Roerige V.V.V.-vergadering kwam tot niet één besluit De Bergense meineedzaak j voor het Amsterdamse Hof PELS i I Avondkleding; Gelegenheids- kleding Vereniging versplinterd ton oud brood Tegen mejuffrouw B. vier maanden gevorderd Kerstmis BEAUJOLAIS Kerstcantate „ImmanueP' stichtende muziek I 1 1 Felle betogen Markt eti Beurs AGENDA Het gaat niet goed in Bergen - KRAAKMAN» Hier zit iets achter Pagina 2 Woensdag 23 December 1953 ALKMAAR Gisteravond werd in de Gereformeerde Kerk een uitvoering gegeven van de Kerst cantate „Immanuel," samenge steld door de lieer B. J. van der Veen, die tevens de leiding in handen had. Ook de muziek was, behoudens de zo nu en dan uitgevoerde sa menzang, enkele koorwerken en aria's door de heer van der Veen gecomponeerd. Het grote aantal medewerkenden bestond uit het Ger. Kerkkoor uit Alkmaar, „Sur- sum Corda" uit Anna Paulowna, „De Lofstem" uit Den Oever en een kinderkoor. Verder als solis ten: Betsy Rieckwell, alt en J. Ooijevaar, tenor. Het instrumen tale gedeelte werd verzorgd door H. van Westrienen, orgel, J. Hay- tema, piano en het Koperkwartet van „Soli Deo Gloria." Na opening en gebed, uitgespro ken door ds. G. Vellinga, werd de Cantate ingezet met een alt-solo, die door het koor werd herhaald. De alt Betsy Rieckwell viel op door een beheerste techniek, rus tige klankvorming en een nobel timbre. Bijzonder mooi zong zij een „Geistliches Lied" van J. S. Bach n.l. „Liebster Herr Jesu." Het koor, dat tot dan toe even onder de toon had gezongen, kwam in Handels „Dochter Sions" enthousiast en £ris naar boven, daartoe zeker geïnspireerd door 't zuivere en parelende spel van het koperkwartet, gevormd door en kele leden van Soli Deo Gloria. De door hen gespeelde, doch op het programma niet vermelde psalm, welke wij na no. 25 te horen kregen, werd technisch en muzikaal knap vertolkt. De tenor, die de recitatieven verzorgde, beheerste zijn stem nog niet voldoende, om een rustige klank te kunnen produceren. Ove rigens zong hij wel zuiver, wat op zich geen geringe verdienste is. Ondanks de gewoonte van en kelen om constant een halve toon lager te zingen dan hun colle ga's, betekende het gezang van 't jeugdkoor in deze cantate een frisse, onschuldige fontein. De heren H. van Westrienen en J. Haytema zorgden resp. op orgel en piano voor een accurate en deugdzame begeleiding. De muziek van de heer van der Veen was homophoon en stichtend. In zijn sterkste mo- (Advertentie) GEEF DIT JAAR EEN PRIJZEN VANAF»*1'- Grote sortering bij: P.O.A. n.v. PAYGLOP Veemarkt Purmereud Het aanbod van vette koeien bleek gering, in de vroege och tenduren was de handel vrij stil. De kopers wachtten af of de aan voer nog groter zou worden. Een prima slachtdier viel nog wel te plaatsen, maar de prijzen waren niet zo vast als de vorige week. De belangstelling op de gelde- koeienmarkt bleek groter te zijn. Handel verse melkkoeien en slachtstieren was traag. De prij zen van nuchtere kalveren wa ren niet vast, handel in de mor gen kalm, later iets beter. Aan bod fokkalveren klein met flinke prijzen. Wolveemarkt kalm, ho gere prijzen ook voor vette scha pen en lammeren. Bokken en gei ten, prijzen goed te noemen. Vet te varkens handel stil, klein aan bod en weinig vraag, de hoogste notering zakte weldra. Vette zeu gen handel kalm. Biggen geen groot aanbod, handel iets vlugger, prijzen ook vaster. Paardenhan del stil. Voor konijnen betere prij zen. Eierveiling PURMEREND, 22 Dec. Aan gevoerd: 70.000 eendeieren f 10.07 —10.39; 55.000 kipeieren: grote f 13.50-15.75kleine f 1113.50. WOENSDAG 23 DECEMBER 't GULDEN VLIES: „Gaslicht" door 't Voetlicht, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Demonstratie-filmavond 8 u. KAJOTTERSHUIS LAAT: Kerstmiddag R. K. Ouden van Dagen, 2 uur. STED. MUSEUM: „Van unicum tot serieproduct". Bioscopen: HARMONIE: Mein Herz darfst du nicht fragen", a.l. VICTORIA: „Moulin Rouge", 18 jaar. CINEMA: „Beau Geste" 18 jr. REX: „Just for you". 