Steun van de organisatie voor Langedijk-in-nood RADIO Moderne tij ds stromingen in de Protestantse Kerken HrMs mijnenveger ,Bolswardovergedragen Het lot uit de iatteerd 34ste Bondsvergadering van de L.T.B. programma UW PUZZLE van vandaag Studieweekend Wieringerwerf Arrestanten bekennen :.s.v. Schee psbe richten 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Naar wij vernemen »ren dat de Forward it over het resul- ten immers speel' tterk aanvallend, mden verwachten niet op. Doch zo- juist aan die kant aan de andere kant. en bij een van de iraken de rec'htsbui- doel van Hart kwam en Forward-been het teren via Hart's vuis- tnalde (0—1). kreeg direct hierop el een kans, doch hij jacht en bovendien komt - nu overweldi- n en C.S.V. staat met n de muur. Telkens de Forward-aanval- ".S.V.-doel aan. Zelfs i Eeken plaatsten de en voor het vijande- nderdaad een teken vertoon, maar iat men zijn tegen- wat m.i. altijd spelen noteerden we de ene re hoekschop op het doch alles zonder m pracht schot van ■g in de hoek wordt :ig door de C.S.V.- •r de lat getipt, -uitvallen bleken in- t zonder gevaar en n de bal weer eens rward-doel weten te stond uit een scrim- lart het tweede doel- 'orward zich niet ge- rh hoe heftig er ook ld, niets gaf, en zoals /erd wel hard maar t nodige overleg ge- naal dachten we dat eer nog zou redden, l ging niet snel ge- de gepasseerde doel- deze vallende nog brandstoffen- bedrijf 12 December Unie-verkeer en de in het brandstoffen- op de belangrijkste eenstemming bereikt ;rste collectieve ar- ikomst dit in dit be- •den afgesloten. Deze nt belangrijke ver lip het stuk van de acantietoeslag en de Maandag 14 December 1953 Pagina 7 HAARLEM, 14 Dec. In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem wordt vandaag de 34ste bondsvergadering van de land- en tuinbouwbond, de katholieke organisatie van boeren en tuinders, die 158 afdelingen heeft, gehouden. Nadat in de parochiekerk van St. Jozef voor de deelnemers aan deze vergadering een H. Mis tot intentie der levende en overleden leden was opgedragen door de bondsadviseur rector J. A. G. v. d. Hoogte, sprak de heer G. W. Kampschöer uit Wassenaar de openingsrede uit. Hij bracht dank aan de leden voor de belangstelling tijdens zijn ziekte en sprak een gebed voor de zielerust van de tijdens het ver enigingsjaar overleden oud-advi seur deken Kok. In zijn jaaroverzicht wijdde spreker woorden van deernis aan de slachtoffers van de waters noodramp van Februari en ver tolkte de dankbaarheid van de Bond voor het onvermoeide werk tot herstel van de schade van overheid en burgers. Ook de bond telde vele leden die huis en goed verloren en zelfs die dierbaren door de ramp moesten verliezen. Voorts merkte hij op, dat het gunstige herfstweer een voordeel voor alle groeperingen van het bedrijfsleven betekende. Helaas is echter door de grote droogte het ontziltingsproces der overstroomde gebieden gestagneerd. De land- en tuinbouw had voordeel van het milde en droge najaar. De kool teelt kwam echter in nood te verkeren. De Langedijk werd met name daarvan slachtoffer en spr. zegde alle steun der organisatie toe om deze bittere situatie te helpen verbeteren. Bij het spre ken over de vele risico's van het agrarische bedrijf betrok de voor zitter daarbij ook de export. Een gunstig conjunctuurverloop gaf 'n redelijke toestand op de markt, doch een goed beleid van de overheid en de bemoeiingen daar toe van de organisatie waren eveneens factoren voor deze gunstige stand van zaken in 1953. Wereldmarkt De drastische daling der graan prijzen was dit jaar volgens spre ker een markant verschijnsel. Men zou door de opeenhoping der graanvoorraden in de ver schillende landen en de ontspan ning op politiek terrein beducht moeten zijn voor een herhaling van de crisis der dertiger jaren, ware het niet dat