Commiinisten rukken op naar vliegveld bij Seno Voorstel van Sow jet-Unie zal aanvaard worden RUSLAND NA STALIN ONZE GROTE NIEUWJAARS-PRIJSVRAAG 25-- 0 5 s ti H O D S iÈHÜ IMS Mi. V m Mi' D L M Mi Mi Mi W c X - mi Mi ■i O O1 H Mi A lill M N E A W D X O' K m Mi Grindelwald verwelkomde Koningin en Prinsessen Franse hoofdkwartier meldt verlies van twee compagnieën Westelijke geallieerden voelen wel voor 25 Januari 11 11 11 U.S.S.R. bouwt machtige middenstand op De oorlog in Indo-China Buitenlandse notities De bijeenkomst der Grote Vier Russen beschieten rijdende auto Uitgeloofde prijzen: 7 waardebonnen ieder van f 75.- 2.50 14 105 m m m WÊ WÊ WÊ P m WÊ WÊ M WÊ m m m WÊ m A WKÊ WÊ m Dinsdag 29 December 1953 Pagina 3 (Advertentie) SAIGON, 28 Dec. Communistische colonnes zijn Maandag in Indo-China in Zuidelijke richting opgerukt in de richting van de Franse hoofdverdedigingslinie aan de Mekong, nadat zij eerder Indo-China in tweeën had den gesplitst. De communisten marcheerden op naar Savannakhet en de 35 kilometer verder naar het Oosten gelegen luchtmachtbasis, Seno. Onder leiding van generaal An dre Franchi is een gevechtsgroep zich aan het ingraven in de om geving van Seno in afwachting van de Vietminhaanval, die op 'n sterkte van een divisie wordt ge schat Franchi heeft de patrouille activiteit uitgebreid, maar de Bij voorbaat mislukt? Het verzoek van de Sovjet- Unie om de tijd van samen komst der Grote Vier te ver schuiven van 4 Januari naar een later datum geeft te denken. Evenals het Russische voorstel om te proberen een andere plaats voor de conferentie aan te wij zen dan Berlijn. Moskou heeft als argument voor het eerste „ad ministratieve moeilijkheden" op gegeven, maar een kind kan be grijpen, dat dit een gezocht voorwendsel is om de werkelijke bedoelingen te verlbergen. Wan neer de Russen nu reeds hun oude beproefde methode van het opperen van bezwaren tegen het tijdstip en de plaats van de be sprekingen in het geding bren gen, staat het er t.a.v. een on derhandelen over de werkelijke kwesties slecht voor. Het Krem lin heeft dit spelletje vaker ge speeld en even vaak zijn de Wes terse Grote Drie er serieus op ingegaan. Zo zal het ook nu waarschijnlijk het geval zijn. Hoe doorzichtig de Russische voor wendselen zijn moge blijken uit een scherp artikel in het Sovjet- Russische partijorgaan „Isvestia". Het blad doet een felle aanval op de West-Duitse Bondsregering en beschuldigt Adenauer ervan, met behulp van de Grote Drie op de komende Vier-mogendhe- denconferentie een besluit tot het houden van verkiezingen voor geheel Duitsland te willen door drijven. \l/aimeer dit artikel de opvat- ting dekt van de Sovjet regering het tegendeel is voor eerst moeilijk aan te nemen dan is bij voorbaat elk resultaat van de conferentie uitgesloten. Want de Duitse eis is een ge rechtvaardigde eis, die ook meer dere malen in de afgelopen twee jaren in Londen, Washington en Parijs werd gesteld. Elke con ferentie over de kwestie-Duits- land heeft op deze Russische weigering schipbreuk geleden. En het is juist het probleem-Duits- land, dat het belangrijkste punt van bespreking zal uitmaken. Het Russisch propaganda-offensief is nog steeds gericht op Frankrijk. Duitsland wordt dan als" de boe man uitgetekend en om de zaak nog scherper te stellen waar schuwt Moskou de laatste weken voor de z.g. As Bonn-Washing ton. De opzet van dit alles' is zonneklaar. Het Kremlin leeft in de verwachting de bestaande ge schilpunten in het Westerse kamp over de wijze van toela ting der Duitse strijdkrachten in het West-Europese defensie-sy steem nog duidelijker op de voorgrond te doen treden. Uet toestemmen van de Russen in een overleg met het Wes ten moet eerder gezocht worden in een reedsbij voorbaat uitge stippelde politiek van „eerst be loven en