Rechts" tegen verhoging van humanistische zorg Politiek Sovjet-Unie is niet ve Dulles doet een beroep op Frankrijk en Duitsland Rusland trekt vriendelijk gezicht tegenover India Buitenlandse notities auto botste tfof.n trein Motie-Stokman (KVP) met 35-24 stemmen aanvaard Tweede Kamer „Sociale zaken" afgehandeld Kanselier Adenauer waarschuwt Ondanks voorstel conferentie Grote Vier Loting 3e ronde Engelse „Cup" Opdat er nooit meer oorlog kome Na liet bezoek van Nixon Wil militaire uitrusting leveren Treinbotsing eist vijftig doden Moeder kreeg brief van haar zoon Clark leidde weer een rechtzitting Dinsdag 15 December 1953 Pagina 3 FRANKRIJK EN DE 12e N.A.V.O.-ZITTING De Franse minister van Buiten landse Zaken George Bidault is een hardnekkig man. Na zijn dringend beroep op Eisenhower en Churchill op de conferentie van Bermuda o.m Frankrijk bij de oprichting van de E.D.G. sterke garanties te geven tegen de Duitse invloed, heeft Bidault thans, in zijn kwaliteit van voorzitter van de N.A.V.O., in zijn openingsrede van de twaalfde zitting de Franse wensen opnieuw herhaald. Het zijn bewijzen eens temeer, hoe groot de tegenstelling Frankrijk- Duitsland nog steeds is en welke invloed deze funeste controverse op de politieke verhoudingen in het Westelijke kamp heeft. On danks alle schone schijn en da gelijks aangeprezen idealen, is de samenwerking van 'beide vol keren stroef. De oude erfvijand schap is allerminst verdwenen. Clemenceau heeft eens gezegd, jhet ganse probleem Duitsland zou uit de wereld zijn, wanneer er 20 millioen Duitsers minder waren". Sedert 1945 zijn er 18 millioen Duitsers minder die hun invloed kunnen laten gelden op de politiek van West-Europa èn. de kwestie is allerminst van de baan. Al was het alleen maar de „beschaafd" gevoerde twist over het Saargebied. Het zou te simpel zijn, om op dit stuk van zaken de schuld vraag aan de orde te stellen. De kwestie ligt veel dieper en heeft een historische en psychologische achtergrond, die men moeilijk kan verwaarlozen. Men is en blijft nu eenmaal beducht voor Duitse troe pen in het E.D.G. verband. De Fransen zijn behept met een soort van minderwaardigheidscomplex. De anderhalf millioen doden uit de oorlog 19141918 en de 600.000 gesneuvelden uit Wereldoorlog II tellen zwaar. Niemand zal dit be twisten. De Fransen voelen zich bij de Duitsers achter gesteld. Het Duitse tempo ligt hoger, terwijl Frankrijk nog steeds wacht op een economisch herstel. De grote angst is, dat het herrezen Duits land, binnen het verband van een Verenigd Europa, de leidingge vende rol zal spelen ten koste van Frankrijk. Sedert het plan-Pleven aan de orde is gesteld, is deze discussie in Franse kringen gaan de. Zelfs zijn er stemmen opge gaan, om de Duitsers helemaal buiten het Westelijke verdedi gingsorgaan te houden. Alsof de Duitsers in hun isolement niet evenveel kans zouden hebben Frankrijk de loef af te steken. De voorstanders van de E.D.G. in Frankrijk pleiten voor een Ver enigd Europa, met Duitse mede werking, omdat alleen door mid del van een verzamelen van alle krachten Rusland kan worden weerstaan. „Maar zo voegen deze Fransen aan hun stelling toe helaas een medewerking, omdat het niet anders kan". De beper king „helaas" blijft dus. Als een zware schaduw ligt deze tegen stelling over elke Westelijke con ferentie. De 12de zitting van de N.A.V.O., die gisteren is begon nen, niet uitgezonderd. In Natal geen apartheidspolitiek DUBAN, 14 Dec. De leiders van drie politieke partijen in Natal hebben het besluit van de regering Malan, om de apart- heidswetten op d'e twee grootste Zuid-Afrikaanse Universiteiten door te voeren, afgekeurd. Gezagvoerder