Minister v. d. Kieft stak de sleutel in het slot Fi pre Raad van Akersloot Negend vano De lieer Keuss gaat heen Pagina 6 Zaterdag 19 December 1953 Laatst-herbouivde pachterswoning in Wieringermeer in gebruik Dierenbescherming ONVEILIG ALKMAAR A.O.G.-NIEUWS Het gouden jubileum van „St. Eloy" Gevonden voorwerpen MOOIE AVOND VOOR DE RIJPERE JEUGD Kath. Vrouwenbeweging W armenhuizen Benoemingen door de gemeenteraad Hockeyprogramma „Vliegende Vissen" wonnen JONGEN UIT OUDDORP VERMIST Plaatsgenoot naar Korea IN ANDERE HANDEN NIEUWE BEWONERS Opbrengst collecte STAND DER WERKLOOSHEID Scli outenstraat-p rij svraag „KERSTNACHT VAN DE BANDIET" Hei fonds voor de kerkebouw Burgerlijke Stand Papier-actie Lourdesgroep geslaagd JAN SPAANS GEHULDIGD MAANDAG DINSDAG WOENSDAG en DONDERDAG is onze zaak normaal om 18 uur GESLOTEN 12-14.30 uur Alle artikelen voor KERSTBOOM- VERSIERING koopt U liet best bij Plaats van de arbeidende stand in het openbare leven L.T.B. BIJEEN Joseph Laniel, mier, zal vandas negende stemm kwam hij bij c tekort aan de ve (hij kreeg 430 daat Naegelen 3 Verdwijnt Natior Luchtvaar] EUROP] REFERENDUM WIERINGERMEER Vrijdagmiddag heeft Z. Exc. Minister J. v. d. Kieft Minister van Financiën, de rechtstreekse principaal van het Rentambt en Domeinbeheer Wieringermeer waaronder alle boerde rijen ressorteren, door het overhandigen van de sleutel aan de heer en mevr. de Bont, Medemblikkerweg 39, offcieel de herbouw van boerderijen afgesloten, daarbij de wens uitsprekend, dat hier het begin naar een grote en sterke uitbouw van de Wieringermeer zou worden gelegd. Deze buitengewone gebeurtenis, omlijst door traag wapperende vlaggen aan huizen en hekken en een trieste grauwe nevel over de uitgestrekte polder was stellig een reden tot feestbetoon. Noch tans zagen de arbeiders overal druk doende met hun arbeid op het land of erf van het bedrijf. Met kennelijke interesse zagen ze van links en rechts grote auto mobielen naderen die voor de poort naar het bedrijf van de Bont hun lading losten: ambte naren van de verschillende diens ten, Burgemeester en Wethouders, Dijkgraaf en Heemraden van Wie ringermeer, Mr. Vosters de Wa- tergraaf van het gebied van de Dommel, Mr. H. A. M. v. d. Driessen, secr. Gen. v. Dept. v. Financiën, Bakker Hoofd domein- beheer van dit departement, Ir. Prakken, plaatsvervanger van de Commissaris van de Koningin en afgevaardigden van de boeren en huisvrouwenorganisaties. Allen begaven zich naar de wagenber ging van het bedrijf om er bij een zeer lage temperatuur te wachten op de aankomst van Min. v. d. Kieft, welk feit blijkbaar niet door de persfotografen mocht worden vereeuwigd. Rede van de minister Z. Exc. getuigde dat ons, Ne derlanders, een gevoel van dank baarheid bezielt nu het grote, werk van de herbouw van Wie ringermeer practisch is voltooid. Allen die daaraan hebben meege werkt van laag tot hoog zijn we dank verschuldigd. Toen spr. in 1946 door de Wieringermeer trok was het een troosteloos gebied: grauw en modderig zover het oog reikte. In die eindeloze grauwheid waren een paar brok stukken muur met golfplaten en wat planken bewoonbaar gemaakt. En uit dat meer dan armzalige verblijf trad een vrouw naar bui ten om zomaar daar boven die glibberige modderboel haar hel dere was op te hangen. Tussen de spookachtige geraamten van boerderijen begon zij weer vol goede moed aan het leven. Al te veel is uitsluitend maar gewag gemaakt van de prestaties van de mannen hier. Wie uwer dacht aan de vrouwen die het juist het moeilijkst hadden en toch de moed opbrachten om hun mannen tot voortgaan te bewegen? De vrouwen van boeren en arbei ders, die misschien wel een te recht op de overheid gekankerd hebben, zijn het, die eigenlijk de heropbouw van Neërlands zwaarst getroffen gebied hebben ge schraagd. God schiep vele volke ren, maar zonder chauvinistisch te zijn durfde spr. toch trots te zijn op het eigen volk dat zich al kankerende met een koppige energie, vlijt en doorzettingsver mogen vastgebeten heeft in de taak om de boel weer op poten te zetten. Diezelfde bevolking zal stellig in staat zijn om ook de Wieringermeer weer to bloei te brengen. Wij die tot taak hebben werk en brood te vinden voor ons steeds groeiende inwonertal