Piet Bot c.s. waren 34 uur in touw om trawler te bergen Wijde veld en Ber keimans leverden prachtig werk Warmte uit de „lamp" Belangwekkende demonstratie Studieweekend voor jongeren in Wieringermeer Op de Noorderhaaks Victoire Roger wordt nu als verloren beschouwd Wist IJ dat9 mevrouw? Zelfde weertype He Zilveren Waagtournooi Maar Jan Lamers voert nog ongeslagen de leiding ZONDERVAN UITGESCHAKELD Laatste pachters- woning herbouwd Marktberichten DOOD {APT twee kinderen ..et nippertje aan kolendampvergifti- dank zij de oplet- buren. Deze bu- het namelijk, dat lie H. te ApeL- Zij gingen daar- -S uit- schrik zagen zij, an 35 jaar en de van twee en zes ;amer bewusteloos ;en. De vrouw en -erden snel naar terwijl de G.G.D. h-uwd. Met behulp tofapparaat waren spoedig weer bij is vermoedelijk slechte tre'k in en door het feit, geheel was afge- verse kolen op OVERLEDEN OLENDAMP GE, 10 Dec. eg op de grens Maasland heeft een geval van iftiging voorge en bij de woning aar K. aldaar op en geen gehoor ide men een on- men zich toegang mer had verschaft echtpaar op bed genote van de heer tengevolge van de rieden. De heer K. et leven en is di- ziökenhuis in Delft toestand is thans tas er nog een logé was spoedig weer dingsvaartuig onken [AGE, 11 Dec. sten van Westward fschap Devonshire geland) is een vaartuig gezonken, dt vermist. De red- Appledore is uitge- te verlenen. ug van 350 te door- 352 te belanden, tijgma van 3 pun- iakt. Londen trad koper op en het ontving voldoende geruime tijd op handhaven, waar- zeer kleine reactie trok sterk de aan- feit, dat vandaag gisteren niet moge- i verkooplimites op opgeruimd en de verbroken. Een was daarvan het oral binnenlandse ook activiteit van speelde hier een re mate het optre- rbitrage. weifelend en ge- nilever had een on- 11e markt. Vast was >op voor de scheep onder dat er voor stimulerende fac- zig waren, meegin- opwaarts gerichte ig. Indonesische en niet ten achter, lacht trok de oplo- tie voor Amsterdam /rij grote vraag ont- pet. verbeterde. Ook willig, mede onder de gunstige berich- pië. De tabaksmarkt ten achter. Senem- flauw, om later iets ;n, maar het verloop lend. Nederlandse hadden een kalme markt. Indonesi- teleningen waren e soorten opmerke- De 2 Vis procent ge- premieleningen blij- aandacht trekken en druk onderwerp van ïeer nu ook de ge- hede met een pre- hijnt te komen. In nse afdeling werden r het eerst verhan- ficaten van 1000 en r Pennsylvania Rail- erkelijk is de vaste e Interstate Hosiery dagen aan de dag ag werd 58 bieden markt sloot rustig, gemeen vaste stem- ig en bleef ongeveer binnen. Daarna ver- zich haastig en zei et eerste uur mag de volstrekt niet ge- n, denk erom! te en schreeuwde: an en kom ogenblik- roep. de deur open en zij.n verd bewaarheid, g op de grond en dè tond open. >p hij op Perkins toe. en nieuwe moord. Hij ïijnlijk met de vuist geslagen. Phil riep echercheurs. De een middellijk een dokter ander liet hij bij hem de eerste hulp Zelf onderzocht hij entimeter voor centi- een spoor. Vlak bil d hij een manchet- kwam hem bekend as een kostbare gou- fijn gecisileerd. Waar knoop meer gezien? choot het hem plot- nen. Hii green dê te st draaide hij het r zijn oom öp de lil. Ik sta hier in dê Perkins. Perkins is rond geslagen en de iet afdrukken is weg. ft zioh vermomd als ssaris Wrokkel.. Wat O, ik dacht anders onbetamelijk woord Natuurlijk kan ik nog aken, want ik wil jk een arrestatie ver- (wordt vervolgd) Zaterdag 12 December 1953 Pagina 5 DEN HELDER De pogingen om alsnog de op 11 November j.l. op de Noorderhaaksgronden gestrande Belgische trawler „Victoire Roger" te bergen zijn wederom vruchteloos gebleven. Ruim 34 uur aaneen zijn de amateur-bergers Piet Bot, schipper van de motor reddingboot Prins Hendrik, J. Runnenburg en hun metgezellen onder leiding van W. Wienen uit Bussum, een particulier berger, in touw geweest om de trawler toch nog aan de greep van de Haaksgronden te ontworstelen. Het volhouden van deze stoere zeelui is echter niat beloond en de heer Wienen, die enige dagen geleden zeide, dat hij nog wei een kans zag om het schip te lichten, is thans ook van mening, dat de „Victoire Roger" als verloren moet worden beschouwd. Toen de amateur-bergers Vrij dagavond om ongeveer 8 