„Bond van de Loerakkers" bestaat vijftig jaar Wat moet dat heerlijk zijn, te kunnen zeggen wat je zelf maar wilt Grootscheeps offensief der Vietminh verwacht De Nieuiv jaarsprijsvra leidt U door Drente Amerikaanse spionnen in Albanië geliquideerd OUDEJAARSNUMMER 1953 Katholieke Landarbeiders vieren feest Na een halve eeuw9 een sterke stam KOK STAL GELD VAN COLLEGA Directeur Reisbureau veroordeeld wegens verduistering Belgische scheepswerf verwacht Russische opdrachten De strijd in Indo-China Naar ivij vernemen Russische voetballers naar Zweden WIE VERRE REIZEN DOET.... 7 waardebonnen ieder van 75.- 14 ƒ25.- 105 2.50 NAMEN UIT DE PROVINCIE DRENTE: Ned. BondsploegItalië B gaat niet door REIS DOOR RUSLAND „Communistisch succes" Geruchten rondom de Perzische olie Winkeldievegge in verzekering gesteld Nederland BBelgië B 3 April op Hontrust Tsjechische vrouw uit Oostenrijk gewezen Uranium in Joego-SIavië Tentoonstelling Ned. meesters in Rome Kaasmarkt Leiden ZONDAG 3 Januari viert de Nederlandse Katholieke Landarbeiders- bond Sint Deusdedit in Haarlem, waar de wieg van deze thans zo krachtige arbeidersbond stond, zijn gouden feest. „De Bond van de Loerakkers" werd hij wel genoemd, naar de naam van de beide heren B. N. en A. J. Loerakker, die de eerste voorop! met dit organi- satiewerk zijn begonnen. Dat was in een andere tijd dan nu. Als er ooit van emancipatie kan worden gesproken, dan is het zeker wel op dit terrein, waar ouderwetse, ook wel genoemd „patriarchale" verhou dingen nog lang opgeld deden. Dat bracht de aard van boerenbedrijf een halve eeuw geleden zo mee, maar de aanstormende ontwikkeling op sociaal en economisch gebied was niet tegen te houden en waar de nieuwe tijd niet begrepen werd, konden moeilijkheden, dreigende conflicten zelfs, niet uitblijven. Dat leed is nu in elk geval ge leden en veel is hier te danken aan het initiatief en de moed van mannen als de beide Loerakkers, die alweer tat in een volgend ge slacht hun geest in het werk van deze feestvierende organisatie zien voortleven. Sint Deusdedit is zeker niet de minste loot aan de Vakbonden- stam van de krachtige K.A.B. Op 3 Januari 1940 is deze katholieke werkliedenbond-van-het-land te Haarlem gesticht. Het begon met een R.K. Bloemisten- en Tuin liedensecretariaat, er werden hier en daar, in alle streken van het land plaatselijke verenigingen op gericht, die zich gingen bundelen, zoals dat tegenwoordig heet, in een eigen zelfstandige vakbond. Toen greep de werkzaamheid van „Sint Deusdedit" naar alle wind streken van ons land om zich heen. In West-Brabant en het Drentse en Friese land, in de bollenstreek daar stond de wieg wel in Noord- en Zuid- Holland. Thans telt de Bond ruim 23.000 leden. En door zijn werk is 'n belangrijk stuk sociale vooruitgang bewerkstelligd, na veel strijd tegen onbegrip en op vattingen, die vaak op zichzelf niet zo ondeugdelijk waren, maar verouderden in het kader van. „Rerum Novarum," wat tenslotte „nieuwe dingen" betekent! Maar velen begrepen deze eisen van de nieuwe tijd niet. Ook de leiders van deze Bond kregen, zelfs uit het eigen kamp, wel het verwijt te horen, dat ze „rode oproer kraaiers" waren, maar zij konden zich troosten met het feit, dat ook de grote sociale Paus Leo XIII moest horen, dat hij een echte socialist was. Men bevond zich dus wel in goed gezelschap. Zoals gezegd, was B. N. Loer akker z.g. de stichter sommi gen zeiden wel: de „aanstichter!" van de nieuwe Roomse Bond, hij bracht de bestaande plaatse lijke verenigingen bij elkaar en zijn broer, de zeer bekende A. J. Loerakker z.g, die zich zoveel ver dienste verwierf op velerlei ter rein (was hij niet vele jaren lid van de Tweede Kamer?) werd in 1913 de eerste bezoldigde bestuur der. Ruim 25 jaar heeft hij de Katholieke Landarbeidersfoond ge leid „uit het diensthuis," mag men wel zeggen. Hij stond zijn mannetje, in en buiten de Bond en, met vele flinke mannen als medewerkers, mag