Hongarije, een schoon land van heiligen en helden s s PELS4 PELS E Het moederschap is er nu een staat van tranen 1 Veiling en kleinhandel nog niet tot elkaar GALLIPOLI L uchtivachtcentrum officieel geopend Het vierde in Nederland BROUWER's NIEUWS NIEUWS Buiten noti I OUDE WAAG 1 I I I I I I I E AGENDA Er werden liarde noten gekraakt Morgenavond KERSTBOMEN Kappèrstarieven worden verhoogd uit Heiloo De Provinciale begroting uit Bergen Dingerdis aan de kop OPSTOOTJ JERUZAI Pagina 2 Donderdag 17 December 1953 ALKMAAR De Alkmaarse Kajotters hebben gisteravond een zeer interessante avond gehad. Voor hen en voor een aantal van hun gasten sprak de heer C. D. Kooter uit Alkmaar over Hongarije en hy illustreerde zy'n uiterst wetenswaardige lezing met een drietal films over dit land, waaraan vele banden ons Nederlanders binden, maar waarvan wij over het algemeen maar zeer weinig weten. De opbrengst van de lezingen die de heer Kooter in ons land houdt, komt ten goede aan de voor het helse communistische regiem gevluchte Hongaarse priesterstudenten, die straks, als Hongarye van het rode juk is bevrüd, een ware missie-arbeid onder hun land genoten zullen moeten beginnen. De heer Kooter weet veel van Hongarije. Diktvijls bereisde hij het land, hij spreekt de taal der Hongaren enhij is in staat op aangename wijze van zijn ken nis aan anderen mede te delen. „Wie eenmaal Hongarije heeft bezocht, de Hongaren heeft leren kennen, verlangt steeds naar dat prachtige Donauland terug". Uit gaande van dit woord van een Nederlands journalist, gaf de heer Kooter allereerst een uitvoerig overzicht van de Hongaarse his torie en daarmee een uitstekende karakteristiek van een volk, dat een volk is van helden en hei ligen. Kens was Hongarije het schild van het Christendom, in de strijd van het Westen tegen de Turken die vele decennieën heeft ge duurd. De heer Kooter nam zijn ge hoor mee op een reis naar dit schone Donauland, een reis die voerde door Duitsland en Oosten rijk en die eindigde in een stad vol schatten van schoonheid, Bu dapest, de hoofdstad van Hon garije met zijn roemvolle, tragi sche geschiedenis. Uit Midden Azië trokken de stammen, waaruit later het Hon gaarse volk zou worden gevormd, naar de Oeral en het volk der Hongaren trok in het einde van de negende eeuw zijn tegenwoor dige vaderland binnen. De eerste heiligverklaarde koning der Hon garen, Stephanus, Istvan in het Hongaars kerstende zijn volk geheel. Er kwamen geloofs verkondigers, er werden kerken gebouwd en een nomadenvolk leerde een vreedzamer leven lei den. Stephanus kreeg van Paus Sylvester de gouden konings kroon, die thans, gelukkig, in Ro me wordt bewaard. Kardinaal Mindszenty werd ervan beschul digd die kroon uit Hongarije te hebben doen verdwijnen. De heer Kooter ging hierna de staatkundige geschiedenis van Hongarije na, de geschiedenis van invallen, opstanden en strijd, de geschiedenis van helden en hei ligen. Daarna voerde hij ons door Budapest: door Pest, de vlakke, enorm drukke hahdels- en win kelstad en door Buda met zijn bergen en zijn onvergelijkelijke vergezichten. Hij gunde ons een blik in het Hongaarse volkska rakter en in de Hongaarse levens wijze, in de godsdienstzin, de gro te vaderlandsliefde en de rijke cultuur van het Hongaarse volk. Hij voerde ons verder door het Hongaarse land, naar het Bala- tonmeer en door eenvoudige dor pen met hun karakteristieke ge bruiken. Wij hoorden van de puszta met zijn fata morgana, van de csardas en van de Tokajer en tenslotte van vervolging en mar telaarschap. In dat land, zuchtend onder rode druk, wordt het familieleven uiteengerukt. Het moederschap is er een staat van tranen. Toen de Russen in 1941 Hongarije bin nentrokken zijn talloze vrouwen en meisjes als evcnzovele Maria Goretti's gestorven. Kloosters