Zes maanden voor dief kanker-konijnen" van W.G.W. werd kampioen in de hoofdklasse Honorarium per behandeling na 1 Februari a.s. Derde lustrum-congres Kath. Handelsonderwijs Drastische verhoging van ziekenfondspremie ►JCTHVITOl De wereld van de zespotigen Dienaar van de „waarheid" werd slachtoffer van loslippigheid Voor vrijwillig verzekerden leurs Dinsdag 29 December 1953 Pagina 5 Kerstsla uit Ouderavond te Middenmeer Bridgekampioenen Jonge vrouwen op het slechte pad Afghanistan wenst herziening van verdrag met Engeland KATHOLIEK HANDBAL Herbouw Verenigings gebouw gegund HUISARTSEN NAMEN BESLUIT 1 WIELRIJDER DOOR TREIN AANGEREDEN W.O. TONEEL BRACHT „HET GOUDEN KALF" E.H.B.O.-NIEUWS Hoornsclie Credièt- en Effectenbank 50 jaar LUISTEREN MET DE VOETZOLEN Ged. Staten antwoorden huisel. haard "diger ing rama on bel lië uim ng) Brabant :ruiswoord- No. 288 h: ara; 10. laren; ie; 14. erts; 17. or; 21 ge; 22. ven; 28. eos; 30. 32. usa; 34. ant- 1; 4. er; 5. lad;e zaal; 9. ameron- roe; 16. sos; 17. innen: 25. zo; ieuw; 29. star; appij, tegen een rocent, preferen- a een koers van i winstbewijzen stuk. Dit aanbod 1 Januari 1954. houders van ge- ;rente aandelen voorbaat bereid ndelen op deze :r te dragen, ing der maat- Noord Borneo is juist verschenen in dit jaar ver- ir is van mening ld aanbod voor vele voordelen eventuele liqui- oudt in dat de ris zodanig in overdracht der- ire consequenties k de prijs bene- :heid tot realise- n. Op korte ter- bestuur dat dit kelijk genoemd 1953 is de finan- maatschappij zo :igd gebleven. ft vriendelijk 28 Dec. De er beurze is, dat litstekend houdt, meer verrassend op de dag voor ie laatste week ar opnieuw met nisme begonnen, echts drie beurs- Oudejaar blijft iten. weer als gang- lening werd on- ten hoger afge- immelde de prijs Ook Philips, i.U. verbeterden sector gaf even- endelijke onder- 3g waren aande- ilig en circa 10 in verband met er de sterke in- van dit papier, sbank blijkt ge- ir opmars verder tot 131. Van de m ook aandelen punt hoger. Ook :ultures wisten te handhaven, ieling stak bij ider gunstig af. verliezen welis- e animo ontbrak et koerspeil lien inigheid achter- tatsfondsenmarkt lieven. De note- en zich op het lag. Amerikanen neer te steken, irden van Phil selin-g doen in- and anders kon i nd hem op de is en Burke pas komen om ee rechercheurs teren. geboeid werd lil tot de aan- over een goed g en zal u de hiedenis verha ag hij nog naar ijn boeien en eurd is, Lewis, Ik dank je op dat je mijn ruggebracht en je woord hebt ir. Walker aan ■vergeloten. Ie kleine groep met hen naar 'k xxvii erhalf uur voor was. H;j zag er i hij plaats nam hisky", zei hij. ware kluif, om irijgen, maar ik geslaagd." Hij tegen het licht ren en herhaal- Ja„ ik ben er 'ordt vervolgd) Advertentie) WONDEN GENEZEN SNEllLER MET DEN HELDER Voor de Alk- maarse Politierechter werd tij dens de zitting van Maandagmid dag een diefstal berecht, die des tijds nogal wat stof heeft doen opwaaien. Het betrof hier de diefstal van een zestal konijnen, gepleegd op 13 December jongst leden te Den Helder, doch het geruchtmakende van deze dief stal was, dat deze toebehoorden aan een arts, die deze konijnen hield om er proeven mee te doen. De gestolen konijnen waren namelijk ingespoten met een vloeistof, die in staat was kan ker te verwetoken, en derhalve zou het eten van dit konijnen vlees wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben voor de consu ment. Gelukkig is dit laatste goed afgelopen, en zijn er als gevolg van deze konijnen diefstal geen slachtoffers geweest. De dief van deze konijnen was een in Den Helder bekend stro per. zekere B. K. C„ die er een soort verdienste van maakte ge stroopte duinkonijnen te verko pen, doch die op een bepaald moment niet in staat was- ziin ..cliëntèle" te bedienen, omdat hii geen duinkonijnen bemachti: gen kon. En deswege verzon hij een andere, nog minder fraaie oplossing, en besloot de nodige konijnen te gaan stelen bij een particulier. Dr. C. J. van Mer- vennée te Den Helder werd uit verkozen om als leverancier van de konijnen te dienen, daar deze arts bij zijn woning een kleine twintig hokken heeft staan, waar