ABPMi Normale lonen, vast werk op aanvullende objecten Scotty" wist waar hij goud voor het oprapen had iïmf ons Nederlander construeert een stalen d Geachte redacik reis liever zus dan zo Bergerweg Ukmaar lyl DE ACHTER- iD VEDERLAGEN WILKENS Buitenlandse notities De D.U.W. verdwijnt Beleid gecentraliseerd bij Ministerie van Sociale Zaken Zij wast, zij vult, zij droogt GEGARANDEERD ROESTVRIJ Ook Spierpijn Munitiefabriek explodeerde Passagiers redden zicli ternauwernood Aansla» op moeder van Sjah verijdeld Tips voor onze prijsvraag-reizigers trof militair Oames! Vooral nu Legendarische figuur uit het Verre Westen overleden Donderdag 7 Januari 1954 Pagina 3 'verwachting ld door het K.N- Bilt. Geldig van avond tot Vrijdag- END BEWOLKT bewolkt met en- preid optredende ;n. Overwegend id uit Noordelijke In het Zuid-Oos- ;t land matige tot it, In de kustpro- ite vorst tot tem- om het vriespunt. d verten tie) voedsel, dat bet stand houdt, gron- i verteren Dat kan gezonde maag, a elke maaltijd op- t maagpijn, een gevoel, oprispen. id of maagzuur. we maagmiddel d overwint al Uw raren. zodat U Uw i weer met genoe gt Vraag Uw ge- ilenleverancier een i beschrijving over ACHETS"AKKER" smaakloos, E snel. zekerI ;nt-directeur van de Hollander, heeft gis- n persconferentie in degedeeld, dat de e tunnel in de Rer- Mkmaar spoedig zal besteed. ganda-avoncl Ise Blindenbond Vrijdag 8 Januari Nederlandse Blinden- te van haar liefdadig opaganda-avond hou- afwisselend program- de indrukwekkende film „Een van ons" relle van de bekende lem Kramer, worden avond wordt gege- justende Jager. Aan- tal van gelegenheden leven waarbij inks geweven kous >et". deze deskundigen na eenstemmig tot de onze Neder - en te adviseren naast steeds enkele geweven kousen in be te hebben, zoals Amerikaanse, Franse dat heeft, geval kan zij zich iedere situatie dat - Gisteravond werd ampioenschap derde district Alkmaar en 'oortgezet in café te Bergen. In de verloor Houtenbos jen fraaie partij was honing en Wilkens. m, die Koning Dins- monstreerde, bleek Hij versloeg Wil- ongeslagen was, in et het fraaie gemid- 6. Jammer voor Ko- ij de eerste avond verspeelde. Het was Schilden, die gister- et aan de tafel hoef- trouwens toch een want Wilkens ver- ik zijn partij tegen i 30 beurten zege- ■sultaten van gister- 100 34 10 2.94 83 34 9 2.44 100 24 17 4.16 66 24 10 2.75 100 36 9 2.77 99 36 23 2.75 100 30 18 3.33 62 30 12 2.06 1 worden de partijen itehuis liad lezocht jaar Het bestuur van lis St. Petrus Cani- grote dankbaarheid irugzien op een zeer jaar. In 1953 wer en gegeven aan een 4756 retraitanten. iren: 1327 mannen, nnen, 1105 vrouwen, !668 personen resor- het district, terwijl uit ons land kwa- DUISTERE WOLKEN AAN ITALIAANSE POLITIEKE HEMEL Liet tragisch verloop van de 5 maanden oude historie van het Italiaanse kabinet-Pella, de premier diende eergisteren zijn ontslag in was bij voorbaat te voorzien. Niet in de zin van een voorspellen van wat uiteindelijk de emmer deed overlopen, het ge schil in de boezem van de Chris ten-democratische partij over de vervanging van de vooruitstre vende minister van landbouw, Rocco Salomona. door een conser vatiever ingestelde figuur uit de Christen-democratische gelederen, maar het feit. dat de regering- Pella bij de gratie van een poli tieke Godsvrede bestond. De die pere oorzaken zijn te vinden in de verkiezingsuitslag van 7 Juni 1953, waardoor een verschuiving van het democratisch centrum naar uiterst links en rechts plaats vond. Het evenwicht werd ver stoord. Alcide de Gasperi kon bogen op de steun van de Chris ten-democraten, de Sociaal-demo craten. de liberalen en de repu blikeinen, maar pok zijn persoon lijk overwicht en prestige Het voorspel van de nederlaag der democratische groepen werd reeds ingeluid bij de parlements verkiezingen van 1949 