Albert Plesman, 'n eerlijk en godvruchtig man In Schagen en De Goorne heerst opperste spanning I Groot Nederlander, groot wereldburger De Prins - als Mexicaan - won de eerste nriis Katholieke hulpacties voortaan meer efficiënt Politie veegde in vijf minuten straten schoon In Nijmegen ontbrandde het vuur te vroeg STANDEN IN MEMORIAM „Witte pokken" in Den Haag Oudejaar in Grindelwald Heerenveen knalde liet nieuwe jaar in Scheepsbrand in Rotterdam In de afdeling Noord-Holland SRC ontvangt WGW, RK EDO is gastheer van Flevo K.S.V.-Dirkshorn dè strijd in 3B afd. N. Holland op internationaal niveau Zaterdag 2 Januari 1954 Pagina 5 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Doctor Albert Plesman, de stichter en „de baas" van de K.L.M., de promotor van de nationale en voor vechter van de internationale burgerluchtvaart, is niet meer. In het overgangstijdperk van het oude in het nieuwe jaar is deze grote Nederlander heengegaan. Zijn heengaan zal zonder twijfel door velen in binnen- en buitenland diep worden betreurd en een grote leegte achterlaten, in de eerste plaats in zijn gezin, maar eveneens in de K.L.M., in de Nederlandse en in de internationale burgerluchtvaart wereld. Dr. Albert Plesman, in leven president-directeur van de KLM, werd op 7 September 1889 te 's Gravenhage geboren als zevende kind van een eenvoudig zaken man. Na beëindiging van de HBS- opleiding was het zijn bedoeling beroepsmilitair te worden, waar toe hij de Cadettenschool te Alk maar en de Koninklijke Militaire Academie te Breda bezocht. In Augustus 1911 werd hij beëdigd als 2e luitenant, waarna hij werd ingedeeld bij het 5e regiment In fanterie te Amersfoort. In datzelfde jaar maakte hij kennis met het vliegtuig en sinds dien heeft de gedachte aan de luchtvaart hem niet meer losgela ten. In het voorjaar van 1914 werd hij bevorderd tot 1ste luite nant en van April tot October 1915 was hij ingedeeld bij het Re giment Wielrijders te Gouda. Hier ontmoette hij Suze van Eijk, die hem later als echtgenote bij al zijn ondernemingen 'n grote steun zou zijn. In October 1915 kreeg hij de gelegenheid zijn hartewens te ver vullen en werd hij officier-waar- nemer bij de luchtvaartafdeling te Soesterberg. Een half jaar later, in April 1916, werd hij echter weer overgeplaatst naar het Re giment Wielrijders te Roosendaal. Een jaar daarna, in April 1917, werd hij op zijn verzoek toegela ten tot de vliegeropleiding te Soesterberg, waar hij in Novem ber '18 zijn militair brevet haalde. Burgerluchtvaart. In deze Soesterbergtijd werd zijn idee geboren het vliegtuig, dat tot dan toe alleen voor oor logsdoeleinden was gebruikt, te gaan aanwenden voor het vervoer van passagiers, vracht en post. Uit deze tijd stammen ook zijn woorden „Dit vliegen dat een hel was, kan een hemel worden." Ondanks tegenstand en onbe grip, wist hij enkele collega's en later ook belangrijke personen voor zijn idee te winnen en werd met de organisatie van de eerste luchtvaart tentoonstelling Amster dam (Elta) begonnen. Deze expo sitie opende in Augustus 1919 haar poorten en trok twee maanden lang de belangstelling van heel Nederland. Nederland was daar door voor de luchtvaart gewon nen en het succes van de ELTA heeft de oprichting van de KLM op 7 October 1919 ten zeerste be spoedigd. Lt. vlieger Plesman, die bij de tot standkoming van deze Neder landse Luchtvaartmaatschappij 'n bijzonder aandeel had gehad, werd tot administrateur benoemd en enige tijd later tot directeur. Reeds terstond wist de jonge di recteur door zijn inzicht, organi satievermogen en werkkracht de aandacht van de wereldluchtvaart op zich te vestigen, waarin zijn maatschappij zich reeds spoedig een leidende positie wist te ver werven. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. In de residentie hebben zich, naar is gemeld, drie gevallen voorge daan van een ziekte, welke veel van pokken weg heeft. Bij het bacteriologische onderzoek en ge zien het ziektebeeld is men voor lopig tot de conclusie gekomen, dat het hier de zogenaamde „milk Sox" betreft, hetgeen vertaald eet „witte pokken". In Nederland is deze ziekte nog nimmer voorgekomen. De laatste epidemie in Europa van witte pokken kwam in 1921 in Zwitser land voor. Meer treedt de ziekte op in sommige Zuid-Amerikaanse staten. Zij is even besmettelijk als de pokken, maar het prettige verschil is, dat de sterftekans vrij wel nihil is, terwijl die bij de echte pokken ligt tussen de 10 en 20 pet. LOONSVERHOGING IN DE BLOEMISTERIJ 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. De vereniging „de Nederlandse Bloemisterij" en de in de Stich ting voor de Landbouw samen werkende organisaties zijn over eengekomen om aan de jongste regeringsbeslissing over de ver hoging der lonen in het bloemis- terijbedrijf op de volgende wijze uitvoering te geven: De rechtens geldende tijdlonen worden verhoogd met 5 pet. met dien verstande, dat de verhoging voor mannelijke vakarbeiders van 23 jaar en ouder tenminste 5 cent per uur zal bedragen. Onder tijdlonen worden hier bij verstaan de in de C.A.O. c.q. loonregeling vastgestelde week lonen met inbegrip van vaste toe slagen (toeslag voorman, toeslag voor diploma's of bijzondere des kundigheid). Deze verhogingen gaan in op 3 Januari 1954. Het is gebleken, dat het college van rijksbemiddelaars tegen deze wijze van uitvoering der loonsver hoging geen bezwaar zal maken. Het groeide. De jaren tussen de beide we reldoorlogen werden gekarakti- seerd door een aantal opmerke lijke initiatieven, waarin Ples- man's leiderscapaciteiten zich ten volle konden ontplooien, zoals de pioniersvluchten van Nederland naar Indonesië in de twintiger jaren en de prestatievluchten van de Fokker-vliegtuigen, „Pelikaan" en „Snip", resp. naar Indonesië en West-Indië en de DC-2 „Uiver" in de Londen-Melbourne race in de jaren 1933-'34. Toen de oorlog in Mei 1940 ook over Nederland kwam, werd Ples- man's levenswerk voor een groot deel vernietigd. Zijn bedrijf had zich tot op dat ogenblik uitgebreid tot vele landen in Europa en in West-Indië, en exploiteerde de toendertijd langste intercontinen tale luchtlijn van Amsterdam naar Djakarta, terwijl in Indo nesië de KNILM, een zustermaat schappij, luchtdiensten onderhield, waarvan dr. Plesman eveneens een der oprichters en directeur was. Gedurende de oorlog was dr. Plesman van Mei 1941 tot April 1942 te Scheveningen gevangene der bezetters, waarna hij naar Twenthe werd verbannen. Hier werkte hij de plannen uit voor de wederopbouw van zijn bedrijf en toen op 2 April 1945 dit gebied door de geallieerden werd be vrijd, vertrok hij terstond via Zuid-Nederland en Engeland naar de V.S. van Amerika, waar hij tot ieders verbazing de oorlog was toen nog niet beëindigd veertien „Skymasters" wist te ko pen voor zijn bedrijf. Een jaar later vlogen zijn vliegtuigen reeds naar vele delen der wereld. Na de bevrijding. In de