langoren hun leven slijten. De dief wist echter helemaal niet. dat deze konijnen niet bestemd waren voor de consumptie, en dat de arts de dieren gebruikte om er proeven mee te doen op het gebied van de kankerbestrij ding. Van de gestolen kommen had hii er een verkocht aan een in woner van Den Helder, en een pina er bij hem zelf de pan in. Zodra de diefstal werd ontdekt werd er echter gewag gemaakt van het gevaar dat aan het eten van dit konijnenvlees verbonden was. en de man die er een ge kocht had gooide het vlees vei ligheidshalve maar in het Mars diep. Waarschijnlijk was bij verd. thuis echter wel een half konijn reeds opgegeten, doch gelukkiger wijs heeft men hiervan geen na delige gevolgen ondervonden. De Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn. eiste voor deze dief stal een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden, waarbij hij niet in aanmerking nam het feit dat de konijnen ge vaar opleverden bij consumptie, doch wel het lang niet brand schone verleden van verd., die al Boekbespreking Lezende in het nieuwe werk van de Amerikaanse bioloog en vooral insectenkenner, Albro Gaul, komt men weldra tot de plezierige ontdekking dat deze entomoloog niet alleen op een zeer ter zake kundige, doch daar naast ook op een levendige, boei ende wijze weet te vertellen over een onderwerp, genomen uit de oneindig geschakeerde dieren wereld, die hem wel zeer ter harte moet gaan. Binnen het kader van een kleine 170 bladzijden weet Gaul op een dusdanige wijze over de insectenwereld te vertellen, dat men telkens weer verwonderd staat over de schat van wetens waardigheden, die binnen dit korte bestek bijeen is gebracht. Over de betekenis der insecten in het algemeen, over hun le vensgedragingen en hun levens uitingen, hun ontstaan en hun groei, over het verband tussen insecten en de zakenwereld (extra interessant door de ver haalde gevallen waarin de schrij ver als deskundige ter hulp werd geroepen), over het veroorzaken van ziekten door insecten, doch ook over hun eigen gezondheid en ziekten, over insectenplagen en over nog andere onderwerpen in dit verband, vertelt Gaul op onderhoudende, populair-weten- schappelijke wijze, en onder het vertellen door sleept hij allerlei voorbeelden aan, die de juistheid van wat hij vertelt bevestigen, of hij laat door middel van de voorbeelden zien, hoe juist be paalde groepen of exemplaren van de algemeen gangbare regels afwijken. Een kort historisch overzicht en een blik in de toekomst slui ten het boek af. Opmerkelijk is hoe Gaul op besliste wijze stelling neemt te gen mensen, die insecten alleen maar willen zien als akelige, las tige, gevaarlijke of nutteloze die ren, die beter niet op onze we reld konden voorkomen en hoe hij een lans breekt voor de be studering van deze diergroep, hetzij als beroep, hetzij als lief hebberij. Met 'een aantal dikwijls fraaie foto's van de schrijver zelf is het boek verlucht. De bekende Ne derlandse botanicus en bioloog Rinke Tolman zette het Ameri kaans in duidelijk, goed leesbaar Nederlands over, verduidelijkte waar dit nodig was (gelukkig maar een enkele keer) de tekst, en schreef een warm inleidend woord vooraf. Drukker en uitgever gaven het boek een aantrekkelijk uiterlijk. J. Ks. N.a.v. „Insecten, een fantas tische wereld", door Albro Gaul, vertaling Rinke Tol man, uitgave Nijgh v. Dit- mar, Den Haag. vele malen werd veroordeeld tot gevangenisstraffen (O.a. wegens diefstal en heling) en die bij de politie te Den Helder en bij de rechtbank te Alkmaar een goede bekende is. De raadsman was zelf al van mening, dat er bij deze zaak niet veel te bepleiten viel. Hij vroeg echter een straf die gedeeltelijk voorwaardelijk zou zijn, en wilde dit in verband brengen met het feit, dat na het gebeurde de kring van afnemers van K. wel aan zienlijk verminderd zou zijn, het geen volgens hem er toe zou bij dragen dat K. niet zo dikiwijis meer in herhaling zou vallen. De Politierechter achtte echter, gezien het ongunstige verleden van verd. geen termen aanwezig om de geëiste straf te wijzigen, en veroordeelde de kanikerkonii- nendief conform de eis, met af trek van preventief. eigen tuin Verrassing