iehat Goede hoop voor Benelux N.A.Y.O.: VORDERINGEN GOWAARD Minister Zijlstra toont groot optimisme Proces tegen Beria wordt binnenkort geopend Meteor bij Medemblik in IJselmeer gestort Zijn Gedeputeerden actief genoeg? Dagblad voor Alkmaar en omgeving De provinciale begroting TEL* EN EDSTRIJD UDA'S :k .ICATIE RLEM0ER" E G 287 'aard 3 M FORTABEL NNENÜ Halfweg Berlijn Geen opmars naar het Oosten Helicopter aan de grond Krachtig gezag voor alles nodig Reliek gevonden van de H. Maagd Geen staking in Engeland Nederlandse bijdrage nam toe tot 1.856 milliard in 1953 Waarom wordt over toekomstplannen gezwegen? - Woningpolitiek zuigt woongemeentenleeg OF HERENRIJWIEL NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ4,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 17 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12962 1IEK N.V. nzake het besluit van 14 December inanciën het vol- -e krachtens het gemene deblokke- •aat, is een retri- i waarde van de nddelen verschui ten spoedigste te iij de Nederlandse g 20322 ten name afdeling Beheer te Londen, onder anddelen, waarop ian Kaart ALKMAAR 8 uur or de 16e maal ian Boskamp uur. Tel. 2451 de polder Heer ter openbare ken. DECEMBER 1953 penningmeester de is: s voortaan 14 zal voor polder en gehouden op: idags van 25 uur, te Heerhugowaard nraden voornoemd: STUYT, Dijkgraaf TROMP, Secretaris ndhuis winnen, dat e gemeente Castri- ag nog 'n lot! De voor het Nationaal maar krijgt de wo- r zonder vestigings- Grijpt deze unieke en lot en om alle nen voldoen, zullen week loten ver- ip 29 Dec. ten over- t. van Cranenburgh verkrijgbaar bij de ïente-ontvanger van Goedgek. d.d. Mi- van 18 Maart 1954, 530/03 5. HAAST U! i linkerhoektoren )e deur was niet raadsel, want er 3, die naar boven beneden daalde, met beneden te cellen voor ge il onder de grond. Bijgelicht door en treed je of tien die aan het einde tk ben een boon, dde de smid. Hij en enigszins knar- (Van onze diplomatieke medewerker). Minister Bidault heeft in de conferentie van de Atlantische Raad te Parijs de twijfel aan Erankrijks houding wat betreft de E.D.G. doen toenemen. En deze twijfel was al groot. Voor' het eerst heeft de Franse minister er duidelijk op gezinspeeld, dat zijn land wel eens zou kunnen beslui ten het verdrag niet goed te keuren. Zulk 'n verklaring is nog geen reis naar Polen. Bidault is zeker geen Daladier. Maar anders dan deze laatste is hij op het ogenblik, mis schien ook in de volgende rege ring, de leider van de Franse bui tenlandse politiek. Wanneer hij in die hoedanigheid spreekt, zoals hij Maandag gesproken heeft, dan betekent zulks dat er in Bermuda geen eensgezindheid is bereikt, dat er straks ook te Berlijn ver deeldheid zal bestaan in het Wes telijk kamp ten opzichte van het voornaamste punt van het ge sprek, de kwestie-Duitsland, en dat hij halfweg Bermuda en Ber lijn de Russen, die op het ogen blik bezig zijn aan het gevaar lijkste storingsoffensief sinds de koude oorlog begon, in de kaart speelt. De Russen hebben ingezien, dat hun oude tactiek van nota's wisse len en de zaken traineren het niet meer deed. Zij hebben tenslotte een conferentie van Vier aan vaard. Maar natuurlijk aanvaar den zij niet de herbewapening van Duitsland, noch de inschakeling van Bonn in een z.g. Klein Euro pa. Hun aanvaarding van een con ferentie te Berlijn is gepaard ge gaan met propagandistische ma noeuvres, waarvan de bedoeling is, zowel de Franse aarzeling te versterken als de vastbeslotenheid van West-Duitsland aan het wan kelen te brengen, terwijl zij