Ontroerende uitvaart van Dr A. Plesman Laatste etappe leidt door TSoord-Holland Klokken voor Amerika komen in een toren Hervatting van overleg te Panmoendjo PUROL Tocli schuldig aan diefstallen met behulp van telefoontruc? s O C GRIEFHOEST ABDIJSIROOP Woensdag 6 Januari 1954 Pagina 3 Buitenlandse notities EEN JAAR EISENHOWER Ei D, Helicopter-verbincling met Haarlem? Brussel candidaat voor Olymp. Spelen VERZENDING ZEEPOST K.L.M. verbetert record AmsterdamLonden ZUSTERS VERTROKKEN NAAR DE MISSIE Berlijnse conferentie wordt voorbereid Weekstaat Nederl. Bank 1953 ONZE NIEUWJAARSPRIJSVRAAG 1954 7 waardebonnen ieder van 75.- 14 25.— 105 2.50 NAMEN UIT DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND w mm m N mm A N mm mm mm mm N mm H m mm mm mm A P mm mm mm mm mm mm H M mm mm mm P B mm mm A M mm mm mm mm M M M mm mm mm mm C T M mm memm mm H N mm mm mm mm m mm paf i fm 4?, SSSss Wilde staking in Haaksbergen 300 wevers hebben werk neergelegd K.N.Z.H.R.M. redde 75 mensen In het afgelopen jaar De roofoverval te Nijmegen DADERS GEVONNIST INDIA IN EUROPESE ZONE VAN DAVIS CUP EEN IDYLLE A'damse zwaan naar Italië „Johan v. Oldenbarnevelt" vertrokken JT resident Eisenhower houdt Donderdag zijn „State of the Union"-rede. Eerst dan zal tot in de details bekend worden, welke plannen de regering in Washington op stapel heeft staan voor 1954. Het is deze maand een jaar geleden, dat Eisenhower het bewind aanvaardde. Hij en zijn naaste medewerkers uit het repu blikeinse kamp hebben het in 1953 niet bijster gemakkelijk ge had. Het volkomen gemis aan politieke ervaring van de kabi netsleden, waarvan het meren deel afkomstig is uit het zaken leven, stak scherp af vergeleken bij de routine en het inzicht van de Democraten, die twintig jaar lang aan de touwtjes hadden ge trokken. Dit gemis aan ervaring bij de „nieuwe" regeerders wreekte zich in het begin op dus danige wijze, dat zelfs de trouw ste aanhangers van Eisenhower hun hart vasthielden. Een tekort, waarvan de invloed op het tac tisch optreden van de regering duidelijk viel aan te wijzen. Het zou verkeerd zijn te menen, dat deze moeilijkheden thans, een jaar later, zijn overwonnen. Maar het zou niet minder onjuist zijn de veronderstelling te zijn toe gedaan, dat alleen het gesigna leerde gemis de schuld is geweest van de tegenslagen, die Eisen hower moest overwinnen. iisenhower heeft van de eerste dag af, dat hij de taak van Tru man overnam, zich een mening over het presidentschap aange meten, die eigenlijk een inbreuk betekende op de gangbare Ame rikaanse opvattingen over het karakter der hoogste staatsfunc tie. Eisenhower is de man van het compromis. Een figuur die over de benijdenswaardige eigen schap beschikt, mensen, die een volkomen tegenovergesteld stand punt innemen, tot elkaar te bren gen. Gezien in het licht van deze karaktertrek was het duidelijk, dat hij zijn post volkomen los wilde zien van die van het lid maatschap van de republikeinse partij. Een hoge opvatting van ziin ambt, die volkomen zou pas sen in het West-Europese poli tieke denken, maar nu juist niet in de gedachtengang van de Amerikanen. Men verwacht in de Verenigde Staten van de presi dent, dat hij uitgesproken „partij man" is. Wat geldt zowel voor een Democraat als een Republi kein. Truman was er een typisch voorbeeld van. Hij liet geen ge legenheid voorbijgaan, om dit naar buiten uit te demonstreren. Let gevolg hiervan is geweest, dat Eisenhower meerder malen een kniebuiging heeft moeten maken, wat o.m. het geval is geweest, toen Taft zijn misnoegen kenbaar maakte over de benoe ming van de democratische minister van Arbeid, Durkin. Toch is Eisenhower zijn stand punt trouw gebleven. Hij heeft zijn buitenlands beleid uitgestip peld, en voor een groot deel uit gevoerd, tegen de wensen van de verstokte republikeinse figu ren in, wat hem mogelijk werd gemaakt door de steun van de democraten. Ware het anders ge lopen, dan zou West-Europa daar zonder