VIJFDAAGSE OCTOBERKERMIS SPECIALE AANBIEDING Premie van 30.- bijdirecte omschakeling op 220 Volt 1.60 0.90 Gemeenteraad Alkmaar Gemeente werkt mee aan bouw van nieuwe veiling I BALAKS- 0PRUIMIH6 5 Zaterdag weer vele koopjes Ï00NECAMER- KARPETTEN 30-50 pet. korting Pit is m kans! Over SCOUSEN gesproken dan is V D natuurlijk goedkoper Dus 2 paar AGE1NÜA Ouden van dagen naar „Ahoy" j Voortzetting Zie etalage! Pagina 2 Vrijdag 8 Januari 1954 ALKMAAR De kermis in de raad" is afgelopen. Het voorstel Kirpensteijn (PvdA) om in 1954 geen kermis te liouden, werd bij herstemming met 12 stemmen vóór, en dertien tegen verworpen. En het voorstel van B. en W. om deze te stellen van 2 tot 10 October is nauwelijks aan de orde sekomen, door het voorstel van de heer Vleugel (K.V.P.) dat met zeventien stemmen vóór en acht tegen werd aanvaard. Dit betekent, dat de Alkmaarse kermis zal worden seliouden van 6 tot en met 10 October, dus slechts vijf dasen. Maar niettemin is hiermede het pro bleem. dat zich bezi.s was rond het kermis-vraagstuk te ontwikkelen tot een einde gekomen, zij het dan, dat er wel het een en ander aan voorafging. Vooreerst was het de burge meester, Mr. H. J. Wijtema, die verzocht geen volledige discussie te beginnen rond dit punt, dat al meer dan voldoende behandeld was. Maar Mr. Berkhouwer (V.V.D.) was de eerste, die van achter de tafel oprees om op enkele feiten te wijzen, die, nu het voorstel ..Vleugel" aan de orde kwam, z.i. nog niet voldoen de waren belicht. En dit betrof dan op de eerste plaats een brief van Mr. Janvier namens de Bond van Kermisexploitanten, die deze aan het college van B. en W. had gericht. Hierin werd verzocht de kermis te laten samenvallen, met de te houden feesten bij de vie ring van het 700-jarig bestaan en het kermisterrein dan te ver plaatsen naar de Kanaalzijde. In dien niet zou worden besloten de kermis met de viering van het 700-jarig bestaan te laten samen vallen, dan zou deze bond het op prijs stellen, de kermis te houden van 210 October. Korter dan deze negen dagen zou bezwaarlijk en voor de exploitanten riskant zijn. Hierop meende de heer Berkhouwer te moeten wijzen. Het wegvallen van de Zaterdag en de Zondag, zoals bij het aan nemen van het voorstel Vleugel zou geschieden, zou zeker een verliespost voor de kermisexploi tanten betekenen. Bovendien wees Mr. Berkhouwer nog op het feit, dat in deze zelfde week ook kermis in Nijmegen werd gehou den en de ondernemers van ver makelij kheidsinrichtingen, indien zij voor een keuze van negen da gen Nijmegen of vijf dagen Alk maar zouden worden gesteld, ze ker Nijmegen zouden kiezen. Hij gaf te kennen tegen het voorstel van de heer Vleugel te zullen stemmen en was voor het voor stel van B. en W. en het verzoek van mr. Janvier, de kermis te houden van 2 tot en met 10 Oc tober. De heer Kirpensteijn (P.v.d.A.) bleek van deze brief niets te we ten en nadat de voorzitter dit schrijven had laten voorlezen, verklaarde hij het niet met de heer Berkhouwer eens te zijn en zich achter de heer Vleugel te zullen plaatsen. De heer Knuis- ting-Neven (C.P.N.) daarentegen schaarde zich weer achter het voorstel van B. en W. En dit kenmerkte trouwens het hele de bat dat hierna nog volgde. Een discussie tussen voor- en tegen standers van het voorstel-Vleugel, dat met meer of minder steek houdende argumenten werd ge motiveerd. Alleen de heer de Zeeuw opende een geheel ander perspectief, toen hij wees op de nieuwe Zondagswet, waaronder ook de kermisvermaken zullen vallen, en waarvan niemand pre cies weet wat deze zal brengen. Het bezwaar van het wegvallen van de Zaterdag en de Zondag, zou zich dan nog maar nauwelijks