SCHOLEN IN ENGELAND Pfëisdsshag! Hubert Cuypers 80 jaar Nieuwe gezondheidswet foutief uitgangspunt Relletjes in Rotterdam Zijn vrouw vergiftigd Met een auto er van door Begaafd componist, organist en dirigent Geen misdrijf te Den Haag Zaterdag 12 December 195.3 Pagina Een rondgang door het puikje van de Britse bouiv-ivijze rr8;^ Rassenscheiding op Zuid-Afrikaanse Universiteiten Afscheid bij commando luchtvaarttroepen Arbeider bekneld geraakt Bezwaren van commissie-Speet j ens DE TELEVISIE-NOTA ONONTPLOFT PROJECTIEL GEVONDEN (Van een onzer verslaggevers) In het jaar, -waarin de oorlog zijn hoogtepunt bereikte, werd in het Britse parlement een besluit genomen, dat niets met de oorlog te maken had en toch voor de toekomst van het land van meer dan gewone .betekenis was. In 1944 namelijk werd de nieuwe onderwijs wet aangenomen, die ingrijpende wijzigingen bracht in de bestaande toestand en volgens de regering ten doel had. „de kinderen een gelukkiger jeugd en een beter uitgangspunt voor het leven te waar borgen; hun uitgebreidere mogelijkheden van onderwijs te bieden eu aan allen de middelen te verschaffen hun talenten te ontwikkelen en zodoende het erfdeel te verrijken van het land, waarvan zij de burgers zijn". Een doelstelling, welke Charles Dickens met genoegen zou hebben bekeken, ware hij in 1944 parlementair verslaggever geweest. De voornaamste veranderingen welke de wet ibraciht zii heeft betrekking op Enigeland en Wales, want Schotland was al veel ver der waren, dat de minister de bevoegdheid kreeg een nationale onderwijspolitiek te voeren; dat de oude verdeling in lager (ele mentary) en hoger (higher) on- c.erwiis kwam te vervallen en in de plaats daarvan een nieuiwe in deling kwam van „primary, se condary en further education" (misschien te vrij vertaald met lager, voortgezet en hoger on derwijs); en dat tenslotte de leerplichtige leeftijd werd ge bracht van 14 op 15 jaar. hetgeen zelfs 16 zal worden zodra er vol doende schoolgebouwen en on derwijzers 'beschikbaar zijn. Mag deze uitbreiding van de leerplichtige leeftijd bil sommi gen in strijd lijken met de „ge- lusikiger jeugd" in bovenom- sonreven doelstelling gewaar borgd, het schept in ieder geval ae gelegenheid tot het bereiken van het tweede doel van deze doelstelling, namelijk het bieden van uitgebreider mogelijkheden van onderwijs. En hier treedt dan nog een verandering aan het licnt, veroorzaakt door de onder wijswet van '44: „primary" en „secondary" onderwijs worden met meer beschouwd als twee af zonderlijke stadia Het is veeleer zo, dat beide perioden vloeiend in elkaar overgaan. Beide vallen binnen de leerplichtige leeftijd. De kinderen moeten dus beide soorten onderwijs volgen, hetgeen in de praktijk hierop neerkomt, dat zij van hun vijfde tot hun eifde leerjaar „primary" onder wijs volgen en van hun elfde tot hun vijftiende jaar „secondary" onderwijs. Dat bij het eerste on derwijs les wordt gegeven in vakken als lezen, schrijven en rekenen zal duidelijk zijn. Bij het „secondary" onderwijs evenwel komt een element naar voren, dat wij in gedachten hebben als over onderwijsvernieuwing wordt ge sproken. Het wil namelijk aan de leerlingen onderwijs geven, dat aansluit foii hun speciale eigen schappen in aanleg en vermogen. „Modern school" favoriet Het valt uiteen in drie delen: de ..grammar school" voor hen, die aan universiteit of aan een andere instelling voor hoger on derwijs willen verder studeren, de „secondary modern school", waar een meer algemeen onder wijs wordt gegeven, dat sterk ge bonden is aan belangstelling