at Nederlandse melk-export bemachtigt enorme order Russische expeditie kwam om op Mount Everest Tn 1954 vijf milliard dollar minder voor NAVO? t\ Met kanker ingespoten konijnen gestolen Tijdens een poging om Zwitsers en Engelsen vóór te zijn Vergroting industriële export: eis voor Nederland Dagblad voor Alkmaar en omgeving Stemmen bij volmacht Conferentie Grote Vier wste I t Landbouwschap in Maart a.s. Per week een millioen liter Amerikaanse troepen in Duitsland betalen drie millioen dollar Den Helder in opschudding Drama 111 liet ijs Raad van Europa is het oneens STILTE in Panmoenjon Toch nog 65 milliard uitgeven Overschot in E.B.U.: 371 millioen Nederlands vee naar Rusland Krant voor U Jongetje op de weg gedood VIER GEWONDEN us ig 588649 heeft kans één van wijl U ons iber 1953. Iplassen komst hierbij ideren en vol- i is de Bambi- et weggooibare Lling. ;i- 5 jr) f 6.75 [5-14 jr) f 7.75 (volw.) f 8.90 Celstof v. 1 kg. f 3.75 v. kg. f 12.75 giro 315080 tn. REFORM. Wil weg 173 te sterdam-Z. DELFT 17e lijst 62 13244 13322 14075 3087 3807 3957 8179 8779 93U9 12973 13674 14103 16732 16845 16985 21191 21364 ridder hier maar verder, gang kwam. Welke kant ens-lotte toch met vlucht- is dat? Nou en laat ik de van rekening ik nog goed g in, die na indelijk niet die voorzien *n. Maar ook J NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 29, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 14JDeceinber 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12959 Geneeskundige verklaring vervalt Met voldoening maken wij mel ding van het voorstel van minis ter Beel om een zodanige wijzi ging in de Kieswet aan te bren gen, dat de veel besproken rege ling van het stemmen bij vol macht wordt gehandhaafd; met dien verstande, dat geen genees kundige verklaring meer nodig is voor stemgerechtigden die we gens ziekte niet zelf kunnen stemmen. Er wordt voorgesteld, het verlenen van een machtiging echter uitdrukkelijk te beperken tot de naaste familieleden van de kiezer. Op een en ander komen wij nog terug. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. De ministerraad is accoord ge gaan met een ontwerp Algemene Maatregel van Bestuur tot het instellen van het landbouwschap. De afkondiging van de instelling wordt door welingelichte kringen spoedig na de jaarwisseling ver wacht. Twee maanden nadien zal dan de eerste publiekrechterlijke be drijfsorganisatie met de werk zaamheden kunnen beginnen. De instelling van het land bouwschap geschiedt in overeen stemming met het advies van de Sociaal-Economische Raad. De or ganisaties van werkgevers en werknemers, samenwerkende in de Stichting voor de Landbouw, conformeren zich met het advies. De Koningin van Groot-Brittannië en haar gemaal, de Hertog van Edinburgh gefotografeerd, staande in de grote ingang van Buckingham Palace te Londen. De Koningin draagt een gele avondjapon, geborduurd met mimosatakjes en bezet met gouden lovertjes. Zij draagt de ster, en het blauwe lint, behorend bij de Orde van de Kousenband. De Hertog van Edinburgh draagt het uniform van Admiraal van de Vloot. 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. Naar wij vernemen is thans ook de N.V. Intermelk er in geslaagd een belangrijk contract voor de levering van Nederlandse melk en melkproducten af te sluiten met het hoofdkwartier van de in Europa gelegerde Amerikaanse strijd krachten. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de N.V. Intermelk gedurende een half jaar per week ca. 300.000 liter melk en melk producten afleveren, plus de room. De melkleverende bedrijven, die bij het uitvoeren van deze en vorige orders zijn ingeschakeld, zijn de Frico te Leeuwarden en de Consumptie Mélkcentrale te 's-Gravenhage. De N.V. Sterovita was er reeds voor de achtste achtereenvolgende maal in geslaagd, zeer belangrijke contracten voor de duur van een half jaar af te sluiten. Met ingang van 1 Januari a.s. zal door de Domo-Sterovita-combinatie per week een hoeveelheid van 700.000 liter melk en melkproducten wor den geleverd. Ook met de Cana- Adenauer en Dulles zijn het eens PARIJS, 13 Dec. (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft Zondag te Parijs gedu rende 75 minuten gesproken met de WestDuitse kanselier Adenau er. Naar uit Duitse diplomatieke bron verluidt, waren de staatslie den het over alle besproken pun ten eens. Behalve over de Conferentie van Vier te Berlijn hebben zij van gedachten gewisseld over het Saargebied en de bekrachtiging van het EVG-verdrag. OVEREENKOMST H. STOEL EN BELGIë VATICAANSTAD Te Brus sel is Zaterdag een overeenkomst ondertekend tussen België en de H Stoel met betrekking tot de hiërarchie in, de Belgische Con go. Namens het Vaticaan teken de Mgr Cento, de scheidende nuntius, namens de Belgische re gering de heer P. van Zeeland, minister van Buitenlandse Za ken. Volgende week zal de over eenkomst aan het Belgisch Par lement ter ratificatie worden voorgelegd. dese luchtmacht zijn contracten afgesloten. De totale Nederlandse hoeveelheid Uit de thans beschikbare cijfers blijkt, dat in de eerste helft van 1954 elke week in totaal circa 1.000.000 liter Nederlandse melk en melkproducten naar de ge noemde buitenlandse militairen zullen gaan. Het aandeel van de twee vermelde Nederlandse com binaties samen in deze leverantie is groter dan de hoeveelheid die Duitsland, Frankrijk en Engeland tezamen leveren. Minstens 3.000.000 dollars De levering van melk, room, karnemelk, chocolademelk, yog hurt, „cottage cheese" en „cream cheese" aan de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en de Canadese luchtmacht in dit we relddeel zal Nederland in de eer ste helft van 1954 in totaal min stens 3.000.000 dollars opleveren. Melk in papier in Nederland? De belangstelling van de Ame rikanen voor de verpakking van melk in papier moge blijken uit de stijging van de hoeveelheid melk en melkproducten in papier van ruim 80.000 liter per week tot ca. 1.000.000 liter per week. Overwogen wordt het principe van de verpakking va-n melk en melkproducten in papier voor af levering in Nederland toe te pas sen. Het kan op dit ogenblik nog niet worden gezegd wanneer dit in ons land zo ver zal zijn, maar verwacht wordt dat dit in de naaste toekomst zal worden ver wezenlijkt. „STAVANGERFJORD" BUITEN GEVAAR OSLO, 13 Dec. Het meteoro logisch instituut van Oslo meldt vandaag, dat hedenmorgen de storm op de Atlantische Oceaan in het gebied waar de „Stavan- gerfjord" zich bevindt, is gaan liggen. Het schip bevindt zich op 700 mijlen van de Westkust van Ier land en 1200 mijlen ten Oosten van Newfoundland. Het is zijn roer kwijt, doch stuurt thans bij kalme zee op de twee schroeven en verkeert niet in onmiddellijk gevaar. De sleepboot „Turmoil" heeft vandaag de „Stavanger- fjord" bereikt. DEN HELDER, 13 Dec. Grote opschudding is verwekt door een diefstal van zes met kankerserum ingespoten konijnen van de arts- roentenoloog dr C. J. van M., wonende Middenweg 101. hoek Timorlaan te Den Helder. De politie van Den Helder zoekt met grote voortvarendheid naar de daders, omdat deze proefkonijnen gevaar voor de gezondheid kunnen opleveren. De zes dieren zaten in hokken in de turn van dr van M., waar uit zij in de afgelopen nacht zijn ontvreemd. Van deze konijnen zijn er vier donkerbruin, bijna zwart. Eén is muisgrijs gekleurd en één wit- bont. Vijf stuks zijn genummerd met metalen plaatjes in de oren 78, 95, 96, 97, 98. De konijnen werden voor we tenschappelijke doeleinden inge spoten met kankerserum en kun nen bij consumptie gevaar voor de gezondheid opleveren. De diefstal werd vanochtend omstreeks negen uur ontdekt. Het is niet met zekerheid bekend, wanneer de