Onenigheid tussen veiling en katholieke detaillisten Jan Peetoom en Lamers leverden uitstekend werk Weet U het nog? 12 Westfriese pastoors gaven loneelopdracht Grote daling eierprijzen door lagere export „St Isidorusweigert 1% heffing te betalen 24 uur staking in Italië Titelhouder Zondervan kreeg twee nederlagen te slikken Besluit van 1951 ivettig of onivettig? Twee standpunten Zaterdag December Premie voor alle klanten 2.98 Precies 9 uur vangen wij weer aan Zilveren Waag-toumooi Verrassingen bleven niet uit „De Boog" van Tom Bouws bij uitstek geschikt voor katholiek amateur-toneel Pagina 7 ALKMAAR Er komt een nieuwe veiling. En dat is goed. De oude heeft afgedaan, althans in de staat waarin die nu verkeert. Dat de directeur van de veiling, de heer E. Mak alles op alles zet om zijn ideaal: een nieuwe veiling, te verwezenlijken, is alleen maar te prijzen. Maar om een nieuwe veiling te bouwen, moet er geld zijn. Dat geld zal er wel komen. Niet echter zonder garanties. En van die garanties is de bijdrage van de tuinders, een bijdrage in de onkosten, die 5 pet. bedraagt van hun aanvoer. |len tweede zou zijn de bijdrage van de detailhandelaren en de grossiers, en die bedraagt, of beter, zou moeten bedragen 1 pet van de inkoop. Wij zeggen: zou moeten be dragen, want er zijn detailhan delaren, die deze bijdrage niet wensen te verlenen. Dat zijn de katholieke kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, verenigd in de bond „St. Isido rus", aldus vernemen wij van de zijde van deze bond. Die één-percentslbijdrage heeft alles te maken met de nieuwe veiling, die er bomen moet. De één-percentslheffing van de klein handelaren zou moeten dienen om de garantie te verstevigen bij het aantrekken van geld voor de nieuwbouw. De directie van de veiling is natuurlijk glad vóór die bijdrage. Aanvankelijk waren de detaillis ten er tegen, de mannen van ..Steunt Elkander" zowel als de leden van „St. Isidorus". Maar., er werd een vergadering bijeen geroepen, mondeling, van detail- -handelaars en grossiers, en op die vergadering bleek „Steunt Elkander" plotseling van -mening veranderd. Men besloot dat de taillisten en grossiers 1 van hun inkoop zouden bijdragen en „St. Isidorus", gebracht in het gezelschap van de grossiers, wier belangen anders liggen dan die der detaillisten, en voor het feit gesteld dat de zustedbond niet tegenstaande haar aanvankelijk afwijzende houding, vóór het voorstel stemde, leed de neder laag. Onder protest van „St. Isi dorus" werd het desbetreffend besluit getekend. De mannen van „St. Isidorus" echter legden zich bij dit besluit niet neer. En dat doen ze nóg niet. Het besluit is niet rechts geldig, zeggen zij, want de ver gadering is niet wettig want mondeling bijeengeroepen en bovendien menen zij niet samen met de grossiers over een derge lijk voorstel te moeten beslissen. De leden van „St. Isidorus" wei geren derhalve vooralsnog die heffing van 1 te betalen. En dat is, zoals men denken kan, geenszins naar de zin van de veilingdirectie. „St. Isidorus" beeft een brief gericht tot het veilingfoestuur, waarin het standpunt van de ver eniging werd uiteengezet, waarin mededeling werd gedaan van de weigering om de bijdrage te ver lenen, maar waarin armslag ge laten werd tot onderhandelingen, omdat een nieuwe veiling ook de detaillisten wel iets waard is. Van het bestuur van de vei ling is op die brief nog niet ge antwoord. Wel heeft de vakgroep, over de affaire ingelicht, zich met het geval bemoeid en er bij „St. Isidorus" op aangedrongen, de bijdrage van 1 toch te be talen. „St. Isidorus" echter stelt zich op het standpunt dat dit een zaak is tussen detaillisten en vei- lingtoestuur