Wacker „walste" door het stadion naar 3-2 zege bicarpan DE GRUYTER VS Toneelclub betaalde geen auteursrechten TSaar een intensievere nielkcontrole cSjtfefoejozw en/O tracent a/teen. Buitenlandse notities Bestuursleden kregen boete ►vinciale •oting lergen rerdis de kop OPSTOOTJES IN JERUZALEM botsing neergestort Nederlands Bondselftal kon het tik-tak-spel niet volgen ^VOSK0*V Donderdag 17 December 1953 Pagina 3 rwachting door het KNMI sldig van Don- tot Vrijdag- iRANDERING droog weer met staringen en op nevel of mist. natige Oostelij- r het algemeen ere temperatu- htvorst in het losten van het rvolg van pag 1) en! De omlig- i worden hierdoor leden, die dit dat waren ze- zijn van oor- voningen gebouwd waar de natuur- ir bevolking zulks grarische politiek ijkt verder uit het rslag, bij sommige :e vrees, dat men ende uitbreidings- imeenten niet al- let op het behoud iden en maar al is een niet onbe- ie bestemming te ene zoom" dat wil egebied. Hier die- de gemeenten zich ;en op te leggen, i niet in de eerste plaats een zaak iten? red.) verschillende le- 'erkaveling in onze kracht ter hand momen. Hoe denkt i Ged. St., vroeg ij- en vaar-kwestie kaveling? En moet 1 worden, dat de it het gebied van n verdreven, in eek uit het grote de provincie cul- beschikking krij- )r verkoop, hetzij .g. irder verschillende er werkverruiming olitiek, sommigen g altijd veel (te leiding van de (in provinciale) over- 1 nog wel een en ken zijn naar aan- vele opmerkingen jtingshoofdstukken. s het weer genoeg. VILIGA De filmliga ver- lustende Jager" erie Franse films ran was een stom- i22 getiteld: „Faits regie van Claude en verfilmd kran- oudende een lief- Is er dagelijks in aan. Maar hier sterlij'ke wijze de rrond en de intri- 11e wijze, kort en egeven. Vivre, een der iblieme Franse te- oral uit artistiek ilmpje van 12 mi- in de periode van vaarin 2 vrouwen- .dden van de na- ;nd zijn, een char- ilm „Lueur" be- icht van een ge en Franse gevan- pel gegeven maar gespeeld. volgt: „Les Deux 1929," is juist om- imme film is, zeer De jonge bedees- e zijn eerste plei- voor zijn eerste 5 het middelpunt, appe filmmontage woordenioos plei- t een betoog te beter dan 20 ge- tegenwoordig ma mooi Bergen - Woensdagavond artijen voortgezet le-tournooi in café Dorpstraat, het weede avond zeker ming ontbroken, erlaag van Poets- rste dag, heeft hij rsteld in zijn partij )at hij deze party d niemand gedacht, terke tournooi-spe- kwam 13 caram- 150 36 18 4,16 137 36 24 3,81 Ben van de sterkste heeft hij bewezen tegen Henke, met moyenne van 6,52 re geen schijn van 150 23 30 6,52 96 23 15 4,17 ras in zijn eerste nu tegen Dingerdis onderspit delven. :n man waar men ing mee moet hou- is zeer sterk. 144 44 14 3,27 150 44 18 3,40 kwam Dingerdis en weer wist hij nen te halen, won spelende Feld, hij rtij in 33 beurten en hoog moyennê 150 33 15 4,54 124 33 16 3,75 NIET TACTVOL, MAAR BEGRIJPELIJK! De forse rede, die de minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., Foster Dulles, in de N. A. V.O.-bijeen komst aan het adres van Frankrijk heeft uitge sproken, vormt nog steeds het dagelijks gesprek in diplomatieke kringen. Het stond zonder twijfel als een paal boven water, dat de niet bepaald zachtzinnige en tactvolle Dulles op één of andere dag zijn misnoegen over de Franse houding inzake de E.D.G. zou spuien. De manier waarop is niet verstandig geweest, maar wat gezegd is, moest gezegd worden! De trage medewerking van de Franse politici heeft de E.D.G. in een gevaarlijk vaar water gebracht enook de N.A.V.O. Want beide organisato rische vormen zijn broertje en zusje van elkaar. De E.D.G.