Zeer veel waardering voor gouden Land arbeidersbond Grote Vier komen 25 Januari bijeen Krijgt elke Duitser toch gespaarde Volkswagen? Technische Commissie ontvouivt haar plannen over training jonge spelers Eerst Utrecht zienen dan nog één dag 1 mMm Q T W/ H mm mm T mm mm mm mm mm mm V yty';- T mm f' T mm mm mm mm mm B N mm mm mm jÊjk ww i' N mm m M R N mm mm 8 K mm mmmm scentrale len D. Reeds in deze maand wordt er een aanvang mee gemaakt bijna-gereed Buitenlandse notities Stijlvolle receptie in Haarlem „St. Deus Dedit99 had groot aandeel in vele verbeteringen Er Nasleep van Hitler-periode Onrust duurt voort in Oost-Duitsland Spoorwegbeambte door trein gedood Jeugdige inbrekers aangehouden Koninklijke: 4 pet interim-dividend RUSSEN GAAN ACCOORD FORSE TAAL IN KOREA Met de finish in zicht.... 7 waardebonnen 14 105 ieder van 75.- 25.- 2.50 Dinsdag 5 Januari 1954 Pagina 3 rsverwachting >eld door het K.N. ie Bilt. Geldig van vond tot Woensdag- VORST ewolking. Vannacht mochtend lichte tot Drst, morgenmiddag rst tot temperatuur vriespunt. Overwe- ige wind aanvanke lijk, later ruimend l-Oost tot Zuid. verwarmings- nstallatie Daar de oude in- irsleten was, is onze k van een nieuwe ;sinstallatie voorzien, i firma Vroling is ge- vijl- de heer Rooden- smer alhier, het met- tonwerk heeft uitge- t vóór Kerstmis was en kon er gestookt snuit de kerk wordt ueht door roosters in laar de grote kachel t verwarmingskanaal Ie kachel en een vrii- >ze ventilator drijft de lucht de kerk in. We ;en, dat de kerk heer elij kmatig verwarmd rvan alle parochianen ije Zon- en feestdagen sben. heeft nu twee deonorkesten 1ERWAARD Het edoeling van de accor- ;ing „TOGO", dirigent Haverhoek, dit win- :wee uitvoeringen te in zaal Boersen. Be- inmiddels flink uitge- jrkest, zullen de be- eerste optreden van B-orkest kunnen be- p 't programma staan concoursnummers, 'OGO te Epe een eer prijs heeft veroverd, ing zal het acrobaten- x een serie krachttoe- en. 't Is de bedoeling ringen te geven op 9 iri a.s. Gezien vroege- en wordt het bespre- plaats ernstig aanbe- aal is nu eenmaal niet (emd wasgoed iggevonden ,DER Een groot ge- het ontvreemde was- uw Den Helder is de- eruggevonden. De po- :e het op een weiland e Seringenlaan. nde stukken zijn ech- irloos. Hierbij behoren >este en mooiste goe- RANDERS— JLANDIA T aal op het veld staan- slfs af en toe storm- d, maakte behoorlijk ia onmogelijk. Er is kanten flink aange ef beginsignaal was verklonken of bij 'n (ling in de Duinran- ging werd reeds het Ipunt gescoord. De de overtuiging, dat n backs de bal weg liet deze rollen en as er als de kippen de bal zachtjes over 01). Een kwartier van Wonderen weer len maar kwam juist Weer was het Tesse- bal inschoot. Wel aap Smit al vallende ceren, -doch hij kon t bij (02). Na de Duinr anders met be wind, wel de veld- maar kon het doel •n niet doorboren. Er speeld, soms iets te de ongeveer twintig n tegen Hollandia. sr Meijerink hield :chter strak in han- an, naar de mening ilbert, deze beroeps- los van elkaar. Er lige gemeenschappe- :n, die zeker in deze .menlijke behartiging ;te jaren is het nood- eken, naast de KAB ale van de bonden eiders, een eigen sa- orgaan te stichten, de uiteindelijke op- m verbond van Ka- erkers, omvattende dus hen die uitvoe- le en hogere arbeid iaardoor mede een kunnen worden ge was er binnen het ureau voor Maat- n Cultureel Overleg werkzaam, genaamd Overleg der