dan bezwaren opperen", om op deze wijze tijd te winnen en het geduld van de tegenpartij op de proef te stellen, dan in de waarachtige gesteltenis om mee te werken aan een duurzame vrede. Een dergelijke tactiek vraagt voor de Westerse staatslieden het uiterste van hun kunnen, omdat de moeilijkheden zich met de dag opstapelen. Frankrijk wil geen E.D.G. Adenauer zag het liefst een conferentie van de Grote Vier nadat de militaire aanslui ting van West-Duitsland bij het Westen een feit zou ziin. Het laatste houdt onherroepelijk ver band met het eerste en het ver klaart ook het ongeduld van de Amerikanen, waarvan Dulles tij dens de N.A.V.O.-conferentie aan het adres van Frankrijk blijk heeft gegeven. De verdeeldheid in de Wester se gelederen is groot. Niet groter dan tevoren vaak werd veron dersteld^ Alleen het bestaan van de onmin is scherper aan het licht getreden. Zelfs in die mate dat pro- en contra de E.D.G in Frankrijk en pro en contra in Duitsland (m.a.w. de menings verschillen tussen Adenauer en de socialisten) van enorme in vloed zijn geworden op de alge mene gedragslijn. Wanneer niet od korte termijn de controverse Frankrijk-Duitsland wordt opge lost loopt het Westen gevaar, dat N.A.V.O. en E.D.G. en trouwens alle pogingen om tot samenwer king en integratie te geraken, als kaartenhuizen ineenstorten. Op een dergelijke ontwikkeling van de feiten, die zeer wel mogelijk is, wachten de Russen. Zij zijn niet de slechtste schaakspelers. Vietminhrebellen houden zich schuil in het oerwoud en vermij den ieder contact. Het Franse hoofdkwartier heeft Intussen bekend gemaakt dat twee compagnieën verloren zijn ge gaan in de strijd om weg 12, die zwaar onder vuur is genomen door de rebellen. In totaal waren drie compagnieën langs weg 12 gelegerd Een compagnie is op Seno te ruggevallen zonder verliezen. Het verlies van de twee andere com pagnieën is hoofdzakelijk te wij ten aan de moeilijke terreins gesteldheid. Men meende Maandag te weten dat de rebellengeneraal Vonguyen Giap minder troepen in de strijd heeft geworpen dan men aanvan kelijk dacht. Men schatte nu dat hij van 10.000 geregelde troepen en duizenden guerillastrijders ge bruik heeft gemaakt bij het of fensief. dat hem in vijf dagen van de kust van de Zuidchinese zee naar de Mekong bracht, een af stand van 200 kilometer. Franse bommenwerpers en ja gers ondernamen hevige aanval len op de oprukkende rebellen. Ook vielen Franse vliegtuigen munitie-opslagplaatsen in Thak- hek aan, die niet door de terug trekkende troepen waren opge blazen, aldus deelde het Franse opperbevel Maandag mede. In welingelichte kringen te Sai gon is vernomen, dat de jongste successen van de rebellen een len. schok teweeg hebben gebracht onder de Vietnamese regerings ambtenaren en politici Een aantal nationalistische leiders,, die de kabinetsformateur. Prins Buu Loc, in zijn regering wilde opnemen, zal, hu de militaire positie zo on bestendig is, misschien ongaarne een portefeuille aanvaarden. De Cambodjaanse minister van defensie, Khim Tit, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat, nu de communistische rebellen nog maar 400 kilometer van de Cambodjaanse grens staan, zijn regering maatregelen overweegt tegen een eventuele inval van de rebellen. De Washington Post schreef vandaag in een hoofdartikel dat „de invasie van Laos door com munistische troepen een urgente uitdaging van de V.N. is". „De premier van het kleine on afhankelijke koninkrijk in Indo- China heeft een beroep gedaan op de vrije landen om hulp en het weerstaan van de agressie". Nieuw Korea? „Is dit het begin van een nieuwe communistische aanval zoals die welke Zuid Korea in 1950 trof?" „Deze ernstige vraag moet snel beantwoord worden en als het antwoord bevestigend is zal de V.N. zich geplaatst zien tegenover