I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Ver. Staten zullen terugslaan in Indo-China en Korea Het mijn-conflict in België Luisteraars beslissen over verdeling van zendtijd i I Wanneer communistisch China zich openlijk in de strijd mengt Het Vaticaan in 1953 Vrees voor ondergang van apostolaat Dagblad voor Alkmaar en omgeving 1954 de spoedt-, i overvloed! I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I l WAARSCHUWING VAN DULLES De Koningin en de Prinsessen 381.584 personen kwamen bij de H. Vader in audiëntie Van erfeniskwestie tot steekpartij DE PRIESTER-ARBEIDERS T roepensterkte 100.000 man Onenigheid tussen stakers IN FRANKRIJK Herderlijke brief over ratten Bisschop van Doornik neemt het op voor de arbeiders Ontwerp van nieuwe Omroepwet Sterkste omroeporganisaties 't langst in de aether Atoomoverleg met de Sovjets TREINRAMP TE BOMBAY IEN (reclame) gram 55 ROZIJNEN jw) 500 gr. 65 ROZIJNEN ik), 250 gr. 39 KRENTEN, gram gram SUCADE gram gram 35 59 39 75 <00000000000000+ eder - Delfiavet S j rradig J presenteren DERHAM, gram 69 HAMWORST blik) 200 gr. 49 SMEERWORST gram 49 N METWORST, te soort, gram 69 Ie ROOKWORST, stuk 74 bezoeker gratis J LLEN! J 00000000000000* weinig geld erlijk slaatje! EEL naturel, blik VISLEVER, echte", blik 69 69 PILCHARDS, ik 69 lortering SARDINI blik 59, 49, 39 ZALM, lik 99, 89 >MATENSAUS blik 79, 49 TOAST, oiik gemengd 100 <00000000000000+ ;en-reclame 5 69 S S 000000000000A eli uw keuze 'n sortering ekjes en snaperingen -BONBONS, gram 49 PINDA ROTSJES riijk), gram 55 MUNTBALLEN, gram 45 4ELS, gram 35 CRêME-SPRITS I gram IETEN, gram IELPJES, gram 59 47 49 voor de 5 merken) 5 elk wat wils eieren v. 119 Pindakaas 69 Kersen 99 Abrikozen 29 :kers stuks) 40 Havermout 22 Dadels, oogst 45 ontbijt- 49 0000000000000^ s 99 5 cacao, 50 gram, 5 voor NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig Vondel STADSEDITIE Woensdag 30 December 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12971 De tweede dag van de vacantie van de Koningin en de Prinsesjes in Grindelwald bracht een overvloedig pak sneeuw zeer ten genoege van alle vacantiegangers. De vier Prinsessen tezamen in een slee tijdens de sneeuwval. Van links naar rechts:Irene, Margriet, Marijke en Beatrix. WASHINGTON, 29 Dec. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft vandaag bekend gemaakt dat de Amerikaanse zee- en luchtmacht terstond terug zullen slaan, wanneer communistisch Chitia zich openlijk zou mengen in de strijd in Indo-China of de oorlog in Korea zou hervatten. Dulles sprak het vertrouwen uit dat de beschikbare Franse strijd krachten en inheemse troepen in staat zouden zijn de communisti sche aanval in Laos tot staan te brengen. Hij verklaarde dat de recente gebeurtenissen op geen enkele wijze het programma van de ope raties, waarmee Amerika en Frankrijk binnen een jaar tijds de communistische macht in Indo- China hopen te breken, nadelig beïnvloeden. Londen bezorgd Engeland slaat het communis tische offensief in Indo-China met bezorgdheid gade, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign Office" Dinsdag meegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse regering contact houdt met de regering van Thailand. Frankrijk had sinds het begin van het offen sief geen speciale stappen bij Engeland gedaan, aldus de woord voerder. De Chinese communistische ra dio heeft vandaag Amerika be schuldigd van het bewapenen van Thailandse troepen om te in terveniëren in de Indo-Chinese oorlog. Radio Peiping zei dit terwijl de door de communisten geleide Vietminh strijdkrachten, gedeel telijk bewapend door communis tisch China, Laos in tweeën ge sneden hebben en oprukken tot aan de grenzen van Thailand. De regering van Thailand heeft de noodtoestand in de negen Oos telijke provincies (grenzend aan Laos) afgekondigd. Uitstekende