Ministersconferentie over wereld-voedseloverschot Er gaapt een wijde kloof tussen toneel en volk Moties bij „onderwijs werden ingetrokken Hongaarse Joden gevonnist zich md Vier millioen Italianen namen een vrije dag IN HET BEGIN VAN 1954: irgaderde Ie zich >orging geluk m Minister Mansholt sprak te Groningen Nederlander maar één keer in de vijf jaar naar schouwburg Tweede Kamer 99 Onaannemelijke consequenties bij uitvoering ervan Wijziging ontslagrecht Staking slaagde voor plm. 60% Campagne ingezet tegen Joodse minderheden Belgische luchtmacht in de rouw Woensdag 16 December 1953 Pagina 3 chting het KNMI ;eldig van ot Donder- DER opklaringen >ar ti.ideliik Zwakke tot wind Iets turen met Oosten van ergunninghou- sreren. dat er impeervergun- lidige 32 zal Mevr. Jansen tussen Bosch- Zwitserland ;d uit veilig- /anger waar- onbeschermde tiltooide bouw- iweg. De heer rne meer aan- eden aan de weg, in ver zakken van de :ert, dat hij d. Hij zit met n zware bruine aren Arabische teld. Vlak bij en electrische e de president generaal Pogh- uitsluitend over •rière wenst te izemodeh dezer 'ebracht. Na een n Moghbeli, dat onderwerp zou zei Mossadeq: t bang. Ik zal s verklaringen vervolgens op woorden". n bij gewond 15 Dec. Op >rgoensestraat en gedijk te Rotter- tend een vracht- jrsonenauto met gekomen. In de aan de rechter- 'erd gedrukt, za- Antwerpse han- ïtgenote. De man oloedende hoofd- iw met een her- het Zuiderzieken- ;enomen. e V.V.V. afdeling raar jaarvergade- rart. De opkomst slecht. De voor van Oppen, be- ziin openings- I. verdient dit ze de ontplooide ac- afgelopen jaar. t het jaarverslag ok bleek, hebben rganiseerde bloe succes gehad. Tal- uit binnen- en ben Limmen tn- bezocht en onge- irdoor een grote jordhollandse bol- gaan. Een woord zeker toe aan het opgerichte comité, i het, uitstekende comité boekte de een ruim batig ïking van het ko- i werd besloten i'ikfeest te organi- het dorp in buurt- orden verdeeld ter het aantal mozai- d van het particu- Bovendien zullen i toegekend voor rtuintjes. rd vervolgens de aan te vullen in len en de Komnk- ng aan te vragen, dmiraal en Blauw i als bestuurslid, A. Krom gekozen laats van de heer ti. kampioen Zondag behaalden n V.B O. het kam- i de afdeling Ken de wedstrijd tegen ond voor de ont- belangstelling. Er log tempo gespeeld, srden de V.B.O.-ers >t 8—0. leende ook nog te •en, maar diende uit ,r de tegenligger die vas. Hij week naar a reed het gespan /oor Kaandorp nood- P. gaf toe een fout maakt. van justitie, Mr. J- ke. eiste f 200.of C. D. Thijs die P. ietuigde namens zijn ning met het slacht- t over het ongeval, e ter verontschuldi- wiens schuld hij er- dat deze een ver- de tankwagenchauf- ïad gemaakt, omdat ht had naar het ver- hem reed. Hij pleit en vroeg voor zijn geringere geldboete, er veertien dagen. (Van onze redacteur) GRONINGEN. Begin 1954 zal op uitnodiging' van de Verenigde Staten een ministersconferentie plaats vinden tussen de im- en exportlanden, waar men het probleem zal behandelen van 't wereld- voedseloverschot. Deze conferentie moet gezien worden als resultaat van het initiatief van Nederland op de jongste landbouwconferentie te Rome, doch aldaar maar matig ondersteund. Het is aan het intensief contact tussen Nederland en de Verenigde Staten te danken dat deze conferentie toch op korte termijn doorgang zal vinden. Dit deelde de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede op de algemene vergadering van de Groninger Maatschappij van Landbouw, welke gistermiddag te Groningen werd gehouden. Minister Mansholt heeft in een uitvoerige rede stilgestaan bij de mogelijkheden rond het voedsel- surplus. Hij constateerde dat de voedselproductie in N.