laten voelen en bovendien, aldus de heer de Zeeuw, werd het ver lies van deze Zondag voldoende vergoed door de 8 Octoberviering, die dan midden in de kermis zou komen te vallen. Ook hij geloof de tenslotte, dat vijf dagen beter was. Want, en dit was de mening van de heer Huisman (Prot. Chr.) tenslotte dient de viering van het 700 jarig bestaan op de voor grond te worden geplaatst en de bevolking moet beschermd wor den tegen een al te grote moge lijkheid een financiële debacle op te lopen in allerlei vermaaks centra. De voorzitter achtte het voorstel van de -heer Vleugel, dat mede ondertekend was door mej. Kamphuys en de heer Nagengast (beiden K.V.P.verstrekkender dan dat van B. en W. zodat dit eerst in stemming moest worden gebracht. En mr. Wijtema gaf een staaltje van juridische spitsvon digheid ten beste, toen hij voor stelde, dat, bij een eventuele ver werping van het voorstel-Vleugel eenzelfde stemmenverhouding het plan van B. en W. zou goedkeu ren. Maar hiermede waren de raadsleden het niet eens. De voorzitter wees er echter op, dat wanneer beide voorstellen zouden worden verworpen de kermis gewoon in Augustus zou worden gehouden, ofwel opnieuw een ander voorstel zou moeten worden ingediend. Niettemin was de angst voor een negatieve stem- menuitslag wel wat voorbarig, want na stemming werd het voor stel van de heer Vleugel met 17 stemmen voor en 8 tegen aan vaard. En hiermede verdween het „kermis-probleem" van het toneel en werd historie Van links naar rechts. Bij de aanvang van deze raads vergadering, die gistermiddag om twee uur begon en zonder schor sing tot half negen 's avonds duurde, bleek, dat de klachten over de slechte acoustiek van de raadzaal ook bij de voorzitter gehoor hadden gevonden. Een ge heel andere opstelling van de ze tels was hiervan het gevolg. Een gevolg, dat ook verstrekkende ge volgen had: de P.v.d.A. kwam uiterst rechts te zitten De Nieuwjaarsrede, die wij gis teren reeds in ons blad konden publiceren, werd, bij afwezigheid door ziekte van de heer Sietsma (P.v.d.A.) de nestor van de raad, door de heer Wiese beantwoord. Hij dankte de voorzitter voor de wijze waarop deze de vergaderin gen wist te leiden, „een moeilijke taak, vooral in de Alkmaarse raad, waar de breedsprakigheid wel eens hoogtij viert...." Hij memoreerde enkele feiten, die in het nieuwe jaar staan te gebeuren, waarbij spreker o.a. wees op de herdenking van het 700 jarig bestaan, de bouw van een tehuis voor Ouden van Da gen, de bouw van de tunnel in (Advertentie) Wij hebben r.og slechts een klein aantal karpetten, wel ke een paar maanden in onze meubeltoonkamers heb ben gelegen en welke wij nu opruimen met Deze karpetten zijn door ons keurig gereinigd, maar kunnen toch n.iet meer als geheel nieuw worden ver kocht. Wf ALKMAAR de Bergerweg en de demping van de, Schelphoek en de Sanders- buurt, dit laatste onder hilari teit van de rechtse (nu linkse) vleugel Uit dit alles blijkt, dat ook in 1954 de zaken in het belang van de gemeente, door de voorzitter met kracht zullen worden aange pakt en de heer Wiese zegde toe daar, waar dit mogelijk is, te zullen steunen. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Hopen wij, dat onder de leiding van u en onder de zegen van Hem, die het heelal bestiert, onze geliefde stad Alkmaar mogen groeien tot heil van haar inwoners". De heer D. J. Woldendorp, die bij het begin van de vergadering als lid van de raad werd beëdigd, werd gekozen voor de vacature, die in de commissies van bijstand voor het grondbedrijf, de reini ging en het marktwezen was ont staan door de ontslagneming van de heer G. van Slingerland. Mej. J. M. M. Aleva werd benoemd tot tijdelijk lerares Nederlands aan de Handelsavondschool. De kwestie „verhuis- transformatoeen". Het kermisvraagstuk was niet het enige belangrijke punt, dat de agende vermeldde. De proble matiek, verbonden aan de om schakeling van 127 op 220 volt, kwam ook ter sprake en het be toog, dat de heer Zandbergen (K.V.P.) hierover hield, liet 'aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij meende, dat men 25 jaar geleden al met een derge lijke omschakeling had moeten beginnen en nu inmiddels de stroomafname in procenten uit gedrukt onrustbarend is toegeno men, is dit vraagstuk inmiddels zo urgent geworden, dat hier zo spoedig mogelijk verandering in dient te komen. Als voorbeeld stelde hij de transformator op het Ritsevoort, die dit jaar 110 pro cent meer stroom levert, dan ver leden jaar. Hij had waardering voor het Electriciteitsbedrijf dat zoveel moeilijkheden wist te overwinnen, maar bewees de noodzaak van een snelle omscha keling door te wijzen op de on houdbaarheid van de stelling, dat 127 volt de beste en meest vei lige spanning was, welke stelling aanvankelijk werd gehuldigd. In de loop der jaren is deze onhoud baarheid voldoende bewezen. De spanning van 220 volt biedt bo vendien gelegenheid tot meer stroomafname, waardoor een practische winst van 70 pet. ont staat. Bovendien zijn verschil lende 172 volt-artikelen duurder, zoals bijv. de T.L.-verlichting en straks, wanneer bijna overal al leen 220 volt in gebruik zal zijn, zullen deze artikelen nog meer in prijs stijgen. Hij betreurde het dat door een gebrek aan dui delijke voorlichting de dagen voor de feestdagen, zoveel 127- yolt artikelen zijn verkocht. Ar tikelen, die straks, wanneer de omschakeling zal beginnen, weer de nodige onkosten zullen mee brengen. Achter het voorstel van B. en W. kon hij zich echter niet helemaal plaatsen. De premie van 25 gulden, die zoals in dit voorstel vastgelegd zal worden verstrekt, wanneer onmiddellijk en zonder gebruikmaking van een verhuistransformator tot om schakeling zal worden overge gaan, achtte hij te weinig. Reeds het omwikkelen van een stofzui ger en een nieuw element in de strijkbout zouden al ruim f25.— kosten. Hij stelde voor dit bedrag tot f 30.te verhogen. De heer Coerts (P.v.d.A.) acht te een snelle omschakeling even eens noodzakelijk en wilde deze. omschakeling zelfs binnen enkele jaren zien voltooid. Alleen had hij wel wat meer tegemoetkoming van de zijde van de gemeente willen zien en daarvan getuigde het voorstel van B. en W. geens zins. Punt d van dit voorstel be helsde géén tariefsverhoging van 14 cent per KWh, en de heer Coerts vond dit negatieve voor stel volkomen overbodig. Bovendien zou zijn fractie ze ker geen genoegen met een der gelijke verhoging hebben geno men. Ook het maximaal 2 jaar beschikbaar stellen van een ver huistransformator vond hij teveel en hij zou dit op 1 jaar gebracht willen zien. Wat en de heer Coerts is dit zelf waarschijnlijk ontgaan van minder coulantie getuigt, dan het college aan de dag legt, terwijl hij even tevoren B. en W. juist beschuldigde van een tekort aan tegemoetkoming. De heer Coerts en zijn fractie hadden overigens een onderzoek ingesteld naar het aantal en de soort van electrische apparaten, die door de mensen worden ge bruikt. Hiervoor was Rochdale Oost uitgekozen en daar bleek, dat 309 arbeidersgezinnen gemid deld tien lampen per gezin in ge bruik hadden. 