en seminaries zijn ge sloten, de godsdienstplichten kan men er nauwelijks uitoefenen, re ligieuzen zijn gedeporteerd, ge vangen of gedood. De katholieke pers bestaat niet meer, gods dienstonderwijs kent men niet meer, de kinderzielen worden in de scholen besmet door het rode gif- Eens zal de bevrijding komen. Die ideê leeft onder de Hongaren. Maar als het zover is, dan wacht de katholieken een zware taak. Het volk, en vooral de jeugd van dit volk, zal heropgevoed moeten worden. Hongarije zal een missie gebied zijn. De missie in Honga rije zal voor buitenlandse pries ters een uiterst moelijk, zo niet onmogelijk werk zijn. De taal is voor hen te moeilijk en de volks ziel doorgronden zij niet licht. Maar gelukkig zijn er onder de duizenden gevluchte Hon garen veel jongeren, die zich voelen aangetrokken tot het H. Priesterschap en die het als een heilige plicht beschouwen eenmaal te arbeiden aan het zieleheil van hun landgenoten. Hongaarse seminaristen stude ren thans in Innsbruck, in Wenen, in Rome en in Leuven en uit hen zal God de werkers recruteren die Hongarije's wa pen zullen ontdoen van sikkel en hamer en die het zijn dub- belkruis terug zullen geven. Aan het slot van zijn betoog vertoonde de heer Kooter nog enige buitengewoon belangwek kende films. Een interesante rol prent over het Maria-congres, waar Kardinaal Mindszenty aan wezig was vormde het onderwerp van de eerste, terwijl de „Gouden Trein" die voor de tweede film was. Als besluit van hef filmisch gedeelte kon men genieten van een serie fraaie opnamen van de H. Hart-processie. Bovendien gaf deze laatste film een aantal in drukwekkende opnamen van het prachtige Hongaarse landschap te zien. (Advertentie) Verdr.o èen volrijpe, zachte en smakelijke oude genever per liter f 7.20 per Vs Itr. f 3.70 De hoge qualiteit in aan merking genomen t.a.v. de lage prijs, geven wij hierbij geen miniaturen! WIJNHANDEL KRAAKMAN a. d. Platte Steenenbrug ■.oord 114 - Tel. 2604 DONDERDAG 17 DECEMBER HET GULDEN VLIES: N.H.- Philhanmonisch Orkest. 8 uur. VICTORY: R.K. Vrouwen gilde. 8 uur. VALK's LUNCHROOM: Ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde. 8 uur. Bioscopen: VICTORIA: „Alles draait om Eva" (18 jaar). 8 uur. HARMONIE; „De dertiende getuige" (18 jaar). 8 uur. CINEMA: „Robert KoOh" on der auspiciën van Herv. Jeugdraad. 8 uur. DORPSHUIS HEILOO: Ex positie Tintoretto. VRIJDAG 18 DECEMBER HET GULDEN VLIES: Vok- zos. 8 uur. WAPEN van HEEMSKERK: Automobiel Techn. Club. 8 uur. VICTORY: Drs. H. Bartels voor jongeren van de Sint Dominicusparochie. 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Hoge soldij". 8 uur. VICTORIA: „Moulin Rouge" (18 jaar). 8 uur. CINEMA: „Beau Geste" 18 jaar). 8 uur. REX: „Just for you" (18 jaar). 8 uur. DORPSHUIS HEILOO: Ex positie Tintoretto. Waterstanden: Vrijdag: hoog water 4.00 en 16.55 uur; laag water 10.30 en 23.05 uur. ALKMAAR. In de kwestie tussen het bestuur der Alkmaarse Export Veiling enerzijds en de Katholieke Bond van Kleinhandelaren, afdeling Alkmaar „St. Isi- dorus" anderzijds, een kwestie, ontstaan over het al dan niet bijdragen van één procent van de inkoop ten be hoeve van de bouw van een nieuwe veiling, is het laatste woord nog niet gezegd. Er werden harde noten gekraakt op een bijeenkomst van het veiliiigbestmir en de be sturen van de plaatselijke kleinhandelverenigingen, op welke bijeenkomst de heer J. D. Mol, o.a. voorzitter van de Nederlandse Bond van Kleinhandelaren mede aan wezig was, maar lot een vergelijk is men (nog) niet gekomen. (Advertentie) Een stralende kerstboom.... een stralende moeder in haar gezin en de zoete Italiaanse wijn... KERST OP ZIJN BEST! (Gratis miniaturen) Prijzen vanaf f 2.90 Tijdens deze bijeenkomst, die eistêren belegd was in hotel Ceres, en waarop de behande ling van het