-Amerika 20 hoger per hoofd der be volking is dan vóór de oorlog, terwijl daarentegen de voedsel productie in het Verre Oosten 20 lager ligt dan voor de oorlog. Hoewel er, aldus spreker, aanzienlijke voedseloverschotten ontstaan, kunnen deze niet door de landen die er behoefte aan hebben worden overgenomen, omdat zij ze niet kunnen betalen. In Noord-Anierika zijn momen teel grote voorraden tarwe, melkpoeder, boter, katoen en tabak, terwijl ruim 25 van de graanproductie in de V.S. in regeringshanden -is. Minister Mansholt noemde dit een zeer gevaarlijke situatie, waardoor er een onzekerheid in de markt is, want de grote voor raden in de V.S. worden op een kunstmatig prijsniveau gehou den. Er heerst bij de verschil lende regeringen nog een te on voldoende besef voor deze over schotmoeilijkheden, zo meende minister Mansholt, die een op lossing zag door coöperatief dit probleem aan te pakken. Ook de internationale landbouw orga nisaties erkennen het probleem, doch de F.A.O., die deze zaak ook aan de orde heeft gesteld, heeft, aldus minister Mansholt, niet die maatregelen genomen die nodig zijn. Op een onlangs in Rome ge houden internationale landbouw conferentie heeft minister Mans holt voorgesteld om op korte termijn de internationale voed- selcommissie op te dragen een systeem te laten ontwerpen, waardoor men overschotten kan afzetten zonder de normale han del te storen. Zijn bedoeling was dan om in 1954 een speciale con ferentie te Rome te beleggen en dan samen met de internationale landbouworganisaties de aspecten eens nader te bestuderen. Er zal een werkcomimissie naar de Verenigde Staten worden ge zonden om hier het probleem van ha-bij te bestuderen. Het voor stel van minister Mansholt werd o.im. enthousiast ondersteund door de secretaris van de inter nationale landbouworganisaties. Talmen en besluiteloosheid kan tot ontstellende gevolgen leiden, zo meende minister Mansholt, die het probleem van het voedsel- surplus vergeleek met een dijk doorbraak. Er vormt zich een klein gaatje in de dijk dat slechts een beetje water doorlaat, maar als de vloed sterk is wordt het gat groter en is de ramp niet meer te overzien. De voorstellen van minister Mansholt zijn te Rome niet direct aangenomen, doch op uitnodiging van de V.S. zal thans begin 1954 een minis tersconferentie plaats vinden. Met betrekking tot het natio naal landbouwbedrijf zei minis ter Mansholt dat er geen ver andering in de doelstelling van het vorige jaar valt te consta teren. Men zal een zeer concrete lijn volgen, welke men moeilijk kan wijzigen, ofschoon men wel een onderscheid dient te maken tussen het werkelijke beleid en de middelen die dit beleid moge lijk maken. Het beleid, aldus minister Mansholt, blijft gericht op welvaart van de agrarische bevolking. De basis van het be leid moet gezien worden in on derzoek, onderwijs en voorlich ting. Marktordening is derhalve se cundair, ofschoon deze nodig is om de bestaanszekerheid moge lijk te maken. Er zal een door tastend prijsbeleid worden ge voerd, terwijl er voor gezorgd dient te worden dat de produc ten in het buitenland tegen con currerende prijzen moeten wor den afgezet. Minister Mansholt hield hierna een warm pleidooi voor de internationale landbouw integratie. Daarnaast constateerde minister Mansholt dat er een streven is naar een Europese markt; dit is een onderdeel van het algemeen streven naar de Europese Ge meenschap. Juist door het falen op nationaal terrein en door het falen op bilateraal terrein wint het streven naar een grotere ge meenschap meer veld. De econo mische integratie van Europa is evenwel zonder een politieke in tegratie niet mogelijk, zo meende minister Mansholt, die hieraan toevoegde dat een