I Westfriese tuinder heeft 23.000 lucifersmerken Invalide jeugd in ons land vraagt om hul]) SPEND IES! DER Indische moeder sloeg in drift haar baby dood De geschiedenis van Amerika Als jongen begonnen9 maar pas in 1947 volop gestart Eerste steunpunt van actie in Nijmegen ANDAG tcember a.s. SHELE DAG tot 6 «ar er telefoon nummer Van Paus Leo XIII tot Roosevelt Vliegende schotels duiken weer op Kans op „witte Kerst" gering de fijne geur de milde smaak en de goud-gele kleur St. Bonifatius herdenking Tien auto's reden op elkaar in Anderhalf jaar geëist Zaterdag 19 December 1953 Pagina 3 ^ERWACHTINt; :eld door het K.N. )e Bilt, geldig van tvond tot Zondag- .AATSELIJK KLARINGEN ïwolkt naet aanvan- ier en daar nog ;gen of motregen, ;r plaatselijk opkla- Itverwegend matige noordelijke richtin- le nacht en ochtend Ier koud. L dvertentie >ns magazijn lagmarkten op Donderdag AR. In de komende n de Alkmaarse Zater- op Donderdag 24 worden gehouden. Dit >and met het feit, dat kerstdag op Zaterdag 1 POLITIE EN KANDWEER y van 12 tot 14 uur AR. As. Maandag ler zullen tussen twaalf ur het telefoonnummer brandmeldingen en ook rs 2444 en 2445 van de egens werkzaamheden T.T. zijn uitgeschakeld, lingen en berichten politie kunnen in deze len opgegeven via tele- er 2101, van het Hoge Noordhollandse Levens- ig maatschappij. (Advertentie) >or de a.s. E E STDAG E N engen wij een •acht collectie ritserse import ize verkoop gen uiterst lage ijzen is een *OOT SUCCES oareren wij alle soor- ntmantels en maken r lange jas en modern art jasje. verwerken wij alle Bont op de kragen v lange jas 'n modern bij i M l^f B Mienf-, Alkmaar Is iets anders 2 J ie Heilooërs af. Heiloo in klasse 7, terwijl voor bord dit te veranderen in as B. en W. is een ver- an opcenten meer aan- r, aangezien daar meer ien van profiteren. Ten- ;rd besloten do Inspectie ragen een onderzoek in Dit onderzoek vergt Men zal de resultaten jnlijk volgend jaar pas toemassen. Aöhtereenvol- rd besloten meer zorg te steden aan het woonwa- p, de straatverlichting tot plaats van een uur te anden en het geimeente- 1 een Kerstgratificatie te ken. leidene leden spraken zorgdheid uit over de ■aarop de V.V.V. wordt en adhtten een zekere tigiheid bij de swbsidi- wenst. Het bestuur en ue m de V.V.V. krijgen ge- een half jaar de ring aan te brengen in ast Wanneer die verandering nt, zal het gemeente- ingrijpen. De heer Hauer subsidie van f50 aan d Lvoldoende. De raad ken- toe. Ook werd de aan- ivestigd op de matige o - ine, die in Heiloo bestaa BB. jorstel van de. werden de salarissen v. ouders verhoogd met ook de raadsleden een ig van presentiegeld ga i, t.w. van f2.50. (Van onze verslaggever) We zijn kortgeleden begonnen lucifersmerken te verzamelen, zomaar, voor de aardigheid. Iedereen zou het kunnen doen. We ontdekten al snel en tot onze niet geringe verbazing, hoeveel merken er alleen al in Nederland bestaan. Binnen de kortste keren hadden we twintig, dertig verschillende soorten. Op dat ogenblik werd in ons de ver zamelwoede ontstoken en ieder nieuw merk uit binnen- en buiten land is olie op dat vuur. Toen we er 62 hadden, vernamen we echter van het bestaan van 'n man die er wel 10.000 moest bezitten. We zijn als armzalig amateur hij hem op bezoek gegaan. De werkelijkheid bleek het gerucht verre te overtreffen. „Hoeveel?" vroegen we. „Drie entwintigduizend" zei de heer W. van Leyden, 'n tuinder uit de Bangert, halfweg Zwaag en Blokker. En hoe komt hij daar nu aan? Verzamelaar Willem van Ley den, 'n stoere midden-vijftiger, is eigenlijk in 1947 pas goed begon nen, maar toen had hij er al 1900, voornamelijk uit zijn jeugd. Het verzamelen van lucifers-merkén was zo'n veertig jaar geleden on der de schooljeugd even populair als het later allerlei andere din gen zijn geworden: postzegels en