- legers komen onder het Europese commando van de N.A.V.O., ter wijl niet alle NAVO-leden be horen tot de groep van de EDG- landen, het z.g.n. „Kleine Euro pa". Het is eerder gebeurd, dat dit tot moeilijkheden aanleiding gaf. Een reorganisatie op dit stuk van zaken blijkt altijd nog mo gelijk en nodig. Dulles zijn critiek heeft een averechtse uitwerking gehad. Misschien ook heeft hij dit per soonlijk vooruit geweten. Maar zelfs een Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken moet zijn partij en zijn kiezers naar de ogen zien en sedert enige tijd rommelt het in het Amerikaanse Congres. Zowel senatoren uit het Democratische, als uit het Repu blikeinse kamp beginnen hun ge duld te verliezen en laten zich laatdunkend uit over de schoor voetende wijze waarop de Euro pese samenwerking tot stand komt, terwijl de Amerikaanse belastingbetaler zijn beurs open moet houden. Het is alles te be grijpen en vrij nuchter. Maar het verschil in geaardheid van de volkeren, hun al of slechts wei nig gerijpte ervaring spelen hier een grote rol. Als een gevolg van de omstandigheden is de laatste 15 jaar de leiding van de wereldpolitiek in handen van de Amerikanen overgegaan. Maarzij missen de tact en de soepelheid in de juiste en goede betekenis van het woord vergeleken met de Europese staatslieden. Het meest duidelijke voorbeeld wordt bij elke nota-wisseling opnieuw geconstateerd. De Engelsen en Fransen spelen het spel anders, evenals de Russen. De woedende uitval van Dulles werd dan ook „niet genomen" en alleen reeds daarom zette men zich in Parijs schrap. De zo hoog geprezen vrij heid van de Amerikanen is in de Franse pers sedert Maandag her haalde malen ter sprake ge bracht. „Welnu", zo luidt het Franse commentaar, „ook wi] hebben onze vrijheid en hebben geen bevelen van Amerikanen af te wachten." Een prestige kwestie? Maar waar zouden de Fransen en de overige volkeren van West-Europa met hun pres tige blijven, zonder de steun van de dollar? Er bestaat een zil veren band tussen de V.S. en deze zijde van de Atlantische Oceaan. De V.S. zijn de machtige aandeelhouders en zij wensen rekenschap van de daden van hen. die met Amerikaans geld werken. Zo staan de zaken en niet anders. In een dergelijke verhouding koopt men weinig met traditie en overgeërfde na tionale trots. Vandaar ook de Amerikaanse reactie van „niet naar ons luisterenknap dan eigen zaakjes op." Populair uit gedrukt komt het daarop neer. Het staat nog te bezien, of het moment waarop Dulles zijn reprimande toediende, wel juist was gekozen. Hij heeft min of meer weerstanden opgewekt, die anders achterwege waren ge bleven. Wij behoren niet tot de pessimisten, die ver onderstellen, dat de gehele Westerse samenwerking aan het wankelen is gebracht. Op één of andere dag zal het gezond ver stand wel weer de overhand krij gen en men tot het inzicht ko men, dat alleen slechts één partij voordeel kan hebben van Wes^ terse onenigheid. En die partij vormen de Russen. JERUZALEM. 