hem nu nog de eer gegeven worden. Zijn werk is thans overgeno men door de 'heer C. J. v. d. Ploeg en de ook in onze gewes ten welbekende heer H. J. Kui per, die zijn sporen in St. Deus Dedit wel verdiende, getuigt van hem in een huldigend artikel in „Ruim Zicht", het kaderblad van de K.A.B., dat Cees v. d. Ploeg ROTTERDAM, 30 Dec. De tweede kok van de Delfshaven, zekere A.T.E. uit Haarlem had 1000,bijeengespaard om naar de kakschool te kunnen gaan. Het bankbiljet had hij in zijn por tefeuille in zijn hut geborgen. Toen hij gisteren aan het werk was heeft een 17-jarige koksmaat het geld gestolen. Voor 300, kocht hij kleding en de resteren de 700,vond de rivierpolitie in de woning van een familielid van hem. De jongens is gearre steerd. AMSTERDAM, 30 Dec. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 50-jarige M.J.F.D. voormalig directeur-eigenaar van het in de afgelopen lente opge richte reisbureau „Europa Tours" uit Amsterdam, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van drie-en-een-halve maand voorarrest wegens ver duistering, meermalen gepleegd. De directeur heeft terecht ge staan omdat hij reislustige va- cantiegangers zou hebben opge licht en geld van hen zou hebben verduisterd. In totaal zou hij di verse vacantiegangers voor 3500 hebben benadeeld. ANTWERPEN. 30 Dec. Een scheepsbouwmaatschappij te Ant werpen verwacht binnenkort met. de Sowjet-Unie een contract te zullen sluiten voor de bouw van 10 vrachtschepen van elk 3000 ton. De directeur der maatschap pij, die vandaag is teruggekeerd uit Rusland, waar' hij besprekin gen heeft gevoerd, heeft ver klaard. .dat de onderhandelingen goede voortgang maken. uit Anna Paulowna (hij was daar meesterknecht in het bloembol- lenbedrijf) de redhte man op de rechte plaats zou zijn, om de vacante plaats in het bondsfoe- stuur in te nemen. V. d. Ploeg was toen (in 1035) 2i8 jaar! Hij had zich reeds zeer verdienstelijk gemaakt op allerlei katholiek verenigingsterrein, was raadslid in Anna Paulowna, enz. Hij was een geboren leider en werd in 1041 voorzitter. Toen kwam de bezetting, maar v. d. Ploeg en de zijnen werkten in het geheim door en de bond herrees na de bevrijding in volle glorie. Maar dat niet alleen. Hij kreeg zijn plaats in allerlei vormen van gemeenschappelijk werk, zoals dat na de oorlog ontstond, in de Stichting voor de Landbouw, enz. en de samenwerking, die al uit stekend was gegroeid met de katholieke L.T.B. van de pa troons, werd nog beter en hech ter. Nu kan er geen vergadering van de L.T.B. meer zijn, of de mannen van St. Deus Dedit zijn er vertegenwoordigd! En in het nieuwe Landbouwschap, eerste vrucht van de P.B.O., heeft de katholieke landarbeidersfoond zijn plaats, en met ere. Zondag en Maandag zal het feest zijn. Plechtige hoogmis in de kathedrale basiliek van Sint Bavo, feestcongres, met de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in persoon aanwezig, en met de feestrede van Van der Ploeg. Dan gaan allen naar Am sterdam, waar wat gegeten wordt bij „Kras", waarna er een feest avond is in de grote toneelzaal. Maandag volgt de onthulling van een gedenkraam in het bondsgebouw en des middags is er receptie. Dat is dus een mooi feest na veel volbracht werk. Wie zou niet onderschrijven de wens, die mgr. Huibers in het feest programma-boekje aan de jubi lerende bond meegeeft: „Het is Onze vurige wens, dat de samen werking tussen ondernemers en werknemers, op grond juist van de christelijke beginselen en de richtlijnen van de pauselijke encyclieken, steeds inniger wor de, steeds meer gekenmerkt door een echte christelijke geest!' SAIGON, 30 Dec. Het Franse hoofdkwartier heeft vandaag he kend gemaakt dat de druk van de communisten in Noord-Laos is toegenomen, terwijl de situatie in Centraal-Laos kalm blijft. Verschillende schermutselingen vonden plaats tussen de Franse troepen en de communistische Vietminh-rebellen in de buurt van het fort van de