HUI SVESTÏ GSPROBLEE MÜBLIJFT ALKMAAR's GROOTSTE ZORG Industriecentra worden eenzijdig met bouwvolume bevoordeeld Waar om alléén Grootse culturele plannen BICKRPAN Pagina 2 Donderdag 7 Januari 1954 Nieuwjaarsrede van Alkmaar's burgemeester Bevredigende resultaten Ondanks KOUDE EN VORST f BROUWER's PLANTENHANDEL Burgerlijke Stand ZICHZELF AANGEGEVEN De was bij de kachel ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" Kinderpostzegels iu het nieuwe jaar „IN GALOP" Heinekens-hiljarters wonnen In vrijheid gesteld Tunnel Berger weg in Alkmaar Propaganda-avond Nederlandse Blindenhond ZIE OOK DE ADVERTENTIE OP DE ACHTER- PAGINA VAN DIT BLAD Verhoging van de kapperstarieven HET HOOGOVEN SCftAAKTOURNOOI TWEE NEDERLAGEN VOOR WILKENS Retraitehuis had druk bezocht jaar ALKMAAR Burgemeester Wytema heeft hedenmiddag, aan het begin van de eerste vergadering van de Alkmaarse gemeenteraad in het nieuwbegonnen jaar, zijn traditionele nieuwjaarsrede uitge sproken, waarin hjj er op wees dat het huisvestingsprobleem de gemeente nog altijd bijzonder veel zorgen baart. Hij gewaagde van de verruiming der werkgelegenheid; hij noemde de resultaten der gemeentelijke diensten en bedrijven bevredigend en hij getuigde er van dat de gemeente niettegenstaande de geringe culturele belang stelling, die tot nu toe door het Alkmaarse publiek aan de dag wordt gelegd, alle moeite doet een waarachtig cultureel centrum te zijn. In zijn wijsgerig gestemde inleiding wees hjj er op hoe wij mensen behalve de kunstenaars niet kunnen ontkomen aan de slavernij van de tijd. Zinvol, aldus de burgemeester, zou het zijn, het bestaan van Alkmaar t« scanderen in perioden die beginnen op de. dag waarop Graaf Willem II onze stad zijn eerste stadsrechten schonk, de 11e Juni. De regelmaat onzer menselijke en maatschappelijke orde, zo zei hij, laat zich echter niet straffeloos verstoren. Meten wij de bloei der stad naar het getal, dan ging Alkmaar vooruit: het aantal inwoners van Alkmaar, dat op 1 Januari 1953 40.537 bedroeg, nam toe met 577, zodat dit op 1 Januari 1954 be droeg 41.114. 1953 leverde een vestigings overschot op van 91 personen. Ik hoop van harte dat de terugslag die in 1951 begon, nu werkelijk geheel zal zijn overwonnen, al ontveins ik mij niet dat dit cijfer mede is bereikt door de gefor ceerde toelating van van elders komende gezinnen in nieuw ge bouwde woningen. Maar ook het aantal vertrokken personen was belangrijk lager dan in de jaren 1951 en 1952. De emigratie naar het buitenland nam iets af: ver trokken in 1952 325 personen, in 1953 was dit aantal 241, terwijl uit het buitenland 80 personen zich in Alkmaar vestigden, tegen 74 in het vorige jaar. Het buiten landse vertreksaldo liep derhalve terug van 251 tot 161. Dit maakt, dat het binnenlands vestigings overschot, dat vorig jaar 149 be droeg, opliep tot 252, een behoor lijke vooruitgang derhalve. Het aantal geboorten nam vrij sterk af (10 ten opzichte van 1952). Voor wat de stand van zaken in het bedrijfsleven betreft ver wees de burgemeester naar de rede, die de voorzitter van de Kamer van Koophandel gisteren heeft uitgesproken en die wij, eveneens gisteren, hebben gepu bliceerd. Verruiming van werk gelegenheid. De ontwikkeling van de ver houdingen op de arbeidsmarkt, zo vervolgde de burgemeester, ken merkte zich in 1953 door een ver ruiming van de werkgelegenheid in vrijwel alle takken van bedrijf. Dit had tot gevolg dat het aantal werkzoekende mannen in Alk maar in 1953, behalve in de eer ste maand van dat jaar, voortdu rend kleiner was dan in 1952 en in het tweede halfjaar van 1953 daalde tot bijna de helft. Het ge middelde aantal werkloze man nen en arbeiders bij de D.U.W. verminderde in Alkmaar van 