16 December - Vandaag zijn in het Israëlische gedeelte van Jeruzalem tien per sonen gearresteerd naar aanlei ding van een botsing met de po litie. De politie zocht de Measjearim- wijk, teneinde een aantal dienst weigeraars op te sporen en stuitte daarbij op hevig verzet van de bevolking, die zich er te gen verzet „de jongens aan Mo loch te offeren". .Een honderdtal jongelui van dienstplichtige leeftijd werd door de politie achterhaald. Geen van hen was in 't bezit van de nood zakelijke papieren, die hen van de dienstplicht vrijstellen. Het verzet kwam voornamelijk van de zijde der orthodoxe joden. Toen de vrachtauto met de ar restanten de Measjearimwijk ver bet, werd de politie nageroepen: .,We willen niet dat onze jongens van hun geloof vervreemden en we zullen nooit toestaan dat onze dochters in militaire dienst gaan" IN ENGELAND Vier Meteors 11a BENSON, 16 Dec. Vier Me teors van de R.A.F., die tijdens een oefenvlucht in nauwe forma tie vlogen, zijn vanmorgen met elkaar in botsing gekomen en allen neergestort. Volgens een bekendmaking van de luchtmacht liep slechts een piloot verwondingen op. Hij maakte een noodlanding en werd bewusteloos uit zijn toestel ge haald. Een andere piloot maakte eveneens een noodlanding, maar kwam met de schrik vrij. De pilo ten van de twee overige toestellen wisten zich met behulp van hun parachutes te redden. Japans-Indonesische overeenkomst TOKIO, 16 Dec. Vandaag is door vertegenwoordigers 'van de Indonesische en Japanse regerin gen een interim-overeenkomst ge tekend betreffende de herstel betalingen. Japan verplicht zich volgens de overeenkomst meer dan zestig schepen die gedurende de tweede wereldoorlog in de Indonesische wateren tot zinken zijn gebracht, te bergen. (Van onze verslaggever) Wij hebben gistermiddag na afloop van de wedstrijd BondselftalWacker de gezichten van de technische commissie niet gezien. Wij weten dus niet met welke uitdrukking zij de spelers zijn gevolgd naar de kleed kamer. Het Nederlands elftal, op een kleine wijziging na, heeft het namelijk lelijk laten zitten. Er was immers niet voldaan aan de verwachtingen, die na de wedstrijd tegen België gesteld mochten worden. Wacker won, en laten we het er meteen maar bij zeggen, ver diend. De Oostenrijkse profs ga ven een aardig partijtje voetbal weg. Steeds stond er een manne tje vrij, de voorhoede en feitelijk het gehele team switchte dat het een lust was en het plaatsen was om te smullen. Wat wist het Nederlands team daar tegenover te stellen? Niet veel Zeker er werd hard gewerkt .individueel werd er wel eens knap gespeeld maar daar bleef het bij. Twee maal vijf mi nuten is er met enthousiasme ge speeld. Dat was beide keren, na dat er een tegengoal was ge scoord. Even ontvlamde er dan hoop bij de 12.000 toeschouwers, een lichte hoop die spoedig weer ver flauwde en ontaardde in een hier en daar opklinkend „Abe-geroep". Steiger was best. met veel bra- vour heeft hij de roodgehemde Nederlanders voor een grotere nederlaag behoed. Het bleef nu bij drie goals. Voor hem stond de Voogd te stopperen, die wel de lëngte had van een Terlouw, maar niet de klasse. Zeker, Odenthal, Klaassens en Overbeeke lieten goede dingen zien. maar juist de afwerking van het individuele goede spel was zo slecht. En Wacker tiktakte en zig zagde en switchte met veel Ween- se gratie langs de tien Nederlan ders. Maar juist dat getiktak, tot in de perfectie uitgevoerd gaf het bondselftal de gelegenheid zich steeds weer te herstellen. In de eerste minuten kregen de Nederlanders reeds scoringskan sen v. Melis probeerde het met 'n kopballetje en ook Overbeeke werkte zich door het verdedi- gingsblok heen. Verder kwam hij niet en gaf een onschuldig roller- tje cadeau aan Pelikan. Rechtsbuiten Bokon was zo waar de eerste maker van een doelpunt. Het had niet veel te betekenen, er was reeds gefloten en Steiger reageerde in het ge heel niet meer. Aan dit doelpunt gingen enige Wacker-corners vooraf. Deze werden