NOORDHOILANDS i Beria werd gisteren terechtgesteld René Coty gekozen tot Frans president Met zes medebeklaagden gefusilleerd. Bij dertiende stemming meerderheid van 41 Ook Eisenhower dringt aan op Europees leger Dagblad voor Alkmaar en omgeving Dit nummer Feest van eenheid Zware aardbeving in Columbia Malik bij Eden en Churchill Wereld-gebedsdag voor de vrede Italië liet vele gevangenen vrij Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 24 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12968 VREDE OP AARDE aan de mensen van goede wil. Dat is ook de diepe zin van Kerstmis. Het is een leuze voor geheel de mensheid, voor „alle tongen en talen". Maar de burgers van elk land-op-zioh kunnen daar het hunne toe bijdragen. Daarom is het zo belangrijk, dat wij de laatste tijd van aller lei kanten in 't katholieke kamp optimistische geluiden horen over eensgezindheid, eendracht, bereidheid tot samenwerken enz. Enige maanden geleden heeft I er een twee-gesprek plaats gehad tussen de voorzitter van de KARI en de voorzitter van de Sint Adelbertvereniging. op de Land dag van Sint Adelbert in Utrecht. Dat heeft veel vérstrekkender resultaat gehad, dat toon direct daarna kon worden vermoed. De heer Middelhuis sprak er over in zijn rede, welke hij deze week hield in de vergadering van de Verbondsraad van de K.A.B. in Utrecht, die ook door Mgr. Al-1 frink werd bezocht. Middelhuis verheugde zich over het resultaat van dat gesprek en sprak van toegestoken handen die gegrepen zijn. Er zijn me ningsverschillen geweest, en zij leken aanvankelijk een tijd lang ernstig genoeg, om verdere ver wildering te vrezen. i Maar dat is nu weer in orde. 1 Middelhuis zei het zo: „onze huisgenoten des geloofs behoeven niet bang te zijn voor onze macht", en: „wij verlaten 't huis gezin niet graag na een kleine onenigheid". In het licht van de Kerstvrede moet het te gemakkelijker zijn. voor een ieder die nog zou twij- felen. die „kleine onenigheid" te vergeten! Waar nu het gezamen lijk optrekken in een tijd als de ze meer dan ooit noodzakelijk is zowel Mgr. Alfrink als de heer Middelhuis wezen daarop met klem kan het niet anders, of de komende feestdagen zullen, ten bate van heel de Nederlandse Volksgemeenschap, een verster king betekenen voor het juiste fundament van de noodzakelijke eenheid, welke ook op het brede maatschappelijke terrein zo drin gend om verwezenlijking vraagt. Onlangs is bekend geworden, dat Prof. J. v.d. Brink, de be faamde oud-minister van Econo mische Zaken, zich bereid ver klaard heeft, het voorzitterschap te aanvaarden van een belang rijk „departement" in het Katho liek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. Ook in andere departementen van dat Bureau is de zaak opnieuw op poten gezet en wij mogen daar de beste verwachtingen van koes teren. De K.A.B.-vóörzitter sprak zelfs van een „conclaaf" waarin de specialisten van de verschil lende katholieke organisaties het eens zullen zien te worden over eenkatholiek sociaal-econo misch program. Dat is een goed bericht, een ware Kerstbood schap, die de beste verwachtingen wettigt omtrent practische stap pen, welke gezet zullen worden in de richting van katholieke eensgezindheid en eenheid! Hoe lang is er al niet gevraagd om dat program, dat toch, gezien in het kader van alle mogelijke werkelijkheden, niet zo moeilijk tot stand te brengen is. Maar er klopte iets niet. Nu de heer Middelhuis het hoge woord ge sproken heeft en de zaak terug gebracht is tot „een kleine on enigheid", is er alle reden, om van optimisme te getuigen. Dat dit gebeuren kan aan de voor-avond van het grote feest van vrede en eensgezindheid, moge ons tot vreugde en tot dankbaarheid stemmen. Het gaat hier in de grond van de zaak immers om het aandeel, dat Ne derland kan leveren in de ver vulling van de wens: Vrede op aarde, aan de mensen van goede wil. Nu die goede wil aanwezig is. kan de daad volgen. Moge Gods zegen, de zegen van het