t Op bezoek bij Kees Baard OPRUIMING GERARD WORM Lager siroomtarief en nieuwe vuilnisregeling BICMffl Kunstenaar die Alkmaar unieke Kerstgroep schonk WIJ RUIMEN OP OPRUIMING Balans-OPRUIMING DAMES-, HEREN- en KINDERKLEDING DE GEHELE DAG GEOPEND Kerkschilder en portrettist AGENDA SEIZOETS- 2 Januari 1954 - 9 uur Hoek Houttil Langestraat 40 ZEER LAGE PRIJZEN CORSETTENHUIS DE BOER 1 Competitiestandeii te Alkmaar Nieuwe vuilnisdienst Enorme koopjes in GEMEENTERAAD BERGEN Bergen aan Zee goed bedeeld Pagina 2 Donderdag 31 December 1953 U, lezer, u kent Kees Baard na tuurlijk. Hij is immers de ont werper van de Kerststal in de St Dominicuskerk. U kent hem niet als de man die de muurschilde ringen maakte in de H. Hartkerk te Roermond, muurschilderingen van 900 vierkante meter in totaal. En als u hem nooit hebt gekend als de schilder van de Limburgse dorpskerk van Belfeld, dan kunt u het met ons betreuren, dat zijn enorme, monumentale wandschil deringen, waarin hij het eerste visioen uit Joannes' Apocalyps verbeeldde, mét die kerk door het oorlogsgeweld vernietigd zijn. Kees Baard is als het ware tus sen schilders en schilderijen op gegroeid: zijn vader was direc teur van het Stedelijk Museum te Amsterdam. En hij had het in zijn vingers, de jonge Kees Baard. Hij zou schilder worden. Maar hij werd meester in de rechten, hij werd mr C. Baard, substituut- officier van justitie te Semarang, waarnemend landrechter. Maar ook daar, in Java, schilderde hij. Terug in Holland schilderde hij, in Limburg, waar hij zijn grootse religieuze verbeeldingen op enor me kerkmuren kon realiseren: in Roermond, in Belfeld. Hij woon de bij Albert Servaes in St Mar tens Laethem en hij werkte er in het atelier dat Gusi van de Woe- stijne. Kareis broer, had verlaten. Daar kwamen vele kunstenaars samen; daar heersten vriendschap en vreugde; daar was het goed werken, in het schone Vlaamse land. Kees Baard kwam naar Ber gen. Hij schilderde. Portretten, bloemstiilevens.wat al niet. Nu woont hij al jaren in Alk maar. In zijn huis aan de Juliana- (Adverentie) Lil I 1 I. BicARPAN -aag^acheU be- vollen a' Uw voedsel snel MAAG CACHETS smaakloos, snelzeker DONDERDAG 31 DEC. Bioscopen: REX: „Salto des Doods" (14 jaar) aanv. 2.30 uur. 's Avonds allen gesloten. STEDELIJK MUSEUM: „Van unicum tot serieproduct". Apotheken: Voor spoedgevallen geopend Apotheek Kruisinga, Koor straat 59. VRIJDAG 1 JANUARI Bioscopen: REX: „Salto des doods" (prol.) 14 jaar. HARMONIE: „Kampioen op sokken" a.l. CINEMA: „Het gouden zwaard", 14 jaar. VICTORIA: „Moulin Rouge" 18 jaar. Voorstellingen als op Zondag. STED. MUSEUM: „Van Uni cum tot serieproduct'. Apotheken: Zie boven. 't GULDEN VLIES: Soiree Dansante met dansorkest „The Metropoles". WAPEN VAN HEEMSKERK Nieuwjaarsbal met orkest Tonny Bakkenes. ZONDAGSDIENST ARTSEN Alkmaar: Dokter Lourens en dr Scher- merhorn. HeiloO, Limmen. Akersloot: Dr v. Oppen, Limmen, tel. K 2205—272. De Rijp, Beemster en Scher mer: Dr K. J. van Welsenes, Mid denweg 137, Beemster, tel. K 2998—455. Zondagsdienst wijkverpleeg ster idem: N. A Borst. Grootschermer, A 51, tel. K 2997—389. ZATERDAG 2 JANUARI Bioscopen: Zie boven, voorstellingen 7 en 9.30 uur. Rex 2.30 u 8.00 uur v.v. Alcmaria Victrix. WAPEN VAN HEEMSKERK 1 uur: Amateurstest A.V. R.O. 3 uur: Receptie 50 jaar R.K. Metaalbew. Bond. 8 uur: Feestavond R.K. Metaalbew. Bond. STEDELIJK MUSEUM: Zie boven. Apotheken: Voor spoedgevallen ge opend Apotheek Wanna, Mient. WATERSTANDEN