verlenen, 'katholieke kleinha aardappelen, groent verenigd in de bon rus", aldus verneme zijde van deze bond Die één-percentsib alles te maken me veiling, die er kom één-percentslheffmg - handelaren zou mi om de garantie te vi het aantrekken van nieuwbouw. De directie van i natuurlijk glad vóór Aanvankelijk waren ten er tegen, de „Steunt Elkander" leden van „St. Isido er werd een vergad geroepen, mondeling -handelaars en gros; die vergadering bl Elkander" plotseling veranderd. Men bes taillisten en groseie hun inkoop zouden „St. Isidorus", gebr gezelschap van de gi belangen anders lig, der detaillisten, en gesteld dat de zust tegenstaande haar afwijzende houding voorstel stemde, lee laag. Onder protest dorus" werd het besluit getekend. De mannen van echter legden zich b niet neer. En dat niet. Het besluit is geldig, zeggen zij, v gadering is niet wel mondeling bijeen bovendien menen zij met de grossiers ove lijk voorstel te moet De leden van „St. Is geren derhalve voc heffing van 1 te dat is, zoals men geenszins naar de veilingdirectie. „St. Isidorus" hee: gericht tot het ve waarin het standpunt eniging werd uiteeng mededeling werd ge: weigering om de bijc lenen, maar waarin laten werd tot onder omdat een nieuwe ve detaillisten wel iets Van het bestuur ling is op die brief antwoord. Wel heeft over de affaire in; met het geval bemoe „St. Isidorus" op a: de bijdrage van 1 talen. „St. Isidorus" zich op het standpunl zaak is tussen detailli lingbestuur en wenst alleen te regelen n stuur. Van de kant van c tegenover de bijdrag een bijzondere servic De goederen zouden standplaats worden de kleinhandelaar z lijker zou kunnen in „St. Isidorus" noem; maal geen service, gewone gang van za zijn". En dan heeft de ve toegezegd, dat de klei het bedrag van de heffing terug zulle wanneer het nieuwe bouw er staat en ei winst gemaakt wordt Isidorus" gelooft vooi m de mogelijkheid mist de garanties di acht. De omzet van zo zeggen de kathol listen, mag nu dan i millioen bedragen, deert, dat die omzet Perl zal blijven? Wie dat de winst van de ruggave mogelijk zal De 1 percentsheff aoeld voor tien jaar, dat het eerste jaar 1 den afgedragen, het 4?, het derde jaar vierde 0.7 en zo vo De totale bijdrag kleinhandel zou dan, onn3™ anderhalf i 75.000 bedragen. En dat is de detai „£>t. isidorus ietwat willen graag een nieu maar niet ten koste portemonnaie. Dat ii van de zaak. Burgerlijke S WIERINGERMEER - Cornelia dv J. de Vi Mulder; Jacoba dv S 1 S. Heeringa; Huibert z nenberg en C. S. den Ondertrouwd: V. T. i' „en M. L. Laure Smit 24 j. en J. A. Ba Gehuwd: A. Bouma Koekoek 28 j. Overleden:' J. J. e echtgen. van A. den Ai I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6