zoveel omstan digheden thans anders liggen. Het pleidooi van minister Mansholt te Rome voor spuiing der surplus- voorraden naar noodlijdende ge bieden verdient volgens spreker waardering. Een gezonde ordening op lange termijn van de wereld markt hangt met het slagen van dit plan aldus de heer Kamp schöer nauw samen. Spreker uitte zijn erkentelijkheid voor de „dijk, opgeworpen tegen het bin nenstromen van buitenlands graan beneden binnenlands kostpeil". De Nederlandse boer produceert niet te duur, integendeel. Het buiten landse prijspeil staat vaak echter in geen verhouding tot het bui tenlandse productiekostenniveau. DINSDAG 15 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00—24... KRO. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Lichtbaken; 10.00 V d. kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 V. d. Vrouw; 11.30 Schoolradio: 11.50 „Als de Ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole-ork. en solist; (12.30 Land- en tuinb.meded.) 12.55 „Kamers op het zuiden"; 13.00 Nws en kath. nws; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Gram.; 15.30 Ben je zestig?; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Zieken- lof; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Rege- ringsuitz.: J. v.d. Walle: „Curagao, Aruba, Bonaire, in woord en klank'18.00 Lichte muz.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 „Dit is leven" caus.; 18.45 Gram.; 18.52 Act.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Uitwisselingsprogr. van Eng. en Ned. Mijnwerkersgezelschappen; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Philharm. ork en soliste; (21.1021.25 „Ouders en kinderen", caus.); 22.05 „Ken een haan een ei liggen"; 22.20 Cla- vecimbelrecital; 22.40 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.50 V: d. kleuters; 11.00 V d. zieken; 11.30 Piano recital en bas en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinb.meded.: 12.33 V. h. platte land; 12.40 Pianospel: 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram.; 13.20 Dans muziek; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.: 15.15 V.d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Rep, of gram.; 17.50 Mil. caus.: 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz.; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 .Paris vous parle"; 19.10 Mil. ork.; 19.30 Viool en altviool; 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr.; 21.15 Lichte muz.: 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Amus. muz.; 22.30 Buiteni. overz.; 22.45 Gram; 23.00 Nws; 23.15 New York cal ling; 23.20—24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA'S DINSDAG 15 DECEMBER N.C.R.V.: 20.15—21.45: 1. Joum.; 2. Weerber.; 3. Documentair pro gramma over kunststoffen; 4. Bil jartdemonstratie; 5. Wedstrijd; 6. Dagsluiting. Spreker waarschuwde echter dat de invloed van dat buitenlands prijspeil op de duur niet te weren zal zijn. De Minister van Land bouw denkt niet aan een verzor- gingspolitiek, doch aan een prijs politiek op het peil van rationeel producerende bedrijven, waarme de wij aldus de voorzitter het volkomen eens kunnen zijn. Spreker roerde voorts de melk- prijspolitiek aan en stelde met voldoening vast, dat de garantie prijs slechts een fractie beneden de vraagprijs der organisaties is gebleven. Voor de veehouderij sector is daardoor een fundament voor een voorname bestaanspijler gelegd. De organisatie zal alles doen om de dezer dagen afge komen verhoging der Engelse in voertarieven voor tuinbouwpro ducten verlaagd te krijgen. Spre kend over de sociale kwestie stelde de heer Kampschoër uit drukkelijk vast, dat ook het agra risch bedrijf vrijere loonvorming voorstaat. Hij hoopte dat op dit zeer belangrijke punt overeen stemming zou worden bereikt. Na te hebben vastgesteld dat de L.T. B. in