NOORDHOILMDS I Dr. A. Plesman overleden Antwoord van Grote Drie Pionier van de burgerluchtvaart onverwachts heengegaan Nieuw jaar in de wereld Broodprijs verlaagd Dagblad voor Alkmaar en omgeving Plesman t Twee doden te Steenwijk Conferentie van Grote Vier niet later dan 25 Januari Heerlijk avondje was gekomen dak vloog van huis af ZWARE SLAG VOOR ONS VOLK Nachtclubs, restaurants en dancings waren overvol Groninger student neergeschoten Sneeuw sluit 400 mensen in Duff Cooper overleden Acht zwaar gewonden 3 millioen Britten langzaam-aan? Alleen in kleinere gemeenten een stijging van 1 cent per 300 gram Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. 1. M. Stnmpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 29, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig (Vendel) Zaterdag 2 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12973 DE ONVERWACHTE DOOD van doctor Al-bert Plesman is een groot verlies voor Nederland. En ons land niet alleen, ook de sa menleving, die géén landsgrenzen kent. Plesman was een nationale èn een internationale figuur, op een gebied, dat een ongekende ont wikkeling heeft te zien gegeven: de luchtvaart. Voor de luchtvaart toch was de ere-doctor een pionier, met een ongeëvenaard inzicht en door zicht, een zakenman van extra allure, een scheppende en leiden de geest, die de enorme kansen van de technische evoluties wist te grijpen en.... in de hand te houden. Hij stierf op de drempel van het jaar, waarin zijn grootste schepping, de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij, haar 35-jarig bestaan zal herdenken. Zijn werk Was nog niet voltooid, hij zat nog vol plannen, die geleidelijk maar zeker tot uitvoering zouden ko men en de naam van Nederland nog verder en wijder over de gehele wereld zou brengen. Hij was zeker niet het model, dat Paus Pius XII voor ogen had, toen Hij zijn laatste Kerstrede concipieerde, waarin Hij de ver keerde opvattingen van de mo derne techniek belichtte! De plotseling uit zijn werk weg geroepen president-directeur van de K.L.M. was immers niet alleen een zakelijk-leider-van-formaat, maar ook een groot en goed mens. De tijd, waarin gelukkig steeds meer aandacht besteed" wordt aan de positie van de 'mens in de onderneming, was Plesman vér vooruit. Zijn geniale geest was niet „in de technische denkwijze ondergegaan", hij heeft altijd oog gehad ook voor andere en hogere waarden in en om de mens. Dit is mede een van de drijf veren van zijn waarlijk-nationale arbeid geweest. Een aftfeid, die volkeren en landen verbonden heeft, waarmede diensten aan volkeren verbroedering, wereldge meenschap en vrede bewezen zijn, wier betekenis thans nog niet voldoende is te overzien. Vers in onze herinnering ligt nog de op merkelijke verklaring vgn dr. Ples-man in zijn afscheidswoord tot de emigranten, die met de K.L.M.-vogel in' de Christchurch- race vertrokken. Toen hoopte hij, dat men in de periode van deze tocht Christ- church, d.i. Christus' Kerk, niet alleen op de kaart zou zoeken. Nauwelijks drie maanden na deze bekentenis tot de waarde van de kerk van Christus, werd doctor Albert Plesman tot de Eeuwigheid geroepen. De „Flying Dutchman" op zijn laatste tocht naar wijde verten, niet onbekend aan hen, die ge lóven, dat alle werken van men sen en dingen in Gods hand zijn! Dankbaar, en diep-bewogen, staart de Nederlandse Natie Al- bert Plesman na. GEVAREN VAN DE TECHNIEK IN ZIJN KERSTREDE heeft Paus Pius XII een hoogstaan de, breedvoerige beschouwing- gegeven over de grote ge varen van de overdreven waardering, welke in de mo derne samenleving wordt be toond aan de techniek. Hij veroordeelde deze valse op vatting op verschillende gronden en noemde de „tech nische denkwijze" o.a. een speciale vorm van veroorde- lenswaardig materialisme. Wij geven in onze „Kroniek van Zaterdag", in dit eerste num mer van het nieuwe jaar, een toelichtende beschouwing over dit onderwerp. 