Sm id je Verholen en de goudschat Lanj doo Hou ir van een nieuw raadhuis goedgekeurd NIEUWS Belang van de L.T.B. voor boer en tuinder HANDIG MEISJE FILIAALHOUDER Steeds voor i uit Heiloo Gemeenteraad Egmoiid-Biimeii Contributie wordt ruim terugverdiend TANDARTS-ASSISTENTE Schoonheidsinstituut ADVERTEERT IN DIT BLAD Grote da De Ra Pagina 6 Dinsdag IS December 1953 EGMOND-BINNEN. Stel U de raadsagenda voor als de zak van Sinterklaas. Dan was het eerste pakje, dat burgemeester M. Niele daaruit te voorschijn haalde wel een zeer bijzondere verrassing, bestaande in de ver heugende mededeling, dat, blijkens een officiële telefo nische mededeling, de houw van het nieuwe raadhuis de goedkeuring had verkregen. Zoals bekend zal dit raadhuis gebouwd worden op de hoek EgmonderstraatwegHerenweg in de tuin van de heer J. Blonk. Voor de bouw zal diens woning worden afgebroken, zodat voor liet raadhuis een klein plein zal zijn gelegen. Zo zal Egmond-Bin- nen ddn een gemeentehuis ver krijgen, dat aan de eisen van de tijd beantwoordt. Het oude raad huisje was inmiddels te klein en te primitief geworden. De heer Th. Apeldoorn vroeg of met deze goedkeuring nu de finitief vaststaat, dat het ge meentehuis in Den Hoef zal wor den gebouwd. Zijns inziens zou het beter en passender zijn het in de dorpskom Egmond-Binnen te plaatsen. Daarom stelde hij voor het oude voorstel tot plaat sing in Egmond aan den Hoef in te trekken. De voorzitter be toogde met klem, dat het zonder gegronde motieven niet aangaat op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Daar komt nog bij, dat een besluit tot plaatsing van het raadhuis te Egmond- Binnen nimmer de goedkeuring van hogerhand zou verkrijgen, omdat het hoofdmotief van de thans verkregen goedkeuring wor telt in het feit, dat de voor het nieuwe gemeentehuis gekozen plaats centraal in de Egmonden is gelegen, zodat bij verwezen lijking van nog steeds hangende toekomstplannen, als samenvoe ging, deze aangelegenheid geen moeilijkheid zal vormen. De heer Th. Apeldoorn bleef bij zijn standpunt. Dc uitbreiding van gelegenheid voor allerlei dingen is in Egmond-Binnen aanzienlij ker en daarom is en blijft Eg mond-Binnen de meest geschikte plaats. Indien desondanks de bouw in Den Hoef zal moeten doorgaan, stelde hij, samen met het raadslid C. Apeldoorn voor, om één ambtenaar zitting te laten houden in de dorpskom Egmond- Binnen, teneinde de ingezetenen aldaar tegemoet te komen, het geen de voorzitter uitgesloten achtte en het raadslid Simons het humoristische voorstel ontlokte om tussen beide dorpskommen het braderietreintje te laten lopen. De uitgaven van het o.l. onder wijs voor 1952 werden vastgesteld op f693,33; overschrijding van f 228,29. De vergoedingen 1953 voor de bijzondere scholen: f 5798 voor de school te Egmond-Binnen en f4775,33 voor die van Egmond aan den Hoef. De uitgaven over het 5-jarig tijdvak ('48—'52) voor de o.l. school bedragen f3299,33, terwijl het over dat tijdvak beschikbaar gestelde bedrag f2796,12 bedraagt. Het bedrag der overschrijding is derhalve groot f 503,18 of f 20,85 per leerling. Voor de bijzondere scholen werden over hetzelfde vijfjarige tijdvak ('48—'52) de vergoedingen èn de „erkende uitgaven" vast gesteld, n.l. voor de school te Egmond-Binnen f 28.755,10 (ver goedingen) en f28.795,91 (erkende uitgaven); overschrijding f4,81; voor de scholen te Egmond aan den Hoef f 22.533,63 (vergoedin- gij) en f25.215,99 (erkende uit gaven); bedrag der overschrijding f 2682,36. De aanvrage van het R.K. schoolbestuur te Egmond-Binnen om gelden beschikbaar te stellen voor een nieuwe rekenmethode K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Voor een paar belangrijke mededelingen komen we weer eens terug op ons K.A.B.