dieren zijn gestolen, daar de familie Zaterdagmiddag uit is geweest. De tuin van het hoekhuis is gemakkelijk bereikbaar, doch diefstal werd niet gevreesd, om dat het in Den Helder algemeen bekend was, dat dr van M. de dieren als proefkonijnen hield. De inspuitingen waren zowel van re cente als van oudere datum. Bij eventuele aanbieding der ontvreemde konijnen wordt gaar ne onmiddellijk bericht ingewacht bij de afd. Recherche van de po litie te Den Helder, tel. K 2230- 2244. STOCKHOLM, 13 Dec. In een interview met liet te Stockholm verschijnende blad „Svenska Dagbladet" heeft de 29-jarige alpinist Anders Bolinder, de leider van een Zweeds-Italiaanse expeditie naar het Andes- gebergte in 1952, medegedeeld, dat een jaar geleden een Russisch a expeditie heeft geprobeerd de Mount Everest te h< klimmen, doch na een mislukte poging, waarbij zes leden van de expeditie om het leven kwamen, naar Moskou was teruggekeerd. Op 18 Octobei 1952 vertrok de Russische expeditie per vliegtuig van Moskou naar Lhasa in Tibet. Men wilde trachten, de Engelsen en Zwitsers in de race naar de hoogste top ter wereld vóór te zijn. De expeditie bestond uit 32 specialisten, zorgvuldig uitgeko zen uit een groep va-n 150, die maandenlang in Pamir, Russisch Azië, hadden geoefend. De voor naamste leden waren de. geoloog prof. dr. Antonin Jindomovnov en de physiologen dr. Pavel Datchnolian en dr. Josef Dengu- marov. Een maand na aankomst in Lhasa bereikte de expeditie Neus- lon, een klein dorp op de Noor delijke helling van Mount Eve rest. Op 27 December keerde zij naar Lhasa terug en rapporteer de, dat zes leden tijdens de be klimming war»n verdwenen en men ze niet terug had kunnen vinden. Toen de expeditie drie dagen in Lhasa had uitgerust, kwam uit Moskou orde, dat een uitgebreid onderzoek naar de vermiste le den moest worden ingesteld. De expeditie beklom opnieuw de Mount Everest en zocht acht tien dagen lang in verblindende sneeuwstormen en verlammende koude naar de vermisten. Men bevond zich daarbij op een hoog te tussen de 23.000 en 26.000 voet SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND LONDEN, 12 Dec. De Natio nale Vakvereniging van Spoor wegpersoneel heeft vanavond voor 20 December een algemene staking bij de Britse spoorwe gen afgekondigd. De spoorwegmannen eisen een loonsverhoging van 75 procent. en dat in de verschrikkelijke stormperiode van de wintermaan den. Van de zes vermisten werd echter geen spoor gevonden, en tenslotte keerde de expeditie via Lhasa naar Moskou terug. Twee van de Tibetaanse gid sen, Osinin en Batisong, vlucht ten over de Himalaya en vertel den aan autoriteiten in Khatman- doe, wat er gebeurd was. Gasverstikking 's GRAVENHAGE 12 December Gistermiddag heeft de politie te 's Gravenhage de 67-jarige grossier in fruit, J. J. van der M. dood op zijn bed in zijn woning aan de Zusterstraat aangetrof. fen. De man was overleden ten gevolge van gasverstikking. OVER GARANTIEPACT MET DE SOVJETS PARIJS, 12 Dec. De ministers van Buitenlandse Zaken der 14 landen van de Raad van Europa hebben vandaag hun goedkeuring gehecht aan de „grote lijnen" van een resolutie, die hun regeringen verenigt in een gemeenschappe lijke politiek inzake de Weste lijke betrekkingen met het com munistische Oostèn en inzake de toekomst van Europa. De ministers keurden uitslui tend „de grote lijnen" van de resolutie goed en namen niet de letterlijke tekst aan. Enige ministers hadden de laat ste twee dagen bezwaren gemaakt o.a. tegen het door de resolutie aanbevolen garantiepact met de Sovjet-Unie. Vonnis in Boedapest BOEDAPEST, 12 Dec. Dr. Endre Cudar, arts te Boedapest, zijn vrouw en drie andere per sonen zijn vandaag door 'n recht bank te Boedapest veroordeeld, dr. Cudar tot 14 jaren gevange nisstraf en zijn medeplichtigen tot straffen variërend van zeven tot tien