politieke inte gratie zonder dat de Europese Raad bevoegdheden heeft op eco nomisch terrein evenmin zin heeft. Dit complex van problemen, aldus minister Mansholt, zal vóór Maart a.s. moeten worden opge lost. Nederland heeft inmiddels het goede voorbeeld gegeven, en ook Duitsland streeft naar deze gemeenschap. Het onstabiele Frankrijk levert evenwel de grootste moeilijkheden op. Een Europese markt zal voor de landbouw in Nederland van zéér grote betekenis zijn. Nationaal zijn de problemen op landbouw gebied niet meer op te lossen. Geen. garantie op de rogge Minister Mansholt verklaarde dat men voorzichtig moet zijn met het geven van garanties per product. Er lenen zich voor deze garantie wel enkele producten, waaronder melk, maar het geven van garantie bij rogge b.v. is volkomen onjuist. Men is daarom ook op de foutieve weg, wanneer men op rogge garantie geeft, zo als men zo graag in de Groninger Veenkoloniën zou willen, zo meende minister Mansholt. De totale bedrijfsinkomsten in de veenkoloniën in de agrarische sec tor geven geen moeilijkheden. Het optrekken van de roggeprijs tot f 24,achtte spreker volko men onjuist. Met betrekking tot de monopolieheffingen zeide mi nister Mansholt nog dat dit mid del een noodzakelijk kwaad is. Doch men heeft thans de moge lijkheid het voerniveau voor de akkerbouw op redelijk niveau te houden, alhoewel spreker toegaf dat dit middel slechts een lap middel blijft. Minister Mansholt concludeerde tenslotte dat er voor gezorgd dient te worden dat in internationaal verband grotere samenwerking op het terrein van de landbouworganisaties plaats vindt en dat we daarnaast blij ven behouden een nationale landbouwpolitiek, die zorgvuldig voorzichtig, doch slagvaardig is. Dit noemde minister Mansholt goed wel mogelijk, wanneer er een nauwe samenwerking is tus sen overheid en bedrijfsleven. Onder een hartelijk applaus maakte minister Mansholt aan het slot van zijn redevoering bekend, dat de aftredende voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, de heer R. H. Starke, benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje-Nasau, wegens zijn grote verdiensten verricht in dienst van het Groninger land bouw organisatiewezen. Driekwart millioen voor acht gelijke spelen LONDEN, 15 Dec. Van daag klopte het geluk aan de deur van het huis van John Hamilton en overhandigde hem een chèque, groot ruim 770.000 gulden belasting vrij nog wel. De geluksaanbrenger ver tegenwoordigde een Britse voetbalpool en Hamilton werd door hem uitverkoren, omdat hij tevoren de uitslag van acht voetbalwedstrijden, die in gelijk spel eindigden, heeft meegedeeld aan de pool. Hamilton is een gewoon arbeider en zodra hij het geld te pakken had, zei hij: „Ik ga niet mee terug 'naar mijn baas. Eindelijk kan mijn wens in vervulling gaan en kan ik iets voor mezelf beginnen liefst een garage UITKERING SOCIALE VERZEKERINGEN 5 PCT HOGER De Tweede Kamer aanvaardde gistermiddag een reeks wetsont werpen, die de 5 procent loons verhoging realiseren voor hen, die onder sociale verzekerings wetten vallen. Verschillende afgevaardigden o.a. de heren de Kort (K.V.P.) en v.d. Born (P.v.d.A.) Inaakten van deze gelegenheid gebruik om nog eens het pleit te voeren voor de z.g. vergeten groepen (perso nen, die van een klein particu lier pensioen of lijfrente moeten leven en waarvoor geen moge lijkheid bestaat om verhoging te compenseren). Minister Suurhoff had alle oog voor het vraagstuk, maar zag toch geen kans om het op te los sen. Het zou een duplicaat-ar menzorg worden, aldus de mini ster. Hij deelde mede, dat bin nenkort de dubbele premiebeta ling voor ziekenfondsen zal wor den afgeschaft voor man en vrouw, die een uitkering inge