©PRUIMING OPRUIMING D.T.S. en L.S.V.V. krijgen ieder 10.000 gulden subsidie J aaroverziclit Wierigermeer Dr Albert Plesman Dr Albert Plesman Dr Albert Plesman 4 t«m. 9 Januari 1954 Hand weverij De Egel KLECO's 15% tot 50% WONINGRUIL I BAL a.s. Zondag 3 Jan. Rode Hert" Gemeentebegroting 1954 „Een kleiner leger versloeg een groter", kwestie van discipline Woningruil dagmeisje Inwoning Ook in de OPRUIMING 10 pet. korting A. Bökkerink Tuitjenhorn HUISRAAD en INBOEDEL I OPENINCSBAL f Gevestigd: Accountantskantoor De Leeuw De Vries Maats Profiteer van in prijs verlaagd Kledingmag. „KLECÖ villa in centrum Bergen VAN UNICUM TOT SERIEPRODUCT Nieuwjaarsadvertenties JOH. B. GEELS en medewerkenden „Witte pokken in Den Haag Dasitia 4 Zaterdag 2 Januari 1954 De raad van Langedijk kwam dezer dagen in voltallige zitting bijeen ter behandeling van de ge meentebegroting 1954. Voordat de raad hiermee begon vroegen enige andere agendapunten de aan dacht. Na opening met gebed en wel kom werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd en enige ingekomen stukken meestal goedgekeurde raadsbe sluiten door Ged. Staten -r- voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de neringdoen den in het dorp Oudkarspel om ook aandacht te besteden aan het bouwen van nieuwe woningen, werd in handen gesteld van B. en W. Het adres was gisteren pas ingekomen. Ten behoeve van de adspirant- bouwers Fl. Reizen te Zd.-Schar- woude en P. Heidsma te Noord- Scharwoude werd de rente en af lossing gegarandeerd van, onder hypothecair verband, verstrekte geldleningen door de N.V. Bouw- kas Noordnederlandse gemeenten. Uitbreiding R.K. scholen In verband met een toename van leerlingen in de komende jaren zullen de R.K. Jongens school, de R.K. Meisjesschool en R.K. V.G.L.O.-school in deze ge meente worden uitgebreid. In overleg met het R.K. schoolbe stuur zullen nieuwe lokalen ge bouwd worden. In Zd.-Scharwoude zullen de percelen Dorpsstraat 184, 182, 184a, 180 en 178 worden aange kocht tegen de prijs van f 8.50 per m2. Deze percelen zijn of moeten onbewoonbaar verklaard worden. B. en W. overwegen om op het vrijkomende terrein een tehuis voor ouden van dagen te stichten voor het vrijzinnige gedeelte van de gemeente. Een nader voorstel tot stichting van 3 bejaardente huizen kan op een volgende ver gadering tegemoet worden gezien. De begroting De heer K. van Dijk (PvdA) opende de algemene beschouwin gen. Spr. constateerde, dat er bij de jongste raadsverkiezingen een verandering in de raad is geko men. De communisten zijn uit de raad verdwenen. Het behoudende element (WD en Gemeentebe lang) heeft haar intrede gedaan. Hierdoor is meer klaarheid geko men in de politieke verhoudingen. Spr. richtte zich tegen de verkie zingstactiek van de Prot.-Christ. fractie, waardoor aan het stelsel van de evenredige vertegenwoor diging geweld wordt aangedaan. Een vijftigtal kiezers uit Broek op Langedijk heeft bij intuïtie ge stemd op de lijst van de heer Heeringa om deze veilig te stel len. Spr. was verheugd dat B. en W. ondanks 'n tekort van f 80.000 niet hebben beknibbeld op nood zakelijke posten van de begroting. Wat de bouw van drie rusthui zen betrof hoopte spr., dat B. en W. spoedig na een diepgaand on derzoek zouden komen met een voorstel. Spr. hoopte dat het voorstel van B. en W. dan met de grootst mogelijke homogeni teit zal worden genomen. De heer Balder uitte zijn waar dering dat deze begroting kon worden behandeld, voordat het dienstjaar was begonnen. Ook voor de Prot.