niet voor het doel geschoten maar de „Wie ners" volhardden in het tiktakken en schoten de bal vanaf de cor- nervlag even terug naar een vrij gelopen man. Toen de Voogd de bal half had geraakt, pikte linksbuiten Bokon de bal op en gaf een pass in de vrije ruimte. De wedloop Steiger- midvoor Brousek, werd door de laatste gewonnen. Dat was voor lopig nog te klaren totdat vlak voor de rust de beste man van Wacker Chalupeckij (der Schwar- ze) met een lage schuiver Wac ker aan een 20 voorsprong hielp. Na zeven minuten in de tweede helft kwam er aan Nederlandse zijde wat meer leven in de brou werij. Doelman Pelikan lag er gens geslagen ter aarde. v. Beur den schoot op het verlaten doel waar Just heel gemoedelijk de bal het veld wilde inzenden. Een fel le sprint van Gruyzen verraste Just volkomen, die machteloos toezag, hoe Gruyzen de bal van zijn schoen pikte en in het verla ten doel tipte. Het doelpunt dat de Weeners nu scoorden was op dit moment niet bepaald verdiend. Chalupec- kv maakte zijn tweede goal door ineens een scherpe voorzet van Haummer te benutten (13). De witte bal had reeds zijn in trede gedaan en met veel moeite sleepten de beide ploegen zich naar het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bronkhorst, toen v. Beurden nog even de harten van de verkleumde toeschouwers verwarmde Biesbrouck joeg het leer door de defensie heen naai de reeds sprintende v. Beurden. Tegelijk met Pelikan was hij bij de bal. Handig tikte de Bossenaar de bal in de uiterste hoek (23). Met hoop in het hart werd op nieuw alles in de aanval gegooid. Bennaars speelde opeens beter, (te laat) en Gruyzen en v. Melis krioelden in het doelgebied rond de Oostenrijkers. Aan de andere kant sloeg het leer van de paal terug in het veld na een onverwachte aanval over links, waar invaller Grosz ope reerde. Een 42 zege zou, gezien de krachtsverhouding, teveel ge weest zijn voor Wacker. (Advertentie) voelt men niet. Als U dus - - vooitduiend tobt met maag- pijn, druk op Uw maag, op- rispingen, misselijkheid ol maagzuur, is er iets niet in 1 orde en moet U Uw maag te hulp komen. Het nieuwe - maagmiddel B I C A R PAN t geelt onmiddellijk verlich- - ting en bij voortgezet ge- bruik verdwijnen Uw klaoh- ten voor goed. De cachet- (ouwel)vorm heelt speciaal bij gevoelige magen dub- bel voordeel. Vraag Uw geneesmiddelen-leverancier een uitvoerige beschrijving. MAAG-CACHETS "AKKER" HEERHUGOWAARD De laatste jaren zijn herhaaldelijk conflicten waar te nemen geweest tussen uitgevers en uitvoerenden van een toneelstuk, naar aanlei ding van het al dan niet betalen van auteursrechten. Dikwijls be rust de oorzaak van overtredin gen op dit gebied op onwetend heid aan de zijde van de uitvoe renden. Gistermiddag werd een dergelijke zaak behandeld tijdens de zitting van de Alkmaarse Po litierechter. De bestuursleden van de to neelvereniging „Tonegido" uit Heerlhugowaard waren gedag vaard ter zake, dat zij niet vol daan zouden hébben aan de eisen, gesteld aan de opvoering van een toneelstuk. In Januari van dit jaar namelijk presenteerde de vereniging (het stuk „De man die terug kwam", geschreven door de heer Nielen uit Haarlem, tevens uitgever. De bestuursleden ver klaarden wel de rechten aan gevraagd te hebben. Naderhand hebben zij inderdaad betaald, maar de verplichte aankoop van enkele boekjes is niet geschied. Dit werd onderstreept door de verklaringen van de getuigen, de wed. N., echtgenote van de over leden schrijver en uitgever, en haar dochter, door welke twee personen thans de