mogen al industrialiserende niet verge ten, dat de landbouw eigenlijk de ruggemerg van de nationale eco nomie is. Die gezond te houden moet onze eerste taak blijven. Ir. Ovinge beheerder van de domeinen Wie ringermeer en Dijkgraaf van het Heemraadschap had daarvóór in een zeer uitvoerig relaas verhaald van de rampspoed die de Wierin germeer op de 17e April 1945 heeft getroffen. Op deze plek waar wij staan stond 414 meter water nadat de bevolking in 814 uur een goed heenkomen had moeten zoeken. Met behulp van weinig mate riaal is de dienst der Zuiderzee werken er in geslaagd om op 9 Augustus reeds de dijk rond de vernielingen te voltooien. De be volking, overal verspreid in het oude land, leefde bijzonder mee, zodat na de aanvankelijke diepe verslagenheid bij het droogvallen een hernieuwde geestdrift om toch maar weer te beginnen werd ge constateerd. „Wie zichzelf helpt, ALKMAAR' In de omgeving van de Omval is zwervend aan getroffen een jong foxhondje, dat ongeveer vier maanden oud is en een lange wit-zwarte staart heeft. In Bergen is komen aanlopen een hondje van middelmatige grootte, dat wit van kleur met een beetje bruin is. Adres: Dr. van Peltlaan 29 of bij de Politie in Bergen. Voor het te stichten asyl is f 2.50 ontvangen van de heer Chr. V. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Een kellner, die gisteravond zijn rijwiel, zorgvuldig op slot, voor een der Alkmaarse cafe- restaurants had gezet, bemerkte tot zijn schrik, toen hij wat later met zijn fiets wilde wegrijden, dat ongure elementen de lantaarn van zijn fiets hadden gesloopt. De contacten waren kennelijk in volle gemoedsrust losgemaakt. De heren hadden er eens rustig de tijd voor genomen. Een brutaal staaltje, dat eens te meer bewijst, dat niet iedereen die in onze goe de stad rondloopt, een betrouw bare stadgenoot is. helpt zichzelf het best", werd een gevleugeld woord. Eén dook er zelfs drie meter diep in het water om zelf te gaan zien hoe zijn sloten zich hadden gehouden. Dank zij die bewonderenswaardi ge energie was het mogelijk om reeds in 1946 een practisch vol ledige oogst binnen te krijgen. De eerste hulp die Domeinen de dagelijks van en naar het oude land reizende boeren en arbei ders kon geven was een schuil- keet, gevolgd door noodpaarden- stallen op de centrale bedrijven. Het is een gelukkig besluit ge weest om géén noodboerderijen te zetten, anders hadden die din gen er nog gestaan, en het zou de heropbouw van boerderijen en woningen sterk hebben vertraagd. Met alle Wieringermeerders was spr. zeer erkentelijk voor de grote belangstelling uit binnen en bui tenland en vooral ook voor de bezoeken van H.M. Koningin Wil- helmina in 1946 en van H.M. Koningin Juliana in 1951. Wan neer wij thans hier de ruim 500 forse boerderijen met woningen zien staan temidden van welige landerijen, dan mogen wij tevre den zijn over ons werk." Burgemeester Loggers deed mededeling van het inge komen felicitatie-telegram van de Alkmaarse Kamer van Koophan del. Spr. uitte zijn vreugde over de voltooiing van de herbouw ge lijk deze met medewerking van de Regering totstand gekomen is. Dan bracht hij Z. Ex. Minister v. d. Kieft onder het oog, dat door de daad van de bezetter de kolonisatie van de Wieringermeer weliswaar is onderbroken, doch dat deze .zelfs op dit tijdstip nog lang niet is voltooid. Bij deze vroeg spr. dan ook de aandacht van de regering voor de uitvoe ring van het verdere kolonisatie plan, en hoopte daarvoor t.z.t in Den Haag een willig oor te mogen krijgen. Onze polderge meenschap, zo betoogde Burgem. Loggers verder, kijkt gelukkig niet allereerst naar mooie meube len en comfort, docht telt de gees telijke waarden hoog. Desniette min richtte spr. tot allen het ernstige vermaan om een levende ALKMAAR. Het herenelftal speelt om 1 uur tlhuis tegen SVA. Een sterke tegenstander, dus op gepast. Het le dames elftal speelt tegen Tybto thuis om 12 uur pre cies. Over deze wedstrijd behoe ven wij niets te zeggen. De jun. A spelen eveneens thuis en wel tegen Geel Wit A om 2 uur. Jun., denik om de puntjes en Geel Wit niet onderschatten. De jun. B spelen tegen jun. C, om 2 uur thuis. Beide jun. elftallen moe ten de punten zien te verdelen. Dus jun. C ook jullie