Rechts en links ouderwets tegenover elkander Waar is de rest gebleven? Senaat vraagt de Minister ,uit de mist te treden" Juivelemlieven zwijgen als 't graf Ruimte-film met nieuwe cinemascope Onbeheerd in open auto Principieel debat over één galden Jac. Groen als de roepende in de - parlementaire - woestijn Buitenlandse notities Huurverhoging aangenomen w Spoorwegovergang geopend De kippen van Verona On deugende Taks Woensdag 23 December 1953 Pagina 3 Rusland en de rede van Eisenhower Het Russische antwoord, vervat in een nota van 3000 woor den, op het plan van president Eisenhower, tot oprichting van een internationaal bureau voor de atoomenergie, is soepeler van aard en strekking dan de eerste reactie van de Sovjet-gedelegeer de in de Verenigde Naties, Wys- jinsky, nadat de Amerikaanse president zijn rede had gehou den. Wysjinsky immers wees in feite het voorstel van de hand. Er is in ieder geval een sprankei tje hoop nu Moskou, aan de vooravond van de conferentie van de Grote Vier in Berlijn, zich de moeite heeft getroost het Amerikaanse voorstel nauwkeu rig te bestuderen. De vroegere tactiek van bij voorbaat elke toe gestoken hand van Westerse zijde te negeren heeft het Kremlin dit maal achterwege gelaten. Hoewel deze tegemoetkomende houding een zeker gematigd optimisme rechtvaardigt, blijft het voor alles zaak slechts de aandacht te be palen tot de inhoud van het Rus sische antwoord. r\e Russen geven in hoge mate blijk van hun vredelievende gezindheid en hun bezorgdheid voor de fata'le gevolgen van een nieuwe oorlog, waarin gebruik gemaakt zou kunnen worden van de moderne wapenen, die gericht zijn op de vernietiging van ge hele landstreken. Men kan dit alles met een korreltje zout ne men, wanneer men anderzijds niet blind is voor wat het Krem lin na 1945 de wereld heeft ge toond. Wanneer dan ook in de nota critiek wordt uitgeoefend op het Westerse defensiesysteem en het bestaan van militaire bases van de Verenigde Staten in Europa, dan is een dergelijk ver wijt moeilijk ernstig te nemen. Rusland heeft steeds na het einde van de Tweede Wereldoorlog iedere kans om een duurzame vrede te vestigen, onmogelijk ge maakt. De Russische bedreiging in 1946 van de onafhankelijkheid van Perzië, de blokkade van West-Berfijn in 1948 en de staats greep in Praag in hetzelfde jaar. waren juist de aanleiding, dat in April 1949 in Washington de basis werd gelegd van de N.A. V.O. Om over de deportatie in de Baltisehe staten, waar Moskou verantwoordelijk voor is, nog maar te zwijgen. De nota noemt kwesties, die met het voorstel van Eisenhower niets hebben te maken. Een ander voorbeeld is het opnieuw trachten het rode China toegang te verschaffen tot de Verenigde Naties. Behalve deze voorbehouden dringen de Russen oök nu aan op een inter nationale controle. Het punt, waar elke bespreking in de ont wapeningscommissie van de Ver enigde Naties over een verbod van de atoomwapenen destijds over is gestruikeld. Ziet men de nota tegen de achtergrond van de hevige aanval die Moskou in de laatste dagen tegen de Ver enigde Staten heeft ontketend, waarin een verwijt wordt ge maakt, dat de Amerikanen bezig zijn de as Washington-Bonn te smeden, dan is dit alles voldoen de om elk optimisme te remmen. kiloskou heeft voorgesteld ge- heime diplomatieke bespre kingen te organiseren, waar Fos ter Dulles, namens de Ameri kaanse regering zijn goedkeuring aan heeft gegeven. Het is wel opvallend, dat de Russen hiertoe genegen zijn, want de geheime diplomatie leent zich bijzonder slecht voor het voeren van pro paganda. Overziet men het ge heel, dan valt daaruit de gevolg trekking te maken, dat er een kans is op ontspanning. Maar men kan evenmin aan de indruk ontkomen van een vertragings tactiek van Moskou, om met deze spontane aanbieding van onder handelen, de Westerse verdedi ging voor de zoveelste maal min der populair te maken. Daarbij denken de Russen waarschijnlijk aan Frankrijk en de socialistische oppositie in West-Duitsland. (Van onze parlementaire redacteur) De Christelijke Landbouwwinterschool in de Noord-Oost- Polder, opgericht zonder steun van de overheid, moet subsidie