twijfel de gevolgen van hebben ondervonden. De felle twist tussen Dulles, die evenals Eisenhower een soort van tussen positie inneemt, en McCarthy, waarin Dulles het sterk voor de West-Europese bondgenoten op nam was daarvan een door slaggevend bewijs. De moeilijk heden ondervindt Eisenhower in het bijzonder op het terrein van de binnenlandse politiek. Sinds het overlijden van senator Taft, die als een soort van schakel tus sen de president en de partij fun geerde, is de oppositie toegeno-' men. De meningen in de republi keinse partij zijn verdeeld. Ver deeld over het vraagstuk van de belastingpoltiek en over het agra risch beleid. Met al deze strevin gen en wensen heeft Eisenhower rekening te houden. "e grote opgave voor de ko mende tijd zal zijn, de Verenigde Staten van een economische crisis te redden. Niet dat deze reeds voor de deur staat, maar de mogelijkheid blijft. Economen in de Verenigde Staten en ook daar buiten, maken zich er zorgen over. Wanneer democraten en republikeinen elkaar beter weten te verstaan op het terrein der binnenlandse politiek, ondanks de bestaande principiële ver schillen, dan is er veel gewonnen. Naar een dergelijke constellatie streeft de president. Het tragische is evenwel, dat het juist zijn eigen partijgenoten zijn, die hem de voet dwars zetten. (Adverentie) Ruwe Handen HAARLEM, 5 Jan. De bur gemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers, en de voor zitter van de Kamer van Koop handel in dit district, de heer Ch. E. Visser, zullen zich Vrij dag a.s. naar Brussel begeven om aldaar met de directie van de Sabena besprekingen te voe ren over de mogelijkheid de thans bestaande helicopterver- binding met Rotterdam uit te breiden naar Haarlem. Dinsdag 5 Januari is de op Oudejaarsavond '53 overleden President-Directeur van de K.L.M., Dr. A. Plesman, ten grave gedragen. Gezagvoer ders van de K.LM. fungeer den als slippendragers. De lijkauto bij de Willemskerk. Brussel zal aanbieden de Olym pische Spelen 1956 te organi seren, wanneer Melbourne zich alsnog terug zou trekken. Dit is gisteren bekend gemaakt door R. W. Seeldrayers, de president van het Belgisch Olympisch Comité. Avery Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité heeft te kennen gegeven, dat Melbourne niet voldoende is v.oorbereid op de Spelen. Het Olympisch Comité komt op 26 Januari in Genève bijeen. Een definitieve beslissing zal pas in Mei in Athene genomen worden. DEN HAAG, 5 Jan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea m.s. „Oranje" (14 Jan.); Ned. Antillen: m.s. „Amstel- stroom" (13 Jan.); Suriname: s.s. „Cottica" (20 Jan.); Unie van Zuid-Afrika en ZW- Afrik-a: m.s. „Oranjefontein" (12 Jan.); Canada: m.s. „Noordam" (14 Jan.); Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (9 Jan.), m.s. „Aldabi" (13 Jan.); Australië: via Engeland (9 Ja nuari) Nieuw Zeeland: via Engeland (9 Jan.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. LONDEN. 5 Jan, Een „Con- vair" van de K.L.M. heeft het snelheidsrecord voor passagiers vliegtuigen Amsterdam-Londen verbeterd en wel Maandagavond. Het toestel kwam 26 minuten eer der aan dan op het vliegplan was aangegeven. Het legde de afstand in een uur en 15 minuten af. AMSTERDAM, 5 Januari Zijn de beide Amsterdammers, de 38-jarige los werkman C. J. v. d. H. en de 58-jarige koopman P. de J. toch schuldig aan de lan ge reeks diefstallen, waarbij vele keren van de z.g. telefoontruc werd gebruik gemaakt in een ze vental plaatsen in ons land, waarvan de rechtbank te Alk maar hen op 28 September j.l. heeft vrijgesproken? Op deze vraag zal het Gerechts hof te Amsterdam het antwoord moeten geven. Vandaag is een begin gemaakt met de behande ling in hoger beroep voor dit college. Ruim dertig getuigen uit Zwolle, Leeuwarden, Purmerend en Dordrecht werden deze eerste dag gehoord. Verdachte de J., die in 1951 door het Hof te Amsterdam ter zake van diefstal door middel van de telefoontruc tot een jaar was