van verongelukt Spaans vliegtuig gearresteerd MADRID, 14 Dec. De gezag voerder van het 4 December j.l. boven het Guadarrama-gebergte omlaag gestorte „Bristol"-vlieg- tuig van de Spaanse luchtvaart maatschappij Aviacion y Commer- cio is in een militaire gevangenis ingesloten. Er wordt een onder zoek ingesteld naar zijn gedrag gedurende en na het ongeluk. Bij dit vliegtuigongeluk zijn 23 personen om het leven gekomen. Kopen op afbetaling in West-Duitsland is onrustbarend BONN, 14 Dec. Het kopen op afbetaling dreigt in West-Duits- land bedenkelijke vormen aan te nemen. Vooral in het Roergebied heeft het tot gevolg gehad, dat het aantal beslagnemingen op het loon onrustbarend is gestegen. Het is bij mijnbedrijven voorgekomen dat het vijfde deel van alle te be talen lonen in beslag werd geno men, omdat de loontrekkers niet aan hun afbetalingsverplichtingen hadden voldaan. Zes doden ROYSE CITY Texas. 14 nee. Gisteravond is in Royse City. Texas, een auto teren een trein pereden. De zes inzittenden van de auto werden allen tredood. De locomotief en 11 waeons van de trein ontsnoorden. Drie passagiers van de trein moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Ongeveer 30 anderen liepen kneuzingen op. De doden zijn een man. twee vrouwen, twee jongetjes van on geveer vier jaar (tweeling) en een meisie van ongeveer twee. De auto werd tegen 'een wissel geslingerd, de wissel ging om, met het gevolg, dat een gedeelte van de trein op een ziispoor terecht kwam. De locomotief ont spoorde, een wagon schoof boven op de locomotief, vier wagons sloegen om en zes vlogen uit de rails. Ongeveer vijf wagons ble ven op de rails staan. (Van onze parlementaire redacteur) Het slot van het debat over de begroting van „Sociale Zaken en Volksgezondheid" heeft een motie-Stokman (K.V.P.) opgeleverd. Hierin wordt gesteld, dat de sub sidiëring van de godsdienstige en geestelijke verzorging ook in de D.U.W.- en arbeidskampen nadere overweging behoeft en dat hierbij tevens de verzorging van buiten kerkelijken door verzorgers van godsdienstige gezindte dient te worden betrokken. De regering wordt uitgeno digd om van de resultaten van deze studie aan de Kamer mededeling te doen en in afwachting hiervan de omvang van de subsidiëring der godsdienstige en geestelijke ver zorging te beperken tot de daarvoor over 1953 toe gestane gelden. Deze motie werd met 35 tegen 24 stem men aanvaard. Tegen stemden P'.v.d.A., V.V.D. en com munisten. Minister Suurhoff had de vori ge week te verstaan gegeven, dat de kerken op dit terrein te wei nig doen Bij de replieken stelde mag. Stokman (K.V.P.) daar te genover, dat de richtlijnen, die het ministerie terzake van de godsdienstige verzörging hanteert een beletsel vormen om aan de godsdienstige zorg de nodige om- Vang en de gewenste diepgang te geven. Voorbeelden De K.V.P.-woordvoerder toon de dit met voorbeelden aan. Er wordt bezwaar gemaakt tegen 'n reisdeclaratie van in totaal vijf en halve gulden voor twee be zoeken van een aalmoezenier aan het gezin van een D.U.W.-arbei- der, die huwelijksmoeilijkheden heeft Als motief geeft het mi nisterie op, dat de zorg zich moet beperken tot de zielzorg in de kampen. Ook is er bezwaar tegen gemaakt, dat een katholiek aal moezenier in een tijdsbestek van veertien dagen en de Zaterdag en de Zond'ag als twee dagen kampbezoek declareerde. Als motief gold, aldus mag. Stokman, dat een goede verzor ging meebrengt om elke week het kamp te bezoeken. Maar hoe moeten de katholieke aalmoeze niers dit waar maken? Want de kamparbeiders beneden hetwelk de week alleen in de avonduren spreken, terwijl zij iedere Zon dag in het kamp moeten