een van haar ernstigste crises." „Het eerste nadeel als de V.N. zich met dit vraagstuk zal bezig houden is, dat er geen observatie commissie voor de vrede in Laos is. De eerste taak van de V.N. is ongetwijfeld een soortgelijke com missie zo spoedig mogelijk naar Laos te zenden. Deze zou dan kunnen vaststellen de aard en de omvang van de agressie. Zij zal ongetwijfeld enig licht kunnen werpen op degeen die in hoofd zaak verantwoordelijk voor de agressie is. Op basis van een der gelijk rapport zou de veiligheids raad of de algemene vergadering kunnen beslissen welke stappen als die genomen worden no dig zijn, om de agressie tot staan te brengen en de vrede te herstel- Reliquie van de H. Kribbe in sanatorium Dekkerswaid NIJMEGEN, 28 Dec. Het Sa natorium Dekkerswaid te Groes- beek heeft door bemiddeling van de rector Dr. G. Remmers een zeldzame en kostbare reliek van de H. Kribbe uit Rome verwor ven. De reliek werd genomen van de H. Kribbe, die sinds de 7e eeuw en waarschijnlijk sinds nog vroeger datum vereerd en bewaard wordt in de Sta. Maria Maggiore te Rome. In een officieel schrijven bevestigt Kardinaal Tis- serant de echtheid van de reliek. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van den Bosch, heeft be reids Zijn toestemming tot open bare verering van de reliek ge geven. BONN, 28 Dec. De Westelijke Grote Drie zullen haas tig het voorstel van de Sowjet-Unie om op 25 Januari bijeen te komen accepteren en zijn bereid met Moskou te onderhandelen over de vraag waar de conferentie in Berlijn gehouden zal worden, aldus wordt in Geallieerde kringen vernomen. De Westelijke geallieerden be studeren op het moment de laat ste Russische nota. Geallieerde autoriteiten wijzen er op dat ver wacht werd dat de Russen een nog latere datum zouden voorstel len voor de conferentie en dat er geen enkel bezwaar bestaat tegen de 25ste Januari. Ook over de vaststelling van de plaats zullen volgens geallieerde opinie geen onoverlkomenlijke moeilijkheden rijzen. De Russen hebben zich indirect verzet tegen het voorstel om de conferentie in het gebouw van de voormalige ge allieerde contröleraad te doen plaatsvinden, en hebben verzocht de vertegenwoordigers van de ho ge commissarissen in Duitsland in Berlijn bijeen te laten komen om de plaats te bepalen. In geallieerde kringen wordt vermoed dat de Russen de preli- minade bijeenkomst voorgesteld hebben terwille van het prestige. Op deze wijize zal men niet kun nen zeggen dat de plaats door de Westelijke geallieerden is bepaald. Het is derhalve nog geenszins uit gesloten dat de conferentie toch in het gebouw van de controle- raad gehouden zal worden. De Westelijke Grote Drie zullen zich verzetten tegen een even tueel Russisch voorstel om de ge bouwen van Radio Berlijn te ge bruiken als conferentieoord. Deze gebouwen staan vanaf 1945 onder Russische controle en zullen ongetwijfeld voorzien zijn van apparaten om de besprekin gen op te nemen voor uitzending. op autosnelweg naar Berlijn BERLIJN 28 Dec. Twee Rus sische soldaten hebben, aldus de West-Berlijnse politie, Zaterdag avond het vuur geopend op een op de autosnelweg tussen West- Duitsland en West-Berlijn rijden de auto van een West-Berlijn se transportondermener, Wosniak, waardoor zijn zestienjarige zoon werd gedood en zijn vrouw ge wond. De transportondernemer begaf zich van West-Duitsland naar West-Berlijn, toen de Russen tus sen de Russische controleposten te Babelsberg en de Westelijke te Dreilingen bij Berlijn het vuur openden. Na de vuurstoot bracht Wosniak zijn auto op twintig meter afstand van de Westelijke controlepost tot stilstand. Wosniak begaf zich te voet naar deze post om hulp te vragen, hetgeen echter niet werd verleend, omdat de auto op Oost- Duits gebied stond. De drie Westelijke commandan- 1953 VAN OUD