en de ge meenteraadsverkiezingen van 1951 en 1952. In de afgelopen zomer stond de democratie in Italië oo het snel. De Gasperi had dit zien aankomen. Vandaar zijn wets voorstel, 65% der zetels te schen ken aan de partij, of de groep van partijen met 51% van het aantal uitgebrachte stemmen. Het wetsvoorstel werd aangenomen, maar bij de uitslag van 7 Juni bleek geen enkele partij het be nodigde percentage te hebben be haald. Daarom werd -de kabinets formatie een lijdensgeschiedenis. De Gasperi faalde, evenals Picci- oni. De Italianen zagen hun va- cantie in gevaar komen en aan Pella werd de eer geschonken een regering samen te stellen, met een voorlopig mandaat. Delia heeft midden December zijn kabinet een parlementai re grondslag willen geven. Zijn zakenkabinet zou een wijziging moeten ondergaan. Maar daarmee was de toestand van 7 Juni te ruggekeerd, toen het in het leven roepen van een parlementair ka binet mislukte. Er bleef na afloop van de verkiezingen voor de christen-democraten geen andere mogelijkheid open, dan een coa litie aan te gaan met de monar chisten. De Gasperi wimpelde een dergelijk bondgenootschap af. Pella heeft het in December en in de laatste dagen opnieuw ge probeerd. Met hetzelfde resultaat, nl. een weerstand uit de eigen partij. In zoverre viel veel te ver ontschuldigen. Maar toen Pella het departement van Landbouw in handen wilde geven van een meer rechts-georiënteerd christen democraat brak eerst de strijd in eigen kamp los. met als gevolg het aftreden van de regering. Het barsten van de bom heeft meer aan het licht gebracht. Thans is gebleken, hoe verdeeld de ohris- ten-democratische partij is. De Gasperi heeft Pella verweten on voldoende aandacht aan de nij pende sociale kwesties te hebben geschonken en te lang te hébben getreuzeld met de ratificatie van de E.D G. Het eerste behoeft Pel la zich niet alleen aan te trekken, want dit verwijt slaat eerder te rug op de gehele leiding van de christen-democraten. Sinds jaar en dag is dit het grote strijdpunt. Men is er nog steeds niet in ge slaagd een sociaal programma op te stellen en uit te voeren, wat de algemene instemming heeft. In de partij zijn zowel vóór- als te genstanders van de landhervor ming en de bezitsspreiding. De onverkwikkelijke gevechten die hierom geleverd zijn werpen p^n zware schaduw op d» politieke actie van de Italiaanse katholie ken. Typisch liberale en kapita listische opvattingen doen opgang en zelfs ondanks de vermaningen van het Italiaanse Episcopaat, meer aandacht te schenken aan de sociale leer van de Kerk, zijn geen veranderingen ingetreden. Dat het communisme aan invloed wint is dan ook voor een deel de schuld van de C.D.P. I talië gaat een tijd van grote politieke onzekerheid tegemoet. Voor de buitenlandse verhoudin gen kan dit ernstige gevolgen hebben. Italië is als verliezende partij uit de oorlog gekomen en eigenlijk verlaagd tot een mo gendheid van de tweede rang Geen enkele Italiaan, hetzij van links of rechts, kan dit verkrop pen. Hii droomt nog steeds de oude „Caesarsdroom", waar o.m. Mussolini zijn succes aan dankte. Vandaar de anti-Amerikaanse stemming en de steun die Pella ondervond van alle kanten, toen de kwestie-Triëst hoog oplaaide In verschillende opzichten is het heengaan van Pella te betreuren. Hp is een bekwaam econoom, die de wederopbouw van ziin land, waar zonder twiifet vorderingen mee worden, gemaakt, sterk sti muleerde. De vraag is nu, wat moet er gebeuren? Als toekom- stigp formateurs worden genoemd de Gasperi. Pella en Piccioni. Het ..Driemanschap van de 7de Juni"! In zekere kringen van de C D.P. wordt ook de naam van de mi nister van Binnenlandse Zaken uit het afgetreden kabinet. Fan- fani gefluisterd. Het aftreden van de regering-Pella heeft voldoende bewezen, dat de kaarten nog pre cies zo liggen