de Fransen voorhouden, dat deze hun positie van grote mogendheid niet behoeven op te offeren, trachten zij de Duitse socialisten te paaien met het ideaal der Duitse eenheid. Het is allemaal heel gemakkelijk, maar ook heel doorzichtig: men behoeft de Europese veiligheid slechts te zoeken in een stelsel van tweezijdige verdragen, Frank rijk kan Frankrijk blijven, Duits land wordt weer een Duits geheel, de Sovjet-Unie gaat met genoe gen uit de Oostzone weg, mits na tuurlijk de Amerikanen en Engel sen hetzelfde doen in him zone. Reeds heeft Adenauer gezegd, wat men daarvan heeft te den ken. Het Russisch gevaar, zo on geveer heeft hij betoogd, blijft het Russisch gevaar. En afzon derlijk zal geen Europees land daar op de duur tegen opgewassen blijken. Wanneer het Westen zo dwaas is deze zoete Russische koek te slikken, zal Duitsland het eerste slachtoffer zijn en daarna wordt het weer zo ongeveer als in Hitiers tijd: een kwestie van „wie volgt?" Geheel in die redenering paste, wat de kanselier er op liet vol gen. Niet de E.D.G. zelf is zijn doel, maar de eenheid van West- Europa. De E.D.G. is daartoe slechts het middel. En zo ziet het blijkbaar ook Foster Dulles. De Amerikaanse minister heeft zijn Franse collega ongemeen hard zijn mening gezegd. Wanneer Frank rijk zelfmoord wil plegen, dan moet het zijn gang gaan. Het weet dan echter, dat Amerika zal over schakelen op een andere politiek. Welke, dat blijft aan ieders fan tasie overgelaten. Zo heel groot behoeft die fan tasie niet te zijn. De Russen wil len Duitsland neutraliseren, de Amerikanen (en Adenauer) wil len dit onder geen beding. Als de Fransen nu de Russische kaart spelen, dan riskeren zij dat Wa shington als laatste uitweg alles op de Duitse kaart zet. Dat begint dan aardig op pokeren te lijken en als er nu iets te vrezen valt, dan is het wel pokerspel in de politiek. Europa heeft van dit soort waarlijk ervaringen genoeg. zegt Adenauer PARIJS, 16 Dec. Bondskan selier dr. Adenauer heeft in een Woensdag in het Franse blad „Fi garo" gepubliceerd vraaggesprek verklaard, dat Duitsland, na ver wezenlijking van de Europese Verdedigingsgemeenschap, niet meer in staat zou zijn een oorlog ter herovering van de gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse te ontketenen. „Ik herhaal", aldus de West- Duitse Bondskanselier, „dat het Duitse volk geen oorlog wil". 's GRAVENHAGE, 16 Dec. Wanneer in de bijeen komst van de Ministers der Beneluxlanden, die in Januari te Brussel zal worden gehouden, op de drie in Luxemburg behandelde punten tot een voldoende op lossing wordt gekomen, dan zal de verwezenlijking van de economische Unie van België, Nederland en Luxem burg, die medio 1952 stagneerde, kunnen worden voort- Men zal dan over kunnen gaan tot het voorbereiden van de slui ting van de Economische Unie. Daarvoor zal nog veel voor-arbeid nodig zijn, met name ten aanzien van de Monetaire Unie. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, liet heden in een persconferentie een vrij optimistisch betoog horen over Benelux, meer in het bijzon der over de resultaten van de op 9 December te Luxemburg ge houden conferentie der ministers van de Beneluxlanden. Minister Zijlstra kwam tot de volgende conclusies: 1. Het verschil in loonpeil is in de practijk een minder belang rijke barrière voor de economi sche integratie, dan men wel eens geneigd is in theorie te aanvaar den. 2. In een zich vormende econo mische integratie moet men zich bewust de moeilijkheden van de partner onder de ogen zien en een oplossing trachten