Vestig industriekernen in het achtergebleven gebied Prins Bernhard ziet goede mogelijkheden in Ethiopië Faroek's verzamelingen komen onder de hamer Accoord over verhoging lonen in metaalindustrie De huurverhoging van woningwetwoningen NTIE! E LAP 3.76 Misdrijf Mgr. Huibers over de kerkzang Jef Last op borgtocht vrij Fabriek te Jisp afgebrand Alkmaar W erkgelegenheidscongres van de K.A.B. Jaag de plattelands-mens niet naar de stad 400 tabaksdozen en bonbonnières Catalogus beslaat 306 bladzijden Naar wij vernemen Priester-j ubilea Mill Hill in 1954 Kinderpostzegels op 't Binnenhof Keizer heeft een goudmijntje999 Zweden trainen de luchtmacht in 's-Gravenhage? Volgens Christelijke traditie alleen ambt voor mannen en jongens Brits soldaat zat 7 jaar gevangen 1. maten! aanbieden eemlap iBURG een LAARSJES Voor MEISJES. In uin en bordeaux Ier, wol-gevoerd, ït crêpezooi. 13.95; 33-36 14.95 Voor DAMES. In rdeaux en zwart Ier, wol-gevoerd, ït crëpezool. Ie maten 16.95 OEN HAAG HILVERSUM EN BREDA - GRONINGEN asmarkt I Dec. 2 stapels Totaal aanvoer II Dec. 23.000 1—17.50; 12.000 kg .90—8.40, B 5.—; kool A 7.00—7.30. 000 kg gele kool witte kool 5.00; 70—5.80; 2800 kg 39; 2600 kg peen 100 kg bieten A 'edraaid: 3500 kg :g gele kool, 38000 10 Dec. Aan- ks Bloemkool: 1 24.30—29.10. Stek 100 kg. Ronde bie- B 4; 11.600 kg —5.30, C 5 D 5; Middel 5.50—6.10, Drieling 88.50, i; 15.000 kg. Rode 00 kg. Gele kool 1000 kg. Groene .250 kg. Ühinese 00 kg. Witte kool 600 kg. Andijvie tloemkool 893; 013.10; Andijvie Spruiten 1528; .70; Ronde Bieten sool 11; Ramenas 6—6.50; middel 1920; Peen 5 r 15—17; Winter- interlouw 1318; in 923; Present 39. 10 Dec. 1953. 9—18.—; 500 kg 69500 kg rode 000 kg gele kool kg uien; grove ine 55.80, driel. 20—24.—; 6000 ad 6—6.10. II 4.80 vitlof: I 2528. 13000 kg peen: IV 5—6.20; door- 1 kg succes wit, :ool, 4000 kg rode 'een. ZEN 11 Dec. ie 12.60—13.80; B kg geel 6; 28700 9000 kg wit 4.50 Vrijdag 11 December 1953 Pagina 9 DEN BOSCH Onder grote belangstelling uit het gehele land, maar vooral uit Brabant en Limburg en de aan grenzende Belgische gebieden, is te Den Bosch Donder dag het congres gehouden, dat de K.A.B. heeft belegd, om Brabant, Noord-Limburg en het Land van Maas en Waal open te breken uit het isolement, uit de verstarring en culturele achterstand, welke de ondergang van grote groepen materieel en geestelijk bedreigen. Zon kon de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, bij zijn openings woord o.im. begroeten de minis ters H. Witte en F. van Thiel, voorts ir G. Andre de la Porte, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Noord-Bra bant, die de ministers van Vekeer en Waterstaat vertegenwoordig de, de commissarissen der Konin gin in Noord-Braibant, Gelderland en Limburg en vele burgemees ters van gemeenten in bet Zui den en zelfs uit België. Verder waren aanwezig de Vicaris-gene raal van het Bisdom Den Bosch, B. en W. van Den Bosch en vele andere gemeenten, leden van Ged. en Provinciale Staten, Tweede Kamerleden en een ver tegenwoordiger van het hoofd bestuur der K.V.P., E.T.I.-direc- teuren en de directeur-generaal voor de Industrialisatie en de Energievoorziening, de hoofd ingenieur-directeur van het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer Henry M. Laws namens de Amerikaanse Ambassade, bestuurders van de K A.B. en Algemeen Chr. Werk verbond uit België. Tenslotte tal rijke vertegenwoordigers uit het bëdrijfs- en organisatieleven. Minister De Bruyn was verhin derd wegens zeer ernstige ziekte van zijn echtgenote. Twee inleiders Prof. G. H. L. Zeegers, directeur van het Katho liek Sociaal Kerkelijk Instituut en de economische adviseur van de K.A.B., drs