-Chr. fractie woog het tekort van f 80.000 zwaar. Toch zou sprekers fractie vóór de begroting stemmen, ook al om B. en W. te steunen in hun pogingen om méér uitkering te krijgen in gevolge de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente. Wat betrof de kwestie welke de heer van Dijk naar voren bracht over de verkiezingsactie der Prot.-Chr. partijen was spr. van oordeel dat deze op volko men legale wijze was gevoerd. De heer Jn. Stoop (KVP) zei, dat ook zijn fractie de meeste aandacht had besteed aan 't be grotingstekort. Twee mogelijkhe den waren er om dit tekort op te heffen, n.l. de uitgaven inkrim pen of de inkomsten verhogen. Sprekers fractie was van mening, dat op de uitgaven niet kon wor den bezuinigd. De inkomsten kon den echter worden verhoogd, mits de plannen tot verbetering tussen Rijk en gemeente werkelijkheid werden. Wat betrof de uitgaven voor de brandweer wees spr. erop, dat deze ieder jaar stijgen. Spr. had de overtuiging dat deze gelden doelmatig werden besteed. Maar toch zal er eens een einde moe ten komen aan de stijging. De gelden voor de Volksgezond heid achtte spr. noodzakelijk. Te genover de inrichting van 'n zwembad stond spr.'s fractie ech ter zeer sceptisch om principiële redenen en om redenen van doelmatigheid om zo'n groot be drag uit te trekken. Met de Woningbouwpolitiek kon spr. fractie zich verenigen en werd de wens geuit dat spoedig' zou worden overgegaan tot stich ting van drie bejaardenhuizen in de gemeente. De heer K. van Mienes wees erop dat het behoudende element niet alles bij het oude wilde la ten maar zich het recht voor behield om 'n waarschuwende stem te laten horen als zij meen de dat verder werd gesprongen dan de stok lang was. De heer J. Heeringa (Prot. Chr. fractie) ging speciaal in op het betoog van de heer van Dijk over de verkiezingsactie van de Prot. Ohr. partij. Deze partij heeft vol komen legaal de mogelijkheden van de kieswet uitgebuit en hier door met 'n kleiner leger 'n ster ker leger verslagen. Dit is meer 'n kwestie van intelligentie aldus spr. De Voorzitter van de Raad was erkentelijk voor de woorden van lof tot het college en de ambtena ren gesproken. De stijgende uit gaven hadden B. en W. ook met zorg vervuld temeer daar de in komsten hiermede geen gelijke tred hielden. In deze gemeente die in de dertiger jaren 'n grote crisis doormaakte welke werd ge volgd door 'n oorlog was 'n grote achterstand op velerlei gebied. Deze achterstand moest, en moet in de toekomst nog, worden in gehaald. De begroting is niet royaal opgezet. Alle posten wer den gewikt en gewogen en zijn volkomen verantwoord. Misschien komt de tijd dat B. en W. moeten zeggen: „Er is geen geld". De gemeentefinanciën zijn voor het College 'n zorgenkind en er werd en wordt niets anders gedaan dan datgene wat urgent is. De drie rusthuizen moeten er komen en B. en W. zullen in 'n komende vergadering met 'n af gerond geheel met cijfers komen. De uitgaven voor de Brandweer zijn mede tengevolge van de B.B. noodzakelijk. Wat betrof 'n te stichten zwem bad hoopten B. en W. met 'n voorstel te komen dat iedereen zou bevredigen. Tenslotte ging spr. accoord met de raadsleden die Gods zegen hadden gevraagd voor het raads- college om die besluiten te ne men die noodzakelijk waren in het belang van de gemeente. Nadat in 2e instantie nogmaals de verkiezingsactie van de Prot. Chr. partij was besproken, werd overgegaan tot de behandeling van de 'begrotingsposten. De heer Jac. Slot Pz. merkte bij de post Eigendommen van de gemeente op dat het misschien beter was om 'n vijftiental huizen te verkopen aangezien het tekort hierop jaarlijks groter werd. De Voorzitter zegde toe dat waar mogelijk huizen zullen wor den verkocht. De Hewa-patent-verwarming in de nieuwe U.L.O. school scheen 'n zeer kostbare verwarming te zijn. Ondeskundigheid bij de