In de Langendijk woedt een „zuurkooloorlog" An br 1 Srtiidie Verholen en de «wind schal 1 l wmmfêmtm m i ïl Vooral MELK COUPON „GOED NIEUWS" N. J. WOUDA'S gratis Coöperatie Nieuw Leven geen schuld aan debacle Studiegroep voor West-F rieslaud Terwijl U wacht m GNA'0*3 Wilt V kennismaken? Geen beter nieuws dan Nog jyroe Y 'fDoe. mee aan |k WOUDA'S TEL- EN SLAGZINWEDSTRIJD Pagina 4 Woensdag 23 December 1953 jjt IIin op if'X ppe\beiQne XVT Koop een P° yj oUD A en «raeteer VJ - 0\ic^°"en Tijdens de algemene vergadering van de Coöp. Zuurkool- fabriek „Nieuw Leven", gevestigd te Noord-Scharwoude, in zaal Mijts te Verlaat, is onomstotelijk komen vast te staan dat liet stichten van deze nieuwe fabriek, het rumoer ten spijt, niets te maken heeft met «le sterke prijsdaling van het artikel. „Nieuw Leven" verkoopt zijn zuurkool onder geen beding beneden de kostprijs, maar helaas moet worden geconstateerd dat er daarentegen wel particuliere fabrieken zijn die marktbedervend wer ken. Dat komt omdat er fabrikanten uit het zuurkoolkartel zijn ge treden, en op het felst zijn be ginnen te concurreren om hun eigen afzetgebied te vergroten. Ten bewijze hiervan bracht voor zitter Lont zijn leden onder het oog, dal „Nieuw Leven" zijn prijs pas na 9 November heeft terug genomen en dientengevolge ook enkele afnemers heeft moeten verliezen. Maar de beschuldiging van marktbederf, of welke ande re aantijging ook, moest spreker onder protest afwijzen. Het rumoer is eigenlijk al di rect na de oprichting van de co- operatie begonnen. Men heeft ons beschuldigd dat wij niet met een beëindiging van het conflict in stemmen. Maar als wij de zuur koolfabrikanten opbellen, leggen zij zonder meer de hoorn "weer op dé haak, als wij ze schrijven krijgen wij geen antwoord, en bij bezoek géén gehoor. De concur rentie wensen wij niet, want de detaillisten, die goed garen bij de zuurkooloorlog spinnen, laten de consument tóch 40 ct betalen. Doch we vrezen hem ook niet. Wel beschikken de particulieren over totaal afgeschreven fabrie ken en machines, maar onze in stallatie is veel moderner en in staat tot voordeliger arbeid. In de dagen dat het zuurkool kartel nog oppermachtig heerste heeft men gezworen om „Nieuw Leven" binnen drie jaren te ver nietigen. Ons antwoord kan al leen maar zijn, dat de 80 leden waarop de fabriek draait dat dan allemaal zullen moeten willen. En daar lijkt het voorlopig nog niet op. Integendeel, we hebben een wachtlijst moeten aanleggen van personen die lid willen wor den. Dat bewijst dus dat „Nieuw Leven" nog niet zo wankel staat als het kabaal wel doet veron derstellen. In dit verband is het tekenend, dat de fabrikanten op een door 't bedrijfschap uitgeschreven con ferentie zonder opgaaf van reden niet zijn verschenen. Misleidend Ernstige critiek, ja, protest moeten wij uiten op een artikel van de secretaris van de Prov. Com. uit de Veilingen in het of ficieel orgaan, ter verdediging van de particuliere zuurkoolfabrikan ten. Hij heeft zich niet ontzien om onjuiste cijfers te gebruiken, alsmede gegevens die van strikt vertrouwelijke aard waren. De strijd die nu gaande is hebben we direct al verwacht. Maar men behoeft van ons niet te verwach ten dat wij zuurkool beneden kostprijs zullen afzetten, en voordat men de coöperatie van iets beticht, moet men eerst eens in gemoede de hand in eigen boe zem steken, aldus de voorzitter. Verschillende leden en be stuursleden hadden met be vreemding kennis genomen van de misleidende houding van de heer Nijssen van de Noorder- marktbond. Ook voorzitter be treurde dit in hoge mate, en trok daaruit de conclusie dat, hoewel men op hoge leeftijd gekomen dikwijls door ervaring wijs ge worden kan zijn, m^o door die ouderdom ook ontva celijker kan worden voor pressie. Onze tijd heeft