NOORDHOILANDS i Schepen in nood door storm op zee Kat li. onderwijzers eisen snel ingrijpen van regering In Zeeland was dijkleqer op alles voorbereid De Paus over de televisie Stormloop van Japanners op keizerlijk paleis Dagblad voor Alkmaar en omgeving Man vermoord in Amsterdam Angstig avontuur op de Noordzee; „Westerdam" in aanvaring Water steeg ver boven verpachting Trein greep aulo nabij Zwolle Grote gevaren, maar ook grote kansen tot verspreiding Christelijke opvoeding Ernstige ontevredenheid over bestaande noodtoestand Auriol weigert Laniel ontslag Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 4 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12974 Een krachtige Noord-Oosterstorm heeft het afgelopen weekend, afgewisseld door zware mist, op open zee en in de havens vele schepen in moeilijkheden gebracht en in Zeeland voor het dijkleger de alarmtoestand doen af kondigen. De Rijkswaterstaat waarschuwde gistermiddag degenen, die met het herstel en de bewaking van de di jken in Zeeland en Zuid-Holland belast zijn, dat hoge waterstanden waren te verwachten. Vlissingen meldde al spoedig 1.20 meter méér water dan verwacht werd en in Zierikzee loeide de sirene van de hoogwatermelder, ten teken dat hier het water tot twee meter boven N.A.P. was geklommen. In Kruiningen surveilleerde men op de dijken, doch daar het water tot 3.50 meter boven NAP steeg, behoefde 't speciale waar schuwingssysteem met vlaggen en lichten niet in werking te treden. De bevolking bleef over al rustig. In Kruiningen deed de wind een reeds bouwvallige schuur instorten en in Zierikzee kwam het water tot de zgn. „blauwe leitjes" van Oude en Nieuwe haven. De vloedplanken werden aangebracht en zakken klei in gereedheid gehouden, doch er zijn geen kelders onder gelopen. Wel woeien van het oude „Huis der Tempelieren" de pannen de straat op, waarna de brandweer het dak met staaldra den verstevigde. Op de Flauers- inlaag, niet ver van het gat van Schelphoek sloeg een zolderschuit met een heistelling los en ramde een damwand. Ook een grote keileemtransporteur sloeg van zijn ankers en liep op een nieuwe dijk, die echter niet be schadigd werd. In Serooskerken woei een barak om. In verband met de weersomstandigheden werden de loodsdiensten in Vlis singen en op de Nieuwe Water weg tijdelijk gestaakt. Angstig avontuur Een paar benauwde uren be leefden twee jonge runners, de 18-jarige Herman Sprang uit Maassluis en de 16-jarige Jan Gardie uit Kwintsheul, die aan boord van de drijvende kraan K.S. 5 Zaterdagavond uit Rotter dam waren vertrokken met be stemming Amsterdam. Omstreeks twaalf uur gistermiddag brak vlak bij IJmuiden de tros, waar mede de kraan door de „Ebro" van Smits Internationale Sleep dienst werd gesleept, waarna de kraan snel begon af te drijven. Een andere sleepboot van Smit de „Noordzee", die juist met een tweede kraan in IJmuiden was aangekomen, voer onmiddellijk weer uit om de „Ebro" te assi- f WC- -- De runners Gardie (links) en Sprang die gisteren benauwde ogenblikken op de Noordzee doormaakten, toen de kraan waarop zij voeren, losloeg van de sleepboot „Ebro". Zij wer den door de reddingboot „Neeltje Jacoba" in veiligheid gebracht. steren, maar het gelukte niet opnieuw verbinding met de kraan te krijgen. De „Neeltje Jacoba" van de K.N.Z.R.M. onder com mando van schipper Jaap van der Meulen, die eveneens op het alarm was uitgevaren, slaagde er tenslotte met veel moeite in de twee runners van boord te halen. Het was 'n zwaar karwei, omdat er een ongelooflijke hoge