volge de ouderdomsvoorziening en een invaliditeitsrente genie ten. Baby van dertien pond t ATLANTA (Georgia). Mevr. J. W. Carey uit Atlanta heeft het leven geschonken aan een doch ter. Het geboortegewicht was ruim dertien pond. Gevangenisdirecteur stond te wachten ROLLA (Nrd-Dakota), 15 Dec. Vier gevangenen zijn de hele nacht druk in de weer geweest om een gat te maken in hun celmuur. Na eindeloos graven en hikken bespeurden zij de vrij- neid, maar toen nummer één ver langend zijn hoofd door de ope ning stak, deinsde hij verschrikt terug. Aan de andere kant van ae muur stond de gevangenis directeur met enkele bewakers wachten, 0111 ken gastvrij te onthalen. (Van onze parlementaire redacteur) 'De twee moties inzake de salarissen van onderwijzers en leraren hebben maar een kortstondig leven geliad. De motie-Roosjen (AR), mede ondertekend door leden van KVP, PvdA, en WD, stond voor, dat aan de ontknikking van onderwijzerssalarissen terugwerkende kracht zou worden gegeven tot 1 Januari 1948. De motie-Lueas KVPvroeg de leraren bij hel voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een verhoging over de eerste acht maanden van '47. De verklaring hiervan is, dat deze leraren de verhoging toen even zovele malen later dan hun col lega's bij het Nijverheidsonder wijs kregen. Bij het gisteren in de middaguren voortgezette „On- derwijs"-debat zei minister Cals, dat de uitvoering van beide mo ties onaannemelijke consequen ties voor de regering zou hebben. Dit betekende dus, dat zij ook bij de aanvaarding niet zouden wor den uitgevoerd. De voorstellers trokken daarop hun moties in. De ontknikking van de onder wijzerssalarissen is nu ingegaan pp 1 Januari 1953. Minister Cals verklaarde dit aldus: Het was een oud probleem. Als jong minister, die er nog fris tegenover stond, heb ik het bij mijn optreden zo spoedig mogelijk aangepakt. Als tijdstip voor het inwerking treden van de verbetering zocht ik de vroegste datum in het jaar en dat was 1 Januari 1953. De voorstellers van de motie wees hij er op, dat zij nog verder wilden gaan dan de direct betrok kenen. In het georganiseerd over leg werd 1 Januari 1951 gevraagd. Zijn bezwaren waren zowel van budgetaire als van administra tieve aard. Karikatuur Met betrekking tot de leraren salarissen ging minister Cals eerst nog in op meer algemene be zwaren. Verschillende afgevaar digden hadden gepleit voor een gelijkstelling met de rang van in genieur bij de Rijkswaterstaat. De bewindsman trachtte aan te to nen, dat zulks in formele zin niet mogelijk is. De leraren krijgen overuren betaald. Bij een gelijk stelling met de salarissen van in genieurs zou zulks bezwaren kun nen opleveren. De leraren klim men op door ouder te worden. Bij de ingenieurs is dat niet altijd het geval. De heer Lucas (K.V.P.) meende, dat de minister aldus een karikatuur van de geuite wens maakte maar de tijd ont brak om zulks nader uiteen te zetten. In de motie-Lucas (K.V.P.) stootte de minister zich aan de toevoeging „op gronden van rechtvaardigheid". Was het in 1947 onrechtvaardig, dat de ene categorie de verhoging acht maan den later kreeg dan de andere? Waar blijft men op die manier? aldus minister Cals. Hij herinner de er aan, dat de heer Ritmeester (V.V.D.) ook al eens gevraagd had om de korting op de spoor wegpensioenen, die in de crisis jaren werd doorgevoerd, alsnog te honoreren. Bijbel scheen de minister op het eerste gezicht een gelukkige greep te doen. De heer Roosjen (A.R.) had 's nachts gesproken van de werkers in de wijngaard. Bij „Lu cas" had de minister hierover niets kunnen vinden, maar bij Mattheus las hij: „Waarom is uw oog 'boos als ik goed ben? heer Lucas (K.V.P.) trok het beeld toch echter weer