vechters nodig. Niet figuren die zich iets laten opdringen, en lijden aan zelfoverschatting. We moeten ernstig vrezen dat de Co- operatieve gedachte, in tegen stelling tot in andere sectoren van het agrarisch leven, nog wei nig goodwill bij de kopstukken (van de tuinderij ondervinden (van de tuinderij) ondervinden spreker echter met erkentelijk heid van het heldere inzicht van de heer Prins, de grote figuur van het Centraal Bureau, die heel goed heeft begrepen én gesigna leerd, waar de schoen eigenlijk wringt. In de Noordermarktbond lopen we permanent tegen een geluidsbarrière op. Maar we ko men er doorheen. En al lijkt het lawaai voor buitenstaanders erg, de inzittenden van de „coöpera tie-straaljager" merken daar niets van, zo betoogde de heer Jac. Kostelijk, in een waarlijk koste lijk gevonden vergelijking. Zuurkooldebacle Het debacle in de zuurkoolhan- del is niet het gevolg van over productie, doch van de ongekend minimale consumptie wegens de abnormaal zachte herfst. Dus een zuivere marktkwestie. We heb ben tot 1 December 2297980 kg kool verwerkt, en 9938 vaten zuurkool afgezet. Dat is slechts 858 minder dan in de gelijke pe riode van 1952, wat toch een bui tengewoon gunstig zuurkooljaar was. Gerekend naar de veiling- prijzen zouden in dat tijdsverloop wij een verlies hebben gehad van f 7399.65. Maar we zitten nauwe lijks op 1/3 van het seizoen. Als er winter komt kan er nog een heleboel terecht komen. Maar toegegeven moet worden, dat dit resultaat voor ons minstens even teleurstellend is, als het thans voor de gewone koolbouwer is, die regelrecht over de veiling verkoopt. Als de prijs per 1 Ja nuari a.s. niet beter is zullen we dé productie tijdelijk stopzetten. Deze uiteenzettingen van direc teur Flinterman werden gevolgd door enkele aanwijzingen van de secretaris over de teeltbeperking die in het algemeen gesproken zéker gewenst is. Ook als er re kening mee gehouden wordt dat de kool dit jaar ongekend rijk is gegroeid, en de verbeterde pro ductiemethoden practisch uitval voorkomen hebben, dan nog dient op basis van een „normale" oogst ongeveer een teeltvermin dering van 20 a 25 procent te worden toegepast. Want het bin nenlands verbruik, (ook van on bewerkte kool) is akelig stabiel, en de buitenlandse markt blijft maar steeds akelig labiel. We hebben voor de fabriek plm. 15 ha witte en 10 ha succes witte nodig. Aangezien er enkelen zul len zijn die komend jaar héél weinig kool zullen gaan bouwen, is het dringend gewenst om op te geven hoe het teeltplan voor inmaakkool luidt. Van overheids wege opgelegde areaalinkrimping is mogelijk doch onwaarschijn lijk. Integendeel heeft men stap pen bij de minister gedaan om de particuliere zuurkoolfabrikanten teeltrecht te verschaffen. We ho pen niet dat de minister daar in vliegt, al is het slagen van hun bedenkelijke 4 guldens stunt over de koolprijs een waarschuwend teken. Hopelijk is dit „zure leer geld" toch aan de productiecom missie goed besteed. Diversen Het bestuur heeft via de handel uitmuntend koolzaad besteld. Wie er van hebben wil, kome. Verder wordt er een proef genomen met het inleggen van augurken. Wie er wat voor gevoelt kan overleg plegen met de directeur. Ook overweegt men een proef met Spaanse pepers. Wie plat of recht glas heeft kan meedoen. De op brengst is heel goed, maar het vraagt nogal wat werk, zorg, zachte grond en een beschutte plaats, want na de bloei moet het glas er af. De voorschotprijs voor Denen is op f 2.50 gesteld, maar evenals bij alle prijzen, betaalt de coöperatie de heffing en het marktgeld. Het is een veilige prijs. De verhouding met de coöp. Avenhorn is heel goed. Directe samenwerking is er (nog) wel niet, want Avenhorn heeft in 6 jaar tijds een groot afzetgebied opgebouwd, terwijl wij nog maar 1 jaar draaien. Maar