spelen om 3 uur thuis. De opstellingen staan bij J. Smit, Nieuwesloot. Wan neer het niét doorgaat staat het eveneens hier aangegeven. ALKMAAR Wij willen er nogmaals aan herinneren dat de programma's die tevens bewijs van toegang zijn, voor de feest avond, die op 2 Januari 1954 zal worden gehouden ter gelegenheid van het. 50-jarig bestaan van de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", kunnen worden afgehaald op Zondag 30 Dec., van 11 uur tot 12.30 uur en Dinsdag 22 Dec. van 7 tot 8 uur in café Beemster op het Waagplein. ALKMAAR - Gevonden: zwem broekjes, handschoenen, sleutels, vulpennen, boor, shawls, banden spanningsmeter, padvindersriem, schroevendraaier, zakmes, overall met riem, armbanden, babysokjes, horlogeband, dameskousen, jasje, oorbel, ballpoint, militaire tas, stormlantaarnglazen, pet, porte- monnaies, ringetje rozenkransen, pochet, double ring, zakkam in étui, portefeuille en ringetje. AKERSLOOT Op de avond van 22 December, om kwart voor zeven, zal in het Kaj otterslokaal de rijpere jeugd van Akersloot bijeenkomen om er een plezierige avond te hebben. Iedereen is wel kom, tenminste iedereen boven de zeventien jaar. Zowel dames dus, als heren. De Kajotters hebben, in samenwerking met de Lourdes- groep, veel zorg aan deze avond besteed. U dacht dat het niet kon in Akrsloot. Dat hebt u mis; kom en oordeel. Aalmoezenier Ge- raedts, aalmoezenier van de ar beid en befaamd spreker, zal er interessante dingen zeggen over „De industrialisatie en de mens". Na de pauze is er een wedstrijd om mooie prijzen. Aalmoezenier Geraedts houdt tenslotte nog een praatje over de Lourdesbedevaart. Jongeren, houdt Dinsdagavond dus vrij en ouders wekt uw oude re kinderen op naar het Kajot- terslokaal te gaan. gemeenschap te gaan vormen, waartussen het voor een elk, on geacht waar vandaan ook af komstig, goed is te leven. Aan een dergelijke hardwerkende gemeen schap zal God stellig Zijn on zichtbare zegen niet onthouden. Met een bloemenhulde aan mevr. de Bont wilde spr. tenslotte zijn erkentelijkheid betuigen aan het adres van alle boerinnen van Wieringermeer. De heer K. v. d. Veen her innerde aan het vruchtbare werk van de commissie wederopbouw Wieringermeer en het Rentambt en bracht de dank van alle boe rinnen uit de Meer over. Aanne mer J. Klein uit Hippolytushoef sprak tenslotte nog namens de vele grote aannemingsbedrijven, die in dit gebied hebben gewerkt, en die met recht trots zijn op de stevige gebouwen die zij onder dit rentambt hier hebben mogen optrekken. Daarop begaven de Minister, de Rentmeester, de Burgemeester en het echtpaar de Bont zich naar de voordeur van de woning om die te openen met de sleutel die eerstgenoemde hen met een kort woord had overhandigd. In de laatste herbouwde wo ning van de laatste boerderij van Wieringermeer dronk Minis ter v. d. Kieft onder gezellige kout een kopje thee. WARMENHUIZEN. Na een korte uiteenzetting van de zeer- eerw. heer pastoor Nijrnan over het nut van d'e vereniging, speel den vier Hollandse welvarende daones met hun gitaar wat op gewekte zang- en muzieknum mers. De eerwaarde zuster Igna- tia gaf een aardige kleurenfilm te zien over het schoolfeest en het kaimp van de gidsen en wel pen. De moeders konden dan ook volop genieten van hun kinderen op deze rolprent. De eigen gemaakte film werd door de heer C. Beemsterboer voor deze avond gratis beschikbaar gesteld. Na de film sprak de presi dente, mevr. Rasing, over de con tributieregeling en stelde tevens voor de vereniging onder de be scherming te stellen van de Hei lige Ursela en gezellinnen. Ver der zei de spreekster, dat de af deling onder het district Alk maar viel, alwaar zij reeds een kringvergadering had bijgewoond en dat aldaar gevraagd wer'd, dat al onze vrouwen een Wees Ge groet per dag zouden bidden voor onze priesters. Zij eindigde met de leuze, dat elke vrouw van onze beweging een nieuw lid aanwerft. Na de pauze vertoonde de eerw. zuster Ignatia nog een film van verschillende kerst voorstellingen uit verschillende tijdperken, die zeer in de smaak vielen. Hierna declameerde mej. C. Goudsblom op voortreffelijke wijze enige kerstvertellingen. Tot slot dankte de pastoor al len die medegewerkt hadden tot het slagen van