Des Jarres- vlakte en in de omgeving van Pakseng, zestig kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Loeang Prabang. De Franse patrouilles, die op verkenning uittogen vanuit Seno, slaagden er daarentegen ook dit maal niet in contact met de vijand te maken. De Franse verkenners drongen door langs de rivier de Mekong tot 25 kilometer ten noorden van Takhek, zonder een tegenstander te ontmoeten. De Franse vliegtuigen concen treerden ook vandaag hun aan vallen op het gebied van Hatinh op de noordkust van Annam, vanwaar de actie van de rebellen begon. Het centrum van de Vietminh- operatie schijnt zich naar het noorden te verplaatsen en het ziet er naar uit dat het voor naamste front van generaal Von- guyen Giap zich richt tegen het hele Thai-gebied. Tegelijkertijd wordt gemeld dat de activiteit van de Vietminh- troepen in de Tonkin-delta is toe genomen. Zestigduizend rebellen infiltreerden, in dat gebied gedu rende de laatste twee jaar. Het is mogelijk, dat zij binnen enkele dagen een grootscheeps offensief zullen openen tegen Dien Bien Phoe en tevens de troepen rondom Hanoi het vuur na aan de schenen zullen leggen, teneinde de Franse land- en luchtstrijdkrachten vast te hou den. De Fransen hebben Dien Bien Phoe, in het hart van het Thai- bergland, sinds zij dit op 20 No vember ver offerden, met behulp van een luchtbrug zwaar tegen de verwachte aanval van de 316e Vietmihh-divisie versterkt. De voorhoede van de „ijzeren divisie", uitgerust met het beste en zwaarste oorlogsmaterieel dat de Vietminh van communistisch China ontvangen heeft, bevindt arriveerde gisternacht de „Wes- terdam" van de H.A.L. als 16.000e schip van dit jaar in de Rotterdamse haven, een record dat nog nooit eerder werd be reikt. In het topjaar totnogtoe, 1938, kwamen 15.360 schepen binnen; werd aan de gezagvoerder, kapitein R. Brands, ter herin nering 'n zilveren sigarettendoos overhandigd, met zijn naam, die van het schip en de datum er in gegraveerdj heeft de Kroon het beroep ongegrond verklaard dat door mr. J. J. M. van Gent was ingesteld tegen zijn niet-toelating als lid van de Nijmeegse gemeenteraad. Mr. van Gent geeft vier uur per week sociologie aan een R.K. Middelbare meisjesschool. geeft de toneelgroep „Theater"' op 9 Januari de wereldpremière van „Don Camillo en de kleine wereld" in de Arnhemse Stads schouwburg; is gistermorgen in de Amster damse Stadsschouwburg een 5 meter hoog en 2.60 meter breed Gysbreght van Aemstel-mozaïek onthuld, dat door de schilder Antoon Molkenbeer is vervaar digd en cadeau werd gedaan door 'n Hagenaar en 'n Amster dammer, die onbekend wensen te blijven; i is een 72-jarige grondwerker uit Malden tot twèe weken voorw. en een boete van f 200,ver oordeeld omdat hij drie jaar steun van de Noodwet-Drees heeft getrokken, hoewel hij f 8000,op de spaarbank had staan; herdenkt het grafisch bedrijf op 5 Januari feestelijk de dag, waarop 40 jaar geleden de eerste landelijke C.A.O. werd afgeslo ten. Voor dit bedrijf geldt thans de 15e. Op de feestvergadering spreken mr. dr. van Rhijn en prof. dr. F .v. d. Ven; was het in de nacht van 28 December dertig jaar geleden dat de eerste transatlantische twee weg radioverbinding tussen Ne derland en Engeland enerzijds en de Ver. Staten en Canada ander zijds tot stand kwam. STOCKHOLM. 30 Dec. Een van de voornaamste Russische voetbalclubs, mogelijk de Dyna mos, zal begin volgend jaar een bezoek brengen aan Zweden. Dit werd vandaag door het Zweedse „AEtonlbladet" gemeld. De Russen zullen in Stockholm en Gothenburg verscheidene wed strijden spelen. zich thans op een afstand van zeven tot negen km van Dien Bien Phoe. Het L thans &'sl duidelijk dat het offensief van 22 December een onderdeel vormde van een zorgvuldig uitgewerkt en voor bereid plan de campagne. Door het offensief zijn de ver bindingen tussen Noord- en Zuid- Laos verbroken. De gevolgen hiervan worden reeds voelbaar in Vientiane en Loeang