en wenst de zaak dus alleen te regelen met dat be stuur. Van de kant van de veiling is tegenover de bijdrage van 1 een bijzondere service toegezegd. De goederen zouden op een vaste standplaats worden gezet, zodat de kleinhandelaar ze gemakke lijker zou kunnen inladen. Maar „St. Isidorus" noemt dat hele maal geen service, „dat zou de gewone gang van zaken moeten zijn". En dan heeft de vei'lingdirectie toegezegd, dat de kleinhandelaren het bedrag van de 1 percents- heffing terug zullen krijgen, wanneer het nieuwe veilingge bouw er staat en er voldoende winst gemaakt wordt. Maar „St. Isidorus" gelooft voorshands niet m de mogelijkheid daarvan en mist de garanties die zij nodig acht. De omzet van de veiling, zo zeggen de katholieke detail listen. mag nu dan al anderhalf millioen bedragen, wie garan deert, dat die omzet op hetzelfde peil zal blijven? Wie garandeert, dat de winst van de veiling te ruggave mogelijk zal maken? De 1 percentsheffing is be doeld voor tien jaar, en dan zo dat het eerste jaar 1 zal wor den afgedragen, het tweede 0.9 het derde jaar 0.8 het vierde 0.7 en zo voort. De totale bijdrage van de kleinhandel zou dan, bij een om- n„ïan anderhalf millioen, f 75.000 bedragen. En dat is de detaillisten van „St Isidorus" ietwat te duur. Ze willen graag een nieuwe veiling, maar niet ten koste van hun portemonnaie. Dat is de kern van de zaak. Wij hopen dat veiling en klein handel tot een vergelijk zullen komen. „St. Isidoor" heeft die mogelijkheid uitdrukkelijk open gelaten. De andere zienswijze Wij bezien een zaak graag van twee kanten en daarom hebben wij, in verband met deze 1 per centsheffing en de houding van „St. Isidorus" daartegenover, di recteur Mak naar zijn standpunt gevraagd. En dat luidt aldus: De vergadering, waarop tot de 1 %- bijdrage werd besloten, is een algemene vergadering geweest, in 195il gehouden, nadat in een bijeenkomst van de besturen het fiat over het plan was verkregen. Op die algemene vergadering waren 56 a 58 belanghebbenden bijeen. Daaronder waren slechts vier grossiers. Het voorstel is met bijna algemene stemmen aangenomen; daarna is het be sluit schriftelijk vastgelegd en in volle vrijheid ondertekend, ook door de afgevaardigde van „St. Isidorus". De 1 -bijdrage is verwerkt in de balans, die aan de gemeente is voorgelegd, met het oog op geldverwerving voor de nieuwbouw. Eerst verleden week is „St. Isidorus" in een brief teruggekomen op het twee jaar geleden genomen besluit. Dat had de vereniging in 1951 moeten doen, niet thans, nu er geen terug meer mogelijk is, met het oog op de balans. Tegenover de heffing staan verscheidene fa ciliteiten, waaronder bovenge noemde. Thans betalen verschil lende detaillisten meer dan 1 van hun inkoop aan het perso neel dat hun goederen van de veiling haalt. Bij een betere ser vice is dat niet meer nodig. Die service blijven de kleinhandela ren genieten, ook als zij de hef fing niet meer behoeven te be talen, en de heer Mak meent, dat dit na een jaar of drie al het geval zal zijn, omdat het dan niet meer nodig zal blijken. „Wan neer het hier een onrechtvaar dige zaak betrof, dan zou ik de Burgerlijke Stand WIERINGERMEER Geboren: Cornelia dv J. de Vrieze en C. Mulder; Jacoba dv S. Hiemstra en 5. Heeringa; Huibert zv H. Groe- nenberg en C. S. den Engelse. Ondertrouwd: V. T. Meijerink 27 .1. en M. L. Lauret 25 j.; T. Smit 24 j. en J. A. Bakker 23 j. Gehuwd: A. Bouma 30 j. en K. Koekoek 28 j. Overleden: J. J. Engel 65 j. echtgen. van A. den Adel. ROME, 11 Dec. (AJ.) Te middernacht is een 24-uurssta.king van het rijkspersoneel begonnen, waardoor het spoorwegverkeer tot stilstand gekomen is en de telefoon- en telegraafverbindin