uitgeverij wordt beheerd. De Officier van Justitie, Mr. Vellinga, vond de overtreding ditmaal vrij ernstig, omdat het bestuur van de betreffende ver eniging op de hoogte was van de gang van zaken bij een opvoe ring. Hij eiste dan ook tegen ieder bestuurslid een boete van f10.terwijl voor de verdachte G. K. vrijspraak geëist werd, daar deze niets van de hele zaak afwist. Een der verdachten, de heer B., trachtte de handelwijze van het bestuur goed te praten door op te merken, dat toneelverenigin gen, vooral die op de dorpen, een belangrijke taak habben, namelijk i cultuur te brengen en de jonge mensen van de straat te houden. Hij voelde zich niet bezwaard, toen besloten was ihet stuk on danks alles op te voeren. I Conform de eis werden de ver dachten C. B„ J. C. K„ H. B. en A. B. veroordeeld tot een boete van tien gulden. G. K. werd vrij gesproken. Uitspraak Amsterdamse Rechtbank AMSTERDAM, 16 Dec. Een 27-jarige vrouw uit Oudesluis, moeder van enige kinderen, die thans door de vader worden ver zorgd, is vanochtend door de Am sterdamse Rechtbank conform de eis wegens beroving, in samen werking met een coupeur, van een Amerikaanse militair, ver oordeeld tot twaalf maanden met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat van het reste rende gedeelte vier maanden voorwaardelijk zullen worden op gelegd. Als bijzondere voorwaarde werd aan dit vonnis toegevoegd, dat de vrouw onder toezicht zal komen van de R.K. Reclasserings- vereniging te Alkmaar. (Advertentie) Grote voorraad stapelgroenten bij Noordhollandse veilingen NRD. SCHARWOUDE, 16 Dec. Een zeer grote voorraad sta pelgroenten ligt bij de Noordhol landse veilingen. In vergelijking met vorig jaar is het kwantum witte kool aanzienlijk toegenomen evenals dat van uiten, peen en bieten. De cijfers, in wagons van 10.000 kg., geven de volgende voorraden aan: rode kool 2429 (2610), gele kool 1089 (1049), witte kool 3438 (2994), uien 1235 (469), peen 1380 (691), ronde bieten 826 (485) en lange bieten 74 (148). (De cijfers tussen haakjes zijn die van vorig jaar). Lourdes-avond WARMENHUIZEN - Vrijdag 18 December des avonds om 8 u. zal in 't Patronaatsgebouw in Warmenhuizen een Lourdesavond worden aangeboden door de Lourdesclub ten bate van de grootse K.A.J.-bedevaart naar Lourdes in Juli 1954. In dit pro gramma wordt de bekende Lour- desfilm der Belgische Bedevaart vertoond. Onze Lourdesclub rekent op een grote opkomst, zoals overal in de lande is geschied. De avond slaat geheel in 't teken van 't Maria-Heilig Jaar. Toegangsprijs 50 cent. Komt allen, Maria ter eer en als een troost voor onze zieken, die zo graag naar Lourdes willen. Eervolle benoeming STOMPETOREN. Onze vroe- ere plaatsgenoot de heer ir H. )avelaar, wetenschappelijk me dewerker en plv. directeur van de zuivelfabriek „Grijpskerk" is met ingang van Januari 1954 be noemd als zuiveldeskundige bij het Kindernoodfonds van de Ver enigde Naties in Parijs om advies te geven bij de bouw van zuivel fabrieken in het Midden Oosten. UTRECHT, 16 Dec. Onder voorzitterschap van de heer W. de Jong uit Wageningen heeft vandaag te Utrecht het „Neder landse Rundvee Stamboek" zijn 81e jaarvergadering gehouden. De voorzitter noemde het afgelo pen jaar zeer gunstig voor zijn organisatie. Zij telt 40.000 leden, hetgeen een vermeerdering van 10.000 leden betekent in de laatste vier jaren. De ontwikkeling van het stamboek stemt tot grote te vredenheid. De 30.000ste koe werd 'hier ingeschreven. Het aan tal van 87.000 gëboekte kalveren is 9.000 meer dan in 