als een half iaar geleden. Nieuwe verkiezingen zouden dan ook weinig baten, tenzij men niet anders kan. Het behoeft geen nader betoog, dat de tragische politieke situatie in Italië, een funest gevolg heeft oo de Westerse samenwerking. Ttalië behoort tot het zg. „Kleine Euro- na", de zes landen van het Plan- Schuman en de E.D.G.. maar het is ook lid van de N A.V.O A (Van onze parlementaire redactie) De organisatie van de aanvullende werkgelegenheidspolitiek zal ingrijpend gewijzigd worden. Het commissariaat voor de werkgelegen heid, het bureau werkgelegenheid en de D.U.W. worden opgeheven. In plaats hiervan komt er bij het departement van „sociale zaken en volksgezondheid" een nieuwe afdeling voor de werkgelegenheid onder leiding van een directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening waartoe zullen behoren het rijksarbeidsbureau voor de arbeidsvoor ziening en een nieuw te stichten directie aanvullende werkgelegen heid. Van deze reorganisatie, waarover ook de ministerraad zich heeft beraden, wordt door minister Suurhoff mededeling gedaan in een schrijven aan de Tweede Kamer. De bedoeling heeft de minister op een persconferentie nader toegelicht. De D.U.W. heeft geen goede naam. Minister Suurhoff is van mening, dat de oorzaak hiervan vooral gezocht moet worden in de speciale D.U.W.-loonregeling en in de omstandigheid, dat de betrokken arbeiders iedere dag terug kunnen worden geplaatst in het vrije bedrijf. Bij de reorga nisatie vervallen deze nadelen. De uitvoering van de aanvullende werken zal voortaan geschieden in vrij werk onder de regelingen en loonvoorwaarden, die voor de betreffende bedrijfstak gelden. Over de definitieve regeling in dit opzicht wordt nog overleg ge pleegd, maar in verband met de loonsverhoging, die anders een omwerking van de D.U.W.-loon regeling nodig zou maken, is nu al een voorlopige voorziening ge troffen, die aansluit op bestaande collectieve arbeidsovereenkom sten. Ook hier zal de loonrege ling dus voortaan een zaak van de betrokken partijen zijn. De ambtelijke bemoeiingen van de D.U.W. met de lonen en andere arbeidsvoorwaarden zoals die tot nu toe bestonden, zijn tegelijk met de D.U.W.-loonregeling ver vallen. Geen los werk Met betrekking tot het andere nadeel zal in de toekomst op de aanvullende werken slechts ont trekking van arbeidskrachten en stopzetting kunnen plaats vinden met inachtneming van de in de regeling vastgestelde opzeg-ter mijn. Toch moeten er wel uitzonde ringen op deze regel zijn, omdat de aanvullende werkgelegenheid niet de behoeften van het vrije bedrijf mag doorkruisen. Voor zover objecten in uitvoering ko men, waar wel stopzetting of ont trekking kan plaats vinden, zal hiervan echter tevoren mede deling aan de arbeiders worden gedaan. Op de persconferentie voegde minister Suurhoff hier aan toe, dat de werkgevers ook zelf voorzieningen moeten tref fen indien zij de beschikking over aanvullende arbeidskrach ten willen houden. Los van de slechte naam van de D.U.W., hoewel reeds vanaf de bevrijding gepoogd is om ook binnen dit kader zinvolle arbeid te verstrekken inplaats van het beruchte „keien-kloppen", heeft de huidige organisatie van de aanvullende werkgelegenheids politiek ook andere nadelen Minister Suurhoff wees vooral op het teveel aan instanties en de onduidelijke taakafbakening van die instanties, waardoor zelfs een zekere concurrentie ontstond. In de nieuwe opzet is gestreefd naar een juiste interdepartementale coördinatie, waarbij het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid het centrale punt zal ziin. Ook de gelden, die ten be hoeve van de aanvullende werk- gelgenheid worden gevoteerd, ko men straks onder het beheer van deze minister. De nieuwe direc teur-generaal voor de arbeids voorziening aan „Sociale Zaken" zal aan de hand van de