gen bedreigd worden. Ondanks de scheuring, die en kele kleine anti-communistische vakverenigingen te elfder ure in die gelederen veroorzaakt hebben, begonnen die gevolgen van de star king onmiddellijk voelbaar te worden. Op het centrale station te Rome kwam het treinverkeer tot staan. Sinds andierhalfuur vóór midder nacht waren er al geen treinen meer vertrokken of aangekomen. De regering had extra bussen en Vliegtuigen ingelegd en pio niers van bet leger bevel gegeven enkele belangrijke tremen te es corteren om het allerbelangrijkste vervoer gaande te houdep. St Deus Dedit SLOOTDORP Voor de bij eenkomst van de R.K. Landar- beidersbond St. Deus Dedit in hotel „De Lely" had de opkomst aanzienlijk beter kunnen zijn. Vooral de jongeren lieten verstek gaan. Voorzitter S. Brattinga wees de leden op twee belangrijke bij eenkomsten. De districtsvergade ring op 17 Dec. in hotel Smit te Middenmeer. Hier zal de heer Den Oude, ambtenaar van de arbeidsinspectie te Haarlem een inleiding houden over het land- bouwveiligheidsbesluit. En de rayon-feestvergadering, ook al in hotel Smit te Middenmeer, is op 23 Januari a.s. Op deze vergade ring wordt het vijftig-jarig be staan van de bond „St. Deus Dedit" gevierd. Op diezelfde dag zal 's morgens om half 8 in de parochiekerk te Slootdorp een H. Mis worden opgedragen als uiting van dankbaarheid. Het jubileum aandenken zal echter niet bij die gelegenheid worden uitgereikt, doch tijdens de afdelings feest- vergadering welke nog nader moet worden vastgesteld. Uitvoe rig werd door de vergadering van gedachten gewisseld over de loon regeling voor de arbeiders in de tuinbouwbedrijven, bijzonder met betrekking tot de loonsverhoging van f 1.25 per week ingaande 23 November j.l. Over de toepassing van deze nieuwe regeling ble ken nogal wat wensen te leven, zodat besloten werd om dit punt t.z.t. andermaal in bespreking te brengen. Bij de bestuursverkie zing werd de heer E. Broersma, die verhuisd is naar de afdeling Wieringerwerf, vervangen door de heer H. Wetting, Kerkstraat 26 (de agent van het NHD). In on derling overleg werd verder nog een regeling getroffen om het werk van de bode ietwat te ver lichten. steun van de vakgroep niet heb ben", aldus de heer Mak. „De vakgroep komt immers voor de belangen van de kleinhandel op". De klachten van de detaillisten zijn trouwens ongegrond, is de mening van de heer Mak, want het is oip zijn minst genomen onaannemelijk dat een viertal grossiers de detaillisten zou heb ben overstemd. De heer Mak deelde ons mede, dat hij voor volgende week Woensdag een vergadering heeft uitgeschreven, waarin deze aan gelegenheid ter tafel zal komen. Hii had goede hoop op een ver gelijk. BONDSVERGADERING N.R.K.M. Rapport Middenstands- beleid vastgesteld In de Donderdag te Utrecht gehouden huishoudelijke bonds vergadering van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer L. A. A. van Hamersveld, tot lid van het bondsibestuur gekozen de heer P. H. J. Trouwen uit Heeze, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Molenaars-, Graan-, Meel- en Kunstmesthandelaren „St. Victor". De bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, werd herkozen, even als de heer C. de Jong uit Am sterdam, die als bondslbestuurslid aan de beurt van aftreden was. Tot plaatsvervangend bonds- bestuurs'lid werd aekozen de heer O. Bekedam uit Rotterdam. In deze besloten bondsvergade ring werd het rapport „Midden- standsbeleid op hoger plan" vast gesteld. Wij komen daarop terug. (Advertentie) Van die mooie stoel voor f. 2.