294 bezaten een stofzuiger en een strijkbout, 30 hadden een wasmachine in ge bruik en 26 een ander electrisch toestel. Vervanging van deze ap paraten kon door een premie van .f 25.niet worden gedekt, aldus de heer Coerts, en hij stelde daarom voor nog verder te gaan dan de heer Zandbergen, en deze premie te verhogen tot f 40.De grootste groep zou anders deze kosten niet kunnen dragen en hij wees hierop op hen, die van dé ouderdomsrente moeten leven. Overigens was er ook een onder zoek ingesteld bij 20 midden standsgezinnen en volgens de daaruit voortvloeiende bereke ningen, zouden de kosten voor omschakeling daar plusminus f 66.40 bedragen. Hij geloofde dat de verhoogde onkosten, die met deze premie zullen samengaan, gedekt kunnen worden uit het geld dat vrij komt, doordat min der verhuistransformators behoe ven te worden aangeschaft, ter wijl anders reserve-gelden hier voor moeten dienen. Bovendien achtte de heer Coerts het nood zakelijk, dat het publiek tijdig zal worden voorgelicht, welk dis trict het eerst zal worden omge schakeld. Achter dit voorstel, tot verho ging van de premie tot veertig gulden, schaarden zich nog de heer Knuistingh Neven (C.P.N.) en de heren v. d. Borden (Prot.- Chr.) en Bakker (P.v.d.A.). Geen veertig, maar dertig gulden Welnu, wat geschiedde er na al deze betogen? Wethouder Leesberg rees overeind en begon het verweer, waarmee hij het voorstel van B. en W. verdedig de, met zijn dankbaarheid te be tuigen voor de sympathie waar mee het over het algemeen toch wel was ontvangen. Maar hij trok ten strijde tegen de heer Bakker, die beweerd had, dat een verwis seling van netspanning voor het publiek van geen enkel belang was en dat het dus een verkeerde voorstelling van zaken was, het te doen voorkomen, alsof hierom op 220 volt moest worden over gegaan. Integendeel: de voorde len voor het publiek van de 220 volt netspanning, achtte de heer Leesberg van groot belang. Al leen al het brandgevaar, dat door een overbelasting bij 127 volt spoedig optreedt, wordt uit de weg geruimd en bovendien schept het de mogelijkheid meer appa raten aan te sluiten, ook al achtte de heer Bakker dit helemaal niet nodig. Overigens was het gebruik van stroom vooral in het land na de oorlog sterk toegenomen en gold dit hier dus niet alleen Alk maar. Alhoewel hij f 25.vol doende achtte, was hij niet onge negen met de heer Zandbergen mee te gaan en de premie te ver hogen tot f 30.Wat de tariefs verhoging betreft, die was uit bedrijfseconomisch oogpunt eigen lijk wel gewenst en daarom was er de nadruk op gelegd, dat die ondanks dit feit niet zou doorgaan. „Dit voorstel van B. en W. klopt", zo betoogde de heer Lees berg en principieel kan noch de raad, noch B. en W. zich verbin den door een garantie te geven dat het tarief nooit zal worden verhoogd. In Nijmegen en Wasse naar was dit later ook noodzake lijk gebleken. In zijn antwoord aan de heer Coerts, meende de wethouder dat het'aantal aan te kopen transformators maar aan technische mensen moest worden overgelaten en dat hij weinig waarde hechtte aan het onder zoek dat in Rochdale-Oost was ingesteld. Het electriciteitsbedrijf kon dit, volgens de heer Lees berg. beter beoordelen. Hij wilde verder de twee jaar, dat de ver huistransformator gratis ter be schikking wordt gesteld, gehand haafd zien en zelfs het woord „maximaal" laten vervallen, zo dat in bepaalde gevallen nog verder dan twee jaar kan worden gegaan. Over het verdere verloop van de discussie kan men kort zijn. Het debat dat zich hierna ontspon week niet af van het vorige the ma en of de heer Coerts zich nu al bereid verklaarde ook deze twee jaar te aanvaarden, dit mocht niet helpen de overige raadsleden te winnen voor zijn voorstel tot premieverhoging tot veertig gulden. Bfj de stemming die hierna werd gehouden werd dit voorstel verordening is, die zegt, dat deze man geen bord mag plaatsen. Niettemin werd het voorstel