„In het kleine geluk" Wat er gebeurde in 1953 Toekomst is verzekerd voor de kruidentuin Katholieke Beroepscentrale voor intellectuelen AGENÏM Werkvoorziening steun trekkenden Plannen van St. Adelbert bijna-gereed Pagina 2 Dinsdag 5 Januari 1954 Voortreffelijke première van „De Toneelvereniging" met subliem spel van Annie de Lange ALKMAAR Alkmaar beleefde gisteravond in 't Gul den Vlies, de Nederlandse première van Marc Gilbert Sauvajon's blijspel „In het Kleine Geluk". Het Alk- maarse toneelpubliek is een uiterst voorzichtig publiek, dat bleek gisteravond weer eens zonneklaar uit de zeer geringe belangstelling voor deze voortreffelijke opvoe ring door „De Toneelvereniging" De Franse bli.ispelauteur Sau- va.ion is en vogue. En dat is niet onverklaarbaar. Hij verstaat de kunst van niets iets te maken, hi.i is in staat zijn sujetten onpleizie- rige dingen op een plezierige ma nier te laten zien en zeggen, en plezierige dingen op een zodanig onprettige wijze, dat ze kijker en luisteraar tóch nog plezier doen. Sauvajon vergist zidh wel eens, maar met „In het Kleine Geluk" heeft hij zich niet vergist. Wat hij in dit stuk te zeggen heeft, is nauwelijks de moeite waard en wanneer hi.i men is Fransman of men is het niet met dat bijna-niets toch nog weet te moraliseren, moraliseert hij op een vrijwel onmerkbare wijze. „In het Kleine Geluk" is de naam van een klein, stil hotel in de Provence, waar de lieftallige Brigitte Ancelin, in haar eentje, de scepter zwaait. Daar, in dat kleine hotelletje, treft een beroemde roman-sohrij- ver-met-zelfmoordplannen een jonggehuwd echtpaar aan, dat zo jeugdig is, dat het zijn geluk niet aan kan. Die dwaze jonggehuw den. het echtpaar Cavignolles, ontlopen en achtervolgen elkaar. Het jonge mevrouwtje, dat aan vankelijk zozeer onder de indruk komt van de op stapel staande zelfmoord die natuurlijk geen geheim meer is, sinds de schrij ver, Alain Plessis, de hotelhoud ster deelgenote heeft gemaakt van zijn plan dat ook zij wat voor een zelfmoord gaat voelen. Maar zij kiest tenslotte toch maar voor haar geluk en dat van haar man, en passant het geestelijk evenwicht herstellend van de door liefdesverdriet geteisterde romanschrijver. Onnodig te zeg gen, dat wij van dat geluk en van dat herstelde evenwicht aan het slot van het blijspel de ge amuseerde getuigen zijn. Archi bald Duran is dan nog een eari- catuur van een „gele pers"-jour- nalist, die met behulp van sensa tionele driekolommers op voor pagina's het snel der gelieven meespeelt. En dat is dan een verhaal dat, wij weten het, niets om het lijf heeft, maar dat door Sauvajon tot waarachtig toneel is gemaakt en dat door „De Toneelvereni ging", onder de uitstekende regie van Ferdinand Sterneberg, voor treffelijk werd gespeeld. De meest puriteinse toeschou wer neemt zelfmoordplannen en elkaar ontlopende echtgenoten voor lief, omdat die hier niet tel len. Hier telt alleen het toneel dat er van gemaakt is, en de charme waarmee dit blijspel over het voetlicht werd gebracht. Emmy Lopes Dias was een levensechte hotelhoudster, Gerard Schild een prachtige ironiscih- romantisohe zelfmoordenaar-in- spe en een waardige en hoffelijk Lebemann-romancier. Hans Cule- man bracht met Franse radheid van tong een nerveuze jongeling- echtgenoot ten tonele. Wat wij tegen zijn overigens uitmuntende vertolking hebben, is, dat in die radheid al te veel van de tekst verloren gaat We zijn er al aan gewend dat de tong-r zelden meer klinkt vanaf de planken, maar we nemen er geen genoegen mee. dat heel wat Nederlandse acteurs niet meer weten wat arti culeren is. Annie de Lange, het argeloos- geraffineerde kindvrouwtje, dat haar echtvriend vervolgt met een revolver met zes patronen „zo groot als lippenstiften", speelde haar rol op waarlijk sublieme wij ze en Gerard Heijstee, de onmo gelijke journalist, was een aller- vermakelijkste onmogelijkheid. Ton Kuyl heeft het spel ver taald in goed Nederlands, dat een enkele maal naar het triviale neigt. Weynand Grijzen verzorgde het wat traditionele maar overi gens geslaagde décor. S. K. DINSDAG 5 JANUARI 't GULDEN VLIES: Kerst spel voor het B.K.L. 8 u. WAPEN VAN HEEMSKERK Sparrevue 8 uur. Leerlingenavond Muziek school Sambeek 7.30 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Vrouwenpoli- tie" 8 uur. VICTORIA: „Moulin Rouge" 18 jaar, 8 uur. CINEMA: 8 uur „Het gouden zwaard". 