te vinden, ook al brengt dit een offer met zich mee. Men moet bereid zijn de moeilijkheden gezamenlijk te dra gen. 3. Wanneer er een dergelijke situatie is, dat er steun gevraagd wordt van de partner, dan moet die steun tijdelijk en incidenteel zijn. Cijfers. Te 's-Gravenhage heeft vanmid dag de Belgische senator Jules Hoste een overzicht gegeven van het handelsverkeer tussen België en Nederland. De gemiddelde uit voer van Nederland naar België Welk kind zou niet graag, ge stoken in deze „ruimte"-regen pakken in een flinke regenbui op straat lopen? De pakken werden vervaardigd naar het model van de overall, uit zil verwit plastic. De dubbele rug, in afstekende kleur, voor zien van de meest fantastische ruimtevaartvoorstellingen, die ook op de borstzakjes en de handige muts zijn aange bracht, wekt zeker de interes se van de kinderen op. Twee „Amerïkaantjes"gewapend tegen de regen. BIJ HEEMSKERK IJMUIDEN. 16 December Een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst, die van het vliegveld Valkenburg was opge stegen om te zoeken naar de in het IJselmeer gestorte „Meteor"- straaljager, heeft vanmiddag on geveer drie uur een noodlanding gemaakt op de berm van de weg Beverwijk-Alkmaar bij Heems kerk. Het toestel werd overvallen door de mist en heeft getracht de Noordzeekust te bereiken om naar het vliegveld Valkenburg j terug te gaan. Het was bemand door luitenant ter zee vlieger R. J. Idzerda en een matroos. De helicopter is niet beschadigd en werd onder bewaking gesteld van de militaire politie. DE STAAT MOET BETALEN 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Door het Gerechtshof te 's-Gra- venhage is aan de Brabantse arts dr K. een schadevergoeding toe gekend van f 20.500.en enige kleinere jaarlijkse vergoedingen wegens de voor hem ontstane invaliditeit na een auto-ongeluk, waaraan de bestuurder van een militair voertuig schuldig werd bevonden. in de eerste negen maanden van 1953 had een waarde van 1.360 millioen Belgische francs per maand tegen 1.331 millioen in 1952 en 812 millioen in 1950. De waarde van de uitvoer van België naar Nederland was in deze maanden 1.567 millioen francs in 1953, 1.562 millioen in 1952 en 1.542 millioen in 1950. Ter verge lijking noemde spreker de cijfers van het handelsverkeer van Bel gië met Frankrijk en Engeland, waarvan de waarde over het alge meen ver bij die van de handel met Nederland achter blijft. Kamer over Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) Is het verstandig om ook onder de huidige omstandigheden in Indonesië nog een terugkeer tot de federale structuur te verlan gen? Mr de Graaf (K.V.P.) en de heer v. d. Wetering (C.H.) be antwoordden deze vraag gisteren in de Tweede Kamer ontkennend bij de behandeling van de be groting van „Buitenlandse Zaken". Mr de Graaf en de heer v. d. Wetering gingen er van uit, dat de toestand in Indonesië sterk 'is verslechterd. Het land wordt be dreigd door grote gevaren, aldus mx de Graaf. Onder deze om standigheden is voor het ogenblik een sterk centraal gezag nood zakelijk. Wanneer dat gezag er komt en de gevaren afwendt, zou daarna weer de mogelijkheid van autonomie naar voren kunnen komen. Ook de heer v. d. Wete ring (C.H.) zag voor het moment gevaren in een uiteenvallen in deelstaten, wellicht van extreem Islamietisch karakter. schreven, hoe de reliek, een. stuk)» Tm -vjr ,yn Ambon stelde dr Bruins Slot (A.R.), dat deze zaak nu een kwestie van beleid is. Er moet niet de indruk gewekt worden, dat Nederland, door mid del van Ambon, de strijd wil her openen. De