aanvaard, met de aantekening dat de heren Berkhouwer en v. d. Borden tegen hebben gestemd. Andere besluiten Een aantal andere besluiten, waarover meer of minder werd gediscussieerd, volgden hierna. Zo werd een wijziging in de bouwverordening aangebracht, waardoor het voortaan onmoge lijk zal zijn, woningen e.d. te bouwen met houten buitenwan den. Ook de ontruimingstermijn van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen werd met een jaar verlengd. Eveneens werd het voorstel tot herbestrating van de Breedstraat onveranderd aanvaard, zoals wij dit reeds eer der in ons blad beschreven. De raad besloot verder een dijk en een perceel rietland aan de Hoe- verweg en het terrein nabij de Willem de Zwijgerland uit het grondbedrijf te nemen. Voor dit laatste terrein zal, ten laste van de algemene middelen, een be drag van f 68.200 worden uitge keerd. Ook werd besloten tot herstel en verbetering van de 47 woning wetwoningen aan de Landdwars- straten door „Volkshuisvesting" te subsidiëren en f 16.000 ter be schikking te stellen voor de eer ste drie woningen aan de 2e Landdwarsstraat 12, 14 en 16, zo- (Advertentie) Geminderde linksgeweven Dameskousen, eerste keus, met Perion versterkt Eerste paar Tweede paar dan ook met 15 stemmen tegen en 10 voor verworpen. En dit betekende, dat wel het voorstel van de heer Zandbergen werd aanvaard, dat intussen door B en W. was overgenomen, en de premie dus op dertig gulden zal worden gesteld. Het gevolg van deze besluiten is nu, dat daar voor in aanmerking komende verbruikers gedurende twee jaar een verhuistransformator gratis ter beschikking zullen krijgen; dat deze vóór de meter zal wor den geplaatst, zodat het stroom- verlies voor rekening van de ge meente komt; dat er geen ver goeding zal worden verstrekt voor het vervangen, resp. ver nieuwen van electrische appara ten; dat er een premie van dertig gulden wordt verstrekt aan hen, die zonder gebruikmaking van een transformator, en dus on middellijk, tot overschakeling overgaan en dat de eleotriciteits- tarieven niet zullen worden ver hoogd. En daarmede was ook dit punt van de agenda afgedaan. Een ander voorstel was dat tot het vaststellen van een politie verordening, waarin bepaald wordt, dat eigenaren of beheer ders van bomen, heggen, struiken en beplantingen, welke voor het verkeer vrij uitzicht belemmeren, verplicht zijn op aanschrijven van B. en W. deze belemmerin gen te snoeien tot in die aan schrijving aan te geven lengte. Het bleek echter, dat ook raadsleden een afkeer hebben van al te grote politionele macht. De heer v. d. Borden vreesde zelfs, dat de eerste de beste pali- tie-agena een dergelijke aanma ning door, middel van de burge meester zou kunnen geven. En ook de heer Berkhouwer vond dat deze verordening te ver ging, alhoewel beiden de noodzaak daarvan wel inzagen. Hun be zwaren waren hoofdzakelijk ge richt tegen het feit, dat het een politieverordening zou moeten worden. Bovendien meende de heer Berkhouwer dat het voor stel tot het vaststellen van deze verordening niet door de voltal lige commissie voor het ontwer pen van strafverordeningen was aangenomen. De heer Berkhou wer althans, had zijn convocatie teruggestuurd met de kantteke ning: „Helemaal geen tijd" en dat omdat z.i. de redactie van deze convocatie wel wat vriende lijker gesteld had kunnen wor den. Overigens meende de heer Berkhouwer, dat men, wanneer iemand zijn bomen weghaalde en daarvoor in de plaats een groot aanplakbord plaatste met de woorden: „Hier stond vroeger een mooie boom, die op bevel van de burgemeester moest worden weg gehaald". weer voor hetzelfde feit staat, omdat er geen enkele als reeds eerder