naar zijn kant door op de conclusie van de parabel te wijzen: Die het laatst kwam kreeg evenveel. Minister Cals bracht hier nog wel tegen, dat de eersten de laatsten zullen zijn. maar toen was de aardig heid er ook weer grondig af. „In uw gedachtengang zijn de eer sten degenen die de klappen krij gen", aldus de heer Lucas (KVP). Sfeer niet bederven De aan deze discussie ten grondslag liggende motie wilde de minister vooral duidelijk af wijzen om bij het hervatte over leg over de lerarensalarissen (na het accoord bleven nog verschil lende punten voor een nadere re geling over), de sfeer niet te be derven met niet gemotiveerde verwachtingen. Die sfeer was juist voor het eerst weer beter, aldus de minister. „We hebben weer eens gelachen", aldus een opmerking op een bespreking, die de minister ter ore was gekomen. De minister had deze goedbe doelde verduidelijking beter ach terwege kunnen laten. De heer Roosjen (A.R.) herhaalde haar al op sarcastische toon en dat zal nu nog wel meer gebeuren De heer Lucas zei, dat hij over- De wogen had om de motie, ondanks de afwijzing, te handhaven, maar ook hij wilde de sfeer niet beder ven, die er oPk nu wellicht weer niet beter op zal zijn geworden. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 15 December De gemiddelde Nederlander gaat maar éénmaal in de vijf jaar naar een voorstelling van het beroepstoneel. Van de uitgaande bevolking gaat 2 pet. naar toneel, 2 pet. naar concerten, 16 pet. naar sportwedstrijden, 22 pet. naar opera, operette, revue, ca baret, variété en circus, en 58 pet. naar de bioscoop. Deze cijfers, die statistisch de indruk bevestigen welke ieder kan hebben die wat om zich heen kijkt, zijn van het toneel af gezien ontstellend genoeg om het congres te rechtvaardigen, dat vandaag in Krasnapolsky onder de titel „Ons toneel en wij, Ne derlanders" is gehouden. Het was georganiseerd door de Ned. Ver eniging van Schouwburgdirecties, het Ned. Theatercentrum en zeven beroepsgezelschappen, van „De Nederlandse Comedie" tot de to neelgroep „Puck". Daar is van alle kanten in de kloof gekeken die tussen het toneel, met name het beroeps toneel, en het publiek gaapt en hardop gedacht over de manieren om haar te overbruggen. Hoe is zij ontstaan? Er zijn vele oorzaken. Mr. H. Waage, de eerste inleider, zag haar gegroeid in de maatschappelijke omwente ling sinds het begin van de vorige eeuw, waarbij de ontwik keling van het kunstgevoel verre is achtergebleven bij die van de mechanische productie. Anton van Duinkerken groef verder terug en dieper door, en zag de ver wijdering groeien vanaf het ogenblik dat het toneel zich van markt en kerkplein terugtrok in de beslotenheid van de schouw burg, een gebouw dat evenmin als raadhuis of gerechtsgebouw vanzelfsprekend iederéén over de drempel schijnt te nodigen. Er is daarenboven nog maar moeilijk een publiek bijeen te brengen dat in de theaterheid en zijn strijd nog de vertegenwoordiger ziet van de eigen en de gemeenschap pelijke gemoeds- en wilsbeweging. De behoefte aan ontspannende bevrijding heeft zich vereenvou digd tot het gejuich om het doel punt dat Nederland tegen België scoort en het toevallig in een schouwburg aanwezige publiek mist de binding om de ingewik kelder spanning van het moderne toneel nog gemeenschappelijk als eigen gemoedsbelang te kunnen waarderen, 'n Oplossing meende Van Duinkerken te zien in het oprichten van verenigingen van schouwburgbezoekers die weer weten wat ze doen omdat ze, tevoren in gedachten en begrip pen gebonden, weten wat ze ver langen. Mr. A. de Roos, wethouder voor de kunstzaken van Amsterdam, wees nog een andere oorzaak aan. Sinds 1938 zijn er belang rijke verschillen opgetreden in de