Europa in de greep van storm en koude Nederland nam afscheid van Dr Albert Plesman Pogen met alle middelen V.S. welvarend te houden Overstrom in ven teisteren Duitse Oostzeekust Meisje weigerde te eten eer haar hond terug was Franse tegenaanvallen in Indo-Chinese oorlog Dagblad voor Alkmaar en omgeving Sneeuw stremt verkeer in vele landen in Servië vriest het 23 graden Franse staking loopt heden af In Wageningen speelde zich drama af Verliezen totnogtoe 54.295 man „Zijn werk was voor ons land van onschatbare betekenis99 Het nieuwe feuilleton Het geheim van Duugrave Castle Eiserhoiver voor radio en televisie NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; Behagen, Ged, Gracht 39, teL 459 K 224* Buiten God is '4 nergens veilig (Vendei) Dinsdag 5 Januari 1954 - 49e Jaargang Nummer 12975 KIEL, 4 Jan. De Duitse Oostzeekust is vandaag door hevige sneeuwstormen geteisterd, tengevolge waarvan uitgestrekte gebieden onder water zijn gelopen. In geen zeventig jaar is het Noord-Duitse kustgebied zo zwaar getroffen door een overstromingsramp. Overal langs de onbeschermde Oostzeekust is grote schade aangericht. Of er ook slachtoffers te betreuren vallen, is nog niet met zekerheid te zeggen. De door de storm opzweepte golven sloegen het land binnen, zonder enige tegenstand te ondervinden, daar er langs de Oostzee kust geen dijken zijn gebouwd. De Oostzee heeft geen eb en vloed. Tal van telefoonpalen zijn door het water omvergeworpen, zodat de meeste verbindingen verbro ken zijn. In Kiel staan verschillende straten onder water. De inwoners van Travemünde, Kellenhusen en Scharbeutz zijn koortsachtig be zig met het opwerpen van barri caden van zandzakken om hun huizen tegen het water te be schermen. In de haven van Kiel staat het water bijna twee meter boven het normale peil. De straten in de havenwijk worden door ruim dertig centimeter water over spoeld. Ook uit Flensburg bij de Deen se grens, wordt hoog water ge meld. Speciaal uitgeruste ploegen van de West-Duitse politie zijn naar de bedreigde gebieden ge zonden, om de strijd tegen het water aan te binden. Het ver keer in het kustgebied wordt ten zeerste belemmerd door de over stromingen. De hoofdweg van Flensburg naar de Deense grens is door de politie gesloten. Ook de pontdienst tussen Grossenbro- de en Gjedser op het Deense eiland Falster is gestaakt. De brandweer van Lübeck is ingeschakeld bij het ontzetten van burgers uit hun ondergelo pen woningen. Ongeveer vijfhon derd politiemannen waren be hulpzaam bij de ontruiming van een vluchtelingenkamp. Volgens het officiële nieuwsbu reau van de Sovjet-zone staan de eilanden Rügen en Hiddensee ge deeltelijk onder water, maar konden alle bewoners en 't vee tijdig in veiligheid worden ge bracht. In Rostock zijn enkele dijken doorgebroken. In Denemarken werd de kleine Jutlandse stad Randers geduren de de nacht overstroomd en van daag roeiden de mensen door de ondergelopen straten om hun be zittingen te redden. Rubberboten van het leger werden bij het red dingswerk ingezet. In Odense is men bezig met zakken zand de dijken te verster ken van een nabijgelegen kanaal dat buiten zijn oevers trad. Het Zweedse weg-, lucht- en spoorwegverkeer kwam vandaag geheel stil te liggen, daar hier 'n sneeuwstorm woedde met een snelheid van 130 km per uur. Het vliegveld van Stockholm is gesloten ten gevolge van de sneeuw, de wegen in Noord-Zwe den zijn geheel geblokkeerd en verschillende treindiensten moes ten gestaakt worden. Honderden auto's moesten on der de sneeuw worden uitgegra ven, trams liepen uit de rails en bussen ondervonden uren vertra ging. Drie Stockholmse theaters ge lastten de voorstelling van Zon dag af, aangezien zowel de ac teurs als de bezoekers niet op tijd aanwezig waren. Ook in Italië vooral in het Alpengebied zijn