Katho- rtrales, waarin ver- ers der bestaande over tal van onder- sociaal-economische latig van gedachten d van Overleg heeft tijd ook „St. Adel- oepscentrale voor de beroepen in oprich- mde stem. :n het Katholieke in actie gekomen en 1953 besloten tot op een federatie van /an intellectuele be- aan heeft St. Adel- erkt. zal het comité Sa- met de ontworpen an het licht treden. ,V riendelijkheidsactie *e Russische premier Malenkof heeft in een antwoord op de vragen van de Amerikaanse jour nalist, Kingsbury Smith, een aan tal vriendelijke gebaren gemaakt tegenover het volk van de Ver enigde Staten. Zo ook zijn zeven hoofdredacteuren van Ameri kaanse studentenbladen op zeer hoffelijke en gastvrije wijze ont haald in het Kremlin. In het ver dere kader van deze „vriende- lijkheidsactie" offreerde Malenkof een persoonlijke gift ten behoeve van een Zweeds fonds tot be strijding van de kinderverlam ming. In het bijzonder hebben de nieuwjaarsboodschappen van de Sovjet Hoge-Commissaris in Duitsland aan zijn Amerikaanse, Britse en Franse collega's de aan dacht getrokken. Nauwelijks wa ren de klanken van de uitge brachte heilwensen tussen de staatslieden en diplomaten, ter gelegenheid van de jaarwisseling, verstorven, of nieuwe vredesge zinde uitlatingen van Russische leiders geven een geheel ander cachet aan de verhouding tussen Oost en West dan voorheen. Wanneer men alleen zou af gaan op deze kleine voorvallen, dan komt men tot de slotsom, dat de situatie er rooskleurig voorstaat. Maar woorden en het schenken van geld voor het eer ste het beste liefdadig doel alleen zeggen zo weinig. Vooral in de diplomatie! Van veel groter waarde als beoordelingsfactor van de huidige verhoudingen is b.v. de stroom van Russische goud zendingen naar Londen. Moskou heeft blijkbaar een nijpend ge brek aan ponden sterling, om boter, vlees, wol, thee en andere voedingsstoffen en gebruiksarti kelen te kopen. Goederen, die de bevolking zijn beloofd sedert de dood van Stalin. Een nauwkeu rige beschouwing van de econo mische gegevens betreffende Rus land en de satellietstaten over 1953 leert dat het afgelopen jaar een crisisjaar is geweest. De on tevredenheid onder de bevolking nam toe. Omdat er in Tsjecho- Slowakije veel te weinig goede ren werden aangeboden, steeg de geldvoorraad, wat leidde tot de beruchte geldsanering, waar de arbeiders hun spaargelden mee zagen verdwijnen. In Bulgarije, Hongarije en Roemenië heerst de laatste maanden gebrek aan brandstoffen en levensmiddelen. In Polen is de toestand niet veel gunstiger. De tegenslagen wreken zich momenteel in de wintertijd. De velerlei critiek in de Rus sische pers op de economische toestand moet dan ook beschouwd worden als een uitlaatklep voor de opgekropte gevoelens van tegenstand en ontevredenheid. Deze crisis is begonnen in de laatste jaren van het bewind van Stalin. De bekende „Economische conferentie van Moskou" en de pogingen van Russische zijde om de handel tussen Oost en West nieuw leven in te blazen, waren even-zovele bewijzen, dat er iets scheef zat. De huidige politiek is dan ook niet een gevolg van een begrip voor het algemeen wel zijn van de Sovjet-bevolking, maar eerder een vorm van con cessie om het begin èn econo misch èn politiek te consolideren. Men heeft het Westen econo- nomisch nodig. Boter en wol zijn de aanleiding tot de geuite Rus sische heilwensen aan het adres van de westelijke mogendheden. jr voltrekt zich