men ziet ons gelukkig niet aan voor het ver oorzaken van de zuurkooloorlog, omdat Avenhorn ook wel bekend is met het uiteenvallen van het zuurkoolkartel. Dat dank zij ons bedrijf de markt vorig jaar tot Februari toe schoon gebleven is, zal men ons nolens volens als compliment moeten nageven, want daaraan danken alle bouwers toch maar de betere prijs, die de Noorder marktbond toen kon uitbetalen. Aan het slot van de bijeenkomst werd nog eens vastgesteld dat de „Coöperatie" geen automaat is, waar men een dubbeltje ingooit om er een kwartje voor terug te ontvangen. Het kan wel eens no dig zijn een kwartje te geven. Maar eendracht in de coöperatie is een sterk wapen. Men kan er een oorlog mee winnen. Afgewezen protesten Gisteravond zijn in Amsterdam een drietal profesten behandeld^ Het protest van Limmeti in de wedstrijd tegen RK.A.F.C. werd niet ontvankelijk verklaard en dus zal er geen wijziging zijn in de uitslag. De protesten van Kennemers (A.F.C.Kennemers) en C.S.V. (C.S.V.—H.S.V.) wer den afgewezen. Op Zaterdag 19 dezer vond te Purmerend de opriohtings- vergaderina plaats van een stu diegroep voor West-Friesland, die onafhankelijk staat van alle andere verenigingen of instellin gen, welke zitih op een der studiegebieden van deze groep bewegen. De studie groep legt zich na melijk toe op de wetenschap, die met West-Friesland, de West- Friezen en haar cultuur in al zijn uitingen en in de ruimste betekenis verband houdt. Tot haar werkgebied behoort de provincie NoordHolland be noorden het Noordzeekanaal, met inbegrip van de eilanden Texel en Vlieland, omdat dit een een heid is op velerlei gebied. Zij zal zich in het bijzonder bewegen op het terrein van rie dialecten, geschiedenis, folklore, heemikunde. bevolking, kunst en andere cultuuruitingen en zij zal trachten op alle terreinen de algemene oultuurvervüakking te gen te gaan. Tevens zal zij een vraag-gezel- schap zijn en zich dus op de haar sleclhlts mogelijke wijze van me dewerkers verzekeren. Het voornemen bestaat, even tueel contacten met culturele in stellingen en verenigingen, als mede met enige tientallen perso nen, die nog buiten bedoelde verenigingen staan, op te nemen, vooral met degenen, die voor haar doelstellingen werk willen verrichten. Op dez wijze zal het werk van de afzonderlijke onderzoekers op bovengenoemde terreinen samen gebundeld worden en zal er dub bel werk worden vermeden, ter wijl vele objedten, die met de ondergang bedreigd worden, nu beter en eerder kunnen worden waargenomen. Het correspondentschap is ge vestigd te Midden-Beemsiter Mid denweg 121, huize ,,'t Torentje". WENEN, 22 Dec. Tsje chische treinreizigers die op vertraagde treinen wachten, zullen «u onderhouden wor den met communistische pro pagandafilms en geschriften, aldus deelt vandaag het Praagse blad „Rude Pravot" mee. Men schijnt dit te doen om de ontevreden reizigers een weinig te kalmeren. Kortgeleden hebben de dagbladen toegegeven, dat de treinen vaak meer dan drie uur vertraging hebben. Uitspraken Meervoudige Kamer ALKMAAR. T. J. S. te Bar- singerhorn, door het zonder te stoppen oprijden van een voor- rangsweg, alsmede het te iaat uitsteken van een richtingaanwij zer, schuldig aan het veroorza ken van een ernstig verkeers ongeluk. Eis 2 maal een boete van f 75.uitspraak 2 maal f 50. boete subs. 2 maal 20 dagen hechtenis. N. B. te Beverwijk, onder de invloed van sterke drank en zon der rijbewijs een motor bestuurd; eis f 100.of 30 dagen, uitspraak f 50.of 20 dagen. J. N. S. te Limmen en F. v. d. M. te Bergen, overtreden van de Leerplichtwet, uitspraak conform eis f 30.of 10 dagen. C. S. te Alkmaar, beschuldigd van het overtreden van de Woon- ruimtewet, eis f 6.of 3 dagen, vrijgesproken. G. N. te Alkmaar, beschuldigd van het veroorzaken van een verkeersongeval