de wegen door de zware sneeuwval geblok keerd en hebben de treinen ver traging. De weerbureaux voor spellen nog meer sneeuw. Zij nebben ook de kustwachten in Oost-Engeland ervoor gewaar schuwd, dat een nieuwe proef voor hun dijken zal komen over ongeveer twee weken, als het volgende hoge getij wordt ver wacht. De Europese vorst bereikte ten Siotte Portugal en maakte een einde aan de vroege lente. De vruchtbomen stonden in bloei. De temperaturen om Lissabon Bruiloftsgasten beklimmen de laatste treden van de be sneeuwde trap naar de in 1889 nabouwde kapel de hoogst gelegen kerk in Duitsland °P de Wendelsteinberg (1800 in eter), in de Beierse Alpen. Het wa.s het 250ste bruidspaar, dat in de kapel in het huwelijk trad. waren de laagste sedert jaren en een bijtende Oostenwind veroor zaakte rijp tot nog toe daar onbekend gevolgd door jagen de stormen van natte sneeuw. Joego-Slavië berichtte, dat ten gevolge van zware regenval practisch alle telefoonverbindin gen met andere landen verbroken zijn. De storm, welke gisteren een plotseling einde maakte aan de milde winter in Europa, houdt tientallen schepen gevangen in hun havens. In de Oostzee zijn een Zweeds vrachtschip en een vissersboot vergaan. De beman ningen zijn gered. In de loop van de dag werd prachtige zonneschijn gemeld uit Londen, Parijs, Brussel en Oslo, maar in het Noorden van Italië, West-Duitsland, Berlijn, Zwitser land, Oostenrijk en de bergstre ken van Frankrijk sneeuwde het de gehele dag. Radio-Belgrado berichtte, dat de zware sneeuwval in veel de len van Joego-Slavië het verkeer ernstig belemmert, zo zelfs, dat internationale expresse treinen niet verder konden rijden, ter wijl berghoge golven de schepen gevangen houden in de havens langs het Noorden van de Adria- tische Zee. De Duitse vrachtboot Traut- stein en de Griekse tankboot Le- ros liepen beide voor de Noord- Duitse kust in 'n hevige sneeuw storm aan de grond. Het Britse kolenschip „Foch Rose" liep bij Shoreham op de kust en blok keert gedeeltelijk de monding van de haven. Voor de kust van Zweden worden enige kustvaar tuigen vermist. Maandag zijn telefoonverbindin gen tussen Belgrado en Londen, Parijs, München, Praag, Istanbul en Boedapest door zware sneeuw val verbroken. Op sommige plaat sen in Zuid-Slavië lag de sneeuw anderhalve meter hoog. In Servië werd een temperatuur gemeten van 23 graden onder nul. In het Oosten van België is ook vrij veel sneeuw gevallen. In het Land van Herve en in Limburg lag de sneeuw Maandag reeds 10 a 15 centimeter dik. Te Verviers ontstond een ernstige storing in het tramverkeer. Tal rijke auto's konden niet verder als gevolg van aanrijdingen of slippen door ijzel op de wegen. PARIJS, 4 Jan. Vertegen woordigers van de vakbonden van PTT-personeel, welke bijna twee weken het Franse postver keer hebben ontwricht, hebben vanavond bij stemming besloten morgen het werk te hervatten. Dit besluit van de leden van de onafhankelijke en communis tische C.G.T. vakbonden belooft voor het eerst sinds de week voor Kerstmis een terugkeer naar de normale postbestellingen. De sta king van de bestellers en sor teerders leidde tot een opeenho ping van ruim een half millioen brieven. Tengevolge van de zeer lage waterstand in de Rijn komen op de oevers van de rivier wapens en munitie bloot uit de tweede wereldoorlog. Het Amerikaanse leger heeft vandaag gewaarschuwd niet te proberen dit wapentuig te ber gen. Het leger wees er op, dat op het eind van de oorlog zowel de Duitse als de Amerikaanse troepen wapens in de rivier ge worpen hadden. Grote hoeveelheden zijn ont dekt langs de rivier tussen Karls ruhe en Diisseldorf. Het leger heeft gewaarschuwd, dat veel van de springstoffen op scherp gesteld zijn. WAGENINGEN, 4 Jan. Een dramatisch geval van kinderlijke gehechtheid aan 'n