75 et.J I Amerikanen zoeken methode om veiliger auto te rijden JIMING 1 Een Duits vredesplan in Berlijn V rij spraak rijzenslag Meeste slachtoffers sterven aan schedelbasisfracturen Afscheid van Dr Flesman niet alleen in meineedzaak Rika Hopper gaat afscheid nemen van liet toneel voor RECLAME: MOLTON DEKENS Ook in ons land sneeuwbuien Voor onmiddellijk gebruik 18 NA VO-divisies en 2000 gevechtsvliegtuigen Vallende boom doodde meisje Hoger beroep N.E.S.B.-leiders VIJFTIG MILLE VERDUISTERD Marktberichten Dinsdag 5 Januari 1954 Pagina 7 raadintering plaats van tting óOO millioen gul- het bedrijfsleven overgegaan tot een nvulling van de voor- exciifer van de prijzen r f1948 =100) bedroeg -de kwartaal 116 tegen 52. kingsperientage van de >r de uitvoer is in ver met het voorgaande szins gedaald- Het be- r de eerste tien maan- 1953 91 procent tegen- docent in de overeen- periode van 1952. t zich aanzien dat het verschot in 1053 op ekening lager zal zijn >2. Een aanwijzing mer it het feit, dat de toe an de goud- en devie- :s in het derde kwar- nillioen gulden bedroeg een gemiddelde toe- er kwartaal sinds 1952 i 420 millioen gulden, ïdroeg in de eerste elf van 1953 het betalings in de E.B.U. 283,9 mil- lden tegenover 1020,7 gulden in de eerste elf van 1952. epscommandant vertrekt 4BLIK. De Groeps- ant van de Rijkspolitie, Post, is bevorderd tot en is als zodanig naar ■tensdijk (Utr.) overge- winkel Ruyter". gebouwd door vaklieden - op een Neder- ;al straks deel uitmaken iwe Vloot, die uit 145 bestaan. tadige vernieuwing zal i plaats innemen, waarop traditie, als zeevarende lebben. >g weinig te bereiken ,ls zij niet bemand n door betrouwbaar iskundig personeel. Koninklijke Marine voor flinke jonge- sn van 16 jaar en dan ook weer plaats e dienstvakken o.a. latroos, telegrafist, imonteur, machinist, ier, vliegtuigmaker ormonteur, -vlieg- lonteur, -metaalbe- r,-instrumentmaker) m e en evt. 5e Donderd. v. 8.30-12.SO en 13.30-17 uur. t. 12.30-15 u. Medemblilt Bezuiden- LANS- Zeer sterke Cocos-karpetten 160 x 230 cm 27.90 200 x 300 cm. 43.90 wit - beige en grijs 150 x 200 cm r.u 3.95 15 KORTING ST. LOUIS (A.P.) Het Amerikaans Medisch Ge nootschap, dat hier zijn mid-winter discussie-bijeen komst heeft gehouden en deze had gewijd aan het voor komen van dodelijke verkeersongevallen, is tot de con clusie gekomen, dat 453 van de 633 personen, die in een jaar in Indiana door ongevallen met auto's om het leven zijn gekomen, waarschijnlijk ün leven hadden kunnen blijven als in de auto's enkele veiligheidsmaatregelen waren genomen. Aan de bijeenkomst was een kleine tentoonstelling met be trekking tot dergelijke maatrege len verbonden, die was ingericht door de chef van de afdeling we tenschappelijk onderzoek van letsels, veroorzaakt door auto botsingen, brigadier Elmer Paul en agent John B. Klein van de staatspolitie van Indiana. Men kon er veiligheidsgordels, val helmen en andere apparaten tot verhoging van de veiligheid zien. De meeste slachtoffers zijn n.l. volgens het genootschap niet om het leven gekomen doordat hun wagens in eikaar werden gedrukt, maar doordat zij er uit werden geslingerd of met hun hoofd of borst ergens tegen aan sloegen. Van de slachtoffers van de 633 ongevallen van 1952, die werden geanalyseerd, is meer dan de helft gestorven door schedelfrac turen 15 pet. door verwondingen aan de hals en 22 pet. door ver wondingen aan de borst. Van de laatsten waren velen chauffeurs, die tegen het stuurwiel of tegen palen werden gesmakt. Het is niet altijd de grote snelheid, die dodelijk is. zeide Paul. ,.Twee kleine meisjes werden gedood doordat ze uit het por tier bij de achterbanken werden geslingerd, toen de auto waarin zij zaten en die r.iet meer dan 32 km per uur reed, zijdelings werd aangereden door een an dere. Een andere auto slipte en raak te een paal. De materiële schade bedroeg niet meer dan 150 Dol lar. maar de bes'uurder vloog door de opengesprongen deur en kwam om het leven doordat hij met zijn hoofd tegen een paal te recht kwam. ..Thans laten sommige auto eigenaars veiligheidsgordels in hun wagen aanbrengen en twee auto's van de Staatspolitie van Indiana zijn er mee uitgerust. Een gordel van het tuigtype, dat in vliegtuigen