uur bin nenvoeren in de haven van Nieu- wediep deelden zij dan ook mede, dat het deze keer werkelijk de laatste poging was geweest. De dezer dagen gedane poging van de amateur-bergers, die naar men mag aannemen werkelijk de laatste poging zal zijn, was de zesde die zij hebben ondernomen. Ondanks de beperkte middelen waarover zij beschikten zijn zij tweemaal dicht bij succes ge weest. Onfortuinlijke omstandig heden deden die pogingen even wel juist op het laatste ogenblik mislukken. Ongeveer 10 dagen geleden besloten Piet Bot en zijn metgezellen de bergingspogingen te staken. Totdat in het begin van deze week, de heer Wienen uit Bussum, die als particulier berger reeds eerder moeilijke ber gingswerkzaamheden met succes had verricht, mededeelde, dat hij nog wel een kans aanwezig acht te om het inmiddels gekapseisde schip te lichten. De heer Wienen had middels de dagbladen verno men van de pogingen, die de schipper van de Prins Hendrik met enige makkers hadden onder nomen en zocht contact met hen. Hij wist hen warm te maken om nogmaals uit te varen en zo ver trokken zij Woensdagmorgen met de waterboot van Piet Bot, welke voorzien was van enkele speciale pompen, die de initiatiefnemer voor dit karwei uit Noorwegen had laten komen. Moeilijk karwei. De stand van het water was echter zo laag, dat er geen kans was om het schip tot op korte afstand te naderen. Donderdag morgen om 10 uur voeren zij op nieuw uit en de situatie was toen aanmerkelijk gunstiger. Gemak kelijk was het karwei geenszins, want het schip was in ongunstige positie komen te verkeren. Kort na de stranding was het immers nog mogelijk over het slechts weinig slagzij makende schip te lopen. Indien de grote bergingsmaatschappijen als Doek- sen of Wijsmuller met groot ma terieel waren uitgerukt zou men er haast zeker in geslaagd zijn de trawler uit zijn benarde positie te bevrijden. Deze maatschappijen zagen in het laagverzekerde schip geen en kele verdienste en hebben dan ook geen enkele poging ondernomen om de „Victoire Roger" los te sle pen. Bij de eerste pogingen, die Piet Bot c.s. ondernamen leek het er aanvankelijk op, dat zij er in zouden slagen de Belgische traw ler te bergen. Vooral toen zij er met behulp van een duiker in slaagden nagenoeg alle lekken te dichten. De stabiliteit van 't schip werd echter geringer naarmate men er meer water uitpompte en tenslotte kapseisde het. Bij de laatste poging stak slechts nog een klein gedeelte van de brug bij hoge waterstand boven het water uit. Aangekomen bij het schip is men er direct toe overgegaan zo- Bij deze werkzaamheden werd wederom gebruik gemaakt van een duiker. De lekken, welke op de bodem van het schip waren ontstaan konden niet gedicht wor den. Met de beschikbare pompen slaagde men er in, meer' water uit het schip te zuigen, dan er via de lekken binnen Stroomde. Spanning. En terwijl men op de Noorder haaksgronden onverdroten verder zwoegde zat men aan de vaste wal in spanning over de verrich tingen van de amateur-bergers. Het was namelijk niet mogelijk, dat zij Donderdagavond hun po gingen tijdelijk staakten om de nacht in Den Helder door te brengen. Zo zij dit gedaan zou den hebben dan zou het binnen komende water alle vorderingen teniet hebben gedaan. De dikke mist belette elk zicht vanaf de vaste wal naar de Noor derhaaksgronden en uit veilig heidsoverwegingen en tevens om proviand mede te nemen voer Vrijdagmorgen de Prins Hendrik uit. Tot gisteravond zeven uur heb ben zij de werkzaamheden voort gezet. Men bleek toen zo weinig vorderingen te hebben gemaakt, dat de kans om het schip te kun nen bergen uitgesloten werd ge acht. Moe en enigszins teleurge steld voeren de amateur-bergers om 8 uur de haven van Nieuwe- diep binnen. Zij deelden mede niet meer te zullen uitvaren en erkenden stilzwijgend hun meer- veel mogelijk lekken te stoppen, dere in de Noorderhaaks. Over margarine en zuinig stoken Weet U, mevrouw, welke mar garine de beste is? Neen, denkt U nu niet dat wij dat wel weten; wij weten precies evenveel als U, en dat is, dat er dure en goedkope margarine bestaat. Mar garine met deze en margarine met gene smaak. Maar neen, we weten toch nog wat meer: De voe dingswaarde van alle soorten margarine is gelijk. Dat is beves tigd