P. C. M. W. Bo gaers hebben een grondige ana lyse gemaakt van de ongelijk matige spreiding in de werkge legenheid, die zich in vele gebieden bezuiden de Moerdijk en tussen de grote rivieren voor doen. Zij hebben er op gewezen, dat de overheid ook plannen heeft om deze gebieden ofwel te industrialiseren ofwel te saneren. Het is dus voor de Katholie ken in het algemeen en voor de Katholieke Arbeidersbeweging van uitzonderlijk belang de socio logische problemen onder de ogen te zien, die uit de voorge nomen veranderingen te voor schijn zullen treden, zoals zij zich nu reeds hevig interesseert voor de erbarmelijke situatie, waarin vele delen van Brabant en Gelderland nu verkeren. Prof. Zeegers constateerde dat de gèbieden welke in Nederland cultureel het belangrijkst zijn, ook economisch en sociaal tot de goed ontwikkelden moeten wor den gerekend: daar tegenover staat, dat de gebieden met cul turele achterstand er economisch het slechtst aan toe zijn. Men vraagt zich af of het in verband met open en verborgen werk loosheid niet beter is de mensen uit de ontwikkelde gebieden naar de industrie-centra te halen, maar daar bestaan grote bezwa ren. Vooreerst heeft de ervaring uitgewezen, dat wilde overplaat sing en migratie leidt tot geeste lijke en morele destructie: de ge loofsafval wordt enorm erdoor in de hand gewerkt. Het verdient dus aanbeveling in deze gebieden geleidelijk in dustriekernen te vestigen. Dan raakt de conservatieve mens ge leidelijk los uit zijn verstarring, doch krijgt hij tijd zich zielkun dig aan te passen. Bovendien gaat op die manier de toestand van het achtergebleven gebied langzaam over tot meer ontwik keld gebied ook in cultureel- sociologisch opzicht. Wat moet en wat zal gedaan worden? In een daarop aansluitend be toog heeft drs Bogaers daarop de maatregelen opgesomd, welke nodig zijn om de bedoelde ge bieden te ontsluiten. Het gaat er daarbij vooral om, dat de be staande grote centra goede en rechtstreekse verbindingen krij gen met de randstad Holland, met het Twentse industriegebied, met de Roer, de Kempen en Brussel en Antwerpen. Déze ver bindingen behoren te geschieden zowel te land als te water. Zij zullen tot gevolg hebben, dat de afgesloten gebieden, die deze wegen doorsnijden, voor de in dustriële vestiging aantrekkelij ker worden. Drs Bogaers somde een aantal van deze noodzakelij ke verbindingen op, vanuit Eind hoven naar Nijmegen, naar Ant werpen en Venlo tot het Roer gebied. De taak der K.A.B. In het slot van zijn rede wees Drs Bogaers op de taak welke de K.A.B. hier zal hebben naarmate de ontsluiting vordert. Boerenzo nen, die hun dagtaak vonden op de boerderij van hun vader, ko men in de fabriek. In plaats van zelf het werktempo te bepalen, moeten zij aan het fabriekstem- po wennen. In plaats van de le vende agrarische sfeer de zielloze materie. In plaats van de patri archale gezagsverhoudingen in het gezin, komt dikwijls de straf fe zakelijke leiding van de fabiek met haar somtijds grote afstand tussen leiding en arbei ders. De landarbeider ruilt de openlucht voor de geplafonneerde ruimte. In plaats van afwisseling en een zinvol geheel van arbei- dershandelingen, dikwijls mono tone deelarbeid. In plaats van min of meer zelfstandig werk in een kleine overzichtelijke ge meenschap, het zoeken naar sa menwerking met anderen in een wat onpersoonlijk aandoend en veelal autoritair geleid organis me. In plaats van het trekken van de ene baas naar de andere, komt het instituut van de vaste betrekking. D.U.W.