wordt gebruikt", aldus Paul. „De rechterplaats op de voor bank is één van de gevaarlijkste. Als men de bestuurders buiten beschouwing laat en alleen op de passagiers let, blijkt, dat 70 pet. van de passagiers, die bij 'n auto-ongeval de dood vonden, op de rechter voorplaats zaten en slechts 23 pet achterin". Paul deelde mede, dat het on derzoek in Indiana wordt voortge zet om gegevens te verzamelen, die de ingenieurs en het publiek kunnen helpen het aantal doden en zware verwondingen te ver minderen. Ook de doktoren kunnen hier toe bijdragen door patiënten te waarschuwen wanneer zij geen auto moeten besturen, betoogden de doktoren Cary N. Moon jr., F etcher D. Wood-Ward en Ed ward L. Corey van de medische faculteit van de universiteit van Virginia. (Vervolg van gag. 1 heeft tot stand gebracht. Plesman heeft de naam van Nederland uitgedragen over de gehele we reld. Zijn werk voor ons land is van onschatbare waarde geweest", aldus besloot de minister. Na de minister spraken achter eenvolgens nog dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal der P.T.T., mede namens de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, dr. A. A. L. Rutgers, voorzitter van de Raad van Commissarissen der K.L.M. en de heer J. H. W. van der Muelen, secretaris van de Ondernemingsraad van de K.L.M. namens het personeel. De rouwdienst. Tijdens de rouwdienst die werd geleid door ds. P. Fagel te Brus sel, de Ned, Herv. predikant die dr. Plesman leerde kennen toen hij tijdens de tweede wereldoor log door de Duitsers naar En schede was „verbannen", zong Jo Vincent het „Laudate Dominum" van Mozart, terwijl, toen de rouwstoet de kerk weer verliet, door de cellist Co van Beek met orgelbegeleiding ten gehore werd gebracht „When you come to the end of a perfect day" van C. Ja cobs Bond. Dr. Plesman had bij zijn leven de wens te kennen ge geven dit lievelingswerk van hem ten gehore te laten brengen in een bijeenkomst, voorafgaande aan de teraardebestelling. Naar het kerkhof. In de stoet die van de Willems kerk naar de begraafplaats ging, reden, achter de auto waarin de kist met het stoffelijk overschot van dr..Plesman rustte, talrijke autos die de circa tweehonderd kransen en andere bloemstukken meevoerden. Daarachter volgden .ru d de naaste familieleden, e Kaad van Bestuur en de Raad van Commissarissen, directeuren ;i\; on(lerdirecteuren en enkele intieme vrienden. aligemene begraafplaats loc, stoffeUl'k overschot toen in vfo„onwoordi§heid van de kleine genoemde groep ter ruste Tot de medische indicaties te gen het chaufferen behoren epi lepsie, seniliteit, zware zenuw trillingen in de ledematen, een ernstige vorm van hoge bloed druk en zware angina pectoris. Voorts moet het besturen van 'n auto worden verboden gedurende enkele uren na het innemen van pijnstillende of kalmerende ge neesmiddelen, narcotica, antihis- taminen en bepaalde andere me dicijnen. Volgens deze doktoren zijn de aangegeven kwalen of genees middelen de oorzaak van 'n klein maar reëel percentage van de wegongevallen. 50 jaar president volmacht-boekhouder BORGER In een gecombi neerde vergadering van de Boer- marke en het Boerschap Borger werd afscheid genomen van de president volmacht-boekhouder, de heer J. Berends, die vijftig jaar deze functie had vervuld. Djt is een grote zeldzaamheid, want het gebeurde vroeger niet vaak, dat men op een jeugdige leeftijd al voor een dergelijke functie in aanmerking kwam. De volmacht H. Takers Azn. dankte de aftredende functionaris voor zijn arbeid in dienst van de ge meenschap en bood hem namens de Boermarke een paar prach tige boekwerken aan. De heer Berends zal opgevolgd worden door zijn zoon, de heer Joh. Be rends. Tijdens het verdere ver loop van deze vergadering werd bekend gemaakt, dat de inkom sten f 572,23, de uitgaven f 282,28 hebben bedragen. De reserve be draagt thans f 5.983,31. Er werd besloten dit jaar geen uitkering te doen. KATHOLIEK VALIDATIE- CENTRUM VOOR INVALIDE KINDEREN De lieve moeders en de gezonde vriendjes tot wien door de stich ting Sterke Helpende Handen te Nijmegen een beroep gericht werd te helpen bij de totstand koming van een maatschappelijk validatiecentrum voor katholieke invalide kinderen, lieten zich niet onbetuigd. Toch