door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Alle mer ken, goedkoop of duur, bevatten evenveel vetiten en vitaminen, want het gehalte daaraan is wet telijk voorgeschreven. Uw voor keur voor de ene of de andere soort margarine kan dus alleen maar een kwestie zijn van smaak. Voor hogere voedingswaarde be hoeft U waarlijk niet een hogere prijs te betalen. En hebt U verstand van zuinig s'oken? Wij niet, dat erkennen '■ve grif. Maar toch kunnen we er U wat van vertellen. U denkt misschien, dat cokes of eierkolen ongeschikt zijn voor een haard. Maar dat is niet hele maal waar. Cokes alléén, ja, en ftertkolen alléén, die kunt U niet :o Uw haard stoken zonder ver delende gevolgen. Maar een mens je! van cokes en eierkolen kan teel goed in een haard worden ""stookt. Als het vuur geruime 'lid getemperd heeft gelegen, moet U het eerst flink laten aan gekken, voordat U de as verwij dert En dan moet U niet doen i?rj 'e P°'ken. maar door het sohudrooster een paar maal heen "n weer te halen. U moet de co kes en de eierkolen nemen in een mengsel van gelijke gewichts- meveelheden, dus U moet dan op 'eder mud eierkolen ongeveer 1 y mud gascokes kopen. En liefst moet U cokes nemen van dezelfde grootte als de eierkolen, of iets r'einer, b.v. parelcokes. Dit meng sel geeft, wat meer as dan an traciet, maar het stookt heel wat roodkoper en U kunt immers de "mje asla in een krant wikkelen. *un' dit mengsel in elke ka ftel en in elke haard stoken, be- alve in een trechterhaard, want dl® 's ©r niet geschikt voor. Wist U dit allemaal? Wij niet, maar wij ontlenen dit aan het Decembernummer van de ..Con sumentengids", het orgaan van Qc Nederlandse Consumenten bond. SCHAGEN. In „De Roode Leeuw" werd gedemonstreerd met een nieuwe vinding op warmte- gebied, die ons vooral voor de gebruikers van grote gebouwen zoals kerken, garage's, grote kan toren, werkplaatsen en construc tiehallen van onschatbaar nut kan blijken te zijn. Het systeem van de zgn. stralingsbrander, die ge voed wordt met gas, berust op de infrarode warmtestraling. In frarode stralen verwarmen alleen de voorwerpen of mensen, waar op ze gericht zijn, doch zijn op zichzelf volkomen temperatuur- loos. Deze warmtestralen dringen zelfs tot diep onder de huid door en maken dat de aldus verwarm de zich bijzonder behagelijk ge voelt. Philips maakte daarvoor, vooral met het oog op bestrijding van verkoudheid, rheumatiek e.d. zijn electrisohe Infraphil. Maar elec- trische energie voor warmte èn zeker voor infrarode warmte is kostbaar. Vandaar dat de gas- technici na jarenlange experi menten een soortgelijke infrarode warmtestraler hebben ontworpen voor butaan, propaan en steen- koolgas, welke volstrekt geen koolmonoxyde overlaat. Het element bestaat uit een eenheid van acht blokjes aarde werk van een bepaalde samen stelling, welke een z.g.n. katalisa- tor bevat. Hierin wordt het gas bij een hitte van plm. 1700° totaal gekraakt en in warmte om gezet. Deze warmte wordt voor 60 pet. .in de vorm van scherp ge richte infrarodestralen afgegeven, voor 35 pet. als gewone „confec- tiewarmte" en voor 5 pet. als di rect warmtestralend licht. Bij normale gashaarden e.d. ver dwijnt een groot deel van de warmte en van de onverbrande gasdelen door de schoorsteen, ter wijl de warmte zelf door deuren en kieren vervliegt, of wanneer het grote hoge gebouwen betreft, zich ophoopt in de hoogste ge welven. Door dergelijke stralings branders. die elk precies een ca paciteit hebben van 20 M2 grond vlak, in de vorm van lantaarns op te hangen met het stralings- vlaik naar beneden, gelijk luid sprekers b.v. op een hoogte van 4 M. aan de muren, is het moge lijk op het willekeurige punt waar de warmte nodig is, deze zonder enige voorverwarming of i.d. te brengen. Met andere woorden: op het mo ment dat de infraroodstraler ont stoken wordt ondervinden alle mensen die zich op een grond vlak van 20 m2 bevinden daar van koesterende warmte precies gelijk als de zonnewarmte en gaan er zelfs bij een langdurig verblijf ook even „gezond" uit zien. Op het moment dat de warmte-lantaarn, die trouwens voor huiskamer-gebruik ook be schikbaar is in de vorm van straalkacheltjes (die 60 gulden kosten), wordt gedoofd is ook de warmte verdwenen. In Brussel en