-hoekje. Het wordt tele gramstijl. Hier is het eerste. Alhoewel er het hele jaar door retraites worden gegeven, wordt ons nu in Januari door de paters in Bergen wel een bijzondere ge legenheid geboden. Er zijn name lijk op 2 en 9 Januari a.s. spe ciale retraites voor de K.A.B.- ers van Alkmaar en omstreken. Ge kunt u hiervoor opgeven bij het bestuur van uw vakafdeling of rechtstreeks bij J. Witte, Nieuwpoortslaan 137 en A. Lou ter, Zocherstraat 27. Tweede bericht. Op Donderdag 17 December is er een vergade ring van het hele kader van de K.A.B. Dan komen allen die een bestuursfunctie bekleden in de K.A.B. of onderafdeling, of bij een der instellingen, bijeen om de verdere, grote lijnen van ons werk uit te stippelen. Daar mag deze maal niemand ontbreken. Derde bericht. Nog steeds lig gen bij de kassier van de Cen trale Volksbank spaarboekjes, die maar niet worden afgehaald. Elke Zaterdagmiddag is er gelegenheid deze af te halen. Adres bekend. Vierde bericht. Wie iets heeft af te handelen met het Geweste lijk Arbeidsbureau en daarvoor overdag geen gelegenheid heeft, zij met deze medegedeeld, dat elke Vrijdagavond van zeven tot acht uur een speciaal spreekuur is ingesteld. Vijfde bericht. De kapelactie heeft tot nu toe opgebracht het bedrag van f 144.27, welk bedrag nu is overgemaakt. De afdeling die nog gelden daarvoor moet afdragen, kan terecht foij de pen ningmeester. Zesde bericht. De jaarlijkse feestavonden vielen algemeen in de smaak. Toch waren er, die liever een toneelavond van „Von del" hadden gehad. Geduld: ook die krijgen nog hun zin. Natuur lijk niet meer dit jaar, maar wel in het voorjaar van 1954. Onder handelingen zijn reeds gaande. Tot volgende keer. werd, na het advies van een des kundige te hebben ingewonnen, afgewezen. De ambtenarensalarissen worden met ingang van 1 Januari j.l. aangepast aan de rijksregeling. De basiswedden worden, voor zo veel nodig, herzien met gelijk tijdige invoering van de rangen van commies, adj. commies en schrijver. Aangezien de werkzaamheden, verbonden aan gemeentewerken dermate zijn toegenomen, werd voorgesteld de gemeente-architect met ingang van 1 Januari a.s. in volledige dienst te nemen. Th. Apeldoorn gaf als zijn mening te kennen, dat hij voor dit voor stel was, indien de gemeente architect in de dorpskom Egmond- Binnen komt wonen. De voorzit ter zei, dat dit niet zal kunnen, aangezien de architect met een claim gaat bouwen en deze bouw nu eenmaal gebonden is aan het herbouwplan, dat enkel gronden beschikbaar heeft langs de Eg monderstraatweg te Egmond aan den Hoef. De heer C. Apeldoorn was het met deze zienswijze niet eens, terwijl diens naamgenoot dit agendapunt dan wenste aan te houden. De voorzitter stelde voor dit punt in stemming te brengen, terwijl de heer Simons de opmerking .plaatste dat men een ambtenaar wel de verplich ting kan opleggen in de gemeente te wonen, doch hem niet kan dwingen op een bepaalde plaats te gaan wonen. Dergelijke voor stellen houden in het voeren van een ongezonde oppositie, die het algemeen belang kan schaden. In verband met het feit, dat nu 8 woningen inplaats van 9 zullen worden gebouwd, werd be sloten de grondverkoop en het aangevraagde voorschot voor deze bouw