en omgeving van de leerling en ten slotte de „secondary technical school", waarbij het onderwijs is afgestemd op een of andere voor name tak van industrie, land bouw of handel. Het kan zijn, dat deze drie soorten onderwijs in aparte gebouwen worden gege ven, maar het is niet noodzake- luk. Het kan zelfs integraal wor den gegeven; dit alles om het mogelijk te maken, dat de leer lingen gemakkelijk van het ene type naar het andere kunnen overgaan, wanneer blijkt dat dit beter is. De secondary modern school, het type dus, met onderwijs af gestemd op interesse en omge ving van de leerlingen, komt verreweg het meeste voor. Hierbij vooral wordt de ge dachte tot uitdrukking gebracht. de school de vrijheid moet nebben tegemoet te komen aan de behoeften van elke leerling afzonderlijk, wil het onderwijs de volledige ontplooiing van het kmd bewerkstelligen. .Wenst men te weten hoe men zich m Engeland de verwezenlij king van dit alles voorstelt, dan in me.n in Wokingham, een Plaats m de omgeving van Ox- rqrd. een uitstekend voorbeeld vinden Daar staat sinds een half laar „St. Crispin's secondary mo dern school", gloednieuw der halve, niet alleen wat het ge bouw betreft. maar evenzeer wat de onderwijsmethode aangaat. Hoe Wokingham het doet Wokingham is het centrum van «en streek, waarin land- en tuin bouw. alsmede wat lichte indus trie de middelen van bestaan zijn. Aangezien men is uitgegaan van de stelling, dat de kinderen uit Woikingiham en de dorpen rondom in meerderheid na het verlaten der school werk zullen vinden in de streek, is 't onder wijs daarop gericht, zodat de structuur van de streek terug te vinden is in het plan van de school, in zoverre les wordt gege ven in tuinbouw en metaal- en houtbewerking. Dit geschiedt op een wijze, die zeer op de praktijk is afgesteld en waarbij de bedoe ling voorzit de kinderen te leren hoe zij kennis moeten vergaren en gebruiken in plaats van hen tot kleine geleerden en werktuig bouwkundigen te maken. Het gebouw dat een zeer pret tig aandoend interieur heeft, fris en licht, bestaat uit drie gedeel ten. Het eerste is dat waar de klaslokalen zich bevinden, drie verdiepingen hoog en op elke verdieping drie lokalen, ge schaard rondom een werklokaal, dat het mogelijk maakt practisch werk te verbinden met de theo rie. In de lokalen bevinden zich geen banken, maar tafels en Wokingham„Secondary Modern School", een feest van licht en ruimte. krukjes, zodat de indeling ge makkelijk gewijzigd kan worden al naar gelang in groeps- of klas- verband wordt gewerkt. Het tweede deel wordt gevormd door de ruimten bestemd voor sociale activiteiten, zijnde een eetzaal, een gymnastieklokaal en een aula, waar toneel kan worden ge speeld en gemusiceerd. Het derde deel bestaat uit de vaklokalen, gespecialiseerde met apparatuur, die toezicht vereist en een alge meen werklokaal waar de leer lingen zelfstandig hun gang kun nen gaan. Op dit algemene lo kaal sluit ook de afdeling land en tuinbouw aan, zodat ook de leerlingen daarvan van dit alge mene lokaal gebruik kunnen ma ken, bijvoorbeeld om een werk tuig te repareren of voorwerpen te vervaardigen, die zij bij hun werk nodig hebben. Hoezeer het onderwijs op de praktijk is afgestemd blijkt voor al bij de afdeling huishouding voor de meisjes, die ook deel uit maakt van de school. Hier be vindt zich een zit-slaapkamer. die de meisjes zelf kunnen in richten. waar ze kunnen leren visite te ontvangen. Hier zijn ook keukentjes, met afmetingen zoals gebruikelijk in de meeste huizen. Het systeem ;n de gehele school is er op gericht de leerlingen zelfstandig te laten handelen, hun veel bewegingsvrijheid te geven ook in de letterlijke zin van het woord, hun geen' dwang op te leggen maar inzicht bij te bren gen en hen zich thuis te laten voelen. Dit laatste werd ook ver kregen door het interieur, dat in bijna niets herinnert aan.... een school. In Wokingham heeft men de kans gehad met een schone lei te beginnen en het onderwijs in nieuwe banen te leiden. Het is nog te vroeg om resultaten te verwachten, maar men is geneigd er met vertrouwen naar uit te zien. R.