uitvoerig in ons blad vermeld. Ook zal medewerking worden verleend tot de bouw van een nieuw veilingsgebouw aan de Helderseweg. In antwoord op een vraag van de heer Berkhouwer, deelde de voorzitter mede, dat het inderdaad de bedoeling is van het veilingbestuur, deze gebou wen ook ter beschikking te stel len voor andere doeleinden en dat de demping van het afgesne den kanaalvak niet onmogelijk moet worden geacht. De rust in de raad ging op nieuw verloren, toen de aanwij zing van professor Wieger Bruin als stedebouwkundig adviseur aan de orde kwam. En deze on rust is niet zo onbegrijpelijk wanneer men er aan herinnert, dat twee jaar geleden, toen de aanstelling van ir E. H. Fliers als stedebouwkundige nauwelijks een feit was, hetzelfde voorstel werd verworpen. Men vroeg zich toen af: „Waarom een adviseur wan neer de betreffende heer Fliers voldoende capabel voor zijn func tie is?" En deze vraag stelde men gistermiddag weer, ondanks het feit, dat ir Fliers met ingang van 1 Januari zijn functie heeft neer- gel€gd i.v.b. met zijn benoeming in Groningen. Want nu wilden B. en W. een stedebouwkundige benoemen in de rang van tech nisch hoofdambtenaar en daar boven een supervisor in de per soon van deze zelfde professor Bruin. Het college achtte deze adviseur noodzakelijk vooral voor een stad als Alkmaar. Maar de raad was het aanvankelijk met dit voorstel allerminst eens. Zo lang er voor de functie van tech nisch hoofdambtenaar nog geen geschikte persoon was gevonden, behoefde geen adviseur te wor den benoemd. Bovendien stelden sommige raadsleden zich op het standpunt, dat het niet uitge sloten geacht mag worden, dat de nieuw te benoemen ambtenaar voldoende capaciteiten bezit, om zonder deze adviseur te kunnen werken. Vooral de heer Bakker (P.v.d. A.) was dit oordeel toegedaan. Gelet op het feit. dat professor Bruin slechts twee dagen per maand zijn aandacht zal schen ken aan Alkmaars bouwwerken en daarvoor een jaarlijkse uitke ring van f 3600,ontvangt, ver meerderd met f 400,per ja-ar voor reiskosten, hetgeen betekent dat de supervisor f 15,voor elk tripje naar Alkmaar ter beschik king krijgt. Het debat kreeg ove rigens een ander tintje, toen da heer Bakker bleef aandringen om de overwegingen openbaar te ma ken, die er toe hadden geleid, juist prof Wieger Bruin voor deze functie uit te kiezen, en wethou- VRIJDAG 8 JANUARI WAPEN VAN HEEMSKERK: Bijeenkomst Automobiel Technische Club, 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Lili", a.l., 8 u. VICTORIA: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 8 uur. CINEMA: „Stalag 17". 14 jr, 8 uur. REX: „De Koningin van Sa ba". 14 jaar. 2.30 en 8 uur STED. MUSEUM: „Van uni cum tot serieproduct". ZATERDAG 9 JANUARI 'T GULDEN VLIES: Gron. Vereniging „De Mollebo- nen", 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: „De Gouden Kooi" door de Vriendenkring, 8 uur. Bovenzaal: AVRO-auditie voor amateurs Bioscopen: als Vrijdag. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur. Rex ook om 2.30 uur. STED. MUSEUM: als Vrij dag. Zaterdag: Hoog water: 9.35 en 21.25 uur; laag water: 3.45 en 15.30 uur. der Hoytink hierop niet wenste in te gaan. De wethouder vond het vanzelfsprekend dai eerst de advi seur werd benoemd voordat de technisch hoofdambtenaar werd aangesteld, opdat de eerste zijn advies kan geven bij het aanstel len van d-e laatste. Maar de heer B-akker was met dit antwoord geenszins tevreden en het feit, dat „Elseviers Weekblad" Alkmaar belachelijk had gemaakt, door te zeggen, dat men hier een advi seur boven een adviseur gaat be noemen, eiste juist een duidelijke uiteenzetting van de motieven wel'ke B. en W. er toe hebben