Prabang. In Vientiane wordt nog slechts zeven uur per dag electriciteit geleverd en de voorraden, die vroeger over land en met bin nenvaartschepen werden aange voerd, moeten thans per vlieg tuig gebracht worden. De Nieuwjaarsprijsvraag van onze krant leidt U vandaag door de provincie Drente. U hebt de namen van de plaatsen in Friesland en Groningen gisteren en eergisteren toch al ingevuld? Of zijn er, die het vergeten hebben? Gauw naar ons bureau, die krant halen! Er is wat te verdienen. Opnieuw dus: de plaatsnamen invullen, Uw naam en adres ver melden en dan het biljet zorg zaam wegbergen bij die van Friesland en Groningen. Zeven biljetten krijgt u, alles bij elkaar en wanneer U die zeven ingevuld bij elkaar hebt, stuurt U ze voor 12 Januari a.s. aan ons bureau. Op de enveloppe zet U in de linker-bovenboek„Prijsvraag". 126 Aantrekkelijke prijzen lig gen te wachten om onder de goede oplossers te worden ver deeld. Kijkt U maar eens: U moet dus de namen invullen van tien gemeenten. De vakjes met een zwart blokje tellen niet mee. Om het U gemakkelijk te maken hebben wij reeds enkele letters ingevuld.U moet dus de andere vakjes invullen. Naam en adres inzender: De wedstrijd, welke 21 Januari a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam tussen het voorlopig Nederlands elftal en een Italiaan se B-ploeg zou worden gespeeld, zal niet doorgaan. Bij de afspraak met de Italiaan se bond had de K.N.V.B. destijds verklaard zich het recht te wil len voorbehouden de wedstrijd in geval van vorst enkele dagen van tevoren te kunnen afgelasten. Op deize „vorstclausule" heeft de Ita liaanse voetbalbond niet willen ingaan. NEW YORK De haat campagne tegen Amerika van de Sowjet-regering is er niet in geslaagd de mensen in de provincie te overtuigen. Inte gendeel, de campagne draagt alle elementen in zich van een boemerang. In de ene stad na de andere heb ik geen haat tegen Amerika kunnen ont dekken. Er was angst. Er was ver wondering. Maar behalve bij de betrouwbaarste dienaar van de partij zelf, scheen er ten aanzien van de communistische propa ganda een houding te zijn van „Is het wel allemaal waar?"-twijfel, en soms toonde men openlijk geen enkel geloof aan de propa ganda te hechten. Soms heb ik particuliere ge sprekken met Russen kunnen voeren: op een bank in een park, in een rustige hoek van een wachtkamer, in een trein, in een vliegtuig met maar een paar pas sagiers, in een restaurant, of heel toevallig op straat wandelend. Meestal was men voorzichtig, maar in alle gevallen waren de mensen blij een Amerikaan te ontmoeten, zeer nieuwsgierig naar Amerika en vol met vragen. Met tientallen personen heb ik gepraat. Er was één woord dat op hun tongen scheen te bran den: vrijheid. In een park te Tasjkent, de hoofdstad van de republiek Oezbek, vroeg een Rus mij of ik bij een arbeidersdele gatie behoorde, die Rusland be zocht. Ik vertelde hem, dat ik correspondent was van een nieuwsagentschap, dat zijn hoofd kwartier in Amerika heeft. Een regeringsagentschap? Neen, antwoordde ik, die hebben we niet. Ah, zei de Rus, u bedoelt dat u vrij bent. In een vliegtuig sprak ik met een man, die uit Moskou was vertrokken om belangrijk werk te verrichten. Ik kan niet zeggen wat voor werk. Hij begon het gesprek. Hij wees op mijn pakje sigaretten en zei toen: „U bent Amerikaan?" Vervolgens kwa men de gewone vragen over wat ik in Rusland kwam doen. Toen bracht hij zijn hand aan zijn mond en maakte een gebaar van woorden die uit de mond vloeien. „Hebt u in Amerika vrijheid van spreken" „Ja," was mijn ant woord. „Wat moet het heerlijk (Door William L. Ryan van Ass. Press, die na een reis van 10.000 km in de Sowjet-Unie, teruggekeerd in New York, in dit artikel een antivoord geeft op de vraag of in Rusland de man-in-the-street werkelijk in de propaganda van zijn regering gelooft). zijn om te kunnen zeggen, wat je wilt," zei hij langzaam. „Doet u dat dan niet," vroeg ik onschul