in Bejaardentehuis ST. MAARTEN Het is heel normaal om met Kerstmis te spreken over sneeuiw en ijs. Maar bepaald abnormaal dat men men sen nog zomers gekleed buiten ziet bivakkeren. Het meest inte ressante is echter wel dat er ge durende de beide Kerstdagen in het tehuis voor bejaarden van St. Maarten vóllegrondssla uit eigen tuin is gegeten. Voor alle oudjes was het een formidabele gebeur tenis. Ondanks hun hoge leeftijd hebben ze van iets dergelijks nog nooit gehoord, laat staan dat hen dit vroeger 'al eens eerder over komen is. Dp heer en mevr. Del ver. beheerders van het huis, hadden dus alle eer van deze unieke kerstverrassing die. zoals gebruikelijk, gebezigd was voor het samenstellen van diverse zeer smakelijke schotels. CALLANTSOOG. Het was gisteren een dag van saaie rechts- zaakjes, bij de Alkmaarse politie rechter, maar de heer A. C. K, uit Callantsoog dreigde even de vro lijke noot door Vrouwe Justitia's ernst te mengen. Deze veehouder is een man, die meent dat hij alles mag zeggen, wat waar is. En hij handelt ook naar deze over tuiging. Hij is dan ook in de ja ren '36. '39, '48, '49 al eens ver oordeeld wegens belediging en hii is gisteren dan voor de zo veelste keer het slachtoffer van zijn valse overtuiging geworden. De man had een reehtszaakje aan de hand, een zaakje dat iets met mest te maken had, mest die op een landweg was blijven lig gen. Toen dat zaakje behandeld was ook in Alkmaar stond K. buiten met een groepje men sen te praten en toen hij een paar getuigen de trappen van het ge- komen, be straft die „waarheid" zeggen en dus moest onze „waarheidsge trouwe" verdachte gisteren te recht staan. De man slingerde zijn lang niet malse beschuldigingen de zaal in, beschuldigingen van omkoperij waarin de burgemees ter van Callantsoog en een deur waarder gemengd waren. Maar op die besehuldigingen ging noch de officier van justitie, noch de politierechter in en de laatste stuurde zelfs zonder een vraag een getuige a décharge naar zijn MIDDENMEER. Bij het be ëindigen van het eerste trimester van het schooljaar heeft de Oudercommissie een bijeenkomst gehouden van de ouders der leer lingen. In school werden met het onderwijzend personeel de resul taten van opvoeding en onder wijs besproken, waarna in hotel Smit de ouderbijeenkomst werd gehouden. Voorzitter S. v. d. Oord kon aan zeer veel ouders een wel komstwoord richten, speciaal ook aan de heer J. Weusten, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, de spreker van deze avond. De heer Weusten, het woord verkrijgend, hield een wartn plei dooi voor de grootse taak van de opvoeder. Opvoeden is een men selijke activiteit van eenvoud en wijsheid des harten. Het is daar om weggelegd voor de eenvoudi- gen én degenen die hun hart weten te geven. Doordat spreker in zijn opvoedingswerk dagelijks te maken heeft met de jongens die met de politie in aanraking zijn geweest, kon spreker diep ingaan op de oorzaken van het verval van de jeugd en op de mislukkingen in de opvoeding. Uitvoerig schetste spreker de rol van de moeder en vader in de opvoeding, en hij wist, zelf vervuld van een grote genegen heid voor die ontspoorde jeugd, de aanwezigen te overtuigen van de grote taak die de moeder in de opvoeding krijgt te vervullen. Hoewel er ook personen zijn die door een ziekelijke stoornis tot de misdaad vervallen, meende de heer Weusten toch dat de meeste oorzaken van een gede railleerde jeugd zijn te zoeken in een foutieve opvoeding waarbij de kinderen hartelijkheid, een voud en moederlijkheid is ont houden. Omdat opvoeden een zaak is van geduld bij het voort durend vallen en opstaan, moe ten de ouders de volharding kun nen opbrengen om met dit een voudige maar edele werk steeds door te gaan. Een warm applaus bevestigde dat spreker hier de ouders had getroffen in dat gene waarvoor goede ouders het gevoeligst zijn: hun kinderen. Uitvoerig werd daarna nog ge sproken over de schoolmelkvoe- ding en over een speelterrein voor de jeugd in de dorpskern. Al de aanwezige ouders verklaar den zich voor de melkvoorziening en waren voorstanders van een speelterrein. De oudercommissie zal zich hierover ernstig