Vrijdag: Hoogwater 2.30 en 15.25 u. Laag water 9.05 en 21.30 u Zaterdag: Hoog water 3.45 en 16.30 u. Laag water 10.10 en 22.45 u.. straat hebben wij de grote por tretten bewonderd die hij schil derde van zijn vrouw en van zijn moeder. Met hem en zijn vrouw hebben wij foto's bekeken van zijn monumentaal werk in de kerk van Belfeld. Die fotos' zijn alles wat er van deze muurschil deringen rest. De oorlog deed zijn vernietigend werk. Maar in Roermond, in de H. Hartkerk, zijn de muren van Kees Baard, en in menige Nederlandse kamer sieren zijn voortreffelijke por tretten de wanden, veel kinder portretten, maar ook die van ou deren, waaronder dat van Hubert Cuypers, de musicus en dirigent, die in dit doek, zonder verstar ring en zonder theatraliteit, als musicus en als dirigent, voortref felijk getroffen is. Kees Baard is een kunstenaar in hart en nieren, een man die een veelbelovende ambtelijke loopbaan opgaf voor verf en lin nen, die de zekerheid van het ambt ruilde voor de ongewisheid van het kunstenaarsbestaan. Misschien kent Alkmaar hem als de man die een oude winkel in de Langestraat ombouwde tot de fraaie nieuwe zaak van Hilck- mann, maar Alkmaar kent Kees Baard ongetwijfeld als de geeste lijke vader van de Kerstgroep in de Laatkerk. Hoe de Kerstgroep tot stand kwam Het begon allemaal met een opdracht. Maar die opdracht be trof niet het ontwerpen van een nieuwe groep. Kees Baard zou alleen maar de oude wassen beel den opnieuw aankleden. Die beel den waren de mooiste niet. Kees Baard zou nieuwe maken. En hij maakte nieuwe. Hij maakte een geheel nieuwe Kerstgroep. Hij en Jan Feldberg, een Alkmaarse draaier, die 't ook „in zijn vin gers" heeft en die op een al even veelbewogen verleden kan bogen als Baard. Zo ontstond, in een korte spanne tijds, o.p hoogst spontane wijze, de Kerstgroep van de St Dominicuskerk. Een moderne Kerstgroep, maar die in al zijn eigentijdsheid duidelijk terugwijst naar de bovenzinnelij ke Ahnung en de rijke symboliek van de Middeleeuwers. ICees Baard heeft gebroken met de traditionele voorstelling van het Kerstgebeuren. Maar wat hij er ons voor in de plaats gaf, richt onze aandacht geheel op de essentie van het Kerstwonder: op het godmenselijke Kind, op Ma rias maagdelijkheid, op Jozefs zelfbeheersing. Wij spraken van een rijke sym boliek, die heenwijst naar de middeleeuwen. Maar wij vrezen dat velen in onze dagen geen oog hebben voor het symbolische, dat voor de misschien dichter bij de aarde, maar zeker dichter bij God levende middeleeuwer vanzelf sprekend was. Rijke symboliek Is het al geen symboliek dat een versgevelde lindenboom uit Alkmaar's Victoriapark heeft ge diend om de victorie der mens wording in Alkmaar te verbeef den? Is u de driedeling wel eens op gevallen: stalinterieur, overhui ving en toren? Het getal drie is klassiek van symbool; denken wij slechts aan de H. Drievuldigheid. Maar waarom die toren, zult u vragen. De toren staat daar om de religieuze duiding ervan. De toren wijst naar omhoog, de to ren heft het geheel van de groep uit het profane naar het verhe vene, uit de sfeer van de wereld naar de sfeer van God, En ook de trap spreekt van het opgaan naar God. Er staat een korf met brood en druiven. Wat symboliseert be ten, het offer van brood en wijn. het goddelijk offer van Christus' lichaam en bloed? De distels in de vaas spreken van ascese, van verstorvenheid en de kruik, dat symbool der maagdelijkheid, wijst bovendien naar de bruiloft van