veroordeeld, ontkende zich aan de thans ten laste gelegde diefstallen te hebben schuldig ge maakt. Volgens hem had „Bolle tje" dit gedaan, die „het hem zelf verteld" had. Hij kon echter niet de ware naam en het adres van „Bolletje" geven, omdat hij deze niet kende. De President merkte op: „Ik denk, dat U Bolletje zelf bent". Gedurende de periode, dat deze diefstallen zijn gepleegd, Juli- November 1952, had de J. met venten van schilderijen en ball- pointpennen in zijn onderhoud voorzien. Hij verklaarde, dat hij deze pennen van een zekere „Moffie" op het Waterlooplein had ge kocht. De president hield de ver dachte echter voor, dat „Moffie" was gehoord, maar dat deze de J. niet kent. Ook de tweede verdachte ont kende schuldig te zijn. Bij de po litieverhoren en ook ter zitting herkenden verscheidene getuigen hem echter. „Ik kan dit enigs zins verklaren, maar daar laat ik mij niet over uit", zo antwoord de de verdachte toen de President hem op de vele herkenningen at tendeerde. Ook deze verdachte had met ballpointpennen geleurd. Tijdens de rouwdienst die werd geleid door ds. P. Fagel te Brus sel, de Ned. Herv. predikant die dr. Plesman leerde kennen toen hij tijdens de tweede wereldoor log door de Duitsers naar En schede was „verbannen", zong Jo Vincent het „Laudate Dominum" van Mozart, terwijl, toen de rouwstoet de kerk weer verliet, door de cellist Co van Beek met orgelbegeleiding ten gehore werd gebracht „When you come to the end of a perfect day" van C. Ja cobs Bond. Dr. Plesman had bij zijn leven de wens te kennen ge geven dit lievelingswerk van hem ten gehore te laten brengen in een bijeenkomst, voorafgaande aan de teraardebestelling. De herdenkingssamenkomst en de rouwdienst hadden vele diep- ontroerende momenten. Met de familieleden kwamen mede twee kleinzoons van dr. Albert Ples man. Nadat de kist met het stof felijk overschot voor het spreek gestoelte was neergezet, werd zij bedekt met enkele kransen bloe men; de krans van het Konink lijk Paar werd op de grond tegen het hoofdeinde geplaatst. Terwijl' het K.L.M.-koor onder leiding van Louis van Tulder daarna koraal 72 uit de Mattheus Passion zong, besteeg ds. P. Fagel de preekstoel. Nadat hij het votum had uitgesproken en psalm 103 had gelezen, zeide hij, dat op 2 April 1945 in de Grote Kerk in het toen juist bevrijde En schede een dankdienst werd ge houden, die ook door dr. Ples man werd bijgewoond. Na afloop van de dienst kwam dr. Ples man naar ds. Fagel toe en zeide: „I'm off" (Ik ga weg). Enkele minuten later zat dr. Plesman in een jeep, enkele uren later in een vliegtuig en enige dagen later kocht hij in de Verenigde Staten vliegtuigen. Op 31 December 1953 des avonds heeft dr. Plesman weer gezegd: „I'm off", en daarna is hij gegaan naar het onbekende land. Ds. Fagel herinnerde er aan dat dr. Plesman hem na de ramp bij Prest wiek bij zich had laten roepen. Bij die ramp waren zeer goede medewerkers om het leven gekomen en zij kostte het leven aan Plesmans beste vriend. De dominee en dr. Plesman hadden toen een gesprek, aan het einde waarvan dr. Plesman het gespro kene ongeveer als volgt samen vatte: Ik ben tot de conclusie ge komen, dat het leven maar om één ding gaat: dat wij het lijntje noar boven houden (en daarbij maakte dr. Plesman toen met zijn rechterhand een op en neer gaan de beweging). Dit gebaar, zo had dr. Plesman vervolgens gezegd, dit gebaar, dat is het. De rest is stof en as. Na de rouwdienst werd de baar de kerk uitgedragen. Daarachter schreden de slippendragers aan het hoofd van wie de commodore der K.L.M., gezagvoerder A. Vi- ruly. zich had gesteld. Met uit zondering van de kleinkinderen van dr. Plesman, die in de kerk achterbleven, volgde de naaste familie daarna. Op de begraafplaats De lange begrafenisstoet van dr. Plesman reed van de kerk langs een dichte haag belangstel lenden de rit naar de Algemene Begraafplaats. Vele omwonenden langs de route hadden de vlaggen halfstok gehesen. De