deze zeer inte ressante avond en deelde tevens mede, dat de Katholieke Vrou wenbeweging thans tachtig leden telt. ALKMAAR Door de raad der gemeente werden tijdens de laat ste raadsvergadering de volgende leden van commissiën en bestu ren herbenoemd of benoemd: tot lid van het college van cu ratoren van het Murmellius gym nasium werd tot 31 December 1958 herbenoemd mr. F. G. G. Boerrigter; tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs tot 31 December 1960 werd herbenoemd de heer W. Voort- huijsen, tot lid van de commissie van toezicht op het gemeentelijk nij verheidsonderwijs tot 31 Decem ber 1960 werd herbenoemd de heer W. Voorthuijsen; tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs tot 31 December 1958 werden her benoemd mevr. S. G. Bulthuis- de Vries en de heer J. Groet; tot leden van het college van regenten van het burgerweeshuis tot 31 December 1957 werden her benoemd resp. benoemd als re gentes en regent mevr. E. Frie- link-Nales en de heer S. J. Mar- witz; tot leden van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon wer den tot 31 December 1957 her benoemd mevr. G. A. A. Holz- müller-Teengs en de heren M. Rentenaar en J. Wiese, benoemd werd mevr. Sloof-Doornbos; tot lid van het bestuur van de sociale werkplaats tot 31 Decem ber 1957 werd herbenoemd de heer J. Rotgans; tot lid van het bestuur van de instelling tot^ het stichten en/of beheren van één of meer rust- en verpleeghuizen voor bejaarden werd tot 31 December 1958 her benoemd de heer A. J. C. Huis man; tot leden van het college van regenten van het Centraal Zie kenhuis werden tot 31 Dec. 1959 herbenoemd de heren mr. D. Breebaart, burgemeester van Zij- pe, en J. A. Pesman, burgemees ter van.Beemster. ALKMAAR. Het hockeypro gramma voor a.s. Zondag luidt: R.K. Hockeyclub „Terriers": Dames: Strawberries 3Ter riers 1; Terriers 2Kraaien 1, aanvang 3 uur. Heren: Terriers 1Eechtrop 2, aanvang 1 uur. Alkmaarse M. H.C.: Dames: H.I.C.Alkmaar; Alk maar 2Alliance 4, aanvang 12.15 uur. Heren: StrawberriesAlkmaar. ALKMAAR. Het nog zeer jeugdige waterpoloteam van de Vliegende Vissenbehaalde te Zaandam een verrassende over winning in de tweede wedstrijd voor de wintercompetitie tegen Neptunus 3. Dé wedstrijd werd vlug gespeeld.. Het eerste doel punt werd gescoord door Nep tunus, maar Jan van Amsterdam maakte op fraaie wijze gelijk. Vlak voor het einde bezorgde Rob Rietveld de Alkmaarders de overwinning. De burgemeester van Ouddorp (N.H.) verzoekt namens de ouders de opsporing en terug brenging van de minderjarige Antonius Franciscus Boersen, ge boren op 1 Juli 1933 te Alkmaar, wonende te Ouddorp, die op 15 December j.l. circa 11.30 uur des morgens de ouderlijke woning heeft verlaten en daarin nog niet is teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: donkerblond haar, blauwe ogen, rond gezicht met uitslag, bleke gelaatskleur, gave tanden, kle ding: blauwe overall, daarover heen een blauw colbertjasje, on der de overall een blauw trai ningsjack, blootshoofd, zwarte sokken en klompen. Bij aantref fen telefonisch bericht verwacht onder nummer K 2200 nummer 3139. DE RIJP. Dezer dagen ver trok onze plaatsgenoot C. A. Riteco wederom naar Korea. Hij maakt de reis als dienstplichtig soldaat eerste klasse van het Regiment Van Heutz .per General Blatchford. DE RIJP. Bij onderhandse verkoop werd het perceel Reohte- straat no. 194, eigendom vah de beer J. Lakeiman, gekocht door de heer P. Muilwijk te Amster dam. Het aan de heer C. Dekker toebehorende pand Zuideinde 342 werd aangekocht door de heer J. de Wit uit Worrner. DE RIJP. Dezer dagen wer den de door de gemeente nieuw gebouwde woningen toegewezen. De gelukkigen waren resp. N. Hooijberg, J. Commandeur Oz., D. ter Beek en K. Spanjer. De woningen zijn plaatselijk geken merkt als Leeghwaterstraat 12, 14, 16 en 18. Het perceel Redhtestraat no. 156, voorheen bewoond door de heer Gerling, werd toegewezen aan de heer A. Swart. ALKMAAR. De opbrengst van de collecte, die Zondag j.l. in de St. Dominicusparochie is gehouden ten bate van het Kajot- terswerk, heeft een bedrag van 850.20 opgebracht. De aalmoezenier verzocht ons te melden dat hij alle milde gevers hartelijk dank zegt. ALKMAAR. Aan de ge gevens van het