op het kruispunt bij Truitje te Alkmaar, vrijge sproken. Uitslag Postduiven- tentoonstelling ALKMAAR. De uitslag van de op 19 en 20 December j.l. ge houden postduivententoonstehïing van de Noordhollandse Flying- fondclub, die in café Haring werd gehouden, luidt als volgt: le prijs D. Kok, Wormerveer; 2e prijs Wigmans, Hoorn; 3e pr. D. van Berkum, Hoorn; 4e pr. J. Snelders, Koog-Zaandijk'; 5e pr. J. Grimberg, Hoorn; 6e pr. H. Prins, Zaandam; 7e pr. J. Band, Purmerend; 8e pr. C. Mie- nis, Alkmaar; 9e pr. Kaper en Termaaf, Alkmaar; 10 e pr. W. Plukker, Schagen. Er waren 136 inzendingen bin nengekomen. De wisselbekers werden gewonnen door Wigmans en Grimberg, beiden te Hoorn, en ook de fraaiste duiven waren van deze beide inzenders. Bizot naar Davo Kerst- toumooi te Tilburg Op 26 en 27 December a.s. wordt te Tilburg een interna tionaal damtournooi gehouden, dat wordt georganiseerd door de Tilburgse Damvereniging Davo. Er wordt in vier groepen, als mede in een jeugdklasse gespeeJd. Meer dan 120 dammers schreven reeds in. In de eregroep zullen o.a. uitkomen de Belgen Ver- poe st en Demesmaecker, de Pool Slaby en onze landgenoot Bizot. Voor kosteloze toezending van een proefnummer van „GOED NIEUWS" NAAM: ADRES: WOONPLAATSt Men wordt vriendelijk ver zocht deze coupon duidelijk leesbaar in te vullen. De ingevulde coupon in 'n open enveloppe, gefrankeerd met 2 ct, postzegel, verzen den aan de Administratie van „GOED NIEUWS", Nassaulaan SI, Haarlem. "„GOED NIEUWS" is fris, jong en al- tijd NIEUW! Het is het lieve lingsblad van de moderne vrouw. De omslag is fleurig en de inhoud is boeiend, levendig en rijk gevarieerd. Elkevrouwdiejong van bart is, zal „GOED NIEUWS" met enthousiasme ontvangen! Wanneer II boven staande bon invult en naar ons adres stuurt, ontvangt G een exemplaar van „GOED NIEUWS"; hierin cult O nog een verrassende mededeling vinden, waarvan V melple- zier «at kennis nemen. Abonnementsprijs 30 ct. per week of f 3.90 per kwartaal UTRECHT, 2 Hollandse Sp sein van hel bewaakte, doi rijding met e De inzitten< J. Val, oud dam werd g van de brom: H. Alers, evei werd zwaar ziekenhuis a: Rotterdam brandde gehe werden door sperd, doch o stagnatie op heven. De O heeft deze za De bomen 1 ren gesloten passerende tr weer geopenc eens de snell aangereden e weer normaa gang passeert en de bromfi door de trein den over eer 60 meter me kwam rechts onder aan de bestuurder, di zat werd er man was vri De auto ge brand. De b aan te pas k te blussen. D LON! KAPPER De vakraac bedrijf heeft Rijksibemidde] gediend die pensatie in werknemers i Niet alleen werknemers maar ook dit zullen hierdo den opgetrok men van he bestaat uit lo val, heeft me compensatie geld- en w ringswet niet opnemen. Bot moet de wer van het inko: val dus) bliiv Het college laars is verzt lonen per 1 J ren en vehbi voor het geh DONDERDA HILVEI 7.00 P 11.00 P 24.00 IK 7.00 Nieuws. 7 gengebed en en weerber. de huisvr. 9.3! Gram. 10.00 C dienst. 11.00 I Heiligheid Pe Gram. 12.00 A concert (12.30 tuinb. medec van het land) Kerstfeest. 13. nws. 13.20 A Gram. 14.00 I 14.25 Gram. 15.15 Gram. 16.00 BijbelU recital. 17.00 Strijkork. 18 Gram. 18.35 R Kerstboodscha 19.00 Nws. e Kerstwiiding. sol. 20.00 „Da 20.30 Kerstcar krant. 21.35 Italicum. 22.11 gel. 22.45 Ni 23.00 Ned. Hei 24.00 Ned. Hei HILVEï 7.00 A 8 00 KRO. 7.00 Nws. 7.11 7.30 Gram. 7.