18 iaar, Voorstellingen: 2.30 en 8 u. DONDERDAG 21 DEC. Bioscopen: HARMONIE: „De vrolijke gevangene", 8 uur. VICTORIA: „Moulin Rouge", geprolongeerd, 18 jr., 8 u. CINEMA: „De haven dei- hartstocht", 14 jaar, 8 uur. REX: „Salto des Doods", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. STED. MUSEUM: „Van uni cum tot serieproduct". WATERSTANDEN: Donderdag: Hoog water 9.10 en 21.00 u. Laag water: 3.20 en 15.10 u. menten, zoals de eerste twee re gels van de alt-aria „Want alzoo lief heeft God de wereld gehad" deed zijn muziek aan Bach den ken. Het „Ere zij God" klonk zeer vitaal, en werd zuiver mee gezongen. Deze Kerstcantate, die koste loos door eenieder genoten kon worden, heeft velen getrokken en ook velen voldaan. G. v.d. I. (Advertentie Alle meubelreparaties voeren wij op vakkundige wijze uit. Meubelmakerij STAVENUITER Ritsevoort 21 Teief. 3448 Hoktenloonstelling S.I.S. ALKMAAR De postduiven vereniging „Steeds in Spanning" organiseert voor tweede Kerstdag de eerste hoktentoonstelling, die ongeveer 7 weken zal duren. Er zijn diverse begerenswaardige prijzen beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt gehouden in café „Oude Poorter" op het Toorenfburg. Britse consul-generaal in Alkmaar ALKMAAR Gisteren bezocht de Consul-Generaal van het Britse Rijk, de heer Stephan G. E. Vaughan onze stad. Om onge veer half vier kwam hij op het kantoor van het N.H.D waar hij zich geruime tijd onderhield met een vertegenwoordiger van de directie en met de redactie. De heer Vaughan heeft ook een be zoek gebracht aan de burgemees ter en tevens aan de Alkmaarse Courant. De huurverhoging ALKMAAR De laatste da gen bereikten ons enkele brie ven van lezers, waarin om in- liohtingen werd gevraagd betref fende de huurveho-«ing. die 1 Januari a.s. ingaat. Naar aanlei ding van misverstanden, die op dit terrein lijken te bestaan, kunnen we meedelen, dat bin nen enkelp dagen ot> het post kantoor folders verkriigbaar ziin. waarin de a.s. huurverhoging uit voer: wordt uiteengezet. R.K.T.T. „Reactie" ALKMAAR Zaterdagmiddag 2e Kerstdag van 3 tot 6 uur is er in ons trainingslokaal aan de Schaepmankade gelegenheid tot spelen. Het bestuur. (Bsgf- -<*S5P|* Nederlands Recht HEILOO. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederl. Recht: mej. J. M. Gerling. Op heterdaad betrapt ALKMAAR. Gisteren is een 30-jarige opperman aangehouden, die op heterdaad betrapt werd van diefstal van lood uit een loodgieters-bedrijf. Later bleek, dat deze man dit al enige malen eerder vepleegd had. Kaj otters-niemvs ALKMAAR. Vanavond gaan wij ons voorbereiden op het komende Kerstfeest. Aan deze voorbereiding hebben wij ge tracht een attractieve vorm te geven. Op de Tweede Kerstdag is er een H. Mis met algemene H. Communie voor de Kajotters en Avanti. Daarna is er een ge zamenlijk ontbijt in 't Kajotters- huis op de Laat. Wij rekenen op ieders opkomst en medewerking. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: An- toon N„ z.v. G. D. Bats en H. Kroese. Overleden: Adrianus W. Geels, 51 jaar, gehuwd met H. A. Over toom. NIEUWS VAN HET R.K. DANSCOMITE ALKMAAR De eerstvolgen de dansavond voor katholieken, georganiseerd door 't R.K. Dans- comité, zal worden gehouden op Zondag 27 December a.s. te 's avonds 8 uur in 't Gulden Vlies, alhier. De kaartverkoop is op dezelfde dag van half twaalf tot half één aan de zaal. Telefoni sche bestellingen uitsluitend ge durende dit uur. In verband met de te verwachten grote toeloop is 't tijdig afhalen van kaarten zeer aan te bevelen. Er worden niet meer kaarten dan het normale aantal verkocht. (■Advertentie) H Beaujolais f 3.25-3.95 (Bordeaux f2.15 enz. |1 Graves sup f 3.50 IDouro Port f 4.95 enz. Sherry dry f 5.enz. gg Vermouth f2.50 enz. i Oude Waag f 7.20 Jonge Waag f 6.50 J en zo voort WIJNKELDER (Advertentie) Mill! 5 Ziet onze speciale étalage! 5 5 5 Platte Steenebrug 114 n ra Telefoon 2604 s Langestraat 16-18, Alkmaar 5 (WOENSDAG 23 DEC. TOT 9 UUR GEOPEND) 5 Kerstavond Katholieke V rouwenbeweging HEILOO. De Kath. Vrou wenbeweging, afd. Heiloo, heeft in de stemmig versierde zaal van het N.K.J.B.-gebouw een mooie Kerstavond beleefd. De heer G. Stockman uit Bergen had voor deze gelegenheid een speciaal kerstprogramma met declamatie, zang en lichtbeelden over het kerstgebeuren samengesteld. Dat de aanwezigen hiervan zeer had den genoten, bleek uit het harte lijk dankwoord van de voorzitster aan de heer Stockman. WITTE KRUIS BERGEN. Onder voorzitter schap van de heer W. de Vries vergaderde de Witte Kruisafde- ling, waarvan het ledental thans is toegenomen tot ruim 1300. Uit het jaarverslag van dr A. Lugten bleek, dat men thans een eigen wijkzuster heeft, die buiten haar gewone werkzaamheden ook as sisteert bij de schoolartsendienst. 15 kinderen werden uitgezonden naar koloniehuizen en 5 patiën ten werden opgenomen in sana toria. Twee ligtenten werden uit geleend. Geleende goederen moe ten op tijd worden teruggebracht; gebeurt dit niet, dan kan een boete worden opgelegd. Uit het kasverslaa bleek, dat de ontvang sten f 5864.27 en de uitgaven f5732.30 beliepen; met het begin- saldo van f8507.68 meegerekend betekent dat een batig saldo van f8639.65. BERGEN Een uiterst rumoerige vergadering van V.V.V. Bergen is gisteravond tot in de nachtelijke uren bijeen geweest oin een agenda van elf punten te behan delen. Men is gekomen tot punt 3, de ingekomen stuk ken, en dat al niet eens zonder strubbelingen. Punt 1 en 2 omvatten de opening, die voorzitter F. L. Driessen zonder enig bezwaar uit de vergadering kon verrichten, en de notulen, die inderdaad zijn gelezen en gearres teerd. De rest van de agenda werd niet afgewerkt. Niet dat over en rond de inhoud van de volgende punten niets is gezegd. Men heeft daar wel degelijk over gesproken. En hoe! Zoals men weet bestond er in het VVV-bestuur verschil van mening omtrent het ai of met handhaven van de functie van directeur. Toen dit geschil in het bestuur niet kon worden opge lost, is de Raad van Bijstand in geschakeld, die aan het college van B. en W„ als zodanig Ad van de R. van B„ heeft opgedragen, te trachten het gerezen menings verschil op te lossen. Een oplos sing bleek echter niet mogelijk. Nu zaten wij met een agenda vof voorstellen van de Raad van Bijstand, een agenda die evenwel getekend was door het bestuur, althans namens dat bestuur. Maar het bestuur stond niet achter deze voorstellen en van de zaak waar het om ging wist de ver gadering, de zeer en zeer goed bezochte vergadering, mets ot maar zeer weinig. Geen nieuw bestuur. In verband met het geschil had de Raad van Bijstand