Nog onvoldoende doorstroming op geld- en kapitaalmarkt Maar de voorwaarden werden in 1953 veel beter RADIO Financieel overzicht Dj» Reiirs Het lot uit de >rij programma Donderdag 31 December 1953 (Van een financiële medewerker) De strijd die in Nederland op het ogen blik wordt gevoerd, zij het ogenschijnlijk dan ook meer door de politiek dan door de „gedweeë consument" tot weder invoering van de volle niet afgeroomde melk, waarvan wij de smaak niet meer kennen, is in wezen van dezelfde aard als de strijd van de aandeelhouder om meer Eigenlijk kan het dan ook niet anders dan grote verwondering baren, dat het koersherstel op de aandelenmarkt op zich heeft laten wachten tot het einde van het jaar in zicht was. Alle gebeurtenissen, die aanleiding zouden hebben kunnen geven tot een meer of minder krachtig herstel op de beurs, liet men tot diep in de herfst onberoerd aan zich voorbij gaan. Zelfs het feit, dat het buitenland, men mag gerust zeggen voor een appel en een ei, de aandelen in onze grote internationale concerns hier in het lopende jaar tot zeer grote be dragen toe heeft opgekocht, omdat zij ruwweg genomen enige malen beneden de intrinsieke waarden noteerden, heeft het Nederlandse publiek de ogen slechts langzaam kunnen openen. Zodra er wat koersstijgingen kwamen, ging het publiek, beu als het was van het lange wachten op een herstel, tot winstneming over. Tot nu toe Jieeft het daar nog niets anders dan spijt over gehad. Het nieuwe jaar zal moeten Ieren in hoeverre dit spelen op kort zicht inderdaad kortzichtig zal blijken te zijn geweest. Het is moeilijk en zelfs voor de met de allergrootste weten schappelijke apparaten uitgeruste instellingen onmogelijk gebleken om betrouwbare prognoses om trent de komende economische en beursontwikkeling te stellen. En ook wij bezitten de gave van het koffiedik-kijken, om het nu maar eens heel prozaïsch te zeggen, helemaal niet. Maar als men zijn oor eens te luisteren legt, zowel bij pessimisten als bij optimisten, dan ervaart men toch al ras, dat zij, die van mening zijn, dat de economische toekomst van Nederland er op het ogenblik nog niet zo sleeht voorstaat, beslist in de meerder heid zijn, al moet men dit dan ook zoals straks zal blijken wel degelijk met een korreltje zout opvatten. Bevolkingsaanwas En hierbij denken we op de eerste plaats aan het benauwende en ernstige probleem van onze bevolkingsaanwas. Nederland wordt te klein voor ons volk. Er blijft geen grond meer over voor landbouw, veeteelt, tuin bouw etc., terwijl de steen der wijzen op het gebied der in dustrialisatie nog niet is uitge vonden. Nu weten wij wei, dat Maltus reeds op het einde van de achttiende eeuw veel banger was voor dit probleem dan wij in onze kring gewend zijn en dat de wereldbevolking sedert dien vele male zo groot is ge worden en dat het probleem desalniettemin thans, dank zij de technische ontwikkeling niets nijpender schijnt te zijn dan des tijds, maar als klein voik mogen wij de zorgen, die dit probleem oproept, toch niet achteloos voor bijgaan. Juist daarom is het ook zo bemoedigend, dat er in het af gelopen jaar, zij het ook met uitermate veel pijn, verdere vooruitgang is gemaakt met de tot standkoming van een een wording met onze zuiderburen. Ook hier heeft vooral het einde van het jaar plotseling nieuw licht gebracht. De tot een Unie uitgegroeide integratie schijnt meer voor hert grijpen te liggen dan ooit, al is het dan ook nog maar een magere troost van aller hoogste zijde te vernemen, dat wij wel vooruit moeten op het pad naar grotere economische en financiële eenwording met België, omdat een terugtocht nog grotere moeilijkheden met zich mee zou brengen en omdat een mislukking van de Benelux het voorsnel zou zijn van een mislukking van het streven naar een groter Europa. Maar met de Benelux is het dan toch maar zover gekomen dat men in het begin van