skisters" GRINDELWALD, 29 Dec. „Ik ben zeer verbaasd over de pres taties van de Koningin," zo zeide Fritz Schluneggen, de skileraar van H.M., toen wij hem heden middag aan de thee troffen. „Direct gistermiddag ben ik met H.M. de Firstbahn tot Bort opge gaan en dat hebben we vanmor gen weer gedaan. Zij skiet uit stekend, vooral als men bedenkt dat men in uw land die sport niet kan beoefenen, zodat de Ko ningin het hebben moet van de paar weken die ze per jaar in het wintersportgebied doorbrengt." En Hans Bohren, de leraar van de oudste twee Prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorderde skiloop sters," zo zeide hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt. Óf- ze nu op de piste naar beneden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voor treffelijk." Franse Uniestrijdkrachten te land en in de lucht voeren ver kenningen uit om de posities van de Vietminh-troepen te bepalen. De Unietroepen, die door de snel le opmars van de opstandelingen waren afgesneden van hun bases, pogen hun linies weer te berei ken, hierbij geholpen door de plaatselijke bevolking. Alle beschikbare vliegtuigen van de Franse luchtmacht wor den gebruikt om grote hoeveelhe den uitrustingsstukken en ver sterkingen naar de thans bedreig de plaatsen te brengen. Met bom menwerpers en jachtvliegtuigen worden de bevoorradingswegen van de Vietminh met bommen en napalm bestookt. Militaire waarnemers te Saigon vermoeden, dat de Vietminh- beveihebber generaal Vo Nguyen Giap, van het succes van zijn snelle doorbraak gebruik zal ma ken door een opmars naar de Noordelijk gelegen hoofdstad, Vietiane, en de residentie van de 80-jarige koning Sisivangbong, Loeang Prabang. Waar de Viet- minh-divisie, die Zaterdag de ri vier de Mekong aan de grens met Thailand bereikte, zich bevindt, is echter niet bekend. VATICAANSTAD, 29 Dec. In weerwil van het feit, dat Paus Pius XII in 1953 voor de eerste maal tijdens zijn pontificaat ernstig ziek is geweest, heeft Hij dit jaar een activiteit ont plooid, die menig jongere zwaar zou vallen.' redevoeringen en radiotoespraken gehouden in 1953. 34 maal sprak hij in het Italiaans, 29 maal in het Frans, aoht maal in het Duits, vijf maal in het Engels, vier maal in het Latijn, drie maal in het Spaans en één maal in het Por tugees. Bij deze cijfers zijn niet inbegrepen de vele malen, dat hij tijdens de algemene audiënties een korte rede hield. Uit een overzicht van de werk zaamheden van de Heilige Vader, dat vandaag door de persafdeling van het Vaticaan werd gepubli ceerd blijkt, dat de Paus in 1953 381.584 personen in particuliere speciale en algemene audiënties ontvangen heeft. Het vorig jaar waren dit er 457.797. Van 22 Januari tot 12 Maart hebben er dit jaar tengevolge van die ziekte van de Paus geen audiënties plaatsgevonden. De volgende gebeurtenissen waren, volgens het communiqué, de be langrijkste van 1953: het consisto rie van 15 Januari, waarbij 24 nieuwe Kardinalen werden ge creëerd en de opening van het Maria-jaar op 8 December. De Paus werd kort na het consistorie ernstig zieik. Zes weken lang heeft Hij met bronchiale longont steking te bed gelegen en vreesde men voor zijn leven. De Paus heeft 84 belangrijke NIEUW WEERDINGE. Een jaren oude vete, verband houdend met een erfeniskwestie is gister middag omstreeks half vier tot een uitbarsting gekomen in het café van H. T. te Nieuw Weer- dinge. De broer van de caféhou der, B. T. uit Musselkanaal haal de bij zijn bezoek onverwachts het mes te voorschijn en bracht daarmee zijn broer sneden toe aan hoofd en arm. De verwondin gen waren van een dergelijke aard, dat het slachtoffer naar het ziekenhuis te Emmen moest wor den gebracht. PARIJS, 29 Dec. Het is de paters Jezuïeten, die tot op he den hebben deelgenomen aan het werk der priester-arbeiders in