beraden. WIERINGERMEER Het kampioenschap van de bridge club in de Wieringermeer werd behaald door het paar de Veer- Buis met 544,85 punten, terwijl het paar Smit-Kroon met 538.46 punten op de tweede plaats ein digde. De winnaars kregen hiermede de fraaie wisselbeker voor goed in hun eigendom, om dat dit de derde keer was dat zij in deze bridgecompetitie boven aan eindigden. bank toen het bleek dat het K's bedoeling was die getuige te doen horen over de omkoperij. De of ficier van justitie geloofde van heel de omkoperij maar niets, doch hii liet die zaak in het mid den en vorderde tegen K. één maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 50.- boete of 25 dagen. En K. bleef halsstarrig op zijn standpunt staan: „ik ben niet schuldig. Het was de waarheid en de waarheid kan niet beledigend zijn." Maar dat de „waarheid" wél gestraft kan worden, dat heeft K. ge merkt De politierechter veroor deelde hem tenminste conform de eis. „Is dit meteen de uitspraak al", vroeg verdachte, „dan ga ik in hoger beroep." Of het helpen zal. PURMEREND. Twee jonge vrouwen uit Purmerend, de 19- jarige gehuwde C. E. W. en de even oude N. B. stonden giste ren voor de Alkmaarse politie rechter om zich te verantwoor den wegens verduistering, ge pleegd ten nadele van de fa v. d. Graaf en Co N.V. te Amster dam. Een van beiden had daar het beheer over de postzegelkas. Zij declareerde van het najaar 1951 tot diep in 1952 steeds gro tere bedragen dan zij aan post zegels uitgaf. Het zo verduister de geld deelde zij met de ander. Het gei'd ging op aan kleren. In het prftces verbaal werd een verduisterd bedrag van 4 a 5000 gulden genoemd, doch f 1000 was verdachten ten laste gelegd. Het meisje B. was bovendien al eêns veroordeeld wegens winkel diefstal van een jurk. Het rap port over W luidde niet ongunstig dat over B. was minder goed, maar beiden wilde de reclasse ring nog een kans geven. De Officier van Justitie eiste tegen B., die de ergste schuldige ieek, 4 maanden onvoorwaardelijke ■en 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 3 jaar en .toezicht, en tegen W. 2 maanden onvoor waardelijk en 4 maanden voor waardelijk, eveneens met een proeftijd en toezicht!t De politierechter, die B. als de raddraaister zag veroordeelde haar tot 2 maanden onvoorwaar delijk en 4 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en toezicht, en W. tot 4 maanden voorwaardelijk met toezicht en proeftijd plus een geldboete van f 150 of 30 dagen. LONDEN, 28 Dec. Afgha nistan heeft verzocht om herzie ning van het Brits-Afghaanse ver drag van 1921. Het verdrag bevat bepalingen aangaande Afghanis- tans grenzen met het voormalige Brits-Indië. Pakistan is thans het gedeelte van Brits-Indië, dat aan Afghanistan grenst. Dank zij een bemiddelend op treden is de schorsing, die WGW liad opgelopen spoedig opgehe ven kunnen worden. En hoewel dé terreinen bijna overal onbe speelbaar waren, heeft WGW kunnen profiteren van hun goe de terrein en op deze Zondag het kampioenschap kunnen beha len van de Dioc. klasse Noord. Het was vorig jaar al duide lijk, dat WGW dit jaar een gooi naar dit kampioenschap zou doen. WGW had een zeer goede jeugd klaar staan, die volkomen in staat is gebleken de taak van het eerste elftal aan te kunnen. Met nog twee wedstrijden te spe len heeft het nu een punten- aantal bereikt, dat geen enkele vereniging meer kan bereiken. En zo smaken vele meisjes het genoegen tweemaal binnen het jaar een kampioenschap te be halen. Ook onze hartelijke ge lukwensen met dit mooie resul taat en veel succes bij de komen de wedstrijden om het Dioc. en eventueel landelijk kampioen- schcip De uitslagen. WGW—TOP 3—1; Geel ZwartFSA 02. 2e kl.: St. Victor—Hugo Girls II 3—0. 3e kl.: WGW II—Geel Zwart II 6—1; WGW III—VI. Vlug III 3—1; WGW aGeel Zwart a 02; Junioren AA: St. Victor a —FSA a 1—0. De stand in de hoofdklasse: WGW 10 9 0 1 18 FSA 1 11 7 0 4 14 TOP 12 7 0 5 14 Geel Zwart 10 6 0 4 12 DWO 11 4 1 6 9 VI. Vlug 11 4 0 7 8 VIO 11 0 1 10 1 WIERINGERMEER Door het Gemeentebestuur van Wieringer meer werd de herbouw van het Verenigingsgebouw te Wieringer- werf als volgt opgedragen: Perceel I: Timmer- en metsel werk L. Sclhotte. Wieringerwerf f39667,Perceel II: Sanitair en electrisdhe installaties: M. Geerts- ma, Wieringerwerf f3650,Per ceel III: Glas en verfwerk Schil dersbedrijf „Flevo" De Haukes f3065,—. AMSTERDAM, 28 Dec. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst deelt ons mede: Op Tweede Kerstdag is te Utrecht een spoedvergadering gehouden van de huisartsen-organisatie van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, waarbij de afgevaardigden van het gehele land aanwezig waren. De reden van deze spoedver gadering was, dat dé minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid bericht had gezonden dat 't besluit van de Ziekenfondsraad van 17 December j.l. door de Kroon voor 3 maanden zou wor den geschorst. Bij bedoeld besluit was 'n contract tussen huisartsen en ziekenfondsen goedgekeurd, dat o.m. inhield een voorschot op basis van een voorlopig honora rium van f 7 per hoofd per jaar, onder voorbehoud van nadere verrekening, na vaststelling van het definitieve honorarium. Dit zou gelden tot een maximum van 3000 ingeschrevenen per arts. Zo wel aan dit voorschot, als aan de definitieve honorering zou te rugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 worden toegekend. Door bo vengenoemde schorsing is de overeenkomst, die de vrucht was van langdurige onderhandelingen, en die gegrond was op ingewon nen adviezen van de gezamenlijke economische deskundigen van bei de partijen, onuitvoerbaar gewor den. In verband hiermede menen de huisartsen dat het bereiken van een bevredigend abonnements honorarium zo onzeker geworden is, dat als enige mogelijkheid overblijft over te gaan tot een verantwoord honorarium per ver richting. Een desbetreffend be sluit werd met algemene stemmen aangenomen. Daar effectuering van dit be sluit op zeer korte termijn de zie kenfondsen in moeilijkheden zou kunnen brengen, hebben de huis artsen als ingangsdatum van deze gewijzigde honorering 1 Februari 1954 vastgesteld. Verder hebben de huisartsen uitgesproken, dat zij, met inachtneming van dit ho noreringssysteem, allen wensen te doen wat in hun vermogen is om mede te blijven werken aan de goede gang van zaken in het ziè- kenfondswezen. AMSTERDAM, 28 Dec. Van middag vijf uur heeft zidh op de Dageraadsbruig bij de Czaar Pe terstraat een ongeval voorgedaan, dat aan de 44-jariee wielrijder M. P. Dorrestiin uit Amsterdam bet leven kostte. Een rangeerder met rode lamp en vlag waarschuwde voor een uit de Plantage Doklaan naderen de trein, die hier het kruispunt naar de Rietlanden moest passe ren. De wielrijder trachtte nog net voor de trein de rails over te steken. Vermoedelijk is hii daar- bji geslipt, zodat hii onder de trein terecht kwam. De man werd zeer ernstig aan de benen gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelrninagasthuis waarheen hij was vervoerd, reeds te zijn overleden. Drs H. L. Jansen, algemeen se cretaris van de Sociaal Economi sche Raad, heeft Maandagmiddag in het Kurhaus te Scheveningen het derde lustrumcongres ge opend van de Centrale voor Kath. Handelsonderwijs, dat door on geveer 150 leraren uit het han delsonderwijs, onder wie een groot aantal broeders en fraters, werd bezocht. De directeur van het Econo misch Instituut voor de Midden stand, dr A. W. Luyckx, hield een inleiding over sociaal-econo mische onderzoekingen bij de middenstand. De huidige maat schappelijke en politieke verhou dingen ziin van dien aard, aldus dr Luyckx, dat het absoluut noodzakelijk is om over een ge degen en goed gedocumenteerde kennis van de middenstand te kunnen beschikken om diens be langen te kunnen behartigen. Het is daarom de taak van het so ciaal-economisch onderzoek, de middenstand als groep duidelijk te beschrijven en te analyseren. Naast de arbeid aan streekrap- porten wordt thans bovendien ge werkt aan diverse branchebe schrijvingen. Dr Luyckx noemde het streekrapport over drie ge meenten in Friesland, als voor beeld, van wat men zich als doel voor ogen stelt. De rapport het gaat over de gemeenten Hennaarderadeel, Baarderadeel en Rauwerderhem is in de zomer van dit jaar versche nen. Het zal worden gevolgd Sedert 1951 worden de midde len