begraafplaats aan de Kerk hoflaan was voor het publiek ge sloten. Bij de aula werd de kist. die met bloemstukken overdekt was, opgesteld, waarna de laatste tocht temidden van familie en vrienden naar het graf begon. De slippendragers werden voorafge gaan door dragers van de konink lijke rouwkrans van witte orchi deeën, anjers en seringen en van kransen van familie en vrienden. Bij het met zeer vele bloemen en kransen gesierde graf sprak namens de vrienden van de over ledene de heer J. Hornstra. die hem in liefdevolle woorden her dacht. Negen zusters van de Congre gatie der Zusters van Liefde te Tilburg zijn met het s.s. „Bonai re" naar de Missie Van Suriname vertrokken. Het zijn de zusters: Benedicta Busch uit Kraij; Alde- gonda Robbescheuten uit Lieshout Jeanine Schuren uit Linne: The- resette Klein Koerkamp uit Raal- te; Damiana van Wissen uit Rijs wijk; Magd'alena Postel van der Maat uit Kamerik; Paulinia Tes- selaar uit Zijpe; Aldegonda Meerts uit Beesel en Catharina van Genua Halve uit Delft. Twee van haar zullen zich gaan wijden aan de verpleging van melaatsen in de Gerardus Majel- la-stichting te Paramaribo, zes aan de verpleging van zieken in het St Vincentius-ziekenhuis al daar en één aan de opvoeding van Hindoestaanse kinderen te Raj- pur. Behalve door middel van de z.g. telefoontruc (iemand aan een toestel nabij diens kantoor of bedrijf laten roepen en tijdens zijn afwezigheid binnendringen en een portefeuille of een geld kistje wegnemen), was men ook wel vooraf poolshoogte bij de te duperen (thans gedupeerden) gaan nemen. Diverse getuigen vertelden, dat v. d. H. meer dan een keer in hun winkel was ge weest om kleingeld tegen een bankbiljet van 25 of 50 gulden te wisselen. Vaak moest bij zo'n transactie een geldkistje met bankpapier te pas komen. De verdachten kwamen zo aan de weet waar de begeerde buit werd opgeborgen. Dinsdag 12 Januari zal de be handeling worden voortgezet. BERLIJN, 5 Jan. De drie Westelijke geallieerden hebben vandaag de Russen verzocht Don derdag fn Berlijn bijeen te komen ter bespreking van de voorbe reiding van de Vier-mogendhe- den-conferentie op 25 Januari. Men neemt aan dat het Westen zal vasthouden aan het gebouw van de Geallieerde Bestuursraad als conferentie-plaats. Amerikaan se schildwachten hebben er van daag alvast vier sneeuwmannen voor de deur gezet, elk met een verschillend soort hoofddeksel om hen als Russisch, Frans, Ameri kaans en Brits te onderscheiden. Er ligt 10 c.m. sneeuw in Ber lijn. AMSTERDAM. 5 Jan. Een van de belangrijkste mutaties op de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 4 Januari, de eerste bank.staat in het nieuwe jaar, is wel de daling van de .boekvordering op de Staat der Nederlanden ingevolge de over eenkomst van 26 Februari 1947 met f300 millioen tot f700 min. De oost „schatkistpapier, door de bank overgenomen van de Staat der Nederlanden" ingevolge deze overeenkomst reeft een daarmede corresponderende stijging met f300 millioen te zien tot een be drag van f516.600.000. Voorts valt het op dat het te goed van de banken met f171 min. is verminderd. Het tegoed van de schatkist daarentegen geeft een vergroting te zien met ruim f217 min. tot f953 min. Daarenboven is de deviezenreserve met f42 min. versterkt tot f1647 min. De goudvoorraad is met een bedrag van f2.792.163.000 onver anderd gebleven, goud en devie zen tezamen wijzen thans een nieuw hoogtepunt aan van f4.400 min. Zes dagen lang hebt U ons vergezeld op een tocht door noord- en midden-Nederland. Op zes achtereenvolgende dagen hebben wij respectievelijk een bezoek gebracht aan de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland en Utrecht. Vandaag, de zevende dag, bezoeken wij Noord-Holland en daarmee sluiten wij onze rondreis af. Morgen gaan wij erbij zitten en rusten uit van de vermoeienissen. Dat is voor U niet het geval, lezer! U hebt nu zeven ingevulde reisbiljetten in handen, ondertekend met Uw naam en