zee stond bij windkracht zeven tot acht. De reddingboot sloeg aan stuurboord tegen de kraan, waarbij zij werd beschadigd en 'n reddingboei verloor. De kraan bleef drijven in de scheepvaart route, nadat de twee runners vergeefs gepoogd hadden het in middels lekgeslagen gevaarte te verankeren. Om half tien gister avond dreef de kraan ter hoogte van Katwijk. De „Westerdam" De „Westerdam" van de Hol- land-Amerikalijn die Zaterdag middag om twee uur uit Rotter dam naar New York was ver trokken, is tegen elf uur Zater dagavond in dichte mist even vóór het Nauw van Calais in aanvaring gekomen met het van Beira naar Antwerpen onderweg zijnde Panamese schip „Nora" (7.176 b.r.t.) Het anker van de „Nora" sloeg een gat van ongeveer vier meter in de stuurboordsteven van de „Westerdam", even boven de wa terlijn. Hoewel er geen gevaar voor passagiers en bemanning was, achtte de gezagvoerder het beter naar Rotterdam terug te keren. Het schip zal vandaag bij Wilton-Feijenoord voorlopig ge dicht worden en daarna onmid dellijk de reis hervatten. De „Alpherat" Zaterdagavond te 22.30 liep 't Nederlandse schip „Alpherat" in de haven van Antwerpen, bij het bijdraaien op de lichters „Haydn" „Deux Frères" en „Stella Novak" die naast een Brits stoomschip gemeerd lagen aan de Schelde- kaaien. De „Haydn" raakte met ernstige averij op drift en zonk midden in de stroom. De opvarenden konden 't schip tijdig verlaten. Ook de beide an dere lichters werden zwaar be schadigd. Acht havenarbeiders die aan het lossen waren, moes ten gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar twee hunner werden opgenomen. Op de Westerschelde is in de nacht van Zaterdag op Zondag ter hoogte van Hoedekenskerke het Panamese schip „Hope" ko mende van Antwerpen, in aan varing gekomen met een onbe kend schip dat zonder hulp te verlenen doorvoer. De „Hope" liep Zondagmorgen te zes uur Vlissingen binnen met een in gedrukte reling en afgebroken sloepen-davits. Op de Theems werd Zaterdag in dichte mist de Groninger coaster „Nimrod" (399 ton) aan gevaren door het Zweedse schip „Saga" (6687 ton). De „Nimrod" die voor anker lag bij Dagenham, kreeg lichte schade aan de boeg. Voor de Elbe en in de Oostzee Het Poolse s.s. „Poznan" (2017 ton) dat met kolen op weg was van Gdynia naar Italië, sloeg Zondagmorgen lek in de Helgo- lander bocht bij het lichtschip P8. In de zware storm die vele schepen in de Elbe-monding vasthield, wachtend op beter weer, snelden uit Cuxshafenen Borkum bergingsvaartuigen te hulp, terwijl ook de reddingbo ten uit Norderney, Rickmerbock en Langeoog uitvoeren. Het Ame rikaanse vrachtschip „George Ly- kes", dat tien mijl ten Zuiden van de „Poznan" voer, wijzigde zijn koers en kwam eveneens te hulp. Ook het IJslandse schip „Disarfell" wae in de nabijheid. Het Zweedse schip „Nimbus" seinde in de vroege ochtenduren van Zondag dat het een brandend schip had waargenomen in de Oostzee, een mijl van de vuur toren van Skanor ten Zuiden van Malmö. Reddingboten voeren uit. Voorts werd in de nacht van Za terdag op Zondag gemeld door het Poolse schip „Oksywie" dat ter hoogte van Trelleborg in Zd.