heer Ritmeester (V.V.D.) achtte de regering ver plicht om opnieuw een beroep op de UNCI te doen. De regering moet erkennen, dat de bezetting van Ambon onrecht matig is. Ook prof. Gerbrapdy wilde een beroep op de UNCI. De heer Scbmal (C.H.) en prof. Lemaire (groep Weiter) benader den het vraagstuk-Ambon op de zelfde wijze. HOMS, 16 Dec. Uit het oude stadje Homs in Syrië wordt be- dicht ontvangen, dat in de kerk van de niet-geunieerde Syrische Orthodoxe ritus aldaar een reliek is gevonden, die wordt toegeschre ven aan de Heilige Maagd. Het bericht meldt, dat de ontdekking is gedaan, nadat de Syrische Or thodoxe patriarch Alexander van Antiochie in een oud boek een stuk ontdekte, waarin stond be stof van een gordel, een eeuw geleden tijdens de restauratie van de Kerk was verborgen. LONDEN, 16 Dec. Woens dagavond is overeenstemming tus sen werkgevers en werknemers bereikt, waardoor het gevaar voor een algemene Britse spoorweg staking, die eventueel Zondag a.s. zou zijn begonnen, is afgewend. TREFPUNT DER VOLKEREN In New-York, op de oever van de East Ri ver, tegenover Welfare Island en de Queens- boro Bridge, staan de gebouwen van de Ver enigde Naties. Ge heel rechts, gedeelte lijk zichtbaar, het ge bouw waarin de uit gebreide bibliotheek is ondergebracht, daar naast aan de oever van de rivier, het hoge secretariaatsgebouw in het witte gebouw met de donkere koe pel, op de achtergrond wordt de Algemene Vergadering van de V.N. gehouden. Deze gebouwen zijn gegroe peerd rondom het Se cretariaatsplein. Ge heel verborgen achter 't secretariaatsgebouw staat nog het confe rentiegebouw. LONDEN, 16 Dec. Radio Moskou heeft Woensdag avond een verklaring uitgezonden van het bureau van de Openbare Aanklager waarin wordt medegedeeld, dat het onderzoek in de zaak-Beria is voltooid. Lawrenti Beria is de Sowjet-Russische minister van Binnenlandse Zaken die medio 1953 werd afgezet. Volgens de Sowjet-Russische pers zal het proces tegen Beria zeer spoedig geopend worden. De pers heeft de tenlastelegging gepubliceerd. PARIJS, 16 Dec. De NAVO-raad heeft Woensdagavond zijn 12de zitting besloten met het uitgeven van een uit vijf bladzijden bestaand communiqué, waarin de nadruk wordt gelegd op de vooruitgang die door de NAVO-landen geboekt is bij hun militaire verdedigings inspanning. Het communiqué vermeldde, dat de militaire commissie van NAVO is uitgenodigd studie te maken van het effect van atoomwapens op de plannen en toekomstige strategie van de NAVO-landen. Speciale aandacht wordt be steed aan de noodzaak Duitse troepen op te nemen in het Wes telijke verdedigingsstelsel via de Europese Verdedigingsgemeen schap. Het stelt de volkomen eensge zindheid vast die er bestaat in de inzichten van de 14 NAVO-landen ten opzichte van de Sovjet-Unie, zoals deze Woensdag tot uitdruk king zijn gebracht op de strikt geheime en tot een kleine kring beperkte bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën, ieder ver gezeld van slechts één deskundig adviseur. De Westelijke Grote Drie heb ben tijdens deze bijeenkomst hun Atlantische bondgenoten de ver zekering gegeven, dat zij de NAVO trouw zullen blijven tij dens de komende besprekingen met de Sovjet-Unie in Berlijn. Het communiqué bevat geen en kele toespeling op de verklaring, door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles in de raad afgelegd en la ter ook tegenover de pers, waarin hij zeide, dat Amerika zijn bui tenlandse politiek ten opzichte van Europa opnieuw zou moeten over wegen als het E.D.G.