behan deling bleek hier echter het grootste struikelblok. Bij de post subsidie voor open bare bibliotheken, welke door het College nog moet worden uit getrokken stelde de heer Jac. Bruijn Dz. (KVP) voor om hier op niet in te gaan. De Voorzitter antwoordde dat 'n desbetreffend verzoek was in gekomen en dat dit verzoek de raad moest passeren. We zullen hierover dus meer horen. Aan de militaire tehuizen zal 'n subsidie worden gegeven van f0.06 per inwoner. Deze subsidie zal naar gelang het aantal tehui zen worden verdeeld. De heer A. Dirkmaat (PvdA) zou de subsidie liever verdeeld zien naar verhouding tot het aantal dienstplichtigen uit de ge meente dat van elk der tehuizen gebruik maakte. Hier kwam 'n humanistisch praatje aan te pas maar de raad stapte er niet in en verdeelde de subsidie zoals voorgesteld. 'n Heel debat ontspon zich over de teruggaaf van de verma kelijkheidsbelasting aan de bios coop „Tivoli" voor zijn culturele films. De heer Jac. Bruijn Dz. (KVP) kon zich niet onttrekken aan de gedachte dat B. en W. hier wel 'n wat ruim gebruik hadden ge maakt van artikel 7 van de Ver ordening. Hiertegenover stelde spr. de culturele verenigingen die er dan wel bekaaid afkwamen. Ook de heer Heeringa (Prot. Chr.) was het in deze niet met het College eens. De Voorzitter antwoordde dat het bijzondere hier niet zozeer was gelegen in de culturele films dan wel in de bestaansmogelijk heid van de bioscoop. Werd de vermakelijkheidsbelasting ten volle geheven dan zou de bio scoop komen te vallen waarmede het gemeentebelang niet was ge diend. Het leek erop dat de meerder heid van de raad deze post van de begroting zou schrappen maar nadat de Voorzitter de toezegging had gedaan dat alles nog eens terdege zou worden overwogen (o.a.< ook de entréeigelden) en dat dan eerst de verordening zou moeten worden gewijzigd, ging men ook met dit punt accoord. Subsidie Voetbalvereni gingen Dit punt bracht alle raadsleden tot spreken. Het voorstel luidde: DTS en LSW ieder flO.OOO— en ten behoeve van de sport in Broek op Langendiik de inrich ting van 'n nieuw sportveld waar voor de gemeente flO.OOO.sub sidie verleent terwijl voor de meerdere kosten door de sport vereniging ,.B. o. L." huur moest worden 'betaald De heer Jac. Slot (Prot. Chr.) wees op de noodtoestand in de tuinbouw en vroeg zich af of het nu wel juist is om zoveel gelden te voteren voor het voetbal. Met deze voorstellen waren f50.000, gemoeid. Gezien de huidige situ atie waarin de tuinbouw verkeer de. kon spr. niet met dit voorstel meegaan, De heer Jac. Bruijn Dz. (KVP) wees erop dat de noodtoestand in de tuinbouw van voorbijgaande aard zou zijn, maar dat deze voorstellen blijvend waren. Spr. fractie was echter wel ontstemd over het feit dat DTS aanvanke- lijik senoe? had aan f7000, welk bedrag later toen LSW om f10000 aanklopte ook werd ver hoogd tot flO.OOO. Spr. voelde daarom meer voor het le voor stel n.l. DTS f7000. LSW f10000 en Broek haar sportterrein. De heer v. Dijk (PvdA) kwam op voor DTS en meende dat deze vereniging ook best f10000 kon gebruiken. Wat Broek betrof vroeg spr. zich af of de vereni gingen daar wel in staat zouden zijn om jaarlijks f725 huur te betalen aan de gemeente. De heer Heeringa (Prot. Chr.) merkte op dat het „gelijke monniken, ge lijke kappen" tussen DTS en LSW niet opging. Bij de bepa- Door omstandigheden werd j.l. Woensdag slechts 'n deel van het verslag van de raads vergadering van Langedijk gepubliceerd, reden waarom wij dit verslag thans nog eens in zijn geheel opnemen. Red. N.H.D. ling van de subsidie aan het Centraal Ziekenhuis b.v. was ook nimmer gedacht om 'n gelijke subsidie te geven aan het