Dulles noemt drie factoren die E.D.G. wettigen „De regering onderschat de ondernemerskwalitei Franse publiek wordt met de dag opstandiger De Jodenvervolging in rood Hongarije Geen overlevenden „Ferkeersonderwijs op scholen Dagblad voor Alkmaar en omgeving V Humanisme is gevaar Zware straffen in Drentse schilde- rijenzwendel Mossadeq tekent beroep aan Jacquinot vervangt Laniel Donanpont in mist aangevaren Gevaar voor Russische agressie is thans afgenomen Reddingsploeg vindt geen sporen van vliegtuigbemanning T rei naanrij ding bij Nijmegen Minister Algera in Tweede Kamer: Mr Teulings in de Eerste Kamer Dichte mist op zee NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,0? per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. J Buiten God is 'I nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 23 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12967 REEDS EERDER had mgr. dr. Alfrink, de aartsbisschop-coadju tor van Utrecht, duidelijk het ge vaar van het humanisme getekend en thans heeft Z. H. Exc. in de Verbondsraadsvergadering van de K.A.B., nogmaals overtuigend te kennen gegeven, dat van katho lieken voor dit humanisme niets te verwachten valt. Onlangs had men van andere deskundige zijde de redenen in het licht gesteld waarom, wij, ka tholieken, het humanisme afwij zen. Wij wijzen dit af, als „we reldbeschouwing" en als factor van sociaal-opvoedende aard. Vier motieven zijn daarvoor: le. het is godsdienstig-onverschillig en voert zijn volgelingen prac tised tot godloosheid; 2e. het bezit geen vaste normen en is daarom een gevaar voor de goede zeden; 3e. daar wij niet aannemen, dat mensen, die niet in God geloven, andere mensen kunnen brengen tot een beter leven, kan het geen factor tot ware opvoeding zijn; 4e. het humanisme heeft zeer sterke pretenties, door zich op te werpen o.a. als gelijkberechtigde organisatie naast de Kerkgenoot schappen, wat voor ons nooit te aanvaarden is. Het is juist in het sociale vlak, dat mgr. Alfrink het humanisme onder de loupe nam. Hij gaf de redenen daartoe zeer positief aan, ook waar-Z.H. Exc. het_ be staansrecht van de KatholiekeAr beidersbeweging verdedigde, blijk baar kennelijk tegenover het so- cialistisch-humanistisch onkerke lijke N.V.V. Hij prees de K.A.B., omdat zij de band met de Kerk altijd zo trouw had bewaard. Daardoor is voorkomen, dat grote massa's van de arbeidende bevolking zijn ver vallen tot communisme en socia lisme, waardoor zij, onder gods dienstig opzicht „op zijn best zou den zijn gekomen tot een ver vlakte en neutrale levenshouding, op zijn hoogst tot een verbleekt christendom en een verwaterd ka- tholiscisme'. Wat hier voor de katholieke arbeiders is gezegd, geldt „muta tis mutandis" ook voor de andere klassen,groepen en standen. Ze ker in een tijd als deze, maar tenslotte toch voor alle tijden, geldt, dat katholieken honderd procent katholiek moeten zijn. Geldt de eis van eigen katho lieke sociale organisaties, stands organisaties, dus, nu minder dan vijftig jaar geleden? Neen, liet mgr. Alfrink met kracht van ar gumenten uitkomen. Het gevaar van toen, met name van het so cialisme, is er nu nóg: dit blijkt wel uit de propaganda, die van bepaalde zijde op het sociale vlak wordt gevoerd, „voor een levens- houding-zonder-God en zonder binding aan een Kerk". Wij zullen daarom, aldus mgr. Alfrink, al degenen, die nog iets van katholieke geloofsovertuiging over hebben, niet aan dit modern humanisme kunnen overlaten, ook niet, als het gepredikt wordt door „een hoofdzakelijk sociale orga nisatie", woorden, die wel de il lusies zullen ontnemen aan hen, die nog zouden menen, dat er kans bestaat, dat de Kerkelijke Overheid de poorten van het N.V. V. voor katholieken zou open zetten Maar, daarnaast zullen wij, zo als de Aartsbisschop zei, „dege nen, die we nog volop tot de Kerk kunnen rekenen, juist door de eigen sociale organisatie moe ten behoeden voor een infiltratie van een levenshouding, die be wust God uitsluit". Het lag volkomen in deze lijn, dat de doorbraak ook op sociaal gebied werd afgewezen. Voor een katholiek is geen plaats in een organisatie, die een