het dividend. Beide vloeien zij voort uit liet feit, dat het langzamerhand duidelijker aan de dag begint te treden, dat Neder land er zo zoetjes-aan weer boven op be- gint te komen. Vooral het afgelopen jaar mag ten deze wel als een mijlpaal worden beschouwd. nieuwe jaar gaat praten over 'n gemeenschappelijk geldsysteem en over het herstel van een vrij kapitaalverkeer, iets wat van groot beïang is om de beide lan den industrieel één te doen wor den. Men is reeds tot de geluk kige ontdekking gekomen, zij het dan wel wat laat, dat er geen volkomen gelijke ïoonbasis in beide landen behoeft te heersen om tot een volledige unie te komen, maar met de ervaringen die wij tot nu toe hebben op gedaan zal er nog heeï wat water door Rijn en Schelde vloeien voordat wij ons in een vrij ka pitaalverkeer met België zullen mogen verheugen. Dit alleen al vanwege het simpele feit dat er aan vrije kapitaalmarkt in Nederland zelf nog wel het nodige ontbreekt juist als gevolg van het diri gisme en het nive deringsstreven VRIJDAG 1 JANUARI HILVERSUM I - 402 m. - 746 kc/s - 8 V.A.R.A., 10 V.P.R.O., 10.20 V.A.R.A., 12 A.V.R.O., 16 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 21 V.A.R.A., 22.40 V.P.R.O., 23-24 V.A.R.A. j V.A.R.A.: 8 Nws. 8.18 Groeten van zeevarenden en gram. 9.15 V. d. kinderen 9.35 Koorzang VP.R.O.: 10 Korte studiodienst i V.A.R.A.: 10.20 Voordracht en muziek 10.40 Viool en piano 11 1 Radio Philh. Ork., groot koor en {sol. A.V.R.O.: 12 Gevar. muziek 12.30 Toekomstvoorspellingen 12.45 Gram. 13 Nws. 13.15 Sport en prognose 13.30 Lichte muz. 14 Groeten van emigranten 14.30 Gram. 15 Dansmuziek V.A.R.A.: 16 Gevar. muziek 16.40 Fragm. luit treurspel „Gijsbrecht van Aemstel" 17.40 V. d. jeugd 18 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 „Het schip gaat verder", Nieuwjaars- toespr. 19 Pianorecital V.P.R.O.: 19.30 Hoorspel, toespraak en zang en piano 20 Nws. 20.05 Nieuw jaarsrede 20.30 „De nieuwe agen da", klankbeeld V.A.R.A.: 21 „De bruiloft van vroeger.de brui loft van nu", hoorspel met muz. 22.08 Buitenl. weekoverz. 22.23 Lichte muz. V.P.R.O.: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding V.A.R.A.: 23 Nws. 23.15-24 Gram. HILVERSUM II - 298 m. - 1007 kc/s - 8 N.C.R.V., 9.30- 24 K.R.O. N.C.R.V.: 8 Nws. en weerber. 8.15 «■Jrgelconcert 8.30 Morgenwijding 9.15 Massale Koorzang K.R.O. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoog mis 11.30 Gram. 12 Angelus 12.03 Groeten zeevarenden en gram. 12.30 Nieuwjaarswensen 12.35 Chansons 12.55 Zonnewijzer 13 Nws. en Kath. nws. 13.10 Lichte anuz. 13.35 Groeten van emigran ten 14 Radio Philharmonisch ork. 15.05 „Watersnood", klankbeeld. 15,35 Metropole ork. en soliste 16 V- d. zieken 16.30 Blokfluitens.. 1.7 V. d. jeugd 18 „Marathon der hchte muze" (19-19.10 nws.) 20.25 !De gewone man 20.30 Toespra ken 21 „II barbiere di Siviglia". opera 22.45 „Vernieuwing", caus. 23 Nws. 23.15-24 Gram. VRIJDAG 1 JANUARI VARA: 20.15—21.45 Televisie Nieuwjaarsreceptie i ZATERDAG 2 JANUARI 1954 HILVERSUM I, 402 m 1007 kc/s. 7.00 VARA, '10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 solist. VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram.muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Gram.muziek. (Om 9.35 Waterstanden). 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gr.- muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Accordeonorkest en solist. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Uitzending in dialect. 14.50 Volksdansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.30 Gram.muziek. 16.00 Radio Philharmonisch Or kest. 17.00 Weekiournaaï. 17.30 Jam Session. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: „At lantisch allerlei", een en ander over de 14 landen van het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „De Heidense We reld, waarin het Christendom ontstond", causerie. 