's Gravenhage, 31 Dec. lil de leeftijd van 64 jaar is hedenavond omstreeks kwart voor tien overleden Dr Al- bert Plesman, in leven pres.-directeur van de K.L.M. Dr Plesman was hedenochtend alhier in -het Bronovo- ziekenliuis opgenomen, nadat hij zich reeds in de nacht van Woensdag op Donderdag onwel had gevoeld. In het ziekenhuis bleek, dat Dr Plesman hoogst ernstig ziek was. 's Avonds overleed hij aan de gevolgen van een slagaderlijke bloeding in de buik. Zijn vrouw en kinde reu de heer A. Plesman Jr arriveerde nog 's avonds om 8 uur uit Rome waren aan zijn sterfbed. De heer Plesman zag nog he denochtend de ernst van zijn toe stand in. Hij heeft, voor hij naar het ziekenhuis werd overgebracht, zijn laatste maatregelen getrof fen- Het heengaan van dr. Plesman heeft niet alleen het vaderland, maar ook de luchtvaartkringen m het buitenland diep geschokt. In Nederland werd het nieuws m de uitzending van de nieuwsbe richten van elf uur 's avonds be kend gemaakt. De AVRO nam nadien een minuut stilte in acht. Voor de microfoons van de om roepverenigingen en van de We reldomroep spraken minister president dr. Drees, dr. ir. Dam me, oud directeur-generaal van de P.T.T., en de heer F. von Bal- luseck, de oudste K.L.M.-directeur in jaren, woorden van herden king. De K.R.O. monteerde een klankbeeld, waarin flitsen van toespraken van de markante K.L.M.-directeur waren opgeno men. Z. K. H. Prins Bernhard ver klaarde in Grindelwald: „Plesman was een heel, heel groot man". Het Koninklijk Paar zond aan mevrouw Plesman een hartelijk telegram van deelneming. Uit ale delen van de wereld kwamen condoleancetelegrammen op Schip hol en in Den Haag binnen. Di verse grote figuren uit de inter nationale luchtvaartwereld heb ben hun leedwezen uitgesproken over het overlijden van dr. Ples man, de pionier van de burger luchtvaart, die veel vreugde over bereikte resultaten heeft gekend, maar ook veel droefheid over het verliezen van dierbaren. Zoals bekend heeft dr. Plesman twee zoons bij vliegtuigongelukken verloren. De begrafenis. Het stoffelijk overschot van de overledene is Maandag van 10 tot 16 uur opgebaard in de hal van het K.L.M.-hoofdkantoor te Den Haag. Het zal Dinsdag a.s. na een herdenkingssamenkomst in de Willemskerk te Den Haag, waar minister Algera zal spreken, ter aarde worden besteld op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan alhier. (Zie ook pag. 6). 'N JAPANS KIND VOOR 12 GULDEN TOKIO, 31 Dec. Missiona rissen in Tokio melden, dat de prijs van kinderen in Japan we gens het grote aanbod van onge veer 80 tot 12 gulden is gezakt. Oorzaak hiervan is de grote ar moede, ontstaan door de enorme overstromingen en de grote wa terschade. Het is in Japan een oude hei dense gewoonte, dat arme gezin- pen hun kinderen beneden 18 jaar Verkoper.. De armoede ia deze gezinnen is thans echter zo groot, dat het aanbod de vraag verre overtreft. De vlaggen op Nederland's grootste luchthaven, Schiphol, hangen halfstok. Terwijl in alle landen de christenen zich naar de kerken begaven om God te danken voor Zijn gunsten in het afgelopen jaar en Hem om zegen te vragen voor 1954, waren de nachtclubs en restaurants in de Westerse wereld vol grote groepen feestvierders, die geen betere