gebracht met dit voorstel te ko men. En ook de heer Vleugel (K.V.P.) vond de benoeming van de heer Bruin, vóór die van een technisch hoofdambtenaar een „omgekeerde wereld". Men was algemeen van oordeel, dat deze laatste benoeming eerst moet ge schieden en daarna pas die van een adviseur. De heer Berkhou wer juichte het voorstel om een adviseur aan te stellen wel toe, maar kan de benoeming, van pro fessor Wieger Bruin niet onder steunen. Hij stelde voor zijn be zwaren in een gesloten zitting uiteen te zetten, waarop wethou der Hoytink aanvankelijk niet wenste in te g-aan. Hoe het ook zij, deze besloten zitting werd uiteindelijk toch een feit en wel ke bezwaren werden aangevoerd teigen de benoeming van prof. Bruin is ook na deze zitting niet duidelijk geworden. Wel, dat zij hoofdzakelijk gericht waren tegen zijn wijze van werken. Maar wet houder Hoytink zette uiteen, dat deze bezwaren ongegrond waren gebleken terwijl de burgemeester nog eens wees op de grote ver diensten van prof. Bruin en daar bij de Wieringermeer aanhaalde. Tenslotte werd het voorstel zon der hoofdelijke stemming aan vaard. Het woonhotel Hierna werden de besluiten in een heel wat vlugger tempo ge nomen. Zo werd besloten voor de vernieuwing van de tweede ketel van de Lindenschool, een crediet te verlenen van f 2200,De re kening van de Armenraad over het jaar 1952 werd goedgekeurd en ook het voorstel tot verlening en wijziging van de rekening- courant-overeenlkomst met de N.V. Gasvoorziening, kop Noord- Holland. Hetzelfde geldt voor het voor stel tot verhoging van de tarieven van het Centraal Ziekenhuis, wel ke verhoging wij al eerder in ons blad hebben uiteengezet. Tenslotte stelde mevr. M. R. G. Sloof-I>oornbos (P.v.d.A.) enkele vragen aangaande het woonhotel nabij de Friese Brug. Hierin vroeg zij het college, of dit bekend was met de noodtoestanden die in dit hotel heersen en wat het hier tegen denkt te doen. Wethouder Venn eiker antwoordde, dat hij reeds by het eerste spreekuur, dat hij als wethouder had gehouden, met deze ellende was geconfron teerd. Reeds eerder had het col lege zich beraamd over de vraag, hoe aan dezesituatie een eind moet worden gemaakt, maar een juiste oplossing was nog niet ge vonden. De Commandant van de Brandweer, de Commissaris van Politie en de Directeur van Open bare Werken hadden hier een on derzoek ingesteld, maar het was tot nu toe moeilijk gebleken hieraan een einde te maken. Af en toe is het gelukt een Alkmaars gezin, dat in dit woonhotel woon de, een huis ter beschikking te stelden, maar dit was natuurlijk geen totale oplossing. Mogelijk dat het brandgevaar, dat daar zeer groot is, een mogelijkheid is, om een verdere voortzetting van deze praktijken te voorko men. Een onbegrijpelijke houding, nam de heer v. d. Borderr (Prot. Ohr.) aan, toen hij het winstge vende initiatief van de eigenaar prees, om op deze wijze zijn brood te verdienen. Het onmogelijk ma ken van een verdere voortzetting van zulk een bedrijf betekende oök, dat men deze man, zijn be staansmogelijkheid ontneemt. Overigens vroeg hij zich af hoe het mogelijk was, dat met een dergelijke bouwverordening als de thans bestaande, interieurver anderingen konden plaats vinden als in dit hotel, door middel van board e.d., is geschied, Wethou der Venneker antwoordde hierop, dat niemand het recht heeft met „schandelijke praktijken" als deze zichzelf een bestaansmogelijkheid te scheppen. Hij noemde dit woonhotel een „broeinest van on gerechtigheid en ellende" waarte gen B. en W. zeker zullen op treden. Bovendien, aldus wethou der Venneker is hier geen sprake van het ontnemen van „broods- winning". En daarmede was ook