531 tot 415. In percenten van 5 tot 3,6 Wel ligt dit percen tage nog even boven het rijks gemiddelde (4,3 onderscheidenlijk 3 maar toch kunnen wij hier uit zien dat zich ondanks de groei der beroepsbevolking in 1953 geen structureel overschot van arbeidskrachten in Alkmaar openbaarde. De vraag naar en het aanbod van bouwvakarbeiders waren onge veer met elkaar in evenwicht. De verbetering van de conjunc tuur veroorzaakte een toeneming van. de werkgelegenheid in de metaalnijverheid. Hier kan een tekort aan vakarbeiders worden gesignaleerd. Ook kon een toeneming van de werkgelegenheid worden gecon stateerd in de houtverwerkende nijverheid, de confectie-industrie, de voedings- en genotmiddelen industrie en voorts in geringe mate in de commerciële en admi nistratieve sector. AGENDA WAPEN VAN HEEMSKERK Bijeenkomst K.A.V. 8 uur RUSTENDE JAGER Bergen' Aldo van Eyck voor het K.C.B., 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Vrouwenpoli- tie", 18 jaar. 8 uur. VICTORIA: „Moulin Rouge" 18 jaar, 8 uur. CINEMA ,.'t Gouden Zwaard' 14 jaar, 8 uur REX: „Salto des doods" 14 jaar. 2.30 en 8 uur. STED. MUSEUM: „Van uni cum tot serieproduct". Vrjjdag 8 Jan. Bioscopen: HARMONIE: „Lili", a.l., 8 u. VICTORIA: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 8 uur. CINEMA: „Stalag 17". 14 jr, 8 uur. REX: „De Koningin van Sa ba". 14 jaar. 2.30 en 8 uur STED MUSEUM: als Don derdag. Vrijdag: Hoog water: 8.55 en 20.45 u. Laag water: 3.05 en 14.50 u. Het jaar 1953 was voor de ge meentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon gunstiger dan aanvankelijk werd verwacht. Het aantal steungevallen bleef ongeveer 20 lager dan verwacht en schommelde meestal tussen 560 en 570. Het aantal echtparen en alleen staanden, dat een uitkering ont vangt op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening is weder om iets toegenomen en bedraagt thans 1643 (vorig jaar 1578). 1170 alleenstaanden en 473 echtparen kwamen voor een uit kering in aanmerking. Het ge middelde uitkeringsbedrag was f 585.(vorig jaar f 589. Huisvestingsprobleem baart grote zorgen. Het vraagstuk van de huisves ting blijft ons voorlopig grote zorgen verschaffen. Dank zij de omstandigheid dat in 1953 288 woningen gereed kwamen, waar van 246 woningwetwoningen, is het aantal woongelegenheidbe- hoevenden op 1 Januari om streeks 900, terwijl het op 1 Ja nuari 1953 987 bedroeg. Ik vrees echter dat wij in 1954 met de woningbouw belangrijk zullen moeten achterblijven bij de woningbehoefte, aangezien op 15 December 1953 nog slechts 60 woningen in uitvoering waren en afgezien van de gemeentewo ningen aan de Trompstraat en de Ringershof aan de Paul Kruger- straat voor eind 1954 geen nieuwe woningen voor bewoning gereed zullen komen. Oorzaak hiervan is de veel te geringe toe wijzing van bouwvolume, waar van het cijfer voor 1954 ons op dit ogenblik nog niet eens be kend is. Voor de reeds in Alkmaar ge- vestigden, naar verbetering van huisvesting zoekenden, bracht 1953 een grote teleurstelling. De bevolkingscijfers waren vrij be langrijk achtergebleven bij de daarvoor opgestelde prognose, zo dat het provinciaal bestuur ons in de loop van het jaar deed we ten, dat Alkmaar geen bouw volume meer zou krijgen voordat het gehele migratie-voorschot over 1951, 1952 en 1953 aan van elders komende gezinnen zou zijn toegewezen. Van de 246 woningwetwonin gen moesten 138 worden bestemd voor huisvesting van gewinnen van elders, waarvan het gezins hoofd hier ter stede werkzaam is. Bovendien werden nog 56 migra tiegezinnen in bestaande wonin gen gehuisvest en 16 gezinnen in winkelpanden, zodat in totaal 216 gezinnen van elders zonder wo- ningruil werden opgenomen. Helaas wordt aan de keerzijde van de