samenwerking met zuster organisaties een landelijk verband vormt van 80.000 argriërs, noemde spreker als voornaamste actiepun ten van 1953: kinderbijslag van zelfstandigen, oudedagsvoorzie ning, landbouwordeningswet, ont wikkeling achtergebleven gebie den, uitbouw P.B.O. en algemene landbouwpolitiek. Na moeizame onderhandelingen ten aanzien van een landbouwschap is men nu zo ver dat een algemene maatregel van bestuur aan de minister kon worden overgelegd. Het geboorte jaar van het landbouwschap zal wellicht 1954 zijn. Tekort aan grond Na nog verscheidene punten te hebben behandeld kwam spreker op het tekort aan landbouwgron den in Nederland. In de beide Hollanden is dit tekort een nij pend probleem geworden. De brandpunten liggen rond Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Schiphol, Ypenburg en in Ken- nemerland. De voortgaande uit breiding der steden maakt dit probleem dagelijks ontstellender en menigvuldiger. De Bond zal volgens spreker moeten ageren tegen het onttrekken van goede argrische gronden voor bebou wingsdoeleinden en voor compen satie door nieuwe polders in en buiten onze eigen gebieden. Dit streven zal weerstand ontmoeten, doch het is van het grootste be lang dat het wordt doorgezet. Dit probleem bracht spr. op de emi gratie-kwestie. Er is een finan ciële regeling voor de maatschap pelijke organisaties op komst, als tegemoetkoming in de kosten van het emigratiewerk. Dit kan de weg effenen voor een diocesaan emigratiecentrum der gezamenlij ke standsorganisaties, waarvan spreker hoopte dat het in het ko mende jaar tot stand zal komen. Spr. besloot met waardering uit te spreken voor het werk van de economische instellingen van de bond, voor het werk van de se cretaris en zijn staf en met de hoop, dat onder Gods zegen de L.T.B. een goede toekomst zal hebben. Na aanbieding van het jaarver slag door mr. G. J. Vermeulen, dat door de vergadering werd goedgekeurd, kwamen de voor stellen en prae-adviezen in be handeling. Deze voorstellen be troffen: het landbouwschap, de militaire dienst, het onderwijs, grond- en pachtzaken, belastingen, de export, sociale regelingen en contributie. Na de pauze der ver gadering hield mr. v. Marijnen een inleiding over het onderwerp: „exportvooruitzichten voor de land- en tuinbouwproducten". Wij komen op een en ander nader terug. NEW ORLEANS, Louisiana (USIS) Overeenkomstig de be palingen van het Programma voor Wederzijdse Militaire Bij stand is thans ook de vierde van de veertien kustmijnenvegers door de Amerikaanse aan de Ne derlandse regering overgedragen. De bemanning van de „Bolsward", Luitenant ter Zee III C. J Maats, Westerweg 211, Heïloo, van Hr Ms die geplaatst is op de nieuwe fPe„ mijnenveger „Bolsward" Passagiersschepen Noordam 14 R'dam verw.; Siba- jak 26 Aden verw.; Zuiderkruis 20 Pt Said verw.; Bonaire 20 A'dam verw.; Boskoop 14 A'dam verw.; Indrapoera 18 Aden verw.; Jagersfontein 16 Durban verw.; Maasdam 20 New York verw.; Oranjefontein 16 Teneriffe verw.; Oranjestad 15 Plymouth verw.; Westerdam 14 New York verw.; Willemstad 12 Laguaria; Willem Ruys 16 R'dam/Tj. Priok; Water man 18 Kaapstad verw.; Groote Beer 8 Jan. R'dam/New York; Oranje 11 Tj. Priok verw.; Aldabi 28 R'dam verw.; Alhena 12 Bue nos Aires verw.; Alnati 18 R'dam/ Buenos Aires; Rijndam 12 New York/R'dam; Nieuw Amsterdam 17 New York verw.; Johan van Oldenbarnevelt 5 Jan. A'dam/ Sydney; Boschfontein 10 A'dam/ O. Afrika; Bloemfontein 17 A'dam Durban. Tankvaart Caltex Delft 12 Sidon/R'dam; Marpessa 14 Kobe verw.; Caltex Nederland 11 R'dam/Kopenhagen; Hilversum 12 Menalahmadi/ Landsend; Malvina 12 Curacao verw.; Pendrecht p. 11 Perim/ Landsend. Vrachtvaart Albireo p. 12 Kp Verdische eil Las Palmas; Friesland KRL p. 12 Kp Bon/Beyrouth; Hathor p. 12 Kp de Gata/Alexandrië; Raki 12 Pt Said/Napels; Triton 12 Lagua