Kana, die wij straks gaan geden ken. In het stro op de vloer staat een vogeltje, een vogel in volle vrijheid, ontkooid zoals de ziel ontkooid is door Christus' geboor te. En zelfs de monnikspij die Jo- zef draagt, is geladen met symbo liek. De kuise bruidegom van de H. Maagd kan menselijke ver beelding niet veelzeggender kle den dan in het gewaad der ont hechting. En zijn offervaardig- ALKMAAR Wij zijn dezer dagen op bezoek geweest in een der plezierigste huisjes van Alkmaar, in het tuinhuis aan de Juliana- straat, waar de Alkmaarse kunstschilder, Kees Baard, woont en werkt. In onze kinderjaren hebben wij altijd gemeend dat het ver leidelijke huisje uit het sprookje van Hans en Grietje er zo moest hebben uitgezien als dat huisje daar aan de Julianastraat, en tussen dat tuinhuis en het woonhuis van burgemeester Wendelaar bestond voor ons een geheimzinnig verband. Ook nu nog, nu wij nauwelijks meer in sprookjes geloven en nu we, ambtshalve, bij allerlei burge meesters kind aan (gemeentethuis zijn, heeft dat huisje nog niets van zijn oude aantrekkelijkheid voor ons verloren. Wij kunnen Kees Baard alleen maar benijden, dat hij er de kunstzinnige bewoner van is. In het gemeentehuis te Groes- beek is een lokaal waar steun trekkers hun steun komen ha len. Op de ruige muur van dit lokaal zette Kees Baard met russisch krijt deze werkman neer. Hij noemde deze teke ning „Godsvertrouwen" heid is verzinnebeeld in de kaars die hij in de hand draagt. Doch waarom vinden wij in deze stal de vuile sporen niet van de dieren? Waar zou St Jozef voor zijn Bruid en voor het Kind dat zij verwachtte niet alles heb ben gedaan om een stal te maken tot een schamel paleis? En bo vendien: dit smetteloze, deze reinheid van het interieur vraagt onze aandacht niet. Die aandacht valt op de groep van drie, op het Kind, op Maria en Jozef en dus: o.p het wonde»- van Kerstmis, het enige dat er op aan komt. De geknielde herder, daar voor aan, geeft het geheel een grote diepte en heel het ensemble vormt compositorisch een zeer geslaagde groep. De mens van vandaag heeft nauwelijks meer het zintuig voor mysterie en mystiek; de zin voor het bovenzinnelijke is afgestompt. Daarop zinspeelde de Paus nog dezer dagen in zijn Kerstrede. Wij hebben stilte nodig en aan dacht, om te zien en om ontroerd te worden. Stilte overhuift deze expressie ve Kerstgroep in de St Domini cuskerk. een stilte waarin de aan dacht groeien kan, en waarin de mens "tot God kan komen. Een nieuw plan Kerstmis roept om Driekonin gen, om het feest van SEpiphanie, waaro.p de Godmens aan de hei denen verschijnt. Kees Baard zou nog een nieu we groep willen maken, een Driekoningengroep, waarin dit grootse feit uit de heilsgeschiede nis wordt verbeeld. Ook deze groen zou hij willen plaatsen in de St Dominicuskerk. Wij hopen dat hij de gelegenheid zal krij gen die plannen te verwerkelij ken, want God is de eeuwig Wa re, de eeuwig Goede en de eeu wig Schone en de kunstenaar is de middelaar tussen de mens en het eeuwig Schoon. Premiere van „De Toneelvereniging" in Alkmaar ALKMAAR Een première van een beroepsgezelschap in Alkmaar is veen alledaagse ge beurtenis, maar met het oog op de belangstelling die in onze stad bestaat voor culturele uitingen in het algemeen, meende de directie van het Gulden Vlies wel eens een nremière te kunnen inlassen. Op Maandag 4 Januari kan men de eerste voorstelling in Neder land tegemoet zien van „In het Kleine Geluk", een blijspel van Sauvaiön