het bestuur verzocht zijn mandaat ter be schikking te steken en daartoe was he* bereid. Twee der leden, de heren J. Broersma en L. (Advertentie) met de feestdagen door luchtdichte verpakking 5 Bakkerij G R O O T I HUIGBROUWERSTRAAT 24 iitfltiffir/n/lrwfi AMSTERDAM, 22 Dec. Heden heeft het Amsterdams Gerechtshof, gepresideerd door Mr P. G. os, de behan deling voortgezet van de Bergense meineedzaak, waarin de thans 31-jarige mej. Vera B. uit Bergen terecht moest staan, verdacht van meineed. De advocaat-generaal bij het Hof, Mr J. F. Hoeffelman vroeg vernietiging van het vonnis van de Alkinaarse rechtbank, waarhij mej. B. werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, maar vorderde dezelfde straf4 maanden. 95 Men zal zich deze nogal ge ruchtmakende zaak herinneren. Op de avond van 25 October 1952 reed mej. B. tezamen met de heer H. P., eveneens uit Ber gen, op de Bakkumerstraatweg in de gemeente Castricum, toen er een hond de weg overstak en door de auto werd aangereden. Men stopte; de heer P. sprak met de eigenares van de hond; men reed weg; men vertoefde een wijle in een restaurant en men reed terug naar de plek waar het nauwelijks noemenswaardige on geval was gebeurd, toen de heer P. gemerkt had, dat zijn auto lichtelijk was beschadigd en hij deze schade wilde regelen. We derom kwam men dus op de Bakkumerstraatweg, wederom sprak de heer P. met de eigena res van de hond, mevr. de Graaf, en toen men niet tot een verge lijk kon komen, reed men weg, rechtstreeks naar de politie, waar de heer P. aangifte deed van de beschadiging van zijn wagen. Toen dit alles gebeurde, was de heer P. echter de rijbevoegd heid ontnomen. Omdat men aan nam dat P. de wagen had be stuurd, kreeg hij een proces-ver baal. Toen deze zaak voorkwam, verklaarde P. dat niet hij, maar mej. B. de wagen had bestuurd, zoals dit gebruikelijk was zolang P. de rijbevoegdheid niet bezat. Mej. B. werd in deze zaak als getuige gehoord en zij bevestigde onder ede de verklaring van P. Er waren echter enkele getui gen, onder wie mevr. de Graaf, die beweerden te hebben gezien dat P. aan de linkerzijde, aan de kant waar het stuur zat, in en uit de wagen was gestapt. Mej. B. werd verdacht van meineed. Zij werd enige tijd in verzekerde bewaring gehouden, maar op grond van het resultaat van een onderzoek dat door de particu liere rechercheur A. Th. Cramer was ingesteld, wees de rechtbank te Alkmaar het verzoek van de Officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, strekkende tot verlen ging van de bewaring, af en werd mej. B. op vrije voeten ge steld. Na een eis van anderhalf jaar, is mej. B. door de recht bank te Alkmaar tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vandaag heeft het Hof te Am sterdam deze meineedzaak behan deld. Na een korte discussie werd afgezien van het horen van de heer P. als getuige. Mevr. de Graaf bleek bij haar vroeger af gelegde verklaring te volharden. P. had zij, zo getuigde zij, aan de linkerkant van de wagen zien uitstappen. Mej. B. had zij in de wagen zien zitten, doch niet daar uit zien komen. Zij zat voor in de wagen aan de rechterkant. Toen tie wagen reed en toen het ongeluk gebeurde, heeft zij niet gezien wie de auto be stuurde, zij had toen alle aan dacht bij haar hond. De president wees deze getuige er op dat zij eerder had beweerd ook mej. B. uit de auto te hebben zien komen. Thans ontkende zij dit evenwel. P. zou ook weer aan de linkerkant zijn ingestapt. Ook later, toen P. en mej. B. terugge komen waren omdat P. over