ria; Salland 11 Las Palmas/ A'dam; Phrontis 14 A'dam verw.; Meliskerk 12 Aden; Eendracht 12 Ismit/Karabiga; Breda 11 Bahia; Blommersdijk 12 Londen; Blitar 11 Marseille/Genua; Alphacca 13 New York verw. die varend onder Amerikaanse vlag AMS 109 heeft geheten, be staat, evenals die van de drie reeds overgedragen schepen, uit drie officieren en zeven en dertig manschappen. De commandant is de Luitenant ter Zee der Tweede Klasse An- thonie L. van der Cingel uit Ca- pelle aan de IJsse,l. Ook het overdragen en in dienst stellen van Hr Ms „Bolsward" had plaats in het „Algiers Naval Station" te New Orleans in de Amerikaanse staat Louisiana. De Kapitein ter Zee Francis H. Gard ner, commanderend officier van dit marinestation, vertegenwoor digde bij deze plechtigheid de Amerikaanse marine, de Kapitein- Luitenant ter Zee H. D. B. Beu- deker, plaatsvervangend Neder lands marine-attaché in de Ver enigde Staten, de Nederlandse. Zoals bekend, is de serie van 14 kustmijnenvegers, waarvan de „Bolsward" deel uitmaakt, bewa pend met 20 millimeter luchtdoel geschut. De schepen hebben een houten romp, een standaard wa terverplaatsing van 400 ton en een grootste lengte van 138 voet (circa 42.32 meter). Bij de con structie is in hoofdzaak gebruik gemaakt van niet-magnetisohe metalen. De overdracht van Hr Ms „Beemster", Hr Ms „Bedum" en Hr Ms „Borculo" zijn aan die Bolsward" vooraf- en „Be dum" zijn op 29 November en 1 December hun thuishaven Nieu- wediep al binnengelopen, en aan de vloot van de „Mijnendienst Nederland" toegevoegd. 283 Horizontaal: 1. tikt 5. reptiel 10. inwendig orgaan 12. jongensnaam 13. voorzetsel 14. halfedelsteen 17. rijksnummer (afk.) 18. geheel de uwe 20. oud (Engels) 21. hoofdbedekking 22. herkauwer 23. eind 24. Engelse titel 26. meisjesnaam 29. schrijfbehoefte 31. tijdperk 32. indien 34. voegwoord (Frans) 35. begin 37. voorzetsel (Engels) 38. buitenstaander 40. behoeftige 42. vervoermiddel (Engels) 43. Russisch heerser Verticaal: 1. primitief wapen 2. plaats in Zuid-Amerika 3. dubbelklank 4. voorzetsel 6. vallei 7. titel 8. Ierland 9. interest 11. haarloze 15. foto 16. vogel 19. kweken 21. uitgestotene 25. vorm van spellen 27. land in Azië 28. bloem 30. gast 33. zoogdier 35. sportartikel 36. stapel 39. en andere 41. rondhout Oplossing no. 282 HORIZONTAAL 1. ik; 3. zware; 7. pa; 9. ara; 11. ede; 12. vel; 13. omtrekken; 17. sop; 18. eer; 20. motet: 22. lieve; 24. are; 25. nee; 26. aarde; 29. blind; 31. dag; 32. log; 33. para feren; 36. oom; 37. ark; 38. nok; 40. mp; 41. kleed; 42. ta. VERTICAAL. 1. ia; 2. kro; 4. werpt; 5. ade; 6. rekel; 7. pen; 8. al: 10 amster- dam; 12. verenigen; 14. toe; 15. kei; 16. smaad; 19. leeds; 21. ora; 23. ven; 27. dar; 28 egaal; 29. bleke; 30. lor; 33. pop; 34. fre; 35. not; 36. om; 39. ka. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Vier-jarig meisje liep tegen motor STEENWIJKERWOLD Za terdagmiddag deed zich in de buurtschap Kallenkote (gem. Steenwijkerwold) ter hoogte van bakkerij Mulder een verkeerson geval voor, dat het leven heeft gekost van de vierjarige Hendri- ka Schoenmaker aldaar. De mo torrijder J. Blok uit Wapserveen reed in de richting Steenwijk, toen plotseling het kind de weg overstak en tegen de motor op botste. Met een schedelbasisfrac- tuur werd het meisje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. De motorrijder liep bij de val lichte verwondingen op. Nieuwe brandspuit wordt Dinsdag overgedragen ST. PANCRAS Dinsdagmid dag om 3uur zal de fa. Kroo- nenburg de nieuwe motorbrand spuit afleveren aan het gemeen tebestuur. Na een demonstratie op het Kerkplein zal de brand spuit worden overgedragen aan de brandweer. Deze officiële over dracht zal plaats hebebn in de raadzaal. WIERINGERWERF Het boeiendste en stellig ook belangwekkendste onderwerp voor het studieweekend van Kath. Jongeren