adres. Deze zeven reisbiljetten zendt U nu zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval vóór 12 Januari a.s. aan ons bureau. Op de enveloppe zet U ons adres en in de linker-bovenhoek schrijft U „Prijsvraag". Honderd zes en twintig fikse prijzen zijn beschikbaar gesteld om te worden uitgedeeld onder de inzenders, die alle reisbiljetten correct hebben ingevuld. Zijn er meer goede oplossingen dan 126, dan vindt de toewijzing der prijzen plaats door loting. Voor het laatst dus: aan de slag. Op reis dus door Noord-Holland en op jacht naar de waardebonnen. Die zijn als volgt onderverdeeld: U moet dus de namen invullen van tien gemeenten. De vakjes met een zwart blokje tellen niet mee. Om het U gemakkelijk te maken hebben wij reeds enkele letters ingevuld. U moet dus de andere vakjes invullen. r PP 1 mm. v i§i Naam en adres inzender: ROTTERDAM, 5 Jan. Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van het comité „Klokken voor Amerika", deelde hedenmiddag bij de over dracht van het gereedgekomen carillon door de klokkengieters aan het comité mede, dat thans ook de bouw van een toren, waarin het carillon zal geplaatst worden, verzekerd is. Zodat thans het geschenk van Nederland aan Amerika zal bestaan uit een to ren met carillon. De firma's Van Bergen, Petit en Fritsen en de gebroeders Eijs- bouts hebben hedenmiddag het klokkenspel, dat voorlopig op een terrein achter het Boymans' Mu seum was opgesteld, aan het co mité overgedragen, nu het na herhaalde controle op klankzui verheid kon afgeleverd worden. Dr. Kortenlhorst noemde deze dag van overdracht een blijde dag, al werd dan ook de blijd schap verduisterd door het over lijden van een groot Nederlander, die vandaag ten grave was ge dragen. Hij wijdde woorden van herinnering aan dr. Plesman, die men een gelukkig mens mocht noemen, omdat hij zijn levens werk heeft zien slagen en zich nog groter heeft doen ontwikke len, dan hij wellicht zelf aanvan kelijk heeft vermoed. Dr. Kor tenhorst verzocht de heer Tim mermans, de stadsbeiaardier, ter nagedachtenis van dr. Plesman een koraal ten gehore te brengen. Daarna gaf dr. Kortenhorst een overzicht van de geschiedenis der tot standkoming van het klok kenspel, van de samenstelling, van de geslaagde samenwerking der drie firma's, die hij dankte voor hun arbeid, evenais hii de dank uitsprak jegens de kunste naars mevr. v. d. Grinten en Ben van Eijsselstein die de klokken Practiscb alle wevers van de N.V. Jordaan en Zoon te Haaks bergen, bijna 300 in getal, hebben gistermiddag om twaalf uur het werk neergelegd naar aanleiding van een geschil, over het niet volledig toepassen door de direc tie van de 5 procent looncompen- satie per 1 Januari. Onderhandelingen over deze aangelegenheid tussen de directie en de bedrijfskern leidden niet tot een bevredigende oplossing voor de betrokken personeels leden, waarop men zonder over leg met de vakbonden overging tot staking. hun sprekend uiterlijk en op schriften hebben geschonken. Alles tezamen een schoon en waardig geschenk van het hele Nederlandse volk in zijn onder scheiden levenskringen, een ge schenk. dat nu volledig tot zijn recht zal komen, door de bak stenen toren, die het carillon dra gen zal. De heer van Bergen sprak na mens de drie firma's, uitdrukking gevende aan zijn voldoening over de resultaten der samenwerking, die wellicht voor de toekomst nog veel goeds zal kunnen bren gen. De eenvoudige plechtigheid werd besloten met de Amerikaan se en Nederlandse volksliederen door de heer Timmermans op het carillon ten gehore gebracht. AMSTERDAM, 5 Jan. In totaal is het vorig jaar 88 maal een beroep gedaan op een red dingboot of reddingstation van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij., zo ver nemen wij van de directeur, de heer H. Th. de Booy, en wel door schepen varende onder Bel gische, Deense, .Duitse, Engelse, Franse Italiaanse, Nederlandse, Poolse, Portugese, 'Zweedse en de vlag van India In 1953 