\ ".V Een leslokaal, voor het vak huishoudkunde. Alles is gericht op teamwork. BOTTERDAM, 11 Dec. Een gedeelte van de Rotterdamse jeugd heeft zich gisteravond bij de opening van Rotterdam-Licht- haven niet van zijn beste zijde laten zien. Opgeschoten jongens tussen de 15 en 20 jaar gingen het in aanbouw zijnde Holbein- huis op dé Coolsingel binnen en bezetten dat tot op de 4e ver dieping. Zij pleegden baldadig heden door stenen naar het pu bliek en de politie te werpen, balken los te trekken en spijkers rond te strooien. Aanvankelijk nam de politie een 'lankmoedige houding aan, maar dit werd ken nelijk uitgelegd als een teken van zwakte en daarom moest de politie tot herstel van de orde i van de wapenstokken gebruik maken. Het gebouw werd ont- I ruimd, doch de jongelui bleven opdringen en weigerden zich te verwijderen. Zeer tot veront waardiging van het publiek ble ven de belhamels doorgaan met het werpen van stenen, waarbij twee agenten werden gewond. Zij moesten in een ziekenhuis - be handeld worden. Ook wierp de jeugd een aanhangwagen, die daar geparkeerd stond, omver. In de drukte bij deze relletjes werd nog een bejaarde man onder de voet gelopen. Hij werd in het zie kenhuis verbonden. Ook kwam nog een 33-jarige man ten val. Hij moest de opgelopen lichte verwonding in het ziekenhuis laten behandelen. Laat in de avond was de rust weergekeerd. De politie bracht zeven belha mels naar het hoofdbureau van politie. STELLENBOSCH, 11 Dec. De Zuid-Afrikaanse minister-pre sident, dr. Malan, heeft Vrijdag te Stellenbosch verklaard, dat zijn regering heeft besloten zo spoedig mogelijk de rassenschei ding aan de Zuid-Afrikaanse uni versiteiten in te voeren. In zijn jaarlijkse toespraak als titulair hoofd van de universiteit te Stellenbosch ter gelegenheid van het toekennen van acade mische graden, zeide Malan, dat de huidige toestand volkomen in strijd is met de „apartheid", die vele generaties lang bij het lager en middelbaar onderwijs bestond. Aan de universiteit van Kaap stad zouden Vrijdag zeven niet- blanken promoveren tot doctor in de medicijnen. ARNHEM, "11 Dec. De Hen gelose vergrftigingsaffaire, waar bij de echtgenote van een der verdachten op 7 April van dit jaar het slachtoffer is geworden, werd gisteren door het Arnhems Gerechtshof behandeld. De man van het slachtoffer, de 34-jarige voorwerker C. van der S. had met de 37-jarige fabrieksarbeid ster A. W. H., die met twee van haar vijf kinderen bij hem in woonde, het plan opgevat zich van de echtgenote van Van der S. te ontdoen. De vrouw overleed op 7 April tengevolge van vergiftiging. Van der S. en de fabrieksarbeidster H. stonden thans in hoger beroep terecht van het vonnis van de Almelose rechtbank, waarbij zij wegens moord en medeplichtigheid aan moord resp. tot twintig jaar en dertien jaar en vier maanden waren veroordeeld. De behandeling van de zaak heeft ruim vier uur in beslag ge nomen. De procureur-generaal, mr. S. Hoekstra, moest in zijn requisi toir evenwel constateren, dat er eigenlijk niets nieuws aan