ingekomen schrij ven van „St. Isidorus" het doel was, verleende het veilingbestuur een welwillend oor aan de grie ven die „St. Isidorus" tegen het contract, opgemaakt naar aan leiding van de algemene vergade ring van 1951, meende te hebben, en nadat de heer Besseling als voorzitter van „St. Isidorus" nog eens benadrukt had waar het hier om ging, volgde een uitge breide discussie tussen de beide partijen, waarbij het af én toe hard toeging. Tenslotte, toen bleek, dat men bijna niets dichter tot elkander kon komen, hielden de besturen van de plaatselijke verenigingen van kleinhandelaren ruggespraak met de voorzitter van de Neder landse Bond, bij wélke bespre king het veilingbestuur dus niet aanwezig was, en daarop besloot men, dat op korte termijn de besturen van de plaatselijke detaillistenverenigingen, de heer Mol en de heer De Ruijter bijeen zouden komen om de kwestie nog eens te bespreken, waarna binnen de kortst mogelijke tijd het besluit, op deze gecombineer de vergadering genomen, aan het veilingbestuur bekend zou wor den gemaakt. Men wilde, zo werd hierbij verklaard, nog steeds op vriendschappelijke basis samenwerken. De geschilpunten waar het hier om gaat, hebben wij reeds uit voerig uiteengezet in een artikel over deze kwestie in onze editie van vorige week Vrijdag, en zoals wij toen de mening van de heer Mak weergaven, zo wer den ook nu de grieven van „St. Isidorus" tegen het genomen be sluit door de voorzitter van het veilingbestuur, de heer Joh. Noort, weerlegd, en hierbij bleef I candidaten werd gezwommen in 1951 niet scheef waren ge weest, daar êr absoluut geen sprake was geweest, zoals „St. Isidorus" meent, van overstem ming door de grossiers. Het contract is aangegaan met de gehele kleinhandel, zowel de georganiseerde als de ongeorga niseerde, en de verplichtingen die hieruit voortvloeien voor de kleinhandelaren zijn vastgelegd in het veilingreglement, zodat er geen angst behoeft te bestaan over het „er onder uit kruipen" van sommige Kleinhandelaren. De heer Mol gaf als zijn me ning. dat men de verbetering bij de veiling in de toekomst moet zien als een algemeen belang, waarbij een zaak van wederzijds belang wordt gediend. Als zo danig hoopte hij, dat men zo spoedig mogelijk de moeilijk heden uit dé wereld zal helpen. Huiseigenaren bezien de nieuwe huren ALKMAAR. De Alkmaarse huiseigenaren zijn gisteren in een druk bezochte vergadering bijeen geweest, waarin zij de nieuwe huurregeling van na 1 Jan. a.s. onder de loupe hebben genomen. De korfiende huurverhoging, dat bleek op déze vergadering overduidelijk, beantwoordt nog lang niet aan hun wensen. 68 zwemmers haalden lmn diploma ALKMAAR. Wie de zwem kunst beheerst, weet zich veilig te water. Die veiligheid eist echter een theoretische en een j practisohe vaardigheid, die met een officieel diploma kan worden bekroond. Gisteren was het de laatste maal van dit jaar, dat in „De Overdekte" door diploma Uitslag verloting t.b.c.-beslrijding ALKMAAR. Een dezer da gen heeft de trekking plaats ge vonden van de verloting ten bate van de Alkmaarse Vereniging tol Bestrijding der Tuberculose. De uitslag van deze trekking is elders in deze editie onder de advertenties bekend gemaakt. Clubcompetitie dammen ALKMAAR. De te Zaandam gespeelde wedstrijd tussen het tweede tiental van D.D.D. (Alk maar) en Zaandam 3 eindigde in een 155 overwinning van de Alkmaarders. De gedetailleerde uitslagen luiden: Zaandam 3 D.D.D. 2 H. SjollemaJ. Jorna 02 E. BinSbergen-P. Smolenaars 11 J. KuiperK. Tuinman 02 H. Mulder—T. Kom 0—2 G. MuusseD. Korn 02 J. de GrootJ. Bleeker 20 G. Kaal—N. Lengers 11 A. VeningaN. Visser 02 N. BosmaC. Balder 11 J. HeekelaarD. Bruggeman 02 DRIE VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR Gisteren om kwart over elf is op de hoek van de