beschik bare gegevens bij voortduring na gaan of aanvullende werken tot uitvoering moeten worden ge bracht. De beoordeling van deze en andere vragen geschiedt op rijksniveau ip eerste aanleg door het coördinatiecollege voor open bare werken, waarvan de direc teur-generaal voorzitter is. Ook het bedrijfsleven wordt bij dit beraad ingeschakeld. Het is ech ter niet de bedoeling, dat alles zonder meer vanuit Den Haag bedisseld wordt. De provinciale commissies voor de werkgelegen heid, die een goede naam hebben, blijven gehandhaafd. Zij zullen de werkgelegenheid in hun pro vincie bezien en voorstellen kun nen doen aan Gedeputeerde Sta ten en aan het bovengenoemde coördinatiecollege voor openbare werken. Komt er zo contact van uit de provincies met Den Haag, Den Haag zal van zijn kant de provinciale commissies ook op de hoogte houden omtrent de voor bereiding. de uitvoering en vol tooiing van aanvullende werk- gelegenheidsobjecten. Uitvoering De uitvoering van de werken behoeft bij deze coördinatie van het beleid niet centraal te ge schieden. De uitvoering van de cultuur-technische werken blijft bij „Landbouw", die van de waterstaatswerken bij „Verkeer en Waterstaat "Voor de aanvul lende civiel-technische werken (meestal in de gemeentelijke sector), zouden ook verschillende departementen kunnen, worden ingeschakeld maar deze hebben geen uitvoeringsapparaat. Daarom is hiervoor een nieuwe dienst ge schapen, die onder de nieuwe reeds genoemde afdeling gan „Sociale Zaken en Volksgezond heid' zal ressorteren. Aangezien het niet doelmatig zou zijn, dat elk wel ingeschakeld departe ment het vervoer en de huis vesting van de arbeiders op de door hen verzorgde aanvullende werken zou behartigen, worden ook deze taken onder de directie aanvullende werkgelegenheid ge centraliseerd. Besloten is de godsdienstige, geestelijke of culturele verzorging van arbeiders, gehuisvest in kam pen, voort te zetten. Of ook hier centralisatie moet plaats vinden is nog niet beslist. Over de voort zetting van de activiteit der sociale ambtenaren wordt nog overleg gepleegd, o.a. met de organisaties van werkgevers en werknemers. Gebrek aan huispersoneel in hotels, restaurants in vele landen ten behoeve van het eenvoudige keukenwerk doet de vraag naar afwasmachines stijgen. De meeste typen echter zijn te kostbaar voor het middelgrote en kleinere be drijf. In Australië en Nieuw Zee land bestaan overheidsvoorschrif ten ter bevordering van de hy- giëne tot het gebruiken van af- j-S,"' Pe**sion- en restauratiebe- wasmachines. In Europa niet. 's-GRAVENHAGE, 6 Januari Een Nederlandse constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige .stalen dienstbode' voor het hotel drijf te bouwen, die aan perso neelsgebrek in deze bedrijven aanzienlijk tegemoet kan komen. Deze roestvrije hulpkracht is een servies-afwasmachine, die in vergelijking met bestaande types uit Amerikaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudi ging betekent en daarom ook veel lager in prijs is. De afwasmachine heeft een capaciteit van b.v. 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. De afmetingen zijn 145 x 87 x 95 centimeter. Drie jaar lang is aan het pro totype gewerkt, voordat octrooi werd aangevraagd. De construc teur ging uit van de gedachte, dat bij een zo groot mogelijke capa citeit middels een eenvoudige be diening zo gering mogelijke kos ten voor gas, electriciteit en wa ter mogen worden gemaakt. Het af te wassen servies wordt in staaldraadbakken in wasruim te gebracht, waarna hermetische afsluiting volgt. Uit een tank wordt na inschakeling zeepsop van 80 graden Celsius tempera tuur door twee sneldraaiende wasarmen 'met grote kracht ruim drie liter per seconde over het vaatwerk gespoten. Dit sop loopt via filters, die het vuil wegne men, weer naar