SOCIAAL WERKSTER WEET WEG MET DUIZEND MOEILIJKHEDEN De jeugd speelde piano Enorme staking bedreigt Brits bedrijfsleren In een bedrijf met zeshonderd man Ringers' fabrieksmeisjes vinden een toeverlaat Donderdag 31 December 1953 Pagina 9 Hans Bruin uit Alkmaar eerste in landelijke eindronde Omzetten Beverwijker veilingen in 1953 BEVORDERINGEN RIJKSPOLITIE Nagekomen Priesterj ubileum Ascari verlaat Ferrari Autobus sloeg om; twintig arbeiders gewond DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX Slag om 't loonzakje over de gehele linie Ziekenhuislarieven mogen worden verhoogd Australië wint de Davis Cup Ken Rosewall sloeg Vic Seixas MELBOURNE, 31 December. Australië heeft vandaag voor het vierde opeenvolgende jaar de Davis Cup, het symbool van de internationale suprematie op het tennisveld, gewonnen, doordat Ken Rosewall Vic Seixas in de beslissende ontmoeting van de wedstrijd de nederlaag toebracht met 6—2, 2—6, 6—3, 6—4. Markt en Beurs V 100 jaar Kromstaf Priesterstudiefonds voor Katholieke onderwijzers in Aartsbisdom EXTRA TREINEN BIJ JAARWISSELING MENSENREDDER MET PENSIOEN Erekalender voor Maria's Eeuwfeest TREKKING LOTERIJ „WIN EEN HUIS" Uitvoering Harmonie en Toneel Scheepsberichten BEVERWIJK, 30 Dec. Be verwijk blijft ondanks de uit breiding der industrieën een be langrijk veilingscentrum. In '53 werd aan de drie veilingen teza men totaal omgezet voor een be drag van f 5.089.195 tegenover 1952 f 4.972.561. De veiling Kennemerland had een omzet van f 3.028.631, n.:.. groenten f 2.068.243 en aard beien f 960.387. Dit is een be langrijke stijging. De B.E.T.-veiling had een to taal omzet van f 1.289.244, n.l. f 967.499 groenten en f 3^1.744 aardbeien. Hier was enige aoh- teruitgapg te constateren. De bloemenveiling „Het Cen trum" veilde voor f 771.320, te gen f 47.390 in 1952. De algemeen inspecteur dei- rij kspolitie te Den Haag heeft met terugwerkende kracht per 1 Nov. '53 tot adjudant bevorderd de op perwachtmeester R. Edzes té Alk maar. Per 1 Jan. '54 zijn de volgende opperwachtmeesters tot adjudant bevorderd: F. van Dijk, groeps commandant Rijkspolitie te Scha- gen; E. J. Moerenhout, groepscom mandant Rijkspolitie te Schermer- horn; P Dam. groepscommandant te Blokker: J. P. H. Post, groeps commandant te Medemblik en de chef de bureau van het districts bureau Alkmaar, de opperwacht meester J. de Jong. Antonius Franciscus Suidgeest, Em. Pastoor van Hem en Ven huizen, thans Huize St. Agnes, Herenstraat 45, Voorhout, hoopt op 15 Augustus 1954 zijn 65-jarig Priester Ju'bilé te vieren. MODENA, 30 Dec. De Ita liaan Alberto Ascari, wereld kampioen autocoureur van 1952 en 1953, zal vanaf 31 December niet meer met Ferrari, het merk, waarmede hij twee jaar achter elkaar het wereldkampioenschap op zijn naam bracht, uitkomen. BREDA, 30 Dec. Een auto bus, die arbeiders uit de omge ving van Breda naar bun werk vervoerde, is Woensdag door nog niet opgehelderde oorzaak om geslagen. De bus kwam daardoor tegen een boom teredht en wel met zodanige kracht, dat van de ongeveer 25 inzittenden er 20 werden gewond, van wie drie ernstig. In totaal moesten negen mensen worden opgenomen in het ziekenhuis. De overige werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Rijsbergsewea, waarschii nlijk doordat de chauffeur niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen. Het vervoer naar he.t zie kenhuis geschiedde met zes zie kenauto's. Er waren vier artsen ter plaatse Ingevolge een beslissing van de ministerraad zal gelet op de landelijke herdenking op 1 Fe bruari a.s. van de op 1 Februari 1953 plaats gehad hebbende wa tersnoodramp, de verjaardag