acht jaren, die sinds de bevrijding van Nederland zijn verstreken, heeft dr. Plesman, sinds 1946 president-directeur van de KLM, zijn schepping gemaakt tot een der grootste internationa le luchtvaartondernemingen met vertakkingen over de gehele we reld. De KLM, die in 1919 begon met een staf van 12 man is onder zijn bezielende leiding uitgegroeid tot een concern, dat 13.545 em ployes telt, dat een luchtnet ex ploiteert van 212.156 km., waarin 102 steden in 67 landen zijn op genomen. Haar luchtvloot is bijna 90 moderne vliegtuigen groot, Met dr. Albert Plesman is een groot Nederlander en een groot wereldburger heengegaan. Zijn gezag in de internationale wereld van de luchtvaart was aanzien lijk. Zijn krachtige persoonlijk heid wist op alles wat hij onder nam een geheel eigen stempel te drukken. Hij was een godvruchtig en eerlijk man, rijk aan ervaring en inzicht, wiens kort maar kern achtig woord altijd veel belang stelling en gehoor ondervond. Hij heeft gedurende meer dan 34 jaar van het begin af 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij geleid met een onverzettelijke energie, onge looflijke werkkracht en een on verflauwd vertrouwen in de zaak van de burgerluchtvaart. Hoe groot de achting was die men dr. Plesman toedroeg, blijkt wel hier uit, dat hij uit binnen- en buiten land vele hoge onderscheidingen ontving, waaronder het comman deurschap in de Orde van Oranje- Nassau, en die van het ere-doc- toraat in de Technische Weten schappen van de Technische Ho geschool te Delft. Geschenk van Antillen aan New-York NEW YORK, 29 Dec. (A.P.)— Een gebrandschilderd gedenk raam van de bevolking der Ne derlandse Antillen aan de stad New York is Woensdag in de Butlerbibliotheek van de Co- lumbia-Universiteit onthuld Het raam is een geschenk aan de stad ter gelegenheid van haar 300e verjaardag. Dr. Wybo Goslinga, plaatsvervangend voorzitter van de wetgevende raad der Nederl Antillen, heeft tijdens de plech tige overdracht het woord ge voerd. Japan is gebleken, dat door over haast te werken en maar goede ren te sturen hoge vervoers- en sorteerkosten gemaakt worden, terwijl vaak de elders in zwang zijnde goederen en meubelen voor de slachtoffers niet passend en geschikt zijn. De Internationale katholieke (Van onze verslaggever). Slechts vijf minuten heeft de gemeentepolitie van Heerenveen nodig gehad om de straten te zuiveren van de baldadige jeugd. De lieve jeugd van het Friese Haagje zette immers op de haar eigen wijze het nieuwe jaar in! Hieraan komen donderbussen te pas, voetzoekers, gillende keukenmeiden en andere attributen die lawaai maken. Helaas is deze „knal"-traditie de laatste jaren ontaard in een open lijke uitdaging aan de politie. Evenals voorgaande jaren is de aan vankelijke koude oorlog uitgedraaid in een ware veldslag. Het begin is steeds onschul dig. Nauwelijks zijn de klepels voor de twaalfde keer op het klokkenbrons neergevallen en zijn in huiselijke sfeer de „oud en nieuw"-ceremoniën vervuld, of de opgeschoten jeugd snelt de straat op. De plaats van samen komst is de Dracht, de hoofd en winkelstraat. Met alle moge lijke knaldingen jagen ze elkaar en de omwonenden de stuipen op het lijf. Op een flinke afstand hielden de agenten voorlopig een oogje in het zeil. Toen het donderend geweld begon te vervelen, moest de baldadigheid botvieren. Verleden jaar werden zelfs automobilisten lastig gevallen; met auto en al werden zij als het ware „gejonast". Deze keer viel het mee. Zelfs de traditioneel geworden brandende autobanden ontbraken. Maar nu was een nieuw spelletje uitgevonden. Van grote palen werd een barricade opgeworpen. In het midden lag een houten sneeuwruimer, een beetje te vroeg voor de dag gehaald en de entourage werd gevormd door enkele kruiwagens. Auto's moesten wachten totdat er een stukje weg was opge ruimd, wielrijders botsten par does op de versperring. Al spoedig werd er te gevaar lijk met de balken omgegooid en klokslag half twee verscheen de gemeentepolitie ten tonele. In drie groepjes van drie man voer den zij een charge uit op de ge schrokken jeugd. In een omme zien had de met gummiknuppels gewapende macht de straten schoon geveegd. Alles wat lopen kon zocht een veilige schuilplaats in stegen en portieken. Ook hier was niemand veilig, zelfs de portieken en stegen wer den gezuiverd. Een van de groot ste belhamels, die bovendien be hoorlijk was aangeschoten, werd door vier agenten tegelijk over meesterd en naar het politie bureau gebracht. Kwart voor twee was de rust volkomen weergekeerd. Heeren veen dommelde weer in. Hier en daar klonken nog lichte ploffen, de restantjes werden opgeruimd. Een heel jaar hebben agenten en jeugd de strijdbijl begraven, totdat op 31 December 1954 de laatste seconden zullen weg- vlieden. organisatie voor hulpbetoon, waarbij ook het Landelijk So ciaal Charitatief Centrum en het Katholiek Huisvestings Comité is aangesloten, hebben op de bijeen komst te Parijs besloten voortaan bij het optreden van rampen eerst aan de nationale organisaties een plan voor hulpverlening te vra gen. Het „help to self-help", dat na de oorlog zo duidelijk als leid raad voor ogen kwam te staan is ook hier de beste methode en slechts bij het ontbreken van een organisatie in het getroffen land. moet tijdelijk een equipe worden gezonden, dat zo spoedig het op richten van een nationale hulp verlening bevordert. Deze beslissingen zijn genomen door het Comité Exécutief van de Conférence Internationale des Charités Catholiques, welke dit jaar de algemene vergadering verving om de leden de kosten van een verre reis te besparen. Het Nederlandse lid van deze Conferentie, het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum werd verte genwoordigd door Mr H. M. L, H. Sark en Rector P. Mommer- steeg, directeur van het Dioce saan Sociaal Charitatief Centrum te 's-Hertogenbosch. Het was van betekenis, dat Nederland goed vertegenwoordigd was, omdat in deze vergadering de ervaringen met de hulpverlening bij de wa tersnoodramp de belangrijke te kortkomingen in het systeem van helpen aan het licht gebracht heeft. ROZENKR AN S-KRUIS- TOCHT IN MARIAJAAR Het hoofdkwartier van de Ro zenkranskruistocht in Nederland verzoekt de leden van de Ro zenkranskruistocht bij de alge mene intentie van de Kruistocht voor „Vrede, Welvaart en Wereld verbetering", gedurende de maand van het Maria-Jaar de volgen de intentie te voegen ontleend aan de pauselijke encycliek „Fulgens Corona", namelijk „opdat met de hulp van de goddelijke genade een ieders levensweg dagelijks meer in overeenstemming wordt gebracht met de Christelijke ge boden". In verband met het Maria-Jaar is het hoofdkwartier van de Ro zenkranskruistocht tevens een propaganda-actie begonnen onder de jeugd. Deze actie heeft tot doei' ook de jeugd in te schakelen en haar door meer kennis ook meer liefde voor het Rozenkransgebed bij te