de schade wilde spreken, had zij, na dit vruchteloze gesprek, zo zeide zij, gezien dat P. de wagen aan de linkerkant binnenging. Mej. B. had zij in de auto zien zitten, rechts. Haar eerste aanrijding De getuige J. F. Komman, caféhouder te Castricum, in wiens etablissement P. en mej. B. even hebben vertoefd, tussen het on geval en het gesprek over de schade, verklaarde, dat mej. B. bij het binnentreden in zijn café had gezegd: „Nu heb ik mijn eerste aanrijding gehad", hetgeen het aannemelijk maakte dat mej. B. de wagen had bestuurd. In deze periode had getuige K. meer dan eens de heer P. en mej. B. samen zien rijden, maar die keren zat me.j. B. aan het stuur. Een volgende getuige, de Alk- maarse garagehouder A. Kleen, bij wie de wagen van de heer P. in onderhoud was, getuigde, meermalen door P. te zijn opge beld gedurende de tijd dat P. niet mocht rijden. P. vroeg hem dan zijn wagen te halen of te brengén. Hij had in die periode P. nimmer achter het stuur zien zitten; hij kon niet zeggen of mej. B. in dat tijdsbestek chauf feerde. De verdachte in deze zaak. mej. B., bleef volhouden dat zij de wagen had bestuurd. Zij be twistte de verklaring van mevr. de Graaf. Zij had beide malen links in de wagen gezeten. Mej. B. verklaarde, zoals zij reeds vroeger heeft verklaard, dat na het gesprek van P. met mevr. de Graaf, de laatste haar huisdeur voor P's neus had dichtgegooid, zodat deze vrouw onmogelijk in staat zou zijn geweest, de wagen te zien wegrijden. Getuige liep achteruit Dat echter bestreed mevr. de Graaf, die verklaarde, dat zij met P. naar de wagen was gelopen om naar de beschadiging te kij ken. Zij ontkende de deur te hébben dichtgesmeten en be weerde buiten te zijn geweest, toen de auto wegreed. „P. stapte in de auto, terwijl ik van de wagen naar de poort liep", zei zij. „Hoe kon u dat dan zien", vroeg haar de president, die haar bo vendien even met verheffing van stem onderhield over het niet erkennen van de door haar hond veroorzaakte schade. Het bleek dat mevr. de Graaf achteruit lopende de straat was overgesto ken. Zo had zij P. zien instappen. De president vond dat op zijn minst maar een wonderlijke wijze van oversteken. De advocaat-generaal, mr J. F. Hoeffelman, was van mening dat de zaak ingewikkelder leek, dan zij was. Er zijn maar twee ge tuigen, zo meende hij, die werke lijk iets hebben gezien wat hout snijdt die werkelijk hebben gezien dat P. links in- of uit stapte, dat zijn mevr. de Graaf en de getuige Baltus (wiens ver klaring wij bij een eerdere be handeling van de zaak reeds heb ben gepubliceerd). Uit deze ver klaringen, aldus de advocaat- generaal, valt af te leiden dat P. de wagen heeft bestuurd. De andere getuigen in deze zaak hebben de hoofdrolspelers slechts aan deze óf gene zijde van de wagen zien staan, Mr Hoeffel man noemde het wel eigenaardig dat verschillende verklaringen van getuigen in dit proces niet met elkaar kloppen. Hij achtte meineed niettemin bewezen en hij was van mening dat mej. B. gezegd zou hebben haar eerste aanrijding te hebben gehad, om P. te dekken. Hij wenste zich te houden aan de verklaringen van mevr. de Graaf en getuige Baltus, vroeg vernietiging van het Alkmaarse vonnis, doch vorderde dezelfde straf als die rechtbank mej. B. oplegde: 4 maanden gevangenis straf. Mr A. W. L. Bondam, de ver dediger van mej. B„ ging in zijn pleidooi de zaak in episoden na, wees op de verkiaring van de getuige Borst (ook reeds eerder door ons gepubliceerd), die P. rechts en mej. B. links van de wagen