enkele andere Belgische plaatsen, waar deze vinding een fantastische opgang maakt, heeft men de buiten terrassen van diverse grote hotels er mee verwarmd. Als die stra- lers zijn aangestoken kan men buiten zelfs bij 10 graden vorst toch behagelijk verwarmd zijn kleintje koffie genieten. De importeurs garanderen, ook bij gebruik in de huiskamer, een directe besparing van 40 a 50 °/o. Maar de besparing in kerken en andere grote ruimten is nog enorm veel groter, omdat het energie-verslindende voorverwar men en het zich ophopen van de warmte in de bovenste regionen dan niet meer voorkomt, terwijl op plaatsen waar geen mensen zijn de verwarming niet aange stoken behoeft te worden. De talrijke shell- en butaangas detaillisten die deze nieuwe warmtebronnen weldra zullen gaan verkopen, en de eveneens aanwezige smeden, monteurs en andere technici hebben de demon stratie met de grootste aandacht gevolgd. Ze zullen ongetwijfeld hun enthousiasme over deze vin ding. straks wel in wijde kring uitdragen. DE BILT, 12 Dec. Het K.N. M.I. deelt mede: Een enorm hoge- drukgebied beheerst het weer in geheel Europa. Het centrum ervan wordt met luclitdrukwaarden van bijna 1050 milibar aangetroffen in West-Rusland. Weliswaar heerst op de Oceaan een grote depressie activiteit, doch de invloed hier van kan zich nog steeds niet ver der uitbreiden dan tot over Schot land, Ierland en de Golf van Bis cay tot bij de kust van Spanje en Portugal. In het hogedrukgebied komt op uitgebreide schaal nevel, mist of laaghangende bewolking voor. Ook in de lucht, welke thans over Duitsland en België naar ons land stroomt, treden vrij wei nergens opklaringen op: slechts in Zuidwest Frankrijk wordt een gebied aangetroffen waar vrij we) geen bewolking voorkomt. Dit ge bied breidt zich langzaam in Noordelijke richting uit maar zai ons land vermoedelijk niet voor morgenavond kunnen bereiken, zodat op aanhouden van het over wegend zwaarbewolkte en enigs zins nevelige weer moet worden gerekend. De kans op regen blijft uitermate klein, terwijl de tem peraturen boven normaal blijven. De heer Jac Hoebe jubileert 50 jaar kerkzanger WAARLAND' Op de a.s. eer ste Kerstdag, zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Hoebe, als 13-jarige knaap, op 't R.K. Kerkkoor van de St. Boni- facius-parochie te Spanbroek de eerste schrede zette op de loop baan van Kerkzanger. Tot aan zijn huwelijk in 1917 is hij aan dat genoemd koor verbonden ge bleven. Toen hij in 1917 met zijn echtgenote aan de Laanweg ging wonen, trad hij als lid toe van het R.K. Kerkkoor der H. Hart-pa- rochie te HeerhugoWaard Nrd. Enkele jaren later ging het ge zin Hoebe zich vestigen in de parochie Waarland, alwaar hij als lid werd aangenomen van 't R.K. Kerkkoor „St. Cecilia", van welk koor hij meer dan tien jaren vice- voorzitter is. Wij feliciteren de a.s. gouden jubilaris van harte en wij wensen hem toe, dat het hem, die zowel als zanger maar ook als organisator zeer veel in het belang van de Kerkzang ter ere Gods heeft gedaan; gegeven moge zijn, nog tal van jaren zijn beste krachten voor Waarland's Kerk koor beschikbaar te kunnen stel len. (Van onze sportredacteur Piet Zondervan is de Zilveren Waag kwijt. Slaagde hij er Vrijdagmiddag in de Jong te kloppen en zijn kans te behouden, gisteravond moest hij in een furieuze Berkel- mans, die des middags al tot de prestatie van de dag was gekomen, zijn meerdere erkennen. Lamers voert thans de meute aan. Twee knappe overwinningen brachten op nieuw vier winstpunten. Hij wordt gevolgd door de prachtig spelende Wijdeveld, die in de eerste avond partij tot de hoogste serie en tot het hoogste partij gemiddelde kwam. Ook de Jong telt nog mee en mis schien Peetoom en Berkelmans. Maar dat zal allemaal dit weekend uitkomen. WIE VERLOOR DIT? SCHAGEN De kisten en la den op het politiebureau aan de Laurierstraat puilen uit van de ontelbare verloren voorwerpen. Het is haast onbegrijpelijk hoe in zo 'n betrekkelijk kleine plaats als Schagen in zulk een kort tijdsbestek zoveel wordt verlo ren Van de hier gedurende de laatste dagen gedeponeerde voor werpen noemen we: grijze manchester werkjas; zwart manchester jongens jack; beige kinderiasje en sportriem en cape; bl. meisjes capuchon; motorhand- schoenen: handschoenklem; rode shawl; nummer sleutel; paar gla cé handschoenen: doublé arm band; paar dameshandschoenen en een fietstas. Inlichtingen: poli tiebureau Laurierstraat. Burgerlijke Stand WIERINGEN Geboren: Jan J. zv J. Pals en L. Bodewitz; Lu- china dv J. de Veen en A. Bruins- ma. Overlfeden: P. Posthumus 39 j. .echtg. van J. Metselaar. Personeel Gemeentewerken WIERINGEN Tot opzichter tekenaar bij de Dienst Gemeente werken werd in tijdelijke dienst aangesteld de heer J. T. Joraa te Leeuwarden. Minister v.d. Kieft naar Wi'eringermeer WIERINGERMEER -- A.s. Vrij dag zal de sleutel van de laatste herbouwde pachterswoning in de Wieringermeer aan de bewoners ter hand worden gesteld. Dit is in de geschiedenis van de Wie ringermeer een zo belangrijk ge beuren, dat de minister van Fi nanciën zelf de overhandiging zal verrichten. De kleine plechtigheid zal op de 'boerderij van de heer H. C. J. de Bont, Medemblikkerweg 39, 's middags om ongeveer 2 uur, plaats vinden. WIERINGERMEER Voor de jeugd van de Wieringermeer staat een veelbelovend en Jeerzaani weekend op het programma. Het is n.l. de bedoeling dat op 12 en 13 December a.s. voor de jonge ren van Wieringermeer een stu dieweekend wordt gehouden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de energieke geestelijke leidsman pastoor N. W. Zijlstra te Wieringerwerf, die de algeme ne leiding heeft toevertrouwd aan dr C. J. C. Arnold. De voorbereidingen van dit weekend waren lang en omvang rijk. Bezien we het programma dan bemerkt men dat alles er op is gericht orp de jongeren te vormen tot goede katholieke mannen en vrouwen die bere kend zijn voor hun toekomstige levenstaak. Zaterdagmiddag, na de opening door Z. E. Heer pas toor N. W. Zijlstra, zal dr Jos de Boer een inleiding houden over het onderwerp: „Hoe vor men de culturele waarden de katholieke jonge mens voor zijn toekomstige levenstaak". 's Avonds wordt, wederom in „De Maaier", een cultureel pro gramma verzorgd door eigen krachten. Zang, muziek en toneel zullen elkaar, afwisselen. Zondag 13 De cember wordt begonnen met een gezamelijke H. Mis voor alle deelnemers in de parochiekerk te Wieringerwerf, waaronder alge mene H. Communie. Na de H. Mis gezamelijk. ontbijt in „De Maaier". Dokter G. J. W. E. van Hesteren uit Harenkarspel zal vervolgens de jeugd 'toespreken over: „Hoe men een physiek sterk nageslacht krijgt". Evenals Zaterdagmiddag bestaat ook Zon dagmorgen na de lezing van dr van Hesteren gelegenheid om vragen te stellen en van ge dachten te wisselen. De laatste bijeenkomst, op Zondagmiddag is gewijd aan een bespreking van de moderne tijdstromingen; een buitengewoon interessant onder werp dat zal worden ingeleid door de Weled. Heer F. B. Kooij- mans. Belangstelling van de zijde van de jeugd overtreft reeds de hoog gespannen verwachtingen. Voor de organisatoren is dit een moedgevend verschijnsel. Want een jeugd die nu reeds blijk geeft open te staan voor de ho- lere waarden zal t.z.t. terecht j Waag ook nog wel biljarten kon. de plaats van de ouderen kun- Maar de Jong Ihad zijn antwoord nen gaan innemen. I klaar. Zijn ongeslagen record er- De Vrijdagmiddag werd besteed met het om zeep brengen van ongeslagen records. Vier man hadden de Donderdag overleefd. Peetoom, de Jong, Lamers en Wij develd. Na de middagpartijen van gisteren kon alleen de Beverwij- ker Lamers zijn blazoen nog on bevlekt voeren. Hij had daarvoor zijn uiterste krachten moeten in spannen om Rob Overdijk op de knieen te krijgen. Rob Overdijk, die naar een overwinning groeit en er reeds bijna in slaagde om in de nastoot Lamers een remise af te dwingen. Hij was ook zo goed begonnen. Acht en negen tig caramboles, daarna een 1, en bom erboven op nog zeven tig. Maar juist in die derde beurt had Lamers blijk gegeven van zijn ijzeren mentaliteit en zijn capaciteiten. Na een 29 en een 28 had de Beverwijker een 136 op tafel gelegd, gescoord langs de kaderlijnen. Een serie, die ten volle het applaus van de toeschou wers verdiende. Overdijk is daar na steeds iets achtergebleven. Want hoewel hij met series van 37, 38 en 35 Lamers bleef bedreigen, kon hij hem niet meer inhalen. In de nastoot kwam Overdijk met 56 op 361. Lamers 400 13 136 30,76 Overdijk 361 13 98 27,76 Met Lamers bleef