brengen. GRINDELWALD, 1 Jan. Prins Bernhard, verkleed als Mexicaan, heeft gisteravond de prijs van het meest originele cos- tuum gewonnen bij een gecostu- meerd bal, dat ter gelegenheid van het oude jaar in hotel Adler werd gehouden. Van de dames won Baronesse van Lynden als Spaanse de prijs en om het Ne derlandse aandeel compleet te maken, was er nog een Hollands meisje de Gruyter, dat bij het kinderfeest in een Nederlands boerencostuum de meeste punten van de jury toebedeeld kreeg. Aan het kinderfeest nam ook Prinses Margriet deel, gekleed in een wit blousje en een rood en wit gestreept rokje. Parmantig paradeerde zij, onder 'het applaus der gasten, met de andere kin deren door de zaal. Het was een gezellig en onge dwongen feest in Adler, waar Eskimo's, Chinezen, Spaanse Schonen en huisknechten dansten en waar men zelfs een Twentse boer, in de persoon van jhr. de Beaufort kon zien rondlopen. De Koningin was gekleed in een zacht blauwe avondjurk, waarop enkele sneeuwvlokjes waren aan gebracht, en ook de oudste twee Prinsessen, -die men meerdere malen met hun vader op -de dans vloer zag, waren in avondjurk gestoken. Om middernacht, toen het bui ten vijftien graden vroor, trokken jongens uit Grindelwald met reusachtige bellen door het dorp en bezochten alle hotels om op Zwitserse wijze een nieuwjaars groet te komen brengen. Konin gin en Prins vertoefden daarna Burgemeester van Dinxperlo overleden DOETINCHEM, 31 Dec. Op 53-jarige leeftijd is vannacht te zijnen huize overleden de bur gemeester van Dinxperlo, de heer J. H. W. Haverkamp. ROTTERDAM, 1 Jan. Van morgen is er brand uitgebroken in een van de ruimen van het 3664 b.r.t. metende Duitse motor schip Hildegard, Z. Nimtz, eigen dom van de rederij Glanz L. Nimtz te Hamburg. De brand is vermoedelijk ontstaan door broei ing in een lading sisal. De Hildegard Z. Nimtz ligt in de Waalhaven-Noordzijde. He denmiddag om half zes was de Rotterdamse brandweer nog altijd met veel materiaal en manschap pen bezig de brand te bestrijden. nog enige tijd in het vrolijke ge zelschap der gasten van hotel Adler. Prins Bernhard, die zoals békend, op medisch advies niet skiet, kan men soms met verlan gende ogen naar de besneeuwde berghellingen zien kijken, waar de skiërs in snelle vaart naar beneden suizen. „Het is voor mij wel een Tantaluskwelling" zo zei- de de Prins, „dus vergenoeg ik me maar met wat ourling-spelen en wandelen". „Maar", zo zeide hij met een hoopvolle blik, „ik hoop in de rulle voorjaarssneeuw toch nog de gelegenheid te heb ben met mijn oudste twee een kleine skitocht te maken, natuur lijk zonder steile afdalingen, die altijd het risico van een val met zich meebrengen". Vanmorgen, toen de Koningin en de oudste twee Prinsessen al weer op de ski's de bergen in waren, dronk de Prins in het dorp een kopje koffie. Een witte anjer versierde zijn knoopsgat en op zijn hoofd had hij een groene Zwitserse jagershoed. Men merkt de Koninklijke familie tussen de vele vacantiegangers vrijwel niet op en de sportieve skikleding ver leent de Koningin en de Prinses sen een anonomiteit, die zij zo nu en dan in Holland waarschijn lijk ook wel eens zouden wensen te bezitten. Twee big matches vragen in de afdeling Noordholland morgen aller aandacht. In de Goorne doet RKEDO een ernstige aanval op de leiderspositie van Flevo en in Schagen zal WGVV zijn eerste plaats moeten verdedigen tegen SRC. Laten we dan niet vergeten, dat ook in de derde