St. Èli- sabetih-ziekentouis. De heer G. Kraakman (KVP) was het met zijn fractiegenoot Bruijn eens en zou gaarne het oorspronkelijke voorstel aangeno men zien. Ook de heer Stoop (KVP) was het hiermede eens. De heer Balder voelde wel iets voor de denkwijze van de heer Slot maar wilde aan het voorstel zijn stem niet onthouden omdat reeds jaren was uitgekeken naar 'n modus om aan sportterreinen te komen. Na 'n uitvoerige toelichting van de Voorzitter werd het totale voorstel van B. en W. aanvaard met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heren Jac. Slot Pz. en J. Heeringa. De voetbalvereni gingen DTS en LSW krijgen dus ieder f10000 en Broek krijgt haar sportveld. Aan het einde van de vergade ring dankte de Voorzitter voor de prettige samenwerking geduren de 1953 en wenste spr. de raads leden met hunne gezinnen Gods zegen voor het nieuwe jaar. De heer Balder dankte de Voorzitter voor de goede leiding en hoopte dat de verstandhou ding ook in het komende jaar be stendigd zou blijven. Hierna sluiting. ZILVEREN JUBILARIS HEERHUGOWAARD. De heer J. Geusebroek, adjunct-com mies eerste klas ter gemeente secretarie te Heerhugowaard, her dacht het feit dat hij vijf en twintig jaar in dienst is van de gemeente Heerhugowaard. Donderdag j.l. hebben het ge meentebestuur en de ambtenaren de heer Geusebroek gehuldigd. Omstreeks vijf uur betrad de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote en beide zoons, de raadzaal en nam plaats in de voor hem gereserveerde zetel. Nadat de koffie geserveerd was, sprak de burgemeester de jubi laris toe. Hij eerde de jubilaris om diens grote liefde voor de evenmens. Vermeldenswaardig is ook zeker, zoals de burgemeester zeide, het feit, dat de heer Geuse broek nog kans zag op oudere leeftijd het diploma Maatschap pelijk Werker te behalen. Na de gelukwensen van het gemeente bestuur te hebben aangeboden, overhandigde de burgemeester aan de jubilaris een prachtige armbandhorloge. Ook mevrouw Geusebroek werd in de hulde betrokken en ontving uit handen van de bur gemeester een fraai bouquet an jers. Namens de ambtenaren sprak de gemeentesecretaris, de heer G. Th. A. Specker, die de jubilaris een vulpen aanbood. De heer J. Bruin, voorzitter van de advies-commissie woon- ruimtewet, van welke commissie de heer Geusebroek secretaris is, sprak woorden van gelukwens. De jubilaris dankte de spre kers voor deze woorden en voor de mooie cadeaux. Er werden door hem heel wat oude koeien uit de sloot gehaald. Het personeel van Openbare Werken, had een blijk van waar dering gezonden in de vorm van een vogelkooitje, inhoudende sigaretten. Heden overleed in de volle overgave des Geloofs, in de ouder dom van 68 jaren, na een geduldig gedra gen ziekte en meerde re malen gesterkt door de H.H. Sacra menten der Sterven den, mijn geliefde Echtgenote en onze onvergetelijke Moe der, Behuwd- en Grootmoeder MARGARETHA SWART-KAANDORP Uit aller naam: S. H. J. Swart Sr. kinderen en klein kinderen. Alkmaar, 1 Jan. 1954 Nassauplein 11 De H. Mis van Re quiem zal worden op gedragen op Dinsdag 5 Januari, om 9 uur, in de kapel van de Piusstichting te Alk maar, waarna de be grafenis te 10.30 uur vanuit de Piusstich ting op het R.K Kerkhof St. Barbara te Alkmaar. Rozenkrans bidden 's avonds 7.30 uur in de kapel van de Piusstichting. Heden overleed tot onze grote droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze lieveling HUIPIE VAN BOHEMEN in de aanvallige leef tijd van bijna 11 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders, Broertjes en Zusjes Heiloo, 31 Dec. 1953 Herenweg 226. De plechtige Uit vaartdienst zal plaats hebben Maandag 4 Jan. 1954, te 9.30 uur, in de parochiekerk van de H. Willibror- dus te Heiloo, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. Rozenkrans bidden 's avonds 8 uur. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank mede namens onze ouders voor de vele blij ken van belangstelling bij ons huwelijk onder vonden. A. P. Ruiter A. M. Ruiter-Neefjes Schervenweg 19 A Wieringerwerf Aangeboden: woning te Heerhugowaard, vlak bij kerk en school, in ruil voor woning te Alkmaar of omgeving. Br. nr. 24405-A, Bur. v. d. blad. Ten kantore van Mrs. LEESBERG, Kennemer- straatweg 25, Alkmaar, wordt ten spoedigste. jongste bediende gevraagd. Kennis v. ma- chineschrijven en steno strekt tot aanbeveling. Alleen schriftelijke sol licitaties. Gevraagd: een niet beneden 20 jaar, van 84.30 uur. Mevr. HAM BURGER, Wilhelmina- laan 8, Alkmaar. aangeboden aan alleen staande dame of jonge juffrouw, op dorp omge ving Alkmaar. Br. nr. 24404-A, Bur. v. d. blad 1953 werd voor de Wieringer meer het jaar, waarin het herstel der inundatieschade aan boerde rijen en pachterswoningen zo goed als geheel werd voltooid. Verschillende pachtersgezinnen konden na veel noodwoning- misere dit jaar de definitieve woning betrekken. De oogst in de Wieringermeer was de erwten uitgezonderd over het algemeen goed. De uiteindelijke financiële resultaten zullen, door een lager prijspeil der producten, echter lager zijn dan in 1952, toen opbrengst én prijzen beide buitengewoon goed konden worden genoemd. Toch was er alle reden tot dankbaarheid jegens Hem die groei en wasdom schenkt, wat bii de in November gehouden inter parochiële oogstdankdag tot uiting kwam. Voor de hoogtepunten in het kerkelijk leven in de Wieringer meer gaan we naar Middenmeer, waar na het overwinnen van 1001 moeilijkheden in de maand April de aanbesteding van het Godshuis met pastorie plaats vond. Met Pastoor de Wit kunnen,de paro chianen van Middenmeer zeker trots zijn, op het prachtige bouw werk dat hier tot stand wordt gebracht. Op het gebied der sport mag de naam van de afd. Handbal van D.W.O. niet onvermeld blijven. Drie elftallen van D.W.O. wisten dit voorjaar het kampioenschap van hun afdeling te behalen. Alle lof voor het prachtige resultaat voor deze meisjes.. Voor het eerst in de geschiede nis van D.W.O. werd de afgelo pen zomer een Don Bosco-dag gehouden. Alle afdelingen van D.W.O., ook de afd. zang, die in de Meimaand was opgericht, ver leenden hieraan hun medewer king. Een begeesterende speech van Leo Pagano besloot het ge heel. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen kwam de K.V.P. met 'n winst van één zetel uit de stem bus, en keerde daardoor met 3 zetels terug in de nieuwe ge meenteraad. Voorts bleek dit jaar dat de Wieringermeer naar een normale leeftijdsopbouw der bevolking •begint te geraken. Voor het eerst m de geschiedenis van de Polder werd n.l. een trip voor oude van dagen georganiseerd. Dank zii financiële medewerking van de gehele bevolking kon deze dag voor de pioniers tot een onver getelijke worden gemaakt. Ook willen we niet onvermeld laten dat in de maand Mei in het gezin van de heer Jan Schouten aan de Wierweg het eerste kind van het 4e geslacht werd gebo ren. Natuurlijk ook weer een Jan Schouten. In Slootdorp werd in Septem ber een grote fokveedag gehou den. Deze fokveedag werd geor ganiseerd door de Rundveefok- vereniging „Wieringermeer". De leden van deze vereniging kun nen. gezien de kwaliteit van het daar aangevoerde vee. met een gerust hart het jaar 1954 tege moet gaan. De uitbreiding der 3 dorpen ging gestadig door. In Midden meer kon de Prof. Lorentsstraat door de gelukkige bewoners wor den betrokken. In Wieringerwerf kwamen aan de Prinses Margriet straat 25 