werden in totaal 75 mensen aan wal gebracht, waar door het totaal aantal geredde schipbreukelingen sedert de op richting der K.N.Z.H.R.M. in 1824 is gestegen tot. 7713. Bovendien verrichtte een drietal reddingbo ten goed werk in het waters- noodgebied. (Van onze' correspondent) Gistermorgen heeft de Arn hemse rechtbank uitspraak ge daan in de zaak tegen de 23-ja- rige electro-monteur J. M. de K. en de 17-jarige leerling-electri- cien J. R., beiden te Nijmegen, die op 23 October van het vo rige jaar in een boerderij te Nij megen hebben ingebroken en daar een geldkistje hebben weg genomen met een inhoud van ongeveer flOO.OOO. De 17-jarige leerling-electricien werd veroor deeld tot zes maanden tucht school en de 23-jarige electro- monteur tot 8 maanden gevan genisstraf. (Adverentie) Wacht niet tot l/w griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop- CALCUTTA, 5 Jan. (ANP) In beide laatste jaren had India als enig- land ingeschreven voor de zóne van het Verre Oosten van de Davis Cup-competitie en kwam dan rechtstreeks uit in de eerste zöne-finale tegen de win naar van de Europese zóne. De lawntennisibond van India heeft thans besloten voor de competitie van dit jaar in te schrijven voor de Europese zóne. TRENTO (Italië), 5 Jan. '54 Cleofe, de Italiaanse vrouwtjes zwaan in het stadspark met die rentuin in Trento, die wegkwijnt in eenzaamheid en liefdessmart en aan wie gisteren door de Am sterdamse dierentuin ARTIS een levensgezel toegezegd werd, zal spoedig een einde zien komen aan haar droefheid. Cleofe verloor haar levensgezel doordat deze al waggelend zich niet snel genoeg uit de poten kon maken voor een aanstormen de trein èn onder de wielen er van verpletterd werd. Sedertdien treurt Cleofe en weigert te eten of te drinken. Een van de directeuren van het park, dr. Enrico Rossaro, deed gisteren een beroep op dierentui nen en individuele personen om te zorgen voor een partner voor Cleofe. Dit werd ter kennis van ARTIS gebracht dat onmiddellijk een mannetjeszwaan toezegde, mits Trento het transport wilde betalen. Dit aanbod is door het stads park van Trento aanvaard terwijl de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer aldaar tevens aange boden heeft de kosten te betalen voor een bezoek van een jong Nederlands echtpaar aan Trento om Cleofe met haar nieuwe le vensgezel te zien. Tevens heeft het gemeentebe stuur van Trento besloten aan de directie van ARTIS een bronzen plaquette aan te bieden. WASHINGTON, 5 Jan. De woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken Henry Suydam heeft Dinsdag tegenover verslag gevers verklaard, dat de Ver enigde Naties door middel van tussenpersonen met de Chinese communisten de mogelijkheid van een hervatting van de vredes onderhandelingen te Panmoen djon, die de vorige maand werden afgebroken, hebben besproken. Suydam zeide te geloven, dat er ook te Panmoendjon zelf be sprekingen waren aevoerd om te komen tot heropening van de on derhandelingen. De woordvoerder van het State Department weiger de de tussenpersonen, waarvan hij sprak, te noemen De voorbereidende besprekin gen te Panmoendjon werden door de Verenigde Naties afgebroken toen de Noordelijken de beschul diging uitten, dat de Verenigde Naties „trouweloos" met Zuid- Korea hadden samengewerkt bij het vrijlaten van 27.000 anti-com- munistisChe Koreaanse krijgs gevangenen in Juni j.l. Suydam zeide tenslotte, dat functionarissen van het State De partment Maandag met Zuid- koreaanse diplomatieke vertegen woordigers over hervatting van de onderhandelingen te Pan moendjon hadden gesproken AMSTERDAM, 5 Jan. Voor het eerst in 1954 is weer een Nederlands schip met emigran ten vertrokken. Het was het ms „Johan van Oldenbarnevelt", dat met 1450 emigranten aan boord vanmiddag uit de Am sterdamse haven vertrok met bestemming Australië. Onder de emigranten bevin den zich tien gezinnen met 8 of meer kinderen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3