dier, heeft zich hier afgespeeld. De heer Shu, eigenaar van een Chinees restaurant was tot 30 December j.I, bezitter van Teddy, een fox- terrier die hij wilde verkopen omdat het dier lastig was voor de klanten. Vorige week Woens dag verkocht hij het dier aan een 25 jarige jongeman uit Opheus- den of omgeving, maar van dat ogenblik af weigerde Ming Sjon, het twaalfjarig dochtertje van de heer Shu, dat bijzonder aan het dier gehecht was, alle eten en drinken. De ouders die zidh hierover bijzonder ongerust maakten, raad- PARIJS, 4 Jan. Franse troe pen zijn Maandag een aanval te gen Vietminh-eenheden in Noord- Laos begonnen teneinde de drei ging van een opmars naar de residentie Loeang Prabang weg te nemen. Ten Zuid-Oosten van deze stad werd zonder noemens waardige tegenstand Moeong Hieu bezet. In de Noordelijke sector werd krachtiger verzet ontmoet, dat evenwel met be hulp van artillerie werd gebro ken, waarna twee dorpen wer den veroverd. De Franse luchtmacht zette haar aanvallen voort op de ver sterkingen, welke worden aan gevoerd naar de uit ongeveer 12.000 man bestaande strijdmacht van de opstandelingen, die de Franse basis Dien Bien Phoe, aan de grens tussen Tonkin en Laos, belegert. In Franse militaire kringen is men van mening, dat de Viet- minh-aanval op dit bolwerk wel licht zal uitgroeien tot een van de grootste veldslagen in de Indo- Chinese oorlog. De opperbevel hebber van de communisten, ge neraal Vb Nkuyen Giap, is van plan, voor het eerst gebruik te maken van de artillerie, die hij uit communistisch China heeft ontvangen na het sluiten van het bestand in Korea. Duizenden koelies brengen, volgens Franse verkenningseenheden, onder be schutting van het donker grana ten aan. De troepenkolonnes van de rebellen werden bij maanlicht door Franse jagers beschoten. De Franse verliezen gedurende de zeven jaar oude oorlog in In- do-China hebben gemiddeld on geveer 2.000 doden en vermisten per jaar bedragen. 15.681 Fransen sneuvelden of worden vermist, alsmede 21.589 inheemse Indo- Chinese militairen, 10.118 Afri kanen en 6.907 ledën van het Vreemdelingenlegioen. Het totale verliescijfer is derhalve 54.295. pleegden een dokter, die vertelde dat het kind zou sterven als Teddy niet terugkeerde. De poli tie werd ingeschakeld en een op sporingsbericht naar de onbeken de koper via de radio verspreid. Deze werd verzocht zich telefo nisch met het politie-bureau in Wageningen in verbinding te stellen. Dat heeft hij nu gedaan. Het was de landbouwer A. v. Lent uit Opheusden. Toen hij van de toestand van het kind vernam, liet hij onmiddellijk weten, dat hij wel afstand vén de hond wilde doen tegen terug betaling van de koopsom. Het speet de heer van Lent wel af stand van de hond te moeten doen, want Teddy was al aar dig in de nieuwe omgeving ge wend. Agent Meyer van de Wa- geningse politie is vanavond nog naar Opheusden gereden om Teddy te halen. Toen hij de wit- zwart gevlekte hond kort daarop aan de woning van de heer Shu afleverde, trof hij daar een van blijdschap huilende Ming Sjon aan. Zij sloot de hond direct in haar armen en nestelde zich hui lend in een hoekje van de huis kamer. De heer Shu bleef onbe roerd Intussen heeft Mïng Sjon nog geen eetlust getoond. 's-GRAVENHAGE, 5 Jan. Zeer velen hebben vandaag de laatste eer betoond aan Dr Plesman. Dat hebben zij gedaan, staande langs de weg die de korte rouwstoet nam van de Tapijtweg naar de Willemskerk, bij de berden' kingssamenkomst in die kerk en tenslotte langs de route van de veel langere stoet die van de Willemskerk trok naar de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. De stoet die om half elf van de Tapijtweg vertrok, passeerde het hoofdgebouw van de K.L.M. langs dezelfde weg die dr. Plesman zo vaak met zijn. echtgenote, zijn kinderen of kleinkinderen, vóór