het licht was gekomen. Hij vroeg voor beide verdachten bevesti ging van het vonnis van de rechtbank te Almelo. Bij het 'begin van het onder zoek verklaarden beiden onschul dig te zijn. Zij bleven hierin tot het einde toe volharden. Voor Van der S. was dit een nieuwe schakel aan de keten van ontken nen en bekennen. Hij was begon nen met te ontkennen, daarna had hij bekend, vervolgens zijn bekentenis weer ingetrokken, later voor de rechter-commissaris weqr bekend en nadien weer van zijn onschuld getuigd. Voor het Hof waren zijn verklaringen soms overtuigend, dan weer ha perend. Uitspraak over 14 dagen. 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. Op de hoek van de Koningskade en de Boorlaan te 's-Gravenhage reed gisteravond een auto een verkeerszuil omver. Na de aan rijding nam de chauffeur de be nen. Toevallig werd hij door een der omstanders herkend. De chauffeur, die in Wassenaar woont en C. W. van H. heet. is later door de politie opgehaald. Tegelijkertijd was bij de politie aangifte binnengekomen van diefstal van een auto, geparkeerd aan het Bleyenfourg. Het bleek, dat de gesloten auto identiek was aan de wagen, die tegen de ver-' keerszuil was gebotst. De chauf feur heeft verklaard, dat hij met de eigenaar van de wagen in een café aan het Bleyenburg had zit ten borrelen. Later was hij er op zijn eentje met de auto van door gegaan. NIJMEGEN, 11 Dec. Majoor J. Roukens van het commando Luchtvaarttroepen te Nijmegen is met ingang van 10 December naar de in oprichting zijnde vliegbasis Ypenlburg overge plaatst. Hij heeft in Nijmegen af scheid genomen van zijn onder deel. Majoor Roukens werd daar bij gehuldigd door de regiments commandant luit.-kolonel Maters en tevens namens de comman dant van het garnizoen Nijme gen luit.-kolonel waarnemer J. Tammes. De werkzaamheden van de 44- jarige Dordtenaar J. Giermans vergden gisterochtend, dat hij een dwarsbalk die tussen twee in de Centrale Merwedehaven te Dordrecht staande meerpalen was aangebracht, moest verwijderen. Toen hij de balk had weggesla gen, schoten de palen naar elkaar toe. Hij raakte er met zijn hoofd tussen bekneld en was op slag dood. Hij was getrouwd en had vijf kinderen. Hubert Cuypers, de virtuoze or ganist, de begaafde pianist, de componist en orkestdirigent, doch bovenal muziek-paedagoog en koordirigent, wordt op 26 De cember a.s. 80 jaar. In het jaar 1891 kwam hij, als zeventienjarige jongen, die nog maar kort als een van beste leer lingen van de Kerkmuziekschool te Aken was gekomen, naar Am sterdam. Geboren en getogen in Limburg in Baexem, waar zjjn vader organist en dirigent van 't kerkkoor was, aanschouwde hij het levenslicht kreeg hij heim wee naar de sfeer van het Zui den; hij was gewend aan de gulle lach van deze streek en kon moeilijk wennen aan de stoere degelijke „Noordeling." Het suc ces lachte hem toe en.... hij zette door. Thans bewoont hij een huis aan een rustige straat in Amsterdam-Zuid, vlak achter het (Advertentie) DEN HAAG De Commissie Speetjens, die zich op verzoek van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de K.V.P. belast heeft met het uitbrengen van een rapport op het ontwerp Gezondheidswet, dat op 17 April 1953 bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt is, betreurt het, het wetsontwerp slechts te kunnen zien als de vrucht van een overleg, dat aan het wezen van de zaak geen recht heeft doen wedervaren. „Het ontwerp" zo zegt zij „trekt niet de fundamentele lij nen van de eigen verantwoorde lijkheid van overheid en maat schappij, welke lijnen, wil een verantwoord