19 55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Franse muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m, 1007 kc/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz'ek. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.mu ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Instrumentaal septet en solist, 12 ,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Amu sementsorkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.mu ziek. 14.40 Harmonie orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kun sten. 15.40 Mannenkoor. 16.00 Metropole Orkest. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17.00 Voor de ieugd. 17.55 Sport uitslagen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buiten landse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", causerie 20.50 Gram.muziek. 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wii luiden de Zondag in, Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Radio Philharmonisch orkest en 23.50—24.00 Gram.muziek. van alles en nog wat, dat wij de laatste tijd in de Belgen zo graag bevitten. Doch hierover straks. De E.B.U. Logisch komen wij thans eerst tot de Europese Betalings-Unie, waar het evenmin als in de Benelux botertje aan de boom is. Maar ook hier zal niemand een belangrijke vooruitgang kunnen ontkennen, niettegenstaande alle tegen elkaar in botsende be langen, welke 'het weer nodig maken om tot een nieuwe vorm te komen. Met de oude is in ieder geval bereikt, dat er een betalingsverkeer, zij het dan ook wat moeizaam, mogelijk werd tussen de Europese landen, die het goed gaat en die het minder goed of slecht gaat. De weder zijdse handel en industrie is dit wel zeer ten goede gekomen maar de z.g .crediteurlanden, waaronder wonderlijkerwijs Duitsland de eerste viool speelt, steken het niet onder stoelen of banken, dat zij niet langer kun nen toestaan, dat hun tegoeden op de E.B.U. steeds groter wor den, terwijl de schulden van landen als Frankrijk en Enge land steeds stijgen. Duitsland kan het zich zelfs permitteren om een volkomen vrije inwisselbaarheid van de mark in dollar te pro- paganderen, zo sterk voelt het zich met zijn handels- en beta lingsbalans, hetgeen overigens ook weer niet helemaal klopt met de betrekkelijke schrielheid, die de Duitsers tot nu toe nog steeds aan de dag leggen om hun vroegere kapitaalverstrek kers het hun toekomende op een eerlijke wijze te doen ge worden. Maar ook hier bracht het jaar 1953 een zichtbare ver betering in de vorm van de tot standkoming van de Duitse schul denovereenkomst te Londen, waardoor het straks mogelijk zal blijken, dat de Dauwes- en Youngleningen, die ook in Ne derland op grote schaal worden gehouden, alsmede een aantal andere vooroorlogse Duitse le ningen aan hun trek zullen kun nen komen. Hierop vooruitlopend is het koerspeil dezer fondsen in 1953 meer dan verdubbeld, zodat men belangrijk boven pari is ge komen, terwijl het vlak na de oorlog als scheurpapier werd be schouwd. En nog is het rende ment op deze lening zeer hoog, waarmee wel verband zal hou den het feit, dat Duitsland net doet alsof de diensten dezer le ningen zo'n zware last voor zijn betalingsbalans zijn en dat het Nederland nog steeds niet bil lijk toeschijnt om de betreffende overeenkomst te ratificeren. Moge de hoop daarop in 1954 niet langer ijdel blijken. Nederland is tegen het einde van 1954 geleidelijk aan komen te zitten met een vordering op de E.B.U. van f 1,4 milliard, het geen voor ons land een .volmaakt onevenwichtige toestand heeft geschapen, die ons met Duitsland doet verlangen naar een nieuwe vorm van betalingsverkeer in de E.B.U., een vorm die meer toe nadering moet zoeken naar de vrije inwisselbaarheid van de gulden in andere valuta's en met name in die welke geacht wordt gelijk te staan aan het goud, n.l. de dollar. De weg hiertoe is in 1953 in belangrijke mate