14 jaar. REX: „Salto des doods" 14 jaar 2.30 en 8 uur. STED. MUSEUM: „Van uni cum tot serieproduct". WOENSDAG 6 JANUARI 't GULDEN VLIES: Cabaret avond Fa. Schipper 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK Sparrevue 8 uur. BIOSCOPEN: Als Dinsdag, voorstellingen 2.30 en 8 u. STED. MUSEUM: Als Dins dag. Woensdag: Hoog water 7.25 en 19.30 Laag water 1.40 en 13.35 Bevordering bij Kadaster ALKMAAR Door de Minis ter van Financiën is bevorderd tot Landmeetkundig Ambtenaar A de heer W. Nijdam, werkzaam aan het Bureau van de Landmeet kundige Dienst van het Kadaster alhier Dierenbescherming ALKMAAR. In de Ingeland straat is een donkere herder met staande oren en bruine poten ko men aanlopen; in de van der Lijnstraat een bruin hondje met korte staart; in de Jacob van Heemskerkstraat een fox-hondje van ongeveer vier maanden oud en op de Jan van Scorelkade een donker cypers poesje, vier maan den oud. Er is nog een mooi bruin hond je ter beschikking van liefheb bers. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Ingekomen Ph T. Katsma van Almelo naar Maertenshof 5; T. van der Kooi, wed. Dijkstra van Leeuwarden n J. v. Stolberglaan 7; H. A. Beets, geb. Kramer van Koedijk naar Schermerweg 21; S. Nicolai van Amersfoort naar Pr. Julianalaan 14; A. J. C. Timmerban geb. The- pen van Egmond Binnen naar Emmastraat 26; W. Kolk geb. Twisker van Langedijk naar Schermerweg 52; J. Bos van 's- Gravenhage naar Houthavenstraat 38; F. G. G. Keijser van Texel naar Kennemersingel 31; L. M Schouten van Egmond aan Zee naar Fnidsen 13; Th. W. Jonk van Berkhout naar Zijdam 9; F. van Veen wed van Aalst van Haarlem naar Overdiepad 13; N. van de Veen van Wormerveer naar Tienenwal 4; G. F. Her- troys van Amsterdam naar Uiten- boschstraat 50; A. A. M. Burger van Zwolle naar v. d. Meystraat 13; M. F. Willemsen geb. Koop- mans, van Amsterdam naar Bre- derostraat 1; W. J. Lock van Amsterdam naar Geestersingel 57; E. H. Nelson van USA naar Koor straat 4; A. A. G. M. van den Eerenbeemt van Bloemendaal naar Nieuwesloot 99; G. M. J. Lansen geb. van de Kamer van Berggen naar Laat 158; E. C. Vos- kuyl van Haarlem naar Hof 3; M F. Th. H. Weel geb. Bellm van Amsterdam naar Varnebroek 6; A. Betten wed. Jansen van Assen n. Huygensstr. 9; A.I. Czeschels- ki van Osterode (Did) naar Spoor straat 92; D. J. Luiting van Delft naar Achterweg 19; G. E. Boors- ma geb. Jansen van Assen naar Huygensstraat 9; A. Bosse van Amsterdam naar Pr. Julianalaan 14; Th. A. Kooger van Amster dam naar K. v.'t Veerstraat 68; P Borst en gezin van Heerhugo- waard naar Huygensstraat 40; J. Buysman van Berkhout naar van Everdingenstraat 18; J. M. Swertz geb. Eggens van Groningen naar woonwagenkamp Noorderkade; J A. M. M. van Goor van Enkhui zen naar Zaagmolenstraat 2. Vertrokken: E. L. Sombroek van v. Everdingenstr. 18 naar Heiloo; J. van der Velde en gezin van Ranonkelstraat 32 naar St. Pan- cras; E. J. Verzandvoort van Ken- nemerstraatweg 103 naar Enge land; M. Vleesch du Bois van v. Everdingenstraat 18 naar Zaan dam; M. A. Delis van Dahliastraat 32 naar Zijpe; G. Opdenberg geb. van der Horst van Stationsweg 32 naar de Wijk; F. Jansen van Rop- jeskuil (schip) naar Egmond aan Zee; A. M. Borsten van Wagema- kersstraat 4 naar Maarssen; G. A. C. M. Hazes van Langestraat 75 naar Uithoorn; G. I. Huting van Kennemerstraatweg 88 naar Ber gen N.H.; A. M. H. Mey van Lan gestraat 69 naar Bergen N.H.; A. J. Schreiner en gezin van Pink sterbloemstraat 10 naar Warmen- huizen; P. Veenstra en gezin van Spieghelstr. 