dienovereenkomstig te wij zigen. Dit punt betreft de bouw van 8 woningwetwoningen, te bouwen aan de Dom Huijben- laan te Egmond-Binnen (dorps kom). Vervolgens wordt besloten tot grondverkoop voor 2 her- bouwplichten van Bakker en Hop man voor de prijs van f 3,30 per m2, welke grond destijds van jhr. Six van Wimmenum is aan gekocht voor f 3,per m2. In genoemde prijs van f 3,30 zijn de kosten van overdracht (jhr Six—gemeente) verrekend. Met de Bank voor Nederlandse gemeenten zal voor 1954 een rekening-courant-overeenkomst tot maximum f 20.000,worden aangegaan. Het bezwaarschrift van mej. P. Twigt werd aangehouden. N.a.v. het ingekomen verzoek schrift van C. Halff zal het uit breidingsplan zodanig gewijzigd worden dat de bouw van een varkensstal aan de Herenweg (Wimmenum) mogelijk zal zijn. Bij de rondvraag verzocht de heer Th. Apeldoorn om nadere richtlijnen voor de onlangs in gestelde raadscommissie, die tot taak heeft de bestudering van 't vraagstuk der zomerwoningen. De voorzitter verklaarde hierop, dat de overheid de huisjes weg wil hebben. Men zal daarom, wat de plaatsing van deze zomer woningen betreft, tot centralisatie dienen over te gaan, daarbij reke ning houdende met de richtlijnen van het uibreidingsplan. Bijzon dere aandacht daarbij verdienen de watervoorziening, camouflering van de huisjes door beplanting e.d. en de verberging van huis vuil e.d. Indien de commissie dit wenselijk acht is er niets op tegen zich door leden van het V.V.V.- bestuur te laten bijstaan. De heer Simons verzocht om verbetering bij de stopplaats van de bus aan de Egmonderstraat weg, de heer C. Apeldoorn vroeg naar de mogelijkheid van het verkrijgen van een gymnastiek lokaal, de heer Mooij verzocht grond te willen aankopen aan de Herenweg te Egmond-Binnen (dorpskom), hetgeen B. en W. in welwillende overweging zullen nemen. Tochtgenoten van St. Frans HEILOO. A.s. Zondag gaan we weer op tocht. De tocht be gint in Alkmaar met de H. Mis. Deze is om 8 uur in de kapel van de zusters op de Oude Gracht. De H. Mis en de tocht dragen we op voor de Pauselijke intenties van het Mariajaar. In Bergen houden we ons gezamenlijk gesprek met als onderwerp: „Optimisme." Belangstellenden kunnen zich bij onderstaande adressen ver voegen: Pater Rembert v. Vught, Klooster, Nieuwe Niedorp; L. Ta- mes, Laat 5—7, Alkmaar; A. Stroet, Westerweg' 302, Heiloo. R.K. Vrouwenbeweging HEILOO Op Donderdag 17 December a.s, 's avonds om 8 u. zal de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging, afd. Heiloo een bijeenkomst houden in het N.K.J.B.-gebouw. De heer G. Stockman zal dan een speciaal Kerstprogramma verzorgen met o.a. zang, declamatie en een Kerstverhaal. Het bestuur vertrouwt op de interesse van de leden voor deze mooie avond en verwacht allen. Tentoonstelling K.A.B. HEILOO De tentoonstelling vrije-tijdsbesteding, welke was georganiseerd door de K.A.B., afdeling Heiloo was keurig ver zorgd. Twee stands van de verkenners en enkele van instellingen van de K.A.B. voerden wel de boven toon. De inzendingen van parti culieren vielen tegen. De heer Bolten, voorzitter van de K.A.B. afdeling Heiloo, was van mening dat het korte tijdsverschil van twee jaar met de vorige ten toonstelling hiervan wel de voor naamste oorzaak is geweest. Maar het doel van de tentoonstelling is niet alleen een zaal te vullen, maar juist om een goede en ook nuttige vrije-tijdsbesteding te sti muleren. Deze tentoonstelling toonde dat de mogelijkheden hiervoor legio zijn. Fraai