migratiepolitiek van Ge deputeerde Staten onvoldoende aandacht besteed. Het is niet waar en dus ook niet juist dat zij in die richting worden gedron gen, dat de mensen altijd willen wonen in de gemeente, waar het gezinshoofd zijn werkzaamheden heeft. Onder de woningzoekenden die hun werkzaamheden buiten de gemeente Alkmaar hebben (106) .is een enquête gehouden, waarbij bleek dat 96 van hen (100) de wens te kennen gaven Alkmaar als woongemeénte te kiezen boven de werkgemeente. Wat voor Alkmaar in deze geldt, geldt ook voor andere gemeenten en ik hoop dan ook dat de com missie, die het aan Noordholland toegekende bouwvolume te ver delen heeft, in den vervolge wat minder eenzijdig bepaalde indus triegemeenten zal bevoordelen, terwijl ik ook hoop dat aam de krappe toewijzingen aan de wes telijke provinciën, die een gevolg schijnen te zijn van de wens om de trek naar het westen tegen te gaan, een einde komt. Aantal samenwoningen verminderd. Het enige lichtpunt voor de Alkmaarse ingezetenen is het streven van het gemeentebestuur om het aantal samenwoningen zo veel mogelijk te beperken. Het aantal samenwoningen vermin derde sedert 1 Januari 1953 met 111 en bedraagt thans 628. Stelt men hiernaast de cijfers van Lei den en Delft met ongeveer 3600 en 2400 samenwoningen, dan slaat Alkmaar geen slecht figuur. Het laatste punt waarop ik bij deze beschouwing mijn aandacht wil vestigen is het grote tekort aan middenstandswoningen voor verhuur. Voor koopwoningen be staat bij de woningzoekenden na genoeg geen belangstelling. Wel daarentegen voor woningen, die door de Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten worden ge bouwd. Het is dan ook juiste po litiek zoveel mogelijk deze vorm van eigen woningbezit te stimu leren, in tegenstelling tot b.v. de particuliere speculatiebouw. De burgemeester memoreerde vervolgens de veranderingen die in '53 in het bestuur der gemeen te zijn gekomen. Hulde voor oud-wethouder van Slingerland. Hij zei o.a.: Aan het einde van het jaar nam de heer G. van Slingerland zijn ontslag, in wiens plaats onze oude vriend Wolden- dorp tot onze vreugde heden in de raad terug is gekomen. Helaas heb ik niet meer de gelegenheid gehad de heer Van Slingerland in het openbaar dank te zeggen voor wat hij in zijn lange aan de publieke zaak toegewijde leven heeft verricht. Toen ik de aftre dende raadsleden in Augustus be dankte en het reeds zeker was dat de heer Van Slingerland niet (Advertentie DANSSCHOOL ....n klasse beter! INSCHRIj VING VOORJAARSCLUBS Beginners - Half gevorderden Uitsl R.K. dansinstituut. als wethouder in het college van burgemeester en wethouders zou terugkeren, heb ik gezwegen, daar ik hem in de eerstvolgende raadsvergadering wilde toespre ken. Zijn gezondheidstoestand heeft dit tot ons aller leedwezen belet. Met Van Slingerland is een markante persoonlijkheid uit ons midden weggegaan. Geestig en gevat als weinigen, boeiend en origineel spreker kon hij op iedereen zijn kwinkslagen afvuren zonder dat hij ooit kwetste. Beginselvast bestuurder van de portefeuille van financiën als hij was, waakte hij voor de belangen van de stad en het is zijn ver dienste, dat de financiële positie van Alkmaar thans nog zo gun stig is als ik U in mijn overzicht van 21 Augustus 1953 schetste. Maar bovenal houden wij van Van Slingerland, is hij ons aller vriend met zijn trouw, een voud, rechtschapenheid en warm- kioppend hart. Wij hopen hem dat volgende week Donderdag in een speciale afscheidsbijeenkomst in besloten kring op openbaarheid stelde hij met het oog op zijn gezond heidstoestand geen prijs on dubbelzinnig te laten blijken. Ondanks de goede geest en verstandhouding in het nieuwe college van B. en W., noemde de