een omwente ling binnen de Sovjet-Unie. Vooral op economisch terrein en op dat der tactische politiek. Maar het zuiver communistische doel: de vestiging van de commu nistische wereldheerschappij, is gebleven. In deze situatie, waar alle aandacht voor het binnen land nodig is, zou een oorlog zeer onwelkom zijn. Moskou heeft be hoefte aan rust. Daarom ook de Russische toenadering. (Van onze verslaggever) HAARLEM, 4 Januari In tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten, onder wie geestelijke en burgerlijke, heeft de Nederlands Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" (50 jaar) in vervolg op zijn prachtig geslaagde congres een indrukwekkende receptie gehouden, tijdens welke op zeer duidelijke wijze tot uiting kwam hoe zeer de pioniersarbeid van de N.K.L.M., juist nu bij tal van terug blikken van wat is gepresteerd, wordt gewaardeerd. Zeker 200 per sonen kwamen het jubilerende bestuur in de met talrijke bloem stukken stemmig gestoffeerde receptiezaal van café-restaurant Brinkman complimenteren. Onder hen waren de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, pater Alphonsus Lieven, prior van het klooster „Marienkroon" te Nieuwkuyk, dr. A. Olierook, Vormingsinstituut K.A.B., vertegenwoordigers van de K.N.B.T.B., de Stichting van de Landbouw, de Ned. Chr. Landarbeiders Bond, de K.A.B.O., de B.V.A.B., de C.B.T.B. en de N.C.C.B. leden, maar ook en vooral in dat van het gehele agrarische deel van ons volk heeft gewerkt. Vervolgens spraken nog mr B. W. Biesheuvel, de secretaris van de CBTB, de heer J. K. Melsen, hoofdinspecteur van het bureau Oostvoorziening (een felicitatie in dichtvorm a l'improviste!), de heer T v. Waveren voor het pen sioenfonds in het bloembollen- bedrijf en de heer H. J. Vuister, secretaris van Herwonnen Le venskracht. Voor allen had de gedecoreer de voorzitter van de jubileren de bond de heer C. J. v. d. Ploeg, eten hartelijk en welge meend dankwoord, dat mede deze receptie tot een stijlvol en ge slaagd glanspunt van het gouden jubileum van de Ned. Kath. Landarbeidersbond maakte. De burgemeester van Haarlem mr Cremers, achtte het als eer ste spreker, vanzelfsprekend, dat deze feestelijke bijeenkomst in Haarlem werd gehouden, omdat de Bond in de contreien van de bloemenstad is geboren, getogen en groot geworden. Hoewel de burgemeester niet kon oordelen over de toestand, zoals die 50 jaar geleden in het landarbeiders- bedrijf was, toch kon hij met er varing spreken over de situatie van enkele tientallen jaren ge leden, omdat hij toen in een an dere functie dan thans veel op het platteland vertoefde. Het was de tijd, zei spr., dat de boeren knecht vroeg oud werd, de vrou wen niet gezond waren en de arbeiders huisden in „woningen", waar men de kwalijk riekende geuren van kachel, bed en het schimmel van de muren kon rui ken. In dit opzicht, vervolgde spr., is gelukkig alles hard aan het veranderen en het is buiten kijf, dat uw organisatie hier een groot aandeel in heeft gehad. Burgemeester Cremers hoopte tenslotte, dat de bond zou voort gaan op de weg, die leidt tot de lichamelijke en geestelijke ge zondheid van de boerenstand, als mede tot de verbetering van het woningpeil, op welk gebied de jubilaris zich sinds de oprichting al zo treffend en zegenrijk heeft geweerd. „Veldslagen" De heer G. W. Kampschoër, lan delijk voorzitter van de KNBTB, herinnerde in zijn toespraak aan de menige „veldslagen", die