de kwes tie van het woonhotel afgedaan. Het wachten is nu nog slechts op W eersverwachting Medegedeeld door 't KNMI te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdag avond: DOOI OP KOMST! Aanvankelijk: weinig bewol king. Overwegend zwakke wind. In het binnenland plaatselijk strenge vorst en hier en daar mist, aan de kust overwegend lichte vorst. Later: van het Noordwesten uit toenemende bewolking met een kans op enige sneeuw of regen. Tot matig en langs de Wadidenkust tot krachtig toenemende Weste lijke wind. Stijging van tem peratuur, maar in het Zuid oosten van het land nog vrij wel de gehele dag vorst. GEDEELTELIJKE TERUGBETALING KOSTEN GASVERBRUIK ALKMAAR B. en W. van Alkmaar brengen ter kennis, dat ingezetenen wier gezinsinkomen over het jaar 1953 niet hoger is geweest dan f2000 vóór 1 Maart a.s. tot hen (stadhuis Alkmaar) een schriftelijk verzoek kunnen richten tot terugbetaling van het geen zij eventueel meer betaald hebben dan gemiddeld 20 cent per m3 afgenomen gas over de pe riode Jan. t/m Dec. 1953. Dit is slechts het geval bij ver bruikers met een zeer klein ver bruik, n.l. 192 m3 over genoemde periode of gemiddeld 16 m3 per maand. Over het algemeen zullen gezinnen van drie of meer perso nen veel meer gas verbruiken, zodat hiervoor geen reductie ver leend kan worden. In ieder geval ga elk die een verzoek om reduc tie wil doen, eerst op zijn ver- bruiks-quitant'ies na, of zijn gas verbruik wel zo gering is, dat het beneden de bovengenoemde grens blijft. In het verzoekschrift moeten duidelijk worden vermeld naam en adres van het gezins hoofd en het registernummer, zo als deze op de verbruiks-quitan- ties vermeld zijn, alsmede het in komen over 1953 van ieder lid van het gezin. Verzoeken waar op geen registernummer is ver meld of welke niet voor 1 Maart 1954 inkomen, kunnen niet in be handeling worden genomen. ALKMAAR Op het einde van Januari en in het begin van Fe bruari hoopt de Alkmaarse gym nastiekvereniging de Halter 'en kele malen de revue „Ahoy" op te voeren. Het ligt in de bedoe ling, dat ook alle ouden van da gen in de gelegenheid worden ge steld deze revue te gaan zien. uaartoe werden zij uitgenodigd voor bijwoning van de generale repetitie, die in tegenstelling tot voorgaande jaren, wordt gehou den als een officiële opvoering. Dit is het tiende jaar. dat de Halter, de vereniging van tradi ties, haar levenslust uit in een revue. Bovendien wordt door het 55-jarig bestaan van de vereni ging een aparte tint aan de avon den gegeven. De revue zelf staat niet zozeer in het teken van het jubileum, aangezien dit gevierd zal worden in intieme kring van leden. De Halter heeft zijn attributen uitgebreid met een eigen vinding, bestaande uit een wandrek in ke gelvorm. Dit apparaat, dat een doorsnee van 4 en een hoogte van 8 meter heeft, is bijzonder ge schikt voor klassiekaal werk De vereniging heeft tevens een „lan ge mat" aangekocht. De grootte hiervan is 1.20 bij 12 meter en het gewicht telt 115 kg. Garnizoenscommandant in functie ALKMAAR Gisteren is de nieuwe garnizoenscommandant van het B.K.L. te Alkmaar, de luit.-kol. J. Postma, officieel in functie getreden. Voordien werd hij waargenomen door de kapitein H. Dik. Bijeenkomst K.A.V. ALKMAAR Wegens ziekte van de spreekster kon de bijeen komst van de K.A.V., die gister avond gehouden zou worden, niet doorgaan. De bijeenkomst is naar een latere datum verschoven. (Advertentie) vuwwxuwwmwwwwvwwuww <mumum\uwv%\\mmmuu.mmvaun« de maatregelen, die het college van B. en- W. hiertegen zal ne men, én laten we hopen, dat deze niet lang op zich zullen laten wachten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2