burgemeester het niet-deelnemen aan het dagelijks bestuur onzer gemeente door vertegenwoordi gers van de Partij van de Arbeid een manco, dat vermeden had kunnen en ook moeten worden. De personeelsleden van de ge meente, die in het afgelopen jaar heengingen dankte de burgemees ter voor wat zij voor de gemeen te hebben gepresteerd. Hij dankt ook het gehele ge- meentepersoneel, van hoog tot laag, en inhet bijzonder d'e se cretaris. „die meer dan wie ook, mijn steun is in het ambtelijke leven", Bevredigende resultaten. De resultaten der gemeente lijke diensten en bedrijven waren wederom zeer bevredigend. De gasinkoop van de N.V. Gasvoor- ziening Kop Noordholland steeg. Het aantal slachtingen in ons slachthuis steeg eveneens. De toe name van het aantal- slachtingen moet worden toegeschreven aan een industriële bedrijvigheid die zich aan ons slachthuis ontwik kelt. Verheugend was de sterke toename van slachtingen voor het buitenland met bijna 300 Dat deze zich, voorzover het onze provincie aangaat, alleen te Alk maar voordoen, mag een bewijs zijn hoe goed ons slachthuis aan geschreven staat bij de expor teurs. De buitenlandse handel is evenwel nog te weinig stabiel, dan dat men van een blijvende vestiging van deze exportindus trie in Alkmaar mag spreken. De Overdekte bad- en zwem inrichting boekte zeer hoge be zoekcijfers. Ook van het Zomer- bad werd veel gebruik gemaakt. In 1953 werden 2106 diploma's voor schoolzwemmen uitgereikt. De resultaten van het sport park bleven achter bij die in 1952, voornamelijk tengevolge van het geringe bezoek aan de motorwedstrijden. De opbrengst aan vermakelijkheidsbelasting daalde daardoor van f 23.064,91 tot f 18.529,81. De Volkscredietbank had een goed jaar in zoverre, dat de om zet over 11 maanden steeg van f671.433,50 tot f763.402,30. Het gemiddelde crediet steeg van f 242,08 tot f 246,66, het totaal uit staande bedrag van f 455.537, 1 (eind November 1952) tot f 532.859,- (eind November 1953). De terugbetaling bleef zeer gun stig verlopen, zodat zowel de bank als de financieringsinstitu ten hun risico-reserves konden vergroten. Het marktwezen gaf, voor wat de kaasmarkt betrof, tamelijk stabiele cijfers. Aangevoerd wer den 964.816 kg kaas (945.221 in 1952), doch daar het aantal marktdagen groter was dan in 1952, was de gemiddelde weke lijkse aanvoer iets beneden die van het vorige jaar. De wekelijk se zowel als de jaar-veemarkten bleven in betekenis toenemen. De groenteveiling, boekte een iets hogere omzet van f 1.470.000,- tegen nog geen f 1.450.000,- vorig jaar. Dit bedrijf is dus tamelijk stabiel. Het vreemdelingenverkeer bleek ten opzichte van 1952 wederom te zijn toegenomen, aldus de burge meester. Het aantal bezoekers op de kaasmarkt werd geschat op 215.000 in 1949 noemde ik 130.000 een hoogterecord, en in 1950 190.000 een topcijfer! maar het aantal torenbeklimmers steeg slechts met ongeveer 1000 tot 14.634. Naar ik vernam, zijn de exploitanten van café's, res taurants en middenstandsbedrij- ven over het algemeen zeer te vreden over het seizoen-1953. Dat belooft wat voor ons jubileum jaar! De Stichting voor de Geeste lijke Volksgezondheid had 243 geestelijk gestoorden, woonachtig in Alkmaar, onder controle, deed 84 kinderen behandelen door het M.O.B., en 182 personen onder zoeken door het bureau voor school- en beroepskeuze. De burgemeester gewaagde van de gereedkoming van verscheide ne scholen. Verscheidene beslui ten tot bouw van andere scholen werden door de raad aangenomen doch het voorstel om de mede werking der gemeente te verle nen tot de oprichting van een R.K. Ambachtsschool werd an dermaal afgewezen. Het scheepvaartverkeer in Alk maar gaf beduidend hogere cij fers. Dadelijk na de gereedko