— En dat goede karpet voor f. 6.50? En van al die andere goede artikelen voor zo goed als niets? De gelukkige kopers zullen er nog lang plezier van beleven, maar wij hadden er geen ruimte meer voor. Dit was toen onze verbouwing begon. Nu zijn we bijna klaar. Nu worden de oude afdelingen leeggehaald. Wonderlijk, wat er zoal te voorschijn komt bij zo'n verhuizing. die van 1 2 tot en met 19 December in één der afdelingen iets kopen, het bedrag doet er niet toe. Op de meubeletages staan diverse slaap- en woonkamers, clubs en kleinmeubelen die door de drukte eerst nu uit de pakhuizen konden worden gehaald. In de tapijtaldeling zijn nog showroorbkarpetten, kleine kleedjes en tafelkleden, die te laat van de tapijtreiniging kwa men om reeds 2 weken geleden getoond te worden. en volgende dagen gaat het om de afdelingen Bedden, opklap- en kantelbedden, ledi kanten en matrassen, wollen en gestikte dekens, gordijnstoffen en vitrages. En om wat er nog meer in het licht zal komen. JAVA BATIK type Sarong. Pracht stof voor gordijnen, verslering, bekle ding enz. 1 20 cm breed p. mtr Contante betaling Geen afbetaling Geen huurkoop Geen betaalzegels Ambtenaren In vaste overheidsdienst kunnen wij bij onvoorziene moeilijk heden Inlichten, hoe zij op sociaal verantwoorde wijze toch van onze vaste, voor leder gelijke en voor delige prijzen gebruik kunnen maken. Inlichtingen aan het kantoor (niet telefonisch). Verkoop alléén aan particulieren BILDERDIJKSTRAAT 73-87 AMSTERDAM (Van onze sportredacteur) Dit Zilveren Waagtonrnooi in de Nachtegaal te Alkmaar gaat interessant worden. Piet Zondervan mag dan welge moed met het kostbare kleinood in Leeuwarden in de trein zijn gestapt, daarbij het vaste voornemen gekoes terd hebbende, dat hij „met Waag" weer naar de Friese hoofdstad zou terugkeren, na zijn allereerste partij tegen de Amsterdammer Wijdeveld, zal dat voornemen een geduchte knak hebben gekregen. Want „invaller" Wij develd, die de Tilburgenaar Franken verving, dwong Zondervan op de knieën. Verdiend en. in de beste partij van de middag. Het leek er aanvankelijk hele maal niet op. Wijdeveld verkeek zich op de acquitstoot en Zonder van had meteen al 28 punten voorsprong. En de 55, die voor de Fries een eerste waarschuwing had moeten zijn,' verbleekte bij de 118 in de vierde beurt, die Zondervan een voorsprong gaf van 122 punten. Die 118 had de liefhebbers doen „slikkebekken". Een gave serie, snel gescoord, met rappels op korte en lange band en steeds maar op de ene helft van het biljart. Maar Wijde veld had een antwoord klaar. Een kei van een 57, met een coupe de queue bijeengegaard, die bewondering afdwong en Zondervan voor het eerst een bedenkelijk gezicht deed trekken. De houder van de Zilveren Waag had echter meer pijlen op zijn boog. Na een 27, volgde een 71 en daarna nog een 34, die het puntenaantal van Zondervan op 332 bracht .In diezelfde negende beurt liep Wijdeveld met 87 naar 251 en de 2 van Zondervan beantwoordde de Amsterdammer, die snel warm begon te lopen en de zege begon te ruiken met een 78. Een 78, die eindigde op een carambole na „dedanspositie" gemaakt. Zeer sportief wees Wij develd de arbiter, die de caram bole wel telde, op zijn fout. Piet Zoindervan schudde zijn hoofd. Nog lag hij voor, doch verder dan een armzalige 2 en een nul kon hij het niet brengen. Met een meesterlijke 54 en daarna in de slotserie nog 17 verschrik kelijke ballen maakte Wijdeveld de partij uit. In de nastoot kon Zondervan zelfs geen carambole meer maken. Wijdeveld 400 13 87 30,77 Zondervan 358 13 118 27,54 Op het andere biljart was vijf minuten daarvoor Jan de Jong zegevierend door de finish ge gaan. Hij had niet veel tegen stand van de Brabander Berkel- mans gehad, die wel behoorlijk begon, doch na een gedegen 113 en een 85 er overheen