10 naar Oudorp N.H.; J. P. Wagner van Tuinstraat 35 naar Den Helder; J. Dekker geb. de Zeeuw en kind van Nieuw- poortslaan 114; N. M. F. de Bruyn van Lyceumstraat 64 naar War der; E. H. Fliers en echtgen. van van Everdingenstraat 18 naar 's Gravenhage; H. G. Joosten en ge zin van Nicolaas Beetskade naar Gorinchem; L. Stikvoort van Ach- terdam 8 naar Canada; E. van Veldhuizen van Gasthuisstraat 1 naar Jutphaas; A. J. van der Wie len en gezin van Koningsweg 96 naar Oss; F. Koelewijn geb. de Graaf en kind van Coornhertkade 54 naar Enschede. ALKMAAR Temidden van weilanden langs de Hoe- vervaart, het gemakkelijkst te bereiken, wanneer men gebruik maakt van de spoorwegovergang bij het RKAFC- terrein, ligt sinds enkele jaren een kruidentuin, die bij de meeste Alkmaarders geen bekendheid geniet. Zelf hadden wij er wel eens van geboord, maar de betekenis en de juiste opzet van de tuin was ons eerlijk gezegd nog duister. We zijn een praatje gaan maken met de man, die bet toezicht op de tuin uitoefent, de heer J. J. Wijchers, die verleden Zaterdag zijn zilveren dienst- jubileum bij de gemeente vierde. Het kan wanneer soms men De heer Wijdhers vertelde ons, dat het aanleggen van de tuin eigenlijk het resultaat was van een doelbewust zoeken naar so ciale werkvoorziening. Tegen het einde van 1952 is de goedkeuring voor de aanleg verkregen. Na enige tijd van voorbereiding kon begonnen worden met het kweken van kruidzaden op de twee hec tare grote tuin. Men kweekt er hoofdzakelijk geneeskrachtige za den, die na het rijpen op de tuin naar Westergeest in Friesland ge bracht worden om gedroogd en gecontroleerd te worden. Vandaar gaan de kruiden naar een cen trale opslagpjaats in Rotterdam of Doornspeyk, om verder ge distribueerd te worden over de verschillende pharmaceutische in dustrieën. Er wordt zoveel mo gelijk naar gestreefd aan de bin nen- en buitenlandse vraag naar kruiden te voldoen. Zoals op bij na elk productiegebied voert ook hier de export de boventoon. Op het ogenblik werken vijf personen op de tuin. Het kweek- goed eist genoeg zorg om de uren van elke werkdag te vullen. Nu reeds wordt de grond voor het voorjaar klaar gemaakt. Enkele gewassen staan te velde, dit zijn slechts die gewassen, die bestand zijn tegen vorst. De meest voor komende planten zijn de Vale riaan, waaruit de bekende Hof man-druppels worden verkregen, de taraxacum of gewone paarde bloem en de violatricolor, die ex- ceemzalf levert. In een afgeschei den hoek neemt men voortdurend proeven met o.a. bilzenkruid, want het is de bedoeling de ver scheidenheid en de boeveelheid van de planten langzamerhand uit te breiden. Het afgelopen jaar heeft de eerste oogst opgebracht. Deze viel weliswaar enigszins tegen, maar de huidige vooruitzichten stem- „AVANTI" ALKMAAR. na de korte va- cantieperiode wordt de aandacht van de leden gevraagd voor het volgende: Woensdag 6 Januari houdt de K.A.J. een culturele avbnd, waar bij ook alle Avanti-leden zijn uit genodigd. De heer Van Engelen zal een causerie houden over componisten, hun leven en wer ken, terwijl hij ter illustratie van diverse componisten iets ten ge hore zal brengen. Tijdens de pau ze zal ons koor enige liederen zingen. Vele van onze leden ken nen de heer Van Engelen nog van de buitengewoon geslaagde club avond van 24 Mei 1952. Vrijdagavond 8 Januari begin nen de repetities weer en wel voor gemengd koor. Er zal tevens worden bekend gemaakt, wanneer we naar de Opera gaan. Alle leden komen vanzelfspre kend op beide avonden om kwart over acht in het K.A.J.-gebouw. men tot tevredenheid. De oorzaak van de teleurstellende oogst was de inferieure kwaliteit van de grond, die inmiddels met de no dige kunstmeststoffen is bewerkt. Zodoende mag het volgende iaar op een behoorlijke oogst gerekend worden, wat zeker nodig is, wil men het bedrijf meer winstge. vend zien. Het klimaat brengt de planten vrijwel geen schade toe. Slechts de wind oefent. wanneer ze krachtig is. een nadelige invloed uit. Door het aanbrengen van windbrekers in de vorm van rijen boompjes, is ook dit gevaar weer uitgesloten. De verzorgers moeten in zekere mate op de hoogte zijn van prac- tisc'he landbouw, het voornaamste is echter, dat er met voorzichtig heid en vooral met liefhebberij gewerkt wordt. Voor dit laatste zorgt ongetwijfeld de voorman, de heer Prinzen. Harmonie VROUWENPOLITIE Tot en met Woensdag vertoont men in de Harmonie een film van een bijzonder kaliber. Men beleeft er in