geëffend. Zowel onze handel als het betalings verkeer met het buitenland zijn op verschillende detailpunten ge makkelijker gemaakt, hetgeen onze autoriteiten des te gemak kelijker moet zijn gevallen, om dat er zich bij de kapitaaïbeleg- gers een zekere „dollar-moeheid" schijnt te manifesteren. Hier en daar hoort men zelfs de leus, dat de gulden tegenwoordig har der is dan de dollar. Bij de vast houdendheid^ van het ministerie van Financiën, dat wij hier wel mogen identificeren niet de Ne derlandse Bank wanneer het er om gaat de deviezenpot te ver dedigen, is dit geen wonder. De deviezen 'blijven de pot uitrijzen, zij het dan ook dat het tempo waarin de stijging plaats vindt veel langzamer is geworden. Goud en deviezen sa men bezit de Nederlandse Bank thans een bedrag van niet minder dan f 14,3 milliard, hetgeen we derom f 800 millioen meer is dan in het begin van het vorig jaar, een stijging, welke welis waar belangrijk ten achter blijft bij die over 1952 (f2 milliard), maar die toch nog zeer impo sant is wanneer men bedenkt, dat drie jaar geleden de hele deviezenpot bij elkaar nog geen f 800 miJioen bedroeg. Hierbij moet jn aanmerking worden ge nomen. -dat in 1953 voor het eerst kon"worden overgegaan tot aflossing van een deel van de opgenomen dollarcredieten en dat tegelijkertijd een crediet werd verstrekt aan België. Het tegoed van Nederland bij de E.B.U. is de laatste maanden aan het afnemen, hetgeen op zichzelf wegens 'd'e abnormale hoogte, die dit bedrag heeft be reikt, niets anders dan goed kan betekenen, maar het onaange name is. dat het wijst op een verslechtering van onze handels positie in de E.B.U.-landen. Onze buitenlandse handel in zijn geheel genomen mocht er intussen wel weer zijn. Hoewel de internationale afzetmogelijk heden wegens de 'hier en daar optredende depressie en wegens op velerlei gebied wederom schern opdoemende concurrentie van Duitsland en Japan, geleide lijk moeilijker werden, kon onze export zich ook in 1953 behoor lijk handhaven, terwijl de im port er nog niet toe .is overgegaan om de voorraden wederom aan te vullen tot het misschien wel wat al te hoge oeil van 1951. Dit alles geeft onze deviezen pot een wel wat geflatteerd beeld en het is dan ook niet zuivere rijstebrij die daaruit rijst. De enorme vordering op de E.B.U. zal nog nader moeten 'blij ken zuiver goud te zijn Boven dien heeft on.s dcviezenibezit in 1953 een belangrijke steun onder vonden van het wederom, al was het dan on bescheiden schaal, ver kopen van certificaten van Ame- 1 rikaanse aandelen en het daar tegenover kopen door het buiten land van Nederlandse aandelen. Een plethora van middelen op de geld- en kapitaalmarkt was hier van het gevolg. De tarieven van geld op kort termijn waren dan ook, vooral in de tweede helft van het .iaar op een „hongerpeil". Doordat financiën in de herfst geen sdhatkistpapier meer afgaf ontstond er een renteloos tegoed van de banken bij de Nederland se Bank tot een bedrag van meer dan f 500 millioen. Tegen het einde van het jaar is de afgifte hervat, dodh slechts ter vervan ging van vervallen papier, zodat een wijziging in genoemd bedrag, dat de banken een 'hoop rente kost slechts kan plaats vinden uit anderen hoofde. De Nederlandse Bank acht dit tegoed nodig uit liquiditeitsoverwegingen ten be hoeve van de banken, iets wat o.i. uilen naar Athene dragen is. De overigens geheel overbodige, wet op de credietcontrole geeft daar voor afdoende waarborgen. De abnormale rentestand op de geldmarkt heeft ook een druk uitgeoefend op de kapitaalmarkt voor langer crediet m.n. de staatsfondsenmarkt, gemeente- leningen. pandbrieven etc. en in het kielzog hiervan volgde lang zaam de hypotheekmarkt. Het rendement voor staatsfondsen is, al naar gelang de looptijd korter of langer is, gedaald tot een niveau, dat zicih rond de 3 pet beweegt. Een bewijs voor de uitermate gemakkelijke