zullen het de sterke hel pende handen van de vaders moeten zijn, die de door de stich ting ondernomen actie tot een eclatant succes gaan maken. Van avond bestaat voor het laatst de kans mee te doen aan de actie, waarvan gisteren in ons blad de laatste advertentie geplaatst werd. Op onze vaders zal- voor gebrek kige kinderen niet tevergeefs 'n beroep gedaan worden! Vanavond moeten de briefkaarten met vijf tig cent aan postzegels extra op de post. Donderdag, valt de hoofd prijs van zesduizend gulden in Heidelberg verbrand Oude studentenlierberg HEIDELBERG, 3 Jan. Een der oudste studentenkroegen, de „Hirschgasse", diein 1472 was gebouwd, is vandaag door brand verwoest. Duitse en Amerikaanse brandweer hadden twee uur no dig om het vuur meester te wor den. De brand ontstond in de schoorsteen. Gaster, ontdekten 't vuur en maakten zich uit de voeten. De schermzaal van de kroeg was een der grootste at tracties voor de vreemdelingen. De schade wordt getaxeerd op 150.000 Mark. Üj WASHINGTON, 4 Jan. De Westelijke mogendheden zijn van plan op de Beriijnse conferentie, indien blijkt dat Rusland ernstig het voornemen heeft om te on derhandelen, een Duits vredes plan, uit drie punten bestaande, ter tafel te brengen. Dit plan is onlangs in een reeks besprekin gen te Parijs door Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordi gers opgesteld. Een der gevolgen van het plan zou naar het oordeel van de Wes telijke autoriteiten zijn, dat de communistische Oostduitse rege ring verdwijnt. Daarom lijkt dit plan tevoren reeds volkomen on aanvaardbaar voor de Sovjets. Amerikaanse autoriteiten twijfe len er dan ook aan, of er zelfs maar een begin te Berlijn kan worden gemaakt met het ont wikkelen van een compromis tussen de Russische en Westelijke standpunten met betrekking tot de toekomst van Duitsland Er zijn echter voldoende teke nen om aan te nemen, dat de be sprekingen ver zullen uitgaan boven het directe probleem van een Duitse vredesregeling, en o.m. zullen omvatten: 1. besprekingen tussen Dulles en Molotof over het voorstel van president Eisenhower inzake de atoompool en de hernieuwde aandrang van Rusland om atoom wapens te verbieden; 2. besprekingen tussen alle ministers over de betrekkingen met communistisch China. Deze zullen stellig leiden tot een ge- dachtenwisseling over het Kore aanse probleem en de oorlog in Indo-China; 3. pogingen van de Westelijke vertegenwoordigers om meer te weten te komen omtrent de hou ding en de voornemens van de nieuwe Russische Malenkof regering. De Ver Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk hebben op de Parijse bijeenkomsten de weste lijke strategie vastgesteld. Zij kwamen overeen dat voor het Duitse probleem de volgende stadia gevolgd dienen te worden: le. het houden van verkiezin gen in Oost- en West-Duitsland onder zodanige omstandigheden dat het Duitse volk volledige vrijheid zal hebben om te stem men zoals het wil. Het doel is om vertegenwoordigers te kiezen voor een regering over heel Duitsland. De Amerikanen gelo ven dat bij zulke verkiezingen Kleine R.T.C.-commissie op 12 Januari bijeen WILLEMSTAD, 4 Jan. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Surinaamse dele gatie van de Kleine Commissie ter voorbereiding van de R.T.C. in de avond van de elfde Januari in Willemstad zal aankomen. Als reden wordt opgegeven, dat er voordien geen passagemogelijk heid is. De bijeenkomst begint dus de twaalfde Januari in plaats van de elfde, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. de Duitse communisten „nergens" zullen blijven; 2e. de vorming van zo'n Duit se regering door de Duitsers zelf In Washington heerst de overtuiging,, dat er dan een re gering zal komen, welke de vrij heid en democratie waarborgt- 3e. onderhandelingen over 'een vredesverdrag tussen de winnaars van de oorlog en de nieuwe Duitse regering. Dit verdrag zal het nieuwe Duitsland vrij moe ten laten in zijn te volgen poli tiek. De Amerikanen zijn er van overtuigd, dat Duitsland dan nauwe aansluiting bij het Wes ten zal verkiezen Tegenover dit' Westelijk plan zal. naar men verwacht. Rusland aandringen Op een regering voor heel Duitsland tot stand te bren gen door onderhandelingen tus sen Oost- en