het aangrijpende verhaal van het opofferingen eisende werk van de vrouwen- politie in een grote wereldstad, die de spiegel blijkt voor een verzameling van het laagste onderwereldvolk. Steeds weer rukken de vrouwelijke agenten, die de gevaren van de achter buurten recht in de ogen durven te zien, uit om een of ander schandaaltje op te knappen. Op vallend is de tederheid en de naastenliefde, die steeds aan de dag worden gelegd tegenover de grauwste typen, bezield met een welhaast fatale onverschilligheid. Hoewel de milieus, waarin de film zich soms afspeelt, niet be paald beschaafd zijn, is de alge hele schildering van de in werke lijkheid ruwe levenssfeer, in ze kere zin gunstig verbloemend te noemen. Er moet echter streng de hand gehouden worden aan de leeftijdsgrens van achttien jaar. Onder invloed achter het stuur ALKMAAR Vannacht om kwart over twaalf zagen twee surveillerende agenten een auto vanaf de Nieuwesloot in de rich ting van de Pater Nosterstraat rijden. De wagen reed slingerend en geheel links van de weg, waar door twee wielrijders bijna onder steboven werden gereden. De agenten gaven de chauffeur een stopteken, maar deze reed door. Toen volgden de agenten de wa gen, maar raakten de wagen bij de Regulierslaan kwijt. Dank zij het feit dat zij het autonummer genoteerd hadden konden ze de chauffeur later bij hem thuis ach terhalen. Het bleek, dat de 66- jarige man onder invloed van sterke drank verkeerde. SCHOORL. interessant zijn, aan het einde van ieder jaar een blik slaat op de zo juist afgeslo ten periode. De burgemeester van Schoorl houdt in elke laatste ver gadering van de gemeenteraad zijn jaarrede, om nog eens precies na te gaan wat er in dat jaar is gepasseerd. Uit deze rede willen wij het volgende aantekenen: Het aantal inwoners is achter uitgegaan met 87 en bedraagt thans 3245. Deze achteruitgang vindt zijn oorzaak in het vertrek der Indonesiërs, die elders een onderkomen werd toegewezen. Dankbaar wordt geconstateerd de goede samenwerking en ver standhouding met de Rijkspolitie en de diverse organisaties en ver enigingen. Langdurig werd stilgestaan bij het memoreren van de storm ramp en de hulpverlening door onze gemeente. Het bij deze ramp verloren gegane paviljoen van de heer Winkema werd wederom herbouwd, terwijl de schade aan de Hondsbosse Zeewering weer werd hersteld alsmede de daaraan grenzende duinregel werd bevei ligd door doortrekking van de dijk. De volgende verordeningen kwamen tot stand: Een drietal verordeningen in verband met de Winkelsluitingswet; een verorde ning tot wijziging van de Politie verordening (opkopen afvalstof fen); Verlenging en wijziging tij delijke ziektekostenregeling ge- meentepersoneel; toepasselijk ver klaring van de maatregelen tot verbetering van de salariëring van de burgerlijke rijksambtena ren op het gemeentepersoneel; Verordening tot heffing en invor dering van haven- en kadegel- den; Verordening vergoeding ver voerskosten ex artikel 13 L.O.- wet; Verordening tot wijziging van de politieverordening (plaat sen rijwielen nabij het zeestrand); Verordening tot wijziging van de verordening op het beheer van het Woning-Grondbedrijf. Het wegennet bevindt zich thans in het algemeen in goede staat. De herbestrating van de Voorweg vanaf perceel 58 tot de Ideuslaan kwam in het verslagjaar gereed. Zodra de riolering voor de nieuw te bouwen 29 woningen en door getrokken tot de nieuwbouw van 1947, is aangelegd, zal het betref fende gedeelte van de Voorweg herstraat worden en op de in het uitbreidingsplan aangegeven breedte worden gebracht. De ver betering van de Westgrasdijk werd voltooid; de polder zal in 1954 hier de verharding aanbren gen; van de Duinweg werd 456 meter herstraat,.. teryvijl dè bocht bij de Bichersla^rt werd verbeterd en herstraat over een lengte van 115 meter. De Laanweg en de Damweg zijn thans geheel her straat. De Huismansweg werd ge- bitumeerd. Wanneer in 1954 de werken voor het bitumeren van de Houtendijk, Koningsweg en Bobelenweg tot uitvoering zullen zijn gebracht, zal daarmede de bi- tumering van alle gemeentelijke grintwegen en rijwielpaden, waar mee in 1946 werd begonnen, zijn voltooid. Met de herstrating van de klinkerwegen zal regelmatig worden doorgegaan. Het vijvertje in de Nollen werd uitgediept en de omgeving ver fraaid. Ook de Damsloot werd uitgebaggerd. De dienst 1953 kan hoogstwaar schijnlijk sluitend worden ge maakt. Het aanvankelijke tekort van 4000.