houding, die hier heerst, wordt wel ge vormd door het feit dat juist te gen het eindë van het jaar een nieuwe 31/ lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten met een looptijd van 40 jaar is aan gekondigd tegen een koers van 981/ De Nederlandse Staats leningen en de gemeentelenin- gen hebben een ontwikkeling te zien gegeven in omgekeerde rich ting als de daling van de rente voet. Zelfs de z.g staffellening (3-3%%) met de zeer ongunstige gemiddelde looptijd van 36 jaar heeft de parikoers bereikt, het geen wel aan de balk mag, want hiermede heeft deze lening in 2% jaar tijd een koersverbetering van 18 pet ondergaan. Talrijke gemeenteleningen be wegen zich vele punten boven pari. de 4 en de 4% pet leningen zelfs tot 8 punten toe. Hier dreigt een permanent risico voor de belegger, die zich safe acht in staats- en gemeenteleningen. Immers bij een verdere daling van de rentevoet, die momenteel wel niet zo erg voor de hand ligt, wordt hii aflosbaar gesteld, in dien de leningsvoorwaarden zulks toestaan, hetgeen intussen bij de 4 en 4% pet gemeentele ningen in de eerste 9 jaar niet mogelijk is, maar potentieel zit het koersrisico en dus dn. hetgeen te meer klemt daar de kans od koersstijging minimaal is. Zou de rentestand 'daarentegen stijgen, dan incasseert hij met de meest volkomen zekerheid een dien overeenkomstige koersdaling. Het huidige huurpeil van staats- en gemeenteleningen maant dan ook wel tot grote voorzichtigheid van de 'belegger. Niettegenstaande de vrij aar dige koersstijging, die de aande lenmarkt voornamelijk tegen het einde des jaars heeft te zien ge geven, is het gevaar op de aan delenmarkt o.i. veel minder groot. Immers alleen de enorme ruimte op de geld- en kapitaalmarkt, de daling van de algemene rente voet en de bereidheid van het buitenland om in toenemende mate guldensaandelen te kopen, zijn voldoende motieven voor de stijging die achter ons ligt. Daarnaast komt dan nog, dat het „klimaat" voor het aandeel in de tweede helft van dit jaar belangrijk is verbeterd. De divi dendstop zal niet meer toepasse lijk zijn op de over 1953 uit te keren dividenden. Verder is de speculatiewinstbelasting afge schaft Het compenseren van ver liezen met winsten uit vorige ja ren is verruimd, de mogelijkheid tot vervroegde en versnelde af schrijving (belastingvrij) is ver groot en het tarief voor de ven nootschapsbelasting is verlaagd van 52 tot 46 pet etc. De fiscus gaat dus bijna met nog de helft strijken en over het uitgekeerde gedeelte moet de aandelenbezit- ter dan nog inkomstenbelasting betalen. Er zijn in 1953 dan ook steeds meer stemmen opgegaan om het zgn. primaire dividend be lastingvrij te maken en als een fiscale aftrekpost voor de onder neming te doen beschouwen evenals zulks met een obligatie lening het geval is. Maar daar voor sahijnt het klimaat nog niet rijp te zijn, al wordt het ook in politieke kringen steeds duidelii- ker, dat er een grote doorstro- mingsmogelijikheid op de kapi taalmarkt van de institutionele beleggers naar het risicodragend bedrijfsleven moet worden ge schapen. Het eenvoudigste zou zijn om institutionele beleggers evenals in Amerika het geval is te stimule ren om aandelen te kopen. Maar waarom zou men het, aldus schrijft de politiek voor. eenvou dig oplossen als het ingewikkeld kan. En zo is men dan ook reeds het gehele jaar 1953 bezig om met behulp van f 100 millioen uit de z.g. tegenwaarderekening (Marshallhulp) bij de Nederland se Bank een garantiefonds te cre ëren. dat als transformatiestation dienst moet doèn om de enorme stroom van besnaringen, die bij de institutionele beleggers sa menkomt en waarvoor men meent alleen in obligaties risico vrij te kunnen beleggen in een of andere vorm risicodragend te maiken. Afgewacht zal dienen te worden, hoe dit plan uitgewerkt zal worden, maar of het ■"eel voor de aandelenmarkt belooft, betwij