manier wisten om het nieuwe jaar in te gaan dan door te eten, te drinken en te' dansen. Middelerwijl strooiden de staatslieden, hun nieuwjaarsboodschappen de wereld in, deels waarschuwend voor oen „nog onvoltooide taak", deels verzekerend, dat de mensheid aanzienlijk is gevorderd op de weg naar de vrede. Premier Malenkof van de U.S. betrekkingen tussen Amerika en ö.R. heeft in een interview met Rusland. Een eerste voorwaarde een Amerikaans blad aangedron- daarvoor noemde hij een volledig gen op het scheppen van goede verbod van atoomwapens. Merk waardig was, dat voor het eerst sinds vele jaren de Westelijke Geallieerden in Berlijn een Nieuwjaarswens ontvingen van de Russische Hoge Commissie. Dr. Drees. De Nederlandse minister-presi dent heeft zich in een boodschap via de Wereldomroep gericht tot de Nederlanders buiten de gren zen, in het bijzonder tot de emi granten, wier ondernemingslust en pioniersgeest hij prees. Ook tot de vrijwilligers in Korea en tot die Nederlanders, die in Indo nesië onder zeer moeilijke om standigheden hun taak vervullen, sprak dr. Drees een speciale groet. Dank bracht de premier aan de naties, die Nederland heb ben geholpen tijdens de waters nood-ramp in Februari j.l. Minister pr. dr. W. J. A. Kern kamp sprak via de Wereldomroep tot de rijksgenoten in de over zeese gebiedsdelen. STEENWIJK, 1 Jan. Op de Meppelerweg te Steenwijk is he denavond om half zeven een uit de richting Meppel komende auto, die met vrij grote snelheid reed, ter hoogte van de begraafplaats uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. In de auto za ten drie broers, de heren Muller uit Rotterdam en de echtgenote van een hunner, de 23-jarige me vrouw M. Muller-de Rooy. De 21-jarige heer J. Muller is onmiddellijk na het ongeval over leden. Zijn schoonzuster mevrouw Muller-de Rooy, werd ernstig ge wond. Zij werd met beide broers, die eveneens gewond waren, naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. Hedenavond ontvingen wij be richt, dat ook mevrouw Muller- de Rooy aan haar verwondingen is bezweken. GRONINGEN. De 23-jarige Groninger student H. J. S. wilde op oudejaarsavond het oude jaar „uitschieten". Hij maakte hierbij gebruik van een vuurwapen, dat hij als lid van een Groninger schietvereniging in bezit had. Op zeker ogenblik vroeg de 14-jarige J. H. S. of hij het wa pen even mocht zien. In de ver onderstelling ds+ het wapen niet geladen w?. htte hij op de stu dent met héi noodlottige gevolg, dat deze een kogel in zijn lies kreeg. Hij werd door de G.G.D. naar het R.K. ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Tegen de stu dent zal proces verbaal worden opgemaakt wegens „het onverant woordelijk gebruik van een vuur wapen". EEN DURE IN DE KOST ROME, 2 Jan. Vittorio Barbonis, vijf jaar oude doch tertje Luciana eet vijf maal tijden per dag en consumeert daarbij 14 bananen, vier bief stukken, een hoeveelheid groenten en fruit en een handvol vitaminepillen. De artsen, die haar in Mi laan hebben onderzocht, zeg gen, dat zij die hoeveelheid voedsel nodig heeft. Haar darmstelsel is bijna zeven meter langer, dan nor maal, doch zij heeft een ge ring absorptievermogen, waardoor zij weinig profijt trekt van haar voedsel. Vittorio is naar Rome ge komen om te proberen zijn zaak aan premier Giusseppe Pella voor te leggen. Zijn probleem: hoe moet ik haar te eten geven van een loon plus kinderbijslag van 40.000 lire per maand? Ze heeft bo vendien nog vijf broertjes en zusjes. ROME, 1 Jan. De toestand in het Italiaanse dorp Castelluccio di Norcia, nabij Perugia, dat reeds vijf dagen door