sigarenbandjes, albumplaatjes en de vlaggen, wapens en prentjes die sinds jaar en dag bij cigaret- ten plegen te worden ingesloten. Zij moet wel internationaal ge weest zijn, die interesse voor wat er op lucifersdoosjes stond, ge tuige de plaatjes-reeksen die er aan het einde van de vorige eeuw met name in Oostenrijk op wer den afgedrukt of in Spanje bij ingesloten. In ieder geval dateren uit die tijd de pronkstukken van serie's die de waardevolle kern uitmaken van 's heren van Ley- den's huidige verzameling, serie's die hij verwoed zoekt te comple teren en die 'n complete staal kaart bieden van de mode uit die dagen, of, zoals de Spaanse, por tretten bevatten van alle regeren de vorsten, te beginnen met Paus Leo XIII. 7000 uit Japan. Maar daarbij is het niet geble ven. De verzameling der 23000 „ik tel ze altijd omstreeks Nieuw jaar" bevat alleen al zes tot zevenduizend merken uit Japan, evenals de collectie uit de rest van de wereld gesplitst in 47 af delingen en allemaal op grote vellen zwaar tekenpapier opge plakt, netjes met een smal kleef- strookje zoals men het postzegels doet. Men kan het zo vreemd niet bedenken of er is wel 'n afbeel ding van op 'n lucifersdoosje ver schenen: landschappen en gebou wen, olifanten, paarden en apen, wonderlijke Japanse draken, kwal len en vogels, sabels, krissen en kanonnen en sprinkhanen, sterren en hakenkruisen, sultans en kei zers, heiligen en narren,. We hebben lucifersmerken ge zien met Paul Kruger en met Captain Webb, die op 24 Augustus 1875 over het Kanaal zwom, met 'n jeugdportret van Koningin Wil- helmina en met caricaturen van Churchill en Roosevelt. Die kwa men uit Japan en dateerden van Thans boven Zweden STOCKHOLM, 18 Dec. Een voormalige gevechtspiloot van de R.A.F. heeft verklaard, dat een metalen voorwerp een vlie gende schotel met een gewel dige snelheid onder de DC-3 doorgevlogen was, waarmede hij van Malmö naar Stockholm on derweg was. Kapitein Ulf Christiansson zag het voorwerp vlak voor zonson dergang gedurende ten minste ze ven seconden, toen zijn DC-3 bo ven Halsingborg bij Malmö vloog. „Wij vlogen op een hoogte van ongeveer 2.000 meter, toen ik plotseling iets zag, waarvan ik dacht dat het een straaljager was", zei de 41-jarige piloot. „Het silhouet was zeer klein en naderde ons met een geweldige snelheid. Binnen enkele seconden passeerde het op ongeveer 1.300 meter hoogte onder mijn DC-3. Ik verzocht mijn boordmecano Olie Johansson onmiddellijk er naar uit te kijken en later ver geleken wij onze indrukken", zei Christiansson. Tegenspraak van Lord Ismay PARIJS, 18 Dec. - Lord Ismay heeft Vrijdag berichten tegenge sproken, volgens welke hij van plan zou zijn in de nabije toe komst af te treden als secretaris generaal van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie. Gebek aan detectiveromans in de Sowjet-Unie PARIJS, 18 Dec. In het Rus sische letterkundige tijdschrift „Literatoernaja Gazeta" wordt betreurd, dat in de Sovjet-Unie een tekort bestaat aan detective- en avonturenromans. Dit tekort is zo groot, aldus het blad, dat bij sommige bibliotheken boeken van Jules Verne, Alexandre Du mas, Jack London, Conan Doyle enz. slechts tegen onderpand aan jonge lezers worden uitgeleend. de laatste oorlog: ze zijn op de verzamelaars-„markt" wel zes gul den waard. Vereniging. Want natuurlijk is er 'n soort markt, vooral in Engeland waar deze hobby heel wat drukker wordt beoefend dan bij ons. Ove rigens bestaat wèl de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar", die ruim 300 leden telt, waarvan er ongeveer 75 als verzamelaar van lucifersmerken te boek staan, zo als anderen zich bezighouden met bedevaartsvaantjes of bierviltjes, handtekeningen of kaasmerken, kroonkurken of munten. De heer van Leyden is 'n trouw lid en reist iedere eerste Woensdagavond van de