zijn voor de kerkelijke diensten. Op de derde plaats kon mag. Stokman (K.V.P.) uit hem ter beschikking staande stukken Vaststellen, dat er sprake is van een minimum aan katholieke kamparbeideres beneden hetwelk de godsdienstige zorg niet behoeft te worden uitgeoefend. Zo wordt het dan ook begrijpelijk, dat de vijf katholieke aalmoezeniers naar een laag vast honorarium hebben gevraagd. Want zij doen niet uitsluitend dit werk: zij be steden de avonduren en de Zon- ddg aan de godsdienstige verzor ging terwijl de twee humanisti sche verzorgers met vast salaris ook de gezinnen der arbeiders kunnen gaan bezoeken. Kern van de zaak Mag. Stokman was overtuigd, dat de minister bereid zou kun nen worden gevonden om hierin verandering te brengen. Maar de K.V.P.-woordvoerder wilde toch vasthouden aan de kern van zijn rede in eerste instantie: er zijn in de kampen geen humanisten, er zijn maar weinig arbeiders, die met een humanistische verzorger wensen te spreken en de huma nistische verzorging draagt een propagandistisch karakter. Mag. Stokman trok hieruit de conclusie, dat er dus toch ook voor de humanistische verzorging behoefte-criteria zullen moeten komen, evenals bij het leger en het gevangeniswezen. Zijn frac tie heeft gewetensbezwaren te gen een humanistische verzor ging, die feitelijk propaganda is. In afwachting van dergelijke be hoefte-criteria, verlangde mag. Stokman, dat de uitgaven voor de humanistische verzorging in 1954 niet zullen uitgaan boven de over 1953 toegestane bedragen. Behoefte om een desbetreffend amendement op de begroting van 1954 in te dienen had de katho lieke woordvoerder nu nog niet. Hij constateerde echter wel. dat de bedragen voor de godsdiensti ge verzorging der kerken over 1954 10.650 gulden lager geraamd zijn en het bedrag voor de ver zorging van het humanistisch verbond 3.650 gulden hoger. De noodzaak hiervan is niet aange toond. aldus mag. Stokman, met te wijzen op de kampen in het watersnoodgebied, want ook de kerken moeten in die kampen de godsdienstige verzorging waar nemen en hebben evengoed ho gere kosten. Uit dit betoog vloei de de boven aangeduide motie voort. De heren Stapelkamp (A. R.). Kikkert (C.H.) en prof. Le- maire (groep Weiter), woord voerder van fracties, waaruit de motie mede was ondertekend, sloten zich bij het betoog van mag. Stokman aan. Bezwaren Minister Suurhoff verklaarde zich in tweede instantie bereid om de subsidiëring van de gods dienstige en geestelijke verzor ging nog eens in overleg met de betrokkenen in studie te nemen, 't Eerste deel van de motie acht te hij dus overbodig. Tegen het tweede deel van de motie maakte hij bezwaren. Het gevolg erVan zou z.i. zijn, dat de verzorging wordt „bevroren", en dat terwijl zich allerlei omstan digheden voordoen, die uitbrei ding ook van de godsdienstige verzorging nodig maken De heer van Lier, een katholiek lid van de P.v.d.A., kwam verklaren, dat ook zijn fr'actie bezwaar had te gen de tweede helft van de mo tie. De motie zou er z.i. voor dat deel toe leiden, dat ook de kerken niet de gelegenheid krij gen ook meer te doen. De heer Zegering Hadders (V. V.D.) herhaalde de uitspraak van zijn fractiegenoot Korthals bij het defensie-debat, dat men het hum'anisme enkel met geeste lijke wapens moet bestrijden. Welk effect? Welk effect de motie nu in de practijk zal hebben is nog niet zonder meer duidelijk. De minis ter kan een motie naast zich neerleggen temeer nu hij er zich op zou kunnen beroepen, dat door de aanvaarding van de be groting het aangevochten hogere bedrag voor de humanistische verzorging toch wel de sanctie van de Kamer heeft gekregen. Wil hij de motie wel uitvoeren, dan