scliat I NOORDHOLLANDSi Zelfs na vierde stemming geen nieuwe president Critiek op onderwij s-beleid van Minister Mansholt De Borinage wordt bedreigd Laniel noch Naegelen Bommeniverper sloeg op IJsland te pletter Uitspraak van H. Stoel nog niet te verwachten fee/ang Dagblad voor Alkmaar en omgeving EEN UNICUM IN FRANKRIJK door afgevaardigden geivenst Ombuiging naar meer vrijheid en minder zekerheid s! k! Builen God is 't nergens veilig (Vondel) Soepelheid gevraagd Redders wacht een zware taak NEDERLANDS-DUITSE OVEREENKOMST 7 Jaar oorlog in Indo-China Kindergraf, 4000 jaar oud PAMFLETTEN IN LEGERPLAATSEN Landbouw in de Tiveede Kamer Opwinding over a.s. sluiting van zeven mijnen De Wenende Madonna MELKPRIJS VERHOOGD? W 2-18. per 250 gram ize Roodmerk belang! Want ffie-aroma veel le's Roodmerk 4 J eidmg. Ja, jaer ministers van finan- cent meer over heb. „Ja, ja.het is tl toegeven. „U heeft sen meer, maar een van spreiden, want Maar wat ik zeggen ïooie kasteel hier nu emaakte hertog door n geweten?" „Het de hertog. „Ik zal u eravond, nu ongeveer douwen rondom mijn •oor dat het kraakte, de schoorsteen. Maar u zich nu eens voor, iet uw kleine zoontje laid waart en dat ge dat onderdak, voedsel an hebben?" Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,MB» familieberichten 20 ct, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Zaterdag 19 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12964 bij inning van hogere huren bij bejaarden 's-GRAVENIHAG-E, 18 Dec. De herziening van de uitkeringen op grond van de Noodwet Ouder domsvoorzieningen kan niet zo tijdig haar beslag krijgen, dat reeds direct na 1 Januari a.s. de verhoogde uitkeringen kunnen worden gedaan, hoewel de rech ten daarop op 1 Januari ingaan. Voor vele ouden van dagen zal het daardoor in begin Januari moeilijk zijn de verhoogde huren te betalen. Het zou voor hen een uitkomst zijn wanneer de bedra gen, welke wegens de huurverho ging meer moeten worden betaald dan de oude huren, na het ingaan van huurverhoging niet eerder worden geïnd dan het tijdstip, waarop de verhoogde ouderdoms rente zal worden uitgekeerd en de nabetalingen op de niet tijdig verhoogde rente kunnen worden gedaan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft daarom op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de aandacht van de gemeentebe sturen verzocht te bevorderen, dat bij de inning van de huren van woningwetwoningen (dit zijn woningen in beheer bij de ge meentebesturen en de woning bouwverenigingen) in dit opzicht de nodige soepelheid wordt be tracht. Voorts heeft de minister aan de gemeentebesturen verzocht de woningbouwverenigingen in dezen zin te willen aanschrijven. GESTOLEN PROEFKONIJNEN Gevaar geweken DEN HELDER, 18 Dec. De konijnenaffaire is als gemeld ge heel opgehelderd. De dader B. K., recidivist, is in het huis van be waring opgesloten. Volgens me dische gegevens zullen de gecon sumeerde konijnen wel geen scha delijke invloed meer op de ge zondheid van de mensen kunnen uitoefenen. Verondersteld wordt dat ze goed gekookt of gebraden waren. De personen die de konij nen hebben gegeten staan niet onder medisch toezicht. Zij heb ben tot nu toe geen nadelige ge volgen ondervonden. VERSAILLES, 18 Dec. Frankrijk heeft ook vandaag nog geen nieuwe president gekregen. Wat nog nooit in de Franse historie is voorgevallen, gebeurde nu: zelfs na een vierde stem-ronde was de strijd niet beslist. En dat, ondanks het feit, dat er van de oorspronkelijke acht candidaten slechts twee waren overgebleven: de onafhankelijke premier Joseph Laniel en de socialist Marcel-Edmond Naegelen. De vierde stemming werd gesloten om 23.10. Maurice Schuman verklaarde bij het verlaten van de zaal dat een vijfde stemming nodig zou zijn. Hij deelde mede, dat afgevaardigden hun stemmen aan niet- candidaten