-werkers en geheel werklozen vinden arbeid in fa brieken. Vanuit de sfeer der maatschappelijk niet voor vol aangeziene personen komen zij (weer) in de sfeer van de pro ductieve arbeid. In plaats van de D.U.W. krijgt de jeugd weer een toekomst aangeboden. Er is kans op meer onderwijs, door na de lagere school de technische scholen te bezoeken. Het inkomen van de bevolking stijgt en daarmeede de uitgaven. Nieuwe werelden gaan open en de moderne ontspan ningsmogelijkheden komen bin nen het bereik van velen. De bevolking krijgt een andere kijk op de maatschappelijke proble men en zij maakt zich andere levensnormen eigen. Persoonlijkheidsvorming Deze aanpassing kan tot stand komen mits men tijdig denkt aan de persoonlijkheidsvorming. Dit is een probleem, dat niet kan worden opgelost zonder een goe de samenwerking met andere or ganen en organisaties waarbij uitdrukkelijk genoemd kunnen worden de boeren-organisaties maar waarvoor op de eerste plaats noodzakelijk is een sterke Katholieke Arbeidersbeweging. Een K.A.B., die als pushing- power, als een niet-aflatende motor, achter de oplossing van de eigentijdse vraagstukken aan zit. Een oplossing weliswaar in volledige samenwerking met an dere particuliere organisaties, met Kerkelijke, semi-overheids en Overheidsinstanties, maar een sa menwerking, die zij activeert, omdat het gaat om het welzijn van haar leden en om het welzijn van een groep van de bevolking, waarmede zij het meest directe contact heeft. Om deze activerende rol goed te kunnen spelen, is het nodig dat juist in die gebieden waar de ontwikkeling het sterkst is, maar niet uitsluitend in deze gebieden, aan de plaatselijke afdelingen meer leiding gegeven gaat wor den. Dat op initiatief van de Dio cesane Bonden geregelde samen- sprekingen worden georganiseerd tussen de diocesane- en vak bondsbestuurders van de distric ten, waartoe met name deze sa- nerings- en ontwikkelingsgebie den behoren, en waarbij ook de leiders en leidsters van K.A.J. en V.K.A.J. moeten worden betrok ken. Spreker vroeg de aandacht voor de beroepsvoorlichting, het vormingswerk, de vakscholing, de samenwerking met de onder nemers inzake werkverzuim, werktempo en organisatie in het werk. Hij vestigde de aandacht op woonproblemen, bibliotheken en niet in de laatste plaats op het jeugdwerk. Na de gedachtenwisseling en de beantwoording der gestelde vragen, gaf prof. dr J. E. de Quay, een samenvattend slot woord. iiMiiimiiimiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiimiiiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiimimiiiimiiiiiiiïiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiitiiiiiiii tabaksdozen en bonbonnières, 700 klokken en horloges en 250 penhouders. Ook zijn er een topaas van 300 karaat en een zeegroene smaragd van 500 karaat, honderden kilo's zilveren en gouden serviesgoed, een van keizerin Eugenie afkomstig toilet vendumeester Maunce Rheims garnituur en een paarlencollier. PARIJS, 10 Dec. De Franse zal van 12 Februari tot 28 Maart 1954 in Cairo verzamelingen kostbaarheden van ex-koning Fa- roek veilen. Naar hij op persconferentie te Parijs mee deelde, belooft deze veiling de belangrijkste sedert het verkopen van de schatten van Abdoel Ha- mid in het begin van deze eeuw te worden. X heeft toebe- dat aan Karei hoord. De catalogus van de veiling, die te Londen is uitgegeven, be- een slaat 306 bladzijden. Er doet zich echter bij de ver koop een vraag voor die nauw verband houdt met het vorstelijk protocol. Kan- men namelijk be paalde onderscheidingen van grote waarde en speciale cadeaux, welke door vorsten en staats hoofden aan koning Faroek zijn geschonken, verkopen? De rege ring van Ethiopië heeft reeds of ficieel om teruggave gevraagd van het collier, behorende bij de Orde van Salomo, dat keizer koning O.tn. zullen collecties postzegels, munten, onderscheidingen, kunst voorwerpen, klokken, horloges en juwelen worden geveild. Zo wachten 250 flacons parfum, met Haile Selassie indertijd goud en brillanten versierd, 400 Faroek aanbood. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimMiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii wordt binnenkort een begin ge maakt met de aanleg van het eerste deel van een nieuwe weg Amsterdam-Rotterdam via Ypen- burg ontving H.M. de Koningin giste ren de Pakistaanse minister Ab dul Quaiyum Khan, die momen teel een studie-bezoek aan ons land brengt is gisterochtend een wielrijdster nabij Schoonhoven door een autobus aangereden en op slag gedood. De autobus reed door heeft de Haarlemse rechtbank een 40-jarige ex-rechercheur van de N.S. wegens valsheid in ge schrifte tot 15 maanden veroor deeld kregen twee jongelieden uit Lochem, die beschuldigd werden van het stelen van Wim Sonne- veldts auto een straf van tien maanden ieder. 25 jaar bisschop op 8 Sept.: Z.H. Exc. Mgr. W. Bouter uit Amsterdam, bisschop van Nel- lore, Zuid-India. 4o jaar priester op 26 Juli: Father G. Bruniger uit Hengelo (O.), oud>-missionaris van Boven Nijl, thans in Vrijland, Arnihem; Pather P. Coenen uit Weert, missionaris in Kisumu, Kenya; Father P. Groot uit Haarlemmer- li ede miss. in de Philippijnen; H. H-artmann uit Zeeland (N.B.), oud-miss. van Kisumu, thans in Engeland; Father J. Renckens uit Hoorm miss. in Kampala, Oeganda; Father J. Spierings uit Amsterdam, miss in Kisumu. Op 19 Dec.: Father J. Thoonen uit Langenboom (N.B.), Vic. Gen. in Mill Hill. 25 jaar priester op 25 Mei: Z.H. Exc. Mgr. W. van Kester, Apost. Vicaris van Basankusu, Belgische Congo. Op 21 Juli: Father C. van Dal uit Hilvarenbeefc, miss. in Brits- Kameroen; Father A. Hazelzet uit Amsterdam, miss. in Nieuw Zeeland; Father J. Klijn uit Den Haag, miss. in N.-Borneo; Father H. Lijding uit Den Helder, miss. in Tororo, Oeganda; Father W. van Oerle uit Leiden, miss. in Kampala, Oeganda; Father J. Sdholten uit Ootrnarsum, miss. in Kisumu; Father A. Vercaute- ren uit Nieuw Namen, miss. in Belgische Congo; Father A. de Vos uit Lage Zwaluwe, miss. in Serawaik. Op 25 Juli: H. van Dooren uit Tilburg, procurator in Tilburg. Op 21 December: Dr. A. van Vliet uit Utrecht, miss. in Nel- lore, Zuid-India. 12jaar priester: Father L. Al'bers uit Amsterdam, miss in Tororo, Oeganda; Father D. Be- kema uit Wolsum, Fr., miss, in N.-Borneo; Father W. Breukers uit Weert, miss. in Belgische Congo; Father Th, van Dijk uit Waalre, miss. in Kisumu; Father L. Giel'issen uit Weert, G. Heins uit Utrecht en J. Koek uit Har- reveld allen leraar in Tilburg; Father B. Kolkman uit Groenlo, miss. in Brits Kameroen; Father P. van Run uit Horssen, miss. in Belgische Congo; Father L. v.d. Salm uit Zoeterwoude, miss. in Tororo, Oeganda, Father C. Swart uit Lutjebroek, miss. in Kisumu; Father S Terpstra uit Leeuwarden, miss. in N. Borneo Father F. de Vries uit Eindho ven, miss. in Serawa'k; Father J. Wierts uit Rosmalen, miss. in Kampala, Oeganda; Father W. Zwijgers uit Fijnaart, miss. in de Philippijnen. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst en de voorzitters van de Kamerfrac ties hebben vanmiddag, juist voordat de vergadering zou be ginnen, bij een grote, als post kantoor ingerichte auto op het Binnenhof te 's-Gravenhage zak jes -met kinderpostzegels gekocht. Bij deze zakjes bevinden zich for mulieren voor een prijsvraag, die het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels heeft uitge schreven. Het bijzondere van deze prijsvraag is dat de win naars of winnaressen van de prij zen. die variëren van f 10.000 tot f 400 deze niet zelf behouden maar persoonlijk mogen afdragen aan