dschat NOORDHOILANDS U.S.A. bouwden 12.000 gevechtsvliegtuigen Onze provincie heeft minder woningen gekregen In wapperend gewaad Dagblad voor Alkmaar en omgeving 103 doden Vredesengel van Helsinki waart rond in Oost-Berlijn 100 gram 23 ct 100 gram 25 cF 100 gram 41 ct 100 gram 48 ct 200 gram 79 ct per paar 25 ct 100 gram 21 ct iOO gram 21 ct 100 gram 28 ct per fles 85 ct ar - ALKMAAR De oogst van 1953: Goede reis Productie vertegenwoordigde waarde van 9 milliard dollar Militaire orders: 95 pet van totaal Paspoort van Clark ingetrokken Twee Nederlanders gedood Aardbevingen in Griekenland „Ook voor de afwezigen" Na de treinramp in Nw Zeeland Nog 41 vermisten in Nw Zeeland Ged. Staten antwoorden: De toeneming van de woningbehoefte verloopt langzamer dan elders Eenheid van beide partijen am vanaf 142 ct 250 gram 58 ct !50 gram 55 ct 7#/#///#///##/////#//// ar opgehangen en juist, kken om de vluchtgang nnen, dat het heel ver- de voetboeien meenam, innesen met dat kunst hij, toen hij de sleutel len daar zo bezig was, iet nachtkastje van de Ie. Geeuwend rekte de t bewust van het feit, jënlijk maar een afzich- nieuwe, saaie dag in (tevreden. „Hadden we t beter zijn. Maar kom- ong de kleine schavuit ge nachtponnetje begaf slaap uit zijn onfrisse ;m een vreemd gerucht, de heen en toen schrok opbergnis bewoog, er kieren van het gordijn lijnsel te zien Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,0? per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God 't nergens veilig Vondel STADSEDITIE Dinsdag 29 December 1953 49e Jaargang Nummer 12970 We gaan vandaag op reis, maar we houden ze alle ze ven bij elkaar, dat is toch afgesproken, niet? Spreken wij in raadselen, zegt U? Dat doen we. Maar het geheim, dat U zeven da gen lang zal bezig houden, wordt al heel wat minder raadselachtig, wanneer U de krant openvouwt en een on bevangen en kloeke blik binnen-in slaat. Daar staat het, op pagina 3. Ën daar zal het nog zes dagen staan. We gaan met onze lezers op reis door zeven provinciën. Iedere dag reiken we een reisbiljet uit. Goed invullen, (lat biljet en goed bewa ren. II moet er straks de controle mee door en wie één van zijn zeven biljetten op de loop heeft laten gaan, wordt onherroepelijk vastge houden. Of om in de ter men van onze grote Nieuw jaarsprijsvraag te spreken: dan loopt U de kans op een van de 126 fikse prijzen inis. Kijk uit, lezer, tel Uw da gen, tel Uw biljetten, inge vuld en wel. En'goede reis! JOSEPH BECH EERSTE-MINISTER VAN LUXEMBURG LUXEMBURG, 28 Dec. De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, Joseph Bech, is Maandag benoemd tot eerste mi nister als opvolger van de vorige week overleden Pierre Dupong. Bech, die ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken onder zijn beheer zal krijgen, is van 1926 tot 1937 eerste-minister ge weest. Hij is 76 jaar. WASHINGTON, 28 Dec. De Amerikaanse vliegtuigindustrie sal het volgende jaar wellicht de bouw van bommenwerpers met zuigermotoren stopzetten en zich bij de productie van gevechtsvliegtuigen tot machines met straalmotoren beperken. Admiraal b.d. de Witt C. Ramsey, voorzitter van de vereniging van vliegtuigindustrieën, heeft verklaard, dat de Amerikaanse industrie in 1953 voor de eerste maal meer vliegtuigen met straal- dan met suigermotoren gebouwd heeft. 9.000.000.000 dollar geproduceerd had, op twee na het grootste dollarbedrag uit de geschiedenis dezer nijverheid. Hij raamde de winsten van de industrie dit jaar op 102.000.000 dollar, ofwel 2,3 procent van de verkopen. Admiraal Ramsey denkt, dat de verkopen in 1954 eveneens circa 9.000.000.000 dollar zullen bedragen, hoewel verwacht wordt, „In het komende jaar zullen tenminste vier nieuwe types straaljagers op grote schaal ge produceerd worden en de afleve ringen van straalbommenwerpers zullen blijven stijgen" zei hij, hieraan toevoegende „Tegen het einde des jaars zal de maandelijkse productie van militaire vliegtuigen wellicht voor 75 procent uit straalvliegtuigen bestaan. „In 1953 is de laatste jager met zuigermotoren afgeleverd en naar alle waarschijnlijkheid zal de laatste bommenwerper met zui germotoren in 1954 de fabrieken verlaten". „Aan het einde des jaars had- den'de onuitgevoerde orders voor