heeft zien staan en die, overtuigd als hij was dat mej. B. de chauffeuse was, de wat joviale opmerking maakte: „Die toeter heeft meer gereden". Pleiter, wees er op, dat mevr. de Graaf en haar man schadeplichtig zijn. Hij analyseerde de verklaringen der getuigen, zoals die bij verschil lende gelegenheden, verschillend, zijn afgelegd. Hij belichtte de persoon van de oud-politieman, thans privé- en bedrijfsrecher- cheur Cramer, die hij tekende als een zeer nauwkeurig en zeer be trouwbaar rechercheur. Hij ging in op het draaien van de getuige, mevr. N (eveneens reeds eerder door ons vermeld) en wees op het wankele van de getuigenver klaringen. Het achteruitlopen van getuige mevr. de Graaf had pleiter niet van haar betrouw baarheid overtuigd. Hij betwij felde voorts dat deze getuige in het donker, met 12 meter zicht, uit haar verlichte huis komend, P. in zijn auto zou hebben kun nen zien stappen. Er zit iets achter Hij betwistte het opzettelijk spreken van mej. B. over haar eerste aanrijding om P. te dek ken, omdat er op dat tijdstip slechts sprake was van de schade aan de auto en hij betwistte bo vendien de onbetrouwbaarheid van mej. B. toen zij als getuige optrad in de zaak P. Nadat pleiter vervolgens rij- technisch op de zaak was inge gaan, besprak hij een conflict met de Alkmaarse Officier van Justitie, ontstaan naar aanleiding van het horen van getuige Borst, een conflict, waarin de Deken van de Orde van Advocaten was gemengd, en waaruit gebleken was dat mej. B. met een be paalde bedoeling is vervolgd. Welke die bedoeling is, is niet gebleken. „Ik weet niet wat er achter deze zaak zit", zo riep de ver dediger uit, „maar ik geloof niet dat dit de juiste procesvoering is". Pleiter belichtte nog de psy chologische zijde van de zaak en de persoon van mej. B. en die van P., die beiden gunstig be kend staan en concludeerde tot vrijspraak. Het Hof zal over veertien da gen, op 5 Januari, uitspraak doen. Peetoom, de bestuursminderhei-d die tegen handhaving van de d'irecteursfunctie was, hadden zich herkiesbaar gesteld. De an dere leden zouden niet weer keren, Er zou, en dat behelsde punt vier van de agenda, een nieuw bestuur, worden gekozen en de candidaten, die de Raad van Bijstand daartoe voorstelde, waren de heren G. J. Stockmann, voorzitter; A. L. Bakker, vice- voorzitter; G. N. Th. DiesfeJdt, penningmeester; J. L. Smits, se cretaris; een vertegenwoordiger van Paal 33, J. A. Dalloyaux en W. Busker. Maar tot die bestuursverkiezing is het niet gekomen, ook ai om dat er zelfs onder deze splinter nieuwe candidaten af onenigheid bleek te bestaan. Wat was het geval? Te elfder ure bereikte het bestuur een ingezonden stuk, ge tekend door de heren Bakker, Busker, Diesfeldt, Schekkerman, Smits en Stockmann, dat een zo ingrijpend voorstel behelsde, dat de voorzitter het met de beste wif van de wereld niet in behan deling kon brengen. Het wilde maar liefst een verregaande reor ganisatie van de VW, met dien verstande, dat VVV geen taak meer zou hebben bij de distribu tie van gasten over de pensions, hotels en gemeubileerde huizen. Deze aangelegenheid zou dan moeten worden verzorgd door 'n door de belanghebbenden in te stellen vak- of bedrijfsorganisa tie, die dan het voorgedeelte van het VVV-gebouw zou kunnen hu ren, maar die daar dan ook ge heel zelfstandig te werk zou gaan. Dit dan om de conflictmogefijk- heden door het wegwerken van zoveel mogelijk zakelijke belangen zo beperkt mogelijk te doen zijn. Van het aanvaarden van dit reorganisatievoorstel' lieten