van De Jong knock-out was. Een serie van 70 was voor De Jong juist niet voldoende om de 400 vol te maken. Voor de overblijvende carambole had hij nog twee beurten nodig. En in diezelfde slotbeurt liet Berkelmans zien, dat hij niet voor niets was uit genodigd, want een razendsnelle 69 bracht hem nog op het dra gelijke slottotaal van 267. De Jong 400 18 113 22,22 Berkelmans 267 18 69 14,83 Drama's beleefden de toeschou wers ook reeds in de eerste middagpartijen. De Haarlemmer Steffens liep regelmatig uit op zijn tegenstander Jan Lamers uit Beverwijk en iedereen dacht, dat de overwinning naar Steffers zou gaan, die geen groots, doch wel degelijk spel ten beste gaf. Series van 61, 69, 55, 63 en 56 brachten zijn totaal tenslotte op.... 398, na een serie van 4, die afbrak op een eenvoudig trekballetje.. Op zijn stoel zittend kon hij daarna toezien, hoe Lamers de kans greep en met een 43 de partij uitmaakte. Lamers 40 19 60 21,05 Steffers 398 19 69 20,94 Tussen Peetoom en Overdijk scheen zich een gelijkopgaande strijd te ontwikkelen. De Scha- genaar, nog steeds eerste klasser, voelde zich prima thuis in dit gezelschap en had in Rob Over dijk uit Zaandam een tegen stander, die zich mentaal nog niet kon aanpassen aan de zich direct voordoende spanning. Want de eerste vijf beurten brachten hem slechts 17 punten in „het laatje". Peetoom liep nog verder van hem weg door een uitste kende 88 in de achtste beurt. Maar de grote krachttoer van de vasthoudende en oh zo lastige Schagenaar zou nog volgen. In de dertiende beurt kreeg hij de ballen in een gedroomde positie bijeen. Snel, voor zijn doen, kwamen de caramboles uit zijn queue en de honderd waren bin nen een kwartier op de lei. Op 154 (de hoogste serie van de middag) faalde hij op een moei lijke bandstoot, die millimeters miste. Overdijk, die met een 54, een 55 en later en 73 had laten zien dat hij uit het goede hout is gesneden en qua stijl en capa citeit onder de besten van dit tournooi dient te worden gerang schikt, capituleerde voor dit ge weld al diemt gezegd te worden dat de arbitrage van deze partij, die enigszins ongelukkig verliep, hem nog meer uit zijn spel 400 249 17 17 154 23,53 73 14,66 bracht. Peetoom Overdijk De avondpartijen Algemeen was de verwachting dat Zondervan zich zou herstellen van de onverwachte nederlaag tegen Wijdeveld. Hij scheen daartoe alle gele genheid te hebben in zijn partij legen Lamers, die na een ope- ningsserie van 25 zich plotseling geplaatst zag tegenover een fikse achterstand. Want fel beet Zon dervan zich in een a cheval- positie vast. Hij rappelleerde met een zekerheid dat het leek alsof de ballen nooit meer uit positie zouden worden gespeeld. Zij k w a me n uit positie, omdat de houder van de Zilveren Waag tegen zichzelf vocht, tegen de steeds verder kruipende onzeker heid, die hem eenvoudige ballen deed missen. En Lamers bleef onverstoorbaar doortimmeren. Na een 30 en een 18 een vloeiende 75, met vaste hand gescoord, vervolgens 44, 63, 36 en een slotserie van 88. De Beverwijker had zichzelf en de toeschouwers verrast met een prachtige partij. Aan deze Lamers zullen de an deren de handen vol krijgen. Lamers 400 11 88 36,36 Zondervan 249 11 116 22,63 Alweer Peetoom Terwijl deze tragedie zich vol trok, had in de tweede beurt van de andere partij Berkelmans zich herinnerd hoe hij hier ver leden jaar met een algemeen gemiddelde van ruim 29 had ge speeld. Hij zocht en kreeg de ballen in positie en met driftige tikjes, geleid door mathematisch zuiver spel, stelde hij Peetoom voor het probleem eén achter stand van een kleine 100 caram boles in te halen. Maar „Schager Jan" schijnt in dit tournooi daarvoor -zijn hand niet om te draaien. Hij rappelleert, piqueert en masseert als de beste en in de vierde beurt kwam het ant woord op de poging van Berkel mans het verloren terrein te her winnen. 