krijgen. Dat is de betekenis van het amende- dement v. d. Heuvel (A.R.) op de Landbouwbegroting, dat gisteren in de Tweede Kamer werd aangenomen en waarbij rechts, in de oude betekenis van het woord, nog eens weer tegenover links kwam te staan. Formeel hevelt het amende ment slechts f 1,van de post voor het gewone landbouwonder wijs over. Maar ook uit de pogin gen van Minister Mansholt om er aan te ontkomen en de wijze waarop de linkse zijde in beroe ring raalkte kon het gewicht van deze aangelegenheid blijken. In zijn 's morgens voortgezet antwoord gaf de 'bewindsman toe, dat een wettelijke regeling voor deze tak van onderwijs lang op zich laat wiadhten. De commissie, die deze regeling moet voorbe reiden. is zelfs nog niet ingesteld Reden: de aangezochte voorzit ter bedankte. De heer Engeliber- tink (KVP) kreeg de toezegging, dat de instelling nu echter in de eerste weken van Januari ver wacht kan worden. Geen principiële bezwaren Tot het eigenlijk standpunt ko mend stelde de minister voorop, dat hij generlei bezwaar heeft tegen bijzonder onderwijs. De strijd, is in dit opzicht gestreden. Wel blijft de moeilijkheid, dat 't bij het landbouwonderwijs slechts om een beperkt aantal sdholen kan gaan met een doelmatige spreiding. De heer Engelbertink wilde hij niet toegeven, dat het R.K. volksdeel tekort zou komen R.K. heeft 42 procent van de la gere land- en tuinbouwscholen. Maar het gaat om de wintersciho- len, merfcté de heer Engelbertink op. Deze afgevaardigde bleek in tussen niet vergeefs voor Groen- lo gepleit te hebben. De minister zei te willen overwegen of ook daar een R.K. Landbouwwinter school kan worden gesticht. Met 'betrekking tot de schoolkwestie in de N.O.P. kwam minister Mansholt ineens met een nieuw voorstel: elke richting zou zo no dig haar eigen school kriigen, maar de technische outillage zou gezamenlijk gebruikt moeten worden. .De heren v.d. Heuvel (A.R.) en Engelbertink (KVP) voelden in principe voor samen werking, die geldverspilling voor komt, maar niet voor een „vleu- gelschool", in dier voege dat een gemengd bestuur het geheel zou overkoepelen. Uit een nadere toelichting van de minister bleek, dat 'hij aan scholen met een eigen bestuur dacht, dus een eind in de goede richting ging. doch de voorstellers hielden desondanks aan hun amendement vast. Geen compromis De heer v.d Heuvel (A.R.) wees er op, dat in de „vleugel- opzet" in elk geval een christe lijke school past. Die is er in- In een kring rond de obelisk in het centrum van 't 'St. Pietersplein, wacht een gedeelte van de tachtig zware vrachtwagens op de Pauselijke zegen, vóór het begin van de reis door Italië. De vracht wagens zijn n.l. gela den met kerstpakket ten van het Vatic aan, die in het gehele land zullen worden uitge reikt. Z.H. de Paus verscheen later voor een der ramen van het Apostolisch Paleis (op de achtergrond zegende de lange wagens. middels en het meest logische is dus om de gelden, die op de be groting voor een rijksschool zijn uitgetrokken, thans voor subsidie aan de christelijke school zoü be stemmen. De heer Engelbertink (KVP) was dezelfde mening toe gedaan. De minister stelde zich van zijn kant echter op 't stand punt. dat de omstreden gelden gereserveerd moesten blijven om, in zijn opzet, de gezamenlijke technische outillage te financie ren. Vooral dit standpunt maakte verklaarbaar, dat de rechterzijde aan de overheveling nu vasthield. Anders zou de christelijke school immers voorhands dus nog geen subsidie krijgen, temeer omdat geenszins zeker is, dat over het plan van de minister, in de zin waarin hij Het wil, overeenstem ming kan worden verkregen. De minister had immers laten door schemeren. dat hij ook voor die gezamenlijke technische outillage later siprak hij tevens van tech nische leraren, een eigen beheers vorm wilde. Op die manier zou men de afgewezen rijksschool toch nog voor' driekwart verwe zenlijkt kunnen zien. De heer Oud (VVD) bestreed l»et amen dement met het argument, dat 't tegen het Ant. Rev. Staatsrecht zou indruisen om de overheid 'n gulden meer op te dringen dan zij zelf vraagt. De heer Egas (PvdA) wilde ook de groep, die achter