jaar. Zij hadden vlug schriften verspreid. SEOEL, 13 Dec. De Ameri kaanse gezant Arthur Dean heeft vandaag te Seoel verklaard, dat hij niet langer dan een week zal wachten op een eerste commu nistische stap voor de hervatting van de inleidende besprekingen ten behoeve van een Koreaanse vredesconferentie. Dean heeft aan de huidige po gingen ter voorbereiding van een Koreaanse vredesconferentie een einde gemaakt, toen de commu nistische onderhandelaar de Ver. Staten beledigden. Dean zei niet naar de confe- rentie'hut te zullen terugkeren tenzij de communisten hun be schuldiging introkken als zouden de Ver. Staten met de Zuid-Ko- reaanse regering samengezworen hebben voor de vrijlating van 27.000 anti-communistische Nrd.- Koreaanse en Chinese krijgsge vangenen in Juni 1.1. Uitbreiding St. Dominicuscollege NIJMEGEN. 13 December Sinds ruim een jaar wordt reeds gebouwd aan de uitbreiding van het St. Dominicuscollege annex klooster der Dominicanen, de zgn. Witte Poort, onder Neer bosch bij Nijmegen. Op Donder dag 14 Januari a.s. zal de nieuw bouw worden ingewijd Aan het college zal een H.B.S. verbonden worden. Zondagavond is te Parijs, aan de vooravond van de bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad, die vandaag begint, en drie dagen zal duren, van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat op de N.A.V.O.-begroting voor 1954 ongeveer zeven procent, dat is vijf milliard dollar, zal worden bezuinigd. Secretaris-generaal Lord Ismay zal in zijn jaarrapport medede len dat de Navo thans over veer tig divisies ih eerste linie be- PARIJS, 14 Dec. Nederland moet zijn economische activiteit tot het uiterste vergroten om het probleem van de snelle bevol kingsaanwas op te lossen. Dit staat in een overzicht van de eco nomische toestand in Nederland, zoals dat is uitgegeven door de O.E.E.S. Uitbreiding van de economische activiteit hing rechtstreeks af van de ontwikkeling van de uitvoer- mogelijkheden. Ongeveer 45 pet van de uitvoer, aldus het rapport, bestaat uit agrarische producten en voedingsmiddelen, die in het buitenland meer aan invoerbe perkingen onderhevig zijn dan industriële producten. De Nederlandse reserves aan buitenlandse valuta zouden in 1954 blijven stijgen hoewel in langzamer tempo dan tot nu toe. De Nederlandse regering was voornemens in de toekomst haar betalingsbalans te handhaven en zou haar reserves niet vergroten tén koste van de binnenlandse expansie. Gezien de noodzakelijkheid de industrialisatie op te voeren, was het lage tempo van de expansie verontrustend. Aannemend dat de wereldeco nomie zich uitbreidt, scheen de schatting van Nederland aan gaande de ontwikkeling van zijn betalingsbalans en, bijgevolg, van zijn economie, aan de voorzichtige kant. Posities in de E.B.U. Nederland heeft thans in de E.B.U. (Europese Betalings Unie) een overschot van 371 millioen dollar. De grootste crediteur is echter West-Duitsland met een overschot van bijna 749 millioen. Ook België (385,6 mill.) en Zwit serland (312,6 mill.) hebben aan zienlijke overschotten. Het grootste tekort bezit Enge land met 813,4 millioen dollar. Frankrijk staat er bijna even slecht voor: een tekort van 798,8 millioen. 3200 KOEIEN DEN HAAG, 12 Dec. Twee Nederlandse combinaties van vleesexporteurs hebben een con tract afgesloten voor de levering van 3200 stuks slachtkoeien aan Rusland, zo vernemen wij. Het gaat hier om een trans actie tén bedrage van ongeveer f 1.6 millioen. De leveringen zijn sinds ongeveer vier weken aan de gang. „De Hoop" boekt record DIEPPE, 13 December Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft dank zij de gunstige weersomstandigheden en een grote activiteit dit seizoen meer patiënten kunnen helpen dan in vorige seizoenen. Sinds Mei van dit jaar. toen het schip uitvoer, zijn al 1025 patiënten geholpen. In 1950 