gegeven hadden om te voorkomen, dat Laniel of Naegelen gekozen zouden worden. Om 00.05 heropende voorzitter le Troquer de zitting om de uit slag van de vierde stemming be kend te maken: aantal stemmen 928; aantal ongeldige en blanco stemmen 10; aantal geldige stem men 918; absolute meerderheid 460. Uitgebracht werden op: Laniel 408, Naegelen 344, Medecin 45, Delbos 42, Cornu 35 en anderen 44. Zaterdagmiddag om 2 uur wordt voor de vijfde keer gestemd. De vierde stemming werd nodig omdat ook vanmiddag, bij de derde verkiezingsronde, nog geen absolute meerderheid werd be reikt. Laniel kwam op 385 stem men, Naegelen op 313 en Delbos op 225. Voor de absolute meer derheid waren 467 stemmen nodig. Onmiddellijk werd een nieuwe stemming vastgesteld voor 's avonds half negen. Nog nooit sinds de stichting van de Derde Republiek in 1871, waren er meer dan twee stem mingen nodig geweest om een nieuwe Franse president aan te wijzen. De eerste vijftien presi denten werden elk al bij de eerste stemming gekozen, de laatste vier hadden er twee nodig. Na de derde stemming van vandaag merkte men op,' dat de strijd thans in het gebruikelijke stadium was gekomen: de wedloop tussen links en rechts. Aangezien steeds de mogelijk heid openstaat of nieuwe candi daten te stellen, namen de radi cale afgevaardigden hun candi- daat Yvon Delbos na de derde stemming terug. In zijn plaats werd de senator André Cornu naar voren geschoven. Cornu echter trok zich na overleg met enige parlementaire vrienden, terug. Premier Laniel en de socia- LONDEN. 18 Dec. Reddings vliegtuigen en een aantal robuuste skiërs zijn vanmiddag gestart in een dramatische race met de tijd om te trachten de overlevenden van een verongelukte Amerikaan se bommenwerper nog tijdig te bereiken. Het toestel is neerge stort tijdens een oefenvlucht en is vandaag gevonden op de hel ling van een ijsgletscher in IJs land. Van de tweemotorige Neptune bommenwerper is volgens de schaarse berichten niet veel meer over dan een verwrongen staal- massa. Een reddingsvliegtuig is met een reddingsploeg, bestaande uit ervaren skiërs, opgestegen en zal landen op een klein vliegveld aan de voet van de Myrdalsjokfull, een gebergte op welks met ijs be dekte hellingen het toestel ge vonden is. Dat is de plek die het dichtste gelegen is bij de plaats waar het toestel op de gletscher op de IJslandse kust te pletter BONN, 18 Dec. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag bekend gemaakt dat een Nederlands-Duitse over eenkomst over het grensverkeer is uitgewerkt. De overeenkomst zou een ver eenvoudiging betekenen voor per sonen die in grensgebieden wonen en die vaak de grens moeten over schreden. is gevlogen. Het toestel ligt op ongeveer 110 mijl afstand van Reykjavik in een volkomen on bewoonde streek. Er zijn tekenen van overlevenden waargenomen. Van het kleine vliegveld naar de plaats des onheils zal waar schijnlijk een moeilijke tocht zijn, die vele uren zal duren. GESCHENK VOOR CHURCHILL LIVERPOOL, 18 Dec. Vandaag is een kerstcadeau voor premier Churchill op de post gedaan: een geborduurd kussenovertrek gemaakt van ouderwetse zijden sigaren bandjes. „Ik heb het hem al zes keer willen sturen", aldus mej. Ethel Robinson, een amibtenaresse met pensioen, „maar ik durfde het steeds niet". Afscheid bij de K.A.B.O. In de deze week te Utrecht gehouden Bondsraadsvergadering is officieel en hartelijk afscheid genomen van de heer F. Spit uit Amsterdam, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn bestuursfunctie bij de R.K. Bond van Overheidspersoneel heeft neergelegd. Hij kreeg een fauteuil en tal van andere ge schenken. De heer Spit werd in 1929 hoofdbestuurder van „St. Paulus". Voorheen was hij hoofd bestuurder van de metaalbewer- kersbond „St. Eloy". listische afgevaardigde Naegelen bleven