-verdrag niet spoedig door Frankrijk wordt ge ratificeerd. Nederland's bijdrage. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Beyen, gaf over de bijdrage van Nederland aan de NAVO de volgende speci ficatie. Deze bijdrage betekent voor Nederland een toeneming van 680.000.000 gulden in 1949 tot resp. 901 millioen in 1950, 1.060 millard in 1951, 1.253 mil liard in 1952 en 1.856 milliard in 1953. Anderzijds verloopt de lijn van de economische en defensiesteun die Nederland van de Ver. Staten heeft ontvangen van 778.000.000 gulden in 1949 en 1.078.000.000 gulden in 1950 in sterk dalende richting, namelijk tot 567.000.000 in 1951, 325.000.000 in 1952 en 95.000.000 in 1953. IETS VOOR ONZE TRAMS? MILAAN, 15 Dec. In Milaan worden trampassa giers, die in de wagens aan de lus moeten hangen, sinds vandaag op een muziekje en een praatje vergast. De verraste passagiers ont dekten, dat zij aan de lus trekkend van één op een ge luidsband opgenomen orkest muziek, liedjes en adverten tieteksten konden genieten. Op een aantal tramwagens wordt met deze apparaten een proef genomen. (Eigen berichtgeving) HOORN Gistermiddag, om streeks half twee, is een straal jager van de luchtbasis Leeuwar den, door tot nu toe onbekende oorzaak nabij Medemblik in het IJselmeer gestort. De piloot, de 21-jarige sergeant-vlieger A. van Vliet uit Ridderkerk, verloor hierbij vermoedelijk het leven. EEN CRITISCH GELUID is het nogaldat de leden van Provinciale Staten in hetalgemeen verslagder af delin gen van de Staten laten horenvooral jegens Gedeputeer den, betreffende de begroting voor 1954. (Misschien souden Ged. Staten ook wel critiek kunnen hebben op het feitdat van de 77 Statenleden er slechts 54 aan het afdelingsonderzoek deelnamen Het algemene beeld van de begroting toont een voorzichtig en degelijk be leid. Toch tvas de begeleidende brief bij de ontwerp-be- groting ditmaal wel heel mager", vond men. Men had meer plannen verwacht, over gezondheidszorg, maat schappelijk tverk en cultureel leven e.d. Zijn er geen plannen? In verschillende provincies valt een verhoogde activiteit waar te nemen. Blijft Noordholland niet wat achter? „Verschillende poli tieke partijen hebben een provin ciaal program samengesteld (van de K.V.P. is zelfs weer een nieuw op komst). Laat het college van Ged. Staten die programs ook eens bekijken en voor hun beleid enige lijnen uitstippelen, zeggen verschillende leden, waarmee niet alle leden het eens zijn. De aan drang tot meer werkzaamheid en meer „plannenmakerij" zal wel niet in het bijzonder komen van die leden, die menen, dat de pro vinciale overheid zich maar een beetje op de achtergrond moet houden, om meer over te laten aan het particulier initiatief. De financiële positie van de provin cie is stabiel, maar er zit nog heel wat in het vat. In de be groting is bijv. geen rekening ge houden met de gevolgen van de komende loonsverhoging en er is „maar" f 300.000.bestemd voor „onvoorzien", wat wel niet ge noeg zal zijn, en „dus" is de vraag, of de regering zo nodig zal bijpassenKunnen de op centen op de personele belasting worden verlaagd? Voorzichtig maar. zeiden andere leden. Er was een rapport van een commissie, wier meerderheid ad viseerde tot de instelling van een coördinerende commissie van ad vies, een minderheid wilde een provinciale gezondheidsdienst. (Daar heb je het weer!) Maar de hele zaak zou kunnen wach ten op de Gezondheidsdienst, die aanstaande is. Dat is al zo lang het geval, zei men, laat ons daar op niet wachten. Er wordt ver der sterk gepleit voor die Ge zondheidsdienst, hoewel dit