Herenstraat-Kar.aalkade een ongeluk gebeurd. Uit de Heren straat fietste een veertienjarige wielrijder, die geen voorrang gaf aan een over de Kanaalkade rij dende vrachtauto. De jongen werd aan zijn been gewond en zijn fiets werd ernstig beschadigd. Door de politie is de knaap, naar huis gebracht, Om kwart over twee giste ren botste een bestelauto tegen een personenwagen op de hoek Klein NieuwlandOude Gracht. De bestuurder van de personen wagen reed over de Oude Gracht en verleende geen voorrang aan de bestelauto. De beide wagens zijn ernstig beschadigd. Om kwart over vijf stak in de Koorstraat bij het parkeerter rein naast de Grote Kerk een 6-jarig meisjes plotseling de rij weg over. Zij liep tegen èen wielrijdster aan, die kwam te val len en aan haar been werd ge wond. Zij wérd,, op het politie bureau verbond^'- haaf kle ding werd bescna.digd. Kampioenschappen D.A.W. ALKMAAR. Dinsdagavond zijn onder grote belangstelling d jaarlijkse clubkampioenschappen van D.A.W. verzwommen. Op Slikker na wisten alle titelhou ders weer als eerste te eindigen. De nieuwe kampioen bij de heren was Ad Boxem, die al jaren de eer aan Slikker moest laten, zo lang op de schoolslagnummers nog gevlinderd mocht worden. Nu mocht alleen met de ortho doxe schoolslag gezwommen wor den, wat Slikker ca. 4 sec: kostte. Ook diverse andere zwemmers en zwemsters ondervonden van deze regeling de invloed. Toch lagen vrijwel alle tijden beneden die van vorig jaar, hetgeen bewijst, dat het peil bij D.A.W. nog steeds stijgende is. Meisjes, 12 en 13 jaar: le Elly de Haas 2.14.0; 2e Willy van Dok 2.29,1. Jongens, 12 en 13 jaar: le Piet Koelemey 2.13,0; 2e Hans Kleen 2.17,1. Meisjes, 13 t.m. 16 jaar: le Ti ne Tenkink 1.54,5; 2e Antoinet Haeck 2.09,5. Jongens, 13 t.m. 16 jaar: le Jaap Cloeck 1.49,2; 2e Siem Hot tentot 1.51,8. Dames, 1720 jaar: le Gerda de Waard 1.56,4; 2e Leida Spie renburg 2.03,6. Heren, 1720 jaar; le Jan Nierop Groot 1.45,4; 2e Rudi Kuy- pers 1.54,0. Dames boven 20 jaar: le Jetty Piersma in 1.58,3. Heren boven 20 jaar: le Ad Boxem 1.38,0; 2e Andre Slikker I.40,4. ALKMAAR. Gistermorgen is het vierde luchtwachtcentrum officieel in gebruik gesteld. In de can tine droeg majoor A. W. Augusteyn, eerste ingenieur van de genie te Haarlem, het gebouw over aan kapitein de Groot, die belast is met de leiding van de groep Alkmaar. Aan de voorzijde van het nieuwe gebouw onthulde de kleine Annemieke de Groot een plaquette. Bij de openingsplechtigheid waren vele militaire autoriteiten aanwezig. We zagen onder meer kapitein Limpens van de genie, de ontwerper van het centrum, de luit- kol. vlieger Sissingh als vertegenwoordiger van de com mandant van het Korps Lucht wachtdienst, de luit. ter zee tweede klasse Lom an van de K.L.D., kapitein H. Dik, de plaatsvervangend garnizoenscom mandant, verder de heren H. On derstal, de vroegere garnizoens commandant, Smit en Ottenbros, gewestelijke secretarissen van de S.W.G. en mej. Aartsema, de plaatselijke commandante van de res. Milva's. Na de overdracht was majoor Augusteyn de eerste, die uit drukking gaf aan zijn voldoening over de totstandkoming. Vervol gens sprak overste Sissingh zijn vreugde er over uit, dat dé lucnt- wachtgroep Alkmaar operatio neel gereed is. Spr. wees op 'de noodzakelijkheid van het gebouw en roemde vooral het comfort, dat het verblijf in het centrum tot een genoegen maakt en vol doende gelegenheid biedt tot Athletieknieuws „Olympus" ALKMAAR Alle leden wor den dringend verzocht a.s. Vrijdag op de training te komen, aange zien dit jaar de training, i.v.m. Kertsmis en Nieuwjaar geen door gang kan vinden. Zij, die loten in beheer hebben moéten deze a.s. Vrijdag meene men i,v.m. de afrekening. Nie mand blijve weg op de laatste trainingsavond in 1953. Heren junioren opgelet Op Zondag 3 Januari 1954, wordt er te Oirschot (N.Br.) de Internationale „Witte Bergen Cross" gehouden. Programma: Jun. B 1800 meter. Jun. A 3000 meter; E.