kleine Vredeskind van Bethlehem, er op rusten. MOSKOU, 23 Dec. - „Izwestia", het officiële dagblad van de Russische regering, heeft vandaag bekendge maakt, dat Beria en zijn zes medeplichtigen veroordeeld en reeds geëxecuteerd zijn. Volgens liet blad is het hoog gerechtshof van de Sovjet-Unie, dat de mannen veroor deelde, van 18 tot 23 December in zitting bijeen geweest. Voorzitter van de buitengewone zitting van het Hof, tij dens welke de doodvonnissen uitgesproken werden, was maarschalk Ivan Koniev. VERSAILLES, 23 Dec. René Coty, een 71-jarige advo caat uit Le Havre en vice-voorzitter van de Franse Senaat, is vanavond bij de dertiende stemming met 477 stemmen gekozen tot president van de Franse Republiek. Op Naegelen werden 329 stemmen uitgebracht, Jacquinot kreeg er 21, 44 stemmen gingen naar andere candidaten en op een totaal van 884 uitgebrachte stemmen waren er 13 blanco of ongeldig. De absolute meerderheid be droeg dus 436. Onmiddellijk na het bekendworden van deze uitslag verhieven de volksvertegenwoordigers zich van hun zetels en zongen de Marseillaise. De vergadering ging om zeventien minuten over tien uiteen. Zo is dan tenslotte in het „Cir cus van Versailles" toch een be slissing gevallen na een laatste WASHINGTON, 23 Dec. Het Witte Huis heeft vandaag bekendgemaakt, dat president Eisenhower van mening is, dat de Verenigde Staten „genood zaakt zullen zijn hun funda mentele politiek met betrek king tot Europa te wijzigen" indien de Europese Defensie- Gemeenschap niet spoedig tot stand komt. De president heeft vandaag van zijn voornaamste adviseurs rap porten over de kansen van de (Advertentie) E.D.G. en de Noordatlantische Verdragsorganisatie ontvangen. Vervolgens maakte het Witte Huis in een communiqué bekend, dat Eisenhower de E.D.G., het plan voor een Europees leger, „het enige practische voorstel acht voor een duurzame beëindi ging van de periodiek terugke rende strijd tussen Frankrijk en Duitsland". Bovendien is hij van oordeel, dat daardoor een vaste kern voor de N.A.T.O. gevormd wordt. STAKING IN FRANKRIJK BREIDT ZICH UIT PARIJS, 23 Dec. De staking van beambten van de Franse post kantoren op de stations en het Parijse telegraafkantoor heeft zich Woensdag uitgebreid tot sorteer ders in de postrijtuigen op de be langrijke spoorlijnen en. tot het internationale telegraafverkeer. Er wordt ook gestaakt in de stationspostkantoren van Toulou se, Grenoble, Perigueux, Marseil dag vol spanning, die nog drie stemmingen nodig maakte. Coty is voor vele Fransen een volko men onbekende, en het enige wat zelfs vele kennissen over hem weten te vertellen, is, dat hij niet tot de familie van de wereldbe roemde parfumerie-fabrikant be hoort. Coty werd in 1882 te Le Havre geboren, waar hij zich in 1902, na rechten en philosophie gestu deerd te hebben, als advocaat vestigde. Hij begaf zich in 1907 in de politiek en werd lid van de gemeenteraad van zijn geboorte stad. In 1923 kwam hij als afge vaardigde van het Departement Seine Inferieure in de Nationale Vergadering. In 1935 werd hij in de Senaat gekozen, waar hij tot het begin van de tweede wereld oorlog een zetel behield. Na de oorlog werd hij weer afgevaar digde in de Nationale Vergade ring. In de kabinettenSchuman van November 1947 en Septem ber 1948, alsmede in het kabinet- Marie van Juli 1948 trad hij op als minister van Wederopbouw. In November 1948 werd hij weer senator en in Januari 1949 aan gewezen als een van de vice-pre- sidenten van de Senaat. Goed musicus Coty heeft twee dochters en tien kleinkinderen. Hij woont met zijn vrouw in het kleine stadje Etretat nabij Le Havre. De nieuwe president staat be kend als 'n goed musicus, terwijl het verzamelen van boeken tot zijn grootste liefhebberijen be hoort. Naar verluidt zou hij 'n le, Nantes, Lyon en andere steden, grote afschuw hebben van jagen, Verder had in het hof zitting N. Schvernik, voormalig presi dent van de Sovjet-Unie en op het ogenblik voorzitter