West-Duitsland. Daarna zouden dan als een soort tweede stadium verkiezingen moeten volgen en dan zou ten slotte over een vredesverdrag onderhandeld moeten worden met de Duitse regering, welke uit de verkiezingen is voortge- vloed. Naar de mening van het Westen zal Rusland alleen op deze manier kunnen hopen op 't behoud van enige communistische invloed in Duitsland. Wat de Westelijke ministers met hun plan zullen doen hangt af vhn de atmosfeer welke er in het openingsstadium van de con ferentie heerst. Laten de Russen blijken, dat zij alleen naar Berlijn zijn gekomen om propaganda te maken, dan kan het volmaakt nutteloos geacht worden om met een ernstig voorstel te komen en dan kan de conferentie na een week of tien dagen afgelopen zijn. Deze ontwikkeling voorziet men echter niet De Westelijke autoriteitent geloven namelijk, dat de Russen, als zij eenmaal gekomen zijn, vrij ernstig te werk zullen gaan. D.W.O.W.-supporters naar Dirkshorn WIERINGERMEER Zondag 10 Januari a.s. zal te Dirkshorn de grote strijd Dirkshorn I-D.W. O.W. I worden gespeeld. Om een ieder in de gelegenheid te stellen deze wedstrijd te gaan zien zul len er Zondag voor de supporters enkele bussen rijden naar Dirks horn. Vertrek half een van de R.K. school te Slootdorp. Men kan zich voor deelname opgeven tot en met Vrijdagavond bij de heer G. Q. van Oers, Kon. Wilhelmina- weg 13, Slootdorp, Telefoon no. 02278-207. Burgerlijke Stand WIERINGERMEER Geboren: Jan zv E. van der Kooi en P. N. van Tol; Dingenis Hendrik zv K. van Dijke en J. Verhoek: Wil- lemtjes Geesie dv I. Jansen en H. Suichies; Tjeert zv Ti. Huizing en G Akkerman; Dieuwertje dv A. Kluft en A. M. Vergaaij. Ondertrouwd: Cornells Francis- cus van Oeffelen 32 ir en Catha- rina Anna Zeinstra 27 ir; Harm van Wieren 22 ir en Geertruida Wilhelmina van Tol 25 jr. Bos koop. Getrouwd: Andries Martinus Bruin 28 jr en Theresia Maria Eektimmerman 21 jr Ook voor ons land was het gisteren de eerste sn eeuwdag van deze winter. In alle provincies zijn meest lichte sneeuwbuien gevallen, hier en daar afgewis seld met wat hagel. De tempe ratuur heeft de hele dag om het vriespunt geschommeld. Van stormen had ons land gisteren geen last. Alleen langs de Wad- denkust en boven een deel van de Noordzee was nog sprake van harde wind. De kraan die Zondag bij IJmuiden was losgeslagen, is gis teravond omstreeks tien uur dooi de „Ebro" het Veerse Gat bin nengebracht, nadat gistermiddag de^ reddingboot „Maria Blanken- heim" uit Veere er in was ge slaagd vier man aan boord van de lichter te brengen, die toen tot bij Domburg was afgedreven. BEVORDERINGEN RIJKSPOLITIE Door de Algemeen Inspecteur der Rijkspolitie te 's Gravenhage is met ingang van 1 November 1953 bevorderd tot Opperwacht meester der Rijkspolitie de Wachtmeester der Rijkspolitie le klasse J. Brandsen, behorende tot de Groep Hoogwoud, Post Wog- num. Eveneens zijn bevorderd door de Algemeen Inspecteur der Rijkspolitie tot Opperwachtmees ter de navolgende Wachtmeesters der Rijkspolitie le klasse, allen' per 1 Januari 1954: J. H. Noot, Groep Schagen, Post 't Zand; H. J. de Vries, Groep Schoorl, Post Schoorl; G. F. van Brenk, Groep Bergen, Post Ber- gen-Binnen; G. A. Tönies, Staf District Alkmaar; J. Heijstek, Gr. en Post Blokker; D. Zwagerman, Gr. en Post Hoogwoud; G. Dragts- ma, Gr. en Post Schermerhorn; P. H. Kool, Staf District Alkmaar; D. Pasma, Groep en Post Medem- blik; J. van Rooij, .Verkeersgroep Alkmaar der Rijkspolitie. VERWISSELING PREMIEKAARTEN De zittingen der Sociale - Ver zekeringscommissies voor de ver wisseling der premiekaarten van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw worden evenals vorig jaar weer in de maand Februari gehouden. De arbeiders ontvangen voor deze zittingen ter zijner tijd een schriftelijke oproep. Hun wordt echter dringend aangeraden met het in orde maken van de pre mie-kaart hierop niet te wachten, doch er zorg voor te dragen dat alle strookjes over 1953 tevoren reeds zijn ontvangen en opge plakt. Degenen, die nog niet alle strookjes over de eerste drie kwartalen in hun bezit hebben doen er dus goed aan deze ten spoedigste bij de betrokken werk gever op te halen. Voortó is het voor de arbei ders, die ook. in het.'vierde kwar taal 1953 in de land- of tuinbouw werkten zaak er op 'toe te zien, dat zij het strookje over dat kwartaal vóór 1 Februari 1954 van hun werkgever ontvangen. Hierbij moet wel worden bedacht dat het feit, dat de zegelbladen nog "niet aan de districtsagent werden afgedragen, voor een werkgever geen enkel beletsel vormt, om de desbetreffende strookjes aan zijn arbeiders ter hand te stellen. Met de meeste klem wordt er tenslotte nog op gewezen, dat het niet tijdig inleveren van de pre- miekaart tot gevolg heeft, dat over het betreffende jaar geen kennisgeving van premietegoed- schrijving wordt ontvangen. AMSTERDAM, 5 Jan. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen mej. Vera B. uit Bergen, die op last' van de Alk- maarse Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, was vervolgd op beschuldiging van meineed en die 2 weken geleden voor het Hof in appèl terechtstond, vrijgespro ken. De advocaat-generaal, mr J. F. Hoeffelman, had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van 4 maanden tegen mej. B. gevor derd, omdat hij meineed bewezen achtte. Mej. B. was ervan beschuldigd, als getuige in de rechtszaak tegen H. P. uit Bergen, en dus onder ede, in strijd met de waarheid te hebben verklaard, dat zij, en niet de heer P.. de auto had bestuurd, waarmee P. en mej. B. op de Bakkumerstraatweg onder de ge meente Castricum, op 25 October 1952, in aanrijding kwamen met een hond. Deze aanrijding vormde de aanleiding van de rechtszaak te gen P., wie ten laste werd ge legd, dat hij zelf zijn wagen zou hebben bestuurd, hoewel hij op dat tijdstip niet bevoegd was een auto te besturen. Door de Rechtbank te Alkmaar waar mej. B. korte tijd in verze kerde bewaring was genomen, ■werd zij eerder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, nadat de Officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, anderhalf jaar tegen haar had geëist. Loonlijsten en zegelbladen spoedig gereed maken! In Januari 1954 worden over al in den lande door de districts agenten weer zittingen gehou den, waarop de loonlijsten 1953 en de zegelbladen met pen sioenzegels over het vierde kwar taal 1953, alsmede de vóór 1 Jan. 1954 afgestempelde schutbladen van ledige coupon-boekjes voor ziekenfondspremie kunnen wor den ingeleverd. In verband hiermee wordt de werkgevers in de land- en tuin bouw reeds verzocht bedoelde bescheiden zo spoedig mogelijk gereed te maken, opdat de inle vering ter zitting, waarvoor iedere werkgever van tevoren nog een schriftelijke uitnodiging ontvangt, zo vlot mogelijk kan plaats vinden. Gezien het gemak, dat gelijk tijdige afhandeling van meerdere zaken en de mogelijkheid om zo nodig persoonlijk nadere toe lichting te geven, voor de werk gevers met' zich meebrengt, mag verwacht worden, dat de zittin gen evenals vorig jaar weer druk zullen worden bezocht. Vanzelf sprekend betekent dit zowel voor de betrokken werkgevers als voor de uitvoeringsorganen een be langrijke werk- en kostenbespa ring! Er wordt voorts nog de- aan dacht op gevestigd, dat door de Sociale Verzekeringscommissies te houden zittingen voor de ver wisseling der premiekaarten 19531954 van het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw in de loop van de maand Februari 1954 zullen worden gehouden. Het is dus zaak, dat de werk gevers de strookjes over het 4e kwartaal 1953 reeds in Januari aan de arbeiders ter hand stel len, zodat deze de strookjes tij dig op hun premiekaart kunnen plakken. In dit verband wordt er nog eens op gewezen, dat met de afgifte der strookjes aan de arbeiders niet behoeft te worden gewacht, totdat de zegelbladen door de districtsagent in ont vangst zijn genomen. WASHINGTON, 4 Jan. Generaal J. Lawton Collins heeft gister avond in een rede voor de televisie verklaard, dat de strijdkrachten van de N.A.V.O. thans sterk genoeg zijn om te voorkomen dat de Russen bij een plotselinge aanval West-Europa onder de voet lopen. Collins, de vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de Noord- Atlantische Raad, zei, dat de Westelijke geallieerden voor onmid dellijk gebruik over 16 tot 18 divisies en ongeveer 2000 gevechts vliegtuigen beschikken. Daarenboven zei hij, kan de Amerikaanse strategische lucht, macht snel aan ae gevechten