- Zweden 't Duitse vaartuig „Frie 2" met drie man aan boord op drift was geraakt wegens motor storing. Het werd later door een loodsboot op sleeptouw genomen. Het grootste deel van Zuid- Engeland was Zaterdag in dichte mist gehuld waardoor vele voet bal- en rugbywedstrijden moes ten worden afgelast. Zweden is Zp/idag door sneeuwstormen ge troffen, die het verkeer door de lucht en langs de weg'en lamleg- de. In Stockholm joeg 'n sneeuw storm met een snelheid van 128 km per uur door de verlaten straten. In Nederland begonnen gister avond de wegen spiegelglad te worden. Op de Sloterweg bij Amsterdam slipten snel achter elkaar 15 auto's op het zelfde punt van de weg af, de eerste van de reeks sloeg over de kop en werd vrij erns'.ig beschadigd; een tweede reed 'egen 'n boom. Ernstige persoonlijke ongelukken kwamen hier niet voor. DE BILT, 3 Januari Bij het hoogwater var Zondagmiddag was er langs de gehele Neder landse kust een verhoging van een meter en tijdelijk zelfs iets meer. Deze verhoging was gister avond volgens het K.N.M.I. in De Bilt bezig iets af te nemen en men verwachtte dat deze afne ming in de loop van de nacht verder zou doorzetten, daar de wind bezig was langzaam nog iets meer naar het Noordoosten te draaien, terwijl ook de wind kracht afnam. Hier volgt een overzicht van erkele der voor naamste plaatsen met resp. de hoogste stand van gisteren en de verwachte star.d (tussen haak jes) Vlissingen 278 m NA.P. (1.66 m N.A.P.)Zierikzee ruim 2 m (1.28 m); Scheveningen 2,18 m (0.89 m); IJmuiden 1.70 m (0.78 m); Den Helder 1.20 m (0.55 m); Delfzijl 2.05 m (1.18 m). Het wrak van de personenauto, die op de met flikkerlichten beveiligde overweg in de buurtschap Berkum onder Zwolle, gisteren in tweeën werd gereten. De bestuurder, een Duitser, is kort na het ongeluk overleden. (Eigen foto) Bestuurder gedood (Van onze redacteur) ZWOLLE Gistermiddag om streeks een uur is een personen auto op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang te Berkum onder Zwolle door een electrische trein gegrepen en in tweeën gereten. De bestuurder, de 48-jarige O. H. Fischer uit Alen in Würtemberg is aan de bekomen verwondingen overle den. De personenauto werd door de uit Meppel om 12.35 vertrokken personentrein, bestuurd door G. D. Jansen uit Zwolle, in de flank gereden en een eind meegesleurd, waarbij de wagen in tweeën brak. De heer Fischer werd uit de auto geslingerd en naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij in de loop van de mid dag aan de bekomen verwondin gen is overleden. De trein had bijna een uur ver traging. Op dezelfde overweg is op 25 November j.l. een electrische trein op een truck gelopen. VATICAANSTAD, 3 Januari Z.H. de Paus heeft de televisie zowel een waardevol als gevaar lijk instrument genoemd en ver klaard te hopen, dat de T.V. niet in de Italiaanse huizen hetzelfde materialistische gif zou binnen brengen dat maar al te dikwijls op het filmdoek te zien is. TOKIO, 3 Jan. Een reusachtige menigte van meer dan 700.000 persqnen, die keizer Hirohito een gelukkig Nieuwjaar ivilden wensen, is Zaterdag de terreinen van het keizerlijk paleis binnengedrongen. Toen de ivacht de hoofdpoorten trachtte te sluiten, teerden 17 personen onder de voet gelopen en gedood, terwijl honderd ande ren gewond werden. Zondag werden nog 60 slachtoffers, meest vrouwen en kinderen, in vier ziekenhuizen ver pleegd, waarvan er 15 in zorgwekkende toestand ver keerden. De protesterenden, die naar vo ren begonnen te dringen, toen de poorten gesloten werden, vaagden de politieafzetting weg en ren den over een brug. Mannen, vrouwen en kinderen Wij, Katholieke onderwijzers zijn ontsteld door de noodtoe stand bij het onderwijs, welke veroorzaakt is door een tekort aan personeel en door veel te grote klassen", aldus de heer J. Derksen, voorzitter van de Ka tholieke Onderwijzersvereniging tijdens de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van het