vroeger met de pioniers en grond leggers van de organisatie, wij len de heren B. en A. J. Loer akker waren gevoerd. „Nochtans" zo getuigde spr. met veel respect, „heeft de arbeidersstand dank zij hun streven en ook door uw werk terecht een andere plaats gekregen, gezien de nare toe stand van vroeger." De heer Kampschoër getuigde dat door de brede blik van de leiders van de KNLB de stand van de land arbeiders er dusdanig op vooruit gaat, dat het de ondernemers op den duur ook beter zal vergaan. „De samenwerking tussen uw en onze organisatie wordt steeds beter, niet alleen op ma terieel. maar ook op cultureel terrein. Er zullen altijd wel moeilijkheden blijven, maar de samenwerking van thans is van dien aard, dat deze door wederzijds begrip zullen wor den opgelost." Als dank voor de bereidwillig heid steeds getoond en als ge volg van het feit, dat de KNBTB en KNLB samenwerken op de zelfde beginselen, bood spr. een fraai H. Hart beeld aan, terwijl hij besloot met te zeggen, dat bet streven naar eenheid op prin cipiële grondslag altijd gewaar borgd moet blijven. „Als het onze stand goed gaat, dan zal het ook in den lande goed gaan". Belangrijkste lid De rechtskundig adviseur van de bond, mr J. H. J. Simons, betoogde, dat het belangrijkste lid van de jubilaris het Hemelse lid St. Deus Dedit is, die meer macht bezit dan alle 24.603 leden van de bond tezamen, ook al was hem na tal van moeizame navor singen gebleken, dat St. Deus Dedit nooit geen landarbeider is geweest, maar eenschoen maker! Niettemin, zei spr., heeft de heilige het dan toch maar klaar gespeeld door zijn voor spraak uw organisatie tot grote bloei te brengen. Als symbool van het recht bood mr Simons een crucifix aan. Terwijl intussen steeds meer gasten hun gelukwensen kwamen aanbieden, dienden nog meer sprekers zich aan. Namens de Chr. Landarbeidersbond dankte de heer P. Stokman voor de har telijke samenwerking tussen de landarbeidersorganisaties ond er- ling, alsmede voor het prachtige initiatief de practijk van de taak van de landarbeidersorganisatie op papier te zetten. Zo'n stan daardwerk (de jubileumuitgave) heeft voordurende betekenis! Met veel respect getuigde hij voorts van het feit, dat de jubilaris niet alleen in het belang van de eigen ZWAAN VLOOG BUS BINNEN LONDEN, 4 Jan. Een zwaan is vandaag over in plaats van onder een drukke brug over de Theems gevlo gen door een ruit van een dubbeldekker. „Ik zat daar boven in de autobus, toen zich plotseling een slag als een ontploffing voordeed en deze kolossale zwaan door het ruit vloog", zo vertelde passagier George Brindle. „Ik kreeg stukken glas in 't gezicht en de meisjes in de autobus gilden. Ik boog me voorover en raapte de zwaan op. Deze scheen meer ver suft dan verwond te zijn. Ik bracht hem naar buiten en wachtte op de Koninklijke Vereniging voor Dierenbe scherming." Brindle ging naar een zie kenhuis om zijn gezicht te laten verbinden en de zwaan werd naar een veterinaire kliniek overgebracht, waar hij, naar verluidt, het zo góed maakt als maar ver wacht kon worden. Iiisuline-uitvindster overleden MIAMI Florida, 4 Jan. De scheikundige mevrouw Karen M. Rozniecki, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de uitvin ding en de productie van insu line, is gisteren op 64-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Mia mi overleden. Mevr. Rozniecki was Deense van geboorte. CELLE, 4 Jan. Een Duits federaal