deelnemen, kunnen er nurkse en Griekse troepen worden inge schakeld en wordt aan de op bouw van de overige uelen van het NA.VO. leger, aat uiteinde lijk uit 80 dvisies zal moeten bestaan, gewerkt. Colliiis weigerde te schatten hoe lang men een Russische aan val zou kunnen tegenhouden of welk gedeelte van Europa de Russen in handen zouden kun nen krijgen, voordat hun een halt zou kunnen worden toege roepen. Hij zei echter, dat het twijfelachtig was, of de Russen het Engelse Kanaal zouden kun. r.en bereiken. Collins verklaarde, dat men bij de opbouw van de N.A.T.O. thans het „afrondingsstadium" heeft bereikt. De militaire des kundigen zullen nu plannen voor de toekomst gaan uitwerken re kening houdende met de nieu we wapens. Collins was van mening, dat de mogelijkheden, die de nieu we wapens bieden en de cam pagne om de Amerikaanse mi litaire mankracht te beperken, niet tot gevolg zullen hebben dat er op dit ogenblik Ameri kaanse troepen uit Europa zul len worden teruggetrokken Hij verdedigde met kracht de waarde van atoomkanonnen, die naar Europa zijn gezonden en sprak de hoop uit, dat de Ver. Staten hun bondgenoten spoedig meer zouden mogen vertellen oyer de mogelijkheden van dit nieuwe wapen. „Niet hoe het vervaardigd wordt, doch wat de aard van het kanon is en onder welke omstandigheden het kan worden gebruikt". Collins sprak het vertrouwen uit. dat de Duitsers „uiteinde lijk" tot de N.A.VO. zullen worden toegelaten, in weerwil van het Franse verzet tegen dit plan. Hij zei, dat het van het grootste belang was, dat de Duit sers deelnemen aan de bescher ming niet alleen van hun eigen land, doch ook van het overige deel van West Europa. NORG. Terwiil arbeiders bezig waren een boom te kappen liep het 5-iarig dochtertje van de heer.E. V. te Norg naar de boom toe. juist op het moment dat deze naar beneden kwam De gevol gen waren verschrikkelijk. De boom kwam iuist op het kind terecht, zodat ze helemaal be kneld zat. De ontboden genees heer. dokter N. J Elzenga, die spoedig ter plaatse aanwezig was. kon slechts de dood constateren Besmettelijke veeziekten 's GRAVENHAGE, 4 Jan. Blijkens een opgave in de Staats courant van vandaag zijn in Oc tober 1953 in ons land voorgeko men 49 gevallen van mond- en klauwzeer (Gelderland 1, Utrecht 2, Zeeland 2, Limburg 44), 76 ge vallen van varkenspest (Friesland 1. Overijssel 7. Gelderland 6, Utrecht 24, Noord-Holland 7, Zuid-Holland 24, Noord-Brabant 6, Limburg 1), 40 gevallen van pseudo-vogelpest (Overijssel 3, Gelderland 23. Utrecht 2, Noord- Holland 3, Zeeland 2, Noord- Brabant 3, Limburg 4). Deze cij fers geven het aantal veebeslagen aan. AMSTERDAM Een van Ne derlands oudste actrices, Rika Hopper, die op 24 October a.s. 77 jaar wordt, zal afscheid ne men van het toneel in de rol van keizerin-weduwe (de moeder van de laatste tsaar) uit „Anastasia" van Marcelle Maurette, waarvan het jongste toneelgezelschap van ons land, de toneelgroep „Thea ter" uit Arnhem op Vrijdagavond 22 Januari a.s. in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première geeft. Daarna zullen in tal van andere plaatsen, afscheidsvoor- stellingen worden gegeven. Dit Franse stuk, dat speelt in 1934 onder Russische emigranten in Berlijn, wordt geregisseerd door Jail Teulings, die ook de vertaling verzorgde. Caro van Eyck speelt de rol van Anasta sia en de beide prinsrollen wor den vertolkt door Johan Schmitz en Lo van Hensbergen. Voor deze afscheidstournee Van mevrouw Hopper is een erecomi- té, een aanbevelingscomité en 'n werkcomité samengesteld. De echtgenote van Amsterdams bur gemeester, mevrouw mr A. W. Ch. d'Ailly-Fritz, is ere-presiden- te. De proloog tot de toneelcarrière van Rika Hopper, die in 1877 in Assen werd geboren, begon toen zij als elfjarig meisje in 1889 in een matrozenpakje een liedje over een kip zong voor een wet houder van onderwijs. Dit maak te zo'n indruk op deze stadsbe stuurder, dat Rika op zijn aan raden nog datzelfde jaar naar de Toneelschool ging. Vijf jaar later nam mevrouw Julia Cuypers haar het eindexamen af en Rika Hop per ontving naast het einddiplo ma een tweede prijs voor treur en blijspel. Bij het Grand Theatre van Jo zef van Lier maakte zij in 1896 haar debuut op de planken en