dig. Hij haalde zijn schouders op en grijnsde. Toen spraken we een tijdje over ditjes en datjes. Hij vroeg me naar de steden die ik in het Zuiden had bezocht. Ik merkte op, dat vele van die ste den naar regeringsleiders waren genoemd. Hij grinnikte opnieuw en zei: „Als je wilt kan je ook een stad naar de duivel noemen." In een andere plaats sprak ik met een jonge spoorwegarbeider van veertien jaar. Ik begon hem te vragen wat het uniform voor stelde, dat hij aanhad. Hij leer de voor „mastjer". wat van alles kon betekenen, van hersteller tot voorman. Of hij ingenieur wilde worden? De jongen antwoordde: „Neen, ik word een „mastjer". Of hij van zijn werk hield? Wel of niet houden, je doet het. De jongen overstelpte mij met vragen over Amerika. Hij vroeg of alle studenten in Amerika uni formen droegen, of zij konden studeren wat ze wilden, of zij veel van de Sowjet-Unie afwis ten. Bij elk antwoord knikte hij nadenkend. In een restaurant in een van de Zuidelijke steden zat een jon geman met een melancholieke ge laatsuitdrukking tegenover mij aan tafel. Hij was goed gekleed en, gemeten naar Sowj et-maat staven, kennelijk in goede doen. Hij begon het gesprek. Waar ik die sigaretten vandaan had. Ik had ze meegebracht. Bent U Amerikaan? Die siga retten zijn hier smokkelwaar. Smokkelwaar? Betekent dit dat ze te koop zijn? Hij lachte en noemde vervolgens de namen van de bekendste Amerikaanse merken. Hoe hij dit allemaal wist? Hij was na de oorlog in Le ningrad en Moskou geweest, waar hij veel Amerikanen had ontmoet. Tot nu toe hadden we met ge dempte stem gesproken, maar nu ging hij over in de fluistertoon, en zei: In Riga kan je nog zwar te Amerikaanse sigaretten kopen. Hij vertelde me, dat hij van Ame rikanen hield. In een wachtkamer zat ik naast een vrouw van 55. Ze vroeg me of de vrouwen in Amerika zwaar werk deden. In zei, dat dit in strijd was met de wet en dat vrouwen physiek niet in staat ge acht werden om dit te doen. Een meditatieve glimlach kwam op haar gerimpeld gezicht. Zij vouwde haar ruwe handen op haar brede schoot en zuchtte. Ik sprak een paar uur met een jonge Sowjet-ingenieur. Hij was officier geweest aan het Weste lijke front. Hij uitte zijn bewon dering voor het gemakkelijke doen en laten van de Amerika nen, dat zo in tegenstelling was met de aan de Russische soldaten opgelegde beperkingen. Geleide lijk aan werd het gesprek inte ressanter. Hij gaf te kennen, dat hij zich verheugde over de ver andering in de regering en dat deze verandering goed was. Ver scheidene keren zei hij: het is een jonge regering. Hij zei dat er met man en macht gewerkt wordt aan projecten voor het op wekken van energie, maar dat de grote moeilijkheid gebrek aan ar beidskrachten was. Wij hebben niet genoeg mensen om het werk te doen in de tijd die we ons gesteld hebben. Hij gaf toe, dat de Ver. Staten technisch supe rieur waren aan de Sowjet-Unie en dat Amerika aan zijn mensen veel meer kon geven dan Rus land, maar hij zei te geloven, dat de nieuwe regering inderdaad meent wat zij zegt en dat over twee of drie jaar vele dingen anders zouden zijn. Wij spraken over de propagan da. Ik vertelde hem van een paar dingen, welke een Amerikaan op de Russische propaganda tegen kon hebben, en noemde daarbij de heftig Amerikaanse film „zil- verpoeder", welke in heel Rus land vertoond wordt. Hij had die film gezien. Zo iets, zei hij, heb ben we niet nodig. Noch aan uw, noch aan onze kant. Hij geloofde niet, dat er een ijzeren gordijn bestond. Ik vertel de hem van de satelliet-landen. Hij keek ongelovig. Ik vertelde hem van Oatis, de A.P.