door de Stichting „De Toneelvereniging", waarvan A. Defresne de artistieke leider is Op Nieuwjaarsdag wordt des avonds een Nieuwjaars-Soiree- Dansante georganiseerd met me dewerking van het dansorkest The Metropole's" o.l.v. Aldert Dekker Geen huisvuil buiten op Nieuwjaarsdag ALKMAAR Op Vrijdag 1 Januari zal geen huisvuil opge haald worden. De emmers van de door deze maatregel getrollen wijken, zul len Dinsaag 5 Januari 1954 op de gewone ciju geieuigü wuiuen. Advertentie (Advertentie) AL ONZE NACHTHEMDEN EN P YAM A'S tegen LANGESTRAAT 117 TELEF. 3880 WALA-SPECtAALZ4 4K V/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////jJ Biljarten Gouden feest Katli. Landarbeiders HEILOO. Voor de Neder landse Katholieke Landarbeiders- bond, afd. Heiloo zal Zondag 3 Januari a.s. om 8 uur v.m. in de parochiekerk een H. Mis worden opgedragen bij gelegenheid van het gouden jubileum van de bond. De H. Vader Paus Pius XII heeft bij dit jubileum een bijzondere gunst verleend door alle leden in de gelegenheid te stellen een volle aflaat te verdienen onder de voorwaarden Biecht, H. Com munie en gebed tot intentie van de H. Vader. (Advertentie) Zaterdag Maandag Dinsdag en Woensdag is ONZE ZAAK van 9--18 uur Dus: Ook tussen de middag en ook Maan dagmorgen staan wij voor U klaar iï Wf ALKMAAR ALKMAAR De standen van de diverse afdelingen in de com petitie van de Koninklijke Ned. Biljartbond van het District Alk maar zien er na de eerste helft als volgt uit: Klasse A: Optimisten 4 Drie Ruit. 4 Doorbraak 4 Witte Huis 4 Bergen 4 Klasse B: Drie Ruit. 4 De Molen 4 Driesprong 4 Lindenhk. 4 Gekr Valk 4 Klasse C: A. Victrix 5 Drie Ruit. 5 Witte Huis 5 Lindenihk. 5 O. Poorter 5 Vriendseh. 5 Klasse D: Optimisten 5 Lindenhk. 5 Drie Ruit. 5 De Molen 5 De Waag 5 Vriendscih. 5 Te lezen reso. gespeelde partij en, aantal caramboles, aantal beurten, algemeen moyenne en aantal matdhpunten. Uit bovenstaande standen blijkt wel hoe weinig krachtsverschil bestaat tussen de verenigingen: vooral komt dat tot uitdrukking in de „C" klasse waar het ver schil onderling zeer klein is. In de D klasse is dit anders gesteld waar de Optimisten een zeer goe de kans maken het kampioen schap te behalen. In de twee bovenste afdelingen is de spanning zeer groot want de onderste kan nog zee.r zeker aanspraak gaan maken op het kampioenschap. De tweede helft van deze zeer spannende competitie zal worden versneeld in de maanden Januari en Februari. We hopen hierop nog nader te rug te komen. 2290 426 5.37 28 4094 345 11.86 24 1746 399 4 37 22 2047 436 4.69 16 1565 448 3.49 10 1550 474 3.27 26 1404 452 3.10 23 1565 492 3.18 20 1631 476 3.42 19 1511 470 3.06 12 1505 776 1.91 30 1561 705 2.21 28 1300 758 1 84 28 1458 755 1.93 27 1474 751 1.96 21 1603 791 2.02 16 1388 790 1.75 37 983 815 1 20 25 1210 763 1.58 24 1325 865 1.53 24 1285 701 1.83 22 1098 871 1.26 18 BERGEN Binnenkort zal in Bergen een begin gemaakt wor den met een nieuwe regeling bij de vuilnisophaaldienst. In de raadsvergadering van gisteren ;s besloten de reinigingsrechten zoveel mogelijk naar evenredig heid en draagkracht te verho gen, een en ander in verband met het ophalen van vuilnis in de toekomst met een z.g. rol- trommelwagen. Tegelijk hierme de zullen in Bergen uniforme vuilnisemmers verschijnen, waar voor een gulden per jaar van de gebruiker wordt gevraagd. Wan neer deze nieuwe regeling van kracht is geworden zal dit even eens inhouden, dat het vuilnis voortaan twee maal per week zal worden opgehaald, hetgeen on getwijfeld, naast het verdwijnen van alle mogelijke soorten vuil nisemmers, een belangrijke ver betering kan worden genoemd. K.F.C.