speelde in Nederlandse en Bel gische theaters rollen variërende van een kleine jongen tot een grootmoeder. Als 19-jarige actrice werd zij geëngageerd door het grote toneelgezelschap de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder lands Toneel", waarvan o.m. Louis Bouwmeester en mevrouw Mann deel uitmaakten. In 1901 ging het gezelschap naar Parijs en stond Rika Hopper als Jessica in „De Koopman van Venetië" op de planken van 't Theatre Fran cais. Twee jaar later oogstte zij een groot succes als Katuschka Mas- lova in „Opstanding" van Tolstoi. In 1917 speelde zij Badeloch in de „Gijsbrecht". Albert van Dalsum was toen de Heer van Aemstel. In het laatste jaar van de eer- OP 21 JANUARI AMSTERDAM, 5 Januari. Donderdag 21 Januari a.s„ des middags om 2 uur, zal voor het Amsterdams Gerechtshof in hoger beroep de zaak dienen tegen de beide leiders van de Nationaal- Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen uit Am sterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Naar bekend moeten zij zich verantwoorden wegens hun deel neming aan de N.E.S.B., die door de rechtbank in eerste instantie als verboden vereniging is aan gemerkt. Op grond van het tijdens de oorlog door de Nederlandse rege ring in Londen genomen besluit „Ontbinding lands verraderlijke organisaties" legde de" rechtbank de beide leiders in October j.l. 2 maanden gevangenisstraf od, met aftrek van de preventieve hechtenis. Zij waren op 22 Aug. gearresteerd en werden in af wachting' van de behandeling van hun zaak in hoger beroep, dat zij zelf hebben aangetekend, in October na de uitspraak van de reentbank in voorlopige vrijheid gesteld. Midden October gaf de leiding der N.E.S.B. een communiqué uit, waarin venmeid werd. dat alle lidmaatschappen van Nederlan ders of in Nederland wonende personen, tot nadere aankondi ging werden opgeheven en dat de partij haar activiteiten staakte totdat in hoogste instantie zal zijn beslist of zij al dan niet een ver boden vereniging is. ZAANDAM, 5 Jan. Een 55- iarige employé van 'n oliefabriek in de Westzijde te Zaandam („Orion") heeft zich schuldig ge maakt aan verduistering in dienst betrekking tot een bedrag van ruim f 50.000. De betrokkene, in Zaandam woonachtig, heeft zich zelf bij de politie gemeld. Hij bevindt zich in arrest. EERSTE LUSTRUM „DE ZWALUWEN" BOVENKARSPEL Het is vijf jaar geleden dat de R.K. gymnastiekvereniging „De Zwa luwen" werd opgericht. In deze tijd is zij uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, waarvan zowel jongens als meisjes lid zijn. Ieder jaar geeft zij m de maand Januari demonstraties die steeds veel belangstelling trek ken. Dit jaar zullen de uitvoe ringen in het R.K. verenigings gebouw gehouden worden op Zondag 10 en Maandag 11 Januari a.s., 's avonds om half acht. In verband met het lustrum zullen zi.i een bijzonder karakter dragen. Er zal wat meer afw's- seling zijn en vooral de rhyfh- mische afdeling zal eenieder verbazen. Plaatsbespreking a.s. Zondag na de Mis van 11.45 uur. Gesetelijk adviseur is kapelaan J. A. van 't Hart, terwijl het bestuur thans is samengesteld als volgt: voorzitter K. J. Buis man; secretaris Alb. Rood; pen ningmeester Nic. Laan; afdeling dames: mej. V. Hof, Fr. Stelten pool, Riet Baas en mej. E. Ettema. ste wereldoorlog trok zjj met Greet Lobo en haar man langs de forten om de militairen met voor drachten en een-acters hun ver veling te doen vergeten. Een jaar later maakte Rika Hopper haar entree bij het jonge gezelschap van Herman Heyermans in „Vor stenschool". Zij speelde o.m. Rita in „Allerzielen" en Jo in „Op hoop van zegen". Acht jaar later, in 1927, werd zij directrice van haar eigen, het haar naam dragend theater aan de Plantage Middenlaan te Am sterdam (tegenwoordig een bios coop), dat haar echtgenoot Jac. van Hoven had gesticht. Zij open de met „Het leven grijpt" van de Noor Knut Hamsun. Als gast regisseur had zij hiervoor de ac teur en regisseur Peter Sjaroff geëngageerd. Het was ook onder diens regie, dat zij in 1947 bij i,V°,media" in „Het Glazen Pa leis haar gouden toneeljubileum vierde. Van haar creaties noemen wij' Madame Arcati uit „Ik zie, ik zie", de grootmoeder in „De An der", Comtesse de la Brière uit „Wat iedere vrouw wel