er dus een van het kwartet leiders ongesla gen. De andere drie waren niet zo gelukkig. Jan Peetoom speelde een afgrijselijke partij met de Haarlemmer Steffers, die regel matig voor was en voorbleef. Een 77 was wel de grootste helden daad van de sympathieke Stef fers, die in tien beurten op 310 kwam en daarna nog.elf beur ten nodig had om de laatste ne gentig caramboles te scoren. Peetoom heeft vele kansen gehad om het getij te doen keren, maar hij slaagde er niet in, om zijn vorm van Donderdag ook maar te benaderen. Op 389 bleef hij ste ken, nadat hij zijn supporters bloed en tranen had laten „zwe ten". Steffers 400 21 77 19.04 Peetoom 389 21 78 18,52 Jan de Jong had al eens naar zijn oude rivaal Zondervan ge keken, toen deze met een grim mig gezicht van start ging. De Fries moest winnen. Het was zijn laatste kans. De partij leek even slecht te worden, als die tussen Peetoom en Steffers. Na acht beurten stonden de rivalen prac- tidh gelijk 105 om 108, waarbij de Jong'een 95 had gescoord en Zondervan een 68. Het drame bleef voortduren. Na vijftien beurten 230 otn 189 voor Zonder van. Toen kwam de grote ver andering. Zondervan zette de tan den nog eens extra op elkaar en fabriceerde een 42. die bewees, dat de houder van de Zilveren aan? Het mocht wat. De ballen lagen in een gedroomde positie en met de regelmaat van een klok kwamen de caramboles uit zijn queue. De honderd gin-g bin nen een kwartier op. Maar op 145 kwam het einde, toen éen lastige pique gemist werd. Op nieuw een nederlaag voor Zon dervan? De Leeuwardenaar keek eens naar de trophee. Hij kon er eenvoudig geen afscheid van ne men. Plotseling lukte het. Hij kreeg de ballen op de a ehevai- lijn. De rappels kwamen kaars recht terug en met korte nijdige doch oh zo zuivere tikjes kwamen de punten. Op 112 dreigde de serie af te breken. Maar Zondervan reeds in „a winning mood", overwon obk deze hindernis en stormde juichend naar het einde, dat hij op 128 bereikte. Een gedesillusion- neerde de Jong kon slechts één carambole in de nastoot fabrice ren. Zondervan 400 17 128 23,53 de Jong 335 17 145 19,70 Prestatie van de dag De prestaties van de dag kwam ecliter op naam van de gemoede lijke Berkelmans. Deze Vughtse vader van acht kinderen had het van tevoren al tegen ons gezegd. „Ik schaam me dood, als ik thuis kom. AI mijn wichten lachen me uit". Ik ga deze partij snel af maken. En het kwam zo af ook. Want nadat Wijdeveld de acquitstoot had gemist, daverde Berkelmans naar de tafel. Zestig is een goed begin, zal hij gedacht hebben, foen hij weer op zijn stoel kon gaan zitten. Het bleef goed gaan. Na vijf beurten lag hij 19359 voor. Wijdeveld was het antwoord sChuldig gebleven op de goede start van Berkelmans. Hij zou er ook geen gelegenheid meer voor krijgen, om zich alsnog te her stellen. Want in de zesde beurt kreeg Berkelmans na een stuk of wat lastige aanvangstoten de bal len op de kaderiijn Steeds snel ler produceerde 'hij daar de ca ramboles. De honderd gingen op in een kwartier. En hij ratelde maar door. De sigaar ging uit, hij merkte het niet. Op 200 richtte hij zidh even op. Nog steeds lagen de ballen bij elkaar. De zeven ca ramboles, die hem op dat mo ment nog scheidde van de zege, kwamen er in een zucht. Het viel ons mee, dait hij niet over de tafel sprong van vreugde om deze prachtige overwinning, die hem niet alleen de hoogste serie deed overnemen van Jan Peetoom, doch ook het beste gemiddelde tot dan toe deed opleveren. En Wijdeveld moesit een beetje mis- troostis zijn eerste nederlaag ac cepteren Berkelmans 400 6 207 66,67 Wijdeveld 81 6 33 13,50 Lamers De avondpartijen Wijdeveld Was het een wonder, dat na de De Jong debacle van die Vrijdagmiddag Berkelmans een geladen Wijdeveld aan de Peetoom tafel kwam? Een Wijdeveld, die Zondervan kennelijk van plan was die Steffers „schande" van zijn partij tegen Overdijk Berkelmans uit te wissen. Steffers wist dat nog niet in de eerste beurt, want de 38 van de Amster dammer was niet verontrustend. De 28 en de 3 daarna toverden zelfs een glimlach op de mond van de Haarlemmer, die wachtte om evenals tegen Peetoom zijn slag te slaan. Maar die kans zou hii niet krijgen. In de vierde beurt kwam Wijdeveld van zijn stoel. Hij zou er een half uur vandaan