-keuring ALKMAAR. Harmonie: De kampioen op sokken, 14 jaar; Vrouwenpolitie, 18 jaar. Cinema-Americain: Het gouden zwaard, 14 jaar. Rex: Salto des doods, 14 jaar. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. LICHTE VORST Plaatselijk mist, vrij veel be wolking met plaatselijk enige neerslag, weinig wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Mutaties gemeentepolitie ALKMAAR. Met ingang van 1 Januari zullen de volgende mu taties bij de gemeente-politie plaats vinden. Inspecteur G. H. van den Bos bevorderd van ambtenaar derde klas tot ambtenaar tweede klas. Agent W. Muller, bevorderd tot hoofdagent. Eervol ontslag wordt verleend aan hoofdagent C. Noortman, wegens benoeming tot opperwachtmeester bij de Rijks politie. Eveneens wordt eervol ontslag verleend aan agent J. Beukema wegens benoeming tot hoofdagent bij de politie te Zaan dam. (Advertentie) aanvang 2 Januari a.s. klokslag half negen Ziet étalage's LANGESTRAAT 16-18 MAGDALENENSTRAAT 11 BERGEN De laatste raadsvergadering van dit jaar in Bergen bevatte geen enkel wereldschokkend feit. De raad hield zich voor namelijk bezig met het nemen van een aantal besluiten op diverse terreinen, waaronder het besluit tot vaststelling van de electriciteits- tarieven voor 1954, een onderwerp, dat reeds geruime tijd jn de pen was. Bergen aan Zee werd op deze raadsvergadering goed bedacht, er zal begonnen worden met verlenging van het tegelpad langs de Zeeweg en er komen voor het volgend seizoen een paar andere, noodzakelijke voorzieningen tot stand. Van G.S. was ingekomen goed keuring voor de bouw van tien woningwetwoningen aan de Ko- gendijk en de Foeke Kamstra- weg, alsmede voor het bouwen van een R.K. Kleuterschool aan de laatste weg. Een verzoek van de beroeps vereniging van beeldende kunste naar om aan deze categorie geen huurverhoging op te leggen, c.q. een compensatietoeslag te ver strekken, werd afgewezen. Toegevoegd werd een ingeko men adres van de Heemschut, waarin bezorgdheid werd geuit tegen de aanleg van een sport veld tevens speelterrein voor de schooljeugd in het Maesdammer- hof, welk besluit tijdens de vo rige raadsvergadering werd ge nomen. Men achtte het niet juist een genomen raadsbesluit te gaan herzien n.a.v. dit adres, temeer daar een groot deel van de be zorgdheid van de Heemschut on gegrond is. Van de bewoners van Zanen- geest was een schrijven ingeko men aan de raad, waarin met klem werd aangedrongen op aan sluiting op de waterleiding. Tot nu toe is deze aansluiting aan de Kanaaldijk, waar het ook no dig is, afgeketst op de onwil van enkele bewoners om in de kos ten bij te dragen, doch er zal een verordening komen met binden de kracht en met een baatbelas ting, zodat de onwilligen wel mee zullen moeten doen. Wat be treft Zwanengeest, ook hier zal men trachten de zaak zo spoedig mogelijk voor elkaar te krijgen. De gemeentebegroting voor 1952 zal voor de achtste en laat ste maal worden gewijzigd, het betrof hier alleen een afsluit- wijziging. Het artikel, regelende de samenstelling en werking van de commissie van bijstand voor de dienst gemeentewerken werd overeenkomstig een voorstel van B. en W. gewijzigd. Urinoirs te Bergen aan Zee Het voorstel van B. en W. tot stichting van een tweepersoons urinoir op het parkeerterrein te Bergen aan Zee, waarmee vol gens