voor de vrijwillige zieken fondsverzekering opgebracht door heffing van premie, aangevuld door een rijkssubsidie. Vóór 1951 bestond gedurende enkele jaren het systeem van een landelijk door de Overheid vast gestelde premie, waarbij dan ook het risico voor de Overheid was. De hoogte van de premie, wel ke sedert 1951 wordt geheven, is niet voor elk ziekenfonds gelijk, maar hangt af van verschillende omstandigheden, zoals: de ver houding tussen betalende verze kerden en kinderen; de mate waarvan gebruik wordt gemaakt van specialistische hulp, zieken huisopname, geneesmiddelen; de spreiding van huisartsen, specia listen, tandartsen; de kosten van de verpleegprijs in de ziekenhui zen; de hoogte van de subsidie; enz. In het jaar 1953 varieert de preimie bij de verschillende zie kenfondsen tussen f 0.85 en f 1.35 per week. De rijkssubsidie wordt per jaar vastgesteld en volgens bepaalde maatstaven over de ziekenfond sen verdeeld. Voor 1954 zal door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid middels een wet een bedrag worden gevraagd be stemd voor subsidie aan de zie kenfondsen van f 8.500.000, welk bedrag practisch gelijk is aan het beschikbaar gestelde bedrag over 1953, hoewel de wijze van ver deling anders wordt. Van de 8.5 millioen zullen namelijk 6 mil- lioen gebruikt worden voor het geven van een reductie van f 0.50 per week op de premie aan de minst draagkrachtigen, zodat er slechts 2.5 millioen overblijft voor werkelijke subsidie. Deze 2.5 millioen worden zodanig ver deeld, dat het fonds met de hoog ste kosten het meeste ontvangt. Op deze wijze wil mén bereiken dat de grote verschillen tussen de premiën bij de diverse zieken fondsen (zoals reeds gezegd va riërend van f0.85 tot f 1.35 p.w.) worden genivelleerd. Deze gewijzigde verdeling heeft tot gevolg dat het zieken fonds „Alkmaar-Den Helder en Omstreken" over 1954 een bedrag van f119.000 minder ontvangt, hetwelk, uitgedrukt in premie, 8 eewt per week per betalende ver zekerde bedraagt. Er zijn echter nog meer ongun stige factoren. De artsenhonora ria worden verhoogd, de ver pleegprijs in ziekenhuizen en sanatoria stijgt voortdurend, de 5 loonsverhoging zal zijn wer king doen gelden en bovendien neemt het gebruik van genees middelen, specialistische hulp, ziekenhuisopname e.d. van jaar tot jaar toe. Een en ander heeft tot gevolg dat de ziekenfondspremie voor de vrijwillige afdeling over 1954 drastisch moet worden verhoogd. Door de algemene vergadering van genoemd ziekenfonds is deze met ingang van 1 Januari 1954 vastgesteld op f 1.30 per week. Tengevolge van de reductie regeling worden echter de minst draagkrachtigen tegemoet geko men met f0.50 per week, zodat voor hen de premie f 0.80 wordt. Dit betreft de volgende groe pen: a. personen van 65 jaar en ouder en gehuwde vrouwen die nog geen 65 jaar zijn, doch wier echtgenoot die leeftijd wel heeft bereikt; ■b. studerende kinderen tussen 16 en 21 jaar; c. gebrekkige kinderen tussen 16 en 21 jaar; d. kinderen beneden de leef tijd van 16 jaar waar geen gezin „achter staat", zoals wezen, ver laten kinderen, enz.; e. gezinshoofden, die kinder bijslag ontvangen krachtens de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen, alsmede, tenzij het gezinsverband verbroken is, hun echtgenoten; Vooral deze nieuwe uitbreiding zal het mogelijk maken in tal van gevallen premiereductie aan kleine zelfstandigen te geven; f. onvolledige gezinnen, behalve wanneer de man beroepsmilitair is, betalen niet meer anderhalf maal de premie, doch slechts enkelvoudige premie. Onder deze regeling vallen b.v. weduwen of weduwnaren met kinderen beneden 16 jaar. De ziekenfondsbesturen be treuren deze gang van zaken ten zeerste. Zij hebben echter weinig invloed op de kosten, omdat de omvang der verstrekkingen door de Overheid wordt bepaald. Hieronder volgt een overzicht, waaruit blijkt hoe de kosten over de verschillende verstrekkingen verdeeld worden: Huisantsenhulp 17.6 Genees- en verbandmiddelen 13.8 Specialistische hulp 17.3 Tandheelkundige hulp 7.9 Verloskundige hulp 2.2 Ziekenhuisverpleging 25.8 Uitwendige geneeswijzen 1.3 Kunstmiddelen 0.6 Ziekenvervoer 0.8 Sanatoriumverpleging 