-klassers (militairen) 5000 meter; D.C.B. kl. 7500 meter; Criterium der sterren (A-klassers) 7500 meter. Bij voldoende deelname kan de reis per bus geschieden. Nadere bijzonderheden a.s. Vrijdag. (Advertentie) SS» Advertentie) het veilingbestuur op zijn stand punt staan, dat de verhoudingen tijdens de bewuste vergadering (Advertentie) JONGE GENEVER met enkele druppels angostura heeft een apart cachet. HET KERSTAPERITIEF BIJ UITNEMENDHEID per L. v.e. f6.50 Het giag ditmaal om het K.N. Z.B. diploma. Voor het A.-dipIo- ma hadden zich 45 candidaten aangemeld, waarvan er één niet was opgekomen. Diploma A be treft de zwemproef. Vóór diplo ma B, het brevet van geoefend zwemmer, hadden zich 26 candi daten gemeld, waarvan er even eens één verstek liet gaan. Voor het zwemvaardigheidsdiploma, di ploma C, waren er twee candi daten. Zij slaagden beiden. Het A-diploma werd behaald door 42 gegadigden, voor B. slaagden er 24. Het waren grotendeels kin deren, aan wie de bedrijfsleider van „De Overdekte'", de heer J. v. d. Grient, de diploma's met een 'hartelijke toespraak uitreik te. De heer Lammers, hoofd van de Nicolaas BeetSschool, had Van deze diploma's ware kleine kunst werkjes gemaakt. Zeer grot^ sortering in alle maten Pracht van kleur en kwaliteit j Grote keuze I KAMERPLANTEN KERSTSTUKJES HULST DENNENGROEN Let op het juiste adres: PLANTENHANDEL BLOEMENSCHUIT bij de Stenenbrug KAPELAAN TROMP AALMOEZENIER ALKMAAR. Bij Koninklijk Besluit is kapelaan N. Tromp van de parochie van de H. Laurên- tius benoemd tot reserve-aalmoe- zenier in de rang van majoor. Dit werd eerst gisteren bekend en betekent ongetwijfeld een eer volle benoeming. Heeft U er al over nagedacht? Hel pen in tijden van gevaar is een prach tige taak; de Milva helpt U om U nu reeds daarvoor- te bekwamen. U kunt daar gebruik van maken zonder Uw baan op een kantoor of in een winkel op te geven. Door enkele uren in de week (des avonds of Zaterdagsmiddags) be schikbaar te stellen krpgt U een prettige, moderne, nuttige opleiding bij de reserve-Milva. De eerstvoigenüe bijeenkomst wordt gehouden op Vrijdag 18 December om 20.00 uur in het Luchtwacht Centrum, Boe zemsingel 2, Alkmaar, waar een MILVA-officier U het een en ander hierover zal vertei len. Indien U verhinderd bent kunt U toch inlichtingen krij gen. Maak hiertoe een telefo nische afspraak met de MILVA- officier. telefoon 2777, Alkmaar St. Nicolaas-attracties Dansschool „Jack Smit" De St. Nicolaas-attracties welke dansschool Jack Smit op de soi ree's organiseerde, bracht de som op van 293.60, welk bedrag in verschillende parochies zal wor den verdeeld voor kerstgavé en jeugdwerk. Onder het bekende motto, van „met elkander voor 'n ander" kwam dit mooie be drag bijfeen. Laat geen wasgoed buiten hangen ALKMAAR Gisterenavond werd aangifte gedaan van dief stal van vitrage-gordijnen, die op een drooglijn hingen achter een woning aan het Oudorperdijkje. De politie waarschuwt de be volking geen wasgoed buiten te laten hangen op deze donkere avonden. LOUIS TRIJBETZ OVERLEDEN ALKMAAR. Gisteren is in dê ouderdom van 72 jaar alhier overleden de heer Louis Trijbetz, eên bekend inwoner van onze stad, die tijdens zijn leven een vooraanstaande rol heeft gespeeld in verschillende sectoren van het Alkmaarse verenigingsleven. In dertijd had hij een meubelzaak in de Langestraat. De laatste tijd was dè heer Trijbetz waarn.