— wordt teniet gedaan door het in het verslagjaar niet Uitvoeren van een kapitaalsobject (Heereweg te Camperduin) welke post echter in 1954 opnieuw de begroting zal bezwaren. Bij het opstellen van de jaarlijkse begro ting is het gemis aan financiële armslag telkens pijnlijk te voelen. Burgerlijke Stand ALHlvi.f-i.rtR Geboren, rtric L. M. zv J. Bruseker en P. Smout; Elizabeth dv W. Verhage en B. Roschinek; Rolf M. zv J. Kieft en A. D. Teidemann; Jacquoline dv H. M. Tuijt en L. F. Kwant. Overleden: A. Bestevaar 63 jaar gehuwd met W. Pul; F. J. Feijen 77 jaar, weduwnaar van T. A. Balder; J. de Waard, 75 jaar ge huwd met N. Walch. Bestelauto geslipt ALivMrtrtK Gisidiu.w.gen om omstreeks kwart over acht reed over de Kennemerstraatweg bij de Regulierslaan, een bestelauto in de ricuting van de stad. De bestuurder wilde een voor hem rijdende auto inhalen en passeren, maar door het gladde wegdek be gon de bestelauto te schuiven en raakte onbestuurbaar. De wagen schoof naar de kant van de weg en botste tegen de gevel van per ceel 168. Een tegen 't huis staand damesrijwiel werd geheel ver nield. De auto werd aan de lin kerzijde beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. EEN „ZEVENKLAPPER" OP 6 JANUARI HEERiiUciOWAARD-KRUIS. - Belangrijk bericht voor de jon geren en allen met een jong hart. De afd. L.T.J. heeft de organi satie van de districtsavond van de N.K.J.B. op zich genomen. Woensdag 6 Januari a.s. half 8 groot appèl in café Schut. Een revue met een naam, die wat belooft: „De Zevenklapper", vol afwisseling van muziek, to neel, zang en gitaar. Er is hard gewerkt om fijn voor de dag te komen en 't is bekend, dat er grote belangstelling voor bestaat en dan nog: bal na. Alle jonge ren (iedereen is welkom) dienen op tijd te komen om zich van een plaats te verzekeren. Er moet zeker wel een zeer belangrijke reden zijn om te verzuimen. Wil de gemeente haar natuurlijke en voor de welvaart harer ingeze tenen zo nodige ontwikkeling kunnen blijven volgen, dan zal een verhoging der bijzondere uit kering van het Rijk niet achter wege kunnen en mogen blijven. Het woningprobleem is nog steeds een zorgenkind van de ge meente. Slechts aan 7 woningzoe kenden kon een woning worden toegewezen. De bouw van 29 wo ningen zal enige verlichting bren gen en de bouw van het bejaar dentehuis eveneens, doch het aan tal geregistreerde woningzoeken den bedraagt nog 91. In 1953 werden 66 bouwvergun ningen uitgereikt tot een totaal bedrag van 506.982. De raadzaal werd tot volle te vredenheid gerestaureerd en de verbouwing van het postkantoor nadert haar voltooiing. Het uitbreidingsplan kon nog niet worden goedgekeurd, terwijl het zich laat aanzien, dat dit plan ook bij de Kroon ernstige bezwa ren zal ontmoeten. In het begin van 1953 werden de beide nieuwe leslokalen aan de R.K. school te Catrijp ingewijd terwijl het vierde 'lokaal aan de O.L.S. te Schoor] eveneens gereed kwam. In tegenstelling met hetgeen verleden jaar moest worden ge constateerd kan thans met vol doening worden gemeld, dat in verband met de grote bouw-acti- viteit zeer weinig werkloosheid heerste onder de bouwvakarbei ders. Anders was dit met de on geschoolde arbeiders en de grond werkers; volgens mededeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau was het aantal werklozen van deze categorie ongeveer 20 per week. Grote branden kwamen in het verslagjaar niet voor. De brand weer werd zes maal gealarmeerd. Met voldoening wordt geconsta teerd dat met veel ijver en en thousiasme aan de oefeningen en de wedstrijden werd deelgeno men. Bij de hulpverlening aan de overstroomde gebieden werd 4 millioen liter water uit de pol der van 's-Gravendeel gepompt. Het aantal overnachtingen op kampeerterreinen en in kampeer- lokaliteiten is toegenomen met 12000 en