193 caramboles op een rij. Een serie die afbrak op een doorstootbal, die misschien wel gemaakt had kunnen worden. Van agitatie begon Berkelmans te sukkelen. Peetoom scheen regelrecht op een glorieus einde in 7 beurten af te stevenen, toen hij op 378 faalde. Daarna kwam de reactie. Vijf volle beurten had hij nog nodig om de beno digde 22 punten bijeen te garen, daarbij Berkelmans de gelegen heid iatend zijn totaal wat op te voeren. Hetgeen de Brabander door een 96 prompt deed. Peetoom 400 13 193 30,77 Berkelmans 267 13 105 20,54 Naast Lamers dus ook Peetoom aan de kop van de ranglijst. De Jong en Wijdeveld zouden volgen. Want Jan de Jong, die met Zondervan voor de aanvang van het tournooi als favoriet gold, had geen medelijden mej; Steffers. Na een twintig waarop Steffers keurig antwoordde met een 43, legde De Jong een 96 op tafel, die een lust was Voor het oog om ■te zien. Nog gaf Steffers zich niet gewonnen. De Haarlemmer, nog spijt hebbend over zijn ver loren gegane partij tegen Lamers, sloeg fel terug. Acht en vijftig gave punten, die De Jong even uit zijn cadans brachten. Vijf beurten duurde die impasse, doch gelukkig voor hem kon Steffers daar niet van profiteren. In de achtste beurt klaarde het gezicht van De Jong op. De ballen rolden weer zoals hij dat graag wilde. Met ragfijn gespeelde caram boles, 84 in totaal, liep hij ver der weg van Steffers, die geen antwoord meer had. Met een slotserie van 32 kwam het einde. De Jong 400 15 96 16.56 Steffers 253 15 58 16,86 De partij tussen Overdijk en Wijdeveld begon later, omdat de Zaandammer niet op tijd aan wezig was. Overdijk begon met een aarzelende drie, waartegen over Wijdeveld, die des middags al zulk fraai werk had laten zien, een vloeiende 84 liet vol gen. Een te zacht gespeelde bal (een fout var. de Amsterdam mer, die hij al meer gemaakt had) brak deze serie af. Over- O Bij de N.V. Vink's Uitgevers maatschappij te Alkmaar heeft Tom Bouws een specifiek katho liek toneelspel het licht doen zien. Dit spel „De Boog" getiteld, verhaalt in drie bedrijven de be keringsgeschiedenis van een man van middelbare leeftijd, een ver zetsheld, die eigenaar is van een drukkerij en uitgever van een nieuwsblad. In een- concentratiekamp heeft hem de genade Gods getroffen en hij gaat de weg, die hij meent te moeten gaan, niettegenstaande de moeilijkheden, die hem in eigen omgeving, ja zelfs in eigen familie, niet bespaard blijven. In de zekerheid van zijn nieuwver- worven overtuiging weet hij sterk te staan, zo sterk, dat hij de offers kan brengen die van hem worden gevraagd. En dat zijn zware offers. Pastoor H. J, Bangert van Westwoud schreef een inleiding bij dit spel, waaruit blijkt dat Tom Bouws zijn toneelstuk heeft geschreven op verzoek en in op dracht van enkele heren pastoors uit West-Friesland. Die opdracht had de bedoeling, dat katholieken met meer begrip en waardering zouden komen te staan tegenover degenen die tot hun kerk komen, en bovendien tegenover hen, die de genade van het geloof niet ontvangen. De vrouw van de hoofdpersoon uit dit spel blijft de geloofsgena de onthouden, maar zij rijst uit dit toneelstuk op als een dei- meest sympathieke figuren. Wij zijn ervan overtuigd, dat „De Boog" een toneelspel is, dat bij uitstek geschikt is voor het repertoire van onze katholieke amateur-toneelverenigingen. Het is levensecht en zonder sentimentaliteit geschreven en wij geloven zeker dat het be antwoordt aan zijn doel. Het stuk speelt in een kenne lijk protestants dorp en wanneer wij één aanmerking mogen ma ken. danis het deze, dat wij er bij de protestantse figuren al te zeer het leven-uit-het-geloof in BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN Ledental steeg Aan het verslag over het jaar 1952 van de Bond van op coöpe ratieve grondslag werkende Zui velfabrieken in Noord-Holland ontlenen wij de volgende gege vens. In 1952 bedroeg het aantal coöperatief werkende fabrieken 31, evenals in 1951. De melkaanvoer beliep 270.682.000 kg, in 1951: 273.291.000. 