klasse het Heerhugowaardse KSV zich zal moeten teweer stellen tegen zjjn ernstigste concurrent Dirkshorn. KSV martelt al jaren om uit die derde klasse te komen. Het zou een felicitatie waard z(jn, als de „Kruis" bewoners daar nu eindelijk eens in slaagden. ■klaar. Berdos gaat er op uit. Meervogels Z. is de tegenpartij en als de Bergenaren dit winnen, kunnen ze in alle gemoedsrust zich gaan voorbereiden op het nieuwe seizoen. Zo op het oog lijkt het in IA een rustige Zondag te worden. De leidende ploegen ODIZ, Zaanlandia, Uitgeest en RCZ krijgen minder sterke tegenstan ders te bekampen en Egmondia is vrij. In feite echter zal Ber gen zich sterk teweer stellen tegen het bezoekende Zaanlan dia, zal ook Alkmaar zich tegen Uitgeest niet zonder meer ge wonnen geven en heeft Zeevo gels altijd bijzondere voorliefde gehad om tegen RCZ te spelen. ODIZ is met de Zaanse derby tegen Zaanse Boys ook nog niet NIJMEGEN, 1 Jan. Op plein 1944 vierde Nijmegen Donderdagavond Oudejaars feest met toespraken van „Marieken van Nieumeghen" en de burgemeester. Vele duizenden woonden deze in tussen traditioneel geworden avond, welke met muziek en zang werd opgeluisterd, bij. Het hoofdmoment was, dat „duivel Moenen" van de ver lichte transen van de Ste venstoren zou worden ge worpen om daarna op een drie meter hoge brandstapel midden op het plein te wor den verbrand. De val van de Moenenpop lukte goed. Maar toen Marie ken haar Oudejaarstoespraak en dialoog met Moenen juist had beëindigd en de burge meester. mr. Ch. Hustinx, de burgerij het beste voor het nieuwe jaar toewenste, wekte een hevige knal op het plein algemene ontsteltenis. Wat was er gebeurd? De hoge brandstapel was plotseling met groot lawaai ontbrand. Toen de brandweer de stapel hout en licht ont vlambaar dennen-snoeisel ruim met benzine had be sprenkeld en er nog een brandweerman met een groot blik benzine op een ladder tegen de stapel stond, wierp een straatjongen plotseling brandend vuurwerk van eni ge afstand op het hout. De benzine ontplofte en een gro te steekvlam schoot omhoog. De luchtdruk bij de explosie was zo sterk, dat zelfs een groot spiegelruit van een na bij gelegen cafetaria in grui- zels vloog. Persoonlijke onge lukken kwamen gélukkig niet voor; de brandweerman was intussen ijlings van de brandstapel gesprongen. Moe nen werd daarop, toen het vuur nu eenmaal brandde, alsnog in het vuur geworpen. Maar de feestvreugde was door de roekeloze daad van de Ni,imeegse straatjongen wel enigszins verstoord. Flevo naar de Goorne Eindelijk gaat Flevo aan zijn serie „zware uitwedstrijden" be ginnen. De Meerbewoners moe ten n.l. een visite brengen aan RKEDO. Daarna wacht hen nog o.a. SEW en St. George. RKEDO staat momenteel drie punten achter, 't Is dus 'n koud kunstje om uit te rekenen, hoe zwaar de concurrentie zou worden voor Flevo, als er morgen in de Goor ne verloren zou worden. We hoe ven niet te schrijven over felle strijd. Dat is iedereen bekend, die afweet van de stand in 1B. Laten we hopen op een sportie ve strijd, want dat gaat tenslotte bovenal. SEW treft het niet bij zonder, dat het juist met de kans op een nederlaag voor Flevo, de zware gang naar Medemblik moet maken. RKDVO is helemaal niet voor de poes en vooral op eigen terrein bereiken de Medemblik- kers extra goede prestaties. St. George krijgt het ook al zwaar in Venhuizen tegen Valken, zodat met recht kan worden gezegd, dat het in 1B wel eens „kraken" kon. Want Blokkers is in Bovenkars- pel al evenmin zomaar klaar met KGB, dat in dodelijk degra datiegevaar verkeert. En heel Obdam zal langs de lijnen ge schaard zijn, om de gehoopte verdere opmars van St. Victor te aanschouwen. Er is een kansje, nu Sijbekarspel op bezoek komt. Rig-match in Schagen In IC is het de laatste jaren gewoonte, dat pas in de laatste competitiewedstrijd wordt uitge maakt wie zich kampioen mag noemen. Het zal er ernstig op gaan lijken, dat het zo ook weer zal gaan, als WGW morgen in Schagen er niet in slaagt re vanche te nemen op de 41 nederlaag, destijds op eigen ter rein tegen SRC geleden. Want een nederlaag van de Heldersen zou een viertal clubs, t.w. WGW, SRC, LSVV en JVC practisch gelijk aan de kop van de rang lijst brengen. WGW zal zich met hand en tand verdedigen, daar zijn we van overtuigd en de wedstrijd zal een zeer, zeer span nend verloop hebben, zoals alle voorgaande ontmoetingen tussen deze twee oude rivalen. Voor het overige zouden wij evenals bij RKEDOFlevo willen wijzen op het feit, dat ook hier sporti viteit „het hoogste goed" is. In afwachting van deze uitslag gaan LSVV en JVC proberen de volle winst te behalen op N. Niedorp en Kaagvogels. En dat is heus geen eenvoudige opgave. VIOS kan op eigen terrein een streep zetten onder de slechte resulta ten van de laatste weken door Wieringerwaard met een neder laag huiswaarts te sturen en Randers zal uit alle macht pro beren middels een zege op het bezoekende Vrone iets meer uit zicht te krijgen op „toch nog een ontsnapping". Zal spanning nog terugkeren? In 2A staat Westzaan geheid bovenaan. De spanning zou een weinig kunnen terugkeren, als RKSVS, dat een prachtige op mars naar de kopgroep heeft ge maakt, erin zou slagen de leiders de punten afhandig te maken. WBSV start als favoriet tegen Grootschermer en Foresters zal in Knollendam met de volle buit moeten kunnen schoot gaan. Wat doet Woudia? Woudia is dus weer onttroond als leider. Maar de afstand tussen de drie leiders Westfriezen, Zwaagdijk en Woudia is zo ge ring, dat er reeds morgen weer verandering in de situatie in 2B kan optreden. Woudia zal zich dan Spartanen van het lijf moe ten houden, hetgeen geen ge makkelijke opgaaf is. Westfrie zen is trouwens ook nog lang niet klaar met Conzelo, dat in deze afdeling zijn partijtje be hoorlijk meeblaast. En Zwaagdijk mag persé niat aan zelfoverschat ting lijden, want dan gaat de winst met HOSV mee naar Hoog woud. In het andere geval kun nen de huidige leiders zich wel handhaven. DWB zal HEO met een nederlaag huiswaarts sturen en in Onderdijk krijgt o.i. Strand vogels dan werkelijk de laatste kans om zich alsnog aan het dreigende noodlot te onttrekken. RKVVS komt daar n.l. op visite. Spanning duurt voort rondom laatste plaats In 2C staat Hollandia T tame lijk geïsoleerd bovenaan. We ge loven niet, dat Duinranders on danks de fraaie resultaten van de laatste weken er in zal slagen de punten tegen de leiders in Schoorl te houden. Onderaan is meer spanning. Geelzwart ver keert in de noodzaak om in Oudorp te moeten winnen van Kolping Boys. Texelse Boys zou er goed aan doen op het eiland Petten geen kans te geven en SVW zal alle krachten m dienen te spannen om Koedijk met lege handen huiswaarts te laten ver trekken. En als dat allemaal werkelijk zou gebeuren, dan zou de spanning rondom de laatste plaats tot het kookpunt zijn ge stegen. De derde klassers Terwijl Adelbert in