toen als enige candidaten over. Op Naegelen werd in de loop van de dag druk uitgeoefend om zich terug te trekken, daar hij de steun had van de commu nisten. Naegelen echter besloot zijn candidatuur te handhaven, waaraan de socialisten tenslotte hun fiat gaven; hun candidaat deelde mede, dat hij zich distan- eieerde van de communisten. Er was vandaag weinig be langstelling van de zijde van het publiek. De verkiezingszaal te Versailles vertoonde niet het fleurige beeld van gisteren. Eén van de beide klokken in de zaal was op tien minuten voor twee stil blijven staan; de andere liep nog, zij het met vier minuten achterstand. HANOI, 19 Dec. De worste ling in Indochina tussen de com munistische Vietminh en de troe pen van de Franse Unie duurt vandaag zeven jaar. En het eind is nog niet in zicht, ofschoon de Fransen hopen op een overwin ning binnen twee jaar. Zeven jaar oorlog heeft de Franse en Indochinese regeringen reeds ongeveer 10 milliard dollar gekost. Twee millioen Vietnamezen zijn van hun woonsteden verdreven. Volgens Franse schattingen be dragen de verliezen van de Viet minh: 240.000 doden, 420.000 ge wonden en 238.000 krijgsgevange nen. De verliezen van de Franse Unie worden geraamd op 48.000 Fransen en Vietnamezen, 80.000 gewond en 12.000 vermist. KOPENHAGEN, 18 Dec. Het graf van een kind dat meer dan 4000 jaar geleden geleefd heeft werd vandaag ontdekt in een ko renveld buiten Refsing, in het Zuidelijk deel van Denemarken. Het Deense Nationale Museum heeft bekend gemaakt, dat de ont dekking de eerste in haar soort is (voor zover bekend). Het graf dat een meter lang is en 55 centi meter breed, was gebouwd op een wijze die kenmerkend is voor de eerste periode van het Stenen Tijdperk. 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. Door een communistisch georiën teerde groep is dezer dagen ge tracht verwarring te stichten on der de dienstplichtige militairen in enkele legerplaatsen, door pamfletten te verspreiden en stroken aan te plakken. Hierin wordt de indruk gewekt, als zouden er nog goede vooruit zichten bestaan, dat alle Neder landse militairen de komende feestdagen in huiselijke kring kunnen doorbrengen, zo vernemen wij van de legervoorlichtings- dienst. De voor de Kerstdagen en oud en nieuw getroffen regeling, dat 50 pet. van de parate onder delen paraat aanwezig moet blij ven is echter niet voor verande ring vatbaar, zo deelde men ons nader mede. STEMBUS GAAT WEER OPEN De mededeling, dat de stembus weer opengaat, be doelt te zeggen, dat er weer verkiezingen op komst zijn. In April as. zullen de kies gerechtigden weer worden opgeroepen, om nieuwe Sta ten der verschillende provin cies te kiezen. Over het ka rakter van die Statenverkie zingen in de huidige omstan digheden, over de achtergron den daarvan en over de be tekenis van het katholieke provincie-program wordt een en ander opgemerkt in de Kroniek van Zaterdag in dit Zaligverklaringsproces van Mgr Hamer ROME, 17 Dec. (K.N.P.). Bin nenkort zal de kardinaal ponens (vermoedelijk kardinaal Costan- tine) de bescheiden, die betrek king hebben op Mgr. Ferdinand Hamer, de Nederlandse marte laar-bisschop tijdens de Bokser opstand bij de eeuwwisseling in China, overleggen aan de H. Con gregatie der Riten. Dit betekent een belangrijke stap voorwaarts in het proces, dat reeds 16 jaar te Rome wordt voorbereid voor de zaligverklaring van deze grote Nederlander. Wanneer de H. Con gregatie der Riten de verdere be handeling van het proces op zich neemt, betekent dit, dat dan Mgr. Hamer de titel krijgt van Eer biedwaardige Dienaar Gods. Ver moedelijk echter zal het onder zoek door deze Congregatie onge veer 10 jaar in beslag nemen. „Berlijn" uitgesteld? BONN, 18 Dec. Zowel de regering-Adenauer als de socia listische oppositie hebben van avond voorspeld dat de Russen de