- voorzitter van de Joodse ge meente. De ter aarde bestelling zal plaats vindén op 18 Decem ber om elf uur ó.p de Nederlands Israëlitische begraafplaats te Alk maar. ontspanning na de vermoeiende werkzaamheden. Kapitein Lim pens bood daarna kapitein de Groot een vink aan, het sym bool van de luchtmacht, dat een ereplaats in de cantine kreeg. Kapitein de Groot dankte de sprekers en gewaagde van het enthousiaste werken van de plot- sters. Nadat de drie-jarige Anne mieke de Groot in de voorgevel van het gebouw een plaquette had onthuld, maakten de aanwe zigen een rondgang door de hel dere lokaliteiten. In de krant van Zaterdag 5 December hebben we reeds breedvoerig uitgewij'd over de taak en de inrichting van hét centrum, dat het vierde van een net van acht is. ALKMAAR. Onder auspi ciën van de Federatie van Kap perspatroons hebben de Alkmaar se zelfstandige herenkappers gis teravond in vergadering gespro ken over de verzwaring, van hun lasten. Over de lasten, die zij thans reeds ondervinden en over die welke zij in het nieuwe jaar nog meer te dragen zullen krij gen. Zij bleken er van over tuigd dat verhoging van het kap perstarief noodzakelijk is om aan die lastenverzwaring tegemoet te komen. De vorige week is er op een kapperscongres in Am sterdam een regeling voorgesteld, waarmee de Alkmaarders even wel niet konden instemmen. In de vergadering van gisteravond is een voorstel gedaan en aange nomen, dat behelst dat men in Alkmaar zal trachten te komen tot verhoging der .tarieven, maar zo, dat het niet mogelijk zal zijn, dat men bij deze of gene kapper onder een bindend ver klaarde minimumprijs terecht kan. Wat die bindend te verklaren minimumregeling betreft, zullen de „volkszaken" worden gelijk geschakeld aan de middenbedrij ven, zodat er één minimumprijs zal zijn, waar geen kapper onder mag gaan. De dameskapper? zul len over hun problemen en hun maatregelen een aparte vergade ring houden. Of men er in zal slagen de mi nimumregeling bindend te doen verklaren, dient nog t,e worden afgewacht. Er zijn óók ongeor ganiseerde kappers! Wat echter in Zwolle kan, kan hier ook, meent men in kapperskringen, en daar moet de raad de rêgeling bindend hebben verklaard. Hoe het ook zij of worde, dat de tarieven omhoog gaan, kunnen wij u wel op een briefje geven. m Vergadering „Rood-Geel" HEILOO Dinsdag 22 Dec. a.s. houdt de supportersvereniging „Rood-Geel" een vergadering in clubhuis Admi-zaal, aanvang 8 u. Als belangrijkste punt op de agenda is de indelingreisgelegen- heid voor de tweede helft van het seizoen. De leden worden verzocht zo veel mogelijk aanwezig te zijn. Muziekavond HEILOO A.s. Zaterdagavond om 8.15 uur zal er wederom een muziekavond plaats vinden in de R.K. Naaischool aan de Malle- voortsdijk. De componisten, die op deze avond aan het woord zullen ko- meh, zijn Handel en Mozart. Zij, die willen komen tot, of gestimuleerd willen worden bij het waarderen van de klassieke meesterwerken, moeten niet ver zuimen deze avond te bezoeken. Eventuele inlichtingen kunnen gegeven worden door N. v. Zeist, Stationsweg 52, te Heiloo (tel. 5067) en G. v. d. Idsert, 2de Tuindwarsstr. 27, Alkmaar (tel. 3475). BILJARTEN Oude Herberg- touriiooi HEILOO. Het gaat er span nen na de tweede dag in Heiloo, Klein, op de eerste dag twee winstpartijen, moest nu zijn meer dere erkennen in Henning, die een goed moyenne maakte. De heer Huiberts moest ditmaal de punten afstaan aan de jeugdige Achugve. Cordes heeft nu de tweede dag zijn eerste punten binnengehaald van van Diepen. Deze speler zal in de komende dagen nog wel meer partijen winnen. Peerboom heeft grote plannen, hij heeft met de eige naar van de Oude Herberg Jan sen afgerekend. Huiberts wist zijn tweede partij van de avond W eers verwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdag avond WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer met verspreide opklaringen en op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Oostelij ke wind. Over het algemeen weer iets lagere temperatu ren met nachtvorst rn het Zuiden en Oosten van het land. lende van Diepen. Henning be- haalde eveneens een tweede winstpartij. 