Gewestelijk Ar- beidslbureau Alkmaar over het aantal geregistreerde werkzoe kenden in het ressort van dit bureau per 12 December 1953 ontlenen wij het volgende: Ingeschreven mannelijke werk zoekenden 837 (per 5 Decem ber 1953 733), van wie werk loos 597 (50'8), nog werkend 26 (24), werkzaam in de D.U.W. 115 (107) en werkzaam in gemeen telijke werkolbjecten 99 (94). Ingeschreven vrouwelijke ar beidskrachten 97 (97), van wie werkloos 70 (08) en nog wer kend 27 (29). De openstaande aanvragen van werkgevers betroffen 65 (68) mannelijke en 55 (52) vrouwe lijke arbeidskrachten. AKERSLOOT Onder voor zitterschap van burgemeester G. 3. 3. van den Heuvel kwam de raad van Akersloot een dezer da gen bijeen. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de Ned. Kath. Middenstandsbond, afd. Akersloot, houdende het verzoek om aan te sluiten bij het Finan cieringsinstituut te Alkmaar. De voorzitter deelde mede, dat dit onderwerp reeds door B. en W. in studie is genomen en derhalve met de afdoening van dit schrij ven kan worden gewacht totdat hierover meerdere gegevens be kend zijn, waartoe de raad be sloot. Bij een schrijven van Ged. Staten van Noordholland te Haar lem wordt medegedeeld, dat een bedrag van f 750.aan de ge meente zal worden overgemaakt als bijdrage der provincie in de kosten der t.b.c.-bestrijdmg. Ged. Staten kunnen geen vrijheid vin den, gezien de algemene financiële positie dezer gemeente, een extra bijdrage in deze kosten te verle nen. Op verzoek van een ingeze tene zal de Westerweg alhier worden bijgewerkt, terwijl er ver der geen kosten voor zullen wor den gemaakt. Op een schrijven van 5 inwoners aan de Wester weg, waarbij zij verzoeken hun percelen te doen aansluiten op het waterleidingnet, in verband met de slechte drinkwatervoorziening aldaar, wordt door de raad z.h.st. afwijzend beschikt. De voorzitter deelt mede, dat reeds eerder een verzoek van deze ingezetenen is afgewezen. In het gebrek aan drinkwater is thans voorzien, doordat met de tank van de ge meente water bij deze ingezetenen is gebracht. Eveneens is dit ge beurd aan de Westdijk en aan de Oostdijk. Op een verzoek van het gemeentebestuur van Alkmaar in zake beschikbaarstelling van een bedrag voor het houden van een onderzoek voor school- en be roepskeuze voor enkele leerlingen uit deze gemeente, die de Kohn- stammschool te Alkmaar bezoe ken, wordt door de raad voor 2 van de 4 leerlingen een bedrage van f 7.50 per kind verleend. Ver volgens deelde de voorzitter me de, dat de vier ingezetenen dezer gemeente, die van de gemeente een woning kopen, een premie voor de bouw van een woning is toegekend van f 3764.Tevens deelde hij het verloop van de aanbesteding van deze vier wo ningen mede. De woningen zul len worden gebouwd voor f8420.25 per woning. Naar aanleiding van het voor stel van B. en W. werd besloten tot vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over het vijfjarig tijd vak 1948 t.m. 1952. Over deze vijf jaren is in totaal uitgegeven f 3960.90, terwijl er beschikbaar was gesteld f 3205.76, zodat der halve meer is uitgegeven f755.14, hetgeen een overschrijding bete kende van f28.74 per leerling. Op de aanvrage van het R.K. Kerkbestuur St. Jacobus Major, om de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet voor het jaar 1952, besloot de raad z.h.st. het bedrag der vergoeding over 1952 vast te stellen op f 6732.en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven op f7708.11 vast te stellen, terwijl voor het R.K. Bestuur der St. Michaelstichting te Akersloot het bedrag der vergoeding ingevolge art. 101 over 1952 werd vastge steld op f 2524.50. Het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over 1952 werd vastgesteld op f5587.81. Z.h.st. werd besloten aan de Middenweg in de Starnmeer ze ven straatverlichtingslampen te doen aanbrengen voor gezamen lijke rekening van deze gemeente en de gemeente Graft. De kosten hieraan verbonden belopen onge veer een bedrag van f 160. Vervolgens bracht de voorzitter aan de orde een plan tot wijziging van de straatverlichting in deze gemeente. Het betreft hier een plan, aldus de voorzitter, dat reeds bij de overdracht van het Gemeentelijk Eleetriciteitsbedrijf is bedongen, n.l. de vervanging