twee der bestuurscandidaten het al of niet aanvaarden van een be stuursfunctie afhangen; de ande ren niet, zodat er alweer onenig heid ontstaan was, voor er een nieuw bestuur kon worden geko zen. Die twee voorgedragenen, de heren Bakker en Diesfeldt, trokken hun candidatuur in en er werd géén nieuw bestuur ge kozen. Aan punt 8 van de agenda, het voorstel van de Raad van Bij stand, om aan de directeur eervol ontslag te verlenen, kwam men al evenmin toe. De heer Haakman, die wegens ziekte zijn voorzittersfunctie heeft moeten neerleggen, had het be stuur een brief gezonden, waarin hij het werk van directeur Buis kool prees, hem onmisbaar noem de en de vergadering aanspoorde tot handhaving van de directeurs functie. De voorzitter bracht mej. Barn- hoorn en de VVV-vertegenwoor- diger in Bergen aan Zee, de heer Haasbroek, die beiden heengaan, dank voor hun succesvol werk en hij wenste de heer Haakman een Adverentie) fonkelend kaarslicht in flonkerende glazen op sneeuwwit damast per fles f3.85 (met gratis miniaturen) voorspoedig herstel toe. Het seizoen '53 mag dan af een goed seizoen zijn geweest, er mo gen al 2460 buitenlandse gasten naar Bergen zijn gekomen en er mogen 303.000 logeemachten zijn geteld, de ingekomen stukken in deze vergadering brachten teleur stellingen. Leden treden enhlnc uit. De leden van de V.V.H.B. zeg den per 1 Januari a.s. hun lid maatschap op, met dien verstande dat ze willen terugkeren onder gunstiger omstandigheden. Er was een mefding van de onrichting van een aparte VW Bergen aan Zee. van welke op richting wij gisteren reeds mel ding hebben gemaakt en er was een mededeling van Paal 33, die behelsde dat deze vereniging het opportuun achtte, candidaten te steilen voor de vacatures. Er was dan voorts een lijst vol handtekeningen, van prac- tisch alle leden te Bergen a Zee, die hun lidmaatschap opzegden en er was de mededeling van mevr. Verwer, lid van de Raad van Bijstand, die meldde, dat zij niet accoord ging met de gang van zaken, die de Raad had ge volgd in verband met de direc teurskwestie. De Raad, zo meen de zij o.i. niet ten onrechte, is een adviescollege van het be- medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. ZACHT WEER DE BILT, 23 December Half tot zwaar bewolkt met in de avond en nacht plaat selijk mist en morgen over dag enige regen of motregen. Matige, aan de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het iaar. stuur, niet van de ledenverga dering. Daarna werd het standpunt, of liever, werden de standpunten van het bestuur inzake de direc teurskwestie uiteengezet. Diep hierop ingaan zou ons te veel ruimte kosten. Genoeg zij te mel den, dat de heer Broersma van mening is, dat de V.V.V. het zon der een „dure" directeur kan stellen en dat de andere bestuurs leden van mening waren, dat de directeursfunctie, die men in eensgezindheid 8 maanden gele den heeft geschapen, gehand haafd moet blijven en dat men het werk van de directeur niet kan laten doen door een paar nieuw te creëren commissies. Dat de directeur Voor zijn taak be rekend is, bleek, volgens deze bestuursmeerderheid, uit de resul taten van zijn werk. En inder daad, de resultaten van het sei zoen '53 zijn niet onbelangrijk gunstiger geweest dan het jaar daarvoor. Er vielen veel woorden over de kosten die de directeursfunctie meebrengt en het waren niet allemaal vriendelijke woorden, al nemen wij aan, dat allen die op deze vergadering, min of meer hartstoehteijk, het woord hebben gevoerd, met de beste bedoelin gen