zijn er weer twee uitleggin gen mogelijk. De minister zou de post voor de humanistische ver zorging kunnen verbruiken tot het lagere bedrag van 1953, maar als hij de post voor de godsdien-1 stige verzorging voor 1954 niet verhoogt, vloeit daar inderdaad uit voort, dat ook die zorg wordt bevroren". De bedoeling van de motie is zulks ongetwijfeld niet. Die bedoeling is, dat de minister voor godsdienstige verzorging 'n hoger bedrag zal uitgeven, gelijk aan 1954 Hiervoor zou dan ech ter nog een aanvullende begro ting moeten worden ingediend. Volksgezondheid De rest van de middag was gewijd aan „volksgezondheid". Minister Suurhoff zwakte zijn standpunt inzake schoolartsen diensten op levensbeschouwelij ke grondslag, naar het scheen, wat af. De mogelijkheid wordt onderzocht en als het mogelijk blijkt, moet het ook op die ba sis, aldus de minister. Met be trekking tot de ziekenhuisbouw, wijdde de minister breedvoerig uit over de moeilijkheden, die op dit terrein spelen. Het kabinet zal er zich over 2 weken aan de hand van een nota over uitspre ken. Voor de oudere tandtechnici is een wetje op komst dat een overgangsregeling inhoudt. Dr Mol (K.V.P.) had heftig critiek geleverd op de wankele financië le b'asis van de particuliere ge zondheidszorg. Minister Suurhoff noemde het in zijn antwoord een „sombere rede". In 1946 werd 9.7 millioen voor dit doel uitgegeven en thans 45.7 millioen, waaruit de minister meende te kunnen concluderen, dat er dus toch wel iets gebeurt. Ook wees hij op de aandrang uit de Kamer om de uitgaven niet verder te doen stij gen en taken af te stoten. Dr Mol (K.V.P.) bracht daar bij de replieken tegen in, d'at het 'hele kruisapparaat op een gegeven ogenblik in elkaar dreigde te storten en bij de kraamzorg dreigde dit jaar een zelfde ge vaar De K.V.P.-woordvoerder be greep heel goed, dat de mogelijk heden van de overheid een rol blijven spelen, hem gaat het ech ter vooral om een wettelijke ba sis. De begroting werd z.h.s. goed gekeurd. Communisten tegen. BONN, 14 Dec. Kanselier Konrad Adenauer heeft er van avond voor gewaarschuwd „dat de Sowjet politiek tegenover het Westen niet veranderd is" niette genstaande Moskou's voorstel voor een conferentie van de Grote Vier. Juist terug van besprekingen met de ministers van Buitenland se Zaken van de Grote Drie in Parijs, verklaarde Adenauer, „dat de Russische politiek, nu en voor heen, is te neutraliseren en dan Duitsland over te nemen". Hij zei te „hopen" dat de con ferentie van de Grote Vier resul taten zal afwerpen, maar zijn op merkingen wezen er op dat hij weinig verwacht van de voorge stelde bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken. „De Russen zijn beleefder ge worden in hun nota's aan het Westen", aldus Adenauer, „maar de Sowjet politiek jegens het Westen is niet veranderd". De kanselier verklaarde dit voor een kleine groep Duitse en bui tenlandse correspondenten enkele uren ha zijn terugkeer van de bij eenkomst van de Raad van Minis ters van de Raad van Europa. In Parijs heeft hij ook de voor uitzichten besproken voor de voorgestelde conferentie van de Grote Vier met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zijn Britse collega Eden en de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Geor ges Bidault. „Wij verkeren allen in groot gevaar" aldus Adenauer. „Als Europa vroeger of later niet verenigd wordt zullen wij allen verloren zijn", aldus Ade nauer. „De Russen, begerig de schema's voor politieke en militaire eenheid te blokkeren, zouden „met genoe gen" Duitsland neutralisatie op leggen" aldus Adenauer. „De neutralisatie van Duitsland zou van Duitsland geen neutrale