60 T. Huibert 59 42 6 1,39 55 P. Achugve 55 42 7 1,27 50 D. Cordes 50 43 5 1,02 55 van Diepen 44 43 7 1,16 55 J. Henning 55 30 6 1,83 50 C. Klein 40 30 10 1,33 60 J. Peereboom 60 41 6 1,46 45 C. Jansen 41 41 5 1- 60 T. Huiberts 60 44 8 1,36 55 van Diepen 42 44 6 0,95 55 J. Henning 55 44 6 1,38 55 P. Achugve 52 44 5 1,18 (Vervolg van pag 1) migratie-woningen! De omlig gende gemeenten worden hierdoor leeggezogen. De leden, die dit punt bespraken dat waren ze ker K.V.P.'ers zjjn van oor deel, dat daar woningen gebouwd moeten worden, waar de natuur lijke aanwas der bevolking ziilks vraagt. Agrarische politiek Daar is, zo blijkt verder uit het breedvoerige verslag, bij sommige leden een zekere vrees, dat men bij de verschillende uitbreidings plannen der gemeenten niet al toos voldoende let op het behoud van cultuurgronden en maar al te licht geneigd is een niet onbe langrijk deel de bestemming te geven van „groene zoom" dat wil zeggen: recreatiegebied. Hier die nen, zegt men, de gemeenten zich enige beperkingen op te leggen. (Maar is dit dan niet in de eerste en voornaamste plaats een zaak van die gemeenten? red.) Verder menen verschillende le den dat de herverkaveling in onze provincie met kracht ter hand moet worden genomen. Hoe denkt het college van Ged. St., vroeg men, over de „rij- en vaar-kwestie bij deze ruilverkaveling? En moet er niet gezorgd worden, dat de tuinders, die uit het gebied van IJmond worden verdreven, in noordelijker streek uit het grote grondbezit van de provincie cul tuurgrond ter beschikking krij gen, hetzij door verkoop, hetzij door verpachting. Er waren verder verschillende opmerkingen over werkverruiming en welvaartspolitiek, sommigen verwachten nóg altijd veel (te veel?) van de leiding van de (in dit geval de provinciale) over heid.... Er zal nog wel een en ander te bespreken zijn naar aan leiding van de vele opmerkingen over de begrotingshoofdstukken. Voor vandaag is het weer genoeg. FILMLIGA BERGEN. De filmliga ver toonde in de „Rustende Jager" èen speciale serie Franse films De eerste daarvan was een stom me film uit 1922 getiteld: „Faits Divers", onder regie van Claude Autant-Lara. Een verfilmd kran tenbericht, inhoudende een lief desdrama zo als er dagelijks in de kranten staan. Maar hier wordt op meesterlijke wijze de diepere achtergrond en de intri ges op schrille wijze, kort en krachtig weergegeven. La Joie de Vivre, een der eerste maar sublieme Franse te kenfilms. Vooral uit artistiek oogunt is dit filmpje van 12 mi nuten uit 1934 in de periode van Mioky Mouse, waarin 2 vrouwen figuurtjes temidden van de na tuur fijn getekend zijn, een char mant filmpje. De derde film „Lueur" be handelt de vlucht van een ge vangene uit een Franse gevan genis. Een simpel gegeven maar zeer spannend gespeeld. Na de pauze volgt: „Les Deux Timides" uit 1929, is juist om dat het een stomme film is, zeer sterk gespeeld. De jonge bedees de advocaat die zijn eerste plei dooi houdt en voor zijn eerste liefde staat, is het middelpunt. Door de knappe filmmontage weet Clair de woordenioos plei tende advocaat een betoog te doen leveren beter dan 20 ge luidsfilms van tegenwoordig ma- kelijk tezamen. Riiïiie-tourilooi Bergen BERGEN. Woensdagavond werden de partijen voortgezet voor het Ruine-tournooi in café Nieuwendijk, Dorpstraat, het heeft er deze tweede avond zeker niet aan spanning ontbroken. Na een nederlaag van Poets- koke op de eerste dag, heeft hij zich keurig hersteld in zijn partij tegen Robe. Dat hij deze partij zou winnen had niemand gedacht, Rolie is een sterke tournooi-spe- ler, maar hij kwam 13 caram boles te kort, Poetskoke 150 36 18 4,16 Rolie 137 36 24 3,81 Dat Barten een van de sterkste deelnemers