een van de kindertehuizen, die op de verdelingslijst van het Comité staan. Dr Kortenhorst kocht twaalf kaarten, op advies van de ver koopster voor elk van zijn klein kinderen één, en „een reserve". Ook een aantal Kamerleden kocht zakjes met wedstrijdfor mulieren. UTRECHT, 10 Dec. De Be- drijfsunie van de metaalindustrie, waarin de Algemene Ned. Me- taalbewerkersbond, de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond en de Chr. Metaalbewerkersbonfl samenwer ken, bericht ons dat in de Vak- raad voor de Metaalindustrie volledige overeenstemming is be reikt over de nieuwe verhoogde lonen, zoals die met ingang van de eerste loonweek van Januari zullen gelden. Inmiddels heeft het College van Rijksbemidde laars de nieuwe lonen goed gekeurd. De lonen zullen als volgt wor den verhoogd: le. de bekende 5 procent voor alle ouderen zowel als jongeren: 2e. de geschoolde metaalbewer kers van 26 jaar en ouder krij gen 2 cent extra. De jongere ge schoolden van 22 t/m 25 jaar krijgen eveneens 2 cent extra en die van 18 t/m 21 jaar 1 cent extra: 3e. de gemeenteklasse-inkrim- ping, op basis van vier klassen zal voor de in tarief werkende ondernemingen teruggebracht worden van 9 op 8 cent en voor de niet in tarief werkende onder nemingen van 12 op 9 cent: 4e. indien de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering nog niet in de lonen is opgenomen zal zulks nu wel geschieden; 5e. in de nieuwe loontabellen is het onder 1 t/m 4 gestelde verwerkt: 6e. aan alle metaalbewerkers zal een persoonlijke loonsverho ging worden gegeven die voor velen in gunstige zin naar hoven is afgerond en die afhankelijk van loongroep en gemeenteiklasse, varieert van 4 tot 10 cent per uur. Wanneer de wachtgeld en werkeloosheidspremie in de lonen wordt opgenomen varieert de verhoging van 6 tot 12 cent per uur. PRINS BERNHARD ziet voor Nederlandse ondernemers kan sen in Ethiopië, niet voor de individuele handelsman, maar wel voor bedrijven die, eventueel in groepsverband, ter plaatse kapitaal zouden willen investeren. Als goed voorbeeld in deze noemde hij de suikeronderneming „Wonji" van de H.V.A., die hij in Ethiopië bezocht heeft en waarin hij de Nederlandse pioniersgeest op zijn best heeft teruggezien. Op Wonji, dat in twee jaar werd opgebouwd, werken thans ongeveer 3000 man personeel en volgend jaar hoopt men er de eerste oogst te hebben. „Niet alleen wij zijn er erg trots op", zo zeide de Prins „maar ook de Ethiopische regering is zeer geïnteresseerd en de keizer zelf heeft al enige malen de on derneming bezocht". De Prins vertelde gistermiddag voor een gezelschap persvertegen woordigers over zijn reis naar dit Oost-Afrikaanse keizerrijk, dat een aantal jaren voor de oorlog in het licht der publiciteit kwam, toen de Italianen er bin nen vielen en de toenmalige Vol kenbond weinig bereidheid toonde keizer Haile Selassie enige daad werkelijke steun tegen deze agres sie te verlenen. Het land is thans nog weinig geëxploreerd en de grootste han dicap daarbij vormt wel het transportprobleem door de wei nige wegen die er zijn. Summiere luchtverkenningen hebben echter reeds aangetoond, dat het land rijk is aan mineralen en ertsen. Nog geen opheldering 's-GRAVEINHAGE, 10 Dec. Omtrent het verdachte ziektege val van een 32-jarige vrouw uit de Cornells Speelmanstraat te 's-Graivenhage zijn nog geen na dere bijzonderheden aan het licht gekomen. Hedenmorgen was de toestand van de vrouw, die naar een ziekenhuis was overgebracht, zodanig, dat zij verhoord zou kunnen worden. Het verhoor van de 49-jarige man, die naar aanleiding van deze zaak is aangehouden en in hetzelfde perceel als de vrouw woont, heeft ook geen positief beeld gegeven