verdeling van de culturele „koop kracht". In 1938 waren er 70.000 Nederlanders met een inkomen van meer dan f 5000,per jaar. Hun inkomen is sedertdien met 738 millioen gedaald. Stelt men, dat zij 10 pet. aan culturele zaken besteedden, dan is hun culturele koopkracht met rond f 1000,per hoofd verminderd. Daartegenover staat dat het inkomen van de andere bevolkingsgroepen met 1,9 milliard is gestegen. Dat bedrag is echter over zoveel personen verdeeld, dat hier de culturele koopkracht met slechts f 50,- per hoofd is gestegen. Voor de toe komst dacht mr. de Roos in de richting van een normale finan ciering vanwege de overheid van het toneel als maatschappelijk dienstbetoon, zoals de laatste in leider, de N.V.V.-bestuurder P. de Vries het belang van de inscha keling van de maatschappelijke organisaties onderstreepte om een geheel nieuw publiek tot het toneel te kunnen brengen. In de discussies zijn nog heel wat meer oorzaken en redmidde. len genoemd en het probleem bleek telkens meer stekels te zetten,. De heer Dommering uit Winschoten wees er b.v. op dat de gesubsidieerde toneelgezel schappen duurder zijn dan de niet- gesubsidieerde en dat door het speelplan van de Groninger stadsschouwburg het bezoek aan de toneelvoorstellingen in de provincie met 66 pet. is gedaald. De acteur Ferd. Sterneberg zocht de schuld bij het toneel zélf; zijn het repertoire en de wijze van spelen niet nog al te veel afgestemd op de culturele boven laag van vóór de oorlog? Het toneel vraagt een nieuwe inhoud, beter rekening houdend met het nieuwe en jeugdiger pu bliek, bevrijd van de toegespitste psychologie die de dialogen nau welijks meer te volgen heeft ge maakt voor de gemiddelde schouwburgbezoeker. Het congres deed tenslotte wat zovele congressen doen: instem men met de voorgestelde vorming van een studiecommissie, waarin de organiserende instanties, samen met de overheid, de vakbeweging, de Raad voor de Kunst en ande ren het probleem nog eens van alle kanten zullen bekijken. Men zal er het amateurtoneel niet bij vergeten, nemen wij aan, want dat werd op dit congres terecht meer dan eens met lof ge noemd. GELUKSVOGEL IN ITALIë MONZA (Italië), 15 Dec. Een ambtenaar van de ci viele dienst te Monza heeft Zondag 8.000.000 lire gewon nen» in de Italiaanse natio nale loterij. Hij speelde met nummers, die hij verkregen had door de letters van een radioliedje bij elkaar te tel len. De titel van dat liedje? „Ho vinto un terno al potto", ik won drie nummers in de loterij. IN EERSTE KAMER Met uitzondering van de com munist Brandenburg, die in een en ander een verborgen aanval op de economische en sociale po sitie van de arbeiders meende te zien, heeft de Eerste Kamer Dinsdagavond haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging vaq de bepalingen in zake het ontslag bij arbeidsover eenkomsten. De senaat gaf haar fiat min of meer schoorvoetend. „Er zitten doublures in deze wet", oordeelde de katholieke woord voerder, mr. dr. Witteman. Het wetsontwerp brengt op 5 punten verandering in de materie der arbeidsovereenkomsten de opzeggingstermijn bij langdurig dienstverband wordt verlengd, er komt voor de werknemer een betere bescherming tegen „ken nelijk onredelijk" in de betekenis van onbillijk ontslag, de herplaat singsmogelijkheden worden gere geld, evenals het ontslag bij ziekte en militaire dienst en het z.g. concurrentiebeding. In meer derheid was de Kamer het er over eens, dat deze nieuwe ontslag- regelingen in belangrijke mate ten goede komen aan de rechtsorde van de arbeid. Toch waren er ernstige bezwaren o.a. van mr. dr. Witteman en prof. mr. Moolenaar (VVD). Hun oppositie richtte zich voornamelijk tegen het feit, dat er op de ontslagen een