Frankrijk, voortaan verboden met deze nieuwe vorm van zielzorg door te gaan, aldus deelden wij reeds mede. Dat aan de Domini canen, Franciscanen en andere orde-geestelijken een soortgelijk verbod is opgelegd, is tot op he den niet bevestigd. Het schijnt veeleer,, dat de be sprekingen met de verschillende generale oversten momenteel nog niet definitief beëindigd zijn. Van de zijde der Jezuïeten in Frankrijk is bevestigd, dat dit verbod is uitgegaan. Het treft slechts een zevental priesters. Óver de reden, die tot het verbod heeft geleid wordt een absoluut stilzwijgen in acht genomen. Welingelichte kringen echter menen te mogen aannemen, dat men zich niet kan verenigen met de huidige situatie. Over de nieuwe voorschriften, welke na het bezoek der drie Franse kardinalen aan Z. H. de Paus en aan de Romeinse Curie, mpeten worden ontworpen, wor den intern voortdurend bespre kingen gevoerd. Daarbij zouden voorstellen van zulke ingrijpende aard naar voren gebracht zijn, dat nog altijd gevreesd wordt voor een totale ondergang van deze nieuwe vorm van apostolaat. Van kerkelijke zijde wordt het grootst mogelijke stilzwijgen over de huidige situatie bewaard. SPECIALE MEDAILLE VOOR MARIA-JAAR VATICAANSTAD, 29 Dec. Het Vaticaan heeft aan de Rijks munt vah Italië opdracht gege ven medailles voor het Maria- Jaar te vervaardigen. Deze me dailles zullen aan de ene zijde de beeltenis van de Onbevlekte Öntvangenis en aan de andere kant de beeldenaar van Paus Pius XII dragen. Van deze medaille zal een zeker aantal in goud, zilver en brons worden aange maakt. De gouden medaille krijgt de grootte van het gouden Engelse pond. De verkoopprijs van deze gouden uitgave zal 7.000 Italiaanse lire (ongeveer f 44) bedragen. in de Oost-zone BONN 29 Dec. Het West- Duitse departement voor aange legenheden geheel Duitsland be treffende heeft medegedeeld, dat volgens zijn gegevens de Oost- Duitse strijdkrachten tegen het einde van 1953 100.000 man om vatten. De landstrijdkrachten be staan uit twee legerkorpsen van elk drie divisies en bovendien is eir in de omgeving van Berlijn nog een „Veiligheidsdivisie" opge steld, aldus het West-IJuitse de partement. PARIJS, 29 Dec. De staken de postbeambten hebben Dinsdag avond, toen de staking een week oud was, besloten het werk nog niet te hervatten. Er waren Dinsdagavond teke nen die wijzen op onenigheid tus sen de twee vakbonden die de staking hebben uitgeroepen. De onafhankelijke bond keerde zich tegen de communistische in zo verre laatstgenoemde spandoeken aanbracht, waarop kwesties ter sprake zouden zijn gebracht die niets met de staking te maken hebben. MANILLA, 29 December Zondag heeft de Bisschop van Cotabato (Philippijnen) de gelo vigen van zijn diocees aange spoord tot een effectieve ratten bestrijding over te gaan. Sedert twee jaar heerst in de provincie Cotabato een ware rat- tenplaag, waardoor dit rijke rijst- en maisgebied grote schade lijdt. Dit jaar waren de oogsten 70 beneden normaal. De regering verleent alle medewerking voor de bestrijding der ratten door het gratis verstrekken van vergif. Bovendien worden er teams be schikbaar gesteld om de boeren de gebruiksaanwijzing te leren. Alle pogingen stuiten echter af op de bijgelovigheid van de on geletterde bevolking, die geloven, dat de ratten een gesel van God zijn en dat verdelging slechts de toorn van God zou afroepen. Anti-communistisch front SINGAPORE, 29 Dec. Een Zuid-Koreaanse missie van vier personen is bezig, landen in Zuid- Oost-Azië te polsen over de vor ming van een anti-communistisch front. BRUSSEL, 29 Dec, Zondag is in alle kerken van het bisdom Doornik een herderlijk schrijven voorgelezen van Mgr nimmer. Het heeft betrekking op de sluiting, die voor de mijnen van de Borinage dreigt. Na te helbben betoogd dat het niet zijn taak is de technische oplossingen