bedroeg in totaal 223000. Wel een der grootste besluiten van de raad is geweest de goed keuring van een plan tot het aan leggen van een strandboulevard te Camperduin. Verkocht en gekocht HEERHUGOWAARD Het land genaamd het Hoge Erf. of de Oude Hofstee, waar vroeger de boerderij van de familie Van Slooten stond, benevens het dub bele woonhuis Middenweg 37-39, is door de erven A. Breed onder hands verkocht aan de tuinbou wer C. Wi.inker, alhier. PROPAGANDA- FEESTAVOND Motorclub Huijgenwaert HEERHUGOWAARD Het be stuur van de Motorclub Huygen- waert heeft eer van haar werk gehad. De avond die Zondag in zaal Evers werd gegeven was tot in de puntjes verzorgd. De be langstelling van het publiek had wel iets groter mogen zijn, maar degenen die er geweest zijn, heb ben een prachtige avond gehad. De voorzitter, de heer A. R. Mo lenmaker sprak 't openingswoord. Er bestaat, aldus spreker over motorclubs een verkeerde mening. Wat doet de Motorclub Huygen- waert? Deze club werkt er aan mee om van haar leden goede weggebruikers te maken, te zor gen dat de leden oog krijgen voor het mooie van ons land. en een goede kameraadschap ontwikke len. De voorzitter spoorde de niet- leden aan lid te worden van Huygenwaert. De Westfriese Melodisten had den met hun populaire melodieën de aanwezigen bezig gehouden, maar nu kwam dan het hoogte punt van het programma, het op treden van het X-IJ-Z-cabaret, o.l.v. Klaas Komen, met het „non stop-programma „Wie het eerst lacht, wint." We hebben in geen tijden zo'n vlot en leuk cabaret programma gehoord en gezien. W.B.S.V. Groot Schermer 52 BEEMSTER. In een aantrek kelijke wedstrijd (ondanks een zeer slecht veld), heeft W.B.S.V. bewezen toch wel tot de kop groep te behoren. Reeds kort na de aftrap werd het W.B.S.V.-doel onder een voortdurende druk gezet, doch de (gewijzigde) verdediging bleek het offensief te weerstaan en doelpunten bleven dan ook uit. Na ongeveer een kwartier spelen waren de kansen reeds gekeerd en was het Groot-Schermer dat in het defensief werd gedrongen. De keeper moest tal van magische toeren verrichten om de bal uit zijn doel te houden en het was tenslotte v. Diepen, die hem tac tisch omspeelde en hiermee de regen van doelpunten inluidde (10). Het doel van Groot- Schermer bleef onophoudelijk on der de druk van het veel sterkere W.B.S.V. en het tweede doelpunt door v. Etten, volgde dan ook vrij snel. Groot-Schermer kwam er practisoh niet meer aan te pas, en de gehele wedstrijd speelde zich op de Sohermerse helft af. Met kunst en vliegwerk en door het prijsgeven van tal van hoek schoppen wist Schermer voorlopig aan goals te ontkomen, doch na de rust werd de Sohermerse doel man voor de vierde maal het na kijken gegeven. (4—0). Nu was het de* beurt echter van W.B.S.V. om in het defensief te gaan. Twee achtereenvolgende doelpunten van de Söhermerse midvoor brachten de stand op 4-2. Een minuut voordat de zeer goed leidende scheidsrechter het einde floot, wist Jac. Nootenbos uit een voorzet van v. Etten het overwicht van W.B.S.V. nogmaals met een doelpunt te onderstrepen. (5—2). De Parochie Purmerend in 1953 PURMEREND Als gebruike lijk heeft de pastoor der Parochie de Hoogeerw. 'heer Deken L. J. J. Schamper op Nieuwjaarsdag een en ander vertelt over de gang van zaken in de Parochie in 1953 Er werden in 1953 95 personen gedoopt (v.j. 86) n.l. 45 jongens (v.j. 47) en 48 meisjes (v.j. 37) en 2 volwassenen evenals vorig jaar. Het aantal huwelijken was 19 (v.j. 30), sterfgevallen 25 (25) Het aantal H. Communies 151.000 tegen 148.300 in 1952. Pastoor Deken Schamper deelde ook een en ander mee over de stand van zaken met betrekking tot de nieuwe parochiekerk. Het bouwfonds van de parochie stond op 1 Januari op rond f 58.000, Per ziel beliep dat f 17.10 per communicant f 21.50. Met het slo pen van de oude kerk zal in Sep tember van dit jaar worden be gonnen. Dat dit niet eerder aan vangt hangt samen met bijzondere omstandigheden. (Eerst moet na melijk een 40-jarig priesterfeest in de oude kerk nog worden ge vierd). Omtrent de werkzaamheden m het voormalig gebouw van de Groentenveiling waarin tijdelijK