samenspel tussen beide mogelijk zijn, niet kunnen worden gemist Dientengevolge moesten cardinale punten, waar op het werkelijk aankomt, onop gelost blijven. De voorzieningen van het wetsontwerp en de orga nen. welke het schept kunnen naar de mening der commissie dan ook niet worden beschouwd als een deugdelijk uitgangspunt voor 't toekomstige gezondheids beleid". Reeds eerder en wel in Augus tus 1950 heeft de Commissie Speetjens aan het Centrum van Staatkundige Vorming een rap port uitgebracht betreffende de grondslagen voor een wettelijke regeling van de gezondheidszorg. Het is dan ook grotendeels aan de hand van dit rapDort dat de commissie, die sinds 1950 wel enige wijzigingen onderging en thans bestaat uit de heren: Mgr Dr W. F. Speetjens (voorzitter) te Venlo, Mr J. Th De Vreeze te Utrecht, E. M. Ausens, arts te Tilburg, Drs M. A. M. van Hei voort te Boxtel, Chr J. M. Mol, arts, te Etten-Leur en Mr J. W. Peek te Schiedam, het huidige wetsontwerp beziet. Noemde de commisie in haar rapport van 1950 een wettelijke basis voor de financiële aanspra ken van de particuliere instellin gen ten opzichte van de publieke geldmiddelen een kernpunt, waarvan een bevredigende ont wikkeling voor een groot deel zou afhangen, thans acht zij het ontbreken van iedere bepaling hieromtrent in het wetsontwerp een ernstige lacune. Geen onderscheid overheid-particulicr Voor wat het door de wet te bestrijken terrein betreft, mist de commissie in het ontwerp een onderscheid tussen openbare en individuële gezondheidszorg. De problemen van beide zijn ver schillend. Uiteraard wordt de samenstelling van de voorgestel de raden beïnvloed door het terrein, dat zij hebben te bestrij ken. Alleen ai daarom is verdui delijking in dit opzicht nood zakelijk. De omschrijving van de taak van de centrale raad voor de volksgezondheid acht de commis sie niet bevredigend en de gelijk berechtiging over overheid in Centrale Raad is principieel on juist. In wetsontwerp en toelich ting wordt met geen woord ge rept over de mogelijkheid, de centrale raad en ook de provin ciale raden in te schakelen bij de uitvoering van wetten en hen te belasten met het vaststellen van verordeningen. De commissie acht het geen vooruitgang, dat de bevoegdheid, onderzoekingen in te stellen met betrekking tot de volksgezond heid sinds 1865 de primaire taak van het staatstoezicht door het ontwerp in eerste in stantie naar de provinciale ra den tot besnoeiing van het appa raat van de regionale inspectie zou leiden, waardoor in het over heidsapparaat het zwaartepunt nog meer naar het centrum zou worden verplaatst, dan onder in vloed van na-oorlogse omstan digheden reeds thans het geval is. Volgens het wetsontwerp moe ten gemeenten en provinciale kruisverenigingen in de provin ciale raden paritair zijn verte genwoordigd. Deze pariteit laat echter weer in het midden in welke verhouding overheid en particulier initiatief in de pro vinciale raden zitting zullen heb ben. De commssie is van oordeel, dat in ieder geval althans de helft van de leden door de provinciale kruisverenigingen dient te wor den benoemd 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. De Tweede Kamer zal de door minister Oa'ls ingezonden televi sie-nota op 13 Januari a.s. in de afdelingen behandelen. Vondelpark. Op de deur van dat huis staat zijn naam: Hubert Cuypers; een naam, die vele Ne derlanders, Zuiderlingen zowel als Noordelingen, want vooral Door het Nederlandse Rode Kruis is te Zierikzee overgedra gen aan de kringen van de Nederlandse Landbouwmaat- schappij in de Provincie Zeeland