maand naar de ruilbeurs in Amsterdam. Vorige week heeft hij nog bezoek gehad van de directeur van een van de Haagse ziekenhuizen, eveneens 'n ver woed verzamelaar, met 'n collectie van 30 tot 40.000 merken. Ge kunt wel raden waar ze het over gehad hebben. „Ik vond het eerst allemaal wel 'n beetje onzin", zegt mevr. van Leyden, maar ze is nu al even gefascineerd als haar man door die enorme kleurige collectie die veilig in 'n brandkast is opge borgen. Internationale correspondentie. Natuurlijk zou zij nooit zo groot geworden zijn, als de heer van Leyden niet 'n omvangrijke cor respondentie voerde met binnen- en buitenland. Hij heeft zelfs naar Radio-Moskou geschreven, omdat hij wel eens méér merken van achter het IJzeren Gordijn wilde zien. „Daar konden ze niet aan beginnen", schreven ze terug, maar sedertdien krijgt de heer v. Leyden wel tweemaal per jaar het zomer- en winterprogramma van de rode radio toegestuurd. Sommige buitenlandse adressen van verzamelaars vond hij gestem peld achterop een of ander merk dat via de ruilbeurs in z'n bezit was gekomen; hij corespondeert nu met 'n missionaris in Goa en met 'n verzamelaar in Spanje, met India en Tokio, Afrika en Sydney, Finland en Zweden. Er gaan 110 merken, zorgvuldig afgeweekt, in 'n brief onder het normale porto. En zo reist zij dan van de Ban gert vandaan de wereld rond, de correspondentie over de veilig- heidsvuurhoutjes, zoals ze in Zuid-Afrika zeggen en de tand- stickor, fiammiferi en safety- matches, allumettes, Sicherheits- hölzer en Portugese fosforaia, met af en toe 'n speciaal briefje over de „phosphoros pyrotechni- cos", de Bengaalse lucifers, die uiteraard 'n bijzondere afdeling in de collectie vormen. En weet u wat wij nu nog het merkwaardig ste vonden? Dat de heer van Ley den zelf nooit lucifers gebruikt. Want roken, dat is er niet bij. De Bilt zegt: HILVERSUM, 18 Dec. Vol gens Reuter meent men in Ham burg dat de kansen op sneeuw val voor Kerstmis groter zijn ge worden, omdat in Oost- en Zuid- Duitsland de temperatuur is ge daald tot 5 graden vorst. Maar in het Rijnland wees de thermometer vandaag nog 3 gra den boven het vriespunt aan, vol gens het K.N.M.I. is in het Noor den van Denemarken wel een beetje natte sneeuw gevallen, maar voor Nederland hoeft men de eerstvolgende dagen niet op sneeuw te rekenen. De eerste da gen zijn de neerslagkansen in ons land gering, maar als het tot neerslag zou komen dan zou het absoluut regen en geen sneeuw worden, want in de hogere lucht lagen is het niet koud. De tem peratuur in ons land is wel ge daald, maar nog altijd boven het normale. Kersttentoonstelling te Lisse In de „Bloemlusf'-hallen te Lisse zal Woensdagmorgen een grote bloembollen-Kersttentoon stelling geopend worden waaraan dertig kwekers uit het gehele land zullen deelnemen, o.a. en kele uit Westfriesland en een door de watersnood getroffen kweker uit Haamstede. Een groot aantal nieuwe variëteiten zal te bewonderen zijn, o.a. rose nar cissen met witte bloemkelk. Peperdure grond in Rome In antwoord op vragen van Kamerleden over de hoge kosten van de nieuwe ambtswoning van Nederland's ambassadeur te Ro me, heeft de minister o.a. mede gedeeld dat de grond waarop de woning is gelegen, werd getaxeerd op 42.000 lire oftewel 262.50 per m2. Bij gelijke verhouding tussen grond en bebouwing zou deze prijs in Den Haag 71,zijn geweest. In Italië bestaat dan ook geen wettelijke regeling tot beheersing van de grondprijzen. (Advertentie) (Van onze verslaggever) ïn Nijmegen werd 17 jaar geleden een prachtig werk be gonnen. In de bosrijke omgeving van Hengstdal verrees een complex van gebouwen, waarin werden onder gebracht een orthopaedische en een paedalogische afde ling. In de St Maartenskliniek vinden daar thans onge veer 50 invalide kinderen een tijdelijk tehuis, onder