( Nws. 8.15 Gra ding: 9.15 Gr vrouw; 9.35 G kleuters; 11.0 gramma Frar en piano; 12.2 12.30 Land- e gen; 12.33 Gr; bedrijfsleven": 13.15 Meded. e menade-ork. e twee engelen nacht het hoorspel; 14.2f vooravond var York"; 15.00 V Gram.; 16.10 spel; 16.25 Gr; jeugd; 17.30 ringsuitz.: Ds. Guinea's volk 18.00 Nieuws; men; 18.25 Re Oude kerstlie de kleuters, brief uit Lo: concert; 19.30 Nieuws; 20.05 liste; 21.05 „D hoorspel; 22.3E Sportaet.; 23. Kerstliederen; Plechtige Nac HOOFDPRIJS: EEN DAMES- OF HERENRIJWIEL tormulieren b<) *i Vraag 'ormu Vjw vonVelief Gevraagd te Amsterdam NET R.K. MEISJE in gezin met 4 kinderen Voor dag en nacht, v. g. g. v„ zelfst. kunn. werken en lief voor kinde.t n. Br. o. no. N331, bur. van dit blad Gevr. met Febr.: flinke R.K. boerenknecht zelfst. k. werken en goed kun.n, melken en met paarden omgaan. Br. no 24157. bur. van dit b|ad B.z.a. R.K. HUISHOUD STER, 32 jr., in moe derloos gezin met 2 of 3 kl. kinderen. Br. no 24173, bur. v. d. blad. WERKSTER gevraagd, 1 dag per week. H. Schrooder, O. Niedorp Te koop: Taunus 1951 45.000 km gelopen, in onberispelijke staat. Zo wel als luxe of als be stelwagen te gebruiken. Brieven onder no N 333, bureau van dit blad. Coöp. Boerenleenbank BURGERBRUG Wegens afsluiting der boeken is het kantoon gesloten op 29, 30 en 31 Dec. Het Bestuur ^ununv»WH'nuuïmumu»unLi«umiinmu\vvmuuu%«%muunuuHuuuuvni\\uumumimnwnW)jj 38. „Ja zeker", vervolgde hertog Egoneel Diederhart von Zwiebelbeiss zu Heisserwursten zijn relaas. „Ja zeker, al kijk je dan ook ongelovig, waarde Verholen, de schavuit deed het om de goudschat te veroveren". „Welke goudschat?" vroeg smidje Verholen. „De goudschat van uw familie soms? Die is er toch niet meer? U zei toch zelf, dat u niets meer bezat, dank zij de bezitsspreiding?" „Nee, nee, nee, het ging om de goudschat die jaarlijks in de postkoets over de bergen wordt vervoerd", antwoordde de hertog. „Nou, dan weet ik het goed gemaakt", zei smidje Verholen. „We kunnen die schurk niet helpen bij het uitvoeren van zijn plannen. Kom mee hertog. We vluchten en we gaan naar de herberg in 't Zwarte Paard. Die ligt hier vlak in de buurt en daar stop ik u lekker in bed. Als dat gebeurd is bel ik de politie op en die kan dan komen om de valse hertog te arresteren". „Neen, dat nooit", zei de hertog fier, terwijl een vastberaden trek rondom zijn edele mond het bewijs van een krachtig en vastbesloten karakter leverde. „Nee, driewerf nee", riep hij nogmaals. „Ik verlaat mijn kasteel niet. Nu niet en nooit. Ik heb die gelofte eens afgelegd en door die gelofte ben ik gebonden. Bovendien kan ik mijn zieke bediende Jodocus niet in de steek laten". „Goeie hemel, da's waar ook", riep de smid uit. „Waar hangt die eigenlijk uit?" „Hmtjaaa...., kijk 'eshij is en blijft per slot van rekening een bediende, ook al bevinden wij ons dan toevallig in dezelfde onaangename omstandig heden", zei de hertog een tikje schuchter. „Ik heb hem daarom een eigen vertrekje verschaft, een soort bediendenkamer zou men kunnen zeggen". De hertog opende een klein deurtje en toen kon de smid naar binnen kijken in een klein, heel klein nisje, dat al vrijwel geheel gevuld was door het bed, dat er in stond. In dat bed lag de zieke Jodocus, wiens waardigheid grotendeels verdwenen was door het feit, dat zijn fraaie staart pruik ontbrak en door het zonderlinge voorkomen dat hij toonde door een koortsthermometer in zijn mond te houden. „Lieve helpde brave ziel ligt al een hele tijd met de thermometer in zijn mond", riep de hertog uit. „Ik was hem helemaal ver geten. Laat 'es even kijkeneh.... Nou, nou, nog steeds veertig graden koorts". ![ui»uu\munnvun\\\\uu\mmnvnu«mnUHiuumunnnmn\\mmuun«uuuHH\\umnmu\nn^ is onmisbaar voor een feestelijke toespijs. In een om mezien bereidt U een heerlijk toetje met vla, yoghurt of slagroom. En dan smult iedereenl CHOCOLADEPUDDING MET VANILLESAUS PUDDING MET VRUCHTEN VLA MET INGEMAAKTE OF VERSE VRUCHTEN Houd een goede en gezellige gewoonte hoog en haal de cho coladeketel tevoor schijn. 't Is net of chocolade-melk in deze tijd van het jaar nog lekkerder smaakt dan andersl BESCHUIT MET YOGHURT. HEERLIJK FRTS!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4