nieuwe woningen ge reed. Bovendien werden in 1953 door de gemeenteraad definitie ve besluiten genomen voor de bouw van een nieuw Raadhuis dat in Wieringerwerf zal ver rijzen Zeer ten gerieve van het snel verkeer kwam de brug in Rijks weg No. 7 over de Hoekvaart voor het gebruik gereed. Even eens werd door alle inwoners van de Polder met vreugde ge- constateert dat met de bouw van het viaduct over de Rijksweg No. 7, de verbinding tussen de Ooster en de Westerterp weg, een aan vang werd gemaakt. Ook willen wij nog even me moreren het 25-jarig ambts jubileum van dr Hoogkamer te Middenmeer en het bezoek van de Zuid-Afrikaanse Volksdansers aan de Polder. Voorts het kam pioenschap van Noord-Holland dat door de Landelijke Rijvereni- ging „de Wieringermeerruiters" werd behaald Eveneens mag niet onvermeld blijven de onder scheiding in de orde van Oranje Nassau die Burgemeester Log gers en wethouder Giesen voor de vele bewezen diensten mochten ontvangen. Heden overleed in de ouderdom van 64 jaar, geheel onverwacht tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder en Behuwdbroeder President-Directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Begiftigd met de Gouden Ere-Medaille van Voortvarendheid en Vernuft verbonden aan de Huisorde van Oranje Drager van verscheidene buitenlandse onderscheidingen 's-Gravenhage: S. J. PLESMAN—v. EIJK Rome: ALBERT PLESMAN Jr. Abbenes: P. SMITHUYSEN—PLESMAN F. SMITHUYSEN 's-Gravenhage: M. STEENSTRA TOUSSAINT— KOLKMAN Mr W. A. STEENSTRA TOUSSAINT en Kleinkinderen Rotterdam: H. VAN DER KLOOT—PLESMAN C. VAN DER KLOOT 's-Gravenhage, 31 December 1953 Tapijt weg 5 Volstrekt geen bezoek aan huis Het stoffelijk overschot is opgebaard Maan dag 4 Januari a.s., van 1016 uur, in de hal van de hoofdingang van het Hoofdkantoor der K.L.M., Badhuisweg 260, 's-Gravenhage. In verband met de beperkte plaatsruimte op de Begraafplaats kunnen voor de begra fenis alleen de naaste familieleden en vrien den worden uitgenodigd. Voor hen, die van hun belangstelling willen doen blijken, wordt voorafgaande aan de begrafenis een samen komst gehouden in de Willemskerk, Nassau- laan te 's-Gravenhage, op Dinsdag 5 Januari a.s., te 11 uur. Men wordt verzocht uiterlijk te 10.45 uur aanwezig te zijn. Met diep leedwezen geven de Raad van Com missarissen, en de Raad van Bestuur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. kennis van het onverwacht overlijden van President-Directeur in de leeftijd van 64 jaar. Aan zijn visie, zijn pioniersarbeid en zijn opbouwende kracht dankt de K.L.M. haar bestaan en huidige positie. Zijn naam zal onverbrekelijk verbonden blij ven met de Nederlandse burgerluchtvaart. De Raad van Commissarissen De Raad van Bestuur 's-Gravenhage, 31 December 1953. Diep getroffen geven wij kennis van het on verwacht overlijden van onze President- Directeur in de leeftijd van 64 jaar. Met grote dankbaarheid gedenken wij zijn vooruitziende blik, inspirerende kracht, on kreukbaarheid en zorg, waarmede hij gedu rende 34 jaren leiding heeft gegeven aan het bedrijf en het personeel. Zijn voortvarendheid, geestdrift en optimis me zullen ons tot richtsnoer blijven bij de voortzetting van zijn levenswerk. Directie en Personeel van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. 