van de Raad van Vakverenigingen. In het bericht van de „Izwes tia" werd verklaard, dat volgens de wet, op grond waarvan Beria en de anderen, die van hoogver raad beschuldigd werden, geen lioger beroep mogelijk was. In het communiqué werd ver klaard, dat de zeven veroordeel den op Woensdag 23 December door een vuurpeleton geëxecu teerd werden. Zes dagen geleden werd be richt, dat Beria had bekend schuldig te zijn. Hem werd ter reur, moord, politiek verraad en een belangrijk detail, omdat de Franse presidenten doorgaans hun belangrijkste gasten ontvan gen op het jachtslot Rambouillet en grote jachtfestijnen aanrichten. Coty is 'n deskundige op het gebied van het staatsrecht, en voorstander van 'n grondwets wijziging waarbij de uitvoerende macht wordt versterkt teneinde de stabiliteit van de Franse re gering te bevorderen. In de vooroorlogse parlementen was hij een van de voormannen van de links-republikeinse groep. Na de oorlog neigden zijn sym pathieën naar de Onafhankelijke Republikeinen, de conservatieve groep, waaruit Joseph Laniel en kele maanden geleden plotseling naar voren kwam om het pre mierschap op zich te nemen. Bij de elfde stemming die van morgen om 10 uur 10 begon, trad als nieuwe candidaat voor de On- afhankelijken de minister van Overzeese gebiedsdelen, Louis Jacquinot in de plaats van Laniel. Hij kreeg 338 van de 880 stem men, tegenover Naegelen 372 en Coty die toen reeds officieus can didaat was, 71. Op anderen wer den 53 stemmen uitgebracht, waarvan op Bddault en Laniel elk 12. Wanhopige pogingen, die daar na tot het laatste ogenblik wer den aangewend om tot een com promis te komen, waarbij Jacqui not en Naegelen zich zouden te rugtrekken ten gunste van Vin cent Auriol, faalden. Jacquinot trok zich daarop terug en Coty werd als officieel candidaat in zijn plaats gesteld. De twaalfde stemming begon om twee minuten over zes van avond. Coty kreeg toen 431 stem men en Naegelen 333. Coty was nog maar elf stemmen van de absolute meerderheid af, die dit maal 442 bedroeg en het was dui delijk dat een oplossing voor het grijpen lag. Onmiddellijk nadat te acht uur door voorzitter Le Troquer de uitslag van de twaalf de stemming bekend was gemaakt werd dan ook met de dertiende stemming begonnen. Om tien uur had Bkankrijk weer een presi dent. Het Kerstmannetje Coty zelf heeft het Kerstman netje de grootste helper bij zijn verkiezing genoemd. Het parle ment. vermoeid van een week politieke spanning, schrok blijk baar terug voor het vooruitzicht ook nog de Kerstdagen in Ver sailles te moeten doorbrengen. Coty heeft ook veel profijt ge had van zijn onbekendheid. Zijn standpunt terzake van de fel- omstreden Europese Defensie- Gemeenschap, waartegen de com munisten, sommige socialisten en de uiterst rechtse vleugel in het parlement gekant zijn, is een mysterie. Hij was ziek toen het debat over de E.D.G. gehouden werd. Coty, die een zwijgzaam man is, heeft nooit verklaard hoe hij over deze en andere interna tionale vraagstukken denkt. Velen, die op hem gestemd hebben, zijn van mening, dat hij vóór de E.D.G. is. Vele anderen zijn er even zeker van, dat hij er tegen is. Geheimzinnige ontploffing Londen werd gisteren opge schrikt door een luide knal, die in West-End de huizen deed schudden. Politie, ambulances en brandspuiten kwamen in actie en doorkruisten geheel Londen, zon der iets te vinden. Er waren ook geen vliegtuigen boven de stad. Maar volgens enkele berichten waren er na de klap twee witte rookwolkjes in de lucht te zien en een lichtschijnsel. activiteit tegen de defensieve kracht van de Sovjet-Unie ten laste gelegd. Beria was minister van Bin nenlandse Zaken en hoofd van de geheime staatspolitie. De mededeling van de executie besloeg in de Russische bladen slechts drie regels onder de kop „het vonnis is uitgevoerd". BOGOTA, 23 Dec. Drie stad jes zijn, naar gemeld wordt, ver nield en een aantal personen om gekomen bij een aardbeving in de Columbiaanse