bewuste le- venshouding-zonder-God propa geert. Er zijn juist thans redenen te meer voor eigen confessionele organisatie op sociaal gebied! „Wij kunnen deze niet missen"! Waar Mgr. verder op verschil lende plaatsen in zijn rede (die ook om het moment waaróp en de plaats alwaar zij uitgesproken werd, wel een historische rede ge noemd mag worden) sprak over openheid van de organisatie, naast een redelijk-noodzakelijk isole ment, en over de noodzaak, om „de zwakken en de allerzwaksten onder ons te beveiligen en op te vangen binnen het eigen huis", daar mag verondersteld worden, dat dit sloeg op de wens, om ook niet- of niet-meer volledig -practiserende katholieken niet meer buiten de K.A.B. te sluiten, over welke zielzorgelijke kwestie op hoog niveau beraad overigens nog gaande is. De katholieke organisaties tre den wel naar buiten, houden wel contact met anderen, maar zij zul len altijd „de eigen sfeer en het eigen gezicht" moeten bewaren. Nooit moeten wij „de vier muren van het eigen huis afbreken"! Ook op andere punten, welke men in de rede van mgr. Alfrink, (die men in ons blad zeer uitvoe rig heeft kunnen lezen) aantrof, is aan veel twijfel, die hier en daar nog mocht bestaan, een einde gemaakt. Géén doorbraak, die vol humanistische gevaren zit, maar wel gelegenheid voor apostolaat, door organisaties en groeperingen en ook door personen, individueel, van mens tot mens, met volledig behoud van de kerstenende en herkerstenende invloed van de or ganisaties op het openbare leven! Laniel trekt zich uit strijd terug VERSAILLES (Reuter) Namens Laniel is aan de pers medegedeeld, dat hij zich zal terugtrekken als candidaat bij de presidentsverkiezingen, ten behoeve van een an dere conservatieve candidaat. De naam van deze is nog niet bekendgemaakt. In de afgelopen dagen is nu tieu maal gestemd zonder resultaat. Vandaag vindt een nieuwe stemming plaats. Er werd offi- cieus in de wandelgangen mede- gedeeld, dat Laniel zich zou te; rugtrekken ten gunste van Rene Coty. onafhankelijk senator; even later kwam het definitieve be richt. In regeringskringen vreesde men één of andere ernstige uit barsting van de verontwaardiging bij het publiek. In de nabijheid van het paleis te Versailles wor den troepen in reserve gehou den. Deze vrees van de overheid bleek gisteren hieruit, dat het televiseren van de rumoerige congresvergadering van gister middag, waarop werd besloten de volgende stemming tot vandaag uit te stellen, werd verboden. In verschillende takken van be drijf is al onrust aan de dag ge treden. Er zijn stakingen bij de posterijen, het vliegwezen en ook de wijnboeren worden weer op standig, evenals van de zomer. Het publiek steekt zijn veront waardiging over „het circus" van Versailles niet onder stoelen of banken. Een assuradeur te Lyon wekte zijn stadgenoten op de vlag halfstok te hijsen. Ook onder de parlementsleden zelf was de sfeer gistermiddag Tweede Kamerleden waren er gauw bij Het lijdt geen twijfel, dat de leden van de Tweede Ka- mer gistermiddag de leden der Eerste Kamer dankbaar waren. De Eerste Kamer keurde ni. het wetsontwerp tot ver hoging van de schadeloos stelling van Tweede Kamer leden goed en daar de ver hoging terugwerkende kracht had tot Januari 1953, hadden de parlementariërs nog wat te goed. Met het gevolg, dat een aantal zich kort na het be sluit reeds op de griffie van ie Tweede Kamer vervoegde dit tegoed te incasseren. Zij werden prompt uitbetaald, want het griffiepersoneel had kennelijk (zo tegen de Kerst dagen) op deze toeloop ge rekend. Pierre Dupong overleden LUXEMBURG, 23 Dec. (AFP). Pierre Dupong, minister-presi dent van Luxemburg, is in de afgelopen nacht aan een embolie overleden. Pierre Dupong bevond zich in de Sainte-Therese-kliniek te Lu xemburg. Hij was hier opgeno men, nadat hij afgelopen Vrijdag een been gebroken had. geladen. Over en weer werden felle beschuldigingen geuit. De Radicalen en linksgeoriënteerden zeiden, dat premier Laniel kop pig is en niet wil toegeven dat hij ongewenst is als president. De Conservatieven, M.R.P. en Gaullisten beschuldigden de Radi calen van obstructie met het doel een