een rijksschool staat, aan haar trek laten komen. Het amendement werd tenslotte met 34 tegen 29 stemmen aanvaard. Tegen P.v.d.A., V.V.D. en de Communisten. Tuinbouw In een ander deel van zijn rede was de minister uitvoerig inge gaan op de opmerking, van de heer Groen (KVP) ten aanzien van de tuinbouw. Hij merkte op, dat hij dergelijke pleidooien van de heer Groen al ettelijke jaren ge hoord had. „Best mogelijk," zei de beer Groen later bij de replieken .ook Johannes de Doper noemde zich de stem eens roepende in de woestijn. Ik hoop maar dat dit roepen toch eens succes zal heb ben". Minister Mansholt ontkende, dat de overheid niets voor de tuin bouw zou doen. Zij wil ook deel- nemen aan een garantiefonds, waren tegen. maar daar moet dan ook een recht van meespreken tegenover staan en tot nu toe willen de betrokkenen hun beleid alleen voeren. Een commissie heeft thans de hele aangelegenheid in onderzoek. Over de werking van het borgstellingsfonds maakte de minister zich niet ongerust. Van de 25 millioen zijn 5 millioen voor de tuinbouw gereserveerd, maar hierop kan men voor een veel groter bedrag garanties verstrek ken. Over de Benelux mag men optimistischer geluiden horen, de minister zou deze eerst aanheffen wanneer er de mogelijkheid van ^arbitrage aanwezig is. Visserij Het laatste deel van de middag was aan de visserij gewijd, waar bij o.m. de heer Groen (KVP) verschillende belangen besprak. De minister wilde over de zee visserij liever uitvoerig spreken als de commissie Tinbergen haar rapport heeft uitgebracht. Bij de Hoge Autoriteiten', van de Kolen en Staalgemeenschap zal gepro testeerd worden dat Duitsland verlof heeft gekregen om de kolen voor visserboten te subsidiëren. De snoekbaars wordt op de Zui derzee karig, maar de minister merkte niet zonder voldoening op, dat de Kamer enige tijd terug maatregelen in dit verband had afgewezen. Met de verkoop van vis in kruidenierswinkels zal een proef worden genomen. De heer Groen had betoogd, dat de kleinere mos- selbedrijven een groter deel van de export toegewezen moeten krij gen. Ook de minister leek dit billijk. De begroting werd z.h.s. goedgekeurd. De communisten AMSTERDAM, 22 Dec. Tegen de 44-jarige kapper G. J. de Z., zonder vaste woon- of verblijfplaats, is vanochtend voor de Amster damse rechtbank 2'/» jaar gevangenisstraf geëist, omdat hij kundig en snel uit een niet afgesloten auto, die op 4 November j.I. voor een juwelierszaak in de Amsterdamse Kalverstraat stond, een kof fertje had weggenomen, waarin zich voor bijna f 30.000.aan gou den sieraden bevonden. (Van onze parlementaire redactie) „Blijft niet met uw huurbeleid in de mist", deze uitroep van de K.V.P.-woordvoerder, ir. Kraayvanger, drukte Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet annex de huurverhoging, het algemeen verlangen van de Kamer uit naar ruimere gegevens over het toekomstige huurbeleid. Verschillende Kamerleden lieten de aandrang om grotere duidelijkheid vergezeld gaan van een onverbloemd pleidooi voor de huiseigenaren. Bij dit debat, dat geen verras singen meer kon bieden, omdat iedereen nu wel weet, dat de huurverhoging per >1 Januari a.s. een feit zal zijn, bestond er met uitzondering van de communisten weinig verschil van mening over de wenselijkheid van vrije huur- vorming. Alleen over de snelheid waarmee men tot deze vrije huur- vorming zou moeten geraken, bestond verschil van inzicht. Ir. Kraayvanger sprak van een „he vig verlangen" er naar. Het hui dige systeem vraagt ons honder den millioenen op de nieuwbouw te subsidiëren: het bemoeilijkt de uitvoering van de wet op de materiële oorlogsschade en leidt tot twistgesprekken tussen wo ningbouwverenigingen en particu liere bouwers. „Hef alle huurbemoeienissen zo spoedig mogelijk op en wij zijn van deze narigheid af", verzeker de hij de minister. Ir. Kraayvan ger was overigens met de heer Woudenberg (P.v.d.A.) de mening toegedaan, dat „enige" invloed van de regering op het huurbe leid onder de huidige omstandig- Gedurende de Kerst tijd zal in het Museum van de Stichting „Am- stelkring" te Amster dam (O.Z. Voorburg wal 40) voor de eer ste maal een