hof heeft vandaag be slist, dat de Volkswagen Auto mobiel Maatschappij theoretisch verplicht is de contracten, die tijdens de Hitler-periode aange gaan werden, na te komen. Maar het hof heeft er aan toe gevoegd meer bewijsmateriaal te willen bezitten alvorens deze be slissing definitief te doen wor den. Het is van plan getuigen te horen over de financiële toe stand van de maatschappij. De Volkswagen Maatschappij werd door Hitier opgericht, die een Volkswagen in elke garage toezegde. Millioenen Duitsers De Technische Commissie van de K.N.V.B. heeft, in nauwe sa menwerking met de Districts Technische Commissies en de clubs, haar plannen om op bre dere basis te komen tot verbete ring van het spelpeil, zo ver ont wikkeld, dat op 12 Januari de eerste training voor jongere spe lers van 18 tot 24 jaar zal kunnen beginnen. Op die avond worden op het R.B.C.-terrein te Roosendaal een dertigtal jongere spelers gecon centreerd, voornamelijk uit Bra bant en Zeeland afkomstig. Op 13 Januari staat een dergelijke bijeenkomst voor Rotterdam op het programma, waar in het Fey- enoordstadion jongere spelers van voornoemde leeftijd uit Zuid- Holland tezamen komen. Op 15 Januari volgt deze training te Amsterdam (Olympisch Stadion), op 19 Januari is Apeldoorn (Ro- bur et Velocitas-terrein) aan de beurt voor spelers uit het Oos telijke deel van ons land, daarna komt Groningen (het Oosterpark) voor de Noordelijke provinciën, waarvoor als eerste datum 20 Jan. 's genomen en tenslotte worden "O jongere spelers uit Limburg tezamen geroepen op 22 Januari, waarvoor een plaats nog nader zal worden bekend gemaakt. Er is sPrake van een veertiendaagse cyclus, dat wil dus zeggen, dat op Dinsdag 26 Januari Roosendaal voor de tweede keer aan de beurt is, op Woensdag 27 Januari volgt Rotterdam weer enz. enz. Deze veertiendaagse bijeenkomsten zul len duren tot aan het eind van het seizoen. In elk van deze zes centra ko men ongeveer 30 spelers bij el kaar, door de Technische Com missie aangewezen op voordracht van de Districts Technische Com missies. Ongeveer 180 spelers van 18 tot 24 jaar zullen dus in de tweede helft van Januari begin nen met een training, welke op baltechnisch gebied ligt. In elk van de genoemde centra zullen de dertig spelers worden inge deeld in drie groepen van 10. Om half 7 des avonds komen de 10 spelers in de directe omgeving en de stad zelf woonachtig, te zamen om onder leiding van een der bondsoefenmeesters, de heren J. van der Leek en K. Kaufmann baltechnische oefeningen te doen. Na een uur beginnen de 10 spe lers, die het verst van het cen trum der training wonen en in het laatste uur komen de overige tien spelers aan de beurt. Het ligt in de bedoeling, dat zoveel moge lijk dezelfde soort spelers (ach terspelers, middenspelers en voor hoedespelers) tezamen deze oefe ningen doen. Dit systeem biedt verscheidene voordelen. Door het vormen van betrekkelijk kleine groepen bereiken de bondsoefen meesters de spelers meer indivi dueel. Maar door het feit, dat in zes steden voortdurend drie groe pen van tien spelers aan de oefe ningen deelnemen, krijgen de technische officials tenslotte een overzicht van 180 jongere spelers, van wie men hoopt, dat zij in bal- technisch opzicht vooruit zullen gaan, Door deze oefeningen in centraal verband op de Dinsda gen, de Woensdagen en de Vrij dagen te laten plaats vinden, kun nen alle gekozen spelers in de ge legenheid zijn de eigen clubtrai ning mee te maken, waarop de K.N.V.B.