't Gemiddelde vetge halte was 3.731 pet, het jaar daar voor 3.713 pet. Er werd 8.238.846 kg volvette en 11.208.785 kg 40 kaas geproduceerd; in 1951 resp. 8.451.224 kg en 11.595.659 kg. De boterproductie bedroeg 4.537.391 kg tegen 4.246.850 kg in 1951. De berekende garantieprijs per kg vet, de gemiddelde melkprijs per kg vet en de gemiddelde onkos ten per 100 kg melk bedroegen resp. f 5.156, f 5.785 en f 3.956, tegen f 4.978, f 5.354 en f 3.921 in 1951. In vergelijking met 1951 is over het verslagjaar het aantal leden gestegen van 5717 tot 5798; het aantal niet-leden-leveranciers daalde van 1406 tot 1295. In 1951 en '52 leverde de totale kaasproductie in Noord-Holland resp. 22.217.116 kg 21.396.282 kg op. Het aandeel van de coöpera tieve fabrieken hierin was resp. 90.2 pet en 90.9 pet. In de totale Noord-Hollandse boterproductie, die resp. 5.569.464 kg en 6.017.744 kg bedroeg, was het aandeel van de bondsfabrie- ken resp. 76.3 pet en 75.4 pet. Van de aangevoerde melk werd ongeveer een zesde deel als con sumptiemelkproducten verkocht. missen. Wij zijn er zeker van, dat óók de uit innerlijke overtuiging levende protestant een grote kracht put uit zijn geloof. Tom Bouws heeft dit accent echter verwaarloosd en daardoor is er in dit toneelstuk een zwart-wit- tekening ontstaan, die de zaak waarom het gaat naar onze me ning, al te zeer' vereenvoudigt. Een te grote nuancering zou hier overigens misschien verwar rend hebben kunnen werken. Bouws heeft de accenten daar gelegd, waar zijn opdrachtgevers ze hebben gewild. Hij is erin geslaagd een goed speelbaar toneelstuk te schrijven, dat wij veel opvoeringen toe wensen. S. K. MARKTO VERZICHT SCHAGEN SCHAGEN, 10 Dec. 1953 We zijn meer en meer verzeild ge raakt in de echte winter markten met de bekende minimale aanvoe ren. In dat opzicht blijken de boeren zich dus niets van de misleiding van de natuur aan te trekken. Op de markt zag men zelfs geen enkele verse- of tijd- koe. De Gebr. Baars hadden er enkelen in de stal en verkochten ze daar vrij goed tegen onveran derde prijzen. De 20 slachtbeesten bestonden zo ongeveer voor de helft uit worstdieren die plm. met 1.00 p.p. werden gehonoreerd. De vette koeien werden iets duurder verkocht dan vorige week, zodat Schagen wat dat be treft in het kielzog voert van de voorgaande grote markten. Maar meer dan 1.35 p.p. is toch heel zeker net besteed. De beste koe van de markt, aangevoerd door Hoogschagen uit Koegras, bracht 1115.op. Levend op de schaal woog dit dier 1430 pnd, en haalde dus lang het getaxeerde slacht- gewicht van 900 pond niet. Nu kan het dier natuurlijk bij het slachten meevallen. Maar de over heersende indruk is toch wel dat het beest meer dan duur genoeg is, zélfs al levert het dan 1ste kwaliteit biefstuk. Graskalveren bleken uitermate moeilijk te verkopen. Meer dan 240.is niet besteed, al werd de allerbeste dan ook niet ver kocht. Voor goede 1ste kalfvaar- zen bestaat wel enige belangstel ling, en de vrij aanzienlijke aan voer van dit artikel kon dienten gevolge redelijk vlot worden ge ruimd tegen de goede notering van 450— tot 575.