de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kanten heet spoelwater over het servies gespoten dit water loopt na automatische reiniging weer naar de spoelbak 'terug. Binnen een minuut is de gehele „charge" serviesgoed gewassen en gespoeld en kort nadien reeds droog. De watertanks kunnen automa tisch geledigd, gevuld en voorts 'Advertentie) en rheumatische pijnen wrijft U weg met De jeugd, heeft deze Woens dagmiddag met verlangen en gespannen verwachting tege moet gezien. Zou het blijven vriezenZouden ze al kunnen schaatsenrijden? Hun hoop werd vervuld; vanmorgen vroea zaaen zii het al Dien 'in Ilscn seieQ1Sa> gevuia en voons vroeg ^aSen zij^ nei ai. uiep in verwarmd worden. Aangezien het gezuiverde water herhaaldelijk gebruikt kan worden, is het ener gieverbruik van deze „Serviam" „servies-afwas-machine" be trekkelijk" gering. Met de seriefabricage van deze machine wordt thans begonnen. Speciaal ook in het buitenland is de vraag naar de nieuwe, eenvou dige en goedkope machine, blij kens mededelingen van de con structeur, zeer groot. Hij ver wacht een vrij aanzienlijke uit voer. De machine is te kostbaar voor de huishouding, doch reeds voor kleine bedrijven, cantines, etc. geschikt. hun jassen gedoken liepen de mensen op straat, het vroor nog steeds. Na de schoolbel van twaalf uur werden grote plannen gesmeed, en vanmid dag krioelden ze al rond op bevroren ondergelopen land in of bij Amsterdam. De bewo nertjes van Amsterdam-Nieuw West schaatsten Woensdag middag op land, achter de ringdijk.' Onvoorzichtigen zak ten er zo af en toe wel door, maar als ze rustig aan gleden of schaatsten, ging het best. Maar, zo meent de heer Stokvis, onder de druk der omstandighe den zal het toepassen van af wasmachines snel toenemen. Hij hoopt, dat de Nederlandse in dustrie hiervan ruim vrucht zal kunnen plukken. BERLIJN, 6 Jan. Drié arbei ders werden gedood en verschil lende andere gewond bij een ont ploffing op een munitiefabriek in Oost-Duitsland, aldus heeft het anti-communistische informatie bureau vandaag bekend gemaakt. De ontploffing vond plaats op 23 December in Priemerwald, in de voormalige staat Mecklen burg. Het West-Berlijnse informatie bureau deelde tevens mede, dat 5 arbeiders gedood werden op 30 December bij een mijnongeluk in de vetkoolmijn in Malliss (Mecklenburg). Het bureau zei, dat dit een gevolg was van een gebrek aan veiligheidsmaatrege len. De MIG-I 5 niet terug naar de communisten TOKIO, 6 Januari De Ame rikaanse regerine heeft het aan bod de Mig-15 die in September 1953 door een Noordkoreaanse piloot naar pen vliegveld van de Verenigde Naties in Zuid-Korea was overgevlogen, aan de recht matige eigenaar terug te geven, ingetrokken, aldus een Woensdag uitgegeven bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel in het Verre Oosten. De reden van dit besluit is, al dus het communique, dat niemand het toestel schijnt te willen op eisen. Generaal Weyland. de bevel hebber van. de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, zeide later, dat het vlieg tuig naar de Verenigde Staten zal worden gebracht, waar het nader zal worden onderzocht en be proefd. Oudheidkundige vondsten in Syrië DAMASCUS, 6 Jan. De Franse oudheidkundige Schaef- fer heeft te Ras-Sjamra in Nrd.- Syrië 200 kleitafeltjes gevonden, welke de diplomatieke archieven vormden van koning Don van Oegarit en waaruit de geschie denis van het Midden-Oosten in de periode van 1400 tot 1200 voor Christus valt af te leiden. Voorts zijn in deze streek o.m. een ronde tafel van bewerkt ivoor, welke werd gebruikt bij koninklijke ontvangsten en een zwaard met het opschrift in Egyptische hiërogliefen, aan Pha- rao Mineptah' gevonden. Deze Pharao regeerde in Egypte van ongeveer 1220 tot 1204 voor Christus en hij verwierf zich be kendheid in de geschiedenis door de onderwerping van de