hand werk, waaronder frivolitékleedjes, van mejuffrouw A. v. d. Velden kreeg van de jury het hoogste beoordeiingscijfer 9. Met dit cijfer werd ook de paradijsvogel ge waardeerd, welke Adriaan de Graaf f (16 jaar) uit hout had ge sneden. De heer C. Scholten kreeg voor een compleet gemeu bileerd poppenhuis 8%. Zondag avond zorgden de Broadway- Players nog voor muziek, welke de gezelligheid verhoogde. Viswedstrijd Hengelsportvereiiiging NWE. NIEDORP. Op Zon dag 20 December a.s. gaat de Nie. dorpse Hengel Sportvereniging een wedstrijd houden tegen een Haarlemse club. Deze ontmoeting was al eerde n.l. op 1 Febr. van dit jaar vastgesteld, maar toen wegens het stormweer uitgesteld. Verloting St. Nicolaasactie NWE. NIEDORP. Zaterdag avond heerste er een gezellige drukte in zaal Hees, alwaar de verloting der loten „St. Nicolaas actie Niedorpse Middenstanders" plaats vond. Er stonden een 80-tal mooie prijzen .waaronder 5 wol len dekens, anthraciet, rollades, verdere gebruiksvoorwerpen enz. De bezitters van de navolgende no's zijn de gelukkigen. 4093, 1654, 461, 5240 en 5586 zijn wollen dekens. Verdere prij zen zijn: 3697. 3597, 3571, 4780, 736 2910. 1952. 1815. 5512. 1416, 3671. 4239. 3789. 523. 3153, 934, 47, 1437, 3889. 3753, 4807, 5453, 4824 676. 4093, 19. 158, 2277, 4855, 3870, 1552, 4363, 3594, 2558, 5528, 1383, 3362, 3407, 1655, 5652, 2941, 420. 2884. 1571, 5780. 3853, 4873, 2677, 2149, 1486, 5111, 1417, 2870, 4973, 2339, 5142, 1784, 3905, 3330, 5416, 1547, 859, 1919, 3777, 4068, 3431, 4448, 2239, 4892, 3123, 787. 3645, 3289, 1860, 4083, 637, 1682. Bestrijding bruine rat NWE. NIEDORP. Van deze week af zal evenals in voorgaan de jaren in onze gemeente de bestrijding van de bruine rat ter hand worden genomen. Van gemeentewege zullen huis aan huis de pakjes bestrijdingsmid delen worden afgegeven. Klaverjasclub „De Rode Eenhoorn" NWE. NIEDORP. De eind uitslag der November-competitie van de klaverjasclub „De Rode Eenhoorn" was als volgt: 1. J. v. Ginneken 1664 pnt; 2. J. Bakhuis 1559 pijt; 3. T. Woudwijk 1557 pnt; 4. C. van Gulik 1553 pnt; 5. G. Ruit 1529 pnt; 6. J. Biesma 1516 pnt; 7. P. v. Eeten 1491 pnt; 8. J. Verbeek 1467 pnt; 9. J. Stammes 1444 pnt; 10. P. Broek huizen 1423 pnt. Acties kinderpostzegels NWE. NIEDORP. De onlangs gehouden actie kinderpostzegels, door een twintigtal leerlingen van de lager school, heeft f 395, opgebracht. Geslaagd NWE. NIEDORP. Op de in Den Haag gehouden examens slaagde voor hulpmonteur onze plaatsgenoot de heer G. Bossen. DUINRANDERS- CALLANTSOOG Een wedstrijd met veel kansen SCHOORL Nauwelijks was de wedstrijd DuinrandersCal- lantsoog begonnen of Duinran ders kreeg de eerste kans op een doelpunt. Midvoor Hameeteman schoot echter jammerlijk naast. Binnen de vijf minuten kreeg Stort echter een tweede kans, die hij 'beter benutte. Uit het midden kreeg hij de bal keurig toege speeld en met een mooie omhaal gaf hij de C..-keeper het nakijken. Het doelpunt was nauwelijks koud of Jaap Kaandorp liet na een fraaie soloren de keeper van de gasten voor de tweede maal de bal uit de touwen plukken. Het spel golfde in snel tempo op en neer. Bij een schermutseling in het middenveld raakte Louwe met de hak van zijn schoen het gelaat van de Caliantsoog-speler P. Tromp, die met een lichte her senschudding het veld moest ver laten. Dit was voor zijn club wel een handicap, doch met een in valler werd de strijd moedig voortgezet. Tot de rust bleef de stand 20. De thee had beide ploegen blijkbaar