Nieuwe crisis dreigt tussen Westen en Arabische wereld Eerste schrede gezet op weg naar Europese Octrooiraad „Rusland blijft schuldig aan oorlog in Korea" Beroep op Parijs en Bonn inzake Saarprobleem Marshall pleit voor een blijvende wereldvrede Amerikaanse moeder mag Korea niet binnen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Sociale onrust in Engeland Churchill ontmoet tegenstand van$0 hoze Conservatieven neutraliteit door F.JV. niet erkend Sovjet i Ministerscomité Raad van Europa Autobus sloeg over de kop Generaal Dean verwijt Moskou: Botsingen in Irak V.S.-giften voor 700.000 Berlijners Wilde persoonlijk haar zoon overhalen, niet bij de communisten te blijven Statenverkiezingen op 21 April a.s. NOORDHOLLAINDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnslef Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mlnimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- stngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God itt nergens veilig Vondel Zaterdag 12 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12958 PROF. ZERNIKE IN GESPREK MET ZWEDENS KONINGIN Na de uitreiking van de prijzen aan de No belprijswinnaars, door de Zweedse Koning te Stockholm, vond een banket plaats in de Gouden Zaal" van het Stadhuis te Stock holm, waaraan ook Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden deelnamen. De foto toont prof. dr F. Zernike, de Nobel prijswinnaar Natuur kunde (Nederland) in gesprek met de Ko ningin van Zweden. PARIJS, 11 Dec. (A.P.) - De ministers van buiten landse zaken van de veertien landen, die deel uitmaken van de Raad van Europa zijn vanmiddag in Parijs bijeen gekomen voor een tweedaagse bespreking. De ministers zijn begonnen met het ondertekenen van vijf verdragen, volgens welke de betrokken regeringen zich aaneenslui ten voor de verwezenlijking van enkele welvaarts- en opvoedingsprogramma's. „Uit de ondertekening van deze conventies blijkt, dat de Europese gedachte beetje bij beetje en langzaam maar zeker veld wint aldus de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul van Zee land in zijn toespraak voor de verzamelde ministers. „Deze vijf overeenkomsten be wijzen, dat de methode van de raad hoe langzaam en moeilijk die ook mag zijn niet geheel steriel is en tot resultaten leidt, niet alleen op materieel, maar ook op intellectueel gebied". Twee van de verdragen hebben ten doel de sociale veiligheid te verzekeren van alle arbeiders, die in een ander land dat even eens lid is van de organisatie, verblijven. Ze kunnen gelijke me dische verzorging genieten. ONGEVAL BIJ DRACHTEN Negen licht gewonden Op een kruispunt te Ureterp is gistermiddag omstreeks half zes een autobus met 27 arbeiders in botsing gekomen met een per sonenauto. Zeven inzittenden -van de bus liepen, mede als gevolg van wegspringende glasscherven, lichte verwondingen op, doch na dat zij in het Protestants Zieken huis in Drachten waren verbon den, konden allen naar hun wo ningen vertrekken. Als gevolg van de botsing raak ten de achterwielen van de auto bus los. De wagen sloeg om. Ook de 2 inzittenden van de personenauto, die afkomstig is uit De Wilp (Groningen) konden na behandeling in het ziekenhuis naar hun woning terugkeren. MIDDENSTAND „Het rapport „Middenstands- beleid op hoger plan" werd in een besloten vergadering vastgesteld", zo luidde deze week de korte mede deling over de Bondsvergade ring van de N.R.K.M. Daar werd, wat men wel noemt, een groot woord gelaten uit gesproken! Er zit aan dat rapport nog wel heel wat meer vast. Wat dat is en waaróm dit rapport, dat nog maar een deel is van alles, wat er nog komen zal, nu reeds werd bekend gemaakt, dat wordt getracht, duide lijk te maken in een bredere beschouwing in de Kroniek van Zaterdag, elders in dit nummer. Het vijfde en laatste verdrag standaardizeert de formaliteiten, die in de verschillende landen nodig zijn voor het aanvragen van patenten. Dit is de eerste stap op de weg naar een Europese octrooiraad. Na