van het bovengronds lichtnet door een ondergronds. Burge meester en wethouders hebben zich daarvoor in verbinding ge steld met het P.E.N. en bericht ontvangen, dat zij bereid zijn hiertoe over te gaan in 1954. Het ligt in de bedoeling de twaalf in het plan begrepen lichtpunten uit te breiden tot zestieri punten. De raad besloot hiertoe z.h.st. over te gaan. Naar aanleiding van een voor stel van B. en W. besloot de raad z.h.st. van het perceel grond, ka dastraal bekend gem. Akersloot Sectie G no. 1001 vier gedeelten te verkopen voor een koopsom, berekend naar f 2.per ca. en wel aan: J. S. Overpelt te Aker sloot 238 ca voor de som van f 476.G. S. Graas te Akersloot 130 ca voor de som van f 260. P. Buur te Akersloot 130 ca voor f 260.en H. W. Duin te Aker sloot 200 ca voor f 400. Alvorens de begroting zelf te behandelen, werd overgegaan tot de behandeling van de ingekomen verzoeken om subsidie voor het jaar 1954. Zo werd een subsidie verleend aan de R.K. Harmonie St. Cecilia te Akersloot f 150. Plaats. Ver. voor E.H.B.O. f200.- onder door B. en W. te stellen voorwaarden; L.T.J. in de Scher mer f 73.75 voor opnieuw egali seren en inzaaien van een sport veld; Jeugdverenigingen te Aker sloot f 600.-; R.K. Kerkbestuur St. Jacobus Major voor de kleuter school f 30.- per leerling; R.K. Sportver. Meervogels f 400.-; Ver eniging Pro Juventute f 25.-; afd. Alkmaar Ned. Gen. tot Reclasse ring f 25.-; Ned. Herv. Comm. v. Gezinsverzorging .Oterleek De Schermeer f 100.-; Stichting voor Moederschapszorg en Kinderhy- giëne in N.H. f415.Kraam- centrum Alkmaar v. Het Witte Kruis f 100.-; Bond v. Openb. leeszalen en bibliotheken te Alk maar f 10.-; Ned. Mil. Bond Pro Rege te Utrecht f 25.-; Centrale van Kath. Mil. Tehuizen te Voor burg f 50.-; Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid te Alk maar f 0.20 per inwoner, hetgeen neerkomt op ong. f 504.-; Fede ratie van VW's in N.H. f 75.-; vervolgens wordt de bijdrage aan de vrijwillige brandweer te Aker sloot verhoogd met f 50.- en ge bracht op f 300.-. De raad besloot z.h.st. tot aanneming van de door B. en W. gedane voorstellen en de toegekende subsidies op de be groting voor 1954 te plaatsen. Vervolgens wordt overgegaan tot vaststelling van de begroting voor 1954. Z.h.st. besloot de raad deze begroting, rekening houden de met de tijdens de behandeling daarvan vastgestelde uitgaven vast te stellen als volgt: gewone dienst, uitgaven f 209838.09 en de kapitaaldienst uitg. f 521.252.20, met een nadelig slot op de ka pitaaldienst van f 145463.71. ALKMAAR. Vanaf vandaag ligt bij de winkeliers in de Söhou- tenstraat een prijskaartje of iets van dien aard in de étalage, waar op te veel letters voorkomen. Aan het publiek is de taak deze letters in te vullen achter het be gin van de slagzin: Een goede raadEr zijn waardevolle prijzen te winnen. Bij veel goede oplossingen wordt door het lot beslist. We constateren, dat de Scfhou- tenstraat-winkeliérs voor de zo veelste maal van een onblusbare activiteit blijk geven. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. uit Heerhugouaard Nrd. BEERHUGOWAARD-N. De heer J. G. Keuss, die vanaf 1932 onderwijzer was aan de Sint Josephschool alhier en die, na in 1943 hoofd van het V.G.L.O. te zijn geworden, in 1950 werd be noemde tot gedelegeerde voor het katholiek V.G.L.O. voor heel ons land, is sedert September j.l. aan gesteld a'ls adviseur der Vincen- tiussoholen te Amsterdam, waar toe aoht en twintig scholen be horen: B.L.O.. L.O., V.G.L.O. en U.L.O. De heer Keuss zal Heer- hugowaard nu gaan verlaten om zich metterwoon in Amsterdam te vestigen. Gedurende de twintig jaren dat hij in Noord woonde, heeft hij verschillende clubs opgericht, waarvan hij de .grote promotor bleef, zoals de huisvlijtclub, de schaakclub, de kernclub L.T.B. Hij was docent voor verschillen de kadercursussen in de om geving. De heer Keuss, die leraar opvoedkunde is, geeft een hoofd- acte-cursus in Alkmaar. Heerhugowaard-Noord verliest door zijn heengaan een belang rijke figuur en het betreurt dit heengaan dan ook, echter niet zonder de heer Keus een prettige werkkring in Amsterdam toe te wensen. TUITJENHORN Het zal voor de parochianen van Tuitjenhorn en omstreken prettig om te