voor Bergen waren bezield. Er vielen eveneens veel woorden over de procedure, die bestuur en Raad van Bijstand hebben gevolgd. Het bestuur had zich in zijn geheel moeten neerleggen bij de mening van- de meerder heid, zo betoogde mr. F. Zeiler, die zich overigens heel de avond met oratorisch talent de registers van hartstocht en sentiment, maar ook die van liefde tot Bergen en de VW bespelend, geducht heeft geweerd. „Algemene beschouwingen." Toen mr. Zeiler's voorstel tot het houden van algemene be schouwingen, zij het contre coeur, was aangenomen, bleek het hek van de dam. Betoog na betoog, fel of zakelijk, interruptie na in terruptie, ter zake dienend of persoonlijk, kaatsten door de zaal. De V.V.H.B. deed uit de doeken dat haar leden slechts bedankten omdat zij het onver antwoord achtten dp gehele bii- drage al vóór 30 November te betalen, en dat dit dan ook de enige reden was. zodat er alle kans bleef tot terugkeer dezer leden. Mr. Zeiler noetpde de la cune in de sa-menwerking tussen directeur en eerste informatrice de kern van de zaak, een een voudig arbeidsgeschil, dat het bestuur had kunnen oplossen, zodat de directeurskwestie hier niet aan de orde had hoeven komen. De woningaanvrage ten be hoeve van de directeur bleek op verzoek van het VVV-bestuur van de urgentielijst van de wonins- commissie te zijn afgevoerd, na viif maanden. Er Icwamen verschillende per soonlijke kwesties aan de orde, waarop wij hier niet wensen in te eaan. Wethouder Den Das lichtte het standpunt van de Raad van Bijstand toe en be twistte het de Ra-ad aangewreven onreglementair handelen. De heer Kleiiberg hield een met veel enthousiasme ontvangen rede, waaruit wij hebben begre pen, dat hij alleen maar een nog duurdere directeur wenst, die af en toe eens naar Londen en Parijs kan vliegen. Zijn uiterst zorgvuldig voorbereid betoog maakte hij overigens kort. door dat hij de raad van de voorzitter volgde, die hem verzocht om ..al leen maar zijn laatste blaadje" voor te lezen. Toen de zaak eigenlijk allang in het honderd gelopen was, deed het erelid P. Blan-kendaal het voorstel, de vergadering te ver dagen. De heer Broersma wilde de aangelegenheid terugverwij zen naar de Raad van Bijstand. Mr. Zeiler maakte bekend, dat de heer Broersma een bestuurs besluit, om de eerste informa trice erop te wijzen, dat zij ónder de directeur stond en dat zij zich daaraan te houden had, op straffe van ontslag, niet had uitgevoerd. Hij wilde over dit „evenmach- tig veto" de mening weten van de vergadering. Maar die hoorde hij niet, evenmin als de heer Polak iets hoorde op zijn motie, die o.m. behelsde dat het conflict zou worden opgelost door het bestuur en met meerderheid van stemmen. Verdaagd. De burgemeester van Bergen, erevoorzitter van VW, gaf de voorzitter tenslotte ernstig in overweging de vergadering te verdagen en de zaak nog eens grondig te bestuderen. Hij deed een beroep op het zittende be stuur de lopende zaken af te doen en niet onmiddellijk af te treden. De heren Driessen, Broersma en Visser gaven aan deze oproep gehoor en de voor zitter verdaagde de vergadering. Wij vrezen dat de volgende V.V. V.-vergadering niet veel van deze zal verschillen en wij waren het hartgrondig eens met mr Zeiler, toen die uitriep: „Als wijlen Dirk Klomp deze vergadering bijwoon de, zou hij zeggen: Wat hebben jullie met mijn dorp gedaan?' Wij hopen voor Bergen dat er licht zal dagen in de V.V.V., want zoals het nu gaat, gaat het slecht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2