Verbondsbestuur. „Ook wij me nen, dat de Regering alle ge schikte maatregelen moet nemen, om zoveel mogelijk de moeilijk heden van nu en van de komen de jaren het hoofd te bieden". De heer Derksen gaf uiting aan de ernstige bezorgdheid, welke in de kringen van het Katholiek On derwijs bestaat. Hij besprak het toekennen van fictieve diensttijd, een algehele herziening van de regeling der salarisanciënniteit, de vrijstelling of uitstel van militaire dienst of het toekennen van ver vroegd groot verlof en wellicht een herhaling van de maatregel 1948, waarbij aan bezitters van het H.B.S. of Gymnasiumdiploma dopr middel van een éénjarige cursus toegang tot de school werd geboden. Ook zal het K.O.V. zich niet verzetten tegen dispensaties voor de gehuwde onderwijzeres. „Onze leerlingenschaal is zo mi serabel slecht aldus spr., dat de vernieuwingsactiviteiten niet kun nen worden aangepakt en waar dit door enthousiaste collega's tóch geschiedt, lopen zij vast in de onmogelijk grote klassen. „Het spijt mij", aldus spr., „dat het de schijn heeft, of de Rege ring en ook minister Cals hier van niet genoeg doordrongen zijn. Als de minister tijdens het Ka merdebat meent te moeten op merken, dat het grondsalaris niet onredelijk is, dan geloof ik, dat hij zich vergist. Het grondsalaris moet omhoog, de marges spe ciaal voor het hoofd en voor het l'LO moeten aanzienlijk worden verbeterd". Spr. deelde mede, dat de Alge mene Nederlandse Onderwijzers- federatie gereed gekomen is met de salarisvoorstellen, die zij deze week nog zal indienen bij de Mi nister en bij het- Georganiseerd Overleg. De hoop bestaat, dat d% behandeling vlot zal verlopen en dat er tussen de Regering en or ganisaties spoedig algehele over eenstemming zal' zijn bereikt. In zijn terugblik op 1953 uitte de heer Derksen ook de klacht dat de regering weinig of niets had gedaan aan de nieuwe verlof regeling. Een verlofbesluit is zelfs nog niet in het Georgani seerd Overleg aanhangig gemaakt. Ook was hij niet bijster enthou siast over het achterwege blijven van een wet op het Kleuteron derwijs en uitwerking van de Nota Rutten betreffende V.G.L.O. Bijzondere aandacht vroeg hij voor de nieuwe regeling van het L.O., waarbij de verhouding openbaar—bijzonder onderwijs aan de orde zal komen. Ten aanzien van de salarispo sitie werd winst geboekt, maar men blijft lijnrecht tegenover de regering staan, waar het betreft de ontknikking en de gemeente classificatie. Hij zeide: „Als mi nister Cals en de gehele regering na de Kamerdebatten nóg niet beseffen, dat het onderwijzers corps het als een onrecht be schouwt, dat de volledige ont knikking met ingang van 1 Jan. is ingegaan, dan vrees ik, dat het nimmer tot hen zal doordringen. En al mogen wij de migatie van de gemeenteclassificatie beschou wen als een eerste stap naar de volledige afschaffing daarvan, ook hier blijft grote ontevreden heid heersen, ja erger nog, de handhaving van de resterende classificatieaftrek beschouwen wij niet alleen als een onrechtvaar dige achterstelling van de ambte naren en de onderwijzers, werk zaam in de gemeenten 2e en 3e klas, maar ook als een onrecht voor de scholen in die gemeenten, die extra zwaar getroffen zijn door het momentele gebrek aan onderwijzers'. gilden van angst toen zij in de paniek onder de voet gelopen werden of tegen de muren wer den verpletterd. De Keizer was zeer ontdaan over de tragedie, deelde een woordvoerder voor de keizerlijke huishouding mede. Volgens het persbureau Kyodo was een van de doden een Chi nese