van prinses Beatrix op Zondag 31 Januari a.s. gevierd worden in plaats van op Maandag 1 Fe bruari 1954, zodat de rijksge bouwen op 31 Januari zullen vlaggen. Nader vernemen wij, dat het niet in het voornemen van de regering ligt een landelijke cen trale herdenking van de Februa- riramp te organiseren. Het is eühter waarschijnlijk, dat de ramp in diverse plaatsen zal worden herdacht en dat pers en radio hieraan en aan de ramp zelve opnieuw aandacht zullen besteden. Daarom leek het niet wenselijk de officiële viering van de verjaardag van prinses Bea trix te laten samenvallen met deze herdenkingen. (Van onze correspondent) LONDEN, 30 December - Kerst mis is nog maar nauwelijks voor bij of de Britse arbeidsrust wordt weer ernstig bedreigd door nieu we looneisen, waarbij 5 millioen arbeiders in dc woningbouw, me taalbedrijven, mijnen, scheeps werven en spoorwegen betrokken zijn. Hun eisen betreffen een be drag van maar liefst 2Vi milliard gulden per jaar. Sir Walter Monckton, de zeer bekwame Minister van Arbeid, is gisteren „vredesonderhandelingen" begonnen met de werkgevers van het drie millioen man sterke per soneel in de metaalbedrijven en scheepswerven, die onlangs een 24-uur staking hielden, evenals de spoorwegarbeiders een loonsver hoging van 15 procent eisen, en nu dreigen vanaf 18 Januari geen overwerk en stukwerk meer te zullen doen. 39 Vakverenigingen zijn hierbij betrokken, en de slag om het loonzakje is daarmee over vrijwel de gehele linie begonnen. Een dergelijke „haast-je-lang- zaam"-actie zou vooral voor de Britse exportindustrieën fatale ge volgen kunnen hebben en de mi nister schat dat de productie hier door met een vierde terug zou lopen. Vandaag heeft hij de werk gevers weer ontboden om wegen te vinden waarlangs tot een com promis kan worden gekomen, en morgen zal hij de leiders van de betrokken vakbonden ontvangen. Sir Walter is een uiterst kundig man, hetgeen hij ook weer bewees door de voor de Kerstweek af gekondigde nationale spoorweg staking op het laatste moment af T JEUGDWEDSTRIJD IN PIANOSPEL In ,Het Hof van Hol land" te Hilversum had Woensdagmiddag de Landelijke eindronde plaats van de Jeugd wedstrijd in Pianospel, georganiseerd door de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhande laren en Fabrikanten. De winnaarsfessen) rond de vleugel. Van links naar rechts voor de vleugel: Hans Bruin, 9 jaar. Alkmaar; Harry Vooren, 13Vi jaar, Be verwijk; Yvonne Kraa- neveld, 9 jaar, Leiden en Peter van der Eist, 6 jaar, Rijswijk. Daar achter Itteke Keizer. 13 jaar, Den Haag en Han de Vries, 12 jaar, Haar lem. In de Staatscourant van Woens dag is gepubliceerd de prijzen- beschikkmg ziekenhuizen 1954. Met het oog op de kostenstijging per 1 Januari 1954 mogen de ziekenhuizen, bij welke de kos ten van medisoh-specialistische behandeling in de tarieven zijn begrepen, de verpleegprijzen ver hogen met f 0.30 per verpleeg- dag. Ziekenhuizen, bij welke ge noemde kosten niet in de tarie ven zijn begrepen, mogen de verpleegprijzen verhogen met f 0.25 per verpleegdag. De zgn. klasse-tarieven mogen allen wor den verhoogd met f 0.30 per ver pleegdag. te wenden. Maar het is nog de vraag of hij opnieuw succes zal boeken, want de gemoederen van de vakverenigingen zijn door slu we communisten vrij verhit, en zij zeggen dat niet alleen de lonen geen gelijke tred hebben gehouden met de kosten van levensonder houd, maar dat zij mede de vruchten hadden moeten plukken van de grotere productiviteit, die met name in de scheepsbouw- en metaalindustrie naar de aandeel houders zouden zijn gegaan. De werkgevers hebben deze aantij gingen echter krachtig