-officials zeer veel prijs stellen. Bij deze 180 spelers be vinden zich niet de leden van de z.g. Nederlands elftal club, in zo verre deze althans beneden de 25 jaar zijn. Deze zullen, evenals voorheen, t.z.t. in het Olympisch Stadion bij elkaar komen in ver band met de voorbereiding van de wedstrijden van het Neder lands elftal. Bovendien worden deze z.g. a-spelers individueel onder handen genomen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat uit dit materiaal van 180 spelers in Mei a.s. vier elftallen worden gevormd, die op twee maal twee Woensdagavon den wedstrijden zullen spelen te gen buitenlandse clubs, welke t.z. t. zuilen worden uitgenodigd. Op deze wijze betekent het bezoek aan de trainingsavonden in de zes centra nog een extra stimulans voor deze jeugdige spelers. hebben in deze onderneming hun spaargelden gestoken. Toen kwam de oorlog. De Britten namen de Volkswagen Maatschappij in be zit en droegen haar later over aan de staat Beneden Saksen, die de nu florerende maatschappij exploiteert. De uitspraak van vandaag was het gevolg van een proefgeval door de maatschappij zelf inge diend ten einde haar positie duidelijk te maken. WASHINGTON, 3 Jan. Geof- fry W. Lewis, chef van het bureau voor Duitse Zaken van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, schrijft in het „Bulletin" van het ministerie, dat duizenden Oost-Duitsers, die deel hebben genomen aan de op stand van 17 Juni j.I. „volgens ooggetuigen in treinen zijn ge laden om naar Rusland te wor den getransporteerd". Onder hen zijn ook vrouwen en kinderen. De onrust in Oost-Duitsland duurt volgens Lewis voort, arres taties houden aan en telkens weer hebben in mijnen en fabrie ken sit-down-stakingen plaats. Velen zuchten voor hun meedoen aan de opstand in de gevange nissen. De regering oefent met de ene hand terreur uit, terwijl zij met de andere schijnbaar ver zoenende gebaren maakt. BOXTEL, 4 Jan. Vanoch tend is op het stationsemplace ment te Boxtel ongeveer 200 meter van het station, een on geval gebeurd, waarbij de 56- jarige spoorwegbeambte H. D., wonende te Boxtel, om het leven is gekomen. De heer D. verrichtte werk zaamheden aan een der wissels, toen de electrische personentrein die om 10.44 uur vanaf het sta tion Boxtel in de richting Tilburg was vertrokken, naderde. D. heeft deze trein wel opgemerkt, doch is vermoedelijk door de gladheid ter plaatse met het hoofd tegen de trein gevallen. De treinbe stuurder. die door een lichte schok de aanrijding bemerkte, bracht de trein onrffiddellijk tot stilstand. Geestelijke en medische hulp was zeer spoedig ter plaatse. Het zwaar gewonde slachtoffer werd overgebracht naar het Grootziekengasthuis te 's Her togenbosch, alwaar het kort na aankomst is overleden. De heer D. was gehuwd en vader van vijf kinderen. Hele serie inbraken HEEMSTEDE, 4 Jan. De Heemsteedse politie heeft drie jongens van 17 jaar aangehouden, die bekend hebben op oudejaars avond te hebben ingebroken in een kruidenierswinkel in Heem stede, waar zij een bedrag van f 800.hadden buitgemaakt. De jongens werden tijdens de inbraak gestoord door de filiaal houder. Zij zijn op de vlucht ge slagen. Bij een nader onderzoek is gebleken dat de jongens in het afgelopen jaar een hele serie inbraken en diefstallen in Heem stede en Haarlem hebben ge pleegd. Inzonderheid hadden zij het gemunt op kiosken, con