NAAR NIEUW 1954 Wij nodigen U uit met ons een tocht te maken kris-kras door Groningen, Friesland, Drente, Overijsel. Gelderland, Utrecht en Noordholland. Iedere dag moet U die tocht vaststellen voor één van genoemde provincies. De volgende dag gaan we naar een andere provincie. Zo trekken wij gedurende zeven dagen verder en U vult iedere dag de namen van tien gemeenten in op onderstaand reis- bewijs. Gedurende die zeven dagen wordt dus m dit blad iedere dag een nieuwe opgave afgedrukt. Zeven dagen achter elkaar knipt U het ingevulde biljet uit, bewaart deze tot U ze alle zeven hebt ingevuld en zendt ze dan aan ons bureau. U sluit de oplossingen in een enveloppe, zet daarop ons adres en in de linkerbovenhoek „Prijsvraag". Bij de oplossingen duidelijk Uw naam en adres vermelden. Inzendingen moetèn vóór 12 Januari 1954 in ons bezit zijn. Onder de goede oplossingen worden de volgende prijzen toegewezen. Zijn er meer goede oplossingen dan heeft deze toewijzing plaats door loting. 11 Wij loven totaal dus 126 waardebonnen uit. U moet dus de namen invullen van tien gemeenten. De vakjes met een zwart blokje tellen niet mee. Om het U gemakkelijk te maken hebben wij reeds enkele letters ingevuld. U moet dus de andere vakjes invullen. NAMEN UIT DE PROVINCIE GRONINGEN: - 5 j - ■S Naam en adres inzender: „JÉ 1 &A. ss ten van Berlijn hebben een „scherp" protest aan de Russische autoriteiten gezonden naar aan leiding van 't feit, dat twee Rus sische militairen Zaterdag 't vuur hebben geopend op een vracht auto, waarmee een West-Berlijns echtpaar met hun zoon een bezoek aan West-Duitsland terugkeerden. De zoon werd gedood, terwijl zijn moeder werd gewond. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder deed het incident zich voor op Oost-Duits gebied, 70 meter van de grens van West- Berlijn. Luxe spoortreinen rijden tussen Moskou en Peking LONDEN, 28 Dec. Een re- geitnatige luxe spoorwegverbin ding tussen Moskou en Peking zal in Januari beginnen, al-dus radio Moskou. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) GRINDELWALD, 28 Dec. Om elf uur vanmorgen is Koningin Juliana met de vier prinsessen na een uitstekende reis in „Hotel Ad- Ier" in Grindelwald aangekomen. De gasten arriveerden met de grote bus van de posterijen uit Interlaken, waar zij uit de trein gestapt waren om de laatste 17 K.M. naar Grindelwald in sneller tempo af te kunnen leggen dan het locale treintje het doet. In Interlaken werd Hare Maje steit ontvangen door de heer Früh, de eigenaar van „Hotel (door William I. Ryan). NEW YORK, December. Het tijdperk na Stalin heeft de Rus sische communistische partij ge confronteerd met een bloedeloze revolutie, welke zij liefst zou ig noreren. De neonlichten in Mos kou en andere grote steden zijn meer dan alleen maar adverten ties. Zij zijn de voortekenen van de toekomst. Men leest: „Verze ker uw persoonlijke eigendom men". „Koop obligaties voor uw toekomst". „Beleg uw geld bij een spaarbank". Ik heb meer dar? tienduizend kilometer door de Sovjet-Unie ge reisd, en heel wat gezien van dit enorm machtige en raadselachtige land, dat zich bewust is van zijn eigen kracht, maar tegelijk bang voor zijn eigen zwakheden. Ik trof de bewijzen aan van iets wat waarschijnlijk een der belang rijkste ontwikkelingen sinds de Bolsjewistische revolutie kan gaan worden, en wat tevens de belofte inhoudt voor een duurzame we reldvrede. De middenstand. Het is dit: de Sovjet-Unie schijnt thans een revolutie te on dergaan van „de middenstand," een revolutie, die niet geweldda dig is en geleidelijk verloopt, maar daarom niet minder krach tig en ingrijpend is. De communistische leerstellin gen ten spijt eigenlijk zichzelf ten spijt bouwt de USSR een machtige middenstand op, die een instinct heeft voor het bezit. De dag zou kunnen