ontkend en wijzen er bovendien op - en dit is zeker terecht - dat hun bedrij ven dergelijke grote loonsverho gingen nooit zouden kunnen dra gen. omdat de buitenlandse con currentie de laatste tijd danig is toegenomen en de Britse bedrij ven reeds vele mooie'orders voor de neus heeft weggegrist. Het is nog mogelijk dat er een scheuring optreedt in de gelede ren van de vakverenigingen, om dat de leden van sommige hiervan hun loonzakje juist voor een groot deel gevuld krijgen door stuk- en overwerk. De onderlinge loyaliteit is echter zeer groot. Onnodig te zeggen dat de nu begonnen besprekingen niet alleen van vitaal belangzijn voor de toekomst van de Britse industrie, maar dat de nu ontstane onrust ook koren op de communistische molen is. Gisteren 'heeft Sir Wal ter reeds een eerste rapport uit gebracht aan de andere leden van de regering, en vandaag kwamen de werkgevers onderling bijeen. De minister hoopt Vrijdag beide partijen bij elkaar te brengen om alsnog een verzoening te bewerk stelligen. Indien hij daar niet in slaagt zal hij vermoedelijk, al dan niet met toestemming van de be trokkenen, een Hof van Onderzoek instellen als een laatste poging om een catastrophale chaos te vermijden. ZWAAG, 20 Dec. Aardappe len 9.5010.50; uien 1.40—14; bie ten 1.30; prei 815; groene kool 10.90—14.50: rode kool 5—9.70; spruitkool 3055 witlof 11-47; breeikipeen 56.20: waspeen 21 25; andijvie 1260; sla 1541; bloemkool 1020; cox orange pip pin 3478- goudreinette 2539: jonathan 2752; laxiton's superbe 3460: present van engeland 21 —50; gieser wildeman 23; provisie peer 1924; sint remy 2225; winterjan 1730; winterlouwtje 17—23. GROOTEBROEK, 30 Dec. 15.000 kg uien, grof 4.805.50 middel 5.906.90, driel. 7.20 8.50. nep 19.90—20.60; 200 kg spruiten 28.0032.00; 2000 kg rode kool 6.009.00; 8000 kg groene kool 7.0010.90; 150 st. bloemkool B 30.00, Bil 19.00, C 19.00, CII 15.00. WOGNUM. 30 December Wit lof A 39-46, B 29-42, C 21-34, stek 11-22, aanvoer 19.500 kg; Spruit kool 30-50, Rode kool 5.30-8.40, Boerenkool 9-10, Uien, middel 6.30-6.40, grof 5.60-6.30; Breekpeen B 5.00-5.60, C 5.10-5.70; Andijvie 36; Prei 8-12; Aardappelen 7.20- 8.20; Ramenas 8; Laxton's Superb 9-30; Goudreinetten 12-35; Win terjan 24-31; Pater van der Elzen 11-26. ALKMAAR Ieder van ons mensen heeft zijn eigen moeilijkheden, zijn eigen problemen. Die kunnen van sociale, van economische, van psycho- logische of van wat voor aard dan ook zijn, wij zitten ermee en we trachten eruit te komen. We zoeken naar een oplossing, omdat we streven naar het geluk. Die oplossing kunnen we niet altijd zelf vinden. Goed, er zijn psychologen, psychiaters, medici, biechtvaders, goede vrienden en vriendin- nen. Zij allen kunnen ons helpen en een mens in moeilijkheden Iaat zich graag helpen, als hij het vertrouwen vindt, dat hij behoeft. Waar alle dagen van alle jaren zeshonderd mensen bijeen zijn in een groot bedrijf, daar hebben zeshonderd mensen hun moeilijkheden. Grote en kleine problemen, ernstige en ingebeelde. En zo'n bedrijf is een goed bedrijf, een modern bedrijf, dat oog heeft voor het menselijke in de mens, wanneer het die zeshon derd werkers en werksters de kans geeft hun problemen te bespreken, hun moeilijkheden op te lossen, wanneer het hun de begrijpende mens geeft, die hen de weg wijst naar hun geluk. Zo'n bedrijf is Ringers' Chocoladefabriek in Alkmaar, een industrie met zeshonderd werkers en met een directie die het hart draagt op de juiste plaats. En de begrijpende mens, die klaarstaat en openstaat, altijd, op de werkuren en in haar vrije tijd, klaar voor die zeshonderd mensen en open voor hun