's-Gravenhage, 31 December 1953. N S S is er voor Dames met smaak maar één zaak! 5 - Wij hebben in onze opruiming: 5 s n Coupons, stoffen, cein- 5 tuurs, zakdoekjes, i halsdoekjes, shawls, S S J nylons, handschoenen J V X BOVENDIEN J geven wij op onze 5 andere artikelen J s s Ridderstraat 11. Notaris H. G. WESTEN te Schoorldam zal op Woensdag 13 Jan. 1954 n.m. 2 uur precies op het erf van de heer Jn. Snij der te Tuitjenhorn om contant geld puibliek verkopen: van de fam. S. Rood. w.o. stoelen, tafels, glas- en aardewerk, kachel, bed- degoed en hetgeen ver der ten verkoop zal wor den aangeboden en na afloop om 4 uur precies in het koffiehuis van de heer N. Fernhout aldaar zal een openbare verko ping worden gehouden van een huis en erf aan de Dorpsstraat H 22 te Tuitjenhorn, gem. Ha renkarspel, thans be woond door de heer G. Bleeker. kad. aldaar be kend in sectie A nos. 1004 en 1005 samen groot 1.20 are. Bezichti ging op de verkoopdag van 13 uur. •WWWWVXwwwwwWWWWWWWWWWWWWWWWWUWWWVAWAVWi Op 3 Jan. in Café LANDMANS WELVAREN f te KALVERDIJK J De Dansmuziek wordt verzorgd door de MUSICAL PLAYERS Aanvang 4 uur 1 Consumptie gratis Beleefd aanbevelend, Cl. VAN STRAATEN ^V\\\\\\\\\\V\\\\\\WW\X\W\\\V\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\vv^vxvvg ZONDAG 3 JANUARI GROOT BAL Als attractie voor iedere 5e bezoeker 'n verrassing Muz. „THE MELODY KINGS" o.l.v. Kees Borstlap Aanbevelend, J. J. JONKMAN LUTJEWINKEL Accountancy Belastingzaken Assurantiën - Expertises KENNEMERSTRAATWEG 99 ALKMAAR De bekende JAARLIJKSE van KERKLAAN 84 (over de spoorbaan) HEILOO TAFEL- EN DIVAN TAFEL- EN KIST- l KLEDEN LOPERS I I GORDIJNSTOFFEN 1.20 m. breed I KLEDINGSTOFFEN voor dames 5 wol rayon katoen VLOER- EN SLAAPKAMER- RESTANT 5 KLEEDJES COUPONS i Pracht collectie zuiver wollen kleutergoed 5 j in diverse maten en dessins Jurkjes, blouses, rokjes, broekjes, manteltjes 5 ■i enz. i, Enkele onzer SPOTprijzen i Tafelkleden v.af 15.75 5 Stoffen v.a. f 3.25 Per m- Alles origineel handgeweven 5 Verkoop DAGELIJKS 10—18 uur <VYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYWYYYYYYYYYY\\Y\YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY\\\Y\YY Alle COURANTE artikelen hebben wij van T Haast U naar het vertrouwde adres: Alleen gevestigd: BOTERSTRAAT 1 Aangeboden: woning of eigendomsruil van met garage en grote tuin. Verkoopwaarde f 28.000.Gevr.: ruime woning, goede stand te Alkmaar Brieven onder no. 24412, Bureau van dit blad s STEDELIJK MUSEUM (Kunstnijverheid na 1900) Zondag 25 uur. Werkdagen 1012, 2- en 's avonds 79 uur V#WWW/W/////Z/WWWWZWW/Wh> te Egmond a. d. Hoef g m.m.v. de ACCORELLI'S - Aanvang 7.30 uur J In zomer- en wintertijd 't trefpunt van gezelligheid J. SPAANS en Echtgenote Café „De Ooievaar" - Ritsevoort wenst cliëntèle en begunstigers een Zalig Nieuwjaar. Bouwvakarb. „St. Joseph" - Alkmaar wenst de Eerw. Geestelijk Adviseur en leden Zalig Nieuwjaar H. BAKKUM Jr. en Echtgenote wensen kennissen en cliëntèle Zalig Nieuwj. Landstraat 35, Alkmaar Fa. S. H. J. SWART Cr ZOONS STEENHOUWERIJ - Ritsevoort 17 - Alkmaar wenst alle cliëntèle en kennissen een Zalig Nieuwjaar toe. Aan fam., cliëntèle, vrien den en kennissen Z.N. G. J. BOEKEL en Echtgenote Metselaar-Aannemer, Zijdewind. Met dank voor de vele recommandatie's in 1953 wensen wij onze patiënten en cliënten een oprecht gelukkig Nieuwjaar. HAARGENEESKUNDIG-, SCHOONHEIDSINSTITUUT OUDEGRACHT 225 Telefoon 3528 ALKMAAR SPREEKUREN dagelijks van 106 uur. Woensdags en Zaterdags ook des avonds van 68 uur Dinsdags na 1 uur geen spreekuur S. TESSELAAR en echtgenote Groenten- en fruith., Kalverdijk, wensen vrienden, familie en cliëntèle een Z.N. Aan familie, vrienden en kennissen Z.N. C. SLIJKERMAN en Echtgenote De Weel, O. Niedorp. DOELTREFFERS De sleutelspecialist. Be slist pass sleutels op alle sloten, goedk. en gar. Alkmaar, Spoorstr 87, telef. 