de aanvang van zijn dagtaak heeft afgelegd. Omstreeks elf uur arriveerde de stoet bij de Willemskerk, waar een schat van kransen, bloem stukken en boeketten was sa mengebracht. Als slippendragers fungeerden acht leden van het vliegend per soneel van de K.L.M. Ter rech terzijde van de baar liepen vier chefs van de onderscheidene corpsen en ter linkerzijde de oud- «mnmuw muuwmuv/ J Na de grote avonturen van „Het lot uit de loterij", met bekende 5 5 figuren van Scotland Yard in de hoofdrol, brengen wij van dezelfde schrijver een nieuw detective-verhaal. Het behandelt S J de boeiende gebeurtenissen in Dungrave Castle, een van die 5 J oude Engelse kastelen, die althans volgens de literatuur J geheimen bergen, waardoor de fantasie van schrijvers en i J detectives en andere personen, die in de verhalen opgevoerd j worden, sterk wordt geprikkeld. Vandaag gaat het doek op voor ste vier in dienstjaren. Links wa ren het gezagvoerder L. C. Acker- son, telegrafist. J. H. Pestman, bekend uit de dagen van de tocht van de „Snip" naar West-Indië, boordwerktuigkundige C. Bies heuvel en steward J. de Wilde en rechts gezagvoerder J. F. Rijkhof, hoofd van het vliegercorps, W. H. van der Smagt, hoofd van het corps telegrafisten, R. Smid, hoofd van het corps boordwerk tuigkundigen en M. K. Dousi, algemeen chef steward. In de kerk hadden, behalve de naaste familieleden en de le den van het corps diplomatique, bezoekers uit het buitenland en vrienden en bekenden van dr. Plesman plaats genomen. Namens Z. K. H. Prins Bern- hard was de particulier secretaris van de Prins, dr. de Graaff aan wezig. Na orgelspel door Wim van Beek zong het K.L.M.-koor onder leiding van Louis van Tulder „Wat God wil, dat geschied' al tijd", koraal 31 uit de „Mattheus Passion" van Johann Sebastian Bach. Rede minister Algera. Vervolgens nam de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera het woord. „Op Oudejaarsavond zien velen hun stille gedachten vertolkt in de negentigste psalm, waarin sprake is van de dagen onzer ja- WASHINGTON, 4 Jan. President Eisenhower heeft het Ameri kaanse volk Maandagavond beloofd, dat hij met alle wettige midde len, die de regering ter beschikking staan, zal trachten, de natie welvarend te houden. Eisenhower verklaarde in een overzicht van de prestaties zijner regering en een algemene beschouwing over het wetgevende programma voor 1954, dat de realiteit van het leven vrede op aarde, de kosten van levensmiddelen, kleding en dekking een zaak van grote zorg voor zijn regering vormen. Eisenhower zei, dat „hulp" het sleutelwoord van zijn regering is en het sleutelwoord van het pro gramma, dat de regering Donder dag, wanneer hij zijn jaarlijkse „State of the Ünion"-rede uit spreekt, aan het Congres zal voorleggen. In een rede, die hij voor alle radio- en televisiezenders der Ver. Staten uitsprak, zei de Pre sident: „Wij willen geen monu menten voor een kostbare en on toelaatbare bureaucratie. Wij willen geen schuchtere on genegenheid om te handelen. Wij willen dienstbaarheid een dienstbaarheid die doeltref fend is, een dienstbaarheid die prompt is en doelbewust gericht op oplossing van het probleem. Nadat hij een aantal prestaties van zijn regering in het afgelo pen jaar genoemd had het einde van' de strijd op Korea kwam op de eerste plaats voegde Eisenhower daaraan toe, dat dit de grondslag was, gelegd voor de handhaving van de „fun damentele voorspoed van ons volk". „Daarom geef ik deze ver zekering: zo nodig zullen alle wettige middelen, die de Federale regering ter beschikking staan en die voor het handhaven van deze voorspoed gebruikt kunnen worden, inderdaad gebruikt wor den". Onze regering gelooft, dat wij een overgang van 'n Amerika in voorspoed naar een toestand van depressie niet moeten en mogen dulden. Wij