van wat er is ge beurd. Er waren gisteren bij de Haag se politie mededelingen binnen gekomen, dat een vrouw in een woning aan de Cornells Speel manstraat onder verdachte om standigheden ziek zou liggen. De politie heeft bij het onder zoek de vrouw in bewusteloze toestand aangetroffen. Korea-vrijwilligers vertrekken later Daar wegens de mist het troe penschip, dat Vrijdagochtend te Rotterdam een aanvullingsdeta chement van het Nederlands De tachement Verenigde Naties, be stemd voor Korea, aan boord zou nemen, niet op tijd te Rotterdam kan zijn, is de inscheping van dit detachement voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo meldt de Leger- voorlichtingsdienst. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 10 Dec. Aange voerd 91 partijen. Ie kwaliteit 2.102.15; 2e kwaliteit 2.052.09; extra kwaliteit 2.162.25. Handel flauw. muziek en solozang en ook over de zangers zelf. Zij bekleden, zo staat er, in de Kerk een echt liturgisch ambt en dus zullen vrouwen, die zulk een ambt niet kunnen bekleden, ook geen deel mogen uitmaken van het zang koor. Als men dus de hoge stem men van sopraan of alt wil ge bruiken, moet men daarvoor vol gens Oeroud gebruik der Kerk jongens nemen." „Het is goed deze en dergelijke bepalingen in hun zinsverband meermalen na te lezen en te overwegen," zo besluit mgr. Hui bers zijn schrijven. „Het zal ons stemmen tot grote eerbied voor de heilige plechtigheden, welke met zang worden begeleid en ook voor de personen zelf van de genen die deze gezangen op echt kerkelijke wijze uitvoeren." HET GEVAARLIJKE DROOGREKJE! STEENWIJK Dank zij het feit, dat de bewoners, de fam. Keizer in de Wilhelminastraat 's nachts een brandlucht bemerk ten heeft men een brand, die in de kamer was ontstaan tijdig kunnen blussen. Men had des avonds een droog- rekje met wasgoed bij de kachel gezet en het goed had vlam ge vat. Daar het zich eerst nog al ernstig liet aanzien werd onmid dellijk de brandweer gewaar schuwd, die echter geen diensten meer behoefde te vervullen, daar brengen wat er in dit Motu Pro- I men met vereende krachten er in prio staat geschreven over koor-1 geslaagd was de brand te blussen. HAARLEM, 10 Dec. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft bij de vijftigjarige her denking van het verschijnen van het bekende Motu Proprio van Paus Pius X aan de Diocesane Voorzitter van de St. Gregorius- vereniging, Dr. A. Kat een schrij ven gezonden, waarin de bisschop zijn blijdschap uit over de ver dieping van het liturgisch begrip, zowel hij de kerkkoren als hij het hele Katholieke volk. Het bisschoppelijke schrijven is thans toegezonden aan alle secretaris sen van de kerkkoren in het Haarlemse diocees. „Wij willen onze grote vreugde betuigen over de wijize waarop onze kerkkoren vooral onder de stuwende leiding der St. Gre- goriusverenïging, in ons diocees de richtlijnen van dat Motu Pro- nrio hebben gevolgd," aldus mgr. Huibers. „En zelfs ten koste van veel offers van eigen inzicht en diepgewortelde gewoonten. Ge lukkig is het begrip voor de waardige viering van het Heilig Misoffer zowel door de goede liturgische verzorging als door de kerkelijke zang meer en meer in ons katholieke volk doorgedron gen. Een woord van hartelijke dank aan allen, die daartoe ern stig hebben medegewerkt." In zijn brief onderstreept mgr. Huibers nog eens de waarde van de christelijke traditie, die alleen mannen en jongens tot het litur gisch ambt van koorzanger toe laat: „Wij menen nog eens bijzon der onder de aandacht te moeten NOG NOOIT UITGENODIGD „Koninklijke hoogheid," zo vroeg op de persconferentie een Indonesische journalist aan de Prihs, „U hebt nu al goodwill-reizen gemaakt naar