partijgenoot op de presidents plaats te krijgen. In de wandel gangen hoorde men de namen Herriot en Auriol vaak noemen. Velen hopen dat een van beiden zich beschikbaar zal stellen als men het over geen andere can didaat eens kan worden. Vernomen wordt, (Jat het (com munistische) algeméne vakver bond en de onafhankelijke vak verenigingen de postbeambten hebben opgeroepen onmiddellijk het werk neer te leggen en dit niet te hervatten vóór Eerste Kerstdag om 20 uur. Het hof te Leeuwarden deed gisteren uitspraak in de zaak van de grote schilderij enzwen- del in de provincie Drente, waar bij een Odoornse predikant, vroe ger te Hoorn woonachtig, een bedrag van bijna f 90.000.- werd afhandig gemaakt. Hij kreeg hier voor in onderpand enige schil derijen van een veel geringere waarde. Het hof veroordeelde Cor de Z. te Den Haag tot 2 jaar, diens broer Jan tot een jaar en 9 Van 23 tot 30 December a:s. zal de jaarlijkse Kersttentoon stelling van de Stichting Bloemlust te Lisse worden ge houden in de nieuwe hallen van het Hollands Bloembollen Genootschap HBG, te Lisse. De sfeer van deze tentoonstel ling is die van de lente daaraan heeft zij ook haar naam te danken Deze naam is echter niet geheel juist, want deze lentebloemen zijn alle gewonnen uit speciaal ge prepareerde bollen. De voor bereidingen tot de tentoon stelling. TEHERAN, 22 Dec. (A.F.P.) Dr. Mossadeq heeft bij het op perste gerechtshof beroep aan getekend tegen zijn veroordeling tot drie jaar gevangenisstraf door het militaire tribunaal, dat hij onbevoegd en onwettig noemt. Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten BONN, 22 Dec. (Reuter) De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben 33 Duitse oor logsmisdadigers op aanbeveling van een Amerikaans-West-Duitse raad voor vrijlating op erewoord en strafvermindering in vrijheid gesteld. Wij delen onze abonné's en agenten mede, dat de kran ten op Donderdag 24 Decem ber worden toegezonden als op Zaterdag. ADMINISTRATIE WENEN, 22 Dec. (A.P.) In berichten van Joodse zijde, die vanavond te Wenen ontvangen zijn, wordt gesproken over een nieuwe reeks processen tegen Joodse leiders in het communis tische Hongarije. Het Verbond van Joodse Gemeenschappen in Oostenrijk heeft aan deze vervol ging ruchtbaarheid gegeven met de publicatie van een protesttele gram, dat aan Lenard Szeri, Hon gaars gezant in Wenen, gezonden is. Uit dit telegram is gebleken, dat thans in Boedapest drie Jood se leiders achter gesloten deuren terecht staan. Dit nieuws komt nog geen week na de onthulling, dat drie andere vooraanstaande Joodse leiders in Hongarije achter gesloten deuren terecht gestaan hebben en ver oordeeld zijn. Ook in Roemenië en Tsjecho- Slowakije hebben vooraanstaande Joden terecht gestaan, terwijl anderen nog op hun proces wach ten. Diplomaten uit Westelijke lan den hebben te Wenen verklaard, dat blijkbaar in het geheim een nieuwe reeks vèrvolgingen ten uitvoer gebracht wordt om alle verzet van het Oostenrijkse Ver bond van Joodse Gemeenschap pen wordt verzocht, dat de com munistische rechtbanken de vol gende mannen, die thans terecht staan, vrijlaten: 1) Dr. Bela Denes, voor het aan de macht komen van het communisme leider van de Jood se Gemeenschap in Boedapest en voormalig hoofd van de zionisti sche beweging in Hongarije, 2) Henrik Galos. voormalig se cretaris-generaal van de zionis tische beweging in Boedapest, en 3) Abraham Kornitzer, een vooraanstaand vertegenwoordiger van de orthodoxe joden in Hon garije. VERSAILLES, 23 December (Reuter) De gematigd conser vatieven hebben voor de elfde stemming voor het Franse presi dentschap Louis Jacquinot, mi nister voor overzeese gebieden, gekozen als candidaat in plaats van Joseph Laniel, de premier, die zich Dinsdagavond bereid verklaarde zich terug te trekken. AMSTERDAM In dichte mist is gisteravond circa half 8 het Finse m.s. „Eckera" bij de Hembrug in aanvaring gekomen met de Maandag in gebruik ge nomen Donaupont. De pont zat reeds voor twee derde in de haven toen het Finse schip haar met de steven raakte, waardoor een hokje waar de be manningsleden bij slecht weer beschutting