te zoeken, die het moeten mogelijk maken het ge vaar van sluiting definitief af te wenden en in het algemeen de werkloosheidscrisis oP te lossen, en dat in zijn tussenkomst niet de verkapte steun moet worden gezien voor een of ander stand punt, maar wel het oprecht ver langen om alle betrokkenen be hulpzaam te zijn bij het vinden van een oplossing die strookt met het recht en de waarheid, verklaart de bisschop o.m.: .Niets kan de ernstige verpliahting weg cijferen, bij die gewichtige be slissing voor alles rekening te houden met de rechten van de voornaamste betrokkenen, de ar beiders zelf. De mogelijkheid kan bestaan, dat de belangen van de aandeelhouders en die van de werkkrachten overeenstemmen om de sluiting van een bedrijf te staken. Het zou echter on aanvaardbaar zijn, dat buiten dat geval, de beslissing uitsluitend zou toekomen aan de dictatuur (Van onze parlementaire redactie). Na jaren van voorbereiding is thans een ontwerp van de nieuwe Omroepwet bij de Staten Generaal ingediend. Dit ontwerp legt de gehele zorg voor de omroep in handen van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De verzorging van de radio programma's wordt in handen gelegd van de omroeporganisaties. Er zal echter niet star worden vastgehouden aan de bestaande 5 bekende omroepverenigingen. Het wetsontwerp opent de moge lijkheden tot uitbreiding mo gelijk inkrimping van dit aan tal. Als omroeporganisaties zullen worden toegelaten al die vereni gingen. die minstens 5 procent van het totale aantal luisteraars in Nederland tot betalend lid hebben. In het voorgestelde systeem be palen de luisteraars door hun toe treden tot een omroeporganisatie, welke organisaties met de uitzen dingen zullen worden belast. Er is onderscheid gemaakt tussen A-, B- en C-omroepen. De C-or- ganisaties moeten tenminste 5 procent van het totaal aantal luisteraars hebben, om 12 uur zendtijd per week toegewezen te krijgen (naar de maatstaf v. 1953 minstens 115.000 luisteraars), de B-organisaties 7'/2 procent van het totaal aantal luisteraars. De A-organisaties tenminste 10 pro cent van het totaal aantal luis teraars. De B-organisaties krijgen 24 uur zendtijd per week en de A-organisaties ongeveer 53 uur per week. Vor de uitzending van kerk diensten is voor alle kerkgenoot schappen tezamen 12 uur gere serveerd. Bij de verdeling van deze zendtijd zal rekening wor den gehouden met het aantal per sonen, dat bij de laatst gehouden volkstelling heeft opgegeven tot een bepaald kerkgenootschap te behoren. Politieke partijen zullen in een periode van ten hoogste dertig dagen voorafgaande aan de ver kiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal door middel van de radio hun doelstellingen bekendheid mogen geven en toelichten, mits zij zich onthouden van aanvallen op personen of van het dienst baar maken der uitzendingen aan andere doeleinden dan waarvoor zij zijn toegestaan. De Radioraad die ook in het nieuwe ontwerp blijft bestaan verdeelt deze zendtijd (niet meer dan 30 minu ten per dag) over de partijen. HUBERT CUYPERS Officier in de Orde van Oranje Nassau AMSTERDAM 29 Dec. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly heeft van avond tijdens de ere-avond in 't Concertgebouw te Amsterdam ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van Hubert Guypers mede deling gedaan, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de toon kunstenaar te bevorderen tot offi cier in de Orde van Oranje Nas sau. Spoorwegstaking dreigt in U.S.A. AUGUSTA 29 Dec. President Eisenhower heeft Dinsdag een speciale raad ingesteld om een dreigende staking van een mil der financiën, zonder voldoende inachtneming van het recht der arbeiders. Al te vaak wordt vergeten en dat is een van de gevaren van het regimedat in een kolen mijn de arbeiders meer gevaren lopen dan de aandeelhouders. Deze