te Wieringerwerf was tot Zondag middag bewaard. De Weleerw. Heer F. P. Kooijmans, godsdienstleraar te Rotterdam, hield toen n.l. een inlei ding en gaf antwoord op tientallen vragen over de mo derne tijdsstromingen in de Protestantse Kerken. Zijn op eigen waarneming en ervaring steunende uitsluitend positief gesteld betoog, zal voor welhaast iedere Katho liek een soort openbaring zijn. In het verleden ligt het heden, zong reeds Bilderdijk. Om de pro testantse kerken te doorgronden moet men teruggaan naar de reformatie. De protestanten uit de eerste halve eeuw waren ze ker niet calvinistisch, terwijl de leer van Luther hier practisch nergens opgang maakte. Men was uitsluitend protestant, dus zonder enige leerstelling. De regeerders en de grote kooplieden, m aanra king gekomen met Calvijns leer hebben die er met het geweld van het geld en het zwaard inge bracht. Godsdienstvrijheid was een woord, want ze werd met betracht ten opzichte van de Doopsgezinden, Remonstranten e.d„ doch alleen voor zichzelf Het schrikwekkende hoofdmo tief van Calvijns leer, de leer der voorbeschikking van eeuwigheid af en de ontkenning van s men sen vrije wil, ontketende de be- weging van da Remonstranten, waaronder zich talrijke groot heden uit die dagen als Hugo de Groot, Hoogerbeets e.d. bevonden. De Dordtse synode van 1718 stel de de Romonstranten feitelijk buiten de wet en zij zochten en vonden bescherming bij de Kath. Bisschop van Den Bosch. In de 18de eeuw geraakte de Herv. Kerk in een ontstellend verval door de opkomst van rationalisti sche (vrijzinnige) denkers, die er vooral iri Friesland en Noordhol land uitnemend in geslaagd zijn om de kerken leeg 'te Preken. Want men loochende de Godheid van Jezus Christus en herleidde alles tot de natuur. Dat was een deel der predikanten o.l van Ds. de Kok en Ds. Scholten toch te kras. Deze stelden zich te weer tegen de dwalingen en bezonnen zich opnieuw op de Dordtse be lijdenisgeschriften: Heidelberger Bijbel en de geloofsartikelen van dé Bree. Koning Willem I, die zonder succes trachtte de Kath. Kerk in België in handen te krij gen. had meer kans by de Herv. Kerk, door de predikanten het salaris dat Napoleon hen achter gehouden had met terugwerkende kracht te laten uitbetalen. In ruil daarvoor kreeg hij het recht op uitvaardiging van een nieuwe kerkorde, o.a. met een totale leer- vriiheid Dit leidde tot meer dan chaotische gevolgen, zodat in 188 b een tweede afscheiding plaats vond onder dr Abraham Kuijper e.d De eerste en de tweede af scheiding tezamen zijn de gere formeerde kerken gaan vormen. Nog juist gered. Niemand had verwacht dat de Herv. Kerk, die door verschil lende acties, o.a. die van de be- roemde prof. Schilder uit Kam- pen schudde als een notedop in de storm, de laatste oorlog zpu overleven. Dat die kerk nog juist gered werd en een hernieuwde (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om ervan af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En.wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te X?? ®.t,en het tempo van uw ingewanden tijdelnk vertragen, neem dan tüdeliik Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter s Leverpilletjes, bezieling vond, dankt zij aan de vele conferenties tussen Z.Em. Kardinaal de Jong en Ds Grave- meyer, welke o.a. resulteerde in een gezamenlijk herderlijk schrij ven inhoudende de openlijke ver oordeling van het Nationaal So cialisme. Van dat moment af aan is men begonnen om de grote fout van 1816 ongedaan te maken, en Christus weer te erkennen als de Heer in Wie en door Wie alles was. is en zal zün. Dat werd be kroond in de synode van 1945. Die svnode besloot om per 1950 een nieuw leerboek in te voeren, en, hoewel men er uiteraard voor huivert, om per 1961 het leerge zag en de leertucht in te stellen. Dat geeft bij 8 richtingen