vinden, enigszins werd ontzet. De „Eckera" kwam met stukgoed van Amsterdam en was op weg naar Hamburg. Het pontverkeer over het Noordzee kanaal heeft geen stagnatie on dervonden. WASHINGTON, 22 Dec. (Reuter) De Amerikaanse JJ Minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, maanden en "Theodorus S., kunst: j lleef, aan een ]unch v{m de JVatioilal pregs Qui)" onder handelaar te Arnhem, tot 1 jaar gevangenisstraf, allen onder af-meer verklaard het toe te juichen, dat de N.A.V.O. zich trek van preventief. De Asser aangepagf heeft aan het beginsel van een werkwijze op rechtbank had hen resp. veroor deeld tot 3 jaar, 3 jaar en 1 jaar met aftrek. REYKJAVIK, 22 Dec. Van daag is een reddingsploeg aange komen aan de voet van de glet- scher, waarop enkele dagen ge leden een Amerikaanse bommen werper te pletter is gevlogen. Volgens de eerste berichten van de redders, zijn geen tekenen van leven waargenomen. Er is dus weinig hoop overge bleven dat de negen leden van de bemanning de ramp overleefd hebben. Het is nu vijf dagen ge leden dat de tweemotorige bom menwerper tijdens een sneeuw storm verongelukte. Volgens de IJslandse reddings ploeg, die vier dagen geleden de zware tocht naar de Mydralsjo- kull gletscher aanving, zijn de voorraden levensmiddelen en medicamenten die boven de plaats des onheils door een ander vlieg tuig zijn uitgeworpen, niet aan geraakt, waaruit men meent op te moeten maken dat er geen overlevenden zijn. De reddingsploeg is met behulp van door vliegtuigen uitgeworpen bergbeklimmersbenodigdheden er in geslaagd tegen eèn hoge ijs- muur op te klimmen, maar toen eindelijk het hoogste punt bereikt werd, bleek aan d% andere zijde Op het emplacement te Nijme gen is gisteravond de dieseltrein van 8.95 uur in de richting Den Bosch kort na het vertrek in zijdelingse aanrijding gekomen met een stoomlocomotief. Van het treinstel ontspoorde het voorste draaistel, van de locomotief een tenderas. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. een brede kloof te zijn, die de redders noodzaakte terug te ke ren en een omweg te maken. Gevreesd wordt dat de even tuele overlevenden van de ramp, die de piloot, die het wrak ont dekte, meende in de omgeving van het toestel te zien, inmiddels door de ijzige koude gedood zijn of in de verraderlijke jjsspleten omgekomen zijn. lange termijn. Hierdoor zou de noodzaak voor het voortzetten van Amerikaanse economische hulp aan West- Europa, kleiner worden. Op de conferentie te Parijs wa ren de ministers van de NAVO- landen het er algemeen over eens, dat „het gevaar voor een open lijke agressie door de Sovjet- Unie" minder was dan een jaar of twee geleden. „En dit, indien het inderdaad waar is, is voor een groot deel te danken aan de groeiende kracht van de N.A.V.O.", aldus minister Dulles. „Het vindt ech ter ook zijn oorzaak in de in het binnenland uitgeoefende druk en de ongunstige levensomstandig heden in het Sovjet-blok en de tegenstelling welke deze vormen met toestanden in de buurlan den (van het Sovjet-blok"). De minister noemde drie fac toren, die de E.V.G. volgens hem (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 December Drie doden per dag als gevolg van verkeersongevallen, bijna elke dag een dode op de rijks wegen. Feiten als deze brachten ook minister Algera er in de Tweede Kamer toe om de ver keersveiligheid een benauwend vraagstuk te noemen. De ondeug den moeten in het tegendeel ver keren, aldus de bewindsman van „Verkeer en Waterstaat". Hij overweegt de instelling van klei ne rijdende brigades van 3 tot vijf auto's van de verkeerspolitie, waarvan 'n opvoedende werking zou moeten uitgaan. Met minister Cals zal de be windsman de mogelijkheid van verplicht verkeersonderwijs op de scholen bespreken. Voor de bromfietsen moeten nieuwe rij wielpaden worden aangelegd en de bestaande verbreed. Een ver plichting van twee reflectoren aan boerenwagens zal de minister overwegen, evenals een toezicht op de autorijscholen. Er wordt een plan uitgewerkt om het nieu we deel van de rijksweg 1 ge heel te verlichten. Ook wordt aan een herziening van het rij tijdenbesluit gewerkt. In het