dubbele controle is. Zowel door de ge westelijke arbeidsbureaux als door de kantonrechter. Prof. Moo lenaar was zelfs van oordeel, dat de G.A.B.'s door deze regeling op de stoel van de rechter zouden gaan zitten en de kantonrechter een soort van beroepsinstantie zou worden. De Minister van Justitie, mr. Donker, was het met de opvat tingen van de heren Moolenaar en Witteman niet eens. Hij noemde samengaan van de G.A.B.'s en de kantonrechter onder de huidige omstandigheden een gelukkige combinatie. Tussen de handelin gen van deze instanties zag hij een principieel verschil.' De ge westelijke arbeidsbureaux doen niet anders dan nagaan, of een werknemer of een werkgever ge bruik mag maken van de moge lijkheden, die het civiele recht hem geeft betreffende de opzeg ging van een arbeidsovereen komst; een administratieve han deling, aldus de minister, terwijl de rechter bij moeilijkheden die eventueel kunnen voorkomen de beslissing aan het civiel recht toetst. „Het kantongerecht is dus een beroepsinstantie", interrum peerde mr. dr. Witteman. „Neen", antwoordde de minister, „de kan tonrechter zou alleen een beroeps instantie kunnen zijn indien de G.A.B.'s ook de rechtspraak zou den kunnen beoefenen. De twee instanties staan echter volkomen naast elkaar; zijn vullen elkaar wel aan". Met ROME 15 Dec. Ongeveer vier millioen Italiaanse arbeiders hebben vandaag gevolg gegeven aan de stakingsoproep en heb ben zich niet op hun werk ge meld. De communistische en niet- communistisahe vakbonden schre ven een bevel voor een 24 uur staking uit, teneinde de eisen van de arbeiders om loonsver hoging kracht bij te zetten. Het is de tweede landelijke staking binnen vijf dagen tijds. Op 11 December staakten de spoorman- nen, de P.T.T. en het overheids personeel. Bij de staking van vandaag waren alle industrie arbeiders betrokken. Het werk lag practisoh overal stil. Alleen de vitale bedrijven werden niet door de stakingsgolf overspoeld. Van beide zijden kwamen zeer tegenstrijdige be richten over het resultaat van de staking. De communisten be weerden dat practisoh honderd procent van de arbeiders aan het stakingsibevel gehoor had gege ven, maar andere bronnen vari eerden in hun schattingen van viif+iig tot negentig procent. Men was het er echter over eens dat de staking in het Noor den van Italië effectief is ge weest. Op een belangrijke uit zondering na: zeventig procent van de arbeiders van de Fiat- fabrieken versoheen vanmorgen in de fabriek. De vakbonden, die in Septem ber van dit jaar hun offensief openden met een landelijke sta- zjjn verwijzing naar de king, wensen een verhoging van het basisloon voor de arbeiders. De Italiaanse industrie-arbeider verdient momenteel gemiddeld 190 gulden per maand. Het ge middelde basisloon is echter maar 47.50 per week. De rest bestaat uit premies, duurtetoeslagen, broodtoeslagen, enz. De vakbon den willen van het gemiddelde van 190 gulden het basisloon maken. Op deze wijze zullen dus overwerk en bepaalde premies verhoogd moeten worden, omdat de basis bijna vier maal zo hoog is geworden. Volgens de werkge vers komt dit neer op een sala risverhoging van tien procent, volgens de werknemers op een verhoging van vier procent. In Rome, Milaan en verschil lende andere grote steden ver schenen vandaag de vreemdsoor- tigste vervoersmiddelen op de straten. Vrachtwagens vol kan toormeisjes en winkeljuffrouwen reden af en aan, motorfietsen re den rond met platforms gemon teerd op de zijspan. De taxi chauffeurs, die eigenlijk ook had den moeten staken, hadden de dag van hun leven en waren geen seconde zonder vrachtje. De telefoondienst funationneerde normaal, ondanks het feit, dat het stakingsbevel ook gold voor de