niet genoeg gesterkt, Het spel haalde niet meer het peil van voor de rust. De ver moeidheid speelde de spelers par ten. Op een gegeven moment kreeg de linksbuiten van Callantsoog een mooie kans. die hij keurig wist te benutten (21). Even vlamde het spel weer op, doch spoedig was het weer even mat. Bij een aanval van Duinran ders liep de keeper van Callants oog iets te ver uit, en midden voor Hameeteman plaatste rustig de bal in het doel (31). Beide elftallen kregen nog en kele kansen, dbdh doelpunten ble ven verder uit. Het was een ver ademing toen de scheidsrechter v.d. Linden, die de teugels goed in handen hield, 't einde blies en .Duinranders vermoeid doch vol daan met twee kostbare puntjes de kleedkamer opzocht. WIJDEWORMER GAAT TOT BELASTING VERLAGING OVER WIJDEWORMER, 14 Dec. In de hedenochtend gehouden vergadering heeft de gemeente raad van Wijdewormer besloten tot belastingverlaging over te gaan. Deze belastingverlaging geldt de personele belasting de opcenten hiervoor worden met 50 verlaagd en de hoofdsommen van de grondbelasting voor ge bouwde eigendommen (huizen), waarvan de opcenten eveneens met 50 worden verlaagd en on gebouwde eigendommen (lande rijen), waarvan de opcenten met 40 verlaagd worden. De honden belasting wordt tenslotte gehal veerd. In de toekomst betekent dit voor de gemeente Wijdewor mer een vermindering van in komsten van ongeveer 4500 gul den per jaar. Een van de rede nen, die maalktet dat dit voor de inwoners van Wijdewormer gun stige besluit kon worden geno men, is, dat geen enkele M2 straat van het pl.m. 27 k.m. .lan ge wegennet aan de gemeente toebehoort en dus geen onder houdskosten vergt. Wijdewormer is de eerste gemeente in Noord- Holland, die tot belastingverla ging is overgegaan. SCHOORL Onder voorzit terschap van de heer N. Kaag, vergaderde de afdeling Schoorl van de L.T.B. in het Verenigings gebouw. De Voorzitter sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst, temeer daar deze avond gesproken zou worden over de eigen organisatie. De oogstdankdag mag uitste kend geslaagd heten en spr. bracht dank aan allen voor de medewerking. De garantieprijs voor de melk is wederom vast gesteld. Hoewel deze iets ligt on der de door de Stichting van de Landbouw voorgestelde norm, mag men over het algemeen toch tevreden zijn. Op 21 Januari a.s. zal in samen werking met de Coöp. Boeren leenbank een filmavond worden géhouden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat plannen be staan tot het stichten van een proefiboerderij in de Wogmeer, ter grootte van ongeveer 34 iha. Daar, althans in de eerste tien jaren, dit bedrijf niet rendabel zal zijn, 'heeft het Rijk een subsidie toe gezegd van f8000 per jaar, terwijl hoogstwaarschijnlijk de techni sche landbouworganisaties nog f4000,per jaar zullen moeten bijpassen. Wanneer deze plannen werkelijkheid worden, is dit van zeer groot belang voor onze stre ken. Voor de kadercursussen bleek de animo jammer genoeg weer te klein. De voorzitter wekte de le den en vooral de jongere leden, op, zich alsnog voor deze cursus sen op te .geven bij het bestuur. Ook kan men zich daar opgeven voor een cursus „spreken in het openbaar". Besloten werd het assurantie kantoor van de L.T.B. uit te no digen een spreekbeurt te komen vervullen over sociale- en levens verzekering. Hierna was het woord aan de heer P. G. Tel, die op deze avond de nadruk eens wilde leggen op hetgeen de L.T.B. eigenlijk voor ziin leden doet. De L.T.B. is een