problemen, dat is de Sociaal Werkster van deze fabriek. Het feest, dat een jaar ge leden aanstaande was, hebben wij toen een „wekroep" genoemd, om te komen tot vernieuwde en verjongde activiteit in het katho lieke leven van ons vaderland. Wij hoopten toen, dat de viering van het feit, dat honderd jaar geleden de kerkelijke hiërarchie werd hersteld, de stoot zou zijn tot het overwinnen van de aarze ling, welke toen in tal van katho lieke kringen te bemerken viel. Wij spraken ervan, dat „kenne lijk gewacht werd op iets, dat de stoot zou geven om de beslissen de stap te zetten, de grote sprong te wagen." Die stoot is gegeven! Of dit het gewenste resultaat zal opleveren, moet thans worden af7 gewacht, maar er is reden dit afwachten te doen in gerechtvaar digd optimisme. Een herinnering aan de grote gebeurtenissen van Mei 1953 moge dat optimisme ondersteunen, naast datgene, wat elders in dit nummer in onze „Nieuwjaarsboodschap" wordt ge zegd. Het Hiërarchie-feest was op de eerste plaats een feest van dankbaarheid voor wat in die honderd jaar de Bisschoppen van Nederland voor de Vaderlandse Kerk, dat is voor de Kerk en voor het Vaderland, geweest zijn. Die betekenis kwam in alle plech tigheden en redevoeringen tot uitdrukking, vooral ook in de rede van de vereerde persoonlijk heid van de Legaat van de H. Vader, Zijne Eminentie Kardi naal van Roey van België, die ook in een persoonlijke audiëntie door H.M. de Koningin ontvan gen werd. Ook de regering toonde haar belangstelling en zo heeft het Kromstaffeest, niet m het minst ook door de demonstratie van het Nederlanderschap in Utrecht, inderdaad ook buiten de eigen kring van de katholieke gemeenschap veel goed gedaan, om naar buiten uit te dragen de waarde van Kerk en gods dienstig leven voor de natie! Onder enorme belangstelling van Katholiek Nederland overi gens zijn de feesten gevierd en uitermate geslaagd, aan de opzet is in aanmerking genomen de beperkingen, welke door de wa tersnoodramp waren opgelegd, zeer goed voldssn. Dc mschxigc manifestatie op die Zaterdag avond, na de ontvangst van ae Kardinaal-Legaat, de ontroeren de hulde aan Kardinaal de Jong na de liturgische begroeting van Z.Em, van Roey, de indringende rede van prof. Rogier in het Utrechtse stadion, met zijn veel betekenende oproep aan de afge- scheiden broeders, de pontificale plechtigheid op Zondagmorgen, de jeugdplechtigheid en de aan bieding van het huldeblijk waren alle hoogtepunten van een uiter mate nationale en katholieke vie ring, die menigeen nog lang zal heugen. Zij moet niet alleen in onze herinnering „geregistreerd" blijven, maar voor ons blijven leven, omdat wij uit die her innering nieuwe krachten moe ten putten, om onze taak in de nabije toekomst op de juiste wijze te vervullen. Ook, waar het betreft het in praktijk brengen van de lessen van deze viering: vernieuwde, versterkte en blij vende trouw en volgzaamheid aan de bisschoppen, waarover zulke duidelijke woorden zijn ge zegd. Volgzaamheid, ook waar de Bisschoppen zeiden, dat Katholiek Nederland eensgezind de grote taak in de nieuwe eeuw moet aanvatten. Woorden, die op zo indrukwekkende wijze door Kar dinaal de Jong in zijn sterk aan grijpend woord werden onder streept, en zowel door mgr. dr. Alfrink, de Aartsbisschop-coad jutor als in de boodschap van Paus Pius XII, ons nog eens dui delijk werden vóórgehouden. In eendracht vooruit, als goede ka tholieken, die dus ook goede Vaderlanders zijn, Kerk en Land ten zegen! UTRECHT, 30 Dec. De Ka tholieke Onderwijzersvereniging in het Aartsbisdom „St. Lebuinus" overweegt een priesterstudiefonds op te richten, waartoe een com