jongen. Vele andere kinderen die op de rug van hun moeder vastgebonden zaten, werden in de drukte gedood of gewond. Het hoofd van de Keizerlijke hofpolitie heeft naar aanleiding van het gebeurde zijn ontslag aangeboden. Volgens het dagblad Asahi heeft de Keizerlijke wacht kritiek uit geoefend op de politie van Tokio, aan wie versterking gevraagd was. Deze versterking kwam pas na de paniek. De reusachtige menigte, die op haar paasbest gekleed was, begon om 0900 uur de paleisgronden op te stromen om de Keizer en de Keizerin te zien en het Keizerlijk register te tekenen. Keizer Hirohito en de Keizerin kwamen zevenmaal op het balkon om te danken voor het gejuich van de menigte, die „Banzai, Banzai, Banzai" riep. Omstreeks 13.00 uur waren ruim 400.000 mensen door de poorten gegaan. Halverwege de middag stroom den nog steeds duizenden naar 't paleis. Toen begon de wacht de poorten te sluiten. Er werd ge protesteerd en de politie char geerde, waarop de paniek ont stond. Vliegtuigen neergestort, twaalf doden Zaterdagavond zijn drie offi cieren en vijf manschappen van de Spaanse luchtmacht om het leven gekomen, doordat een bommenwerper, waarmede zij van Albacete naar Sevilla onder weg waren, bij Sevilla neer stortte. Een C-46 van de Amerikaanse luchtmacht is Zondag op de Westkust van Japan in een groep bomen neergestort. De vierkop pige bemanning kwam om het leven. Dit commentaar werd door de Paus in een tot de Italiaanse bisschoppen gerichte verklaring gegeven aan de vooravond van de opening van de eerste gere gelde Italiaanse televisie-uitzen dingen. Hij zei, dat de T.V. daarom zo kostbaar en tegelijk gevaarlijk was wegens de diepe reactie, wel ke zij is voorbestemd te wekken in het openbare en particuliere leven van de natie. Vandaag gingen de televisie programma's de lucht in uit Mi laan, Rome en Turijn voor on geveer 15.000 toestel-bezitters. Twee jaar lang zijn er experi mentele programma's gegeven. „We erkennen volkomen deze nieuwe verovering van de weten schap. Het is heel gemakkelijk om de talloze voordelen van de televisie te begrijpen en de vele diensten die zij de mens kan be wijzen", aldus de Paus. „De T.V. kan er toe dienen om het gezin weer bij elkaar thuis te brengen en de mensen af te houden van de gevaren van onge zonde plaatsen. Zij kan ook een gezegende invloed hebben voor de culturele opvoeding van het volk. Maar dit moet ons niet blind maken voor een ander aspect van dit belangrijke en delicate on derwerp. Zo het waar is, dat de goed geleide T.V. een middel vormt om de christelijke opvoe ding te verspreiden, zo is 't even waar dat zij niet zonder gevaren is wegens het misbruik dat er van gemaakt kan worden. In tegenstelling tot de schouw burg en de bioscoop, waar hof publiek beperkt is tot degenen die een voorstelling willen bij wonen, komt de televisie thuis. Zij wordt gezien door mensen van alle leeftijden. De T.V.-pro- gramma's zijn voor het grootste deel samengesteld uit films en toneelvoorstellingen en het aan tal hiervan dat de christelijke zedeleer ten volle bevrediging schenkt, is nog te klein". Op de hoek van de Kalver- straat en de Heiligeweg te Am sterdam is in de nacht van Za terdag op Zondag, ongeveer om half drie, een totnogtoe onbe kende man neergestoken. Hij overleed later in het Wilhelmina- gasthuis en is vermoedelijk af komstig uit Haarlem of omstre ken, daar in zijn zak een retour tje HaarlemAmsterdam van de N.S. werd gevonden. De dader is een 24-jarige Am sterdamse schoenmaker, die on der de invloed van sterke drank