de ondertekening pauzeer den de ministers enige tijd, waar na de zitting hervat werd onder voorzitterschap van de Franse LONDEN, 11 Dec. (RTR) Twintigduizend brandweerlieden hebben zich gevoegd bij de on geveer vier millioen Britse ar beiders die actie voeren voor een loonsverhoging van vijftien pro cent. Leiders van de vakvereniging van brandweerlieden dienden Vrijdag op een bijeenkomst te Londen de looneisen in, die over eenkomen met die van arbeiders in de soheeps- en machinebouw- industrie, mijnwerkers en 450.000 spoorwegarbeiders en 60.000 man buspersoneel. minister van buitenlandse zaken George Bidault. Resoluties Aan de orde zijn twee resolu ties. Volgens de eerste resolutie binden de leden zich een gemeen schappelijke houding aan te ne men ten opzichte van de op han den zijnde conferentie van de Grote Vier en de tweede resolu tie dringt er bij Frankrijk en Duitsland op aan een oplossing te zoeken voor het Saarprobleem en de toekomst van dit veel om streden gebied zo spoedig moge lijk vast te stellen. WASHINGTON, 11 Dec. John Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft, naar gemeld wordfö de Egyptische ambassadeur te Washington meegedeeld, dat Engeland geen duimbreed wil wijken van zijn standpunt in het geschil over de Kanaalzone. President Eisenhower en hij waren er op de Bermuda conferentie niet in geslaagd, Churchill tot een concessie te bewegen. Enkele functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hebben de vrees geuit, dat deze Britse wei gering misschien zal leiden tot een nieuwe crisis in de betrekkin gen tussen het Westen en de Ara bische wereld. Naar te Washington vernomen wordt, heeft premier Naguifo van Egypte zijn ambassadeurs in En geland en Amerika opgedragen hem de volgende week verslag uit te brengen opdat hij daarna een besluit kan nemen over het al Of niet afkondigen van een boycot tegen de Engelsen en een neutraliteit in de koude oorlog met Rusland. De Egyptische am bassadeur heeft Dulles vóór het begin van de Bermuda-conferen tie doen weten, dat Egypte zulk een houding zou aannemen als de conferentie geen aanvaardbare oplossing van het geschil ople verde. Churchill had aangevoerd, dat 37 conservatieve Lagerhuis leden al ontevreden waren over de reeds door Engeland gedane concessies en tegen de regering zouden stemmen als er nog meer concessies werden gedaan. En dit is inderdaad het geval. De 37 leden van zijn partij hebben een motie ondertekend waarin zü zich kanten tegen de onderhar dingen van de rege ring met Egypte over het terug trekken van de Britse troepen uit de zone van het Suez-kanaal. De 37 opstandelingen sterk genoeg om de regering Churchill eventueel omver te werpen hebben gedreigd de kwestie in het Lagerhuis aan de orde te stel len tijdens het debat over de buitenlandse politiek, dat vol gende week zal plaats vinden, tenzij de verzekering gegeven wordt, dat de troepen in de zone van het Suez-kanaal zullen blij ven. Het doel van de opstandigen schijnt overigens meer te zijn de houding van de regering tegen over Naguib te verharden dan Churchill ten val te brengen. Churchill zal tijdens het debat over de buitenlandse politiek, dat begint, nam verwacht wordt, een uitvoerig verslag over de Bermuda conferentie geven. Toen hij vandaag met Eden in Londen terugkeerde, zag hij er bijzonder goed uit voor zijn 79 jaren en was in het zonnigste humeur. Niets wees er op dat hij ongerust was over de rebellie in zijn partij. Binnen een uur na zijn aan komst, werd vanwege het Fo reign Office met nadruk ontkend, dat de Amerikanen „een cam pagne van pressie" gevoerd had den in Bermuda om de Britten hun politiek in Egypte en het Midden-Oosten te doen verande ren. KERSTMIS EN ONZE MILITAIREN Wil het Kerstfeest voor de tienduizenden militairen, die verplicht zijn in de kazer nes, kampementen, op de vliegvelden en op de sche pen te blijven, inderdaad een mooi Kerstfeest worden, dan zal de laatste volle week het moeten doen. Katholiek Thuisfront