ming van de nieuwe Friesebrug bleek, dat de vlasverlading in Alkmaar ineens een factor van betekenis was geworden. De organisatie Bescherming Bevolking kwam langzamerhand op gang. Met de opleiding van vrijwilligers werd in 1953 begon nen, maar deze stagneren nog door een te onvolledige bezet tingsgraad der diverse ploegen. De werving wordt met kracht voortgezét. De burgemeester vermeldde voorts de spontane hulpverlening bij de Februari-ramp. De Kamer van Koophandel vierde met luister haar 100-jarig bestaan. Zij was als altijd - zeer diligent in het bevorderen van de economische belangen van stad en gewest. Dat de tunnel bij Velsen niet vóór 1958 in gebruik zal kunnen worden genomen wij verbeiden dat ogenblik met ongeduld heeft zeker niet aan haar gelegen, aldus de burge meester. Geen culturele opbloei. Het culturele leven in onze stad gaf weinig blijken van grote opbloei ten opzichte van 1952. Bijzondere aandacht verdient de hoogste eervolle prijs de zil veren tulp in het internatio nale orgelconcours, die de jeug dige organist van de Grote of St. Laurentiuskerk, Piet Kee, voor improvisatie verwierf. Zijn orgel concerten werden bedroevend slecht bezocht. Alkmaar zal goed doen zich in deze te spiegelen aan Haarlem, waar reeds vele jaren de orgelmuziek gezonde be langstelling en waardering ge niet bij het publiek. Ik hoop, dat Kee er in mag slagen hier een traditie op te bouwen, gelijk de Roberts in Haarlem deden. De burgemeester sprak zijn vreugde uit over het behoud van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Ik hoop de wegen te vinden om de symphonische muziek nader te brengen tot die schare van mensen, die totnogtoe om welke reden dan ook daarvan niet konden genieten. Wellicht kan het instituut van bedrijfs- concerten, dat in Twente zoveel succes heeft, ook in Alkmaar vaste voet krijgen. Wat moeten wij denken, als een zich noemen de kunsthandel geen werkelijke kunst wil verkopen, omdat zoge zegd het publiek die kunst toch niet koopt? Is hier geen verschrikkelijk en kortzichtig vooroordeel aanwezig? Geestelijk arm is de mens, die aan de kunst achteloos voorbij gaat. Het is een goed teken, zo ver volgde de burgemeester, dat Uw raad besloot tot het instellen van een commissie van bijstand voor kunstzaken, waarvan ik hoop, dat wij in gezamenlijk overleg een behoorlijk program van werk zaamheden zullen kunnen opstel len. Culturele wensen. Van de belangrijke desiderata op dit gebied noem ik: de op- jJL (Advertentie) £\\\\\\\V\V\\\\\\\V\lk\\\V\\\\V\\\\\\\\\\V\\\V J zijn wij dagelijks geopend! 5 GROTE SORTERING kamerplanten LAAG IN PRIJS! richting van een muziekschool waarover ik reeds bezig ben met het bestuur van de Mij. tot Be vordering der Toonkunst de stichting van een zaal voor con certen en uitvoeringen waar over een eerste bespreking is ge voerd met betrekking tot de plaats waar zij zal moeten verrij zen de totstandkoming van een nieuw museum, niet enkel ter tentoonstelling van de histo rische bezittingen der stad, maar bovenal ter stimulering van de belangstelling voor de levende kunst van onze eigen tijd; de verheffing van de amateuristische kuntsbeoefening tot boven het peil van zichzelf willen doen ho ren en zien; de verfraaiing van onze stad met beeldhouwwerken, die door kunstenaars zijn gescha pen.. het doen restaureren van monumenten van bouwkunst uit het verleden door de eigenaren daarvan; het tot volledige ont plooiing brengen van alle cultu rele en artistieke potenties in onze stad, opdat zij niet alleen koopstad en handelscentrum, maar levend centrum van waar achtige cultuur zij. Wij moeten daarbij bedenken, dat wij ook wel iets voor de in Bergen woonachtige kunstenaars kunnen en moeten doen, b.v. door