blijven. In die tijd vloei de de mooiste serie tot dan toe uit zijn queue. Twee honderd een en veertig caramboles, de een nog mooier dan de ander. Lange bandstoten, losse bandstoten, prachtige rappels op korte en lange band, die de ballen steeds maar weer biielkaar brachten. Op 241 kwam het einde met een onnozel balletje, dat niet gemist had behoeven te worden. Steffers kon daar niets meer tegenover stellen. De Haarlemmer had te lang op zijn stoel gezeten en was te zeer onder de indruk van dit machtsvertoon. Wijdeveld had medelijden met Steffers. In de 5e beurt maakte hij met een ma gistrale negentig een einde aan de marteling. Wijdeveld 400 5 241 80.— Steffers 73 5 40 14.86 Op het andere biljart was in tussen Peetoom zijn kans en zijn huid duur aan het verkenen te gen de nog ongeslagen Lamers. Hij nam in de zesde beurt met een gave 111, die de handen van de toeschouwers op elkaar bracht, de leiding over en hield die tot de 10e beurt 231—200. Toen kwam de inzinking, die de Soha- genaar noodlottig zou worden. In de volgende twee beurten pro duceerde hii slechts 19 carambo les^ waartegen Lamers met zijn typische speelihouding (hii ligt met zijn neus haast op 't biljart) een schitterende 171 stelde. Voor de ontbrekende 28 had de Bever wijker toch nog 3 beurten nodig. Lamers 400 15 171 26.66 Peetoom 301 15 111 20.06 De laatste avondpartijen hiel den een afstraffing van Overdijk en de uitschakeling van Zonder van in. Genoeg sensatie dus. Overdijk kreeg geen voet aan de grond. In zes beurten kwam hij tot.26. Op dat moment maak te een groots spelende de Jong, die ook al op revanche belust was. dp 400 vol! En dat, terwijl in de eerste drie beurten beide spelers naarstig naar hun vorm zochten. Maar in die vierde beurt konden de toeschouwers hun handen weer warmen voor de Jong, die met zijn kleine spel langs de ka derlijnen 175 caramboles achter elkaar produceerde. In de zesde beurt weer een kei van een serie. Honderd een en zestig. De partij was meteen uit ook. De Jong 400 6 175 66.67 Overdijik 26 6 17 4.33 De uitschakeling van Zonder van kwam niet geheel onver wachts. De Fries vocht reeds Donderdag tegen zichzelf en hoe wel hij die middag tegen de Jong iets van zijn oude vorm terug vond. was dat des avonds weer ver te zoeken. Nu trof hij het met. dat hii juist moest spelen tegen Berkelmans, die des mid dags Bijleveld had verslagen en nu zun opmars wenste voort te zetten. Dat deed de Brabander ook. Want reeds na de gemiste acquitstoot van Zondervan liet hij een fameuze 98 zien. die Zonder- van o het hoofd deed schudden. Na 5 beurten 14 punten voor Zon dervan tegen Berkemans 148. Het begon er somber uit te zien voor de Leeuwardenaar. En toen in de elfde beurt Berkelmans ander maal een 123 uit zijn queue liet vloeien, was het pleit beslecht. Nog even sloeg Zondervan terug. Maar het was te laat. De 103 in de 14e beurt kon hem slechts een verbetering van zijn gemiddelde brengen, want Berkelmans maak te twee beurten later de partij uit Berkelmans 400 16 123 25.— Zondervan 265 16 109 16.56 De stand luidt thans: 58 38 57 53 66 57 60 51 171 241 175 207 193 128 77 98 27.95 33.71 26.92 25.16 22.58 22.31 18.73 19.66 NOORDSCHARWOUDE, 11 Dec. - 350 kg aardappelen, bonken 10, 440 kg uien 5.60-5.80. grote 5.70- 5.80, drielingen 10; 500 kg' peen B 5, C 5; 7500 kg rode kool A 6, B 5; 500 kg groene kool A 8-8.60, B 5.30, 37000 kg Deense witte A 5, B 4.50; 22000 kg andijvie I 15-18.10, II 8.20-15.30; B 11.30, B II 6.10-9.70; 300 kg witlof I B 34-37, II B 25-30, stek 13. ZWAAG, 11 Dec. 1953. Aard appelen 8.7013.20; uien 1—5; bieten 5.806.00; prei 811; chin, kool 7.108.00; gele bew. kool 7.60; groene kool 6.309.60; rode kool 5.007.30; boerenkool 69; spruitkool 1632: witlof 1343; breekpeen 5.005.20; waspeen 12 15; andijvie 1236; sla 10.90 11.30; bloemkool 1679; Cox Oranje 5898; Ellisson Oranje 2737 Golden delucious 4366; goudreinette 2439; Jonathan 27 —47; Laxton Superb 2253; Pre sent van Engeland 2947; Com- tesse de Paris 2045; Doyenne du Cornice 6192; Gieser Wilde man 2036; Legipont 3452; Sol dat Laboreur 36; William Duchesse 2132; Winterjan 1524; Winter- louw 26-44; Pater van Elzen 14—46. BLOKKER, 11 Dec. 1953. Late aardappelen 10.80; uien 3.20 6.60; bieten 4.306.00; prei 10 