komt aan het plan, om het Kerst feest voor deze tienduizen den jongens te verzorgen, nog vele tienduizenden gul dens tekort. U kunt helpen door een extra postzegel te plakken op een briefkaart en verzenden aan postbus 4 Den Haag, of door een klei ne gift te storten op giro 520.000 van Katholiek Thuis front in Den Haag. Helpt naar vermogen aan het Kerstfeest van tienduizenden militairen. Sinds zijn thuiskomst uit Amerika en Europa, brengt Kroon prins Akihito van Japan familiebezoeken, om aan alle leden van de familie verslag uit te brengen van zijn reis. Hij arri veerde in een stortbui bij Prinses Chichïbu, die hem bij het hek ontving, gewapend met twee grote paraplu's. WASHINGTON, 11 Dec. (A.P.) De Amerikaanse gedelegeerde Arthur Dean heeft volmacht gekregen om uit Panmoenjon naar de Y.S. terug te keren. Dit werd gisteravond door woordvoerders van het departement van buitenlandse zaken in Washington medegedeeld. Dean's terugkeer betekent echter niet, dat er een eind komt aan de pogingen om een Koreaanse vredesconfe rentie te arrangeren. Dean wordt voor Kerstmis in de V.S. terugverwacht. Zijn plaatsvervanger Kenneth Young zal waarschijnlijk in Ko rea. blijven. In het begin van deze week heeft Dean in Panmoendjon ge zegd, dat hij volmacht had om de inleidende besprekingen met Communistisch China en Noord- Korea af te breken, en dat hij nog slechts „een redelijke tijd" zou wachten. Dean gaf later echter te ken nen, dat de Ver Naties „al het mogelijke" zullen doen om een vredesconferentie tot stand te brengen. Er is echter geen enkele aanwijzing, dat de geallieerden van plan zijn terug te komen op hun standpunt, dat Rusland niet als „neutrale mogendheid" aan de conferentie kan deelnemen. Een woordvoerder van het de partement van buitenlandse za ken deelde mee, dat Dean geen opdracht heeft gekregen om naar de V.S. te komen, doch volmacht heeft om, wanneer hij dat wenst, terug te keren teneinde overleg te plegen. Dean heeft de communisten tijdens de zitting van vandaag meegedeeld, dat Rusland als vol ledig deelnemer de Koreaanse conferentie moet bijwonen en zich gehouden moet achten door alle overeenkomsten, die op de con ferentie worden getroffen. Hij verwierp nogmaals het communistische betoog, dat Rus land een neutraal land is. In een vooraf opgestelde ver klaring van zes pagina's deelde hij mee: Wij weten, dat u niet ernstig kan menen, dat de USSR een neutraal land is." „Iedereen kent de tragische ge schiedenis. Iedereen weet, wie tot de Koreaanse oorlog heeft aangezet, wie de strijd organiseer de. uitlokte en leidde." Elke schooljongen weet dat: aan de feiten is niet te ontkomen. „Het masker van de neutraliteit kan de naakte en doelbewuste samenzwering, die geleid heeft tot de door Rusland geïnspireer de agressie hier in Korea, niet dekken." OSLO, 11 Dec. (A.P.) Gene raal George C. Marshall, de win naar van de Nobelprijs voor de vrede 1953, heeft vandaag aange drongen op een geestelijke we dergeboorte van de mensheid, ter vervanging van het geweld van wapenen als mogelijkheid om 'n blijvende wereldvrede te verwe zenlijken. Generaal Marshall verklaarde dat hij zich werkelijy bezorgd maakt over enkele practische middelen ter vermijding van de oorlog, maar voegde hieraan toe dat de huidige wereldsituatie een sterke militaire macht noodzake lijk maakt. Marshall besteedde grote aan dacht aan drie punten, die naar zijn mening van essentieel be lang zijn voor een blijvende vrede: 1. Omdat de wijsheid van han delen in onze Westerse democra tieën rust op algemeen begrip, ben ik van mening, dat onze scholen een zeer belangrijke rol moeten spelen. Ik geloof dat onze studenten eerst alle gebeurtenis sen die aan de tragedies van het verleden vooraf zijn gegaan, zon der vooroordeel moeten bestu- BAGDAD, 11 Dec. (A.F.P.) Verscheidene personen zijn Don derdag gewond tijdens een vecht partij tussen een groep stakers van de „Basrah Petroleum Co" en chauffeurs van de maatschap pij. De stakers probeerden