werd het tot nog toe hoogste aantal gehaald, namelijk 1001. schikt. De Navo heeft thans vijf duizend vliegtuigen; voor 1954 zullen het er zesduizend worden. Het aantal -divisies landstrijd krachten zal in 1954 min of meer gelijk blijven, terwijl het aantal reservisten en de luchtmacht zullen worden uitgebreid. Van dezelfde zijde wordt ver nomen, dat Lo-r-d Ismay zal voor stellen in 1954 een bedrag van 65 milliard dollar voor militaire uit gaven beschikbaar te stellen. Bij de plannen voor 1956 wordt rekening gehouden met het ter beschikking komen van twaalf West-Duitse divisies. De drie Westerse ministers van buitenlandse zaken, Eden, Foster Dulles en Bidault, zullen de Navo- raad verslag uitbrengen over de besprekingen op de Bermuda eilanden. Zij zullen als hun voornaamste conclusie opnieuw naar voren brengen dat het Kremlin nog steeds streeft naar werel-dbeheer- sin-g, al wekt het de indruk dat de tactiek gewijzigd is. De ministers zullen in dit ver band wij-zen op de noodzaak om, terwijl gebruik moet worden g-e- NEW YORK, 13 Dec. Over New York is vandaag een hoe veelheid gedrukt nieuws uitge stort, die zijn weerga in de ge schiedenis van het dagbladwezen vermoedelijk niet kent. Op de eerste Zondag na de be ëindiging van de elfdaagse sta king bij de kranten verschenen vijf bladen op Manhattan met in totaal 1698 bladzijden. Een record werd gevestigd door de New York Times, die 2375 gram woog en 748 kolommen nieuws benevens 615.000 regels advertenties bevatte. De Herald Tribune kwam met 380 bladzijden en de Daily News met 532. De Herald Tribune, het News, de Mirror en het Journal-Ameri can hadden elk twee bijlagen met strips. Een dezer bijlagen was op de zesde December geda teerd. De New York Times, die nooit strips publiceert, bevatte echter een dubbel Zondagsbijvoegsel van in totaal 20 bladzijden. maakt van. elke kans voor over eenstemming tussen Oost en West, de opbouw der Westerse militaire kracht voort te zetten. De ministers staan voor het feit, dat de Navo thans een toppunt heeft bereikt bij de herbewape ning zijner leden. Thans doet zich het moeilijke vraagstuk voor om in de komende jaren hetzelfde bewa-pen-ingspeil te handhaven, met weinig of geen Amerikaanse hulp. Z.H. de Paus helpt het rampgebied Op 19 December a.s. zal Z.H. de Paus op het Vaticaanse spoorwegstation een wagon goe deren voor de Nederlandse nood- gebieden zegenen. Deze wagon bevat meubelen, alsmede de vol. ledige inventaris voldoende om 20 scholen in de watersnoodge- bieden te installeren. VOORTHUIZEN, 13 Dec. Op de Apeldoornse straat te Voort huizen is Zondagochtend een tra gisch ongeluk gebeurd, waarbij een vierjarig jongetje werd ge dood en vier personen werden gewond. He-t kind, Jantje van de L., stond met vier andere kinderen aan de kant van de weg op het verkeer te wachten. Plotseling stak hij over, werd toen gegre pen door een auto en ongeveer vijftig meter meegesleurd. Het jongetje werd op slag gedood. De auto raakte eerst twee bomen en sloeg daarna aan de andere zijde van de weg over de kop. De vier inzittenden, mevr. J. van den B. en de heren A. J. T„ J. G. V. en D. J„ allen uit Amster dam, werden gewond. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Mevr. v. d. B. was er het minst erg aan toe. De anderen kregen een hersenschudding en verscheidene vleeswonden. LIJKEN GEBORGEN VAN VERMIST VLIEGTUIG OBAN (Schotland), 12 Dec. Reddingsploegen van de Royal Air Force hebben Zaterdag de lijken van twee leden van de be manning van het viermotorige Shackletonvliegtuig, dat sinds Vrijdag vermist wordt, geborgen. Verder hebben vissers de radio installatie van het vliegtuig op gevist. Van het vliegtuig zelf, dat tijdens een Noordatlantische me teorologische vlucht verdween, is echter nog geen spoor gevonden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1