Libiërs en zeevarende volken. Vliegtuig vloog in brand BEIROET, 6 Jan. Acht pas sagiers en vier leden van de be manning zijn er in geslaagd on gedeerd uit een passagiersvlieg tuig te ontsnappen, dat bij de start op het vliegveld van Beiroet plotseling in brand vloog. Het vliegtuig, een Languedoc van de Lybische luchtvaartmaat schappij, werd nagenoeg geheel door de vlammen vernield. De brand is waarschijnlijk ontstaan in een van de motoren. Het toe stel stond op het punt te ver trekken naar Koewait aan de Perzische Golf. Geen Britse voorsprong meer op straalniotoren- gebied LONDEN, 6 Jan. Groot-Brit- tannië heeft zijn voorsprong wat betreft straalmotoren verloren, zo heeft Sir Thomas Sopwith, de president van de geweldige Sid- deley vliegtuigenfabriek ver klaard en hij weet dit aan laks heid. „Wij zouden als land nu grote sommen moeten uitgeven voor research, wat betreft grote hoog ten en hoge snelheden. Wij doen dit niet. Wij zouden niet tevre den moeten zijn de geluidsbar rière te doorbreken. Wij zouden veel verder moeten gaan en wij zouden hoger en hoger de stra- tospheer moeten ingaan, zodat die dingen, welke vandaag my steries zijn morgen de gewoonste dingen ter wereld zouden zijn". Arrestaties in Perzië TEHERAN, 6 Jan. De mili taire gouverneur van de Per zische spoorwegen heeft Woens dag de arrestatie gelast van vijf tig leden van de linkse Toedeh- partij, nadat er twee kisten springstof in het hoofdstation van Teheran waren gevonden. Deze springstof was bedoeld voor een moordaanslag op een lid van het vorstenhuis, aldus de militaire gouverneur. Het complot zou zijn beraamd door Perzische communisten, die in het buitenland vertoeven en gericht zijn tegen de moeder van de sjah. De politie heeft haar jacht op communisten, die ondergronds werken, verdubbeld.. BOOM REDDE HAAR LEVEN Bij Bristol is >een vrouw van een brug gevallen, welke de rivier de Avon op teen hoogte van 75 me ter overspant. Zij bleef in leven, doordat zij na een val van 35 meter in >een boom terecht kwam en daarna in een dicht varen- bos. De eerste van een aantal toegesnelde red ders, die haar bereikte was een schilder, die in Sep tember in het zelfde ravijn was gevallen en toen „slechts" dertig meter viel. De schilder had gepro beerd de mantel van een meisje terug te halen. Het mooie van het publiceren van een prijsvraag is, dat er onmiddellijk bosjes lezers aan de telefoon hangen en in de pen klimmen, om „de krant" te vragen of z u s mag en of zo ook niet is toegestaan. Wel, goede lezers, voorzover U Uw oplossing van onze grote Nieuwjaarsprijsvraag nog niet hebt ingezonden, zij U dan mede gedeeld, dat wij zowel met zus als met z o vrede hebben. Daar is namelijk en bijvoorbeeld die beruchte plaatsnaam in Utrecht, die met een d begon en met een t eindigde. „Eindigt die soms nog met meer dan enkel die t?" zo vraagt men ons. „Eindigt die plaatsnaam soms met dt?" zo gaan zij voort? Welnu, ziehier het verlossende woord: die plaatsnaam eindigt zowel met een t als met dt en in de Nieuwjaarsprijsvraag wel heel in het bijzon der met dt. Dan zijn er lezers, die voor een plaatsnaam meer dan één op lossing weten in te vullen. Of daar bezwaar tegen is? Helemaal niet. U vult maar in, wat U wilt, mits U het aantal letters maar eerbiedigt, mits U de al ingeschreven letters maar mee schrijft en mits U natuurlijk binnen de provincie blijft. En tenslotte zijn er nog lezers, die de hele Nieuwjaarsprijsvraag over het hoofd hebben gezien en nu berouwvol tot ons komen. De kranten al weggegooid, het feuilleton uitgeknipt, geen abonné.... enfin, zo is dat. Aan deze categorie zouden wij wil len toeroepen: spoedt U naar ons bureau. Daar is nog redding voor U. Engeland wil meer in Australië investeren SYDNEY, 6 Jan. De Britse mi nister van Financiën, R. A. But ler, die hier aangekomen