missie enige plannen aan het be stuur heeft voorgelegd. In aan merking voor steun zouden ko men 45 klein-seminaristen (sae- culier en regulier) en 25' groot seminaristen Wanneer aan de eerste groep 100.per jaar per student en aan de tweede groen 200.per student zou worden verstrekt, bedragen de jaarlijkse kosten 7700. Op Donderdag 31 Dec. 1953 en Zondag 3 en Maandag 4 Januari 1954 zullen de Nederl. Spoorwe gen op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oosten en Zuiden en in het Westen een groot aantal extra treinen laten rijden. DEN BURG Wegens het be reiken van de pensioengerechtigd- de leeftijd is aan schipper J. Bak'ker van de motorreddingboot „Joan Hodshon" te de Cocksdorp eervol ontslag verleend. In zijn loopbaan heeft hij tal van schip breukelingen gered. Tot zijn op volger is benoemd de heer A. Boon Mzn. Donderdag 31 December; He den overleed in 1876 de H. Catherine Labouré aan wie de H. Maagd de Wonderbare Medaille toevertrouwde. „Sinds Christus' geboorte uit Maria is het duidelijk gewor den wat God voorheeft. Hij wil de aarde. Zij moet Zijn Rijk worden. Gods Rijk is 's mensen Paradijs." Viktor Schurr, Gott will die Erde ALKMAAR Na de piano speelwedstrijden voor de jeugd, die in het hele land, ook in Alk maar, zijn gehouden, hebben de winnaars uit de verschillende steden gespeeld op den 30en De cember in de concertzaal van het „Hof van Holland" te Hilversum. Aan deze finale deden ook mee Hans Bruin van de Baansingel en Aty Meulenforoek uit Z.O. Beemster. Hans sbeelde Fantasie D. Mol van Mozar.t en Aty Sonatine op. 36 No. 6 le deel van Clementi. De organisatie bleek bij de Ned. Bond van Piano- en Orgel- CASTRICUM. Ten overstaan van notaris Cronenburgh heeft te Castricum de trekking plaats gehad van de loterij „Win een huis" ten bate van het Nationale Rampenfonds. De voorzitter van het plaatselijk comité, burge meester C. F. Smeets, de secre taris-penningmeester van het N.R.F., de heer N. de Nijs, en de bouwondernemer, de heer J. Biesteribos, die het huis met toe behoren beschikbaar had gesteld, waren aanwezig toen de notaris het zegel van de bus verbrak en mej. Klaasse, dochter van de directeur van Castricums post kantoor, het beslissende nummer te voorschijn haalde. Het bleek 10133, welk nummer in Amster dam verkocht is bij een collec- tionrieur van de Staatsloterij. En nu maar afwachten wie zich als de trotse bezitter van het nieuwe huis komt melden. Van de 60.000 loten werden er 19.787 verkocht. WINKEL. De uitvoering van Winkels Harmonie in zaal Laan onder leiding van de heer Visser, trok een stampvolle zaal en is dan ook geslaagd te noemen. Met grote aandacht luisterden de aanwezigen naar het program ma. "Vooral de American Patrol. Stars and Stripes forever van Sousa en de ouverture van Wil helm Teil kregen een daverend applaus. Tevens werd. door een groep tonelisten onder leiding van mevr. Kooy-Bogaardt het West- friese toneelstuk ,,'t Is ienmal wel" van Jan Koster voor het voetlicht gebracht. Er werd een vrij goede vertolking gegeven van de verschillende rollen, al waren er ook zwakke punter onder. Toch mag men het geheel wel geslaagd noemen. Het West fries ging er bij het publiek goed in en de spelers kregen na afloop dan ook een daverend applaus. Voorzitter Honingh bood op het eind van deze avond aan mevr. Kooy-Bogaardt bloemen aan. Ook voor de schrijver van het toneelstuk werden woorden van dank gesproken. Passagiersschepen Bloemfontein 29 260 m Z Kp Palmas n Kaapstad; Boschfontein 30 v« Marseille n Genua; Jagers fontein 29 v Pt Elizabeth n Kaapstad; Maasdam 29 v Cura- gao n Pt au Prince; Oranje 30 ten anker op de