organisatie van 12 a 13 duizend katholieke boeren en tuinders in ons Bis dom. Van de aangeslotenen wordt verwacht dat zij belangstelling voor hun organisatie hebben, om dat deze wil zijn het democrati sche vrije orgaan, waarin, de agra rische belangen worden behar tigd. Al heeft men ook plaatse lijke 'besturen en een Ijoofd- be.stuur, toch zullen de leden zich niet aan een zekere verantwoor delijkheid kunnen onttrekken. Het is zelfs plicht deze verant woordelijkheid te dragen, want naast de persoonlijke, de indivi duele belangen, heeft men ook zeer veel belangen met anderen gemeen, die het 'best in de eigen organisatie kunnen worden be hartigd. Er zijn mensen die dit niet aanvoelen, en zich allen blind staren op de toch al lage contributie. Daar ziin allereerst de sociale belangen, die, welke voortvloeien uit de verhouding werkgever werknemer. Wanneer men in zijn bedrijf met anderen werkt, ont staan er naar beide zijden rech ten en plichten. De werknemers hebben zich sterk gemaakt in hun organisatie. Wanneer daar niet een sterke L.T.B. tegenover had gestaan, „tegenover" dan in de goede zin van 'het woord, zou de sfeer in de landbouw zeker ZPer veel slechter zijn. Thans heeft zij medegeholpen de ar- beidsvrede en de sociale verhou ding te regelen. Dat dit ook fi- nanciëel voor de leden van groot belang is geweest, is duidelijk en de contributie is reeds daarmee dubbel en dwars terugverdiend. Niet alleen de sociale belangen, doch ook de economische belan gen vragen de aandacht van de L.T.B. We behoeven slechts te rug te denken aan de crisis in de dertiger jaren, toen veel harder moest worden gewerkt dan nu en met veel minder resultaat. Dank zij de landbouworganisaties heeft men er nu uitgehaald wat er in zat: wat zou nu b.v. de melkprijs zijn, wanneer er geen landbouw organisaties waren. Nogmaals: de contributie komt er heus wel uit. Behalve genoemde belangen staat de LTB ook op de bres voor de culturele waarden. Voorheen werden de boeren in de culturele hoek gedrukt en werden zij ge acht te staan oP de onderste sport van de maatschappelijke ladder. De organisaties hebben de boe renstand opgetrokken, evenals dit met de arbeiders het geval is ge weest. De arbeider van thans is ook niet meer de arbeider van zestig jaar geleden. Boven alles uit echter hebben katholieke organisaties te zorgen voor de katholieke belangen van de leden. Alle dingen moeten worden benaderd vanuit de ka tholieke gezichtshoek. Hierin heeft de boerenstand een grootse taak te vervullen. De herkerste ning moet hoofdzakelijk komen van de plattelandsbevolking. Het platteland immers moet de steden voeden, omdat het platteland zelf zijn bewoners geen voldoende emplooi meer kan bieden. Daarom levert het platteland ook de meeste emigranten. Dat voor zul ke mensen hun degelijke katho lieke opvoeding van onschatbare waarde is. behoeft geen betoog. Plaatselijk vooral kan de LTB van onschatbare waarde zijn en de afd. Schoorl mag zioh gelukkig prijzen met een voorzitter als de heer Kaag, die zeker in staat is op alle de organisatie betreffende vragen te antwoorden. Hierna behandelde spreker nog de plicht om de productie zo hoog mogelijk op te voeren en te zor gen voor de beste kwaliteit daar van en gaf voorts een overzicht van de verschillende coöperaties en commissies, die door de LTB zijn opgericht of waarin zij een belangrijk aandeel heeft. Na het beantwoorden van en kele vragen, werd deze zeer ge animeerde vergadering gesloten. Burgerlijke Stand