staat maken. Neutralisatie is geen neutraliteit maar iets geheel an ders. Zwitserland is een neutraal Zachte winter klap voor Tsjechische economie WENEN, 14 Dec. De Euro pese winter zonder regen heeft een gevoelige klap toegebracht aan de Tsjechoslowaakse econo mie. Het officiële in Praag ver schijnende blad Rude Pravo meldt vandaag dat het uitblijven van de regen waardoor in geheel Europa een tekort aan water is ontstaan in Tsjechoslowakije de electriciteitsvoorziening ernstig in gevaar brengt. land, maar het kan zich verdedi gen tegen elke aanval. Een ge neutraliseerde staat kan dit niet". „Ik kan niet geloven, dat Ame rika of Engeland lang troepen in Europa zullen houden om de neu tralisatie van Duitsland door te zetten. Alleen de Russen zouden blijven en in korte tijd zou een geneutraliseerd Duitsland een Sowjet satelliet worden". „Neutralisatie die een verenigd Duitsland tot slavernij zou bren gen is volkomen onaanvaardbaar voor ons", aldus Adenauer. De kanselier zei er op te ver trouwen dat Amerika, Engeland en Frankrijk zich zullen verzetten tegen elk Russisch voorstel om Duitsland te verenigen en dan te neutraliseren. Men kan ze soms zien lopen over de Via Steembre te Ro me, op weg van de kazerne naar het Quirinaal, vroeger 't verblijf van de Italiaanse Ko ningen, nu de residentie van de President van Italië. Ze hebben altijd groot bekijks, zo wel van vreemdelingen als van de Italianen zelf, omdat ze zo ongehoord vooral in 'n Zuidelijk land lang zijn. Zij zijn de „Corazzieri" de kurassiers vroeger deden ze dienst als lijfwacht van de Koningen, nu bewaken ze de President naar hun beste ver mogen. Geen enkel lid van de lijfwacht is kleiner dan 1.83 meter, en vooral als zij hun parade-uniformen aan hebben, zijn zij indrukwekkende ver schijningen. LONDEN, 14 Dec. De loting voor de derde ronde is over het algemeen niet bijzonder gunstig verlopen voor de on-leagueclubs. Zo moeten Wigan en Peter borough zeer zware uitwedstrij den spelen tegen eerste-klassers, t.w. Newcastle United en Cardiff City. Hastings had meer geluk en lootte op eigen terrein tegen Norwich, een ploeg uit de derde divisie, die het niet gemakkelijk zal krijgen, te oordelen naar de manier waarop Hastings Zater dag j.l. met Swindson afrekende. Een merkwaardige speling van het lot bracht West Bromwioh Albion en Chelsea tegenover el kaar, merkwaardig omdat de twee ploegen elkaar verleden jaar vier keer in de vierde rond'e ontmoetten voordat Chelsea won. Ditmaal is West Bromwich fa voriet. In Sheffield zal ongetwijfeld grote belangstelling uitgaan naar het treffen tussen de plaatselijke rivalen Sheffield Wednesday en Sheffield United. Het is voor de eerste maal sinds 1927 toen de United won met 4—1 dat beide ploegen elkaar in de strijd om de beker ontmoeten. Arsenal, de league-kampioen, heeft na de oorlog in de beker competitie altijd veel geluk met de loting gehad en ook dit keer hebben de „Reds" als eerste wed strijd een thuis-ontmoeting ge loot. Niettemin zullen de Lon- denaren tegen Aston Villa, een club met een grote beker-tradi tie, en in goede vorm dit sei zoen, hun beste beentje voor moeteji zetten. PARIJS, 14 Dec. De Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag een beroep gedaan op Frankrijk en Duitsland om een verbond te sluiten, waardoor het onmogelijk zal worden, dat ooit weer oorlog tussen deze beide landen uitbreekt. Dulles verklaarde tijdens een perconferentie dat Amerika een dergelijke Europese politiek gaar ne zal steunen, die binn.en het raam van de N.A.V.O. door de Europese Defensie Gemeenschap verwezenlijkt kan worden. Dulles ontving de verslaggevers enkele minuten nadat hij ten aan- hore van de ministers van de veertien N.A.V.O.