ho ren zijn, dat de toneelvereniging „Nieuw Leven" weer een kerst stuk opvoert. Het is „De Kerst nacht van de bandiet". Dit is een Hongaars stuk, dat zich afspeelt achter het ijzeren gordijn, waar de rode terreur woedt. Zondag 20 Dec. is het voor de jongeren en Dinsdag d.a.v. voor de ouders. Dit drama in 3 bedrij ven is waard gezien te worden. PURMERENiD. Het fonds voor de kerkebouw is weer met een flinke som gestegen. Door de opbrengst van de 1 procent actie over November, welke ƒ1.557.06 beliep, en enkele vrij willige bijdragen van deze week, is de stand op 58.001.08 ge komen. PURMEREND Geboren: Dick zv Barend Slooten en Geertje Kleimeer, wonende te Oosthuizen; Marinus Arnoldus zv Anthonius Johannes Brant en Anna Hendri ks Maria Jacobs, wonende te Purmerend, Jan van Egmondstr. 10; Jan Louwres zv Louwres Hottentot en Aaltje de Ruijter, wonende te Purmerend, Wester straat 76a; Rein, zv Rein de Waart en Aafje Posch, wonende te Monnikkendam. Ondertrouwd: Fredericus Joan nes Maria Mol oud 29 jaar won. te Purmerend, Weerwal 9 en Ge- rarda Anna van Tongeren, oud 22 jaar, wori. te Beemster. Overleden: Martha Cornelia Laan, oud 74 jaar, weduwe van Pieter Otjes, wonende te Pur merend, Wolthuissingel 1; Alber- tus Gerardus de Wolf, oud 78 jr. weduwnaar van Hendrika Chris tina Maria de Groot, wonende te Purmerend, Emmakade 4; Maria Reurs, oud 54 jaar, wonende te Purmerend, Kerksteeg 14; Anna Tuijp, oud 25 jaar, weduwe van Jan Kwakman, wonende te Edam. AKERSLOOT De papier actie van de Lourdesgroep is ge slaagd. Er is een buit binnenge haald van bijna een ton papier. De Lourdesgroep schrijft ons dat de leden de inwoners van Aker sloot zeer dankbaar zijn voor hun medewerking aan deze actie. HEILOO. Het 40-jarig jubi leum van de heer J. Spaans als besteller bij de posterijen is voor hem een geweldig feest geweest. De hele dag was_ het een komen en gaan om de jubilaris te feli citeren. Zijn woning stond vol bloemen en geschenken, 's Mor gens heeft de plaatselijk direc teur, de heer Elsinga, namens de directeur-generaal van de P.T.T. met een toepasselijk woord de jubilaris een fraaie oorkonde overhandigd. Ook ontving hij een enveloppe met inhoud. Zijn col lega's schonken hem een rook tafel. Van zijn familie kreeg hij een koek-koeksklok. En de dam club, waarvan de heer Spaans voorzitter is, overhandigde hem een geweldige taart. 's Avonds werd het feest voort gezet in café Admiraal. Het was eendag, waaraan de heer Spaans en zijn familie nog lang zullen denken. Ruïne-tournooi Bergen BARTEN AAN DE KOP BERGEN. Vrijdagavond wer den de partijen in café Nieuwen- dijk voortgezet. Rolie heeft een zeer goede partij gespeeld tegen Henke; hij maakte een goed moyrme. De spannendste partij van de avond was RuiterHenke; beide heren deelden de punten in remise. Dingerdds heeft deze dvond teleurgesteld, hij moest de punten afstaan aan Ruiter en Barten. Barten heeft als een waardig kampioen gespeeM tegen Dingerdis, met een prachtig ge middelde van 8,82. (Adverentie) Wel staan wij op DINSDAG WOENSDAG en DONDERDAG des middags van voor V klaar Rolie 150 31 27 4,83 Henke 94 31 20 3,03 Ruiter 150 32 20 4,68 Dingerdis 115 32 18 3,59 Henke 150 43 20 3,48 Ruiter 150 43 18 3,48 Barten 150 17 31 8,82 Dingerdis 46 17 16 2,70 Zondagavond gespeeld. wordt de finale LANGEDIJK Over bovenge noemd onderwerp sprak de Heer E. P. Clijnck uit Zaandam Hoofd bestuurder van de K.A.B. en lid van de Prov. Staten voor de plaatselijke afdeling van de K. A.B. in onze gemeente. In alle instanties, politieke, kerkelijke, sociale en economische moeten de arbeiders de plaats in nemen waarop ze recht hebben. Dat dit tot nu toe niet is gebeurd schreef spr. op de eerste plaats toe aan de laksheid van de ar beiders zelf, die het in vele ge vallen wel willen „geloven". De arbeidende stand, speciaal de jon geren spoorde spr. aan kennis te nemen van de vraagstukken en zich te ontwikkelen. Dit is ook noodzakelijk omdat men dan al leen in werkplaatsen en fabrieken zijn eigen standpunt kan verde digen tegenover de arbeiders uit het socialistische of communisti sche kamp. De arbeidende stand wordt wel genoemd de vierde stand maar in het rangtelwoord vier ligt niets degenererends. Zonder de arbeid van de 4e