kader van de Spoorwe gen had de bewindsman vele vragen te beantwoorden. Het station Amsterdam-West zal waarschijnlijk October 1955 ge reed zijn. Het vervoer van de veerdienst Stavoren-Enkhuizen loopt inderdaad terug. De ont wikkeling wordt gevolgd. De tramdienst Bergen-Bergen aan Zee kan gedeeltelijk door het bestaande wegvervoer worden overgenomen. Zaken als deze die nen op de eerste plaats door de betrokken gemeentebesturen te worden geregeld. Zo nodig kan de minister bijstand verlenen. Ook waren ér reeksen vragen op ander terrein. Het oude tol- probleem op de waterwegen in het Noorden is in studie. De mi nister hoopt het tot een oplos sing te kunnen brengen. Op Duits gebied is de Schipbeek voor een beduidend deel verbeterd. Volgend jaar wordt daar een an der deel onder handen genomen. noodzakelijk maken. 1) De verdediging van Europa van vooruitgeschoven posities in Duitsland, thans ingenomen door Amerikaanse troepen, was geba seerd op de veronderstelling, dat er spoedig een Duitse deelneming zou zijn binnen de E.V.G. Zonder Duitse deelneming zou de prin cipiële strategie van Amerika herzien moeten worden. 2) Het opnemen van Duitse troepen in het verband van de E.V.G. zou Frankrijk en andere landen, met inbegrip van de Sov jet-Unie, de garantie geven, dat zij niet meer te lijden zouden hebben van de invasies, welke zij hadden moeten doorstaan van „het Duitse militairisme". 3) Voorts diende de breuk tus sen Frankrijk en Duitsland her steld te worden. Dit zou zelfs nog belangrijker zijn dan het brengen van Duitse troepen on der bevel van de N.A.V.O.; „het is van essentieel belang om eens en vooral een einde te maken aan deze zelfmoordstrijd, die de Wes terse wereld reeds zo lang ge plaagd heeft". (Van onze parlementaire redactie) „Ik ben niet ontevreden over de voorgestelde verlaging der be lastingen al betwijfel ik, of ze van voldoende allure is om het industriële klimaat te verbeteren en de ondernemers tot het aan vaarden van grotere risico's bij investeringen te brengen". Dit was het ietwat koele oordeel van de K.V.P.-woordvoerder, mr. Teu lings, over de belastingsvoorstel- len tot bevordering der werkge legenheid en tot compensatie der huurverhoging, die Dinsdagavond in de Eerste Kamer onder de loupe werden genomen. Niet tevreden was de heer Teulings over de „gerichtheid" van de belastingverlaging. „De regering onderschat de onderne mersmentaliteit", zo zei hij, „de koppeling van belastingverlaging aan de verplichting tot investe ring was niet nodig geweest". De critiek op de „gerichte" be lastingverlaging werd gedeeld door prof. Hellema (A.R.) en de V.V.D.-er prof. Molenaar. Won derlijk genoeg had de liberale woordvoerder, die vroeger steen en been klaagde over de belas tingdruk, thans ook bezwaren te gen de grootte der belastingver laging. „De regering springt ver der dan haar polsstok lang is", meende hij. „Het jaar 1954 kon monetair wel eens een buitenge woon precair jaar worden en het zal niet onmogelijk zijn; dat de grootte der thans voorgestelde belastingverlagingen zich dan zal wreken." Prof. Molenaar vond met deze pessimistische verwach tingen steun bij mr. Pollema (C.H.U.). Het geraamde tekort op de begroting van 1954 1250 a 1275 millioen gulden vond deze afgevaardigde eigenlijk niet verenigbaar. Mr Teulings leidde zijn be schouwingen in met een terug blik op het belastingbeleid in de afgelopen jaren; een terug blik, die hem tot de conclusie leidde, dat de K.V.P. met de P.v.d.A. gezamenlijk een tijdlang een strakke belastingpolitiek heb ben verdedigd, maar niet met hetzelfde oogmerk. Dat blijkt wel het duidelijkst, zo betoogde hij, nu overgegaan kan worden tot verlaging van de belastingen. De P.v.d.A. blijkt niet bereid het bedrijfsleven die armslag te ge ven, welke de K.V.P. haar geven wil. Het Italiaanse stoomschip „Ver- silia" heeft gisteravond geseind, dat het tengevolge van de mist genoodzaakt is voor anker te gaan. Het schip ligt op de Noord zee anderhalve mijl ten Noord- Oosten van de Maas-boei. De scheepvaart is van de ligplaats van de „Versilia" op de hoogte gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1