wel enige moeilijkheden. Dat alles be tekent een terugrijpen op de ere dienst van de Moederkerk. Maar Dommee Loos met nog 30 predi kanten en enkele duizenden lid maten die sympathiek staan te genover de Kath. Kerk, willen nog verder gaan. Ds. Loos. wien een tijdlang het preken verboden werd, gelooft in de afwassing van de erfzonde door het Doopsel, en aan Christus Wezenlijke Tegen woordigheid in het H Sacrament des Altaars, en constateert dus, terecht, dat er ook een Priester schap moet zijn. In Duitsland zijn reeds diverse Evangelische voor gangers zo ver gegaan om een werkelijke wijding te vragen van hun protestantse bisschoppen. Die stromingen gaan nog verder m de geest van de Moederkerk, want in Duitsland en Frankrijk zijn reeds enkele protestantse kloos ters gesticht. Dat men ernst maakt met de wens naar hereni ging bewijst het steeds omvat tende Oecumenische werk ook in Nederland. Geldig Sacrament. Ook voor de R.K. kerk is de doop, zoals door een Hervormd of Gereformeerd voorganger wordt uitgeoefend, geldig. Spr., die zelf dominee was, noch zijn vrouw behoefden, voor hun toe treding tot de Kath. Kerk ge doopt te worden. Alleen de Vrij zinnige doop „In de Naam van Geloof, Hoop en Liefde", is on geldig. Voorwaarde is, dat het water gevloeid heeft en de doop plaats vindt: In den Naam van de H. Drieeenheid. Spreker rekende af met het veel onder de Katho lieken verbreide fabeltje dat de dominee's dopen met behulp van de wijwaterkwast. Een dergelijke kwast is bij de Protestanten to taal onbekend. Het H. Avondmaal, tot dusverre alleen gevierd op Goede Vrijdag, dat is uitgerekend de enige dag dat de Katholieke Kerk géén H. Mis opdraagt, is voor velen niet meer genoeg. Men heeft behoef te aan meer. Dus zijn er reeds heel wat Hervormde kerken waar het H. Avondmaal al om de 6 weken wordt gevierd, en het aantal deelnemers aan de avond maalviering is in de jaren na de oorlog zeker vertienvoudigd. In de nieuwe Herv. Kerk is de preekstoel geen hoofdzaak meer, doch staat nederig terzijde. Hoofdzaak is nu de avondmaal- tafel. en daar staan een kruis en bloemen op De voorgangers gaan zich meer en meer kleden in li turgische gewaden, gelijk ook de priesters doen. en in dezelfde liturgische kleuren. Ze zijn er toe over gegaan om het Introitus, de Gloria, het Agnus Dei e.d. uit de H. Mis over te nemen, zelfs zo sterk, dat men zou menen met een oud-katholieke H. Mis te doen te hebben. Veel kerken, eerst toonbeelden van naaktheid, worden aangekleed met religieuze voorstellingen, en de oude schone vorm van menige Romaanse, Go- thische of Kruiskerk wordt weer volledig hersteld. Reeds hebben enkele predikanten de Hoogdienst ingevoerd En dit alles om aan de toenemende behoefte aan de vie ring van de H Geheimen in oud- Christelijke zin en de erkenning van de sacramenten tegemoet te komen. Waar of dit heen zal leiden? God weet het. Want naast de ontstellende afval in de grote steden, (waar ook de Kath. Kerk zo te lijden heeft,) is er een haast obsederend ontwaken onder de protestantse jeugd, die gescheurd- heid wil vervangen door religieu ze beleving. Wij katholieken neb ben tot taak onze Christelijke Broeders, waar dan ook, met be grip tegemoet te komen. Maar ook onze grote achterstand in bijbelkennis zelf te vergroten. Want erger dan een mogelijk ge vaar voor dwaling, waar elke Pastoor een ieder spoedig genoeg uit kan redden, is het veel grote re gevaar der onwetendheid. En al wordt van geen katholiek ver wacht dat hii bijbelvast wordt als de meeste protestanten, die er 12 jaar achtereen intensief in onder wezen worden, men mag toch minstens verlangen, dat iedereen wekelijks minstens Epistel en Evangelie rustig overweegt. En de korte dagelijkse lezing in de Bijbel tenminste van het nieu we testament kan nooit warm genoeg worden aanbevolen. BRAND TE JISP AANGESTOKEN PURMEREND. 