6.3 Beheerskosten 6.4 Door slechts een verantwoord gebruik te maken van de ver kregen rechten kunnen vooral de verzekerden medewerken aan het vermijden van verspillingen en het betrachten van de zo nodige zuinigheid. Slechts dan zal niet meer pre mie behoeven gevraagd te wor den, dan beslist noodzakelijk is. door een streekrapport over de middenstand in de vijf Oost- Brabantse gemeenten Haps, Mill, Zeeland, Schaik en Wanroy. Dit rapport is omstreeks Februari 1954 te verwachten. Het onder zoek heeft nu reeds aangetoond, dat in deze gemeenten de toe stand geheel anders is dan die in de onderzochte Friese ge meenten. Het ligt in de bedoe ling van het instituut, jaarlijks ongeveer twee streekrapporten^ te doen verschijnen. Men zal zich de eerste jaren voornamelijk bezig houden met middenstands- onderzoek op het platteland en in kleine industriesteden. Dr Luyckx verklaarde tenslotte, dat van deze sociaal-economische onderzoekingen belangrijke re sultaten worden verwacht. Rector H. M. J. Brans, natio naal aalmoezenier van de Kath. Jonge Middenstandsvereniging, hield een inleiding over het con tact tussen de oude en de jonge generatie. Het merkwaardig ver^ sch'il van denken tussen ouderen en jongeren, aldus de rector, is het existentieel denken van de mens van vandaag tegenover het intellectualistisch denken van de mens van de vorige generatie. De mens van vandaag wil geen voor werp zijn van psycho-analyse, maar subject in een gemeenschap met anderen. In zijn eindcon clusie pleitte rector Brans voor groter aandacht voor de persoon lijke situatie en de omgeving van de leerlingen. Men zal hen meer sociaal-psychologisch moeten le ren bezien, aldus spr. WIERINGERMEER Tweede Kerstdag heeft de Toneelafde- lmg van D.W.O. met een luchtig blijspel van M. Jansen en G. Nie- len de volle Beurszaal doen scha teren van het lachen over de ko mische verwikkelingen die in dit vrolijke blijspel verwerkt zijn. Het gegeven was een samen- voegsel van enkele goedkope mo tieven, zoals die in vele andere blijspelen voorkomen. Een aris tocratische familie leeft boven zijn stand, daardoor mislukt de opvoeding van de kinderen, en de vader die alles nog ten goede zou kunnen leiden wordt door de moeder en dochters overheerst. Dan komt de rijke Amerikaan, krijgt lucht van de berooidheid, wisselt met zijn secretaris van rol en toont genegenheid voor de dienstbode, die echter ook al een gefingeerde rol speelt. Hierdoor ontstaan verwikkelingen die om hun onlogische situaties de lach spieren volop in werking bren gen. Wat de spelers betreft, die on der leiding van de heer A. Weg- dam het stuk hadden ingestu deerd, werden de rollen van Jo zef Smith en hun nicht Elly het voortreffelijkst gespeeld. Ook „Eva" speelde verdienstelijk. Freule Adinda had veel van haar adel verloren. De beide „Amerikanen" le verden verdienstelijk spel al had' den ze weinig Amerikaans in hun doen en laten. Pastoor A. de Wit bedankte na afloop de spelers voor hun spel en voor de moeite die ze zich telkens weer geven om het pu bliek een vrolijke avond te be zorgen. In de pauze werd er in zameling gehouden voor de afde ling gymnastiek van D.W.O. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. WIERINGERWERF Op Don derdag 31 Dec. zal geen EHBO bijeenkomst worden gehouden. De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar vindt plaats op Don derdag 7 Januari 1954. De Höornsche Crediet- en Ef fectenbank N.V. herdenkt op 2 Januari haar 50-jarig bestaan. Bij de voortdurende uitbreiding harer zaken heeft dê bank suc cessievelijk kantoren geopend te Alkmaar, Schagen, Medemblik én Den Helder. In Breezand, Mid denmeer en Wervershoof onder houdt zij correspondentschappen Directie en commissarissen zullen - in hotel De Doelen te Hoorn op Zaterdag 2 Januari des namid dags van halfvier tot halfzes re cipiëren. TOKIO, 28 Dec, De Japan ner Izoemi, directeur van een doveninstituut, heeft naar hi.i zegt ontdekt, dat doven bijzonder gevoelig ziin aan de voetzolen. Hii heeft een apparaatje van duralu- minium geconstrueerd, dat onder de voetzool wordt aangebracht en geluidstrillingen overbrengt. Vele van dit apparaat voorziene