Óosthuizen een redelijke kans maakt op de zege en Witrood tegen ZDH heel hard zal moeten aanpakken, staat in 3B heel Heerhugowaard- Kruis te popelen bij de wed strijd tussen het leidende KSV en zijn ernstigste belager Dirks horn. Als KSV wint, staan hun papieren wel zeer fraai. Sporters en Oosterend zullen in Hoorn 'n spannend partijtje ten beste geven. Hier enkele standen per 28 December 1953. Res. IB Alcm. V. 4 14 9 3 2 21 Helder 2 12 7 2 3 16 KFC 5 12 8 0 4 16 USVU 2 13 5 6 2 16 W. Frisia 3 12 5 1 6 11 KW 3 12 4 3 5 11 WSV '30 3 12 4 3 5 11 RKAFC 2 14 5 1 8 11 GVO 2 12 3 4 5 10 Altom Boys Z 12 2 4 6 8 QSC 13 1 5 7 7 Res. IC Alcm. V. 3 14 12 2 0 26 Helder 3 15 7 4 4 18 WW 2 13 6 2 5 14 BKC 2 13 6 1 6 13 Kaagvogels 2 13 6 1 6 13 Succes 2 13 5 3 5 13 Hollandia 3 14 5 2 7 12 DTS 2 14 4 2 8 10 W. Frisia 4 14 3 2 9 8 Grassh 2 11 3 1 7 7 Res. 2C CSV 2 15 11 2 2 24 HSV 2 14 10 3 1 23 Limmen 2 14 9 3 2 21 Uitgeest 2 14 7 2 5 16 Berdos 2 14 6 3 5 !5 Alkmaar 2 12 5 2 5 12 RKAFC 3 14 5 1 8 11 SVW 2 11 4 1 6 9 Egmondia 2 14 4 0 10 8 Zeevogels 2 12 2 3 7 7 Vrone 2 14 1 0 13 2 Res. 2D HRC 5 14 9 3 2 21 W'waard 14 9 2 3 20 SRC 2 14 7 4 3 13 WGW 2 14 7 2 5 16 Ho 1.1. T. 2 14 5 3 6 13 Vios 2 13 5 1 7 11 VZV 2 11 4 2 5 10 W'vogels 2 13 3 3 7 9 BKC 3 13 3 2 8 8 Texel 2 14 3 2 9 8 Res. 2E St. George 2 12 7 3 2 17 Andijk 2 12 7 3 2 17 Zouaven 2 13 7 3 3 17 W. Friezen 2 12 6 3 3 15 A. Forw. 3 13 6 1 6 13 Hollandia 4 12 5 V 6 11 de Rijp 2 12 5 1 6 11 Blokkers 2* 11 4 2 5 8 St. Victor 2 12 2 1 9 5 DREO 2 11 1 2 8 4 Blokkers 2 2 verLpunten extra Res. 3D Alkm. Boys 4 14 13 1 0 27 Foresters 2 14 9 2 3 20 H.S.V. 3 15 9 0 6 18 Limmen 3 Vitesse '22 4 13 6 2 5 14 13 6 2 5 14 Bergen 2 14 6 2 6 14 Duinranders 2 15 3 5 7 11 Alcmaria V 6 13 4 1 3 9 Randers 2 14 3 1 10 7 Schoorl 2 15 2 2 11 6 Res. 3E L.S.V.V. 2 Hollandia T 3 Vios 3 D.T.S. 2 Sint Bavo 2 Alkm. Boys 5 Kolp. Boys 2 Hugo Boys 2 Bergen 3 13 13 12 12 11 11 11 12 11 L.S.V.V. Kampioen!! Res. 3F 24 14 13 12 10 10 8 8 7 Schagen 3 13 12 0 1 24 Z.A.P. 3 12 9 1 2 19 Con Zelo 2 12 8 0 4 16 Flevo 2 12 7 0 5 14 Winkel 2 12 6 1 5 13 Kaagvogels 3 V.Z.V. 3 13 6 0 7 12 12 2 2 8 6 A.G.S.V. 2 12 1 2 9 4 N.-Niedorp 2 12 1 0 11 2 Res 3G Succes 3 12 8 4 0 20 H.R.C. 6 11 9 1 1 19 Z.A.P. 2 12 9 1 2 19 Watervogels 3 12 6 2 4 14 Helder 4 14 6 0 8 12 J.V.C. 2 12 4 3 5 11 Geel Zwart 2 10 4 0 6 8 Oudesluis 2 12 1 1 10 3 Texel 3 11 0 0 11 0 Res 3H S.E.W. 2 12 9 1 2 19 Zwaagdijk 2 11 8 1 2 17 D.W.B. 2 12 8 0 4 16 Sijbecarspel 2 13 7 2 4 16 Sporters 2 11 6 0 5 12 R.K. E.D.O. 2 13 3 3 7 9 Alw. Forw. 4 11 3 0 8 6 Hollandia 5 11 2 2 7 6 R.K. V.V.S. 2 12 2 1 9 5 Res 31 Valken 2 12 10 0 2 20 V.V.W. 3 11 9 1 1 19 K.G.B. 2 12 7 1 4 15 Woudia 2 12 5 2 5 12 Andijk 3 12 4 4 4 12 Zouaven 3 11 3 2 6 8 Wit Rood 2 12 4 0 8 8 M.F.C. 2 12 3 2 7 8 Strandvogels 2 12 2 0 10 4 PARIJS (K.N.P.) Het onge vraagd toezenden van hulp in de vorm van goederen en materia len aan rampgebieden is een kostbare en onpractische manier van werken. Dit bleek op de on langs te Parijs gehouden interna tionale vergadering van Katho lieke Nationale Organisaties voor liefdadigheid. Bij een bespreking van hetgeen gedaan is voor Ne derland, Griekenland, Italië en Russen geven Oostduitse fabrieken terug BERLIJN, 31 Dec. Vandaag zijn door de Russen 33 van de grootste industriële ondernemin gen in Oost-Duitsland in Oost- Duitse eigendom overgedragen. A 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5