bestuurbare projectielen een waarde van ruim één milliard dollar, hoewel de afleveringen elke maand in omvang toenamen". Hij schreef, dat de industrie in 1953 vliegtuigmotoren, schroeven en onderdelen ter waarde van WASHINGTON, 28 Dec Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vandaag meegedeeld, dat het het diploma tieke paspoort van rechter Wil liam L. Clark, de onlangs afge zette opperste rechter van de Amerikaanse gerechtshoven in West Duitsland heeft ingetrok ken Het ministerie heeft Clark ont slagen nadat deze geweigerd had een beslissing te aanvaarden waardoor zijn dienst beëindigd werd in het kader van bezuini gingsmaatregelen van de regering. Om elf uur Maandagochtend is de Koninklijke familie voor haar wintervacantie in Grindelwald aangekomen. Bij aan komst voor hotel Adler hekeken Koningin Juliana en de Prinsessen een model in sneeuw van het paleis Soestdijk, dat een boetseerder uit het dorp tezamen met de kok van het hotel had gemaakt. Bij aankomst in hotel Adler: H.M. de Koningin en links van haar Prinses Margriet. Meer naar rechts Prinses Beatrix met Prinses Marijke. Bij treinramp in Nieuw Zeeland WELLINGTON, 29 Dcc. (ANP) Naar eerst thans bekend is ge worden hebben, voor zover tot dusverre vaststaat, twee Neder landse emigranten het leven ver loren bij de treinramp, die op Kerstavond op het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland is ge beurd. Het is het echtpaar ter Huppen-Beinema. De heer G. W. ter Huppen, die op 19 Juli 1927 te Djakarta werd geboren, was afkomstig uit Am sterdam. Hij woonde tot zijn derde jaar in Indonesië. De heer ter Huppen, die in Nederland op ticien was, vertrok op 27 Dec. 1951 met de „Sibajak' naar Nw. Zeeland. Hij werkte in Welling ton. De heer ter Huppen is in Nieuw Zeeland getrouwd met mej, J. M. Beinema, die in Haar lem, coupeuse was. Het echtpaar was voor het Kerstverlof op weg van Wellington naar Auckland. Het is nog niet bekend of dit de enige Nederlanders zijn, die bij de treinramp het leven heb ben verloren. ATHENE, 28 Dec. Op het Ionische eiland Cephalonië. dat in Augustus j.l. door een ernstige aardbeving werd geteisterd, zijn in de afgelopen nacht tien aard bevingen waargenomen. Een der bevingen wordt „zeer hevig" ge noemd. Verder werden aardschokken gevoeld in grote gebieden in West- Griekenland en Noord-Pelopon- nesus. dat de productie van militaire en commerciële vliegtuigen zal af nemen. Hij zei, dat de productie van militaire vliegtuigen in 1953 circa 1000 per maand bedroeg en zich nog vele maanden op dat niveau zou blijven bewegen. De productie van militaire vliegtuigen 95 procent van de orderportefeuille der vliegtuigfa brieken vertegenwoordigende steeg van 3000 vliegtuigen in 1950, tot circa 9000 in 1952 en circa 12.000 dit jaar. Pauselijke Zegen VATICAANSTAD, 28 Dec. De communisten van Tor di Quinta, een zeer dichtbevolkte wijk van Rome, hebben gisteren de zegen van de Paus gekregen. Gisteren werden de bewoners van deze wijk door de Paus in speciale audiëntie ontvangen. De communisten boycotten de audiën tie. Sprekend over degenen, die niet aanwezig waren, zeide de Paus: „Zij weten niet wat zij doen". De communistische leiders stelde hij verantwoordelijk voor de volksmisleiding en voor het zaaien van haat. „Hoe kan de Paus en hoe kan de Kerk tegen de armen zijn of tegen de vrede?" vroeg de Heilige Vader. Vervolgens gaf de Paus alle bewoners van Tor di Quinta zijn zegen en beste wensen voor het nieuwe jaar. „Ook diegenen, die hier hadden kunnen zijn, maar niet Zijn gekofnen", zegende de Paus. Israëlisch-Jordaanse grensincidenten TEL AVIV. 28 Dec. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft verklaard, dat één Is raëlische soldaat is gedood en één gewond bij twee incidenten aan de grens met Jordanië. OFFICIEEL CIJFER VAN RADIO-PRAAG WENEN, 28 Dec De Tsje- choslowaakse regering heeft van daag officieel meegedeeld, dat 186 personen gedood of gewond wer den in de grootste treinramp die het land ooit getroffen heeft en die met Kerstmis plaats vond. In de bekendmaking, die ge daan werd door radio Praag, werd meegedeeld, dat 103 personen om het leven kwamen en 83 ernstig gewond werden, toen de express van Bratislava op een andere trein in de nabijheid van de stad Sak- vice in Moravië. Het ongeluk vond zoals wij reeds meldden, plaats op 24 December 1 uur na midder nacht. De ramp werd veroorzaakt door grove nalatigheid van verschil lende spoorwegambtenaren, die reeds gearresteerd zijn. aldus radio Praag. W aar schutvingssy sternen AUCKLAND, 28 Dec. Nieuw- Zeelandse geleerder zijn voorne mens, meetinstrumenten te plaaN sen op te top van de Mount Roeapehoe om zodoende in de toekomst te worden gewaar schuwd voor rampen als die, wel ke Kerstavond dè spoorwegramp heeft veroorzaakt. Volgens John Healy, een vui- canoloog van de regering, heeft een hevige stortvloed van zand en half gesmolten sneeuw die zich op 5 meter diepte van de ene naar de andere oever van de Wangaehe bewoog en niet een overstroming de pijlers van de spoorbrug en later de wagons van de trein weggeslagen. AUCKLAND, 28 Dec. Van avond is bekend gemaakt, dat 11 personen, die in de vorige lijsten niet waren opgenomen, eveneens de spoorramp overleefd hebben. De laatste cijfers zijn thans: 278 passagiers bevonden zich in de trein. Hiervan zijn 123 personen gered, 114 lijken ge borgen en worden nog 41 perso nen vermist. DIEVEN NA DE KERST NIJMEGEN, 28 Dec. In de nacht na de Tweede Kerstdag is te Nijmegen ingebroken in een winkelbedrijf aan de Berg en Dalse weg te Nijmegen, tijdens de afwezigheid der bewoners. Gestolen werd een geldkistje met effecten ter waarde van enige duizenden guldens en ver schillende kostbare gouden voor werpen. Amsterdam-West groeit. Nieuwe blokken huizen verrijzen uit de grond. Steeds verder breidt de hoofdstad zich uit. Doch waar het nieuwe komt, moet het oude verdwijnen. Dit is een opname van een boerderij, in 1761 volgens de gevelsteen naar Fries model gebouwd, „Kar en Burcht" geheten. De boerderij staat nu nog op het midden van de Uitweg. Het zal de eerste boerderij zijn die hier in verband met de stichting van de Tuinstad Slotermeer in het begin van het nieuwe jaar zal worden afgebroken BERLIJN, 28 Dec. De witte „vredesengel" van Helsinki waart weer rond. Ditmaal heeft zij het communistische Oost-Berlijn een vredesboodschap gebracht. Dit laatste optreden van een jong Duits meisje, dat bij de opening van de Olympische Spelen te Helsinki een vredesboodschap heeft willen uitspreken, is vanavond wereld kundig gemaakt. Op Kerstavond is de Kerst dienst in de protestantse Marien- kirche in Oost-Berlijn door deze vredesengel Fraulein Barbara Pleyer uit Stuttgart gestoord. Gekleed in een wapperende witte wade schreed zij met een baby in haar armen naar het altaar, waar zaj voor de vrede begon te bidden. De suppoosten geleidden haar met zachte dwang uit de kerk. Manschappen van de Volks- polizei brachten haar naar een ziekenhuis en vervolgens naar West-Berlijn, waar zij in een kliniek onderzocht werd. De West- Berlijnse politie concludeerde, dat zij over enig geld beschikte, geen bijzondere last veroorzaakte en familie in de stad had. Niettemin werd haar voorgesteld naar Stutt gart terug te keren. Zij werd met het kind naar het station ge bracht. De lieden verschenen Memorie van Antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland, in antwoord op het algemeen verslag van de afdelingen der Provinciale Staten over de begroting voor 1954, ontkent, dat er sprake is van ge brek aan activiteit in deze provincie. Zij gaan accoord met de stelling van het verslag, dat de financiële positie in ons gewest gestabiliseerd is, als dit maar niet betekent, dat er sprake is van bevriezing. Voorzichtigheid blijft ge boden. De nieuwe salarisverhoging, die nog niet in de begroting is opgenomen, vergt een bedrag van f 150.000. Voor verlaging van de opcenten op de personele belas ting zien Ged. Staten geen aanleiding. Uitvoerig spreken G.S. over de Gezondheidszorg en de Woningbouw. Ged. Staten antwoorden: Zien zij geen aanleiding, thans te komen met voorstellen tot in stelling van een eigen provin ciaal orgaan voor de Gezond heidszorg, zij ontkennen daar naast met nadruk, dat Noord- Holland, vergeleken bij de andere provincies, op het gebied van de gezondheidszorg achteraan komt. Daarna spraken Ged. Staten uit voerig over de woningpolitiek. Zij becijferen, dat het procen tueel aandeel van de Provincie Noord-Holland in de provinciale