provincie Nari- no. De aardbeving heeft zich volgens de nog onvolledige be richten des naohts voorgedaan. Twee van de vernielde stadjes zijn Tuquerres en Guatarilla. Het eerstgenoemde is in 1938 ook bij een aardbeving vernield en was nog steeds niet geheel herbouwd. LONDEN, 23 Dec. De Rus sische ambassadeur in Engeland, Jacob Malik, heeft varidaag met Sir Winston Churchill de maal tijd gebruikt op Chequers, het buitenverblijf van de premier. Te voren had de ambassadeur een onderhoud van 20 minuten ge had met Anthony Eden. Met Churchill sprak Malik; die bin nenkort voor een bezoek naar Moskou vertrekt, verscheidene uren. Voor de diplomaten in de Brit se hoofdstad betekende het be zoek van Malik een verrassing. Men vroeg zich onmiddellijk af, of Churchill gesproken heeft over zijn denkbeeld van een persoon lijk onderhoud met Malenkof. Of ficieel verluidt dat het hier om „beleefdheidsvisite's" ging. bestaat uit 20 pagina's, waar onder een bijlage ter gelegen heid van het Hoogfeest van Kerstmis van 8 pagina's, in verschillende kleuren, waar aan weer bijzondere zorg is besteed. Het nummer van he den biedt voor de komende drie feestdagen veel stof tot lezen. De bijzondere aandacht vestigen wij nog op pagina 8 van de Kerstbijlage: waarom wij dat doen, „dat kunt V op uw vingers wel natellen!".... De komende feestdagen ver schijnt onze krant natuurlijk niet. Onze kantoren zijn ge sloten. Het eerstvolgende num mer van de krant verschijnt op Maandag 28 December. René Coty, 71 jaar, na zijn verkiezing tot President van Frankrijk VATICAANSTAD, 23 Dec. Z.H. de Paus heeft in een eigen handig schrijven aan Kardinaal Maurice Feltin, aartsbisschop van Parijs, diens plan goedgekeurd voor het organiseren van een We reldgebedsdag voor de vrede, waaraan alle kinderen ter wereld zouden moeten deelnemen. Deze dag zou in Mei aanstaan de gehouden worden. De Paus herinnert er aan, dat hij reeds herhaaldelijk om het gebed van de kinderen in de aan Maria toe gewijde Meimaand heeft gevraagd om de vrede af te smeken. ROME, 23 Dec. Duizenden gevangenen, variërend van zak kenrollers tot moordenaars, zijn Dinsdag uit Italiaanse gevange nissen ontslagen als gevolg van het van kracht worden van de amnestiewet. Onder de vrijgela tenen bevindt zich Amerigo Du- mini, die in de eerste jaren van het fascistische bewind op bevel van Mussolini de socialist Mat- teotti vermoordde. Na de oorlog werd hij tot 30 jaar gevangenis straf veroordeeld. Ook is uit ge vangenschap ontslagen de student Antonio Pallante, die in 1948 bijna een burgeroorlog ontketen de door een aanslag te plegen op de leider der Italiaanse com munisten, Palmiro Togliatti. Twee gevangenen in Udine, die blijkbaar een oude schuld te ver rekenen hadden, raakten na hun vrijlating slaags. De politie scheidde hen, maar nu zullen zij de Kerstdagen toch nog in het gevang moeten doorbrengen. STAKING IN DE BORINAGE GE-EINDIGD BRUSSEL. Woensdagmorgen is het werk in alle mijnen van de Borinage hervat. Het Katholieke Mijnwerkersverbond heeft na een Dinsdag gehouden vergadering een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat het nota heeft genomen van de verklarin gen van de regering en van de N.V. Cockerill volgens welke de sluiting der mijnen tot 1 Maart wordt opgeschort. Het verbond besloot dienovereenkomstig het werk te hervatten. Krijgsgevangenen vrij Associated Press meldt uit Hanoi, dal ter gelegenheid van Kerstmis duizend krijgsgevange nen van de Vietminh en civiele geïnterneerden zullen worden vrij gelaten. PLAGERIJTJE LOS ANGELES, 23 Dec. Vijf gezinnen hebben vanmorgen in htm nachtkleren op straat staan bib beren, totdat de politie hen kon mededelen, dat zij het slachtoffer van een plagerijtje geworden waren. De gezinnen waren opgebeld door een meisje, dat zei: „Haast U. Draai alle gaskranen dicht, doe alle lampen uit en verlaat on middellijk Uw woning." Zij ded«n het.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1