komen, dat deze middelklasse de communistische partij overspoelt en overweldigt Wat ik aantrof was geen revo- lutionnaire onrust, maar ik zag de tekenen dat men de bureau cratie beu is. Bij hoog en bij laag was er grenzenloos vertrouwen en men gaf hieraan ook uiting dat nu de tijd gekomen is voor een verandering en dat er wat beters in het vooruitzicht ligt. „Wij hebben nu een nieuwe baas," zo zei mij een jonge inge nieur. „Wij hebben nu een nieuwe regering," zo zei mij een onder wijzer in Centraal-Azië. Steeds maar weer hoorde ik soortgelijke uitspraken - woorden, die er op wezen, dat met 't heen gaan van Stalin opluchting was gekomen en de hoop dat er iets nieuws aan de horizon was ver schenen. Sommigen hebben mij onenliik toegegeven, dat de be lofte van premier Malenkov voor een beter leven binnen „twee of drie jaar" zeer optimistisch is. Er zullen nog minstens tien jaar voorbijgaan met het aanleggen van wegen, het bouwen van hui zen, het produceren van machi nes en het ontwikkelen van ver keer en vervoer, alvorens 't Rus sische consumptie-front zich kan kelende Westelijke staten. De grootste hindernis op weg hier heen is de diepvries-bureaucratie welke zich onder de dictatuur van Stalin heeft kunnen vormen. Wil Malenkov slagen, dan zal hij diep in het lichaam van Sint-Bureau- cratius moeten hakken. De groeiende Russische middel klasse is aan het ongeduldig wor den. Begerig grijpen Russen in Moskou naar Amerikaanse maga zines om te dromen bij de adver tenties. Een ambtenaar in Le ningrad heeft een vaste afspraak met een Amerikaan, dat deze hem gebruikte exemplaren van waren huis-prijscouranten bezorgt. Er zijn Russische vrouwen die afzien van het kopen van de stijlloze kleren in de winkels en die hun eigen kleren proberen te maken volgens de Westelijke mode. Deze verschijnselen zijn even zovele waarschuwingen voor het nieuwe bewind. Particulier eigendom. Allerwegen zijn er.bewijzen, dal het instinct voor particulier bezit wel verre van te zijn uitgeroeid bij een groot deel van de bevol king, dat als de „middenstand" kan worden beschouwd, aan het opbloeien is. Duidelijk wordt dit gemanifesteerd door de vastbe slotenheid van zulk soort mensen om wat zij vergaard hebben over te dragen aan de volgende gene ratie. Zulk soort mensen vindt men onder de communisten en hun fa- vergelijken met dat van ontwik- milies van de tweede en derde generatie, welke geen herinnering in zich dragen aan de het revolu- tionnaire bolsjewisme, en ook on der de groeiende klasse van di recteuren, chefs, specialisten, ge leerden, schrijvers, ingenieurs, of ficieren', de hoogst geschoolde ar beiders, die veel verdienen, en een hele laag van mensen die goed onderricht hebben genoten en zonder wie de economie hel niet kan stellen. Op een bevolking van meer dan 20o millioen kan het aantal dezer mensen op ongeveer 40 millioen geschat worden. Dit zijn de men sen, die door hun eigen inspanr ninig en talenten of door partij- begumstiging een beter leven lei den dan anderen en die een deel krijgen van de goede dingen des levens. Daartoe behoren de „em pire builders" in de ver afgelegen republieken, een onverschrokken groep van vastberaden kolonisten. Al deze mensen hebben net zo veel belang als hun soortgenoten in het Westen bij de handhaving van hun levenspeil en het nalaten va,n hun bezittingen aan hun kin deren. De nieuwe regering zal het niet zo gemakkelijk met hen te stellen hebben als Stalin met de bevol king kon omspringen, want ten eerste: Om een industriestaat op te bouwen heeft de regering de massa de nodige ontwikkeling moeten geven. Ter. tweede: De politiemacht van de centrale re gering is uit de zuivering welke tot de terechtstelling van Beria heeft geleid, gehavend te voor schijn gekomen. De communistische partij ver trouwt op het