sumptietenten bij sportvelden en recreatieoorden. Beni leidt nog in Hoogovenschaaktournooi De uitslagen van de partijen, gespeeld in de derde ronde van het internationaal Hoogoven schaaktournooi te Beverwijk luiden: Rellstab (Duitsl.)Vlagsma 10; Beni (Oostenr.)van Scheltinga 1h; Klaeger (Duitsl.)Kramer afgebr.; Pirc (Zuid Slavië)Prins, afgebr.; BouwmeesterKottnauer (Tsj. Slow.) 10. De stand luidt thans: 1. Beni 2% pt; 2. en 3. Bouw meester en van Scheltinga 2 pt. 4. en 5. Kottnauer en Rellstab l'/a; 6. en 7. Pirc en Prins 1 pt. plus een afgebr. partij; 8. Vlags ma 1 pt,; 9. Kramer pnt, plus een afgebr partij; 10. Klaeger 0 pt, plus een afgebr. partij. 's-GRAVENHAGE, 4 Jan. De Raad van Commissarissen en de directeuren der N.V. Konink lijke Nederlandse Petroleum Mij. hebben besloten tot uitkering van een interim-dividend over het boekjaar 1953 van 4 pet. in con tanten, betaalbaar van Donder dag 4 Februari 1954 af. TURKS AMBASSADEUR MOET EGYPTE VERLATEN CAIRO, 4 Jan. De Turkse ambassadeur in Egypte, Hoeloe- si Foeat Toegay, is vandaag ver zocht binnen 24 uur Egypte te verlaten. Zijn diplomatieke on schendbaarheid is hem ontnomen. Toegay's vrouw is een prinses uit de voormalige Egyptische koninklijke familie en Toegay had reeds eerder aan scherpe cri tiek blootgestaan omdat hij de regeringsorder om de bezittingen van de koninklijke familie te confiskeren, openlijk zou hebben veroordeeld. BONN, 4 Jan. (A.P.). De drie westelijke geallieerden ver wachten deze week of begin vol gende week voorlopige bespre kingen te beginnen met de Rus sen over de komende conferentie van de Grote Vier die op 25 Januari in Berlijn begint. De Russen hadden hun goed keuring met deze datum mede gedeeld in een nota die heden morgen werd aangeboden aan de westelijke ambassades te Moskou. Geallieerde autoriteiten in Ber lijn zijn van plan vanavond met de Russen in contact te treden om het eens te worden over een datum voor deze besprekingen. De Amerikaanse. Britse en Franse hoge commissarissen wil len dat de Russen een afgevaar digde aanwijzen voor deze be sprekingen. Daarna zullen de ge allieerde commissarissen hun af gevaardigden aanwijzen. Men verwacht, dat de gealli eerden de Russen tevens zullen, vragen de hinderpalen in de ver deelde stad uit de weg te rui men ten einde een betere sfeer voor de conferentie te scheppen. Dit zou inhouden een herstel van de telefoondiensten en het tramverkeer tussen Oost- en West-Berlijn en onbeperkte ver spreiding van dagbladen in de stad. Amerikaanse deskundigen op het gebied van communicatiemid delen hebben vandaag medege deeld, dat de Sovjet-sector werk lieden opdracht gegeven heeft de twee hoofdkabels die het Oosten met het Westen verbinden, weer in werking te stellen. Men be schikt over te weinig inlichtingen om vast te kunnen stellen of de Gebrek aan water in Warschau WENEN, 4 Jan. In War- schause dagbladen die vandaag in Wenen binnenkwamen wordt melding gemaakt van een groot gebrek aan water in de Poolse hoofdstad tengevolge van de lage waterstand van de Vistula rivier. Het blad „Tribuma Ludu" schreef dat de rivier 10 centime ter lager ligt dan het laagtere- record dat in 1888 bereikt werd. Het tekort aan water heeft een „ernstige bedreiging" veroor zaakt voor vele ondernemingen. Dodelijk mijnongeval In de nacht van Zondag op Maandag is bij werkzaamheden in de ladderafdeling van schacht I op de Staatsmijn Emma te Treebeek de 