1952. De ex port van de bij het stamboek in geschreven runderen is aanmer kelijk gestegen ten opzichte van de voorgaande jaren. Naar 13 landen werden uitvoercertificaten afgegeven. De propaganda in het buitenland, die op de gebruike lijke wijze werd uitgevoerd, heeft goede resultaten opgeleverd. De stand van de Nederlandse fokke rij en van het werk van het Rundvee Stamboek had in het buitenland grote belangstelling. In de namiddagvergaderine deed de directeur van de Cen trale Melkcontroledienst ir. S. Y. Sybrandy in een causerie voor lopige mededelingen over de uit komsten van de proef met dage lijkse melkcontrole. Een al- of niet meer intensieve controle dan de bestaande officiële drie a vier- weekse melkcontrole op de be drijven maakt al vele jaren een punt van discussie uit. De voor standers van handhaving van de bestaande controle zijn van me ning, dat de controle in hoofdzaak behoort te zijn een zaak van het versohaffen van gegevens aan de veehouder zelf. De voorstanders van een tweeweekse controle leg gen de nadruk op de noodzake lijkheid van het verschaffen van gegevens ook aan anderen dan alleen aan de veehouders. Zij concludeerden, dat aan de hand van dagelijkse controle op proef- boerderijen gebleken zou zijn, dat de betrouwbaarheid van de vierweekse controle aanzienlijk achter staat bij die van de twee weekse controle en dat mogelijke verkeerde conclusies over het vetgehalte te-gen het belang van de veehouderij ingaat. In de oorlogsjaren is het 'be sluit gevallen voor een twee weekse controle, doch dat kon vanwege het gebrek aan arbeids krachten niet worden uitgevoerd. Het gevolg hiervan is geweest, dat de bestaande vierweekse con trole tot heden nog steeds is ge handhaafd. Tot -het verkrijgen van defini tieve conclusies worden sedert September 1949 op acht bedrijven de köeien door zeer ervaren con troleurs proefgemolken en wel dagelijks. De vo-lgens twee ver schillende berekeningsmethoden verkregen gegevens over twee-, drie- en vierweekse controle worden op melklijstan naar de centrale en de provinciale con troledienst gezonden. Naar ir. Sybrandy's mening mag worden verwacht, dat -deze gegevens de basis zullen vormen van and-ere methoden, de gegevens hebben uitgewezen, dat het verloop van de melkgift niet zo sterk ver schillend is, d-och dat de variatie in het vetgehalte soms vrij sterk is. De definitieve resultaten en zijn definitieve conclusies over de twee-, drie- en vierweekse con trole hoopt ir. Sybrandy in 1954 te publiceren. Door zijn -proeven en becijferingen tot in 1954 voort te zetten hoopt hij te bereiken, de melkcontrole als -pijler van de veehouderij en de mel-kerij nog hechter te maken. AANBESTEDING WIERIN GERMEERNamens de Woningbouwvereniging „Bouwt Voort" te Wieringerwerf, werd Woensdag door het Archi tectenbureau F. Klein, te Gronin gen, aanbesteed het bouwen van 44 woningen nabij het te bouwen raadhuis, in Wieringerwerf. In geschreven werd als volgt: N.V. v.h. H. Kingma en Zoon, Slootdorp, f 455.875.K. Koop man, Nw.-Niedorp, f 465.300. A. Groot en Zoon, Lambertschaag f 466.900.H. Lont, Hypolitis hoef, f 46-8.990.L. Schotte, Wieringerwerf, f 451.300.Jaap Kinigma, Midden-meer, f 474.800. H. Toes, SOhagerbru-g, f 477.900. De gunning werd aangehouden. Uitslag aanbesteding WIERINGERMEER. Namens de Woningbouwvereniging „Sloot- dorp Vooruit" werd Woensdags morgen, door architect W. J. L. Boogaard aanbesteed: 'het bou wen van 14 woningen aan de Langeweg en het verlengde van -de Kruisstraat te Slootdorp. In geschreven werd als volgt: J. Kingma, Middenmeer, f 132.376.L. Schotte, Wierin gerwerf, f 133.000.de Vries, Hypolitishoef, f 136.685.