conferentie met de Grote Drie in Berlijn zullen uitstellen. MIJLPAAL VOOR WIERINGERMEER. Vrijdagmiddag werd de sleutel van de laat ste herbouwde pach terswoning in de Wie- ringermeer aan de bewakers ter hand ge steld. Deze overhandi ging werd verricht door de Minister van Financiën, de heer J. J. van de Kiejt. De herbouw van deze pachterswoning bete kent het einde van de herbouw van de pol der. Minister van de Kiejt opent de deur van de woning, achter hem de bewoners, de heer en mevrouw H. C. J. de Bont. (Van onze parlementaire redacteur). Het debat over de begroting van „Landbouw en Voedselvoorziening" dat gisteren in de Tweede Kamer begon, zal voor een deel beheerst worden door critiek op het onderwijs-beleid. „Als het om de Europese integratie gaat heeft minister Mansholt een tempo, dat voor anderen niet bij te houden is", zei de heer Engelbertink (K.V.P.), „maar met betrekking tot een wettelijke regeling voor het landbouw onderwijs lijkt het meer op een vertraagde slakkengang". Dit deel van het onderwijs blijft nog steeds afhankelijk van de be slissingen van de minister. De heer v. d. Heuvel (A.R.) excu seerde zijn fel betoog met de ver klaring, dat de scholenkwestie hem en zijn politieke vrienden hoog zit. „Men kan in dit land heel veel samen doen", aldus deze afgevaardigd, „maar de minister moet de verschillende groeperin gen niet dwingen om het eens te worden over de oprichting van een school. Bij het onderwijs kan dat niet, omdat daaraan de eigen levensbeschouwing ten grondslag moet liggen". De heer v. d. Heuvel (A.R.) zag maar één goede oplossing: ook gelijkstelling voor het landbouw onderwijs. Dat daardoor een min derheid geen onderwijs-mogelijk- heid ter plaatse krijgt, mag geen overwegend bezwaar zijn, aldus deze afgevaardigde. Er zijn altijd andere scholen in de buurt. De verkeerde gevolgen van de tot nu toe gevolgde politiek blijken o.m. Kard. Spellman naar Korea NEW YORK, 18 Dec. Kardi naal Francis Spellman, beladen met geschenken, is hier vandaag per vliegtuig vertrokken om voor de vierde maal de Kerstmis door te brengen bij de Ameri kaanse soldaten op Korea. DIT JAAR: 200 DODEN BRUSSEL, 18 Dec. De sta king in de zeven mijnen van Cockerill, die met sluiting worden bedreigd, duurde heden voort. In de gehele Borinage heerst grote consternatie onder de mijnwer kers, vooral nu bekend geworden is, dat de betrokken mijnen reeds binnen een tijdsverloop van een half jaar zullen worden gesloten. De socialistische mijnwerkers- bond in de Borinage heeft een manifest uitgegeven, waarin erop wordt gewezen, dat de werkloos heid van de bijna 7000 in genoem de mijnen werkende arbeiders ellende zal brengen over een der de deel der bevolking in deze streek. De bond roept al zijn leden in de Borinage op vanaf 21 De cember a.s. het werk neer te leg gen indien op dat tijdstip geen maatregelen zijn genomen om de mijnen gaande te houden. De bond verzoekt de regering tevens beslag te leggen op de mijnen en deze onder haar beheer te plaat sen. De burgemeesters van de ge meenten in de Borinage, hebben een oproep gericht tot de bevol king, waarin zij in het licht stel len, dat het sluiten van de mij nen een loonverlies met zich brengt van ongeveer fr 10 mil lioen per week. Deze achteruit gang van de inkomsten der streek zal zwaar drukken op de gehele winkelstand en zal fataal blijken te zijn voor het economische en sociale leven van de Borinage. De burgemeesters roepen de be volking tenslotte op met alle kracht te protesteren tegen de voorgenomen sluiting. Kerstgeschenk Het katholieke blad der Frans talige arbeiders „la Cité", wijst er op, dat aa.n de vooravond van Kerstmis duizenden mijnwerkers gezinnen in angst verkeren over de toekomst. „De tol, die de mijn werkers dit jaar met 200 doden hebben betaald, verdiende een be ter