een hoeveelheid landbouw- materiaal, geschonken door Zweden en Denemarken, ten behoeve van de Zeeuwse getroffen boeren. Overgelukkig met hun nieuwe bezit namen de boeren, waaronder -er velen waren, die alles tijdens de ramp hadden verloren, de werktuigen mee naar huis. Hubert Cuypers, op het bal- con van zijn woning met in zijn handen de orkestpartituur van „Terwe", welke hij geheel in potloodschrift heeft geschreven. deze laatste heeft hij leren begrij pen en waarderen, als muziek in oren zal klinken. In zijn muziekkamer getuigen de rijen linten van de grote suc cessen, die Cuypers vooral met zijn koren mocht behalen. In onze gedachten zien we de bijna 80-jarige, doch nog zeer levens lustige en vooral ook geestige kunstenaar op een concertpodium staan. Met een gebaar vol gratie en innemendheid het applaus en vaak ook de ovaties van het publiek in ontvangst nemend. Bij ieder lint zal het zo zijn ge gaan. Linten, die een getuigenis geven van zijn grote prestaties. Ieder lint, een herinnering op, zichzelf aan het blijvende succes, dat hem toekomt voor zijn talent om de menselijke stem te bui gen en te leiden; om haar als 't ware gelijk een gevoelig instru ment te bespelen. Zijn liefde voor deze tak van de muziek blijkt in de eerste plaats uit zijn compo sities, zoals het indrukwekkende, achtstemmige Te Deum, waarmee in 1924 het Eucharistisch Congres werd besloten; de prachtige Mis- sa in Honorem Sanctissimae Tri- nitatis, die in 1906 haar eerste uitvoering te Rome kreeg onder de beroemde professor Tommassi en zijn eveneens grote werk: „Terwe", een declamatorium, waarvan hij het muzikale ge deelte verzorgde. OP 9 Mei 1940 beleefde een van zijn grootste werken, „De Gracht van 't land bestaet", ge schreven in opdracht van de Ko ninklijke Christelijke Oratorium Vereniging, zijn eerste uitvoe ring. O.a. door dit goede werk werd de aandacht getrokken door Dr Willem Rooyaards, het geen Cuypers opkomst in de „grotere" muziekwereld bete kende. Hubert Cuypers behaalde tal rijke prijzen en oogstte veel waardering voor de kunst die hij bracht. Voor zijn artistieke pres taties ontving hij drie onder scheidingen: In 1926 werd hij be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en het jaar daar op met de Chevalier de la Légion d'Honneur. Trots is hij vooral op de ridderorde van Gregorius de Grote, welke hij ontving van Z.H. de Paus. Het zal Hubert Cuypers op zijn 80ste verjaardag vast niet aan belangstelling ontbreken. 's-GRAVENHAGE, *11 Dec. Bij werkzaamheden aan de Kijk- duinsestraat te Loosduinen is een onontploft projectiel, vermoede lijk een vliegtuigbom gevonden. De politie heeft een post bij het gevaarlijke voorwerp geplaatst. 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. Zoals is gemeld, heeft de Haagse politie dezer dagen een onder zoek ingesteld in een perceel aan de Cornelis Speelmanstraat, om dat haar geruchten hadden be reikt, dat daar een vrouw onder verdachte omstandigheden ziek zou liggen In het perceel trof de politie een vrouw in bewusteloze toe stand aan. Zij werd direct naar een ziekenhuis vervoerd. Een 49- jarige man, die in hetzelfde per ceel woonachtig is, werd aange houden voor verhoor. Nadat de vrouw was bijgekomen, is zij door de politie verhoord, doch zij heeft generlei belastende verkla ringen voor de man afgelegd. De eerste aanwijzingen, die deden denken aan misdrijf, werden niet bevestigd. Thans wordt nog afge wacht het resultaat van het des kundig onderzoek. (Copyright by Börre BörrMsn. C open hoge*)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9