Kerst groep (panorama) van meer dan honderd fi guren, vervaardigd door de kunstenaar Charles Hammes uit Hees bij Nijmegen, worden tentoongesteld Het panorama, dat de Driekoningen-groep voorstelt, wordt op Kerstmis, des nachts tijdens de Hoogmis geopend. Het belang rijkste gedeelte van 't panorama, de aanbid ding der Driekoningen heden nog niet gemist kan wor den. Deze socialistische woord voerder was veel gematigder in zijn verwelkoming van de toe komstige vrije huur vorming. Zul len de economisch zwakkeren daardoor niet overgeleverd wor den aan de economisch sterke ren?, vroeg hij zich af. Zijn plei dooi voor een huurbelasting en een huuregalisatiefonds, waarin de extra huurwinst op oud hui- zenbezit gestort zou moeten wor den ter financiering van de nieuwbo-uw, deed verscheidene senatoren in de bres springen voor de huiseigenaren. Ir. Kraay vanger, baron de Vos van Steen- wijk (V.V.D.) en prof. Hellema (A.R.) wilden van die afzonde ring der huurwinsten niets we ten. Zij drongen er met klem bij de minister op aan bij dit pro bleem kleur te bekennen. Zelf lieten zij reeds uitkomen, dat zij er niets voor voelden om de huis eigenaren het kind van de reke ning te laten worden van de fi nancieringsproblemen rond de nieuwbouw. Ir. Kraayvanger wijdde ook nog enkele waarschuwende woor den aan de kwaliteit van de nieuwbouw. „Laten we toch niet vergeten, dat we niet voor van daag maar voor de toekomst bou wen. Voor onze kleding, die 2 a 3 jaar meegaat, zijn we uiterst bezorgd, maar onze woningen, die 60 a 70 jaar mee moeten gaan, schijnen ons weinig te interesse ren. Dat noem ik „penny wise and pound foolish" (verkeerd toe gepaste zuinigheid). Mr. dr. Wit- teman (K.V.P.) drong er tenslotte nog op aan bij de minister goede nota te nemen van een adres van de Landelijke Organisatie van Kantonrechters. In dit adres wordt om verscheidene wijzigin gen in de nieuwe huurwet ge vraagd onder meer om te voor zien in het geval, dat een huur der in staat van een faillissement verkeert. Volgens de thans gel dende bepalingen is het zo, dat een dergelijke huurder zonder beroep op huurbescherming uit zijn huis kan worden gezet als de curator van het faillissement de huur opzegt.De minister van Wederopbouw zal de Kamer Woensdagochtend van antwoord dienen. „Misdadig nonchalant van de betrokken reiziger", noemde de officier, mr. H J. van Nouhuys, de handelwijze van de betrokken reiziger, een zekere D. van der S. uit Oegstgeest, die kort daarop onthutst aangifte bij de politie deed. De dief haastte zich met de buit naar zijn 38-jarige broer Jo- han, een houtbewerker. Toen hij daar de koffer opende was het al goud, wat er voor zijn ogen blonk. Talloze colliers, broches, armbanden, vulpenhouders, man chetknopen, cigarettenpijpjes, ze gelringen, tandenstokers en hor loges, alles geheel of gedeeltelijk van goud. De politie riep de medewer king van de pers in, die oproe pen plaatste. Dankzij die oproe pen werden de twee broers twee dagen later al gegrepen en ge arresteerd. „Een gedeelte van de buit hebt u toen in uw zakken gepropt en bent er mee vertrokken. Maar waar is de rest gebleven?" vroeg de president, mr. H. J. Hutschler, vanochtend. Verdachte: „Dat durf ik niet te zeggen". President: „Dat is toch wel van belang. Een aantal ringen zijn nog gevonden bij uw broer en bij een ander, naar wie hij ze gebracht heeft. Maar waar is nu de rest?" TREIN DENDERDE VOORBIJ (Van onze verslaggever) GRONINGEN Wonder bo ven wonder waren geen slacht offers te betreuren, toen gister middag omstreeks twee uur een (lieseltrein in de richting Assen, nabij het Groninger hoofdstation langs een geopende spoorweg overgang denderde. Tot hun grote ontsteltenis za gen bewoners van de Lodewijk- straat deze trein voorbijgaan, terwijl de spoorwegbomen nog recht omhoog stonden bij de overgang aan het einde van de Lodewijkstraat. Op dat moment bevond zich gelukkig niemand op de overweg. Kort tevoren was juist een groepje kinderen de spoorwegovergang overgestoken. De overwegwachter, die deze bo men moest bedienen, is schro melijk in gebreke gebleven. In middels heeft de hoofdinspectie van de Nederlandse Spoorwegen