de kerkdiensten zullen worden gehouden vernemen wij dat deze uitstekend vorderen. Als dit ge heel gereed is gekomen, denkt men daarin aan 700 tot 750 kerk bezoekers in een dienst plaats te kunnen bieden. Dat is voorzeker een flink aantal, waaraan wel weinigen zullen hebben gedacht. FORUM PURMEREND. De vakgroep akkerbouwers der Kring L.T.B. Purmerend houdt op Zaterdag 9 Januari a.s., s middags om half drie, in café Bontje te Schermer- horn een Forum. De medewerken den zijn: mr G. J. Vermeulen, Wassenaar, ir W. Merksse, Over- veen, ir G. W. J. van Bers, Pur merend, C. A. J. van Baar, Haar lem, H. A. Giessen, Wieringer- meer. Leden van L.T.B. en L.T.Ji zijn welkom. De vragen moeten schriftelijk vóór de vergadering bij het bestuur worden ingediend. Bevorderingen bij de Rijkspolitie SCHERMERHORN De heer C. J. Moerenhout, groepscomman dant der rijkspolitie groep Scher- merhorn, is met ingang van 1 Ja nuari 1954 bevorderd tot Adju dant, terwijl de heer G. Dragts- ma, postcommandant te Scher- merhorn, de rang van Opper wachtmeester verkreeg. In de door hen beklede functies komt geen verandering. Burgerlijke Stand SCHERMERHORN Geboren: Jan. zoon van Jan Ton en Neeltje de Waard; Elisabeth Maria, doch ter van Gerardus W. Berkhout en Catharina M. Broersen. Gehuwd: Gerardus Baltus, 55 jaar, landbouwer, te Beverwijk en Brigitth'a van Saaze, 49 jaar, te Schermerhorn. Ingekomen: Jan G. Evers, ta- pijfbeWerker. van Alkmaar naar A 183; Anna C. Nijdam, dienst bode, van Amsterdam naar A 58. Loop der bevolking in 1953: Bevolking op 1 Jan. 1953 611 m., 587 vr„ totaal 1198; geboren 10 m., 16 vr., totaal 27; ingekomen 23 m„ 24 vr., totaal 47; overleden 4 m., 2 vr., totaal 6; vertrokken 43 m., 45 vr., totaal 88; bevolking op 31 December 1953 597 m., 580 vr., totaal 1177. Wieringer Bridgeclub WIERINGE'N. De stand in de bridgecompetitie luidt na 13 ronden: 1. Engel-Takes 437%2. Bosker-Nieuwbuurt 436)4; 3. Ko ning-de Harder 434V2; 4. Smitt- Luijt 432; 5. fam. Kooij 431)4; 6. fam. Hegeman 425%; 7. Jasper- Bugel 425; 8. Blauboer-Russel- man 421; 9. Omis-Clowting 415; 10. v. Es-Siemonsma 413; 11. Mooije-Halfweeg 410)4; 12. Kroon-Maaskant 410%; 13. Koorn v. d. Velde 409; 14. Kuiper- Schmitt 408; 15. Hof-Steigstra 405; 16. fam. Montulet 405; 17. Dekker-Garralts 402)4; 18. de Jong-Molenkamp 397; 19. mw. Blauboer-Zr Kramer 377%; 20. Takes-Hollander 367; 21. fam. Leen 334. Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond. VORST Weinig bewolking. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Overwe gend matige wind aanvanke lijk Oostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost tot Zuid. Nieuwe verwarmings- installatie URSEM. Daar de oude in stallatie versleten was, is onze parochiekerk van een nieuwe verwarmingsinstallatie voorzien, die door de firma Vroling is ge leverd, terwijl- de heer Rooden- burg, aannemer alhier, het met sel- en betonwerk heeft uitge voerd. Juist vóór Kerstmis was alles klaar en kon er gestookt worden. Vanuit de kerk wordt de koude lucht door roosters in de vloer naar de grote kachel geleid. Het verwarmingskanaal gaat door de kachel en een vrij wel geruisloze ventilator drijft de verwarmde lucht de kerk in. We moeten zeggen, dat de kerk heer lijk en gelijkmatig verwarmd wordt, waarvan alle parochianen in de voorbije Zon- en feestdagen genoten hebben. T.O.G.O. heeft nu twee accordeonorkesten WIERINGERWAARD Het ligt in de bedoeling van de accor deonvereniging „TOGO", dirigent de heer C. Haverhoek, dit win terseizoen twee uitvoeringen te organiseren in zaal Boersen. Be halve het inmiddels flink uitge groeide A-orkest, zullen de be zoekers het eerste optreden van het TOGO B-orkest kunnen be luisteren. Op 't programma staan o.a. beide concoursnummers, waarmede TOGO te Epe een eer volle eerste prijs heeft veroverd. Ter afwisseling zal het acrobaten- ario Phoenix een serie krachttoe ren verrichten, 't Is de bedoeling deze uitvoeringen te geven op 9 en 10 Januari a.s. Gezien vroege re ervaringen wordt het bespre ken van een plaats ernstig aanbe volen. De zaal is nu eenmaal niet groter. Ontvreemd wasgoed