is, heeft hij bewezen in zijn partij tegen Hênke, met een pracht moyenne van 6,52 heeft hij Henke geen schijn van kans gegeven. Barten 150 23 30 6,52 Henke 96 23 15 4,17 Poetskoke was in zijn eerste partij zo goed, nu tegen Dingerdis moest hij het onderspit delven. Dingeris is een man waar men geducht rekening mee moet hou den, zijn spel is zeer sterk. Poetskoke 144 44 14 3,27 Dingerdis 150 44 18 3,40 Andermaal kwam Dingerdis aan het biljart, en weer wist hij de punten binnen te halen, won van een sterk spelende Feld, hij maakte de partij in 33 beurten uit, hetgeen een hoog moyenne betekende. Dingerdis 150 33 15 4,54 Feld 124 33 16 3,75 NIET T< MAAR BEG De forse rede, van Buitenlai de V.S., Foster N.A.V.O.-bijeenko adres van Frank: sproken, vormt dagelijks gesprek kringen. Het ston als een paal bove niet bepaald za tactvolle Dulles o dag zijn misnoe Franse houding ir zou spuien. De m niet verstandig f wat gezegd is, worden! De trag van de Franse p< E.D.G. in een g water gebracht e: N.A.V.O. Want b« rische vormen zi zusje van elkaar legers komen ond< commando van de wijl niet alle N. horen tot de groej landen, het z.g.n. pa". Het is eerde dit tot moeilijkhe gaf. Een reorganis, van zaken blijkt gelijk en nodig. Dulles zijn criti averechtse uit' Misschien ook hee soonlijk vooruit gi zelfs een Ameri van Buitenlandse zijn partij en zijn 1 ogen zien en sed rommelt het in he Congres. Zowel ser Democratische, als blikeinse kamp beg duld te verliezen laatdunkend uit o\ voetende wijze wa pese samenwerking komt, terwijl de belastingbetaler zij: moet houden. Het grijpen en vrij nué verschil in geaarc volkeren, hun al o nig gerijpte ervarin een grote rol. AL' van de omstandig laatste 15 jaar de 1 wereldpolitiek in h Amerikanen overge missen de tact en in de juiste en go van het woord ve de Europese staal meest duidelijke vo bij elke nota-wisse geconstateerd. De Fransen spelen het evenals de Russen, uitval van Dulles v „niet genomen" en daarom zette men schrap. De zo hoog heid van de Amerik Franse pers sedert I haalde malen ter bracht. „Welnu", z( Franse commentaa hebben onze vrijhei geen bevelen van af te wachten." I kwestie? Maar waa Fransen en de over van West-Europa m< tige blijven, zonder de dollar? Er best; veren band tussei deze zijde van de Oceaan. De V.S. zijn aandeelhouders en rekenschap van de hen, die met Ame; werken. Zo staan niet anders. In ee verhouding koopt met traditie en ove: tionale trots. Vand; Amerikaanse reactie naar ons luisteren eigen zaakjes op." I gedrukt komt het Het staat nog te b< moment waarop reprimande toediendf was gekozen. Hij h' meer weerstanden oj anders achterwege bleven. Wij beh' tot de pessimisten, onderstellen, dat Westerse samenwerk: wankelen is gebracht andere dag zal het stand wel weer de ov gen en men tot het men, dat alleen slech voordeel kan hebben terse onenigheid. En vormen de Russen. JERUZALEM. 16 1 Vandaag zijn in het gedeelte van Jeruzale sonen gearresteerd n ding van een botsing litie. De politie zocht de wijk, teneinde een aa weigeraars op te stuitte daarbij op hi van de bevolking, die gen verzet „de jongei loch te offeren". Een honderdtal jc dienstplichtige leeftijd de politie achterhaald. in ,w,as 'n 't bezit va zakelijke papieren, di de dienstplicht vrijste Het verzet kwam v< van de zijde der orthoc Toen de vrachtauto restanten de Measjeari w?,rd de politie r „We willen niet dat or van hun geloof vervrt ,z,u nooit toestaa dochters in militaire di J apans-Ind onesi overeenkom TOKIO, 16 Dec. I door vertegenwoordigei Indonesische en Japans gen een interim-overeer tekend betreffende d< betalingen. Japan verplicht zich i overeenkomst meer d schepen die gedurende wereldoorlog in de In< wateren tot zinken zijn te bergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2