-corres- pondent, die gevangen gezeten heeft in Tsjechoslowakije. Ik zei hem, dat ik hetzelfde soort werk deed en vroeg toen: Gelooft U dat ik een spion ben? Hij lachte, en gebaarde met zijn hand. Deze jongeman koestert de hoop, dat de dag komt, dat de koude oorlóg zal eindigen en dat hij naar de Ver. Staten kan gaan om daar ingenieurswerk te zien. Hij en zijn mede-ingenieur lezen alle Amerikaanse technische tijd schriften, die ze in handen kun nen krijgen. Zij laten hem weinig illusies over de beweringen, dat de Sowjet-methoden beter zijn. LONDEN, 30 Dec. Het Alba nese ministerie van binnenlandse zaken heeft verklaard, dat een „aanzienlijke groep" agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst gearresteerd is. Sommige agenten waren „geliquideerd". Een vroegere kapitein van ex- koning Zog stond aan het hoofd van de groep. Verschillende agenten waren levend gevangen aldus een com munique van het ministerie van binnenlandse zaken. Zij zullen spoedig terechtstaan. Volgens bet communique werden drie perso nen gedood toen zij per val scherm in Albanië landden. Grote bedragen aan geld wer den op de agenten gevonden. Verder werden wapendepots ont dekt. Onder de gevangen geno men agenten bevindt zich Hamid Hassan Matiani, die naar het communique zegt, meermalen per valscherm op Albanees gebied is geland „teneinde spionnage en LONDEN, 30 Dec. De Anglo- Iraanse Oliemaatschappij heeft vandaag met kracht tegengespro ken, dat overeenstemming bereikt was om een internationale maat schappij op te richten voor de verkoop van de Perzische olie. Een Londens blad had bericht, dat over een plan ter regeling van het oliegeschil tussen Groot- Brittannië en Iran voorlopig overeenstemming bereikt was tij dens voor Kerstmis in Londen gehouden geheime besprekingen. Aan deze „verkennende" bespre kingen werd deelgenomen door de vertegenwoordigers van ver scheidene oliemaatschappijen. 's-GRAVENHAGE. 30 Dec. Een verkoopster uit een maga zijn hier ten stede betrapte de 23-jarige A. H. van E. op diefstal van twee paar nylons. Hoewel de vrouw een verhaal ophing, dat zij zo arm was en direct de nylons wilde teruggeven, werd er toch de winkelreahercfae bijgehaald. Deze ontdekte in de tas van de vrouw een jurk, twee paar glacé handschoenen, vijf paar nylons en enige snuisterijen. Deze goederen waren afkomstig uiit verschillen de magziinen en vertegenwoor digden een waarde van 150. Vermoed wordt dat de vrouw zich aan nog meer. diefstallen heeft schuldig gemaakt. terreurdaden te plegen". Tenslot te wordt in het communique ver klaard, dat alle agenten in dienst waren van de Amerikaanse ge heime dienst, die van Grieken land uit opereert. Het vliegtuig, waaruit de agenten werden neer gelaten, zou een Amerikaans vliegtuig met Athene als basis geweest zijn. Het is thans definitief, dat de wedstrijd tussen de B-elftallen van Nederland en België op Za terdag 3 April op het H.B.S.- terrein te Den Haag zal worden gespeeld. WENEN, 30 Dec. De politie heeft vandaag medegedeeld, dat een Tsjecho-Slowaakse vrouw, Maria Schmidtova, die probeerde agenten te werven voor de Tsje chische geheime dienst, 15 Dec. uit Oostenrijk gewezen is. De vrouw was in November in Wenen gearresteerd wegens het zich zonder wettige papieren in Oostenrijk bevinden. ATHENE, 30 Dec. Twee Joe- go-Slavische uranium-technici, die voor politiek asyl naar Grie kenland gevlucht zijn, hebben vandaag verklaard, dat het zoe ken naar uranium, dat op uitge breide schaal in de afgelopen drie jaar in Joego-SIavië had plaats gehad, tot dusverre geleid had tot de vondst van uranium erts in Servië. ROME, 30 Dec. 4 Januari zal hier een tentoonstelling van 200 Nederlandse meesterwerken ge opend worden. Hiertoe behoren schilderijen uit de beste particu liere en openbare verzamelingen in Europa. De doeken werden voor Italië beschikbaar gesteld in ruil voor de onlangs in het Amsterdamse Rijksmuseum gehouden tentoon stelling van Venetiaanse kunst. Tot de in Rome te exposeren schilderijen behoort werk van Rembrandt, Frans Hals, Vermeer en Pieter de Hooch. LEIDEN, 30 Dec. Op de kaasmarkt te Leiden werden he den aangevoerd: 11' partijen goud- se. Notering: Goudse le soort 2,10 2,14. De handel was kalm.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 13