geloven, dat Ameri- ka's voorspoed niet op een oor log of een voorbereiding tot een oorlog berust en daarop ook niet behoeft te berusten. Gezonde plannen en een agres sieve ondernemingsgeest moeten vergezeld gaan van vertrouwen in Amerikg's groei en vooruit gang. Een vertrouwen, dat niet verstoord kan worden door per sonen, die zich zelf als verkopers van somberheid en ondergang opgeworpen hebben", aldus de President. Eisenhower gaf geen details van het programma, dat hij aan het Congres zal voorleggen. Hij zei echter te vertrouwen, dat het de instemming van het volk zou hebben. WASHINGTON, 4 Jan. Groot- Brittannië en West-Duitsland heb ben vandaag een toewijzing van resp. 15 en 2 millioen dollar ont vangen voor de aankoop van overtollige Amerikaanse land bouwproducten. Personeel van de K.L.M. be trok gisteren de dodenwacht bij de overleden President- Directeur van de K.L.M., Dr. A. Plesman, opgebaard in de Chapelle Ardente, ingericht in de hal van het K.L.M.-gebouw aan de Raamweg te Den Haag, waar duizenden in stilte defileerden. ren", en daarna deze ontroeren de woorden: „want het wordt snellijk afgesneden en wij vliegen daarhenen", aldus de minister. „Op de laatste Oudejaarsavond werd het leven van dr. Albert Plesman, naar het woord van de psalmist, snellijk afgesneden. Deze twee dingen, snellijk en afgesneden, hebben de regering en ons gehele volk aan het einde van 1953 in bijzondere mate ge troffen. Het leven van hem, die wij meenden sterk te zijn, nam plotseling een einde". Nadat de minister namens de regering zijn innige deelneming had betuigd aan de familie, vervolgde hij: „Er is ook een diepe smart bij regering, volk en in 't bijzonder bij de K.L.M. Bij een herdenking als deze is het voor de regering moeilijk deze drie van elkaar te scheiden. Want de K.L.M., het grote levenswerk van dr. Ples man, is tegelijk de nationale trots van regering en volk. De K.L.M. is één van de scheppingen waar in gestalt eis gegeven aan onze volkskracht en waarop ons volks bewustzijn appelleert. Zijn werk voor de K.L.M. was werk voor Nederland. „Aan dr. Plesman waren vele, zeer grote, gaven gegeven en vele talenten waren hem toever trouwd. „De overledene was groot, ook vomdat hij met deze gaven en ta lenten zijn hele leven lang heeft gewoekerd. Hij was groot, omdat hij de roep van zijn tijd heeft verstaan en aan die roep op schier onnavolgbare wijze gehoor heeft gegeven en zo is geworden tot de pionier van de burgerlijke lucht vaart met een naam van wereld betekenis". Minister Algera schetste daarna in het kort de betekenis van de K.L.M. en zei van de overledene: „Wanneer we de ontwikkeling der K.L.M. zien te midden van al de moeilijkheden, dan gaat onze dankbaarheid uit naar de man, die daartoe zoveel heeft bijgedragen. Hij beschikte over een zienersohap, dat niet kan worden aangeleerd; over een enorme geestkracht, een ononder broken doorzettingsvermogen en een voortdurend optimisme. Dat het mogelijk is geweest een be drijf als de K.L.M. te grondvesten en groot te maken in een klein land als Nederland is, dat is on getwijfeld daarom, omdat zij werd geleid door een groot man, als dr. Plesman was". „Hij is niet meer, maar- wat blijft, is zijn nagedachtenis, zijn voorbeeld. Ik twijfel niet, of dat zal rijke vruchten dragen voor een nieuwe generatie, die bezield zal worden door wat de overle dene heeft gewrocht. Wat blijft, is ook zijn werk, dat wij moeten voortzetten". „Nederland heeft een van zijn grootste zonen, van zijn natio nale figuren verloren. Het ver vult ons allen inet diepe droef heid, maar daarnaast mag ik stel len, dat de regering met dank baarheid is vervuld voor het vele, dat onder Gods zegen, dr. Ples man voor ons land en ons volk (Zie verder pag. 7)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1