verkeerde en in 'n vechtlustige bui was. Nadat hij vergeefs twee andere voorbijgangers had uitge daagd, ontstond er 'n vechtpartij met het slachtoffer en 'n tweede man. die later is verdwenen en niets meer van zich heeft laten horen, 'n Vriend van de schoen maker zag deze met 'n blinkend voorwerp steken, vluchtte weg, maar is later opgespoord en als getuige verhoord. De schoenma ker liep na zijn daad door de Kalverstraat, viel daar nog twee echtparen lastig en gaf op de Dam een meisje 'n klap in het gezicht. Bij die gelegenheid werd hij opgepakt. Eerst later bleek aan welke misdaad hij zich eer der had schuldjg gemaakt. „Daarom", aldus de Paus, „heb ben de leiders van de T.V. ern stige plichten en grote verant woordelijkheid voor God en de maatschappij. Ons staat steeds voor ogen het droevige beeld van de schadelijke macht van de bios coop. Het zou huiveringwekkend zijn om te bedenken, dat door het medium der T.V. hetzelfde gif van het materialisme en het zelfde heidendom in de huiska mers gebracht zou worden dat maar al te vaak op het filmdoek verschijnt". PARIJS, 3 Jan. De Franse eerste minister, Laniel, heeft Za terdag President Auriol schrifte lijk zijn ontslag aangeboden zon der naar parlementair gebruik tot 17 Januari te wachten, op welke dag President René Coty zijn ambt zal aanvaarden. Laniel betoogde dat het rege ringsprobleem zo spoedig moge lijk opgelost diende te worden, teneinde het gevaar te vermijden dat Frankrijk niet vertegenwoor digd zou zijn op de conferentie van Berlijn die 25 Januari be gint. Auriol heeft in overleg met Coty het gevraagde ontslag ge weigerd en Laniel verzocht aan te blijven. Naar zijn mening ko men in Berlijn dezelfde vraag stukken aan de orde als op de Bermuda's en over het daar ge voerde beleid heeft het Franse parlement zijn vertrouwen uitge sproken. Laniel heeft daarop van daag de voorzitter van de Natio nale vergadering, Herriot, ver zocht het parlement a.s. Woens dag bijeen te roepen tot het aan horen van 'n regeringsverklaring die het gelegenheid zal bieden door 'n stemming zijn mening kenbaar te maken „waaruit ik mijn conclusies zal trekken", al dus Laniel. GENERAAL ALER OPVOLGER PLESMAN? (Van onze redacteur) DEN HAAG, 3 Jan. Bij het heengaan van hun president-di recteur staan de Raad van Com missarissen en de Raad van Be stuur der K.L.M. voor het moei lijke vraagstuk van de opvolging. In brede kringen geldt luitenant- generaal I. A. Aler, de onlangs gepensionneerde chef-staf van de Koninklijke Luchtmacht als een der belangrijkste pretenden ten voor de topfunctie bij de K.L.M. Als andere candidaten worden genoemd ir C. Vos, de vroegere algemeen-directeur van Fokker en ir Hupkes van de Sdheepvaartmij. „De Schelde". De benoeming van de nieuwe presi dent-directeur zal geschieden na ruggespraak met de regering. PARTISANEN PLEGEN TREINAANSLAGEN IN POLEN Anti-communistische partisanen hebben in Polen een trein in de lucht doen vliegen en op Kerst avond een tweede doen veronge lukken, aldus heeft een West- berlijns dagblad Zaterdagavond bericht. De „Telegraf" schreef, dat een trein, met levensmiddelen naar Oost-Duitsland onderweg, bij Reppen op een landmijn gereden was en dat vier leden van het treinpersoneel onder wie de sto ker en de machinist om het leven kwamen. Een tweede trein verongelukte toen hij bij een brug aankwam, die kort te voren bij Frankfort- aan-de-Oder opgeblazen was. Naar verluidt werd met deze trein bouwmateriaal voor defensiewer ken vervoerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1