felen wij. Dit is wel het geval met de tegen het einde van het jaar wat meer optimistisch geworden ver wachtingen omtrent de dividend uitkeringen, welke het eerste halfjaar 1954 te zien zal geven over het jaar 1953. De eerste voorboden zijn er al. Zo hebben Unilever en Ned. Ford bij wijze van Kerstverrassing reeds een hogere interim-dividend over 1953 aangekondigd. Unilever heeft zelfs reeds een hoger slot aangekondigd, Philips kondigde een onveranderd inte rim van 6 pet aan, terwijl een hoger slot een redelijke verwach ting vormt. Het interim-dividend van de Kon. Olie, dat een van de eerste dagen van het nieuwe jaar zal worden aangekondigd en dat het vorig jaar 6 pet bedroeg, wordt vol verwachtingen tege moet gezien. Verder zijn daar nog een groot aantal andere on dernemingen, die onder het re giem van de dividendstop be hoorlijke dividendreserves hebben gekweekt en die daar straks on getwijfeld gebruik zullen maken om aandeelhouders een wat gro ter deel van de koek te doen genieten dan de fiscus tot nu toe eerbaar achtte, waarmede dan het rendement op de aandelen markt nog steeds gemiddeld 2% a 3 pet boven dat van de obli- gatiemarkt ligt, hetgeen de aan- (deel)ihouder moed moet geven. Indonesisch kabinet keurt naasting O.G.E.M. goed De Indonesische regering heeft zich "iii haar jongste kabinets zitting accoord verklaard met de naasting van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij (O.G.E.M.) te Djakarta, Djatine- gara, Kebaioran, Tanggerang en Cheri'bon. Met de naasting zal 1 Januari 1954 een aanvang wor den gemaakt. Indonesische orders voor Nederlandse werven De heer A. de Beer, directeur van een ie Zaandam gevestigde scheepswerf (Kraaier) is als ver tegenwoordiger van een stichting van Nederlandse scheepswerven die tot taak heeft orders uit het buitenland aan te trekken, uit Indonesië gekomen met f 70 mil lioen aan orders voor de Neder landse werven. Het contract werd te Djakarta getekend met enerzijds de ver tegenwoordigers van de Indone sische regering, anderzijds de heer De Beer, die als enige ver tegenwoordiger van Nederland aanwezig was. Het totaal aan uit te geven orders was f 100 millioen waarvoor inschrijvingen van 22 maatschappijen uit 10 landen waren ingekomen. In Nederland zullen voor Indo nesië worden gebouwd: een vrachtschip van 10.000 ton met pelgrim-accommodatie, twee pas sagiersschepen van 130 meter lengte, zes vrachtschepen van 200'0 ton per stuk en tien kust vaarders. Geen fusie Amsterdamse Bank en Nationale Handelsbank Naar aanleiding van een uit Djakarta ontvangen bericht, vol gens hetwelk onderhandelingen gaande zijn, die ten doel zouden hebben de Nationale Handels bank te doen overnemen door de Amsterdamse Bank hebben directeleden van de Amsterdam se Bank en de Nationale Han delsbank medegedeeld, dat hun van plannen tot overneming niets bekend is. Java-Caoutchouc weer 6 pet. interimdividend De vergadering van aandeel houders der N.V. Java-Caout- ohouc-'Compagnie heeft haar goedkeuring verleend aan de uitgebrachte jaarcijfers over 1952. Het dividend is bepaald op 6 pet. Dit is reeds interim be taald. Besloten is om over 1953 wederom een interimdividend van 6 pet. vast te stellen. Op de vraag of een hoger dividend over 1952 niet mogelijk was geweest, antwoordde het bestuur, dat een ze'kere stabiliteit in de uitkerin gen gewenst is. Er zijn nog grote afschrijvingen nodig en 1953 is niet even gunstig verlopen als 1952. 