wapen der propa ganda en preekt voortdurend over „communistische opvoeding van de massa's, uitroeiing van de resten van het kapitalisme en de overblijfselen van de psycholo gie en de moraal van het particu lier bezit". Maar het nieuwe regeringspro gramma schijnt juist de andere richting op te gaan. Aan de boe ren worden veelomvattende con cessies gedaan wat het particu lier initiatief betreft. De brede massa's worden meer en betere goederen voor hun eigen bezit voorgespiegeld. Ironisch genoeg, is dit de „bour- geoisi-revolutie" waarop Lenin en Trotdky niet hebben kunnen wadhten Marx had het principe neergelegd, dat een feudaal land, zoals het tsaristische Rusland was, een kapitalistische ontwikkeling zou hebben door te maken, alvo rens een „dictatuur van het pro letariaat" te worden. De commu nisten hebben die kapitalistische ontwikkeling in de kiem willen smoren. Als de tijd komt, dat men deze ontwikkeling een faalt wil toe roepen, dan zou de partij wel eens j kunnen ondervinden, dat het reeds te laat is. 'Nu zij niét lan ger in staat is om met succes te kunnen vertrouwen op de mee dogenloze methode van een Sta lin in een maatschappij die ver schillende generaties verwijderd is van het tsarisme en geweldda dige revolutie, zal de partij con stateren, dat zij onmachtig is om de tenidenz om te buigen. De ver langens van de bevolking veroor zaken reeds een toenemende ze nuwachtigheid in de partijgele deren. Indien de Sowjet-Unie binnen tien jaar volbrengt wat zij be weert in drie jaar te kunnen doen dan kan zij inderdaad een mach tige natie worden. Maar als dit bereikt wordt, dan zal Rusland naar alle waarschijnlijkheid zich ook als een veranderde natie ver tonen. Ad'ler" en door de plaatselijke postdirecteur. In Grindelwald was voor het hotel mevrouw Früh ter verwelkoming aanwezig, terwijl de zesjarige Elisabeth Früh de Koningin een boeket mimosa en rode anjers aanbood. Op de achtergrond stonden enige leden van de kantonale politie in hun lange blauwe jassen. Een boetseerder uit het dorp had in samenwerking met de kok van het hotel op het voorplein een groot model in sneeuw van het paleis Soestdijk gemaakt en de Koningin toonde er direct gro te belangstelling voor. „Wat ont zaggelijk aardig", zei ze, „wie heeft dat gemaakt?" en prinses Beatrix vestigde met een „wat leuk", de aandacht van haar zus jes op het kunstwerk. Het luide applaus van de omstanders, dat hierna opklonk, betekende tege lijk een hulde aan de Nederland se Koningin en een beloning voor de vervaardigers van het kunst stuk. De koninklijke familie heeft haar kamers op de eerste verdie ping van het hotel, dat aan de achterkant uitzicht geeft op de be- roemdp Eigerwand, de Wetter- horn en de Finsteraarhorn. Als skileraar voor de Koningin zal optreden de 30-jarige Fritz Schluneggen. De skileraar Hans Bohrer (21 jaar) zal de oudste twee prinsessen op haar tochten begeleiden. De temperatuur in Grindelwald is nog steeds aan de zeer milde kant en vanmorgen stond het kwik reeds boven nul. Alleen in de hogere delen van Zwitserland ligt voldoende sneeuw. In Zue- rich motregende het gisteren nog, en komende van Bazel komt men de eerste sneeuw pas achter In terlaken tegen. Maar in Grindel wald viert de wintersport hoogtij. Uit de luidsprekers op de ijsbaan klinkt muziek en de bellen van de arresleden tinkelen door het dorp, waar de kleurige kledij van de skiërs vrolijk afsteekt legen het smetteloze sneeuwveld daar achter. Vijf en veertig duizend Chinezen dakloos HONGKONG, 28 Dec. De >rand, die gedurende de Kerst- Jagen de Squatterswijk van Kowloon heeft geteisterd, heeft, voor zover thans bekend bij de registratiebureaux, 45.000 mensen dakloos gemaakt, aldus is door de regering van Hongkong be kend gemaakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3