hen de gelegenheid te laten om mede te profiteren van het enorme vreemdelingenbezoek. Dan is Alkmaar waarlijk cen trumgemeente. Ik heb mij er buitengemeen over verheugd, dat in 1953 is be sloten ter gelegenheid van ons 700-jarig stadsbestaan een boek uit te geven van waarlijk artis tiek gehalte, waarin kunstenaars met de camera het beeld zullen geven van het aan de tijd onthe ven gezicht van de stad en haar bewoners. Dit zal een boek moe ten zijn Alkmaar waardig. Want De burgemeester besloot zijn nieuwjaarsrede met de volgende woorden: Wij zijn het jaar inge gaan, waarin de wereld komen zal naar jarig Alkmaar. Laat de wereld dan zien, dat Alkmaar een stad is, die groot is in het heden gelijk zij het was in het verleden, wier burgers eendracht kennen en inspiratie, en die in het fiere bewustzijn van hun plaats in gewest en natie ootmoe dig de knie, kunnen buigen voor Hem, Die de stad eens haar in nerlijke grootheid gaf en nog wil geven zo wij Hem erkennen als Heer der Heren. Moge God U de wijsheid en de kracht geven om Uw geliefde stad te besturen overeenkomstig Zijn wil en tot Uw innerlijke vol doening in het jubeljaar van Alk maar, het jaar Onzes Heren 1954. ALKMAAR. Geboren: Fran- ciscus J. M., z. v. F. J. Peters en J. Genefaas; Eveline P., d. v. J. E. Suijderhoud en J. M. Maazer; Martina, d. v. J. Duijn en G. Semler. Gehuwd: Jan Spijkerman en Petronella J. Feld; Gerardus J. Tuinder en Cornelia F. Jansen. ALKMAAR. Gisteravond omstreeks half acht meldde zich bij de politie een 28-jarige brood bezorger uit Den Haag, met de mededeling, dat hij zichzelf be schuldigde van verduistering van geld in dienstbetrekking. Op 5 Januari was de man uit Den Haag vertrokken met het geld, dat hij ontvangen had van de klanten van zijn patroon. Het gaat hier om een bedrag van rond f 7.20. De zaak is nog in on derzoek. ALKMAAR. Gisteravond om zeven uur werd een brand ge meld in het perceel Huigbrouwer- straat 10. De brandweer rukte uit, maar bij aankomst werd ont dekt, dat omwonenden het vuur reeds hadden gedoofd. De schade bleef beperkt tot enkele kostbare voorwerpen. Hier was ook weer was, die te drogen hing bij de kachel, oorzaak. ALKMAAR Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden en het zeer groot aantal deel nemers, kwamen de „Olympus"- athleten in de Witte Bergen Cross te Oirschot weer goed voor de dag. In de D-klasse, waar 98 lopers van start gingen, wist J. Droog de vijfde plaats te be zetten. Deze prestatie is zeer waardevol, aangezien deze ath- leet voor het eerst in deze klasse uitkwam en een ware sneeuw storm tijdens de wedstrijd het «.irpen tot een zware opgave maakte. A.B.C. startte gelijk. Hier werd P. Bleeker, die veel hinder ondervond van het steeds zwaar der parcours, 6e B-klasser. J. Vlaar, die als jun. B gelijk met 67 andere deelnemers van start ging, wist beslag te leggen op de 4e plaats. P.S. Aanstaande Vrijdag zaal training! B. D. ALKMAAR Het comité voor de verkoop van kinderpostzegels schrijft ons het volgende: 1954, een nieuw jaar! Onze gelukwensen aan vrien den en bekenden zijn nu overal ontvangen, natuurlijk alle voor zien van de Kinderzegel. Deze verleent nu eenmaal dat bijzon der cachet aan kaart of brief. Maar niet alleen bij de jaarwisseling, ook daarna. Neem daarom wat Kinderpost zegels in voorraad: ze zijn gel dig tot eind 1954 en tot 16 Janu- uari a.s. verkrijgbaar aan de lo ketten van ieder postkantoor. Hebt ge er U bij het jaareinde misschien een verwijt van moe ten maken geen Kinderzegels in voorraad te hebben genomen; nog is het tijd. Het regelmatig gebruik van Kinderpostzegels voor Uw post verhoogt Uw aanzien, ook bij Uw zakenrelaties. En het mis deelde kind, dat ook in 1954 nog op Uw steun en