is voor de bijwoning van de conferentie der ministers van Financiën van het Britse Gemenebest, welke Vrijdag begint, heeft op een persconferentie verklaard, dat Groot-Brittannië bereid is Austra lië te helpen door meer in dit land te investeren, maar, zo zei hij, wij zijn geen peet uit sprook jesland. We zullen risico's nemen en trachten te helpen. We zijn een bereidwillige vriend. Enge land wil geld steken in alle con structieve projecten in alle lan den van het Gemenebest. Weer twee oorlogs misdadigers vrijgelaten BONN, 6 Jan. Twee Duitse oorlogsmisdadigers zijn vandaag door de Britten ontslagen uit de gevangenis te Werl als gevolg van de aanbeveling van de Duits- Britse clementie-raad, die een onderzoek instelt naar de vonnis sen van oorlogsmisdadigers. Na de vrijlating van Friedrich Benhnke en Josef Sommerfield, die veroordeeld waren wegens hun wangedrag in het kamp Wil helmsburg, bevinden zich nog 75 oorlogsmisdadigers te Werl. Het aantal oorlogsmisdadigers, dat nog vastgehouden wordt in de Amerikaanse gevangenis te Landsberg is 269 en dat in de Franse gevangenis te Wittlich 87. Minister Staf bracht bezoek aan Gruentber SHAPE, 6 Jan. Een aantal Nederlandse defensieleiders heeft vandaag een bezoek gebracht aan generaal Alfred M. Gruenther, de commandant van de geallieer de strijdkrachten in Europa. Gruenther onderhield zich ge ruime tijd met de Nederlanders en gaf een overzicht van de toe stand in Europa. De bezoekers waren minister C. Staf, mr. F. J. Kranenburg, secretaris-generaal voor het le ger, vice-admiraal H. C. W. Moorman, secretaris-generaal voor de marine en enkele leden van de Nederlandse defensiecommis- Zuid-Slavië onderzoekt aanval op Brits vliegtuig BELGRADO. 6 Januari Zuid- Slavië stelt thans een onderzoek in naar een aanval, die on Oude jaarsdag door een onbekend straalvliegtuig op een Brits toe stel is ondernomen. Na de aanval op het Britse vliegtuig, dat zonder ongelukken Belgrado bereikte, verdween het onbekende toestel, dat Zuid-Sla- vië in het gebied van Maribor was binnengevlogen. Te Londen is medegedeeld, dat het Britse vliegtuig een Dakota was. die leeg naar Engeland te rugkeerde, na varkens naar de Zuid-Slavisohe hoofdstad te heb ben vervoerd DODELIJK ONGEVAL TE VUGHT Losse patroon VENLO, 6 Jan. Bij een mi litaire oefening is te Vught de 20-jarige soldaat Ant. K. uit Ble- rick om het levengekomen. De jongeman was pas een- maand in dienst. K. werd getrof fen door een losse patroon. In de parochiekerk St. Hubertus te Blerick zal morgen een plechtige begrafenisdienst worden gehou den. Kapitein schuldig geacht aan aanvaring AMSTERDAM, 6 Jan. De In specteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, heeft vanochtend de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam gevraagd de kapitein van het kustvaartuig „Eijo". J. M. S. uit Groningen voor twee we ken zijn bevoegdheid als gezag voerder te ontnemen, omdat vol gens de Inspecteur de aanvaring van de „Eijo" met het binnen vaartuig „Zwarte Water" in de nacht van 31 October j.l. in het Merwedekanaal aan diens schuld te wijten is. Het kustvaartuig heeft een z.g. dode hoek gehad bij de uitkijk, waardoor men de toplichten van de „Zwarte Water" te laat heeft gezien toen de „Eijo" de Weste lijke sluiskolk van de Beatrix- sluizen te Vreeswijk in de rich ting Amsterdam had verlaten. Het is reeds de vierde maal in korte tijd, zo zei de Inspecteur, dat een aanvaring is te wijten aan deze dode hoek bij ongeladen kustvaartuigen. De uitkijk heeft van de brug af onvoldoende uit zicht in de lengte van het schip, zodat dg kapiteins moeten zorgen voor een uitkijk op de bak, het voorste gedeelte van het opper dek. Had men aan boord van de „Eijo" tijdig uitgekeken, dan had men de 30 meter lange „Zwarte Water" aan stuurboordzijde kun nen passeren in het 75 meter