13; gele kool 4.007.10; groene kool 8.00—10.10; rode kool 7.50 10.20; boerenkool 8; spruitkool 22 36: witlof 2144; waspeen 5.00 6.80 andijvie 1725; sla 3.80 11,70; bloemkool 3059; knolseld. A 12—14; Alicante 168—174; Cal ville 1123; Bramley Seedling 613; Cox Oranje 3291; Dekkers Glorie 838; Glorie van Holland 2541; goudreinette 16-35; Jo nathan 1649; Laxton's Superb 1846; Present van Engeland 21 46; Schellinkhouter 2841; zoe te Ermgard 1228; Zuccalmaglin rein et 1425; Comtesse de Paris 1643; Conference 2436; Doyen ne du Cornice 7588; Gieser Wil deman 1735; Legipont 2646; Gratiool 1219: Sint Remy 18 21; Winterjan 1225; Winterlouw 14—23; Westlandse Louw 1422; Blanke Kozijn 1521. ALKMAAR. 11 Dec. 1953. Be velanders 10; tomaten 2377; witlof A 2530, B 1228; bloem kool A I 5064, B 1341; rode kool 5-8.50; groene kool 5—11; spruitkool A 2039, B 1520; sla 315; andijvie 617; rode bieten 47; bospeen 1217; winterpeen 57; waspeen 2426; uien 2.50 7;' prei 812.50 selie 2.505; soen 211; knolsoep A 78, B 2.504; Bramley Seedling K 9 11: Cox Oranje Piopin K 1820; Goudreinette Hl 2028, AA 38; groninger Kroon Hl 2026; Pre sent van Engeland H 2437: Zoe te Winterkroon H 1623; Com tesse de Paris H 16; Gieser Wil deman H 1520, A 2534; St. Rémy H 17, A 21; Winterjan H 12—17. Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR, 11 Dêc. Aan voer 2 stapels boerenkaas, 1089 kg. f 1.785. Notering faibriekskaas f 1.74. Handel stug. PURMEREND, 11 Dec. 1953. Bevelanders, middel 12.0013.70; Koopmans bl., middel 13.70; to maten A en B 3174; witlof 18 52; bloemkool 16—64; rode kool 612; savoye kool 78; groene kool 714; spruitkool 15--49; boerekool 510; spinazie 46; rode bieten 46; bospeen 1829; win terpeen III 56; waspeen 10— 24; uien, middel 36.50; prei 917; Aiicant 156; golden Delicious 14 46; Cox Orange Pippin 1266; Glorie van Holland 1036; goud reinette 626; Groninger Kroon 416 Jonathan 1244; Notar's- appel 619; Present van Engeland 1448; Zoete Campagner 8?1; Beurré Alexander Lucas 33; Beurré Clairgeau 830; Cotmte&se de Paris 1436; Fertilon 318; Gieser Wildeman 1632: Legipont 24—54; St. Rémy 1022; Winter- louwtje 1024; Williams Duchess 8—26. WARMENHUIZEN, 12 Dec. Aanvoer: 1200 kg uien 5.50, grove 5,80: 5000 kg groen 7; 1800 kg bieten 45; 6500 kg andijvie 13.20 —14,80. II 6.10—11.80: 62000 kg rood 6—7.60; 35000 kg wit 4.50—5. Veemarkt Leiden LEIDEN, 11 Dec. Aange voerd: Stieren 10, melkkoeien 50. vette koeien 240, vare e.a. koeien 217, graskalveren 18, vette kal veren 13, nuchtere kalveren 88, geiten 2, vette schapen 700, vette lammeren 962. varkens zeugen 11, schrammen 339, biggen 444. paar den 2, veulens 1. Totaal 3107. Notering: Stieren, slacht 650 870, stieren schoon 210230, melkkoeien 770—1100, vetté koei en schoon 210275 vare koeien 525750, vaarzen 600880, pinr ken 375580, graskalveren 230 400, vette kalveren levend 225 265, nuchtere kalveren slacht 40 52, levend 120140, vette schapen 85—120, vette lammeren 80100, drachtige zeugen 200—300; schrammen 60—90 biggen 35—45, paarden 750—980, geiten 15—45. Overzicht: Hande. voor stieren, melkkoeien, varekoeien, vaarzen en pinken levendig, voor vette koeien vlot, voor vette kalveren vlot, voor nuchtere kalveren stug, voor schapen en lammeren vrij goed. Voor zeugen, schrammen en biggen redelijk, voor paarden en .geiten matig. Tbc-vrjje afdeling gewone aanvoer. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN. 11 Dec. Aangevoerd 65 stieren 2.30— 2-58 per kg slachtgewicht. 225 vette koeien, eerste kwaliteit t tweede kwaliteit f 2 402.49. derde kwaliteit 2 2.39 per kg slachtgewicht. 852 melk- en kalfkoeien 700—1005 175 pinken .f 340—565 362 gras- kalveren 150—375. 517 nuchte re kalveren 40—52. 1113 vette weideschapen en lammeren: vette en weideschapen f 60105 jam meren 30—78. 361 vetté var kens, oude varkens f 1.601.70, vette biggen f 1.80—1.85. Zouters 1.76—1.78 per kg levend ge wicht. 189 biggen en lopers: big gen 30—50: lopers f 51—100. 23 bokken en geiten, geen note ring. 90 paarden 450—805. Totale aanvoer: 3972 stuks. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT, 11 Dec. Aange voerd 29 stuks in twee partij èh wegende 339 kg. Prijs f 2.14 per kg. De handel was vlug.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5