de man verhoord en zal een na der onderzoek worden ingesteld. Verdachte: „Dat weet ik niet". President: „U weet het natuur lijk wel. Aan wie hebt u die boel- dan gegeven?" Verdachte: „Aan een mij on bekende persoon". President: „Voor de politie hebt u gezegd, dat u niet wilde vertellen waar de juwelen zijn". Verdachte: „Nou, daar blijf ik bij". President: „Het geeft wel te denken, dat u weet waar ze zijn en bij u zelf denkt: ik zal mijn straf uitzitten en dari haal ik ze weer op en verkoop ze". „Het is verdachte's .goed recht geheim te houden waar de buit is", zeide de officier in zijn re quisitoir, „maar dan kan hij niet rekenen op een min of meer cle mente behandeling van de recht bank". De officier memoreerde, dat verdachte een bijzonder zwart strafblad heeft („Hij heeft bijna bet hele wetboek doorlopen", vulde de president aan) en eiste daarna 2jaar gevangenisstraf. Na de dief stond nog diens broer terecht en wel wegens he ling. Tegen hem eiste de officier 6 n^aanden met aftrek van de 6 weken voorarrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte 3 maanden voorwaarde lijk zullen worden opgelegd niet een proeftijd van 3 jaar. AMSTERDAM, 22 Dec. Eind Januari of begin Februari zal tegelijkertijd in verscheidene bioscopen, zowel in de grote als in enkele middelgrote plaatsen, voor de eerste maal in ons land de film „The Robe" (de mantel) worden vertoond volgens het ci- nemascopesysteem. Dat wil zeggen dat het beeld verschijnt op een ca. 12 m. breed en 5 m. hoog, enigszins gebogen, speciaal op maximale reflexie ge prepareerd, scherm, synchroon! met stereofonisch geluid. Dit is vanochtend medegedeeld na een demonstratie in' het Amsterdamse Floratheater voor de industrie, de pers en vele ge nodigden van een aantal scènes, shots, documentaires etc., waarmee „Netherlands Fox Film Corporations N.V." bedoelde te tonen „welke wegen de ontwik keling van de film in de naaste toekomst zal volgen, welke resul taten reeds zijn bereikt, tevens als bewijs voor het recht harer verwachting dat in Nederland het succes niet minder zal blij ken, dan dit elders wordt ge- l3Q6lct Over het systeem Cinemascope over de historie, het huidige sta dium en de vele nog te nemen experimenten ter bereiking van nog groter perfectie werden me dedelingen gedaan en vragen be antwoord door John Lefebre, „sa- ARUBAANSE VISSERS BOTEN TERUG WILLEMSTAD, 21 Dec. Acht Arubaanse vissersboten, die door de Venezolaanse kustwacht werden vastgehouden, zijn op Curacao teruggekeerd. Het ne gende Curagaose schip is nog niet terug. Bij de vrijlating werd door Venezolaanse autoriteiten mede gedeeld, dat het vissen in Vene zolaanse wateren verboden is, doch er werd niet gezegd, hoever de territoriale wateren zich uit strekken. les-manager" voor Europa, Noord- Afrika en het Midden-Oosten van 20th Century Fox Corp, die haar gehele bedrijf naar Cine mascope heeft omgeschakeld. René Clair heeft over dit sys teem gezegd: „dat men het ge beuren in een film tot nu toe slechts zag door een venster, doch dat Cinemascope de gehele muur, die^het venster bevat, heeft ge sloopt." DE DOODSLAG TE WEESPERKARSPEL AMSTERDAM, 22 Dec. In de zaak tegen de 37-jarige mevr. E. J. van H.-S., die er van be schuldigd wordt op 3 Juli j.l. in haar keuken haar buurman van het leven te hebben beroofd, heeft de Amsterdamse politie hel onderzoek onvolledig geacht en bepaald, dat zij op 6 Januari a.s, zelf de situatie ter plaatse zai gaan opnemen. En de straaljagers Te Villaffranca Veronese, een dorp in de buurt van Verona, waar zich een groot militair vliegveld bevindt, is de eierenproductie sterk achteruitgegaan. Men wijt dit aan het gieren van de straaljagers bij het opstijgen en dalen op alle uren van de dag. De plaatselijke kippen zouden hierdoor doodzenuw achtig zijn geworden. En het ergste is volgens de dorpelin gen nog, dat de broedeieren geen kuikens voortbrengen, maar eenvoudig bederven. Een groep Veronese geleer den is bezig deze verschijn selen te bestuderen. ~-\o l ■ïr*- d-CdSbj* '•fr Bi i *v \J "^</o - ;q0. 728 (Copyright by Börre Bórreten. Copenhagen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3