doven zouden aldus in staat gesteld zijn om muziekuitvoeringen te volgen en te genieten. (Vervolg van pag. 1) teit van deze woningvoorraad echter geen rol gespeeld. Indien men ook nog in aan merking neemt, dat deze beide factoren zich sindsdien in vele gevallen, vooral tengevolge van een uitbreiding der gezinnen, in aanmerkelijke mate ten ongunste hebben gewijzigd, is het duidelijk, dat de feitelijke woningnood het berekende woningtekort belang rijk overtreft. Met enkel de cijfers van dit tekort voor ogen kan men zich nog geen indruk vormen van de werkelijk bestaande woningnood, die groter, en in vele gevallen zelfs véél groter en ernstiger is, dan de cijfers van het tekort aan geven. Gedeputeerde Staten weten, dat er uit dezen hoofde nog zeer veel leed geleden wordt. Het grote woningtekort vindt ook zijn weerslag op de dringend noodzakelijke ontplooiing van de middelen van bestaan in deze provincie; zo met name in de vorm van moeilijkheden, die tal van bedrijven en diensten onder vinden bij het verkrijgen van nieuw personeel en ook wel bij het vasthouden van personeel; vooral in de gebieden met toe nemende werkgelegenheid, alwaar de woningnood over het algemeen ook het grootst is. Met betrekking tot de uit komsten van de verdeling van het provinciaal contingent over de gemeente gedurende de afge lopen periode kan worden ge constateerd, dat alle gemeenten 't hun toegewezen richtcontingent hebben gerealiseerd. Zeer vele ge meenten hebben meer woningen kunnen bouwen dan hun con tingent bedroeg, doordat zij uit de aangehouden reserves aanvul lende contingenten hebben ont vangen. Ook werden in de loop van dit jaar diverse extra-con tingenten van het Rijk ontvangen, die over de gemeenten konden worden verdeeld. De moeilijkhe den, die zich deze zomer bij de verwezenlijking van het toege stane bouwvolume dreigden voor te doen, konden worden opgevan gen, zodat de bouw van het volle voor deze provincie beschikbaar gestelde volume verzekerd mag worden geacht. De verdeling van het nieuwe provinciale richtcontingent over de gemeenten zal eerdaags plaats hebben. Evenals de vorige maal zullen zowel de per gemeente be rekende stijging van de woning behoefte tengevolge van de na tuurlijke aanwas van de bevol king en het in iedere gemeente bestaande woningtekort als het bevorderen van de economische ontwikkeling der provincie bij de verdeling in acht worden geno men. Evenmin als bij de verdeling van het contingent voor de jaren 1951 t.m. 1953 zullen de ramin gen van de toekomstige inwoner tallen der gemeenten ten grond slag liggen aan de verdeling van het nieuwe contingent. Gedeputeerde Staten kunnen niet inzien, dat de beginselen, welke aan hun beleid bjj de ver deling van het beschikbare bouw volume ten grondslag liggen, in lijnrechte strijd zouden zijn met het principe van vrije woonplaats keuze. De grote plaats, welke zij bij deze verdeling hebben inge ruimd met name aan de factor „migratie" zou eerder aanleiding tot een andere conclusie hebben moeten geven. Aan plaatsen, die van oudsher bevolking van elders hebben op genomen, wordt het door het ver lenen van zgn. „migratievoor schotten" mogelijk gemaakt deze functie te blijven vervullen en dus niet-gemeentenaren, die zich daar wensen te vestigen, op te nemen. Ook voor plaatsen, waar zich een nieuwe industriële ontwikke ling voordoet, kunnen dergelijke migratie-voorschotten worden ge geven. Daartoe behoort ook Be verwijk. De mededeling, dat aan die gemeente reeds 3.800 migratie- woningen voor de komende 3 ja ren zouden zijn toegewezen, móet op een misverstand berusten. Het overleg met het bestuur- dier ge meente over een voorschot voor migratie-woningen moet nog wor den geopend; over de periode 19511953 heeft Beverwijk volu me voor 553 migratie-woningen ontvangen. De wijze van besteding van het toegewezen richtcontingent wordt door de Provincie geheel aan de gemeenten zelf overgelaten. Wèl wordt er toezicht op uitgeoefend, dat bouwvolume, dat voor be paalde doeleinden werd verstrekt (bijvoorbeeld voor krot-opruiming) ook inderdaad voor dat doel ge bruikt wordt. C

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5