maar de mening van 1 lid schijnt te zijn, over de mening van de meerderheid horen we verder niets De Woningpolitiek Uitvoerig is ingegaan op de woningpolitiek van Ged. Staten. De verdeling van het bouwvo lume heeft nog steeds niet de juiste vorm gevonden. Zijn Ged. St. tevreden over de verdeling in de laatste drie jaren? Zijn er geen klachten? Er zijn leden, die menen, dat Noordholland bij de verdeling van het bouwvolume naar verhouding minder krijgt toegewezen dan andere provin- vies? Als dat zo is, hoe denken G. S. dat dan te verbeteren? De nood in dit gewest ten aanzien van het woningvraagstuk is de laatste jaren niet vermin derd, doch veeleer gestegen. Mag dus, mede op grond van uitlatin gen van de minister, gerekend worden op een grotere toewijzing? Zijn Ged. Staten niet van mening, dat de situatie in onze provin cie een belangrijk grotere toe wijzing nodig maakt? Ook ter bestrijding van de werkloosheid is een krachtige aanpak van de woningbouw van grote betekenis. Enkele leden vroegen, of de be faamde prognose van de bevol kingstoename het toekomstig cri terium van Ged. St. voor de ver deling van het bouwvolume zal zijn. Een oude kwestie Min of meer uitvoerig kwam ook weer een oude kwestie ter sprake, die tot een probleem uit groeit: moeten woningen gebouwd worden in de gemeenten, waar men werkt, of waar men van oudsher woont? Enkele leden me nen, dat men iemand de vrijheid moet laten, zelf zijn woonplaats te kiezen. Zij vinden, dat Ged. St. in strijd met dit principe han delen. Beverwijk kreeg over drie jaar 4800 woningen toegewezen, maar de „eigen" behoefte van deze ge meente bedraagt maar 100 wo ningen. Beverwijk kreeg dus 3800 (Vervolg pag. 2) Het vliegtuig zou een oefenvlucht maken langs het IJselmeer. Omstreeks half twee zagen en kele vissers, die op het IJselmeer aan het vissen waren, een vlieg tuig laag overkomen. Even later hoorden zij een harde klap, waar na het geluid van de motor plot seling ophield. Van het vliegtuig zelf was toen niets meer te be kennen. Volgens berekeningen moest het toestel in de omgeving van Medemblik zijn neergestort. Tot nu toe echter, zijn alle na- sporingen vruchteloos gebleven. De waterpölitie uit Enkhuizen, een vliegtuig en een helicopter van de vliegbasis Valkenburg, hebben de gehele middag naar wrakstukken van het veronge lukte toestel gezocht: tegen de avond edhter moesten zij hun naspeuringen opgeven. Het ver moeden bestaat, dat het toestel is neergekomen in de lijn van de kerktoren te Andijk tot die van Medemblik. Gisteravond Iaat kwamen er bij de waterpölitie te Enkhuizen be richten binnen, dat ter hoogte van de Vier Noorder Koggen, bij het stoomgemaal even beneden Me demblik. een sterke lucht was waargenomen, vermoedelijk van olie of benzine afkomstig. De wa terpölitie uit Enkhuizen zal van daag opnieuw uitvaren. FRANKRIJK ANTWOORDT FOSTER DULLES PARIJS, 16 Dec. De com missie voor buitenlandse aangele genheden van de Franse Natio nale Vergadering heeft vandaag te kennen gegeven zich niet te laten beïnvloeden door verklarin gen van buitenaf over het Euro pese leger. Dit is een direct antwoord van de Franse volksvertegenwoordi ging op de verklaring die enkele dagen geleden door Dulles is af gelegd en waarin hij zinspeelde op een grondige wijziging van de Amerikaanse politiek ten opzichte van Europa, wanneer de E.D.G. niet spoedig geratificeerd zou worden. De journalisten stelden talrijke vragen, o.a. aan Bidault, die hij echter, naar hij zei, niet kon be antwoorden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1