rede Suez; Rijn dam 29 v R'dam n New York 30 te Le Havre; Sibajak 30 v Suez n R'dam; Waterman 29 170 m Z Dakar n Las Palmas; Westerdam 30 v New York te R'dam; Willem Ruys 29 520 m WtN Minikoy n Colombo. Tankvaart Antonia 28 te Singapore; Cal- tex Pernis p 29 Lissabon; Caltex The Hague 30 te R'dam; Clavella 3 verw. in Panamakanaal; Erinna 29 ten anker bij Liverpool; Esso Den Haag p 29 Kp Bon; Marpessa 29 v Miri n Balikpapan; Metula 31 verw A'dam (dokken); Omala 1 verw. in Panamakanaal; On- dina 27 te Singapore; Ovula 29 verw Recife; Perna 29 v Singa pore; Rafaela 29 v Bangkok n Pladju; Saidja 29 v Pulu Sambu; Sliedrecht p 29 Kp Agulhas; Su- netta 28 v Sorong n Kawasaki: Tibia 29 pass Gibraltar n Pt Said; Wieldrecht 29 v Pt Said n Gibraltar. Vrachtvaart Aagtedijk 29 te Montevideo; Aalsdijk 29 te R'dam; Aardijk 29 te New Orleans: Abbekerk 29 v R'dam n Sydney, 30 te Antw.; Abbedijk 30 te Baltimore; Alcyone 29 te Montevideo; Alm- dijk 30 te New Orleans ;Andijk 29 te Galveston; Appingedijk 31 verw Hoek v Holl; Arendsdijk 29 te Santos; Bali 30 te Makassar Blitar 30 te Cochin; Cronenburgh 31 te R'dam: Diemerdijk 30 a.d. grond bij Rilland Bath door mist; Dalerdijk 30 te R'dam; Dongedijk 29 v Vancouver n R'dam; Gaasterland 29 v Bahia; Ganymedes 28 v Mobile n Hous ton; Gouwe 29 v Monrovia n Pt Gen til; Hector 30 te A'dam; Hermes 30 te Hamburg; Hilver sum p 29 Gibraltar; Ilos 29 v Livomo n Napels: Ivoorkust 30 v Bordeaux n Dakar; Java 29 v Surabaja: Jupiter 29 te Algiers Karimun 30 dw Casquets n Pt Said; Karsik 26 te Hongkong; Lemsterkerk 29 f Gothenburg: Leuvekerk 30 te Hamburg; Loe- nerkerk 29 te Valengia: Maas 29 te Sevilla; Maasland 30 te Las Palmas; Modjokerto 30 verw. Marseille; Nestor 30 te Parama ribo; Nigerstroom 30 verw A'dam; Oberon 29 v Curagao n Aruba; Peperkust 30 v Dakar n Free town; Sarpedon 30 te Curagao v New York; Sommelsdijk 28 te Colombo; Talisse 30 te Djeddah; Themisto 29 v Leith n Huil; v. Spilbergen 29 v Freetown n Antw.; Waal 29 v Messina n Oran; Zeeland KRL 30 te Sura baja. handelaren en -Fabrikanten in goede handen te zijn. In totaal waren er 32 deelne- mertjes, allemaal kinderen van 9 tot 14 jaar; er waren zelfs een zesjarige jongen uit Rijswijk en een even oud meisje uit Rotter dam. die zo goed in de eindronde van hun stad hadden gespeeld, dat ook zij aan de landelijke eindronde in Hilversum mochten meedoen. De jongelui hebben met elkaar een verbazend aardig concert ge geven. Met de grootste onbevan genheid, zonder zenuwachtig te zijn, betrad 'het jonge volkje het podium en liet de muziek horen zoals het meende dat het mooi was om te horen. Zij kregen alle maal een prijs in de vorm van een boek over muziek. De groot ste sterren ontvingen geldelijke toelagen voor hun verdere mu ziekstudie. Het was een bijzonder genoegen dit concert te horen en al die kinderen te zien optreden en spelen. Als extra bijzonderheid dient vermeld dat Hans Bruin in zijn groep de eerste prijs heeft be haald. Hans heeft prachtig gespeeld. In de plaatselijke wedstrijden te Alkmaar waren Hans Bruin en Aty Meulenlbroek de beste-n, nu is Hans in de landelijke eind- wedstrijd ook als de allerbeste beoordeeld. De Jury bestond uit de heren Sem Dresden, Gerard Hengeveld en mejuffrouw Ne- derbragt. lerares piano aan het Conservatorium te Rotterdam. De landelijke eindronde in Hil versum is een klinkend succes geweest voor de initiatiefnemer, de Ned. Bond van Piano- en Or gelhandelaren. En bovendien voor Alkmaar want het was een Alkmaarse jongen, die de eerste prijs be haalde. Bovengenoemd concert wordt heden. 