Kerstgeschenk", aldus het blad. „De directies der betreffende mijnen hadden niet met meer cy nisme kunnen handelen". KERSTBOODSCHAP voor geallieerde strijdkrachten 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. Maarschalk Alphonse Juin, opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Centraal Euro pa, heeft tot alle geallieerde strijdkrachten onder zijn bevel een Kerstboodschap gericht. in een tekort aan katholieke land bouwscholen. Het was de heer Engelbertink (K.V.P.), die hierop wees. Moeizaam beraad. In Friesland heeft het beraad tussen de groeperingen, dat de mi nister in zijn beleid nodig acht, tot de oprichting van een christe lijke school geleid. De heer de Ruiter (C.H.) was de andere groe pen dankbaar, dat zij hierin ten slotte hebben berust. Maar hoe moeilijk dergelijke besprekingen zijn, bleek al heel duidelijk uit de verzuchting van deze afgevaardig de: „Ik hoop, dat het nooit meer op die manier zal moeten gaan". Dat in Sneek geen christelijke school bestaat, hoewel 76 pet. van de leerlingen protestant is, kan minister Mansholt niét helpen. De school werd tijdens de bezetting opgericht. Maar wel is zonderling, dat minister Mansholt blijft wei geren om er alsnog een christe lijke school van te maken. De heer v. d. Heuvel .A.R.) achtte hiervoor alle reden. Vervolg op pagina 4 (Advertentie) ROME, 17 December Na del Dit sluit echter niet automa- gezamenlijke verklaring van de tisch de officiële en formele er- bisschoppen van Sicilië, waarin zij de objectieve werkelijkheid erkennen van de tranen, afkom stig van het beeld van O. L, Vrouw in Syracuse, hebben velen gevraagd, wat nu het standpunt van de H. Stoel ten aanzien van de gebeurtenissen in Syracuse is. Kardinaal Ruffini, de aartsbis schop van Palermo, heeft in een radiotoespraak openlijk de bui tengewone gebeurtenissen van Syracuse als miraculeus gety- peerd, terwijl het Siciliaanse episcopaat na een uitgebreide studie de verschijnselen wonder baarlijk noemt. Volgens de gewone regel van het kerkelijk Wetboek is de bis schop in zijn eigen bisdom sou- verein inzake geloof en zeden. Vandaar is hij vrij om toestem ming te geven voor devoties met betrekking tot wonderbaarlijke gebeurtenissen, die in zijn dio cees zijn voorgevallen. Honorering huisartsen der ziekenfondsen AMSTERDAM, 18 December De ziekenfondsraad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering met 18 tegen 6 stemmen goed keuring verleend aan de hem voorgelegde voorlopige overeen komst mzake het basishonora rium voor huisartsen, die aan al gemene ziekenfondsen medewer king verlenen. Op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Voksge- zondheid is de uitvoering van het besluit van de ziekenfondsen opgeschort. kenning van de H. Stoel of van de Paus in, die godsdienstige practijken ook buiten het betrok ken bisdom niet verhindert en niet eerder dan na een zeer lan ge tijd tot een uitspraak komt. Wat betreft de lange lijst van wonderen, die door tussenkomst van de Wenende Madonna zou den zijn verkregen, deze worden vanzelfsprekend niet collectief goedgekeurd. Elk geval zal met de bekende voorzichtigheid der kerk worden bestudeerd. Pas na lange tijd is er een uitspraak te verwachten. in Westen des lands Binnenkort, zo vernemen wij, is een verhoging van de consumptie- melkprijs te verwachten tot 25 cent per liter. Deze verhoging zal gelden voor het Westen des lands. De winkelsluiting op 24 December AMSTERDAM, 18 Dec. De Raad voor het grootwinkelbedrijf heeft in overleg met de sectie de tailhandel van de bedrijfsunie der samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden aan de bij hem aangesloten onderne mingen geadviseerd géén gebruik te maken van de mogelijkheid de winkels op 24 December a.s. tot 21 uur geopend te houden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1