sneeuw van de buitenwereld is afgesloten, wordt ernstiger. Reeds 36 uur zitten de onge veer 400 dorpelingen, die omringd zijn door een sneeuwmuur van twee meter hoogte, zonder licht. Verscheidene zieken in het dorp behoeven geneeskundige hulp, doch zij kunnen niet door een dokter worden bereikt. BENZINE GOEDKOPER 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Naar wij vernemen zal met in gang van 4 Januari a.s. de prijs van autobenzine aan de pomp met 0.4 cent per liter worden ver laagd. De verlaging houdt ver band met een dtiling van de we- reldmarktnoteriijg. MADRID, 1 Jan. Lord Nor wich (vroeger Duff Cooper), mi litair, staatsman en auteur, is Vrijdag op 63-jarige leeftijd plot seling overleden aan boord van het Franse schip „Colombine", waarmee hij, naar verluidt, op weg was naar West-Indië. HET LUCHTRUIM VERBINDT ALLE VOLKEREN „Het luchtruim ver bindt alle volkeren'' was de mening van de op Oudejaarsavond overleden president directeur van de KLM, dr. A. Plesman. Het staat gegrift in de muur boven het in de hal van het hoofdkantoor der KLM te Den Haag geplaatste borstbeeld van wijlen de heer Plesman. Aan de voet daarvan werd ter ere van zijn nagedachte nis op Nieuwjaarsdag een krans gelegd. WASHINGTON, 1 Jan. De Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk hebben vandaag het Russische voorstel, om de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in Berlijn op 25 Januari te houden, aanvaard. Verder uitstel van de conferentie wensen zij echter niet. De Westelijke mogendheden: 1) stemden er verder in toe, dat vertegenwoordigers van de vier Hoge Commissarissen in Duitsland besprekingen zullen voeren over de juiste plaats, waar de bijeenkomst moet wor den gehouden, en over andere technische bijzonderheden; 2) verklaarden, dat aangezien de ministers van Buitenlandse Zaken zelf binnenkort zullen bij eenkomen, het geen zin heeft thans reeds kwesties aan te roe ren, die op de conferentie ter sprake zulen komen. Met deze verklaring willen de Westelijke mogendheden voorko men, dat er voorafgaande aan de conferentie een tijdrovende be- bij autobotsing VALKENBURG, 2 Jan. Nieuwjaarsnacht omstreeks 1 uur had er op de Nieuwe Weg te Val kenburg (L.) een ernstige bot sing plaats, tussen een vrachtauto en een Belgische mijnwerkersbus, waarbij 8 personen afkomstig uit Spekholzerheide zware verwon dingen opliepen, o.a. schedel breuk, bekkenbreuk en hersen schudding, en naar het ziekenhuis te Heerlen moesten worden ver voerd. Een tweetal slachtoffers onder wie de 20-jarige mej. S. verkeert in levensgevaar. Borgward naar Soerabaja BREMEN, 31 Dec. De Duitse „Borgward" automobielfabriek heeft een contract getekend met de firma P. T. Udatin te Soera baja voor de bouw van een be drijf tot het assembleren van Borgward automobielen in Soe rabaja. KRING ZWOLLE K.V.P. Overijsels appèl Grote propaganda- bijeenkomst in Almelo ZWOLLE Het bestuur van de K.V.P. van de Kring Zwolle or ganiseert op Zaterdag 16 Januari a.s. in Almelo in „Het Groenen dal" een „Overijsels Appèl." Deze bijeenkomst in het begin van de verkiezingscampagne voor de ver kiezingen van de Provinciale Sta ten. Minister is H. B. J. Witte zal het woord voeren over het onder werp „De Volkshuisvesting", de heer J. A. Middelhuis, Verbonds voorzitter van de K.A.B. spreekt over „Sociale en Politieke ver antwoordelijkheid", terwijl het lid van de Tweede Kamer, de heer B. A. A. Engelbertink de betekenis van de komende Statenverkiezing zal toelichten. spreking plaats heeft over de agenda. Bondskanselier Adenauer heeft zich accoord verklaard met de inhoud van de Westelijke ant- woord-nota. LONDEN, 31 Dec. De hoop dat een dreigende langzaam-aan- staking van drie rhillioen Britse scheepsbouwers en technici zou kunnen worden afgewend, is ver vlogen, nu Donderdag de werk gevers hebben bekend gemaakt eenstemmig te hebben besloten geen loonsverhoging toe te staan. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Een ontploffing, kennelijk ont staan door onvoorzichtigheid bij het vullen van ballonnetjes, heeft vanavond het gezin S. uit de Maziestraat een zij straatje van het Noordeinde letterlijk dakloos gemaakt. In .het betrokken pand is beneden een rijwielreparatie- werkplaats gevestigd, op de eerste etage woont het gezin S. en daarboven is de zolder. Op deze zolder nu waren drie zoons van dit gezin, 15, 17 en 20 jaar oud, en enige van hun vrienden, bezig met het vullen van „knalballonnetjes". Op de eerste etage hadden zij een zuurstofcylinder geplaatst met een leiding naar boven en op de zolder zelf was een acety- leenapparaat. Met een mengsel van acetyleen en zuurstof vul den zij hun ballonnetjes. Ver moedelijk heeft een hunner een sigaretje opgestoken en het gevolg daarvan was, dat omstreeks kwart over zeven de honderd ballonnetjes, die al gevuld en wel onder het dak hingen, met een geweldige knal ontploften en dat meteen het dak en het bovenste deel van de voorgevel totaal wer den weggeslagen. Ook de zol dervloer begaf het en in de woonvertrekken daaronder werd een enorme ravage aan gericht. In de buurt sneuvel den verschillende ruiten. Er ontstond geen brand. Een van de jongens werd aan het hoofd gewond en mevrouw S. kreeg een shock. 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. De regering- heeft, naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, besloten de door de loonsverhoging in het hakkerijbedrijf optredende kosten stijging van het volksbrood op te vangen met een verlaging van de prijs van de tarwe en daardoor van de meel- en bloemprijzen voor het brood. De bestaande maximum- en minimumprijzen van het volks brood zullen daardoor in het al gemeen niet worden verhoogd. Alleen de prijzen van volkswit brood, geldende voor bezorgd- brood op het platteland gaan, als gevolg van het feit, dat de loons verhoging op het platteland gro ter is dan in de steden, wegens verdere aanpassing in de loon- classificatie op het platteland, één cent omhoog. Daartegenover zullen de maxi mum- en minimumprijzen van volksbruinbrood en -kropbrood_ in het gehele land zelfs met één cent per brood van 800 gram wor den verlaagd, terwijl in een aan tal provinciesteden de maximum- en minimumprijzen van volks witbrood eveneens met één cent per brood van 800 gram zullen worden verlaagd. In de provinciesteden met 40.000 of meer inwoners, worden de bezorgprijzen voor volkswit brood en, behoudens enkele uit zonderingen, ook de prijzen voor afgehaald volkswitbrood, met 1 cent per 800 gram verlaagd. In de kleinere gemeenten blijft de prijs van het volkswitbrood afgehaald onveranderd en wordt de prijs van dat brood bezorgd met 1 cent per 800 gram ver hoogd. Bij de van 4 Januari 1954 af geldende nieuwe prijzen zijn de prijzen van volksbruinbrood over al één cent per brood van 800 gram lager dan die voor het volkswitbrood. Voor de bakkerij geldt, dat de richtprijs voor de soort tarwe bloem, welke voor het bakken van volkswitbrood kan worden gebruikt, eveneens ingaande 4 Ja nuari 1954, op f 35.95 per 100 kg franco wal of stations zal worden gesteld en die van 'ongebuild tar wemeel op f 33.per 100 kg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1