hulp is aangewe zen, zal er U dankbaar voor zijn. ALKMAAR Naar we verne men organiseren de L.T.B. Rui ters op Donderdag 14 Januari a.s. in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar een Revue. De schetsen worden opgevoerd door eigen krachten, de balletten staan on der leiding van mevrouw Ris, verder werken er aan mee het Heiloër muziekensemble onder leiding van J. Smit, humorist Ber Russche, sopraan, soliste mevr. v. Eehmond, De liewie Zusjes uit Krommenie en vele anderen. Kortom alles wat deze revue de bezoekers zal bieden, is in staat een gezellige avond te waarborgen. De avond wordt be sloten met een bal. Wij vertrou wen er dan ook op, dat het de L.T.B. Ruiters deze avond niet aan belangstelling zal ontbreken. Voor verdere bijzonderheden zie men de op Zaterdag a.s. in dit blad verschijnende advertentie. HEILOO. Gisteravond werd de zesde ronde van het Amstel- Heinekens Biljarttournooi in Café „De Oude Herberg" te Heiloo ge speeld. De stand na de vijfde ronde was 2218 voor de Amstel. maar gisteravond wisten de bil jarters van Heinekens hun ach terstand in een voorsprong om te zetten: 2622. Lichthart ging deze avond goed van start tegen Jansen. Na tien beurten noteerde hij 25 carambo les tegen Jansen 7. Jansen kon de kansen niet doen keren. Hij ver loor kansloos. Heeker verrichtte een goede prestatie tegen De Boer. Tot aan de 15e beurt ging de strijd ge lijk o:p, maar daarna nam Heeker het initiatief. Hij won in 29 beur ten. De spannendste partij was die tussen Berkenpas en Martin. Tot aan de dertiende beurt was de stand gelijk (23), maar toen ging Berkennas Martin met een mooie serie voorbij. Martin kwam ech ter keurig terug, wist zelfs langs zij te komen, maar moest in het slotoffensief van zijn tegenstan der toch de meerdere in Berken pas erkennen. Ook de laatste par tij leverde een overwinning voor Heinekens op, want Nieuwendiik won in een fraaie gespeelde partij van Huiberts. De resultaten wa ren: Lichthart 68 (68) 33 8 2.06 Jansen 28 (35) 33 5 0.85 Heeker 57 (57) 29 11 1 96 De Boer 88 (120) 29 25 3.03 Berkenpas 55 (55) 38 9 1.44 Martin 54 (69) 38 7 1.42 Nieuwendiik 70 (70) 26 17 2.69 Huiberts 51 (64) 26 7 1.96 De procuratiehouder, die bij een Zaandamse firma f 70.000. heeft ontvreemd, is gistermiddag, hangende het onderzoek, op vrije voeten gesteld. Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te de Bilt. Geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In het Zuid-Oos ten van het land matige tot lichte vorst, in de kustpro vincies lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. (Advertentie) tfc moet alle voedsel, dat het lichaam tn stand houdt, gron dig kunnen verteren Dat kan slechts een gezonde maag, die niet na elke maaltijd op- speelt met maagpijn, een I drukkend gevoel, oprispen. misselijkheid of maagzuur Het nieuwe maagmiddel BICARPAN overwint a Uw maagbezwaren. zodat U Uw maaltijden weer met genoe- gen gebruikt Vraag Uw ge- neesmiddelenleverancier een 1 uitvoerige beschniving over 1 MAAG-CACHETS "AKKER smaakloos, f snel, zekerI De president-directeur van de N.S. ir den Hollander, heeft gis teren op een persconferentie in Utrecht medegedeeld, dat de bouw van de tunnel in de Ber- gerweg te Alkmaar spoedig zal worden aanbesteed. HEILOO Vrijdag 8 Januari a.s. zal de Nederlandse Blinden- bond ten bate van haar liefdadig werk een propaganda-avond hou den. In een afwisselend program ma zal ook de indrukwekkende en boeiende film „Een van ons" naar een novelle van de bekende schrijver Willem Kramer, worden vertoond. De avond wordt gege ven in de Rustende Jager. Aan vang 8 uur. (Advertentie) Er zijn in Nederland door een groep van deskundigen onderzoe kingen verricht naar de aan schaffing van