vracht wagens te bemachtigen teneinde zich van het kamp Zoebair naar Bassorah te kunnen begeven om daar aan een betoging deel te nemen. ENORME BRAND IN JAPAN TOKIO, 11 Dec. (AP) Aan gewakkerd door een felle wind heeft een zware brand vandaag vier uur lang huisgehouden in Uohinomachi, een dorpje, dat 300 km ten noorden van Tokio ligt. Er vielen geen slachtoffers, maar 300 huizen werden met de grond gelijk gemaakt. PRO-EGYPTISCHE MEERDERHEID In Soedanees parlement KHARTOEM, 11 Dec. (A.P.) De laatste vijf zetels voor het nieuwe Soedanese parlement zijn thans verdeeld door het ontwik kelde deel van de Soedanese be volking. dat dezer dagen ter stem/bus is getogen. Drie van de zetels zijn toe gevallen aan de pro-Egyptische Nationale Eenheidspartij die reeds een meerderheid heeft in het parlement. Een zetel is voor de onafhankeüijken en de laatste zetel voor het links georiënteerde anti-imperialistisahe front. Sarraut voorzitter Algemene Vergadering Franse Unie PARIJS, 11 Dec. (AFP) Albert Sarraut is herkozen als voorzitter van de algemene ver gadering van de Franse Unie. deren en moeten streven naar doorsdhouwing van de belang rijke principes die op vreedzame wijze leiden tot een hoger peil van beschaving. 2. Nauwe samenwerking tussen de Verenigde Staten en de vrije naties van Europa. 3. De millioenen die leven on der abnormale condities en die thans tot het besef zijn gekomen dat zij hun aandeel mogen op eisen van de door God geschon ken rechten van dc mens, moe ten wij bewijzen dat de demo cratie op zichzelf het zaad in houdt van een onbeperkte voor uitgang van het menselijk ras. BERLIJN, 11 Dec. Ongeveer 700.000 behoeftige en werkloze West-Berlijners zullen in Januari een kilo boter en anderhalf kilo melkpoeder elk ontvangen als gift van de Amerikaanse rege ring. Bovendien verwacht men in Januari een Amerikaanse gift van 270.000 voedselpakketten van zes kilo elk. Voorts zullen be hoeftige West-Berlijners binnen kort nog waardebonnen voor tex tiel en schoepen, tot een totaal bedrag van 200.000 mank, ont vangen. een kerstgeschenk van de drie Westelijke geallieerde bevel hebbers. TOKIO, 11 Dec. Mevrouw Portia Howe uit Alden, Minne sota, de moeder van een van de 22 Amerikaanse krijgsgevange nen, die weigeren te repatriëren, is vandaag per vliegtuig in Tokio aangekomen. Zij wilde proberen verlof te krijgen om naar de ge demilitariseerde zone van Korea te gaan teneinde haar zoon per soonlijk over te halen naar huis terug te keren. De naam van de soldaat is Richard F. Tenneson. Hij is een zoon uit een eerder huwelijk van mevrouw Howe. Mevrouw Howe verklaarde, dat zij contact wilde zoeken met het hoofdkwartier van het Comman do voor het Verre Oosten, maar later werd meegedeeld, dat gene raal John Huil geweigerd had mevrouw Howe toe te staan naar Korea te gaan. Huil verklaarde: „Ik heb de grootste sympathie voor mevrouw Howe en het uiterste respect voor haar verlangen om de terugkeer van haar zoon te bewerkstelli gen. In verband echter met de politiek van het Amerikaanse Ministerie van Defensie ten aan zien van de kwestie der krijgs gevangenen heb ik geen volmacht haar toestemming te verlenen naar Korea te gaan om haar zoon te ontmoeten." Mevrouw Howe had haar zoon willen terugwinnen, door „de oude gedachtensfeer op te roe pen de godsdienstige opvoe ding en de vaderlandsliefde". „Ik ben ervan overtuigd", zei ze, „dat de jongens (de 22 Ame rikanen) geestelijk gemarteld zijn." DEN HAAG, 11 Dec. De verkiezingen voor de colleges van Provinciale Staten zullen worden gehouden op 21 April 1954. De candidaatstelling zal ge schieden op 9 Maart 1954. Met als begin- en eindpunt de Koning Willem II en de Gene- raal-Majoor Kromhoutkazernes, is Vrijdag een. acht-uurs feeprit gehouden voor onder-officieren, korporaals en man schappen. Deze rit bestond uit een achttal opdrachten, o.a. colonnerijden, terrein-rijden op kompas en radio, rijden met behulp van de kaart

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1