weet", de jaloerse, heerszuchtige oude da me in „Spel met het noodlot" en de schuwe, geesteszieke vrouw uit „Another part of the forest". „Het toneel is een roeping. Een toneelloopbaan kiezen betekent 'n grote verplichting op zich nemen jegens het publiek", is een der uitspraken van Rika Hopper, die thans op 76-jarige leeftijd de wens te kennen heeft gegeven voorgoed de planken vaarwel te willen zeggen. VEEMARKT AMSTERDAM AMSTERDAM, 4 Jan. Aan gevoerd 304 runderen: le soort 2.802.90; 2e soort 2.602.70; 3e soort 2.502.55 per kg. gesl. gew; 315 varkens: le soort 2.27—2.29' 2e soort 2.23—2.25 per kg. gesl. gew.; 25 nuchtere kalveren 1.15— 1.25 per kg. lev. gew.; 9 schapen geen notering. Slachtveemarkt ALKMAAR, 4 Jan. 4 paar den; 79 koeien p. st. van f 600— 1250; le kwal. p. kg. 2.70—2.85; 2e kwal. p. kg. 2.50—2.70: overige soorten 2.30-2.50; 61 nuchtere kal veren p. st. 35—75; 10 vette scha pen p. st. 85—130; 383 varkens, zware varkens, vleesvarkens per k.g. 1.841.87; lichte varkens 1.80 —1.84; zeugen 1.68—1.76. Geringe aanvoer van koeien. Prima dieren waren er hoege naamd niet. Aangezien er van slagerszijde veel animo was, kon de handel, niettegenstaande de hoge prijzen, toch matig genoemd worden. Vergeleken bij de aanvoeren van de laatste weken, waren er vandaag even meer nuchtere kal veren. Bij hoge prijzen werden deze dieren stug verhandeld. Het kwantum aangevoerde var kens was voor de vraag voldoen de. Men trof overwegend vlees varkens aan; lichte varkens wa ren er practisch niet. Bij kalme handel en vrijwel gelijke prijzen als op de vorige markt in en kele gevallen werd voor de vlees varkens 1.88 per kg. besteed zijn alle dieren verkocht geraakt. Het verhandelen van varkens ge schiedt te Alkmaar met korting op het levende gewicht. ALKMAAR, 4 Jan. Witlof A 4152; B 2641; rode kool 6 10,50; sav. kool 6,508; groene kool 1317,50; spruitkool A 40 66 B 2040; boerekool 1026 andijvie 1458; Br. Seedling K 14; Cox Orange 25—46; goudrei- nette 1537; Zoete Kroon 17 24; rode bieten 59,50; winter peen 5,50—10; waspeen 17—28; uien 6,50—10,50; prei 12,50—21; selderij 511,50; peterselie 4,50 6.50; knolselderij 4,5012,50; Gieser Wildeman 1836; St. Ré- my 25—36; winterja.n 11—36. ZWAAG, 4 Januari Aardap pelen 11.30; gare biet 513; uien 4.107.60; bieten 6.70; prei 14 17; groene kool 7.10—15.80; rode kool 5.2012.20; boerenkool 7 20; spruitkool 1544; witlof 12—, 47; breekpeen 5.807.20; was peen 17—28; andijvie 28—63; Cox Oranje Pippin 4480; Goud- reinetten 2239; Jonathan 32— 45; Present van Engeland 2744; Gieser Wildeman 39; Winterjan 25—31. BLOKKER, 4 Jan. Present van Engeland 1046; Zoete Cham pagne 18—31; Winterjan 11—28; Groene kool 8.50—14.50; Rode kool 7.708.10; Boerenkool 13 19; Spruitkool 4247; Witlof 23 45; Waspeen 55.20; Gare bie ten 810; Knolselderie 811. ZUIDERKOGGE 4 Jan. Groe ne kool 8.60—15.80; witlof 2647; rode kool 7.40—10; spruiten 21— 41; bloemkool 12—31; ronde bieten 5.30; uien 6.30—7.60; nep 21; St. Remy 2025; present van Enge land 1732; winterpeer 1023. AMSTERDAM, 4 Jan. Bin nen!. granen (boerennoteringen). Witte tarwe 28.65, rode tarwe 26.75. rogge 20.5021.50, zomer- gerst 21.5022.50, wintergerst 20.5021.50. haver 2021.25, gr erwten 40—48.25, duivebonen 40 44. karwijzaad 7076.50. blauw maanzaad 115—127.50. Alles per 100 kg. PURMEREND, 4 Jan Beve landers. midde] 13.70; witlof 26 58: rode kool 611; witte kool 5; savoye kool 8; groene kool 712; spruitkool 2474; boerekool 10— 25: postelein 58 per 100 kg; sla 610 per 100 stuks; andijvie 14 56; rode bieten 46: gare bieten 7—15; winterpeen III 58; was peen 1628; uien drielingen 4 8.40; prei 1018: appels: bis- marek 612; bramley seedling 3 12; cox orange pippin 8—43; glorie van holland 616 goudrei- nette 1441; jonathan 1056: present van engeland 1042; zoete campagner 825: peren: comtesse de paris 39: conférence 1037; fertilon 1124; gieser wildeman 1636: kamperveen 10 21; winterjan 1233. WARMENHUIZEN, 5 Januari 800 kg uien 8; grove 7; 5500 kg gele kool 6.508.20; 54.000 kg rode kool 610.50; 10.200 kg witte kool 5.50; 600 kg groene kool 10.10—12 TEXEL 16 schapen 80-95. 25 biggen 37.50-50, 7 schrammen 65-80, 9 nuchtere kalveren 40-65. t,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7