31 December, om 18.30 uur uitgezonden door de Avro en de Wereldomroep. Met haar, Mevrouw C. A. M. van Lith, en met de heer Theo J. van der Wal niet alleen een zeer begaafd novellist en roman cier, maar ook leider van Rin gers' Psychologische Dienst hebben wij enkele uren lang mo gen spreken over het sociale werk in dit enorme Alkmaarse bedrijf. Dat sociale werk vereist een ba sis. En die basis is liefde: liefde voor de mensen. En die is een condito sine qua non. Liefde is de moeder van begrip en begrip is dat, wat het contact tussen de sociaal werkster en de mens-in- moeilijkheden moet doorstralen. Arbeidsvreugde en arbeids- vrede. Het sociale werk vangt aan waar het fabriekspersoneel zijn loopbaan begint: bij de sollici tatie. Sociaal Werkster en psy choloog werken hier samen. De eerste indrukken zijn waardevol: de indrukken van het hart en die van het verstand, van de weten schap. En loopt het meisje mee, heeft de man zijn taak aanvaard, dan worden zij en hij opgenomen in een team van werkers, een ple zierig team met een goede geest. En dat die goede geest daar heerst is mede te danken aan dc plaats die het sociale werk in de Rin- gersfabriek inneemt. Mede. zeggen wij, want vóór dat dit sociale werk als een aparte tak van dienst was aanvaard, heersten er óók arbeidsvreugde en arbeidsvrede. Een arbeidsvrede, die bewezen wordt door het feit, dat er in vijftig jaren nog nim mer één staking in de Ringersfa- briek is uitgebroken. Dat is niet het minst te danken aan de hou ding van de directie, die zich nooit in een ivoren toren heeft opgesloten, maar die steeds een open oog en een open hart heeft gehad voor de belangen van haar personeel. Ook dat is sociaal werk,, zij het dan sociaal werk avant la lettre. Het werkersteam in de Ringers- fabriek weet de weg naar de So ciaal Werkster te vinden. De mannen en de meisjes komen bij haar, als zij tobben met hun moei lijkheden, direct of later, maar komen doen ze. In een groot be drijf zijn altijd mensen die met problemen zitten. Met persoon lijke moeilijkheden, of met moei lijkheden in hun gezin. Er is een kindje gekomen en er is geen kinderwagen; een huisgezin is uit zijn woning gegroeid; een samen woning leidt tot ellende; het wil niet vlotten met de financiën noemt u maar op. Men komt er niet uit. Men heeft dit en dat geprobeerd, maar men loopt vast. Welnu, dan is daar de Sociaal Werkster, die luistert, die begrijpt, die een weg ziet en die weg ook wijst en die er in slaagt het pro bleem te doorlichten met een mil de menselijke humor, een humor die noodzakelijk is omdat al het menselijke betrekkelijk is. Zware, maar dankbare taak Mevrouw van Lith weet de weg naar de instanties, die haar kun nen helpen, naar Sociale Zaken, naar de Huisvestingscommissie. En zij heeft er succes ook, geluk kig. En doordat zij er succes heeft, keert er geluk weer in een men senhart dat tobde. En omdat er geluk is weergekeerd in een hart, zullen mensenhanden hun werk doen met groter toewijding, zal er onder de werkers vreugde overspringen van hart tot hart. En daarom vindt men in de Rin- gersfabriek meisjes en mannen, die meer open en vrijer werken en zich bewegen, dan men veelal in fabrieken vindt. Ringers werkt met zeer veel meisjes. Het is dan ook 'n vrouw, aan wie het Sociale werk is toe vertrouwd. Een vrouw, die een zware, maar dankbare taak ver vult. Zij vangt de klachten op, de werkmoeilijkheden, die bij de chef thuishoren en die zij dan ook brengt waar zij behoren - maar zij maakt het in- orde als de meisjes liever niet rechtstreeks naar de chef willen gaan. Ook de kleine moeilijkheden, de problemen die eigenlijk geen problemen zijn, vin den bij haar een begrijpend