-landen een be langrijke politieke redevoering had afgestoken. Dulles verzekerde dat Amerika alles in het werk stelt om de GENERAAL DEAN NAAR WASHINGTON TOKIO. Arthur Dean, de geallieerde vertegenwoordiger bij de afgebroken voorbereidende be sprekingen te Panmoendjon, heeft bekend gemaakt, dat hij varldaag naar Washington zal reizen om overleg te plegen op het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Radio-Peking heeft verklaard, dat een ernstige toestand is ont staan en er de Britten van be schuldigd medeplichtig te zijn aan de Amerikaanse tactiek van „sa botage van het bestand". In de proclamatie wordt geëist, dat de Amerikaanse regering Dean opdracht geeft de onderhandelin gen te 'hervatten. Europese politiek te steunen en zulks zal blijven doen zolang de ze „gezond en verstandig" is. „We worden op het ogenblik ernstig bedreigd door een materialistische staat. Deze dreiging is reusachtig omdat het Westen zwalk is ge weest". Dulles deelde mede dat hij over het Verre Oosten gesproken heeft en citeerde een gezegde van Sta lin: „De weg naar de overwinning gaat via het Oosten en het Wes ten kan het Oosten niet veront- achtzamen". Hij zwaaide de Franse regering alle lof toe voor de geweldige taa'k die zij in Indo-Ghina op zich genomen heeft. De Amerikaanse minister ver- tklaarde, dat wanneer Europa de E.D.G. niet zou ratificeren, Ame rika eveneens genoodzaakt zou zijn zijn Europese politiek te her zien. Hij voegde hieraan toe dat die 'herizièning niet zal betekenen dat de V.S. zich uit de N.A.V.O. zuilen terugtrekken. Wel zal Amerika zich opnieuw moeten be zinnen op de raag, hoe het Noord- Atlantische verdrag vervuld kan worden. NEW DELHI, 14 December De Russische ambassadeur M. A. Mensjikov heeft informeel aan geboden om besprekingen te voe ren over een verkoopprogramma van militaire uitrusting op ge makkelijke voorwaarden met India indien Amerika besluit Pa kistan te bewapenen, aldus wordt vandaag door diplomatieke woord voerders hier verklaard. Indische autoriteiten hebben geweigerd commentaar te leveren op de berichten dat vlak' op de hielen van het vertrek van de Amerikaanse Vice-president Nixon op 4 December Mensjikov Rus- lands bereidheid kenbaar maakte om besprekingen te openen. Het bezoek van Nixon aan de Indische hoofdstad viel samen met een oplaaien van toenemende intense Indische bezorgdheid aan gaande berichten over een Ameri- kaans-Pakistaans militair pact. Dezelfde diplomatieke woord voerders hebben verklaard, dat de energieke Engels sprekende voor malige minister van buitenlandse handel zowel onder Stalin als Malenkov, die een actieve figuur is in de hoofdstad sedert zijn aankomst op 21 October gesugge reerd heeft, dat India militair materiaal zou kunnen invoeren krachtens de bepalingen van het handelsverdrag dat op 2 December ondertekend werd. Onder dit pact kan India 39 Russische artikelen verkrijgen, waaronder chemicaliën, ijzer, sta len producten, ruwe petroleum, petroleum producten, optische ar tikelen, schoenen en „een hele serie industrie artikelen". Zowel de diplomatieke woord voerders als de Indische politieke kringen zijn het er over eens dat de kansen dat India het Sowjet aanbod zal aanvaarden gering zijn, in hoofdzaak omdat premier Nehroe's wantrouwen tegen de motieven van de Sowjet Unie even groot is als zijn wantrouwen tegen Amerika. „Afgezien van het feit, dat wij nooit zullen afzien van onze neutraliteit, denkt U dat zij ons iets van waarde zouden geven?", aldus een partijleider, die zijn partij, die een machtige positie in neemt en in de regering zit, in het congres vertegenwoordigt