stand toch kunnen ook de eerste drie standen niet leven. Met klem kwam spr. op tegen de vervlakking ook onder de ar beiders. Hiertegen stelde spr. „Ontwikkel je en zorg dat jé bij de tijd bent". Neemt de plaats in welke de arbeidersstand naar recht en billijkheid toekomt. Vecht voor uw belangen en ga hier geeii stap achteruit. Naar aanleiding van een vraag over de Katholiek in de Partij van de Arbeid verklaarde spr. de eenheid ook op politiek ter rein moeten nastreven maar dat we deze eenheid niet moeten for ceren, b.v. door een Bisschoppe lijk verbod. In de K.V.P. kunnen de arbei ders ook de plaats innemen welke hun rechtens toekomt door ook hiervan actief lid te zijn. DE RIJP. Dezer dagen hield de afdeling De Rijp-Graft van de L.T.B. een speciale bijeenkomst voor de veehouders van de afde ling in café Blokdijk. In zijn openingswoord zette de voorzitter de heer C. Stoop, uit een, dat het de bedoeling van deze vergadering was om meer belangstelling op te wekken bij de veehouders, leden van de af deling. Er zijn ook voor de vee houders zeer veel moeilijkheden, die in L.T.B.-verband kunnen worden opgelost. Bij de bespreking van de on derlinge hulpverlening („Helpt Elkander") werd door de voorzit ter een toelichting gegeven op de werkzaamheden betreffende deze onderafdeling, speciaal wat be treft de kosten, in het afgelopen jaar. Voorts werd een bespreking over contributiewijziging aan de orde gesteld. Door het bestuur werd voorgesteld om f 0.50 per ha grasland te heffen. Zo goed als zonder enige discussie werd dit voorstel aangenomen. Tengevolge van een meerder heid van het aantal tuinders in de afdeling zijn de tuindersbelan- gen op de vergaderingen gaan domineren. Door middel van con tactbijeenkomsten, zoals op deze avond, waarbij hoofdzakelijk de belangen van de veehouder zul len worden besproken, wordit dit bezwaar echter ondervangen. De heer T. Papa vroeg de me ning van de vergadering omtrent het lidmaatschap van een coöp. zuivelfabriek. Deze vraag lokte een zeer levendige discussie uit, waarbij bleek, dat verschillende veehouders hun oordeel met er varing baseerden. Tenslotte bleek dat de coöp. zuivelfabriek hier heel goed werkt, zodat het lid maatschap kon worden aanbe volen. Door één der aanwezigen werd de aandacht gevestigd op het feit, dat er 17 December te Spijker boor een lezing zal worden ge houden door een dierenarts over kwakzalverij in de dierengenees- kunde. Door de Geestelijk Adviseur werd medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om in de kerk toren een installatie te maken voor electrisch luiden. Hiervoor had hij reeds een beroep gedaan op enkele ingezetenen. Voor dit doel werd dan ook reeds een be drag van ongeveer f 400.be schikbaar gesteld. Hij bracht de gevers hiervoor dan ook hartelijk dank en deelde mede, dat ook anderen met een bezoek zullen worden vereerd. De eerste massa een aantal Neptur, landse Marine is c gemeld. De nieuvn van vier vertrekki ders ondergaan t tactische oefeningi het eerste voor Ne Vele conservatie dat hij zich zou ter de weg vrij te ma: geheel nieuwe cand herkiezing van pre doch na het beken< de uitslag der achl verklaarde Laniel: zal ik mijn candid; ven." Zijn tegenstanden conservatieven, zijn vasthoudend als hi. deze vastberaden het nog in het geh< of de negende stem dag om drie uur 1 slissender zal zijn c gaande acht, die in vier dagen zijn gel Pijnlijk langzaam De Nationale Li schijnt, zo verneme gende jaar, in het bestaan, gedoemd olgens de direct; gevolg van het fei partement van Oc tract met de N.L.S ken. Een nadere re V.S. niet langer de vliegers uit de h ter hand neemt, het dus zelf moeti daarvoor ontbreekt België zou een ten go hebben aan'getoo luidt zou een besl opleiding in inter band op handen zi BRUSSEL, 20 E De uitslag van het selaere (West-Vla Venders (prov. L Europese referendi volgt: Roeseiaere: van geroepen stemgere ven er zich 13.743 bus (67.58 proce stemden er 11.464 cent), terwijl er 1 cent) tegenstemde brachte stemmen v. verklaard (6.9 proc Verviers: van de gerechtigden brac] hun stem uit (6 Hiervan stemden procent) voor en cent) tegen. 378 pe blanco en 315 ster den ongeldig verk 4.8 procent).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10