44-jarige schacht- houwer J.H. Kusters uit Nuth in deze schacht gestort. Hij werd op slag gedood. K. was gehuwd en vader van vier kinderen. In 1953 lieten in totaal 24 perso neelsleden van de Limburgse mijnen het leven tijdens hun werk. oostelijke zone bezig is het vol ledige telefoonverkeer te her stellen. De Amerikaanse hoge commis saris Jannes B. Conant en zijn Franse collega André Francois Poncet zullen morgen een bezoek aan Berlijn brengen. Zij zullen confereren met de Amerikaanse en Franse commandanten over de komende voorlopige besprekingen met de Russen. Anti-communisten op 23 Januari vrij MOENSAN, 4 Jan. Gene raal John Huil heeft vandaag de communisten aansprakelijk ge steld voor het mislukken van de voorlichting aan krijgsgevange nen en gezegd dat alle anti communistische gevangenen om 24.00 uur op 22 Januari in vrij heid zullen worden gesteld. Om de nadruk te leggen op de eis van het geallieerde opperbe vel dat gevangenen vrijgelaten worden „vanaf 00.01 op 23 Jan." zijn Amerikaanse mariniers en genietroepen van het leger be gonnen kilometers prikkeldraad te spannen om de gevangenen van de gebouwen in de neutrale zone te leiden naar plaatsen waar een spoorlijn begint. MELKSLIJTER BEROOFD Maandagmorgen omstreeks vijf uur hebben twee onbekend ge bleven personen de melkslijter G. uit Oss beroofd van een bedrag van ruim f 900. Hij werd in de Klaphekkenstraat door een brom fiets aangereden, waarop twee personen waren gezeten. Zij over manden na de botsing de melk slijter en sloegen vervolgens hun slag. De heer G. liep geen letsel op. Britse scheepsbouwers en technici stellen staking uit LONDEN, 4 Jan. De leiders der drie millioen arbeiders in de Britse scheepsbouw- en ma- chinebouwindustrie hebben Maan dag besloten hun langzaamaan- staking. die 18 Januari zou be ginnen, uit te stellen, totdat commissies van onderzoek, in te stellen door de regering, verslag zullen hebben uitgebracht over de eisen tot loonsverhoging, die door de arbeiders zijn gesteld. De vakbonden eisen vijftien procent loonsverhoging en dreig den geen overwerk meer te ver richten en zich te verzetten tegen betaling naar prestatie. Door een staking zou een in dustriële chaos ontstaan en de export benadeeld worden. y Nog twee dagen, lezers en dan zit onze grote Nieuwjaarsprijsvraag er weer op. Gisteren was het Gelderland, vandaag hebben we Utrecht bij de kop. Pak aan, dat reisbiljet en vul 't in. En stop 't daarna goed weg bij de vijf andere biljetten, die U al hebt ingevuld Want stel U voor, dat de kin deren ermee zouden gaan spelen of dat de poes erop zou gaan zitten kauwen. De ramp ware niet te overzien. Want wanneer U na morgen zeven goed ingevul de en ondertekende biljetten bij elkaar hebt en U stuurt ze vóór 12 Januari a.s. aan ons Bureau 77 in een enveloppe met in de lin kerbovenhoek de vermelding „Prijsvraag', dan hebt U verder niets anders te doen, dan maar rustig af te wachten. 126 waarde bonnen liggen er klaar om onder de goede oplossers te worden uit gedeeld. Honderd zes en twintig, verdeeld als volgt: 77 7? 77 7? 77 U moet dus de namen invullen van tien gemeenten. De vakjes met een zwart blokje tellen niet mee. Om het U gemakkelijk te maken hebben wij reeds enkele letters ingevuld, U moet dus de andere vakjes invullen. NAMEN UIT DE PROVINCIE UTRECHT: i. p 1 P 1 pilp TF 1 S 2 mm mm MM 1 Naam en adres inzender:

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3