de uitstekende zorg van uiterst kundige medici en van de Zusters van J.M.J. uit Den Bosch. Wanneer er één cate gorie is welke wel heel bijzonder ook ónze hulp nodig heeft, dan is dat wel de invalide jeugd, die niet kan deel nemen aan jeugd-ontspanning, voetbal, spel of wande len, maar die er evenzeer naar hunkert als zijn gezonde makkertjes. De hulp op medisch gebied is de medici van de Maartenskliniek wel toevertrouwd, maar op ve lerlei gebied drukken de finan ciële offers zwaar. Op korte ter mijn moet er een Validatie-cen- trum komen, want zoals dr. Bar in een uiteenzetting voor de Ne derlandse pers verklaarde: „In dien een kind slechts voor 50 valide is, dan moet het ook voor 50 aan het werk. Arbeid geeft levensvreugde en het zelfbewust zijn wordt erdoor herwonnen. Het streven moet erop zijn gericht de patiëntjes eerst te ontslaan wan neer zij zichzelf kunnen helpen. Een machtige steun achter deze actie voor het gebrekkige kind vormt de Stichting Sterke hel pende handen. Op vrij korte termijn moet een millioen bjj elkaar worden ge bracht, om de bouw en inrich ting van een validatie-centrum voor de invalide jeugd te verwe zenlijken. „Wij moeten het invalide, het gebrekkige kind brengen tot zelf verantwoordelijkheid, maar dit is slechts mogelijk voor het kind door de hulp van derden, want de liefde van de ouders is niet alleen voldoende", zo verklaarde dr. A. Cornelissen, bestuurslid van de Stichting Sterke Helpen de Handen. Ook de invalide jeugd moet weer in het normale leven worden ingeschakeld. Geestelijk en sociaal moet zjj haar eigen weg kunnen gaan. Juist de in valide kinderen moeten worden opgenomen in werkplaats en kan toor. Ook de ziekte is een gave Gods en daarom kan een Chris tenmens niet met een zieke doen wat hij wil. Hierin komt ook de taak tot uiting welke de Stichting zich heeft gesteld, een taak welke berust op Katholieke grondslag, want gezondheid en ziekte heb ben een andere levensbetekenis voor een Christen dan voor wie niet gelooft. Het Validatie-cen trum heeft vooral een sociaal maatschappelijke taak." Het werk is in eerste opzet be gonnen met het organiseren van autotochtjes voor de invalide kinderen, slachtoffertjes van de gevreesde kinderverlamming, maar de opzet is sindsdien verruimd en verdiept, hoewel de intentie: dienstbetoon van de een aan de ander, van de sterke aan de zwakke is gebleven. Wij houden van onze kinderen en wij willen dat onze rakkers gezond en in vreugde opgroeien, maar wanneer wjj aan onze eigen kinderen denken, die recht van lijf en leden zijn, dan moet er toch ook nog een ander gevoel bij ons opkomen dan van dank baarheid alleen. Dan moet deze dankbaarheid tooh ook leiden tot hulpvaardigheid aan die kinde ren, die zichzelf niet kunnen hel pen: die een been of arm moeten missen, die verlamd zijn en zo'n geweldige wilskracht moeten op brengen, om vertrouwd te raken met hun kunstledematen en hun nieuwe plaats in de samenleving. Op het ogenblik ontbreekt het nog aan veel. De school voor li chamelijk gebrekkigen is weinig meer dan een houten noodbarak, maar zelfs gedurende de medi sche behandeling vindt het (in dividuele) onderwijs voortgang. Aan het Validatie-centrum moet een internaat worden verbonden, werkplaatsen moeten worden op gericht ende plaats in de maatschappij moet worden ge zocht voor de invalide jeugd. De Stichting Sterke Helpende Handen is hiervoor een actie be gonnen. Niet alleen in Nijmegen- Ubbergen wil mén tot dergelijke centra komen, maar ook elders in- het land. In 1954 zal in Nederland een internationaal congres worden ge houden van de „International So ciety Welfare of Cripples". 