een gespecificeerde begro ting een bedrag van f 1458.77 gemoeid is, bracht een uitbrei- dingsvoorstel van de heer Maas- sen op tafel. Met de stichting van de urinoirs wordt tevens vol daan aan de bestaande verlan gens van de V.V.V. en de ver eniging Paal 33, maar niet geheel, Men had naast de urinoirs ook graag een tweetal w.c.'s gehad. De kosten van onderhoud, schoon houden en desinfecteringsmidde- len voor de urinoirs worden ge raamd op f 100.per jaar. Wan neer men nu, aldus de heer Maas- sen, geheel zou voldoen aan de verlangens en ook twee w.c.'s zou bouwen, dan zouden de uitgaven waarschijnlijk tot ongeveer f 5000 stijgen, maar daartegenover staat dat men door de w.c.'s inkomsten kan krijgen, en deze raamde de heer Maassen op f 250,per jaar. Ieder jaar f 100.- - onkosten loopt met de jaren aardig op. Zou men ook w.c.'s bouwen, dan zou men niet alleen nog over houden, doch bovendien zouden dan aan alle verlangens en'eisen zijn voldaan. Hetgeen de heer Maassen te berde bracht vond instemming in de ras.d, en men nam een prin cipe-besluit om een uitgaaf te doen van f 5000.welke uit gaaf ten laste moet komen van de begroting 1953. Het trottoir langs de Zeeweg te Bergen aan Zee, dat al door getrokken zou worden van het van der Wijckplein naar de Pau- lineweg, zal ook aangelegd wor den tussen de Paulineweg en de Elzenlaan. De kosten worden ge raamd op f 3511.25. Een aantal bouwterreinen te Bergen aan Zee zal aan parti culieren worden verkocht. Nieuw electriciteitstarief Op voorstel van B. en W. zul len de tarieven voor electriciteit met ingang van Januari worden gewijzigd. De tarieven voor sper- uren, het huishoudelijk gebruik, voor koken, voor tuindersnacht- arbeid, voor kracht op de dag en 's nachts worden verlaagd. Het vastrecht voor verbruikers van het kooktarief wordt ver hoogd voor huishoudelijk gebruik met 30 en voor bedrijven met 50 procent. Goedkeuring van het directoraat-generaal der energie voorziening is reeds verkregen. Alkmaar, Egmond en Bergen hebben nu practisch één tarief. Het administratief bedrijf der gemeentewerken zal efficiënter en tijdbesparender gaan werken in de toekomst, want een nood zakelijke boekhoudmachine, kos tend met bijkomende zaken 3000 gulden, zal worden aangeschaft. Een verordening van de drank wet werd vastgesteld, een andere gewijzigd c.q. aangevuld, maar niet dan na enige idseussie. Deze wijzigingen houden namelijk in, dat bij het beschikbaar komen van een vergunning de bestaande lijst van degenen, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, geen waarde meer zal hebben. De heer Boersma vond dit in genen dele juist, hij wilde de oude rech ten van de eerst ingeschrvenen handhaven en de wachtlijst in zijn tegenwoordige vorm aanhou den en laten gelden. De heer Boersma kreeg bijval van de ge hele vergadering en de raad sprak zich uit voor wenselijkheid van een en ander, terwijl te zijner tijd bekeken zal worden hoe dit georganiseerd zal worden. De heer De Beurs vond, dat het dan ook eens tijd werd, om een betere eisen-verordening vast te stellen, en maakte van deze opmerking een voorstel, dat door B. en W. in studie zal worden genomen. De heer Sluis drong erop aan, dat, wanneer de wachtlijst werd gehandhaafd, er evengoed de mogelijkheid zou blijven bestaan om, wanneer het algemeen be lang dit vroeg, van de volgorde af te kunnen wijken. Men zal eventueel te vergeven vergun ningen goed toewijzen. Een aantal voorzieningen in houdende verhoging van