richt contingenten van het Rijk verminderd is. Hoezeer Ged. Sta ten deze vermindering ook be treuren, zij moeten, schrijven zij, erkennen, dat de toeneming van de woningbehoefte in deze pro vincie langzamer verloopt dan elders. Dit als gevolg van de vorming van meer nieuwe gezin nen, dan door sterfte uiteen vallen. Ook is het contingent na delig beïnvloed door het feit, dat de vorige keer aan deze provin cie 2661 woningen beschikbaar waren gesteld voor de huisvesting van emigranten uit andere pro vincies, terwijl thans slechts 542 woningen voor dit doel zijn uit gegeven. De toezegging werd ech ter verkregen, dat de verhoging van deze post zal plaats vinden zodra het aantal zich uit andere provincies vestigende migranten daartoe aanleiding geeft. Ged. Staten hebben er bij ge meentebesturen zowel ten plattelande als in de steden op aangedrongen plainnen tot syste matische sanering van slechte woningen voor te bereiden. Voor de verwezenlijking van die plan nen zal een beroep worden ge daan op een hiertoe bestemde re serve van het Rijks woningbouw programma, welke nog niet over de provincies werd verdeeld. Het tempo van uitvoering zal mede worden bepaald door de werkloosheid in de bouwvakken, zo deze onverhoopt in ernstige mate mocht optreden. Het woningtekort in Noord- Holland is nog belangrijk. De be schikbare cijfers hebben geleid tot een berekening, waarbij dit tekort thans valt te stellen op 42.817 woningen, d.w.z. op 8,6 pet van de totale behoefte. Van dit aantal zijn 26.000 stuks ge concentreerd in de gemeente Am sterdam, alwaar het tekort niet minder dan 10 pet van de be hoefte uitmaakt. De toeneming van de woning behoefte tengevolge van de na tuurlijke aanwas is voor de ko mende periode becijferd op 14.245. Tezamen is er dus naar bereke ning een behoefte van 57.062 wo ningen. Ter dekking hiervan is een volume van 27.429 woningen toe gekend, waarop echter van Rijks wege weer 3.712 woningen in mindering gebracht zijn in ver band met geraamde emigratie uit deze provincie. Uit het voorgaande blijkt, dat in de komende drie jaren dus slechts een gedeelte van de be hoefte zal kunnen worden ge dekt. Bij een beoordeling van deze conclusie mag bovendien niet uit het oog worden verloren, dat het berekende woningtekort onder meer is afgeleid uit de cijfers, welke de woningtelling van 1947 verschaft heeft. In deze cijfers hebben de bezetting en de quali- Vervolg pag. 5) Op het station besloot Fraulein Pleyer echter toch maar in de stad te blijven en aangezien zij noch het kind hulp nodig leken te hebben bemoeiden de autoritei ten zich niet langer met haar. In haar wade gestoken riep ze een taxi aan en verdween. Een officieel rapport van het incident is niet opgesteld en de autoritei ten hebben er geen idee van waar haar familie in de stad woont. in Amerikaanse buitenlandse politiek AUGUSTA (Georgia), 28 Dec. President Eisenhower die streeft naar eenheid van de beide par tijen inzake de buitenlandse aan-' gelegenheden en de nationale de fensie, zal de democratische lei ders van het Congres op 5 Januari een voor-overzicht geven van zijn „State of the Union" boodschap. De perschef van Eisenhower, James Hagerty, die dit bekend maakte, deelde tevens mee, dat vooraanstaande republikeinse lei ders de conferentie, die plaats zal vinden twee dagén voordat Eisen hower zijn boodschap persoonlijk zal uitspreken, zullen bijwonen. OP HEIJENDAAL WORDT GEBOUWD NIJMEGEN, 28 Dec. Het Architeotenbuieau ir. J. A. van der Laan te Leiden heeft heden opdracht gegeven aan Gebr. van Heeswijks Aannemersbedrijf te Boxtel tot dé bouw van een ver- pleeggebouw voor de Medische Faculteit der Universiteit op Heijendaal te Nijmegen voor ruim f 2.000.000.—. Dezelfde Aannemersmaatschap- pij bouwt thans ook het Acade mische Ziekenhuis op Heijendaal, dat volgend jaar klaar zal zijn. JEZUÏETEN GEEN ARBEIDER-PRIESTERS VATICAANSTAD, 28 Dec. (A.P. en Reuter). De algemene curie van de Jezuïeten heeft be kend gemaakt dat enkele leden van de orde tijdelijk teruggetrok ken zijn uit de rangen der arbei der-priesters. Slechts een twaalftal Jezuïeten heeft aan deze actie deelgenomen en gewerkt in de fabrieken op dezelfde wijze als de arbeiders.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1