in een commentaar. Hij voegde er aan toe „Zij zouden trachten ons rommel in de handen te stoppen en er propaganda uit te slaan. Wij zouden geen enkele van hun Migvliegtuigen te zien krijgen zo min als iets van de producten van de Skoda-werken". Officiële kringen distanciëren zich ook om de dreiging te ver mijden dat de Indische buiten landse politiek zou kunnen over schakelen naar de Sow jets ten gevolge van het Amerikaans-Pa- kistaans pact. „Onze politiek zal dezelfde blijven. Wij willen niet hebben dat de Amerikanen het idee krij gen dat wij trachten door chan tage te verkrijgen wat wij willen. Wij willen dat zij van standpunt veranderen, maar niet op die manier", aldus een officiële auto riteit. In Silezië HOF, 14 Dec. Vijftig perso nen zijn omgekomen en ruim hon derd gewond, toen op 21 Novem ber bij de Silezische plaats Wal denburg twee treinen met arbei ders in volle vaart op elkaar zijn gelopen. De Poolse pers had geen mel ding van het ongeluk gemaakt. Onder de slachtoffers bevonden zich vele Duitse mijnwerkers en arbeidsters uit fabrieken van Landshut. In hotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke Familie dit jaar haar wintersport-vacantie doorbrengen. Hotel Adler ver wacht H.M. de Koningin en de vier Prinsessen op 28 December te kunnen ontvangen, terwijl Prins Bernhard, die per auto reist, eerst enige dagen later zal arriveren. Hotel Adler, ideaal gelegen, in de „schaduw" van de Wetterhorn. Hij wil niet meer terug TOKIO, 14 Dec. Mevrouw Portia Howe, de Amerikaanse moeder, die gehoopt had haar zoon in Korea te mogen bezoe ken, om hem over te halen naar de V.S. terug te keren, heeft van daag een brief van de jongeman ontvangen waarin hij de Ver. Staten zwart maakt. Met tranen in de ogen las me vrouw Howe de brief aan een groep verslaggevers voor. Deze omvatte o.m. de volgende passa ges: „De Amerikaanse autoritei ten hebben u wellicht ver teld, dat er dwang op mij is uit geoefend, of dat men mij verdo vende middelen of een hersen spoeling heeft toegediend. Wel licht zijn ze met nog andere vui ligheid komen aanzetten, ofti de mensen als ikzelf die hun eigen rechten en de rechten van de mensheid verdedigen, te belaste ren". De 43-jarige moeder van vier kinderen zei: „Ik wil dat deze brief in haar geheel wordt gepu bliceerd, ik ben van mening, dat de mensen moeten weten hoe vreselijk het communisme is. Ais het een gezin uiteen kan rukken, kan het ook een volk doen uiteen vallen". Rechtzaal puilde uit van verslaggevers FRANKFORT, 14 Dec. De president van het Amerikaanse hof van beroep William Clark, die door het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken is geschorst, heeft vandaag in weerwil van dit feit, een recht zitting geleid. De rechtszaal puilde uit van de verslaggevers en fotografen. Clark's opvolger, de waarne mende president van het hof Carl W. Fulgham, was niet aanwezig. Clark arriveerde in zijn zwarte toga en met een grimmige uit drukking op het gezicht in de rechtszaal en begon een zaak te behandelen, welke op de agenda voorkomt, die door Fulgham tot 18 en 19 Januari is verdaagd. „Ik beschouw de instructie om de agenda voor deze ochtend te verdagen van nul en gener waar de, omdat ze mijn handtekening niet draagt", aldus Clark. In een tevoren opgestelde ver klaring sprak Clark zijn voldoe ning uit over de aanwezigheid in de zaal van drie Amerikaanse rechtSigeleerden. Clark zei, dat de drie rechts geleerden hem hadden meege deeld, dat zij de wijze waarop het departement van Buitenlandse Zaken hem behandeld heeft even eens afkeuren. (CopynflW bv Bof# ttorresaiv Copenhagen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3