teruggevonden DEN HELDER Een groot ge deelte van het ontvreemde was goed in Nieuw Den Helder is de zer dagen teruggevonden. De po litie ontdekte het op een weiland tegenover de Seringenlaan. Verschillende stukken zijn ech ter nog spoorloos. Hierbij behoren vooral de beste en mooiste goe deren. DUINRANDERS— HOLLANDIA T De diagonaal op het veld staan de harde, zelfs af en toe storm achtige wind, maakte behoorlijk voetbal bijna onmogelijk. Er is van beide kanten flink aange pakt en het beginsignaal was nauwelijks verklonken of bij 'n kleine weifeling in de Duinran- ders-verdediging werd reeds het eerste doelpunt gescoord. De keeper, in de overtuiging, dat een van zijn backs de bal weg zou schieten, liet deze rollen en Tesselaar was er als de kippen bij en tikte de bal zachtjes over de streep (01). Een kwartier later wilde van Wonderen weer de bal ophalen maar kwam juist iets te laat. Weer was het Tesse laar, die de bal inschoot. Wel probeerde Jaap Smit al vallende de bal te keren, doch hij kon er juist niet bij (02). Na de pauze had Duinranders met be hulp van de wind, wel de veld- meerderheid, maar kon het doel van de gasten niet doorboren. Er werd fel gespeeld, soms iets te fel, getuige de ongeveer twintig vrije trappen tegen Hollandia. Scheidsrechter Meijerink hield de teugels echter strak in han den. Teveel staan, naar de mening van St. Adelbert, deze beroeps organisaties los van elkaar. Er zijn de nodige gemeenschappe lijke belangen, die zeker in deze tijd om gezamenlijke behartiging vragen. In de laatste jaren is het nood zakelijk gebleken, naast de KAB als vakcentrale van de bonden van handarbeiders, een eigen sa menwerkingsorgaan te stichten. Wellicht zou de uiteindelijke op bouw van een verbond van Ka tholieke Werkers, omvattende alle werkers, dus hen die uitvoe rende, mediale en hogere arbeid verrichten, daardoor mede een stap verder kunnen worden ge bracht. DEN HAAG. Het Werk comité Samenwerking Adelbert- Beroepsorganisaties heeft, naar het K.N.P. verneemt, een plan ontworpen voor een Federatie van Katholieke organisatie van werkers in de intellectuele beroe pen. Op bijzondere wijze zal daarbij worden gewaakt voor de zelfstandigheid der betrokken organisaties. De samenwerking in Katholiek verband krijgt het karakter van een Beroepscentra- Ie, die voornemens is met andere vakcentrales samen te werken. Zij heeft voorlopig de naam Fe deratie Katholieke Organisaties Intellectuele Beroepen in op richting. Al geruime tijd leefde in ver schillende kringen de gedachte dat er een nauwere samenwer king en zo mogelijk enig verband moest worden gelegd tussen de versohillende organisaties, die omvatten de- beoefenaren van verschillende beroepen en voor wie „St. Adelbert" de geëigende standsorganisatie moet worden genoemd. Het zijn er een betrek kelijk groot aantal; enige daar van zijn de R.K. Artsenvereni ging, de Katholieke Ambtenaren- vereniging (A.R.K.A. voor wat betreft de hogere ambtenaren), de Katholieke Vereniging voor Hoger Personeel in de Bedrijven, de Katholieke Ingenieurs Ver eniging, de Katholieke Vereniging voor Mijnbeambten (voor wat betreft de hogere beambten), de Katholieke Officieren Vereniging (A.R.K.O.), de Katholieke Lera ren Vereniging, de Katholieke Kunstenaarsvereniging en de Katholieke Journalistenvereni ging. Bovendien was er binnen het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg een orgaan werkzaam, genaamd de Raad van Overleg der Katho lieke Vakcentrales, waarin ver tegenwoordigers der bestaande vakcentrales over tal van onder werpen uit de sociaal-economische sector regelmatig van gedachten wisselden. In die Raad van Overleg heeft sinds enige tijd ook „St. Adel bert" als beroepscentrale voor de intellectuele beroepen in oprich ting, adviserende stem. Ook buiten het Katholieke kamp is men in actie gekomen en is in Maart 1953 besloten tot op richting van een federatie van organisaties van intellectuele be roepen. Hieraan heeft St. Adel bert meegewerkt. Binnenkort zal het comité Sa menwerking met de ontworpen grondlijnen aan het licht treden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2