brede kanaal, zo zei de Inspec teur. De „Eijo" is in de zijwand van het binnenvaartuig gedrongen en heeft veel schade aangericht. De schipper van de „Zwarte Water" had enkele forse scheldwoorden aan het adres van de „Eijo"-kapi- tein geschreeuwd, doch het kust vaartuig was gewoon doorgeva ren, omdat het geen schade had opgelopen, zo bleek uit het on derzoek van de Raad. Deze zal later uitspraak doen. BEROVING OP ZUIDERDIEP Drie personen gearresteerd GRONINGEN In de nacht van 29 op 30 December j.l. is aan het Zuiderdiep bij de Raamstraat een man aangevallen door jonge lui die hem van zijn geld beroof den. In verband met deze beroving zijn thans door de Groninger re cherche aangehouden de 23-jarige G. L„ de 26-jarige H. V. en de 22-jarige J. E. Het drietal had een flinke borrel op en wensten dat het slachtoffer geld afstond voor een fles drank. Hij voelde daar niets voor en kreeg toen 'n pak slaag. Onderwijl heeft J. E. de portemonnaie met f 30 gesto len. Het bedrag heeft hij overi gens de volgende dag in zijn eentje opgemaakt. Het drietal zal voor de officier van justitie wor den geleid. (Advertentie) Hamea-Gelei voor Uw banden STOVEPIPE WELLS, Doden- vallei, Californië, 6 Jan. In Stovepipe Wells in de Dodenval- lei is gisteren op 81-jarige leef tijd een man overleden, die vijf tig jaar lang een der meest ka rakteristieke figuren van het Verre Westen is geweest. Volgens de burgerlijke stand heette hij Walter Scott, doch hij stond be kend als „Scotty". Hij was een der rijkste goud vinders in de Ver. Staten. Over zijn fortuin deden de meest fan tastische 'verhalen de ronde, waarvan hij zelf genoot. Scott werd geboren in Cyn- thiana, Kentucky, op negenjarige leeftijd liep hij van huis weg en ging naar het Westen naar Nevada. Op 15-jarige leeftijd ver huurde hij zich bij de Wild-West Show van Buffalo Bill als cow boy en reisde met dit gezelschap 12 jaar lang de wereld af. In 1902 trouwde hij in New York met Josephine Millius. Het echtpaar betrok een bouwvallig huisje in de wildernis van de Dodenvallei. Drie jaar later vond Scotty goud en begon in datzelf de jaar bij handenvol tegelijk geld uit te geven. In 1905 ver wierf hij faam door een speciale trein te charteren en de afstand van Los Angeles naar Chicago in 44 uren 54 minuten af te leggen. In Chicago werd hij met enorm enthousiasme ontvangen. Hij gaf de indruk met geld te kunnen smijten. In 1922 bouwde Scotty in de Dodenvallei een compleet kas teel. Hij besteedde er een bedrag van drie millioen dollar aan. Een van zijn beste grappen vertelde hij later, was de „zelf moord", die hij in 1930 pleegde. Hij maakte toen n.l. békend, dat hij bij de effectenkrach zijn ge hele fortuin had verloren en dat hij trouwens nooit een goudmijn had bezeten. Enkele jaren later verscheen hij echter weer ten tonele met grote hoeveelheden bankpapier op zak. „Ik had nog ongeveer 700.000 dollar in natura en een fabriek je op mijn kasteel", zei hij. „Ik heb nooit een mijn gehad. Een mijn is n.l. iets wat geregistreerd staat, en wat twee mensen weten' is geen geheim meer. Maar ik heb een plaatsje waar ik het kan krijgen, dat is mijn plaatsje. Nie mand weet waar het is en nie mand zal het ooit weten. Jaren na het „zelfmoord" in cident gaf Scotty zelf een toe lichting op deze stunt. Hij vertel de dat hij iets ongewoons had willen doen. Eerst was hij van plan een bezoek aan Europa te brengen, maar toen hij bemerkte dat iedereen naar Europa ging, was hem dat niet opvallend ge noeg meer. Toen las hij op zekere dag in Chicago in een krant het nieuws over de effectenmarkt en onmid dellijk kreeg hij het denkbeeld „alles kwijt te raken" in de krach. Scotty was een gezette man, met ongewoon helderblauwe ogen. Hij was een royaal vriend en een uitstekend gastheer.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3