—. Nuchtere kalveren onveranderd tot 70.Er zijn er wel tot 85.en iets hoger verkocht, maar die waren al aanzienlijk minder nuchter. De biggenmarkt heeft ettelijke leuke tafereeltjes opgeleverd dank zij de manier van handelen van enkele rasechte kooplieden. Ware een der toeschouwers een filmcamera rijk geweest, hij zou iets hebben vastgelegd dat hij over 10 jaren nog een „meester lijk schot" kan noemen. Maar al dat theater nam niet weg dat de biggenmarkt maar een trekkend verloop had met nauwelijks prijs houdende notering. De schapenmarkt was nog aan zienlijk kleiner dan vorige week. De handel kalm maar goed prijs houdend over de gehele linie. De 2 slachtpaarden vonden een eige naar voor 56 en 70 ct. p.p. Nu de Kersttijd nadert is de pluimvee- markt stukken in omvang ge stegen. Eenden en ganzen, die men anders nooit ziet, vormen nu de hoofdschotel. De meeste flinke eenden brachten plm. 2.- op en de ganzen, grotendeels niet overvet, noteerden 10.0014.00 bij trage handel. Konijnen bren gen wonderlijk genoeg nog uiter mate weinig op n.l. 1.25 p. kg. d.i. nog aanzienlijk minder dan b.v. slachtpaarden. Liefhebbers kunnen met de Kerst dan. ook gerust een bout consumeren: het is goedkoper dan gewoon vlees. BARNEVELD, 10 Dec. De eieren, die het hele jaar duur zijn geweest, zijn gedurende de laat ste weken aanzienlijk in prijs ge daald. De eierhandel, welke met grote voorraden dure eieren zat, heeft daardoor een gevoelige klap gekregen. De verklaring van deze plot selinge daling moet voornameliik worden gezocht in de verminder de export, speciaal naar Duits land. Daarbij komt, dat de eier- productie op het ogenblik wel een derde hoger geschat wordt dijk gaf echter vlot antwoord. Een 60 en een 42 brachten hem dicht in de buurt van Wijdeveld, die zijn achterstand in de elfde beurt met een fantastisch mooie 111 weer omzette in een kleine voorsprong. Nog gaf Overdijk zich niet gewonnen. Zestig en 45 caramboles achter elkaar ge scoord, leken de wil van Wijde veld te zullen breken en de goede prestatie van de Zaan dammers met een zege te be lonen. Doch Wijdeveld brak niet. Weer gingen de handen op elkaar voor een serie van 110. Dat brak Overdijk, die juist 32 caramboles te kort kwam, om zijn eerste zege te kunnen be halen. Wijdeveld 400 14 111 28,64 Overdijk 368 14 71 26,28 dan vorig jaar omstreeks dezelf de tijd. Doordat de eieren zo duur waren, liet de binnenlandse con sumptie te wensen over. Niet slechts een vergelijking met de prijzen van enkele weken geleden toont een aanzienlijke daling van de prijzen aan, zii blijkt ook uit 'n vergelijking met de prijzen van vorig jaar. Het sterkst zijn wei de' prijzen der grote eieren teruggelopen. Werd op de Barneveldse markt op 5 November per 100 stuks grote eieren nog f21.40 genoteerd en op 26 November f 19.00, thans was de notering f15.00; een ver schil van 4 cent per ei in ver gelijking met twee weken gele den en een verschil van 6.4 cent per ei in vergelijking met vijf weken geleden. De prijsdaling van kleine eie ren loopt minder in het oog. maar is ook aanzienlijk. Om de juiste grootte van de daling van deze henneneieren te begrijpen, moet men in aanmerking nemen, dat deze eieren in dit seizoen nog steeds in gewicht toenemen. Maar ook zonder dit, zegt het nog wel wat, dat er te Barneveld op 26 November voor 100 hen neneieren f15.40 en thans f12.40 betaald werd, een verschil van drie cent. Vorig jaar werd op 11 Decem ber voor 100 grote eieren f21.40 (thans f 15.00) en voor 100 hen neneieren f 19.40 (thans f12.40) betaald, resp. een verschil van 6.4 en 7 cent. De prijs kan echter thans ook wat lager zijn, omdat inmiddels de voerprijs niet on belangrijk- is gedaald.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7