6 pet. is het meest verant woorde percentage. Verder werd opgemerkt da+ van de aanplant 50 pet. uit pri ma nieuw en 50 pet. uit minder gunstig oud materiaal bestaat. In het lopende boekjaar wordt een oogst verwacht van circa 615 ton. Dit is ongeveer de maxi mum productie, al zal de 100 hectare jonge aanplant geleide lijk meer in de productie bijdra gen. Rustige markt, scheepvaart vast AMSTERDAM, 30 Dec. Groot zijn de fluctuaties aan hej Damrak niet geweest op deze laatste beursdag van dit jaar. Terugblikkend op 1953 is men niet ontevreden over de ontwik keling. Het jaar is heel wat gun stiger geëindigd dan het begon nen is. De verbetering van het fiscale klimaat heeft hierbij een belangrijke rol gespeeld. Aandelen Nationale Handels bank reageerden in hert geheel niet op berichten uit Djakarta, waarin vermeld wprdt dat on derhandelingen gaande zouden zijn over een eventuële overne ming door de Amsterdamse Bank. Bevoegde instanties heb ben verklaard hiermede volko men onbekend te zijn en ook de beurs beehtte geen geloof aan deze berichten. De koers bleef onveranderd op 132%. Waren het gisteren cultures die van een vaste stemming blijk gaven, van- middag vertoonde de scheep vaartsector een 'gunstige onder toon. Winsten tot maximaal 2 punten kwamen hier vrij veel vuldig voor. De industriemarkt had een weinig bewogen verloop. De in ternationale soorten konden zich goed handhaven, doch Kon. Olie beef iets achter en verloor ruim 1 punt. Ook de locale industrie ën waren goed prijshoudend. Cul tures markeerden de pas en zet ten de stijging van gisteren niet verder voort. Amsterdam Rub ber en H.V.A. in feite onveran derd, doch Deli noteerde een puntje lager. Oo'k de beleggings afdeling sloot het jaar af met een vrij vaste stemming. Ameri kanen opnieuw verwaarloosd. De beurs blijft gesloten tot a.s. Maandag. Veemarkt Leiden LEIDEN, 30 Dec. Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: stieren 2, melkkoeien 30, vette koeien 70, vare e.a. koeien 9, graskalveren 1, vette kalveren 5, nuchtere kalveren 48, geiten 3, vette schapen 50, lam meren 678, varkens zeugen 6, schrammen 126, biggen 383, totaal 1411. Notering: melkkoeien 7501100, vette koeien 7751000. vette koeien schoon 2.102.80, vare koeien 525750, vette lammeren 80102, schrammen 6090, big gen 3545. Overzicht: melkkoeien: tamelijk, vette koeien: stil, vare koeien: tamelijk, vette lammeren: goed, varkens: vrij goed, t.b.c.-vriie aanvoer: vrij goede aanvoer. ^9 9? Een rletertive-verhaal uit Engels vertaald het 82. Het gesprek aan de bittertafel enige tijd geleden, dat u zich nog wel zult herinneren, over de al of niet volmaakte misdaad, gaf hem een prachtige gelegenheid. Zogenaamd om zijn krachten eens op het geval te beproeven kreeg hij van ons inzage in het gehele dossier. Hij kon nu gerust zijn. Het hele geval was voor de politie nog een inktzwarte duisternis. Jim pauzeerde even Hij stak een nieuwe sigaret op en dronk van zijn borrel. De anderen zwe gen geboeid. „Nu wil ik eerst even," ging Jim verder, ..met volledige toe stemming ran notaris Lewis, ik bedoel: de heer Denis, de rol uit eenzetten. die notaris Lewis, zo als ik hem even zal blijven noe men, in dit drama gespeeld heeft. Onze notaris was getrouwd met Margy Walker, de zuster van John. Toen hij Margy leerde ken nen. was haar broer reeds uit het ouderlijk huis verdwenen en zijn misdadigersloopbaan begonnen. Denis was een zeer beltwaam particuliere detective van het Wilkms Inlichtenbureau. Na een paar jaar had hij daar reeds een leidende functie. Margy had zielsveel van haar broer gehouden. Verscheidene malen, als haar man niet thuis was, had zij hem in huis ont vangen en voortgeholpen. Denk was er achter gekomen en had Mary dringend verzocht, om daa; mee op te houden. John was im mers onverbeterlijk. Hij had hem nooit ontmoet, maar hii had de jeugdportretten van John beski- deerd en als ervaren psycholoog had hij uit die gelaatstrekken zijn conclusies getrokken Margy zag in, dat haar man ge lijk had. Toen zij hun eerste kind, Percy, kregen, verflauwde de lief de van Margy voor haar broer, omdat al haar liefde en genegen heid nu in beslag werd genomen door haar man en zoontje. Ted Winchurst slaakte een uit roep. In hoogste verbazing wend- dij hij zich tot Denis en vroeg: „Dus Percy is jouw zoon?" Denis knikte