12 Dec. De eigenaar en de bedrijfsleider van de poetslappenwasserij te Jisp, die Donderdagavond werden ge arresteerd in verband met het af branden van hun fabriek aldaar, hebben bekend de brand te heb ben gesticht om het verzekerings geld in handen te krijgen. Zij hadden een brandend sigaretten peukje in een poetslap gestopt. voer Zaterdag het 5000ste schip van het jaar de haven van Am sterdam binnen. Het was het 5155 ton metende Russische schip „Parnu", afkomstig uit Kalinin grad scheepte zich Zaterdagochtend een aanvullingsdetachement van 172 man voor Korea in te Rotterdam. Commandant is de res. 1ste luite nant W. P. M. Bijvoet van de Huzaren Pr. Alexander.... heeft een groep van 1000 Indo nesische arbeiders, die uit heim wee (het Franse) Nw Caledonië verlaten had en bij Djatinegara verbleef, besloten de weg terug te nemen gaat de Staf van het Eerste Leger korps deze winter een buiten oefening houden in het Oosten van het land. Onderzocht zal wor den hoe men zich moet wapenen tegen de kou.... hebben verscheidene leden van het kabinet onder aanvoering van minister-president dr Drees een bezoek gebracht aan de kruiser de Ruyter te Rotterdam. zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een vijftal „vooraanstaande" personen uitno digen naar een oplossing te zoe ken in het conflict specialisten ziekenfondsen. ZWARE AARDBEVING ROME, 12 Dec. Het Bendani- observatorium te Faienza heeft Zaterdagavond medegedeeld een aardbeving geregistreerd te heb ben, die op circa 10.000 kilometer ten Noord-Oosten van Faienza drie uur lang gewoed moet heb ben. Een woordvoerder voor het observatorium op de Feldiberg bij Frankfort heeft Zaterdag ver klaard, dat des avonds een grote aardbeving geregistreerd was welker epicentrum zich vermoe delijk in Oost-Siberië of op het schiereiland Kamsjatka bevond. Intussen blijken bij een aard beving in Peru reeds verschillen de slachtoffers gevallen te zijn Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 69. Stuur een paar recher cheurs naar notaris Lewis en laat hem en zijn jongste bediende ar resteren. Sluit ze afzonderlijk op Zeer zeker heb ik een be wijs. Vlak bij Perkins lag een gouden manchetknoop van nota ris Lewis op de grondNa tuurlijk weet ik, dat hij daarom nog niet de dief geweest hoeft te zijn, maar ik heb in ieder geval nu een grond om hem te ar resteren. Daarna kan hij aanne melijk maken, hoe een manchet knoop van hem bij de bewusté- loos geslagen Perkins kwam Hoe bet moet met de Pers? We kunnen niet beletten, dat zij het publiceren. Ik ga meteen naar Bowler toe.Ja, het raderwerk is nu in beweging gezet.. Goed! Tot vanavond. Phil zocht niet langer in de kamer. Hij hield zich nu bezig met het bijbrengen van Perkins. De slag scheen goed aangekomen te zijn. Hij voelde zijn pols. Zwak, maar niet verontrustend. Blijf hier wachten, tot de dokter komt. zei hij tegen de rechercheur. Ik ga naar de re dactie van De Megafoon. Mocht er in die tussentijd iets bijzon ders voorvallen, kun je me daar bereiken. Hij keek op zijn horloge. Half zeven. Bowjer zou nog wel op de krant zijn. Hij liet een taxi voor komen en tien minuten later be vond hij zich tegenover Tom in zijn privé kantoor. Ik kom je een paar schitte rende primeurs brengen, Tom. Het avondblad is zeker al de deur uit? Dat geeft niets. Als het de moeite waard is, laat ik een extra editie drukken. Luister dan Tom. Ongeveer anderhalf uur geleden is Perkins in zijn hotelkamer neergeslagen door een individu, dat zich ver momd had als hoofdcommissaris Wrokkel. Het couvert met de vingeraf drukken heeft hij uit de kleine safe meegenomen. In de kamer van Perkins trof ik een gouden manchetknoop aan, die ik een paar dagen geleden nog in het overhemd van notaris Lewis heb gezien. In verband daarmee heb ik een arrestatiebevel uitgevaar