DE RIJP. Geboren: Jacob Hendrik z.v. H. Mannessen en E. Augspurg; Stephanus Antonius Andreas z.v. W. Alblas en J. Lips; William Joseph z.v. Th. Roe- lofsen en C. Kaptein; Johannes Petrus z.v P. Poel en C. Huiberts; Maartje d.v. K. de Jong en R. Twijnstra; Hermanus Jacobus Maria z.v. J. Kaptein en E. Oude- jans; Anna Catharina Maria d.v. J. van Straaten en A. Koppes. Overleden: Elizabeth de Waal 54 jr., wed. van J. van Marker. Gehuwd: Cornelis Rijser, 26 jr. en Gerarda A de Lange, 22 jr. Ambtenaar benoemd DE RIJP. Tot le ambtenaar ter secretarie dezer gemeente is benoemd de heer D. de Jongh klerk te secretarie te Purmerend De bij de eerste oproeping be noemde heer C. van Diepen, te Akersloot, had voor deze benoe ming bedankt. Gevraagd voor direct voor loojt- en icinkelwerk DORRESTEIJN's Manufacturenhandpl Steenenbrug Alkmaar ^\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\m 6 8 Een CHEMISCHE WASSERIJ en VERVERIJ vraagt voor Den Helder een (gehuwd) Zij, die reeds eerder in deze branche gewerkt hebben, genieten de voorkeur. Woning dis ponibel. Brieven onder no. N259, bur. van dit blad. Voor direct of per 1 Jan. gevraagd een leerling of ervaren Persoonlijk aanmelden Vrijdagavond 78 uur en Zaterdagmiddag 23 uur bij Tand arts KOKKES, Macl. Pontstraat 1. (F. DUYNSTEE-HEYDER) SPOORSTRAAT 111 - Tel. 2919 - DEN HELDER Massage - Manicure - Pedicure - Epileren - Ont haren Hoogtezon - Verwijderen van wratten - Gerstekorrels - Mee-eters taj/M'tmusxsam. j\HnuuHnwuumuMmmiwnumnnuuuu\numumnnunu\\uuuuu\unuuunvn\uunun«nuy 31. „Ik geloof, dat ik in de een of andere kast of bergruimte terecht ben gekomen", mompelde smidje Verholen. „Nou, dat weten we dan alweer. Wie uit dit kasteel wilde vluchten, kon of door de kast gaan of door de kelder, waar ik gevangen zat. Wat gek, het lijkt wel of de huidige hertog niet eens van het bestaan van deze vluchtgangen op de hoogte is, want anders had hij mij toch vast niet alleen achtergelaten bij een van de toegangen tot de vluohtgangen. Nou ja, we zullen maar den- k'en, dat-de daarvoor simpel is. In ieder geval weet ik dit nu wel zeker: als ik bij de tweesprong de andere gang gekozen had, dan was ik waarschijnlijk ver buiten het kasteel in de bossen of tussen de rotsen uitgekomen. Wat nu gedaan? Zal ik teruggaan? Welnee, natuurlijk niet. Ik ben nu in het kasteel, ik doe net of ik thuis ben en ik loop gewoon door de voordeur weg". Terwijl smidje Verholen dit allemaal stond te overleggen, dwaalden zijn ogen door de kast rond en zag hij iets, dat hij kon gebruiken. „Aha, een electrische zaklantaarn", lachte hij. „Ik zal zo vrij zijn die te lenen". Toen blies hij de oude petro leumlamp uit en liet hij het licht van zijn zaklantaarn door de kast spelen, dansend over de kistjes gereedschap en over het sleutelbord. Doch toen werden zijn scherpe ogen getroffen door iets, dat hem werkelijk een grote schok bezorgde, want bij een van de sleutels was een briefje geplakt, waarop geschreven stond: „cel hertog bediende linkerhoektoren". Dat gaf de smid te denken. Cel hertog? Hertog bediende? „Alle mensen" mompelde de smid. „Zit daar misschien een hertog in een cel, als dat zo is, wie is dan deze schurkachtige hertog die mij ge vangen nam?" De smid dacht er eens diep over na. Hij bekeek de andere sleutels ook nog eens. Daar was er eentje bij, die gemerkt was „cel Verholen". En dan was er ook nog eentje bij met „voetboeien Verholen". „Ik geloof dat er mij een lichtje opgaatmompelde de smid. „Als