kousen door onze huisvrouwen, vergeleken met haar sexe-genoten in diverse andere landen. Daarbij is gebleken, dat onze Nederlandse vrouw er hoe langer hoe mee toe overgaat alléén nylons^ te kopen. Waarom? Zo hebben deze des kundigen zich terecht afgevraagd. Zij geven direct toe, dat de nylon zeer charmant kan zijn. Daarom is de nylon dè kous, wanneer de vrouw uitgaat. Toch zijn er tal van gelegenheden in het dagelijkse leven waarbij een mooie links geweven kous het „beter doet". Daarom zijn deze deskundigen na rijp beraad eenstemmig tot de conclusie gekomen, onze Neder landse vrouwen te adviseren naast haar nylonkousen steeds enkele paren links geweven kousen in haar garderobe te hebben, zoals ook iedere Amerikaanse, Franse en Engelse huisvrouw dat heeft. Alleen in dat geval kan zij zich kleden zoals iedere situatie dat van haar vraagt. Kunstenaars Centrum Bergen HET NIEUWE BOUWEN BERGEN De bekende archi tect Aldo van Eyck te Amsterdam zal hedenavond in de danszaal van „De Rustende Jager" te Ber gen met uitvoerige documentatie van lichtbeelden spreken over „Achtergronden en conflicten van het nieuwe bouwen". Eveneens op uitnodiging van 't Kustenaars Centrum Bergen doet een kamer- muziek-ensemble uit het Neder lands Studenten Orkest zich ter inleiding van de avond horen, met het piano-quintet is s grote terts van Mozart, voor piano, ho bo, klarinet, fagot en hoorn, in het stellige vertrouwen dat het beluisteren van een klein gedeelte van genoemd orkest zal stimule ren tot bijwoning van het concert dat het orkest te Bergen op 13 Januari zal geven. HEILOO Tijdens de dezer dagen gehouden vergadering van de kapperspatroons is unaniem besloten de tarieven te verho gen. De aanleiding hiertoe is geweest, dat de tarieven smds 1947 niet meer zijn herzien en dat de sociale lasten in totaal met 34% zijn gestegen. Men zal trachten de prijzen zodanig aan te passen, dat het bedrijf lonend wordt .De prijzen van voor 1 Januari 1954 zullen 20 tot 30% stijgen. Tevens zijn de kapperspatroons overeengekomen een» minimum tarief vast te stellen. BEVERWIJK, 7 Jan. Te Beverwijk werd het Hoogoven Sahaaktournooi voortgezet met 't verder spelen van de afgebroken partij uit de vijfde ronde tussen de Tsjech Kottnauer en onze landgenoot Prins, de partij ein digde na 77 zetten in remise. Biljarten: BERGEN Gisteravond werd het biljartkampioenschap derde klas voor het district Alkmaar en Omstreken voortgezet in café Nieuwendijk te Bergen. In de eerste partij verloor Houtenbos van Breed. Een fraaie partij was die tussen Koning en Wilkens. De goede vorm, die Koning Dins dagavond demonstreerde, bleek ook gisteren. Hij versloeg Wil kens, die nog ongeslagen was, in 24 beurten met het fraaie gemid delde van 4.16. Jammer voor Ko ning, dat hij de eerste avond twee partijen verspeelde. Het was voor van der Schilden, die gister avond zelf niet aan de tafel hoef de te komen, trouwens toch een goede avond, want Wilkens ver loor later ook zijn partij tegen Boots, die in 30 beurten zege vierde. De resultaten van gister avond waren: Breed 100 34 10 2.94 Houtenbos 83 34 9 2.44 Koning 100 24 17 4.16 Wilkens 66 24 10 2.75 Heusy 100 36 9 2.77 Middelbeek 99 36 23 2.75 Boots 100 30 18 3.33 Wilkens 62 30 12 2.06 Hedenavond worden de partijen voortgezet. BERGEN. Het bestuur van het retraitehuis St. Petrus Cani- sius kan met grote dankbaarheid en vreugde terugzien op een zeer druk bezocht jaar. In 1953 wer den 84 retraiten gegeven aan een totaal van 4756 retraitanten. Hieronder waren: 1327 mannen, 1685 jongemannen, 1105 vrouwen, 639 meisjes. 2668 personen resor- teerden onder het district, terwijl er 447 elders uit ons land kwa men.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2