telefonisten. Geen verkoop aan Britse soldaten PORT SAID, 15 Dec. De winkels en de warenhuizen heb ben vandaag borden aangebracht luidend: „Geen verkoop aan Britse soldaten in uniform of in bunger". Kort geleden werd hetzelfde gedaan in Ismailia, Suez en an dere steden in het gebied van de Kanaalzone. WENEN, 15 Dec. Drie van de hoogste leiders van de Joodse gemeenschap in Hongarije zouden berecht en veroordeeld zijn in het geheim, terwijl communistisch Oost-Europa zich gereed maakt alle anti-communistisch verzet te vernietigen. Hongarije is het derde communistische land binnen enkele maanden dat zich ingescheept heeft voor een campagne van geheime vervolging tegen Joodse minderheden. Tsjecho-Slowakije en Roemenië zouden ook geheime processen voeren om de Joden door gevangenzetting van hun leiders te terroriseren. In betrouwbare berichten uit Hongarije worden enige bijzon derheden bekend gemaakt van twee processen die op 2 en 8 December in Boedapest plaats gevonden zouden hebben. In het eerste proces zou Georg Schay, een hoge leider van de Joodse jeugdbeweging in Honga-' rije, door een militair hof tot vijf jaar veroordeeld zijn wegens pro-Westerse spkmnage. In het tweede proces zou een militair hof Lajos Stoeckler, hoofd van de Joodse gemeen schap in Boedapest en dr Zoltan Benedel, president van de fede ratie van Joodse gemeenten in Hongarije, veroordeeld hebben Welke straffen zij kregen werd niet bekend gemaakt. Westelijke waarnemers in We nen hebben verklaard dat hun proces, dat verleden week heeft plaats gevonden, klaarblijkelijk bedoeld is om vrees, te zaaien voor een soortgelijke behandeling van de 80.000 Hongaarse Joden. De processen worden echter in het geheim gevoerd, daar de communisten vrezen dat het Westen even fel zal reageren als op de anti-Joodse campagne voor Stalin's dood. Een bericht uit Boekarest, dat vandaag ook in Wenen binnen kwam, meldt de arrestatie van de opperrabijn van de Joodse ge meenschap in Arad (Roemenië). Het is dr Miklós Schönefeld. Minder dan drie weken gele- 'den werd in betrouwbare berich ten uit Roemenië meegedeeld, dat zeven van de hoogste Joodse en Zionistische leiders terecht heb ben gestaan en veroordeeld zijn. Pijuacker verblijd met drieling PIJNACKER, 15 Dec. Bij de familie ten Brummeler-Hofman, wonende aan de Oude Leedeweg te Pijnacker, is heden een drie ling geboren, 2 meisjes en 1 jon gen. De meisjes weigen ca 3 pond elk en de jongen bijna 4 pond. De kinderen zijn gezond, maar moesten toch voor couveuse-be handeling naar het Oude en Nieu we Gasthuis te Delft worden overgebracht. De moeder maakt het goed. Het echtpaar beizat reeds 3 kinderen. Herdenking eerste vlucht van Gebr. Wright KITTYHAWK, 15 Dec. Maandag 14 December is bij het Wright-gedenkteken op de Kill- devil-heuvel te Kittyhawk in Noord-Carolina een plechtigheid gehouden ter herdenking van het feit, dat vijftig jaar geleden de gebroeders Wright hun eerste vlucht met een toestel „zwaar der dan luoht" maakten. Een driehonderdtal personen, onder wie vooraanstaanden in de vlieg wereld, woonden de herdenking bij. Drie vliegtuigen neergestort BRUSSEL, 15 Dec. In twee dagen tijds zijn in België drie toestellen van de luchtmacht neergestort en twee piloten om het leven gekomen. Gisteren stortte een vliegtuig neer in de buurt van de vlieg basis Coxyde. De piloot kwam om het leven. Vanmorgen kwamen in de lucht twee Meteoors met elkaar in botsing. Beide toestellen stort ten neer. Eén van de piloten wist zich met behulp van zijn para chute te redden, maar de ander slaagde er niet meer in zijn toe stel te verlaten en werd gedood. (Copyright by Börre Börr&mn. CopMthogtflè

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3