de be zoldiging van personeel in dienst der gemeente zal worden getrof fen. Tot bestuursleden van de ge meentelijke instelling voor sociale belangen werden herbenoemd resp. benoemd de heer J. H. W. Schmidt en mevr. Broekman. De vermakelijkheidsbelasting voor speeltuinen zal worden ver hoogd tot 15 procent, en indien men hiermede niet accoord kan gaan zal de gemeente een opper vlaktetarief instellen. De verordening op de heffing van straatbelasting zal nog een jaar hetzelfde blijven, maar ook over dit punt werd het een en ander gezegd. Zowel de heer Sluis als de heer Ellis als de heer Van Rees-Vellinga waren tegen een latere verhoging van de straatbelasting, die dan in 1955 zou plaats vinden, en zij be pleitten juist verlaging indien dit mogelijk zou zijn. Nu heeft de gemeente Bergen in verhouding tot andere soort gelijke gemeenten zeer veel straat te onderhouden, en de straatbelasting die geheven wordt reikt nog lang niet tot aan de ge stelde grens. Zij ligt veel lager. Bovendien is de straatbelasting een van de weinige belastingen die nog aan de gemeente zijn overgebleven, en derhalve achtte wethouder Den Das een even tuele latere verhoging, die gering zal zijn, niet zo heel erg. Men drong aan op bezuiniging van de uitgaven, maar er moet nu een maal het nodige gedaan worden aan de wegen. Men zal het pro bleem straatbelasting als de tijd daar is, weer onder de loupe nemen. De heer Ellis vond, dat de vaststelling van de reinigings rechten in verband met de voor gestelde verhogingen, welke vol gens de kadastrale huurwaarde van de percelen is vastgesteld, niet een zuiver beeld geven van de draagkracht van de betrok kenen. Tevens bepleitte hij geen verandering te brengen in de kosten, die degenen, die onder de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning vallen, betalen. Berekening van de verhogin gen, die overigens onbeduidend zijn, was volgens de kadastrale huurwaarde het eenvoudigst en geeft wel een tamelijk zuiver beeld) en bovendien zijn de voor delen' voor de bevolking niet ge ring (men zie een desbetreffend bericht elders in deze editie), vooral waar het betreft de volks gezondheid. Derhalve ging de raad, met alleen de heer Ellis tegen, accoord met het voorstel. De begraafrechten zullen ook worden gewijzigd, de onder- ho\dskosten worden gebracht op ƒ3.50. Het Maesdammerhof wordt ver kocht voor ƒ35.000.- aan de heer J. H. Broekman, onder bepaalde voorwaarden, waarvan de belang rijkste dat binnen een termijn van vijf jaar de zetel van een provincialë organisatie voor cul tureel werk (d.i. de Volkshoge school). in de villa wordt geves tigd. Gebeurt dit niet, dan moet de koper nog een bedrag aan de gemeente betalen. Tenslotte volgde, na comité- vergadering, een raadsverklaring betreffende het onderwijs aan de Van Reenenschool, waarin de raad in het openbaar het volste vertrouwen uitspreekt over het onderwijs, dat onder leiding van de heer Nijdam aan de Van Ree nenschool wordt gegeven en de tegen deze school ingebrachte be zwaren voor kennisgeving aan neemt. De raad verzoekt B. en W. in nader overleg met de hoofden van de gemeentescholen even tuele nog bestaande meningsver schillen op te lossen en eventueel bestaande of later blijvende on volkomenheden hij het onenbaar onderwijs nader met <je hoofden (Ier scholen te regelen. Met wederzijdse goede wensen voor het komende iaar werd deze laatste raadsvergadering in 1953 besloten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2