iaatsten lopen het risico een gedeelte van hun geld te verliezen, de eersten hun brood winning en hun leven". OP DE FLES? BLAUWHUIS. Met vrij veel branie is hier onlangs een vriigezellenclub opge richt. Maar het resultaat bleek tegengesteld aan het doel, want het ene lid na het andere kreeg kennis aan de andere sexe. Het leek er even op, als zou het bestuur en dat zelfs nog flink ingekrompen alleen overblijven, maar het niet-gedoofde enthousias me bij de eenzame achter blijvers heeft toch weer nieu we leden gewonnen. Het is alleen de vraag hoe sterk deze nieuwe leden zullen blijken te zijn! WASHINGTON, 29 Dec. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dul les heeft vandaag meegedeeld, dat Amerika contact zal opnemen met de Sovjet-Unie voor de voor gestelde conferentie van de Grote Vier die op 25 Januari in Berlijn begint, om van gedachten te wis selen over het voorstel van pre sident Eisenhower voor een atoompool. Russen antwoorden snel op Geallieerd protest BERLIJN, 29 December In antwoord op een geallieerd pro test tegen het doodschieten van een 16 jarige Westberlijnse jon gen op de onder Sovjetcontrole staande Autobahn, hebben de Russische autoriteiten te kennen gegeven dat de moord nauwkeu rig onderzocht zal worden. Het Hoogoventournooi BEVERWIJK, 29 Dec. In de hoofdgroep van het Hoogoven schaaktournooi, dat van Zaterdag 2 t.m. Zondag 10 Januari a.s. te Beverwijk wordt gehouden, zul len de volgende spelers uitkomen: Pirc (Zuid Slavië), Popel (Frank rijk), Kottnauer (Tsj. Slow.), Prins, Kramer, van Seheltinga, Bouwmeester, Vlagsma (allen Ned.). Het is voorts vrijwel zeker lioen man spoorwegpersoneel te dat de Oostenrijker Beni zal deel- voorkomen. nemen. 59 GEWONDEN BOMBAY, 29 Dec. "De elec- trisdhe trein van Bombay naar Poona, de „Decca Queen", is van daag op het Victoria Station in Bombay tegen een stilstaande lo cale trein gereden. Bij het onge luk werden negen en vijftig per sonen gewond. De oorzaak was de weigering van het electrische signaal-systeem. ENGELAND EN DE K.S.G. LONDEN, 29 Dec. De Britse regering heeft vandaag beloofd de voorstellen voor nauwere ban den met de Europese Kolen- en Staalgemeenschap in overweging te zullen nemen. Groot-Brittannië zou echter wel zijn volledige nationale souve- reiniteit behouden. BEVAN BIJ NAGUIB CAIRO, 29 Dec. De Britse Labourleider Aneurin Bevan heeft vandaag met zijn echtge note een half uurtje doorge bracht aan het ziekbed van pre mier Naguib en gesproken over het Brits-Egyptische geschil over de Suezkanaalzone. Volgens Bevan aarzelden de Britten nog zich terug te trekken, omdat gevreesd werd dat de Ara bieren een aanval op Israël zou den doen, zodra de Britse troe pen de zone ontruimd zouden hebben. ERNSTIG VERKEERSONGELUK STEENWIJKERWOLD Op de rijksweg SteenwijkMeppel deed zich Maandagmiddag ter hoogte van het Jeugdgebouw te Onna (gemeente Steenwijker- wold) een ernstig verkeersonge luk voor, waarbij de zeven-jarige A. R. Spin aldaar door een auto werd gegrepen en zeer ernstig werd verwond. Het jongetje was stiekum van achteren op een tuinderswagen geklommen om een eindje mee te rijden. Bij zijn ouderlijke woning liet de knaap zich vari de wagen glijden en zonder acht te geven op het snelverkeer sprong het ventje van achter de wagen op de weg. Op hetzelfde moment passeerde de heer M. Pasman uit Steenwijk met zijn auto en een botsing was onvermijdelijk. Het knaapje bekwam ernstige verwondingen o.a. een nierbloe ding. GEEN TANDEM SINGAPORE. 29 Dec. Achmed Ozal, een Turks journalist, die per fiets een reis om de wereld maakt, heeft vandaag verteld, dat hij negen huwelijksaanzoeken van meisjes, die hij op zijn reis van 24.000 km heeft ont moet, heeft afgewezen. „Ik heb alleen maar een fiets, geen tandem", zei hij. t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1