—; H. Lont, Hypolitishoef f 137.262. A. Groot en Zoon, Lambertschaag f 137.650.Bolk. Medemblik, f 138.230.Jac. Smit, Hypolitis hoef, f 138.950.H. Toes, Scha- gerbrug, f 142.750.—; Geuze-broek, Medemblik, f 141.753..K. Koop man, Nw-Niedorp f 143.450. De gunning werd aangehouden. Moordenaars van Bobby Greenlease vandaag ter dood gebraelit JEFFERSON CITY, Missouri, 16 Dec. Carl Hall en mrs Bonnie Brown Heady, de moordenaars van de zesjarige Bobby Green lease, zullen morgen, enkele mi nuten na middernacht in de gas kamer van de gevangenis, waar zij zich bevinden, worden terecht gesteld. DE VELSER AFFAIRE Cassatieberoep Proc. Generaal verworpen 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. De raadkamer van de Haarlemse recht bank stelde indertijd de inspecteur van politie A. F., wie ten laste was gelegd het zich toeëige- nen van goederen in de Velser affaire, buiten vervolging. Het Ge rechtshof te Amsterdam kwam tot dezelfde con clusie. Van deze uit spraak ging de procu reur-generaal te Am sterdam in cassatie. Deze zaak is door de Hoge Raad in raadka mer behandeld. In een beschikking heeft de Hoge Raad daarna het cassatieberoep van de procureur-ge-ne-raal ver worpen. Proces Mossadeq nadert beslissende ogenblik TEHERAN, 16 Dec. Tengevolge van enkele onverwachte ontwikke lingen schijnt het pro ces tegen ex-premier Mossadeq en zijn mede- beklaagde, de vroegere stafchef Riahi, thans het beslissende ogenblik te naderen. De president van het Hof weigerde Mossadeq's eis in te willigen, dat hij in staat zou worden gesteld om in een „poli tiek proces", zoals hij het noemde, een poli tieke verdediging te mogen voeren. Mossadeq verborg, na dat het Hof beslist had, dat hij geen politieke kwestie-s zou mogen aan roeren, het hoofd in de armen en bleef zwijgend zitten. Nederlander uit Amerika gezet CHICAGO, 15 Dec. De Amerikaanse rege ring heeft vandaag de deportatie n-aar Neder land gelast van de 22- jarige Haarlemmer Arko Doornibosch, die voor studiedoeleinden op il legale wij-ze de Verenig de Staten binnengeko men was. Doornfbosch Droste op 28 Januari te New Or leans van zijn schip en woonde bij een boeren familie in de buurt van Rockton (Illinois), tot dat hij in September door immigratie-ambte naren gearresteerd werd Het 100.000e schip te Lobitb ingeklaard ROTTERDAM. 16 Dec, Vanmiddag is in Lobith het 100.000ste schip van dit jaar ingeklaard. Het is de „Oranje III" van de N.V. Brandstoffen- handel en Rederij te Amsterdam. Het 1645 t. metende schip is met 850 ton exportkolen voor Nederland geladen. Deze tonnage werd voor het eerst sedert het einde van de oorlog bereikt. Radio actieve kippen gestolen SASKATOON, Canada 16 Dec. Dieven heb ben gisteren van de uni versiteit van Saskatche wan enkele kippen ge stolen, die in verband met een proef van de afdeling pluimvee van de universiteit waren ge voerd met voer, dat ra dio-actieve elementen bevatte. Functionarissen van de universiteit hebben bekend gemaakt, dat het eten van deze kippen gevaarlijk moet worden geacht. "«iWUfc, echte, K fkU URT IH W VOO%KO' OPLOSKOFF1E blijft altijd vers per blikje f 2.70 mèt cassabon «iet; Één blikje OPLOSKOFFIE De Gruyter's koffie is genoeg voor 30 a 35 koppen echte geurige koffie. OPLOSKOFFIE is pure filter- koffie in poedervorm. Ideaal als U in een oogwenk toch een verkwikkende kop koffie wilt hebben. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3