glimlachend. „Valt je dat tegen?" „Maar man, dat neemt een mas sa moeilijkheden weg in verband met mijn dochter. Laat ik je nog maals de hand drukken!" Denis antwoordde ernstige „Ted, ik zal nooit van mijn le ven vergeten, dat, toen iedereen dacht, dat ik een misdadiger was, jij spontaan opstond en mij de hand wilde drukken. Dat pleit voor je." Phil gin,g verder. „Nu moet i'k een pijnlijke er varing uit het leven van onze vriend Denis vermelden. Ben je het er nog steeds mee eens, dat ik alles kan verhalen?" „Ga gerust je gang", was het korte antwoord. Welnu, beiden waren dol op kinderen en hun liefste wens was een buis vol gezonde vrolijke jon gens en meisjes. Toen" een paar maanden na de geboorte van Percy de broer van Mangy weer eens tijdens de af wezigheid van Denis haar in haar huis opzocht hielp zij hem deze keer weer, maar verklaarde re soluut, dat in de toekomst haar huis voor hem gesloten was. Als hij zich beteren wilde, kon hij altijd terugkomen, maar zolang hij zijn misdadigersleven voort zette. was er voor hem hier geen plaats meer. John, die zich juist rijkelijk -Fm alcohol +p huiter vos op gaan, raakte hierover zo in woe de, dat hij zijn zuster aangreep sloeg, dat zij bewusteloos bleef liggen, Het beestmens vluchtte. Toen Denis t'huis kwam lag zijn vrouw nog steeds bewusteloos op de grond in een grote plas bloed, terwijl de baby in de wieg krijtte. Margy werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zij had zware inwen dige verwondingen opgelopen. En toen zij weliswaar geheel genezen uit het ziekenhuis werd ontsla gen, kreeg zij de zekerheid mee van de doctoren, dat zij nooit meer moeder zou kunnen worden. Een schorre kreet van woede klonk nu van de lippen van Denis. Zijn gezicht was krijtwit wegge trokken. Ontzet staarden de aan wezigen hem aan. Spoedig had 'hij zich weer in bedwang. „Het spijt mij, heren, veront schuldigde hij ziöh. Ga door, Bur ke." Deze aarzelde even, maar De- nis drong aan. „Welnu dan," ging Phil verder, „uit de reactie van onze vriend Denis kunt u zich voorstellen wat een zware slag het voor die beiden was. Gelukkig was hun liefde voor elkaar zo groot, dat de wrede teleurstelling hun geluk niet kon verwoesten. In Denis echter ontstond een gloeiende dodelijke haat tegen zijn zwager. Hjj zwoer een dure eed, dat van nu af aan zijn le venswerk hierin zou bestaan om zijn zwager te ontmaskeren en hem met eigen handen het leven uit zijn karkas te knijipen. Hij vroeg en kreeg toestemming om een geheel eigen afdeling op en zodanig trapte en schopte en te mogen oprichten, die zich uit sluitend zou belasten m®t de op sporing van John Walker, die ook reeds in Amerika een aantal over vallen op zijn naam had. Het zou een prachtige reclame voor het bureau zijn. Na de overval op de Roger Winnbank te Londen las Denis In een Engelse krant, dat er inlich tingen gevraagd werden omtrent een zekere John Walker als ver dacht van betrokken te zijn in die overval. Hij gaf natuurlijk ,geen inlichtingen, maar stuurde ogenblikkelijk een van zijn man nen naar Londen om op eigen houtje onderzoekingen te verrich ten. Het spoor leidde naar Australië. Een onderafdeling van Wilkins in Sydney werd verzocht om daar verdere nasporingen te doen. Het geluk was 'hun gunstig, zij kon den de hand leggen op de com pagnon van Walker. Uit naam van Lewis werden hem grote sommen igelds aangeboden als hij zvjn makker wilde verraden. Hij weer stond de verleiding. Tenslotte ga ven ze hem het adres van Lewis in Londen. Toen Denis namelijk vernomen had, dat Walker naar Londen was vertrokken, had hij zich met Per cy naar Londen begeven en zich daar als notaris Lewis geïnstal leerd. Daar begon hij de speurtocht van zijn leven. „Nu we toch bezig zijn met ophelderingen, zei Stevens, wat voor rol heeft de heer Perkins in deze zaak gespeeld?" (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 17