digd en zijn waarschijnlijk op het ogenblik reeds de notaris en zijn jongste bediende gearresteerd. Die twee berichten kun je van avond desnoods nog in een extra editie verspreiden. Tom had geen enkel commen taar gegeven. Snel had hij een copy gemaakt. Hij ontbood ogen blikkelijk de nachtredacteur en gaf hem opdracht een extra editie te laten drukken. Daarna pas nam hij zijn onaf scheidelijke sigaar uit de mond en gaf in duidelijke en soms on betamelijke termen uiting aan zijn gevoelens. Maar Phil had haast. Hij moest nog enige andere adres sen af. Hij sneed dus de woor denvloed van Tom af en zei: „Bewaar de rest van je gevoe lens tot later, Tom. Ik moet je nu nog iets heel anders medede len. Bereid je op een grote ver rassing voor. Je criminele mede werker Jim Penner is zo gezond als een vis. Ik heb hem al een paar keer gesproken, het laatst een paar uur geleden." Het gezicht van Tom werd as grauw. Wat nog nooit gebeurd was, gebeurde nu: zijn sigaar viel hem uit de mond en hij vergat haar op te rapen. „Al een paar dagen wist je het en je komt er nu pas mee aan?" fluisterde hij hees. „Hoe minder mensen het wis ten, des te beter. Morgenavond woont hij de ontknoping bij. Het zal voor verscheidene leden van de bittertafel een angstwekkend ogenblik zijn. Je moet echter je hoofd koel houden en daarom zeg ik het je nu maar vast". Tom had zjjn zelfbeheersing weer terug. Hij raapte zijn sigaar op en stak die weer aan. „Blijft alles nog zoals we hier een tijd terug besproken hebben?" „Precies zo! Na de ontknoping zal ik voor het gezelschap een uitgebreid verslag geven. Neem desnoods een geroutineerde secre taresse mee, die het terstond kan stenograferen. Morgenavond heb je dan de prachtigste primeur van heel je leven". Phil stond op. „Nu moet ik weg. Het eerste verhoor in deze afschuwelijke zaak zal over een paar minuten plaats vinden. Ik verheug me er op, Tom!" Tom Bowler huiverde, want Phil had die laatste woorden met zo'n felle, zij het ingehouden hartstocht gesproken, dat het Tom koud in de ruggegraad werd. Hij kende de methoden van Bur ke! Niet lichamelijk, maar gees telijk werden zijn slachtoffers af gemat. „Denk je, dat Lewis een beken tenis zal afleggen?" „Vandaag nog niet, daarvan ben ik overtuigd. Ik zal hem ook niet te hard aanpakken de eerste keer. Het zullen slechts de eerste schermutselingen zijn tussen de meest vooruitgeschoven voorpos ten. Ik stel me zo voor, dat het in een geest van hoffelijkheid en verfijnde humor zal zijn. Maar nu moet ik gaan. Tot ziens, Tom!" De taxi bracht hem terug naar de Yard, waar hij eerst naar de werkkamer van zijn oom ging. „Nou, dat staat u mooi, zei Phil, gauw stikem even Perkins tegen de .vlakte slaan zonder dat ik er bij ben!" Wrokkel glimlachte. „Heb jij je conclusie al uit dit voorval getrokken?" „Nog geen tijd voor gehad", bekende Phil. „Luister dan eens goed. Uit deze overval op Perkins komt volgens mij onomstotelijk vast te staan, dat John Walker wis en zeker hier in Londen is en geen vermoeden had van het feit, dat de eigenlijke afdrukken uit Australië regelrecht in jouw broekzak zijn gekomen". Maar ook is het nu zeker, dat John Walker niets uit te staan heeft met het lot uit de loterij, want zijn vingerafdrukken klop pen in het geheel niet met die van onze man. John Walker leeft hier waar schijnlijk in Londen als een ge respecteerd burger en heeft al leen maar willen voorkomen, dat zijn vingerafdrukken geïdentifi ceerd werden met die van hem uit Australië. Vandaar zijn over val op Perkins en het stelen van het couvert". Phil schudde het hoofd. „Ik ben het niet met u eens. John Walker is een genie in zjjn soort. Dacht u, dat hij werkelijk in de mening verkeerde, dat die vingerafdrukken van hem in de safe bij Perkins lagen? Kom nou! (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7