1954 is ook het jaar waarin de Stichting Sterke Helpende Han den de financiële verwezenlijking van het Validatie-centrum bij de St. Maartenskliniek hoopt te heb ben verwezenlijkt, met als grote inzet: een gerichte arbeidsthera- pie en scholing overeenkomstig de mogelijkheden van elk inva lide kind. Wie ooit een bezoek brengt aan de Maartenskliniek en er deze invalide jeugd ziet, wordt diep geschokt door de onderlinge dienstvaardigheid van kind te genover kind, door de moed van deze kinderen, die tooh ook de makkertjes zijn van uw gezonde kind, door de hulpeloze vraag van deze invalide jeugd, die alleen kan leven door onze hulp, door sterke, helpende handen. Het Validatie-centrum moet er komen hoe dan ook. V.S. geeft Japan enkele eilanden terug TOKIO, 18 December De eilanden Amami en Oshima tus sen Midway en Okinawa zullen op Kerstmis door de V.S. aan Japan worden teruggegeven. De beslissing heeft geleid tot grote vreugde onder de 200.000 Japanners op de eilanden, die de afgelopen drie jaar door honger stakingen en demonstraties ge ageerd hebben tegen het Ameri kaanse bestuur sinds de tweede wereldoorlog. Nieuwe pyramide ontdekt CAIRO, 18 Dec. Het Egyp tische ministerie voor oudheden heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat te Sakkara, een oude doden stad 26 km. ten Zuiden van Cairo, een nieuwe pyramide is ontdekt. Er is ook een nieuwe rij sfin xen ontdekt tussen de tempels van Karnak en Luxor in Boven- Egypte. De pyramide, die dateert van 4.500 jaar voor Chr., werd ont dekt In een heuvel niet ver van de pyramide van Zoser. De basis van de pyramide, die gevonden werd door dr. Ghoneim, heeft 'n oppervlakte van ongeveer 13.000 vierkante meter. Men gelooft, dat de nieuwe laan van sfinxen door de oude pha- rao's gebruikt is voor de viering van het festival van de overstro ming van de Nijl. DOKKUM De „Stichting tot herdenking van Bonifatius' mar teldood 754—1954" te Dokkum heeft medegedeeld dat hoewel nog niet alles in kannen en kruiken is, de herdenkingsweek in begin Juli 1954 zal worden gehouden. Een herdenkingsrede zal worden uitgesproken door: Prof. Dr W. Asselbergs te Nijmegen, prof. Dr J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden en prof. Dr J. H. Ba- vinck te Baarn. In de herdenkingsweek wordt voor de eerste maal het Bonifa- tiusspel van Fedde Schurer, die de tekst schreef en Ds Bern. Smilde die de muziek er van ver zorgde opgevoerd. Een tentoon stelling, die onder leiding van Dr Bouvy te Utrecht wordt samen gesteld, staat ook op het pro gramma. Ook zullen enkele radiovereni gingen medewerking verlenen; de schoolradio zal eveneens aandacht aan de herdenking schenken. Van de Minister van Verkeer en Wa terstaat is de toezegging ontvan- gen, dat, zoals bij de Willibrord- erdenking in 1939 geschiedde, een Bonifatiuszegel zal worden uitgegeven. Ravage bij Hanover HANNOVER, 18 Dec. Op nieuw heeft zich een kettingbot sing voorgedaan op een Duitse snelverkeersweg. Verscheidene personen werden Donderdag zwaar gewond bjj een botsing nabij Hannover, waarbij zeven personenauto's, een tankauto en een tien-tons vrachtwagen be trokken waren. De tankauto, die in dichte mist op een auto van de posterijen was ingereden die even had stil gehouden, ontplofte, toen zij op haar beurt werd aangereden door de vrachtwagen. Binnen enige minuten na de eerste botsing re den ook de zeven personenauto's op de ravage in. Goudader ontdekt CALCUTTA, 18 Dec. De In dische geleerde S. S. Bhatnagar heeft vandaag meegedeeld, dat het bureau voor de mijnen het bestaan gesignaleerd heeft van 'n mogelijke goudader, die zich over een lengte van ongeveer 65 kilo meter uitstrekt, in het gebied van Keonjhar, in de staat Dorissa. Hij heeft er aan toegevoegd dat dit gebied op het ogenblik in exploratie is. AMSTERDAM, 18 Dec. Voor het Amsterdams gerechtshof heeft de procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, vanochtend 1 jaar gevangenisstraf plus voorwaarde lijke ter beschikkingstelling ge- eist