oor. Ook daar wijst zij een weg, maakt zij een mens gelukkiger dan hij kwam. De huisvesting is een veel besproken, een dikwijls opgelost probleem. De financiën vormen een ander. En dat laatste is niet gemakkelijk op te lossen. Maar zelfs voor die moeilijkheden lig gen er in het bedrijf de moge lijkheden van een oplossing. Huisbezoek. Het milieu van de mens speelt in zijn uiterlijke gedragingen en ook in zijn mentaliteit een grote rol. En dat milieu dient men te kennen, wil men de weg vinden tot het mensenhart. Ook dat weet Mevrouw van Lith en zij kent de milieu's van haar mensen, omdat zij haar meisjes in hun eigen huis gaat opzoeken. Er zijn gunstige en minder gun stige milieu's en aan de sfeer die daar heerst, kan «eifs een be gaafde sociale werkster maar weinig veranderen. Maar een meisje uit een minder geschikt milieu, kan daar bovenuit groeien en dat doet zij ook. met goede leiding. Meestal groeit .zij er dan niet slechts bovenuit, maar ook er uit. Vertrouwen is in dit werk de hoofdzaak, vertrouwen in de waardering van de persoonlijk heid, in de goede bedoeling en in het strikt persoonlijke karakter van het contact. Want de meisjes komen tot Mevrouw van Lith met haar geheimen en ze weten dat het geheimen zullen blijven. En als er een de weg verlaat, die haar gewezen is, als zij dan botst en terugkeert en bekent dat zij gefaald heeft, dan kent een so ciaal werkster geen boosheid, maar begrip, begrip voor een eer lijk mens, die het goed bedoelt, maar die slechts een mens is en daarom falen kon. Daar is tussen de mens met zijn problemen, de mens als werker in het bedrijf, en de Sociaal werkster een indi vidueel contact en dat doet het noodzakelijke vertrouwen groeien. Alle meisjes zijn aardig „Alle meisjes hier zijn aardig," zegt zowel de heer van der Wal als Mevrouw van Lith, „we heb ben een leuke ploeg, van een mooi gehalte. Het zijn de „nette" meisjes uit de advertenties, maar dan wérkelijk nette meisjes. Niet alleen individueel zijn ze aardig en gaaf, maar ook in groepsver band." Mevrouw van Lith is een vrouw, die nimmer het ambt van officier van justitie zou kunnen ambiëren. Zij is niet geroepen om te beschuldigen, maar om te hel pen, niet om straf te eisen, maar om te voorkomen dat menselijke mensen in hun eigen hart gestraft worden voor hun menselijke da den. Zij heeft een adviserende en een opvoedende taak. De directie geeft haar alle steun en de offi ciële instanties doen wat ze kun nen om haar te helpen. Als dat nuttig is, stuurt zij haar meisjes naar een instituut als Huize Driekoningen te Wassenaar vanwaar zij geestelijk rijper te rugkeren naar de fabriek. Dat kan alleen wanneer de ouders hun medewerking verlenen. En dat de meisjes het sociale werk waarde ren, blijkt wel uit de kleine at tenties, die hun erkentelijkheid tot uitdrukking brengen. Met Kerstmis regent het bijvoorbeeld Kerstkaarten uit Oostenrijk in Mevrouw van Lith's brievenbus. Mevrouw van Lith vertelt ons nog meer van haar zware, ver moeiende werk, dat in ieder indi vidueel geval een andere instel ling vereist. En de heer van der Wal zegt ons: „Wie sociaal wil werken en het goed wil doen, moet van nature achter de men sen staan; moet van de mensen houden." Het Ringersbedrijf een der eerste industrieën in ons land, die weigerden meisjes van 14 jaar aan te nemen, omdat zij te jong zijn voor het fabriekswerk is een gelukkig bedrijf, omdat er een directie is, die openstaat voor haar mensen en omdat er een so ciaal werkster is, die de mensen liefde en 't begrip voor de naaste bezit, die nodig zijn om vrucht baar te werken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9