er hier nu werkelijk een hertog in een cel gevangen zit, dan moet dat de echte hertog zijn. De waard van het Zwarte Paard zei immers, dat de sim pele hertog een zonderling was, die niemand kwaad deed? Welnu.de hertog die ik op zo'n rare manier heb leren kennen, moge dan al een zonderling zijneen lieverdje is hij bepaald niet". (nvHu\uumHUHnntHunuHun\unnuunnnnui\unuunm\uu\uiunuvnm\nm\unuunuuuuvj W'IERINGERMEER Financiën Vrpdagm J. de Bont de sleu te ontsluiten, sluit opbouw van de doo woningen af. En v( het huis dat eens en moeilijke weg; Bont is het laatste De geschiedenis De Bont gelijkt o; denis van die mees het vaderland afkon germeerders. Als streek de heer De I 1932 uit het verre komen, als bedrijfs de Wieringermeer. staatsboerderij A6 met zijn jong gezin hem de 47 ha grote de Medemblikkerwe hoeve werd toebed< de bezettingsjaren heer De Bont vrijw bouwland. Eén koe die werd, zodra gift te klein wer ander vervangen. de Duitsers de trot aan het water pri hij juist nog een ko< een veehouder in koe is met nagenoe hebben en houden bouwer tijdig in v bracht bij kennisse Deze hadden echter dak voor het gezin kig kon dat terecb Blokker bij Schou) Witte Hek. Hier hac schikking over een kinderen sliepen ir De Bont had zijn k de voormalige eige terugbrengen, maar ber in het land kwa tijd dreigde, ontsto grootste last. Dageli; naar het Alkmaar Bureau, doch het v zelfs opperhoofd ju Justitie was opgeh bepaalde misdraging een wekenlang dui hopeloze historie bc den. Teneinde raad meester Raat van W de arm genomen, met veel beleid en den een mooi huisje gen voor het gedu] Hier heeft men wer gewoond tot Janu'ai de Dienst der Dom voor een redelijk g( in de „zetwoning", j duid als een verboi varkensschuur. Tegenover alle k De Bont bereid om den dat die verblij\ woonbaar zijn: in cU te koud en in de z heet. Maar ze zijn wordt uiterst moeiliji kinderen in te huisv dus wel hoog tijd i zijn woning, gebouw deringen van de ver veel gerieflijker ing betrekken. Zijn doch tig lentes. Zijn zoor delijke tweelingen, Landbouwschool in zijn al 18 en de j< Arie en Bertus bla hun partijtje op de behoorlijk mee. Voo oog op hun opleidi Bont na de oorlog t zijn akkers in weilan zodat hij ook 10 koe schapen en twee p aanhouden. Zelf gebc gen< in het Brabant: bedrijf wil hij ook daarin grootbrengen zelf heeft ondervon meer bevrediging hi bedrijf geeft. Nu he ook een auto. Maar na de onderwaterzetl dat toentertijd maar uit dagelijks de vei Twisk naar Wierin; fiets moest worde: ALKMAAR. De Arbeid te Alkmaar jaarverslag over 195 doen zien. Wat de invaliditeit^ is het aantal aanme de verzekering, da* 5 in vergelijking met 1 met 7 Een bij'z zaak daarvoor kan i gemeld. Het percental *aan ingeleverde ver jekaarten lag weden in de twee vorige i rond 52 Dit niv steeds te laag. Er was een opmer ging van het aantal de en toegekende renten. Men ziet daar in van beter inzicht van de sociale ver meent men, dat ook c slagen die op de ren verleend, een belai spelen. Het getal toegeke domsrenten liep terug 1951 tot 87 in 1952. dan de renten ex a I-W. Het aantal berek domsrenten ex art. 7 der wet vertoonde een gmg. Het was 669 U het vorige jaar Wat ongevallenwet 1921 e en tuinbouwongevalh was de inzending va lijsten na het aanbrei vervaldagen zeer I Aan 13 werkgevers w ring verleend van het van kroonlijsten, w aantal verleende c steeg tot 240. Een lichte daling t 52? vertoonde behandelde ongevalsa: t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6