tegen het 25-jarige Indische meisje E. E. W., die op 12 Mei j.I. in Utrecht een harer babies zo zwaar mishandelde, dat het op slag dood bleef. Het meisje is getrouwd met een Nederlander, die op de bewuste dag in een ziekenhuis verbleef. De familie woonde in behoeftige omstandigheden in één gehuurde kamer. Behalve het oudste kind had het echtpaar een tweeling, die nog geen jaar oud was, een jongen en een meisje. Dit meisje is het slachtoffer geworden van een vlaag van grote drift of waanzin van haar jeugdige moe der, die het kind, toen het niet ophield met huilen, met een de kenklem herhaaldelijk op het hoofd sloeg, het kind tenslotte opnam en het met de borst zo krachtig tegen de houten rand van het ledikantje drukte, dat de wervelkolom brak. Het was meteen dood. Beslui teloos legde de moeder, die haar vierde baby verwachtte, het kind je terug in het ledikant. Pas de volgende dag vertelde ze een buurvrouw wat er gebeurd was. De politie werd gewaarschuwd en de vrouw in hechtenis geno men. Ze verblijft thans in een ob servatiekliniek in Utrecht, waar haar vierde baby inmiddels is ge boren. Eind September heeft ze voor de Utrechtse rechtbank terecht gestaan. Ze werd veroordeeld tot 2 jaar plus voorwaardelijke ter beschikkingstelling. Van dit von nis tekende ze hoger beroep aan, omdat ze de straf te zwaar vond, zo vertelde ze vanochtend de pre sident van het Amsterdamse ge rechtshof. Twee getuigen a décharge ga ven het hof een inzicht in de be hoeftige jeugd van de verdachte en de bijzonder moeilijke omstan digheden, waaronder ze deze zo mer in Utrecht leefde. De procureur meende, dat er aanleiding was verdachte een iets minder lange gevangenisstraf op te leggen. Hij vroeg daarom 1V- jaar. De voorwaardelijke ter beschikkingstelling wilde hij haar opgelegd zien met een proeftijd van 3 jaar. Als raadsvrouw bepleitte mevr. E. C. C. Boll-Lion uit Amersfoort clementie. Het hof zal uitspraak doen op 31 December a.s. Wageningen heeft de 20.000ste inwoner WAGENINGEN, 18 December - Vanmorgen heeft het bevolkings cijfer van de gemeente Wagenin gen de 20.000 bereikt door de ge boorte van de zes pond wegende Theodorus Johannes van Lent. DE SLAG BIJ LEXINGTON. 1. Gedurende de blokkade van Boston werd er eendracht tussen de kolonisten ge schapen en in 1774 werd een gezamenlijk congres bijeengeroepen. Hier verklaarde Patrick Henry, een bekende staatsman uit Virginia: „Ik ben Amerikaan." Het oproer begon te smeulen en er vormden zich groepen van zogenaamde „minuutmannen," die klaar moesten staan om, na een waar schuwing, in 1 minuut uit te rukken. 2. Een afdeling Engelse soldaten te Bos ton kreeg bevel naar het dorpje Lexington te gaan om daar 2 van de aanvoerders der oproerlingen gevangen te nemen. Verder moesten zij zich dan meester maken van het kruitmagazijn in het dorp Concord. De burgers van Boston slaagden erin hun vrienden te waarschuwen. Dit geschiedde midden in de nacht. De kerkklokken be gonnen te luiden, de „minuutmannen" kwamen aanzetten met hun geweren, en vrouwen en kinderen werden in veilig heid gebracht. 3. Bij het aanbreken van de dag mar cheerde een troep van 1000 soldaten Lexington binnen. Ongeveer 70 „minuut mannen" hadden een groep gevormd, die klaar stond om ze te ontvangen. Toen deze weigerde uiteen te gaan, schoten de Engel sen. 8 „minuutmannen" werden gedood en vele gewond. De overigen vluchtten hals over kop. Daarmee was de revolutie uitgebroken. Kort daarna waren de Engel sen in Concord, maar het buskruit was verwijderd. 4. De Engelse troepen keerden nu naar Boston terug, maar de terugtocht was vreselijk. „Minuutmannen" uit de ge hele omtrek waren gewaarschuwd. 300 Engelsen werden vanuit hinderlagen doodgeschoten. Daarna werd Boston door 16.000 kolonisten belegerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3