Zuid-Amerika en Afri ka. Waarom gaat U ook niet eens naar m ij n land om de moeilijkheden van het ogen blik uit te praten?" Deze vraag op het politieke vlak was er een met voetangels en klemmen, maar de Prins wist er meteen het goede antwoord op. Lachend zei hij: „Mijnheer, ik ben er nog nooit voor uitgenodigd." Tijdens zijn reis heeft de Prins de Ethiopische regering aangebo den een aantal van haar land genoten in Nederland een scho ling op landbouwgebied te geven en voorts heeft' hij gewezen op de mogelijkheden die ons land kan bieden op het gebied van haven-, wegen- en bruggenbouw. Verder heeft een aantal Neder landse ondernemingen na de reis van Prins Bernhard besloten een groep deskundigen naar het land te zenden om de cultuurmogelijk heden te onderzoeken, zo deelde de Prins mede. Sprekende over de bevolking van Ethiopië zeide de Prins, dat vooral de lagere klassen zeer ge hecht zijn aan tradities en dat zij eventueel op zeer tactvolle wijze in aanraking gebracht zouden moeten worden met de Westerse cultuur. Het feit doet zich echter voor, dat er nog vrij veel Italianen leven, die over het algemeen vol komen geaccepteerd worden. Van haatgevoelens is althans practisch geen sprake. Het land heeft echter naar ver houding veel intelligente en be kwame topmannen, die misschien straks een belangrijke rol kunnen spelen bij de ontwikkeling. Voor ontwikkelingsplannen op lange termijn zag Z.K.H. voor dit land goede mogelijkheden, als men het crediet zou willen geven. In dit verband is er, zo zeide de Prins naar aanleiding van een vraag, misschien een kans voor Nederland om diensten te bewij zen bij de luchtkartering en- ver kenning. Veel buitenlanders werken er in Ethiopië nog niet. De Prins had twee landbouwscholen be zocht die onder Canadese leiding stonden en voorts is er o.m. een hospitaal onder Engelse super visie. Op initiatief van de keizer is er voorts een school gesticht waar handwerken wordt onderwezen aan toekomstige leerkrachten in dit vak. „Ze hebben me verteld dat de keizer zelf een aardig goudmijntje heeft", aldus de Prins „en de Zweden die er zijn, zeggen, dat in het binnenland het goud voor het oprapen ligt". Deze Zweden zijn hier hoofdza kelijk op luchtvaartgebied werk zaam. Zo is de Ethiopische lucht macht in den beginne geheel 'ge traind door Zweedse instructeurs, die op hun beurt een aantal Ethiopische instructeurs hebben opgeleid. De leider van de op leiding is thans nog een Zweed en de hoofdinstructeurs zijn even eens nog Zweden. Men heeft er als lesvliegtuig de Zweedse SAAB -Safir, die thans ook in Neder land in licentie wordt gebouwd. Daarnaast werkt er nog een Zweedse telefoonmaatschappij. De Ethiopiërs zijn goede wer kers en bovendien zeer leergie rig. De arbeiders op Wonji ko men uit het gehele land. Aan vankelijk was de arbeidsprestatie matig, maar toen het bedrijf over schakelde van gewone lonen op prestatieloon schoot de producti viteit omhoog. Het verdiende geld besteden de Ethiopiërs voor het verhogen van hun levenstandaard b.v. door verbetering van hun huizen, door het kopen van fiet sen enz. AMSTERDAM, 10 Dec. De Reohter-Commissaris te Amster dam. die deze zaak in onderzoek heeft, bericht ter zake van de Nederlandse schrijver Jef Last. die Woensdag bij diens terugkeer uit Indonesië aan boord van de „Willem Ruys" te Rotterdam werd gearresteerd, dat de schrij ver in afwachting van het ver dere onderzoek tegen borgstelling is vrijgelaten. Het staat nog geenszins vast, dat enig strafbaar feit is gepleegd. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Indien het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, zullen de gemeenten en de woningbouw verenigingen dienen over te gaan tot verhoging van de huurprij zen van een aantal woningwet woningen, noodwoningen en wo ningen gebouwd met steun van de hypotheekregelingen 1940 en 1941. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft dien aangaande een circulaire tot de gemeentebesturen gericht. Uit de inhoud daarvan blijkt, dat voor alle woningwetwoningen tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945 de huurprijzen met 17, 20, 23, 26 of 29 zullen worden verhoogd naar gelang van de klasse, waar in de gemeente is ingedeeld. De woningwetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1948 zullen op dezelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de minister in bepaalde gevallen de verhoging tot een lager per centage beperken n.l. voor die woningen van deze groep, waar voor anders een aanzienlijk ho gere huurprijs zou ontstaan dan voor gelijkwaardige woningen van die groep in dezelfde ge meente. De gemeentebesturen zullen daartoe gemotiveerde voorstellen aan de minister kun nen doen. De huurprijzen van woning wetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de beschik king verminderde bijdragen 1950 en 1950 I en van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 zullen niet worden verhoogd. De noodwoningen, gebouwd vóór 27 December 1940 zullen met het in de gemeente geldende per centage worden verhoogd. Die, gebouwd na evengenoemde datum zullen op gelijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebestuur de minister tot een lager percentage besluit. Voorts zullen alle woningen, gebouwd met steun volgens de hypotheekregelingen 1940 en 1941 met het desbetreffende percentage worden verhoogd. Tenslotte geldt voor de in com plexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningwet woningen voorkomende bedrijfs ruimten, dat geen huurverhoging zal geschieden, tenzij een nieuwe huurovereenkomst wordt aan gegaan. In dat geval zullen de huurprijzen ten hoogste met de desbetreffende percentages wor den opgetrokken. Russische wreedheden HANNOVER, 10 Dec. De Britse soldaat Frank Kelly, die verleden maand terugkeerde na zeven jaar in Russische gevan genschap te hebben doorge bracht, heeft in een korte ver klaring voor de pers in Hanno ver meegedeeld, dat hij zonder proces was veroordeeld op een „gezochte beschuldiging." Hij zei, zeventien maenden verhoord te zijn en in totaal 300 dagen in hongerstaking te zün gegaan uit protest tegen de „wreedheden" en het „barbarisme", waaraan hij blootstond. De persconferentie duurde slechts een kwartier. Het had in de bedoeling gelegen, dat Kellv na zijn verklaring vragen van journalisten had beantwoord, doch de dokter, die hem verge zelde, achtte het, gezien diens zwakte, raadzamer een einde aan de persconferentie te maken. Hij had Kelly, die in een rolstoel van en naar de persconferentie werd gebracht, toen reeds ver scheidene malen pijnstillende middelen moeten geven Hij viel twee keer flauw. „Zestien uur op een dag werd ik geschopt en ge slagen", aldus Kelly. „Mensen werden blind gemaakt of ver lamd. Het waren woestelingen, die dat deden, barbaren." Kelly wordt op 't ogenblik in 'n militair hospitaal verpleegd. Twee gezinnen dakloos Een uitslaande brand heeft gisteravond de voormalige kaas- fabriek in de gemeente Jisp ver woest. De laatste tiid werd deze fabriek als wasserij voor zakken en poetslappen gébruikt door de firma J W. Snippe te Koog aan de Zaan, Twee gezinnen, een van elf en een van vier personen, die in een gedeelte van dit gebouw woonden, zün door deze brand dakloos geworden. Slechts enig huisraad kon worden gered. De schade is bij benadering nog niet te bepalen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9