3695 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. - „de baas" van de K.L.M., d vechter van de international overgangstijdperk van het e Nederlander heengegaan. Zjji in binnen- en buitenland di( achterlaten, in de eerste pla K.L.M., in de Nederlandse e: wereld. Dr. Albert Plesman, in president-directeur van de 1 werd op 7 September 1889 Gravenhage geboren als ze1 kind van een eenvoudig z; man. Na beëindiging van de opleiding was het zijn bedt beroepsmilitair te worden, t toe hij de Cadettenschool te maar en de Koninklijke Mil Academie te Breda bezocht. Augustus 1911 werd hij be als 2e luitenant, waarna hij ingedeeld bij het 5e regimen fanterie te Amersfoort. In datzelfde jaar maakt< kennis met het vliegtuig en s dien heeft de gedachte aa luchtvaart hem niet meer los ten. In het voorjaar van werd hij bevorderd tot 1ste nant en van April tot Oc 1915 was hij ingedeeld bij he giment Wielrijders te Gouda, ontmoette hij Suze van Eijh hem later als echtgenote t zijn ondernemingen 'n grote zou zijn. In October 1915 kreeg h gelegenheid zijn hartewens te vullen en werd hij officier-I nemer bij de luchtvaartafdeli Soesterberg. Een half jaar in April 1916, werd hij e weer overgeplaatst naar hel giment Wielrijders te Roosei Een jaar daarna, in April werd hij op zijn verzoek toe ten tot de vliegeropleidin Soesterberg, waar hij in No ber '18 zijn militair brevet hi Burgerlucht' In deze Soesterbergtijd zijn idee geboren het vlie, dat tot dan toe alleen voor logsdoeleinden was gebruikt gaan aanwenden voor het ve van passagiers, vracht en Uit deze tijd stammen ook woorden „Dit vliegen dat ee was, kan een hemel worden. Ondanks tegenstand en i grip, wist hij enkele collega later ook belangrijke pen voor zijn idee te winnen en met de organisatie van de luchtvaart tentoonstelling An dam (Elta) begonnen. Deze sitie opende in Augustus 1919 poorten en trok twee ma; lang de belangstelling van Nederland. Nederland was door voor de luchtvaart g« nen en het succes van de 1 heeft de oprichting van de op 7 October 1919 ten zeerst spoedigd. Lt. vlieger Plesman, die t tot standkoming van deze N landse Luchtvaartmaatschapi bijzonder aandeel had g werd tot administrateur ben en enige tijd later tot dire Reeds terstond wist de jong recteur door zijn inzicht, oi satievermogen en werkkracl aandacht van de wereldluchi op zich te vestigen, waarin maatschappij zich reeds sp een leidende positie wist te werven. 's-GRAVENHAGE, 31 De In de residentie hebben zich, is gemeld, drie gevallen vo daan van een ziekte, welke van pokken weg heeft. Bi; bacteriologische onderzoek e: zien het ziektebeeld is men lopig tot de conclusie gekc dat het hier de zogenaamde Eox" betreft, hetgeen ver eet „witte pokken". In Nederland is deze ziekti nimmer voorgekomen. De Ie epidemie in Europa van pokken kwam in 1921 in Zw land voor. Meer treedt de 2 op in sommige Zuid-Amerik staten. Zij is even besmet als de pokken, maar het pn verschil is, dat de sterftekans wel nihil is, terwijl die b echte pokken ligt tussen c en 20 pet. LOONSVERHOGING DE BLOEMISTERI. 's-GRAVENHAGE, 1 Jan De vereniging „de Nederl: Bloemisterij" en de in de ting voor de Landbouw sa werkende organisaties zijn eengekomen om aan de jo regeringsbeslissing over de hoging der lonen in het bloi terijbedrijf op de volgende uitvoering te geven: De rechtens geldende tijdl worden verhoogd met 5 pet. dien verstande, dat de verhi voor mannelijke vakarbeider; 23 jaar en ouder tenminste 5 per uur zal bedragen. Onder tijdlonen worden bij verstaan de in de C.A.O loonregeling vastgestelde x lonen met inbegrip van vasti slagen (toeslag voorman, to voor diploma's of bijzondere kundigheid). Deze verhogingen gaan i 3 Januari 1954. Het is gebleken, dat het <x van rijksbemiddelaars tegen wijze van uitvoering der loon hoging geen bezwaar zal m

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4